Proiect de lectieProiect de lectie
Clasa: I AScoala: Liceul Pedagogic „Nicolae Bolcas”
Propunator: Barcas Laura Maria
Aria curriculara: Limba si comunicare
Obiect: Limba si literatura romana
Unitatea de invatare: Povestile copilariei
Subiectul lectiei: Grupurile de litere ghe, Ghe
Tipul lectiei: mixta
Obiectiv fundamental: consolidarea cunostintelor insusite pana in prezent despre grupul de litere ghe, Ghe
Obiective cadru: dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral dezvoltarea capacitatii de exprimare orala dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa
Obiective de referinta: sa sesizeze sensul cuvintelor intr-un enunt dat sa indentifice literele, grupul de litere, cuvinte si enunturi din textul tiparit si scris de mana sa scrie corect literele, silabele, cuvintele si propozitiile sa utilizeze cuvintele in enunturi proprii
Obiective operationale Cognitive: O1 sa citeasca si sa scrie corect lizibil, in ritm propriu, cuvinte, propozitii
O2 sa raspunda corect la intrebari vizand continutul textului de recapitulat O3 sa identifice, pronuntand si scriind corect, grupul de litere ghe, Ghe aflat
in diferite cuvinte din textul dat O4 sa desparta corect in silabe cuvinte date stabilind numarul de silabe, sunete, litere
O5 sa ordoneze corect silabele in cuvinte, alcatuind propozitii cu ele
O6 sa ordoneze cuvintele in propozitii
O7 sa rezolve corect exercitiile de pe fisa de lucru Afective: O8 sa participe afectiv si efectiv la ora
O9 sa manifeste interes fata de lectie Pshiho motrice:
O10 sa foloseasca corect instrumentele de scris O11 sa se deplaseze in liniste la punctul de lucru.
Resurse: procedurale: coversatia, conversatia euristica, explicatia, problemetizarea, munca independenta si in grup, exercitiul, jocul didactic, analiza, povestirea, observatia, lucru practic
materiale: manual, planse cu Dovlecel, planse cu exercitii, jetoane, fise de lucru, dovleac realizat din carton, cartoane cu numele fiecarui copil, fise de lucru in grup
umane: efectiv de elevi(30)temporale: 50min
Forme de organizare: frontala si individualaForme de evaluare: formativa (observatia sistematica, verificarea orala si scrisa)Bibliografie: Ghid de evaluare pentru invatamantul primar, Ed.Informatia zilei,Satu Mare, 1999 Programa scolara pentru invatamantul primar, EDP, Bucuresti, 2004 Abecedar, manual pentru clasa I, Cleopatra Mihailescu,Tudor Pitila, Ed. Aramis,Bucuresti, 2004
Anexa 1
Citeste textul si apoi subliniaza cuvintele care
contin grupul de litere ghe, Ghe:
Ghetele stau inghetate,Inghesuite sub pat.Ar trebui curatate
Dar Gheorghe e suparat.
A fost cu Anghel pe gheataA mai stat si la ghereta,Ghemuit in frig si ceataSa cumpere o bagheta.
Anexa 2
1. Taie forma incorecta:
Gherla / Gerla
bageta / bagheta
ghemuit / gemuit
gheare / geare
inghetata / ingetata
2. Ordoneaza silabele in cuvinte:
ghe, ve, ri, ta : her, lie, ghe: ta, ghea: na, ghe, An, li: alcatuieste oral propozitii cu doua cuvinte la alegere, apoi scrie-le
in caiet
Anexa 3
Scrie in casete numarul de silabe, de litere si de sunete corespunzatoare fiecarui cuvant:
silabe
inghesuit sunete silabe
litere
ghem sunete
litere
silabe
spaghete sunete
litere silabe
Gheorghe sunete
litere
Anexa 4
Indica prin sageti locul unde se afla grupul de litere ghe, Ghe in fiecare din cuvintele coloanei A:
Aghepard in prima si ultima silabaprivighetoare in ultima silabaveghe in prima silabaGheorghe in a treia silaba
Anexa 5
Grupa I, grupa bujorilor
Completeaza spatiile cu cuvinte care contin grupul de litere ghe, Ghe:
Iarna apa raurilor este.................... .Elevii se ............... la iesire..............................canta minunat.
Grupa II, grupa lacrimioarelor
Completeaza cu grupul ghe sau Ghe:.............rman, ........tar, ...............orghe, ...........me.
Grupa III, grupa narciselor
Uneste cuvintele pentru a forma propozitii:Angheluta lucreaza la gherghef.Bunica poarta verigheta.Mama se incalta cu ghetele cele noi.
Grupa IV, grupa lalelelor
Gaseste cuvinte cu acelasi inteles:glas basmpoveste a pazia veghea a adunaa strange voce
Grupa V, grupa toporasilor
Ordoneaza cuvintele pentru a obtine o propozitiegheare Ursul mari are.
Anexa 6
Fisa de lucru
1. Separa cuvintele pentru a obtine propozitii:
Ghermanmanancaoinghetata.
Tataavazutunghepard.
2. Uneste cu o sageata cuvintele cu acelasi inteles:
gheare cizmeghete betisorbagheta inelverigheta unghii
3. Ordoneaza cuvintele pentru a obtine o propozitie apoi trancrie-o.
pe Gheorghe frumos gheata patineaza .
Anexa 7
Desfasurarea activitatii
1 2 3 4 5 6NrCrt
Etape didactice Obiec-tive
Activitatea propunatoarei Activitatea elevilor Strategii didacticea b c dMetode si procedee
Forme de organizare
Mijloace didactice
Evaluare
1
2
Moment organizatoric
Reactualizareacunostintelor O2
O1
Pregatesc materialele didactice necesare desfasurarii lectiei. Asigur climatul de ordine si diciplina necesar desfasurarii lectiei de limba romana. Buna ziua copii, ma numesc Laura Barcas si pret de o ora voi fi invatatorea voastra.Dupa cum puteti vedea fiecare dintre voi are pe banca cate o hartie pe care ii este scris numele, asta pentru ca si eu sa va cunosc pe voi.
Ce ati avut de pregatiti pentru azi? Iar ca tema? Ma voi uita pe caiete. Strangem toate caietele de tema, le dati din spate in fata, caietele sa ajunga pe primele banci. Voi strange caietele si le pun pe catedra. Acum deschidem Abecedarul la lectia pe care ati avut-o de pregatit.
Voi urmari pozitia corecta in banca, degetul pe Abecedar. Voi numi un elev pentru a incepe citirea lectiei. Vor citi pe rand o data lectia. Vom face apoi citirea selectiva.
... isi pregatesc toate cele necesare pentru ora
...asculta cu atentie
...grupul de litere ghe, Ghe
...de scris primul alineat din lectie
...dau caietele din mana in mana
...deschid Abecedarul la grupul de litere ghe, Ghe
...incepe sa citeasca lectia
Explicatia
Conversatia
exercitiul
Frontala
Cartoane cu numele fiecarui elev pe banca
Abecedar
Forma-tiva
Evalua-re orala
Cine citeste prima popozitie din text?voi numi un copil ...citeste prima propozitie
1 2 3 4 5 6 Un alt copil sa-mi citeasca ultima a b c d
O9
O3
propozitie din al doilea aliniat! Un alt elev sa citeasca propozitia scrisa cu litere de mana! Ne vom juca urmatorul joc(le voi cere atentie), jocul se numeste „adevarat sau fals”. Eu voi enunta propozitii care au legatura cu textul vostru, iar voi va trebui sa spuneti daca e adevarat sau fals ce am enuntat eu. Sunteti pregatiti? Voi urmari ca elevii sa raspunda corect in propozitii. -Gheorghe si Corina stau ghemuiti langa bunica.Adevarat sau fals?voi numi un elev sa raspunda. Dar cine stau ghemuiti langa bunica? -Ea canta nepotilor cantecul privighetoarei.Adevarat sau fals? Dar ce face bunica? -Privighetoarea are un glas fermecator. Adevarat sau fals? Ne vom mai juca un joc, si anume „spune repede si bine”.Voi va trebui sa raspundeti repede si bine, dar mai ales corect la cerintele mele. -Enuntati trei cuvinte din lectia de azi care sa contina grupul de litere ghe, Ghe. Voi numi un elev.Voi face aprecieri verbale. -Despartiti in silabe un cuvant la alegere care sa contina grupul ghe, Ghe. Il voi scrie la tabla. Cate silabe are cuvantul ghemuit?cate sunete?cate litere? silabeghemuit sunete litere
...citeste
...citeste
...asculta cu atentie regulile jocului...da
...fals
...Gheorghe si Anghelina
...fals
...ea spune nepotilor o poveste despre privighetoare...adevarat
... asculta cu atentie regulile jocului
Jocul didactic
Conversatia
Jocul didactic
Conversatia
Frontala Observa-tia sistemati ca
O4
...gherghef
...privighetoare
...inghetat
...ghemuit
...trei silabe
...cinci sunete
...sapte litere
1 2 3 4 5 6
3
4
Captarea atentiei
Anuntarea temei si a obiectivelor
O5
O9
O8
O10
O3
-Alcatuieste o propozitie cu cuvantul gheata.Voi numi mai multi copii sa raspunda. Voi face aprecieri verbale cu privire la pregatirea lectiei.
Pentru ca v-ati pregatit atat de bine pentru azi, am o surpriza pentru voi. Cunoasteti acest personaj? El este Dovlecel si vine dintr-o lume fermecata. De ce credeti ca il chema Dovlecel?
Dar ce are Dovlecel in mana? Cu ajutorul acestei baghete, Dovlecel a facut o vraja pentru voi copiii din clasa I. Ce observam noi la acest dovleac? Cum sunt usile? Dar oare ce se gaseste in interiorul acestor usi? Vreti sa aflam impreuna?
Eu cred ca Dovlecel a venit azi la voi sa va jucati impreuna cu grupul de litere ghe, sa va intariti cunostintele prin exercitiile pe care le vom face impreuna. Dar din cate vad Dovlecel nu a venit cu mana goala, el va da recompense daca veti participa cu interes si placere la lectie. Deschidem caietele de clasa si scriem data si titlul lectiei: 17.05.2012 ghe,Ghe - consolidareLe voi explica cuvantul consolidare.consolidare=recapitulare, repetare
...formuleaza o propozitie
...nu
...pentru ca are un dovleac pe cap
...o bagheta
...observa dovleacul din carton
...ca are mai multe usi
...numerotate
...????
...da
...asculta cu atentie
...scriu data si titlul lectiei
a b c d
Povestirea Observatia
Problematizarea
Conversatia euristica
Explicatia
Frontala
Dovlecel desenat pe un carton
Dovleac din carton
Jetoane recompense
1 2 3 4 5 6
5 Dirijarea Lectiei
O3
O1
O7
O3
O11
O1
O1
O5
Va deschide prima usa copilul care raspunde corect la urmatoarea intrebare: In a cata silaba se afla grupul de litere ghe in cuvantul bagheta? Deschide usa si citeste cu voce tare sarcina de lucru. Pe tabla magnetica se afla plansa cu textul, vom lucra pe plansa.
Vei sublinia cuvintele ce contin grupul de litere ghe din prima strofa. Se pregateste un alt elev pentru urmatoarea strofa
Un alt elev deschide usa nr.2, citeste tare sarcina nr. 1 (anexa 2)
Tot acelasi elev va citi sarcina nr. 2
...in silaba a doua Citeste textul si apoi subliniaza cuvintele care contin grupul de litere ghe, Ghe: Ghetele stau inghetate, Inghesuite sub pat. Ar trebui curatate Dar Gheorghe e suparat. A fost cu Anghel pe gheata A mai stat si la ghereta, Ghemuit in frig si ceata Sa cumpere o bagheta.(anexa 1)
...identifica cuvintele si le subliniaza, primeste recompensa... identifica cuvintele si le subliniaza, primeste recompensa
Taie forma incorecta: Gherla / Gerla bageta / bagheta ghemuit / gemuit gheare / geare inghetata / ingetata...citeste cu voce tare cuvintele si taie forma incorecta, primeste recompensaOrdoneaza silabele in cuvinte: ghe, ve, ri, ta her, lie, ghe ta, ghea na, ghe, An, li
a b c dConversatia
Analiza
Observatia
Lucru practic
Conversatia
Exercitiul
Observatia
Conversatia
Frontala
Tabla magneticaPlansa de lucru
Jetoane cu recompense
Planse de lucru
Jetoane recompensa
Evaluare orala
1 2 3 4 5 6
O9
O11
O1
O4
Sa ordonam silabele primului cuvant,cecuvant ati obtinut?
In caietele de clasa scrieti doar cuvintele formate cu spatiu intre ele. Care este al doilea cuvant obtinut?
Herghelie=multime de cai, crescatoriede cai
Al treilea cuvant obtinut?
Ultimul cuvant obtinut este... De ce cuvantul Anghelina se scrie cu A mare?
Acum va alegeti doua cuvinte si formulati propozitii cu ele, oral. Cele mai frumoase doua propozitii le scriem in caiete si pe tabla. Usa nr.3!citeste cu voce tare sarcina!
(anexa 3)
Pentru fiecare cuvant va fi numit cate un copil si va primi recompensa.
...verigheta
...scrie cuvantul format pe plansa, primeste recompensa...scriu cuvantul verigheta in caiete...herghelie, scrie cuvantul pe plansa, primeste recompensa... scriu cuvantul herghelie in caiete
...gheata, scrie cuvantul pe plansa, primeste recompensa...scriu cuvantul in caiete...Anghelina, scrie cuvantul pe plansa, iar restul in caiete...pentru ca este un nume de fetita ...formuleaza propozitii
Scrie in casete numarul de silabe, de sunete si de litere corespunza- toare fiecarui cuvant:
inghesuit
spaghete
ghem
Gheorghe...desparte in silabe cuvantul, numara silabele si trece numarul in caseta, numara sunetele si literele si le trece in caseta
a b c d
Problematizarea
Analiza
Conversatia
Individuala
Plansa de lucruJetoane cu recompense
Evaluare orala
1 2 3 4 5 6
6 Fixarea cunostintelor
O3
O6
O7
O10
O1
Sa continuam cu usa nr.4, citeste clar si cu voce tare!(anexa 4)
Usa nr.5 ,voi numi un elev. Voi forma 5 grupe a cate 6 elevi, fiecare grupa cu numele ei, voi numi un lider care va scrie raspunsurile pe plansele de lucru Voi da explicatiile necesare si timpul de lucru.
Dupa scurgerea timpului voi chema liderii cu plansele in fata clasei si vor prezenta plansa de lucru. Voi felicita echipele, iar grupa care a terminat prima plansa va numi un copil care sa deschida ultima usa a dovleacului. Dupa cum vedeti mai avem de deschis o usa: un elev sa vina sa deschida usa nr.6 Voi imparti fisele de lucru, voi citi sarcinile de lucru, voi da explicatiile necesare si timpul de lucru. Dupa scurgerea timpului vom rezolva oral fisa de lucru, iar cei care au gresit isi vor corecta fisaCei care nu aveti nici o greseala in fisa de lucru veti primi recompensa
Indica prin sageti locul unde se afla grupul de litere ghe, Ghe in fiecare din cuvintele coloanei A: Aghepard in prima si ultima silabaprivighetoare in ultima silabaveghe in prima silabaGheorghe in a treia silaba ...va face corespondenta la plansa si va primi recompensa Formati 5 grupe si rezolvati cat mai repede si bine sarcinile pentru a ajunge la surpriza din usa nr. 6.( anexa 5) ...se organizeaza pe grupe si asculta indicatiile ...muncesc in echipa pentru rezolvarea sarcinii
...fise de lucru (anexa 6)
....urmaresc si asculta cu atentie indicatiile...rezolva sarcinile fisei
...se autocorecteaza
...primesc recompensa
a b c dExplicatia
Observatia
Explicatia
Munca in grup
Conversatia
Explicatia
Munca independenta
Conversatia
Frontala
Pe grupe
Individuala
Plansa de lucru
Jetoane cu recompense
Planse de lucru
Fise de lucru
Evaluare orala
Evaluare scrisa
1 2 3 4 5 6
7
8
Asigurarea feet-back-ului
Incheierea lectiei
. Se realizeaza pe tot parcursul lectiei.
Dar vad ca nu te-ai uitat bine in usa, se pare ca mai e ceva! Pentru ca ati fost activi si ati rezolvat corect sarcinile date, Dovlecel s-a gandit sa aveti o amintire de la el, asa ca veti primi cate o fisa de colorat. Il veti desena pe Dovlecel, dar acasa . Ca tema veti avea de scris in caietul tip la pagina 128.Voi da indicatiile necesare.
....vine si scoate un plic: Pentru cei mai insteti elevi din clasa IA.
.....primesc fisele de colorat (anexa 7)
....isi noteaza tema pentru acasa
a b c d
Conversatia
Explicatia
Frontala
Fise de colorat
Caietul tip