+ All Categories
Home > Documents > verbul_consolidare_4

verbul_consolidare_4

Date post: 10-Mar-2016
Category:
Upload: ioana-boca
View: 2 times
Download: 0 times
Share this document with a friend
Description:
verbul

of 17

Transcript

PROIECT DIDACTIC

coala cu clasele I-VIII, tefan cel MareVaslui

Data: 19 noiembrie 2004Clasa: a IV-a D Propuntor: nv. Manuela ButnaruAria curricular: Limb i ComunicareDisciplina: Limba romnSubiectul Verbul Tipul leciei: consolidare

Obiective cadru:

1. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral

2. dezvoltarea capacitii de exprimare oral

3. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris (citirea/lectura)

4. Dezvoltarea capacitii de exprimare scris

Obiective de referin vizate:2.3. s utilizeze corect formele flexionare ale prilor de vorbire;

2.4. s utilizeze cuvintele, n funcie de tema abordat ntr-o situaie de comunicare;

3.5. s sesizeze utilizarea corect a cuvintelor n flexiune ntr-un text citit;4.1. s redacteze texte narative de mic ntindere pe baza unor cuvinte de sprijin.Scopul leciei: Recapitularea i sistematizarea cunotinelor despre verb

Rezolvarea de exerciii i jocuri gramaticale

Obiective operaionale:

La sfritul orei elevii vor ti :

O1 s recunoasc verbele dintr-un text dat;O2 s completeze n echip un rebus;O3 s recunoasc categoriile gramaticale ale verbului;O4 s gseasc sinonime i antonime unor verbe date;O5 s schimbe numrul, timpul sau persoana verbului;O6 s alctuiasc propoziii cu verbe date;O7 s analizeze oral i scris verbe;O8 s nlocuiasc expresii cu verbe potrivite;O9 s stabileasc valoarea stilistic a verbului;

O10 s colaboreze n grup la elaborarea unei compuneri gramaticale;O11 s evalueze compunerile pe baza unor criterii ntocmite;O12 s transforme vorbirea direct n vorbire indirect;O13 s alctuiasc propoziii dup schema dat.Metode i procedee: exerciiul, conversaia euristic,activitatea independent,

problematizarea, explicaia, lucrul n echip.Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe. Strategia didactic: dirijat.Mijloace didactice: fie, plan, rebusResurse:

oficiale: Curriculum naional pedagogice: Lb. i lit. romn- manual pentru clasa a IV-a; Metodica predriilimbii romne la clasele I-IV; Comunicare exerciii i texte

pentru clasa a IV-a , de Elisabeta Grasu i Nela Orndaru ; nvm

s ne evalum cunotinele-teste clasa a IV-a, de Gabriela Blascioc;

Culegere de exerciii i texte gramaticale, pentru clasele II-IV,

Angelica Gherman umane:22 elevi spaiale: sala de clasFI DE MUNC N ECHIP / 1 / 2 / 31. Subliniai, n urmtorul text, cu verde verbele care exprim aciunea, cu albastru pe cele care exprim starea, iar cu negru pe cele care exprim existena:

Glasul ei dulce m legna; genele mi se prindeau i adormeam; uneori tresream -o ntrebam cte ceva; ea ncepea s spuie i eu visam nainte.

A fost odat un mprat mare, mareBarbu tefnescu Delavrancea Bunica2. Rezolv rebusul:

A

1.

2.

3.

4.

5.

6.

1. Verbul are persoane, numere i

2. Partea de vorbire care exprim aciunea, starea, existena3. Singular i plural sunt verbului4. Cnt, scrie, se joac exprim5. Au desenat, vei scrie, citim, sunt verbe la numrul6. A dormi, a sta, a gndi, exprim

B A1.

2.

3.

4.

5.

6.

1. Partea de vorbire care exprim aciunea, starea, existena

2. Trecut, prezent i viitor sunt.. verbului

3. Cnt, scrie, se joac, exprim

4. A dormi, a sta, a gndi, exprim

5. Verbul are numere, timpuri i

6. Au desenat, vei scrie, citim, sunt verbe la numrul

B1. Au desenat, vei scrie, citim, sunt verbe la numrul2. Singular i plural sunt verbului3. Partea de vorbire care exprim aciunea, starea, existena4. A luda la timpul prezent, persoana a II-a, numrul singular5. Verbul are numere, timpuri i6. Cnt, scrie, se joac, exprim7. A dormi, a sta, a gndi exprim

A

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

BFI DE MUNC N ECHIP / 11. Subliniai, n urmtorul text, cu verde verbele care exprim aciunea, cu albastru pe cele care exprim starea, iar cu negru pe cele care exprim existena:

Glasul ei dulce m legna; genele mi se prindeau i adormeam; uneori tresream -o ntrebam cte ceva; ea ncepea s spuie i eu visam nainte.

A fost odat un mprat mare, mare2. Rezolv rebusul:

A1.

2.

3.

4.

5.

6.

B1. Partea de vorbire care exprim aciunea, starea, existena

2. Trecut, prezent i viitor sunt.. verbului

3. Cnt, scrie, se joac, exprim

4. A dormi, a sta, a gndi, exprim

5. Verbul are numere, timpuri i

6. Au desenat, vei scrie, citim, sunt verbe la numrul

FI DE MUNC N ECHIP / 21. Subliniai, n urmtorul text, cu verde verbele care exprim aciunea, cu albastru pe cele care exprim starea, iar cu negru pe cele care exprim existena:

Glasul ei dulce m legna; genele mi se prindeau i adormeam; uneori tresream -o ntrebam cte ceva; ea ncepea s spuie i eu visam nainte.

A fost odat un mprat mare, mare

2. Rezolv rebusul:

A1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

B

1. Au desenat, vei scrie, citim, sunt verbe la numrul

2. Singular i plural sunt verbului

3. Partea de vorbire care exprim aciunea, starea, existena

4. A luda la timpul prezent, persoana a II-a, numrul singular

5. Verbul are numere, timpuri i

6. Cnt, scrie, se joac, exprim

7. A dormi, a sta, a gndi exprim

BFI DE MUNC N ECHIP / 3

1. Subliniai, n urmtorul text, cu verde verbele care exprim aciunea, cu albastru pe cele care exprim starea, iar cu negru pe cele care exprim existena:

Glasul ei dulce m legna; genele mi se prindeau i adormeam; uneori tresream -o ntrebam cte ceva; ea ncepea s spuie i eu visam nainte.

A fost odat un mprat mare, mare

2. Rezolv rebusul: A1.

2.

3.

4.

5.

6.

1. Verbul are persoane, numere i

2. Partea de vorbire care exprim aciunea, starea, existena

3. Singular i plural sunt verbului

4. Cnt, scrie, se joac exprim

5. Au desenat, vei scrie, citim, sunt verbe la numrul

6. A dormi, a sta, a gndi, exprim

B

evaluarea compunerilor

1.respectarea cerinei

2.respectarea titlului

3.respectarea prilor compunerii

4.aezarea n pagin a textului

activitate pe grupe

Alctuii o compunere gramatical utiliznd urmtoarele verbe: se jucau, a lovit, se sparge, a recunoscut, apreciaz, sftuiete, vor respecta.

activitate pe grupe

Alctuii o compunere gramatical utiliznd urmtoarele verbe: se jucau, a lovit, se sparge, a recunoscut, apreciaz, sftuiete, vor respecta.activitate pe grupe Alctuii o compunere gramatical utiliznd urmtoarele verbe: se jucau, a lovit, se sparge, a recunoscut, apreciaz, sftuiete, vor respecta.AUTOEVALUAREA ACTIVITII

DESFURAREA LECIEI

Nr.Secvenele lecieiTimp Ob.Coninutul i strategia didacticEvaluare

1.Moment organizatoric1 Se asigur un climat de ordine i disciplin necesar desfurrii n bune condiii a leciei Sunt mprite fiele de lucru pe echipe.

2.Verificarea temei5'O1O2 Verific cantitativ tema. Elevii rezolv n echip exerciii din fia de lucru.

FI DE MUNC N ECHIP / 1 / 2 / 3

3. Subliniai, n urmtorul text, cu verde verbele care exprim aciunea, cu albastru pe cele care exprim starea, iar cu negru pe cele care exprim existena:

Glasul ei dulce m legna; genele mi se prindeau i adormeam; uneori tresream -o ntrebam cte ceva; ea ncepea s spuie i eu visam nainte.

A fost odat un mprat mare, mare

Barbu tefnescu Delavrancea Bunica

4. Rezolv rebusul:

A

1.

2.

3.

4.

5.

6.

1. Verbul are persoane, numere i

2. Partea de vorbire care exprim aciunea, starea, existena

3. Singular i plural sunt verbului

4. Cnt, scrie, se joac exprim

5. Au desenat, vei scrie, citim, sunt verbe la numrul

6. A dormi, a sta, a gndi, exprim

B

A

1.

2.

3.

4.

5.

6.

1. Partea de vorbire care exprim aciunea, starea, existena

2. Trecut, prezent i viitor sunt.. verbului

3. Cnt, scrie, se joac, exprim

4. A dormi, a sta, a gndi, exprim

5. Verbul are numere, timpuri i

6. Au desenat, vei scrie, citim, sunt verbe la numrul

B

1. Au desenat, vei scrie, citim, sunt verbe la numrul2. Singular i plural sunt verbului3. Partea de vorbire care exprim aciunea, starea, existena4. A luda la timpul prezent, persoana a II-a, numrul singular5. Verbul are numere, timpuri i6. Cnt, scrie, se joac, exprim7. A dormi, a sta, a gndi exprim A

1.

2.3.4.5.6.7. B

Verific selectiv calitatea temei.

Verific munca pe echipe.

Observare sistematic

Aprecieri frontale

Aprecieri pe echipe

3.Captarea ateniei1 Activitate frontal: Se vor adresa urmtoarele ntrebri elevilor: Ce cuvinte ai obinut pe verticala A/B?

Fia 1 trecut,

Fia 2 viitor

Fia 3 prezent

Ce sunt acestea? - timpurile verbuluiAprecierifrontale individuale

Observaresistematic

4.Anunarea titlului i a obiectivelor operaionale1 Se va anuna titlul leciei noi i se va scrie pe tabl Verbul / Exerciii de consolidare i apoi se vor enuna obiectivele operaionale: Pe parcursul acestei lecii voi vei recunoate verbe, vei alctui propoziii folosind verbe, vei analiza verbe, vei gsi sensuri diferite ale unor verbe, vei realiza o compunere gramatical..

5.Dirijarea nvrii17O3O4O5O6

O7O8

O9

Activitate frontal: Elevii rspund la urmtoarele ntrebri: Ce este verbul?

Ce categorii gramaticale are verbul?

Ce exprim verbul la persoana a II-a?

Ce exprim verbul la timpul trecut?

Ce exprim verbul la numrul plural?

Activitate frontal: Se vor rezolva la tabl urmtoarele exerciii:1. Gsii verbe cu sens asemntor, apoi cu sens opus: a afirma, a limpezi, a strnge, a drma. Verbul

Verbe cu sens asemntor

Verbe cu sens opus

a afirma

a susine

a negaa limpezi

a curaa tulburaa strnge

a adunaa mprtiaa drma

a demolaa cldi2. Trecei verbele urmtoare la timpul trecut folosind ortograme: m gndesc, ne ntrecem, v ntlnii, se cunosc. m-am gndit, ne-am ntrecut, v-ai ntlnit, s-au cunoscut.

3. Trecei urmtoarele verbe prin toate timpurile la persoana a doua, numrul singular: a citi, a cuta, a scrie, a vedea. Activitate independent: Elevii vor rezolva cerina:

Alctuii o propoziie enuniativ, afirmativ, dezvoltat.

n verificarea muncii independente solicit rezolvarea unor cerine:

Schimb verbul la persoana I.

Schimb verbul la numrul plural.

Schimb verbul la timpul viitor.

Transform n propoziie negativ.

Transform n propoziie interogativ.

Analizai verbul n scris.

Activitate frontal: Elevii vor rezolva la tabl urmtoarea sarcin:

nlocuii urmtoarele expresii cu verbe potrivite:

a aduce aminte = a aminti

a pune pariu = a paria

a da sfaturi = a sftui

a o lua la fug = a fugi Activitate independent: Alctuii o propoziie n care verbul a lua s aib sens diferit de cel al expresiei date la tabl. Activitate frontal: Elevii vor preciza valoarea stilistic a verbelor din urmtoarele exemple:

Ziua ninge, noaptea ninge, dimineaa ninge iar... - Iarna, Vasile Alecsandri

Mircea nsui mn-n lupt vijelia-ngrozitoare,

Care vine, vine, vine, calc totul n picioare!

Scrisoarea III, Mihai EminescuAprecieri frontaleAprecieri frontale

Individuale

Aprecieri individuale

Observare sistematic

Aprecieri individuale

Aprecieri frontale

6.Obinerea performanei15O10

O11 Activitate pe grupe:

activitate pe grupe Alctuii o compunere gramatical utiliznd urmtoarele verbe: se jucau, a lovit, se sparge, a recunoscut, apreciaz, sftuiete, vor respecta.

Se vor evalua compunerile pe baza urmtorului tabel:

1.Respectarea cerinei2.Respectarea titlului3.Respectarea prilor compunerii4.Aezarea n pagin

Aprecieri pe grupe

7.Asigurarea reteniei i a transferului2O12

Activitate frontal: Elevii vor rezolva oral cerina:

Transformai urmtorul dialog n povestire:

De ce ai btut cuie-n u? ntreb fiul.

Tu le-ai btut, zise tatl.

Cuiele, dup Pop SimionAprecieri individuale

8.Fixarea cunotinelor2O13 Activitate frontal: Elevii vor rezolva cerina: Ce funcie sintactic are verbul?

Alctuii oral propoziii dup schemele:

P. S.

S. A. P.P. C. A. S. A.

v. s.c.

s.c. a. v.v. s.c. a. s.c. a.Aprecieri frontaleIndividuale

9.Tema pentru acas Pentru acas elevii vor avea de rezolvat urmtoarea tem: pagina 147, exerciii 3, 5 i 6.

10.Aprecieri 1 Se apreciaz de ctre propuntor activitatea elevilor i se cere acestora s-i evalueze munca. Se prezint o plan pe care ei vor selecta atributul leciei:

Aprecieri verbale, individuale, pe grupe, pe echipe

LECIE ATRACTIV

LECIE INSTRUCTIV

LECIE DISTRACTIV

LECIE PLICTISITOARE

LECIE

INSTRUCTIV

LECIE ATRACTIV

LECIE

DISTRACTIV

LECIE

PLICTISITOARE