PROIECT DIDACTIC
DATA: februarie 2011CLASA: a IX a - prof. diriginte Vîrdol FlorinCOMPONENTA: Planificarea şi dezvoltarea cariereiTEMA ACTIVITĂŢII: Ce să aleg ?
OBIECTIV CADRU: Dobândirea abilităţilor de explorare şi planificare a carierei
VALORI ŞI ATITUDINI
Motivaţie şi flexibilitate în elaborarea traseului educaţional şi profesional
Responsabilitate şi ambiţie pentru decizii şi acţiuni privind carieraOBIECTIVE DE REFERINŢĂ: Să prezinte sarcinile şi responsabilităţile asumate în meseria preferată Să compare ocupaţii tradiţionale şi non-tradiţionale
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:La sfârşitul activităţii elevii trebuie:O 1. să interpreteze un text dat;O 2. să explice termeni noi din domeniul profesional;O 3. să prezinte cât mai multe meserii şi să le clasifice pe domenii de activitate;O 4. să evalueze profesiile descoperite după un criteriu dat;O 5. să găsească soluţii la o problema nouă legată de profesie;
STRATEGII DE REALIZARE:FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, dezbaterea, brainstorming, ex. joc, descoperirea, problematizarea, aprecierea verbală.
MIJLOACE DIDACTICE: flipchart, coli, fişe de lucru, chestionare, markere, hârtie colorată, săculeţ,zaruri,imagini.PRODUSELE ACTIVITĂŢII: afişe, planşe, fişe de lucru.BIBLIOGRAFIE CONSULTATĂ:Noi repere privind activitatea educativă, ghid metodologic, Bucureşti, 2002Ghica, V., Un posibil manual de dirigenţie, Galaţi, 1998Covey, S., Eficienţa în 7 trepte sau Un abecedar al înţelepciunii, Bucureşti, 1998Ghidul carierei mele, educaţia 2000 +, Bucureşti, 2002Caietul elevului, orientare şi consiliere vocaţional , Educaţia 2000 +, Bucureşti , 2000
NR.CRT
ETAPELE LECŢIEI
OB.OP.
CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ
DOZARE ACTIVITATEA PROPUNĂTOAREI ACTIVITATEA ELEVILOR METODE ŞI PROCEDEE
FORME DE
ORGANIZARE
RESURSE MATERIALE
1. Moment organizatoric
(1 minut)
Se consemnează absenţele. Verifică existenţa resurselor
materiale.
∙ Răspund la întrebări. conversaţia frontal
2. Motivarea elevilor:
- sensibiliza-rea elevilor- captarea atenţiei
(5 minute)
“Îndrăzneşte să devii ceea ce eşti. Există posibilităţi minunate în fiecare fiinţă. Să ştii să spui mereu fără încetare:”Nu depinde decât de mine”.(Andre Gide)“Viaţa omului este preţioasă numai atunci când urmăreşte un ideal” (Liviu Rebreanu)
Decizie si dezvoltare personala
Fiecare om îsi întelege cel mai bine propria existenta. Pe parcursul vietii, evenimentele cu care ne confruntam ne pun în situatia de „a alege”, de cele mai multe ori, dintre mai multe alternative.În timp, se formeaza „capacitatea de a lua decizii”, trasatura care defineste personalitatea.
∙ Elevii citesc cu atenţie textele şi încearcă o posibilă comentare a acestora.
conversaţia
dezbatere
frontal
individual
frontal
Fişă text
Flipchart
3. Anunţarea temei şi
comunicarea
Se notează titlul noii lecţii: ”Ce să aleg?” sunt precizate obiectivele
∙ Elevii ascultă cu atenţie şi notează tema în caiete
expunerea
individual
Tablă
flilpchart
obiectivelor lecţiei
(2 minute)
operaţionale.
4. Desfăşurarea activităţilor(31minute)
explicarea titlului lecţiei(caleidoscop,meserie)
activitatea nr.1 “păianjenul” sinonim
timp 5 min. activitatea nr. 2
“denumirea grupelor” fiecare grupă va primi o imagine(simbol)
timp 1 min. activitatea nr. 3 “Lumea
meseriilor”Sunt mii de ocupaţii, zeci de mii de tipuri de locuri de muncă. Ele au fost grupate pe domenii de activitate, fiecare domeniu incluzând o gamă largă de activităţi, cuprinzând toate nivelurile de pregătire profesională.
Cerinţă: Scrie cât mai multe meserii din domeniul grupei tale.
∙ Elevii se implică activ în dezbaterea aspectelor propuse.
∙ Explică şi exemplifică termenul “meserie”
∙
elevii se grupează înainte de începerea activităţii;
grupa nr. 1: activităţi în aer libergrupa nr. 2: activităţi manuale şi tehnicegrupa nr. 3: activităţi comercial - bancare
grupa nr. 4: activităţi educative şi artistice
grupa nr. 5: activităţi pentru îngrijirea şi sănătatea omului
grupa nr. 6: activităţi de apărare
conversaţia
brainstorming
conversaţia
Cubul
explicaţia
Explicaţia
frontal
individual
frontal
Individual
Flipchart
Cartoane
meserie
simbol
proverb
sinonim
sinonim proverb
definiţie
O3
O4
Timp de lucru 5 min. Raportare 5 min. activitatea nr. 4
„Cazinoul meseriilor”cerinţă: Spune cât mai multe lucruri despre meseria…!Timp de lucru:5 min activitatea nr. 5
„evaluarea socială a profesiilor”cerinţă: fiecare grupă va completa fişa cu avantajele şi dezavantajele alegerii unei profesii din domeniul grupeiTimp de lucru 5 min.Raportare 5 minute
Elevii completează meseriile descoperite pe cartonaşele primite.Elevii prezintă pe feţele cubului meseriile descoperite pe tipuri de activităţi, fiecare grupaă pe cate o faţă (care vor fi numerotate). În ordinea grupelor,
câte un elev de la fiecare grupă va da cu zarul şi vor prezenta tot ce ştiu ei despre meseria cu nr. indicat de zar. Fiecare grupă
completeaă fişa dată şi prezintă răspunsul.
Cubul
Descoperirea
Eseul de 5 minute
Ex. Joc
problematizarea
Grupe
Grupe
Grupe
grupe
colorateMarkere
Zaruri
Fişă de lucru
5. Obţinerea performanţei (5 minute)
activitatea nr.6Joc” Săculeţul întrebărilor”Cerinţă: Fiecare elev va extrage din săculeţ o întrebare: “Ce aş face dacă…..?”Timp 5 min.
Fiecare elev va răspunde la o întrebare Aleatoriu se aleg 5-6
elevi care vor prezenta răspunsurile.
problematizarea individualfrontal
SăculeţCartonaşe cu
întrebări
6. Evaluarea activităţii
5 min.
Chestionar “ALEGEREA PROFESIUNII LA CUMPANA
DINTRE ASPIRATIE SI IMPLINIRE”
Fiecare elev completează chestionarul primit. Poate fi dat şi ca temă
pt. ora viitoare.
Evaluare cu ajutorul
chestionaruluiapreciere
individual chestionar
7. Concluzii(1 minut)
Concluzii asupra temei şi asupra desfăşurării activităţii
Elevii îşi spun propriile opinii;
conversaţia frontalindividual
8. Anunţarea temei pentru
ora următoare(1 minut)
Anunţă tema: ”Legea şi temeiul democraţiei”
Notează tema frontal
5. Activităţi pentru îngrijirea şi sănătatea omului
medic asistenta coafeză
frizer cosmeticiana infirmiera brabcardier maseur
1. Activitate în aer liberpăduraragricultorciobancrescător de animaleecologzidardulgherdrumar
2. Activităţi manuale şi
tehnice
inginerelcrticianlaboranttamplarcroitoraviatorşofercercetător
3. Activităţi comerciale şi
bancare
contabil
gestionar
vânzător
Cofetar-Brutar
broker
4. Activităţi educative şi artistice învătătorprofesormuzicianpictoractoescriitor
6. Activităţi de apărare
poliţistmilitarjandarmgardian
Chestionar – Orientare profesională
ALEGEREA PROFESIUNII LA CUMPANA DINTRE ASPIRATIE SI IMPLINIRE
Este bine sa iei câteva decizii importante cu privire la viitorul tău. Aceste decizii iţi vor influenta intr-un mod hotărâtor alegerea profesiunii si construirea carierei tale. Sunt intrebari la care ar trebui sa reflectezi indelung si sa gasesti raspunsul potrivit. Cu alte cuvinte, viata ta depinde de modul constient si hotarat in care vei sti sa optezi.
1.Ce doresc sa fac in viata?.............................................................................................................................................................................................................................................................
2. Care este meseria pe care vreau sa o imbratisez?..........................................................................................................................................................................................................
3. Cum trebuie sa ma pregatesc pentru a reusi ?...............................................................................................................................................................................................................
4. Care sunt calitatile necesare pentru a avea meseria dorită?........................................................................................................................................................
5. Cine mă poate sprijini in indeplinirea aspiraţiilor mele?.............................. .......................................................................................................................................................
DATA COMPLETARII........................................NUMELE ELEVULUI.........................................SCOALA..............................................................CLASA........a ...9 a A.................................DIRIGINTE........prof.Vîrdol Florin...............................................
1. Activitate în aer liberŢi-ar plăcea o meserie / profesie în care să lucrezi în aer liber, indiferent dacă timpul este favorabil sau nefavorabil? În aer liber înseamnă pe stradă, în construcţii, în grădină, pe câmp, în pădure, pe ape.Exemple de activităţi în aer liber: în construcţii, transporturi, turism, agricultură, silvicultură, zootehnie. Acum dă tu alte exemple
de activităţi care se desfăşoară, în cea mai mare parte a timpului, în aer liber şi încearcă să le descrii.
2. Activităţi manuale şi tehnice
Îţi place mecanica, confectionare îmbrăcămintei, confecţionarea produselor de mobilier şi tehnica şi ai dori să lucrezi în acest domeniu.
3. Activităţi comerciale
Doreşti foarte mult să lucrezi în comerţ?
Exemple de astfel de ocupaţii le găsim în sfera activităţilor de turism, de asigurări, bancare, publicitare.
4. Activităţi educative şi artistice
Vrei sa devi profesor, educator, bibliotecar, actor, scriitor
5. Activităţi pentru îngrijirea şi sănătatea omului
Ţi-ar place să devi asistent, medic, coafor, cosmetician
6. Activităţi de apărare
Doreşti mult o profesie din domeniul armatei, poliţiei
Fişa nr. 2
Evaluarea socială şi personală a profesiilor
Avantaje
J Dezavantaje
LUtilitate / importanţă
Fişa de lucru nr. 3
Ce-ai face dacă?
ai fi adult?
Ce-ai face dacă?
ai avea mulţi bani?
Ce-ai face dacă?
ai avea familie?
Ce-ai face dacă?
ai avea copii?
Ce-ai face dacă?
ţi-ai pierde / ţi-ar fi furate acte / cărţi, caiete, obiecte importante si ar trebui sa te angajezi?
Ce-ai face dacă?
ai avea o maşină / motocicletă?
Ce-ai face dacă?
ai fi bolnav?
Ce-ai face dacă? ai avea un handicap motor, senzorial?
Ce-ai face dacă?
ai avea un accident?
Ce-ai face dacă?
ai fi bogat?
Ce-ai face dacă?
ai căuta şi nu ai găsi un loc de muncă?
Ce-ai face dacă?
ai fi certaret?