+ All Categories
Home > Documents > Spicul de Grau Activ. Integrata

Spicul de Grau Activ. Integrata

Date post: 02-Mar-2016
Category:
Upload: daiana-stefan
View: 655 times
Download: 3 times
Share this document with a friend

of 19

Transcript

COALA CU CLASELE I-VIII NR.183NVTOR : LAZR ELENA

PROIECT DIDACTIC

DATA: 14.05.2012CLASA: a II-a BARIA CURRICULAR: Limb i comunicareDISCIPLINA: Limba i literatura romn UNITATEA DE NVARE: Lumea necuvnttoarelorSUBIECTUL: Textul narativ .Text suport-Spicul de gru i pleava ,dup Alexandru MitruTIPUL LECIEI: predare DURATA: lecie integrat 2 ore

SCOPURI:S1-consolidarea deprinderii de a citi corect, fluent i expresiv pornind de la textul Spicul de gru i pleava ,dup Alexandru Mitru;S2 - consolidarea deprinderii de identificare a elementelor eseniale ale unui text narativ;S3-mbogirea i activizarea vocabularului cu cuvintele i expresiile noi: lan,pleav,semeie,soart, ano,adiere blnd,, o mare aurie ;S4-dezvoltarea gndirii critice necesare desprinderii mesajului textului Spicul de gru i pleava ,dup Alexandru Mitru.

OBIECTIVE OPERAIONALE:La sfritul leciei elevii vor fi capabili:O1: s citeasc corect, contient i selectiv un text narativ Spicul de gru i pleava ,dup Alexandru Mitru; . O2: s identifice titlul, autorul, personajele i mesajul textului narativ Spicul de gru i pleava ,dup Alexandru Mitru; ;O3: s alctuiasc enunuri cu ajutorul cuvintelor noi i a expresiilor: lan,pleav,semeie,soart, ano,adiere blnd,, o mare aurie. ;O4: s alctuiasc cele dou cvintetecu temele spicul i pleava, pe baza precizrilor fcute de nvtor; O5: s identifice mesajul textuluiSpicul de gru i pleava ,dup Alexandru Mitru;

STRATEGIA DIDACTIC: 1. TIPUL: A. algoritmic; B. expozitiv-euristic; C. evaluativ-stimulativ; D. active-participativ

1. METODE I PROCEDEE:A.conversaia euristic, observaia, explicaia, demonstraia, instructajul, citirea explicativ.B.exerciiul;C.observarea curent, aprecierea verbal, autoevaluarea.D.harta povetii, cadranele, ,jocul didactic.

1. MIJLOACE DE NVARE:1. Fie,1. Fie de evaluare;1. Manualul ;1. Jetoane cu silabe

BIBLIOGRAFIE:

1. Curriculum naional. Programe colare pentru nvmnt primar1. Florica Chereja - Dezvoltarea gndirii critice n nvmntul primar, Ed. Humanitas Educaional, Bucureti, 20041. Ion erdean Metodica predrii limbii romne la clasele I-IV, E.D.P., Bucureti, 1993;1. Tudora Pitila si Cleopatra Mihailescu, Limba si literatura romana, manual pentru clasa a II-a, , Ed. Aramis, 2004

ETAPELE LECIEIOB .OP.DESCRIEREA ACTIVITILOR DE NVARESTRATEGIE DIDACTICEVALUARE

I.MOMENTULORGANIZATORIC1 minPregtirea materialului didactic necesar i poziia corect n banc;

-expozitiv-euristic:conversaia, explicaia;

II. VERIFICAREA CUNOTINELOR ANTERIOARE 5 minverificarea cantitativ a temeiobserv dac elevii au efectuat tema dat;verificarea calitativ a temeiverific tema selectiv i corecteaz greelile aprute;- expozitiv-euristic:conversaia, explicaia;

III. CAPTAREA ATENIEI 5 minJocul silabelor-fiecare echip va primi cartonae pe caresunt crise diferite silabe, formnd titlul leciei.Rostesc cuvintele pe rnd:SPICUL , DE , GRU, I , PLEAVA

- expozitiv-euristic:conversaia, explicaia, observaia;

-algoritmic: exerciiul

-evaluativstimulativ:aprecierea verbalEvaluare frontal,oral, formativ

IV. ANUNAREA SUBIECTULUI I A OBIECTIVELOR 3 min Se anun titlul noii lecii:Spicul degru i pleava dup Alexandru Mitru. Elevii sunt anunai c lecia se vadesfura sub form de concurs, Drumul pinii, pe parcursul cruia vor avea mai multe sarcini. La fiecare sarcin ndeplinit vor primi cte un jeton. La sfrit se vor contoriza jetoanele i va fi desemnat ctigtoare echipa care are mai multe jetoane. Obiectivele operaionale suntprezentate pe nelesul elevilor.-expozitiv-euristic;conversaia, explicaia;

V. PREZENTAREA NOULUI CONINUT IDIRIJAREA VRII1.Citirea textului de ctre elevi - 3min2. Citirea n lan - 5 min3. Scrierea datei i a titlului pe tabl i pe caiete 1 min4. Explicarea cuvintelor noi i a expresiilor 8 min5. Anunarea derulrii concursului: Drumul pinii 10min

7.Citirea model- 1 min8. Citirea dup model(integral) 5 min

9. Interpretarea cntecului : Tot ce e pe lume- 2 minO1O2

O3

O11.Elevii citesc textul n gnd(n ritm propriu), avnd ca sarcin sublinierea cuvintelor i a expresiilor nenelese.2.Se citete lecia n lan, astfel nct toi copiii s citeasc lecia de dou ori. Se reia citirea cu explicarea cuvintelori a expresiilor. Identificarea elementelor eseniale textului narativ: titlu, autor , personaje.3. Scrierea datei i a titlului la tabl i pe caiete.4.Explicarea cuvintelor noi: lan,pleav,semeie,soart, ano citirea explicaiei din manual; scrierea acestora pe tabl i n caiete; expresiilor(oral) adiere blnd, o mare aurie5. Drumul pinii concurs n mai multe grupe.Se formeaz grupe a cte 4 elevi:I.Zambilelor; II. Ghioceilor;III. Lalelelor ; IV. Viorelelor; V. Narciselor Proba :Cuvintele explicate se vor folosi n structurinoi altele dect cele n tlnite n text i desprirea acestora n silabe. Enunul se scrie pe fi. Un elev va citi enunurile formate de echipa sa. Pentru fiecare rspuns corect echipa primete un jeton cu spice de gru.Fiecare propoziie ca fi scris pe tabl i pe caiet.7. nvtoarea citete lecia model.8. Citirea dup model.Unul , doi elevi care s citeasc conform modelului .

A.T. Intonarea cntecului de ctre elevi cu acompaniament musical.

- sfritul primei ore -expozitiv-euristic:citirea,conversaia, explicaia;

-algoritmic: exerciiul

-evaluativstimulativ:aprecierea verbal

-expozitiv-euristic:citirea explicativ, explicaia;

-algoritmic: exerciiul

-evaluativstimulativ:aprecierea verbal

Evaluare oral, formativ

Evaluare scris, formativ

Evaluare oral, formativ

10.AT .Asamblarea unui spic de gru - 2 min11.Lucrul cu textul 3 min Citirea selectiv- 5min Lucrul nechipExplozia stelar 2 min Citirea pe roluri 5 min

O1O5ora a II-aAT: s asambleze un spic de gru11.Citirea integral a textului.Elevii identific n text enunul sau fragmentul care ndeplinete condiia formulat de nvtoare. Gsete i citete: Fragmentul n care secertorii vorbescDespre boabele de gru; Propoziiile care exprim o mirare i oporunc.Folosete intonaia potrivit. Lucrul n echipExplozia stelar ,Prin metoda Exploziei stelare , fiecare echip formuleaz n scris cte o ntrebare n legtur cu textul.(Cine? Cnd?Unde? De ce?). Se rspunde oral la ntebri. Se apreciaz prin jetoane cu moar cu saci de fin Citirea pe roluri

-expozitiv-euristic:

citirea,conversaia, explicaia;

-algoritmic: exerciiul-evaluativstimulativ:aprecierea verbal

algoritmic: exerciiul-activ-participativ: explozia stelar

expozitiv-euristic:citireaexplicativ,

Evaluare oral, formativ

Evaluare scris, formativ

Evaluarea orala frontal

12.Moment creativ - Cvintetul. 10 minO513.Elevii vor alctui cte dou cvintete:- unul cu subiectulSpicul(echipele 1 i 2);- altul cu subiectul Pleava(echipele 3 i 4)Se amintete algoritmul alctuirii unui cvintet.Fiecare echip i va prezenta creaia apelnd la elevul considerat a fi cel mai bun cititor.Se apreciaz prin jetoane cu produse de panificaie.- algoritmic: exerciiul

-activ-participativ: cvintetul

--evaluativstimulativ:aprecierea verbal

Evaluare scris, formativ

VI.IDENTIFICAREA MESAJULUI TEXTULUI 10 minO5Desprinderea din text a mesajului textului: Aveau motive spicele nalte s fiesemee? Dar celelalte care se aplecau spre pmnt? nvtura desprins din text se poate exprima sub forma unui proverb despre laud care va fi notat n caiet .

A.T. Cntecul prieteniei intonare

-expozitiv-euristic:explicaia

- algoritmic: exerciiul

-activ-participativ: linia valoric

Evaluarea orala frontal

VII. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI 10 min

O2O3Prin metoda Cadranelor se face conexiunea invers. Se aplic individual . Se verific modul n care elevii au rspuns cerinelor formulate n fi .Dup stngerea fielor se face o verificare frontal a lucrrilor.-expozitiv-euristic:explicaia- algoritmic: exerciiul-activ-participativ: cadranele

Evaluare scris, formativ

VIII. NCHEIEREA ACTIVITII 3 min Aprecieri generale asupra activitii.Finalizarea concursului cu premierea ctigtorilor. Se acord 2-3 calificative. Tema pentru acas: Exerciiie 1,2;

pag.99.Explicarea sarcinilor.- expozitiv-euristic:conversaia, explicaia;

Silabele

CUL DE GRU I PLEA VA

DRUMUL PINIIECHIPA Zambilelor

SARCINA

1. PROBA I

2. EXPLOZIA STELARA 3.CVINTETUL

DRUMUL PINIIECHIPA Ghioceilor

SARCINA

1. PROBA I

2. EXPLOZIA STELARA

3.CVINTETUL

DRUMUL PINIIECHIPA Lalelelor

SARCINA

1. PROBA I

2. EXPLOZIA STELARA

3.CVINTETUL

DRUMUL PINIIECHIPA Narciselor

SARCINA

1. PROBA I

2. EXPLOZIA STELARA

3.CVINTETUL

DRUMUL PINIIECHIPA Narciselor

SARCINA

1. PROBA I

2. EXPLOZIA STELARA

3.CVINTETUL

EXPLOZIA STELAR CINE?Formuleaz cte o ntrebare despre coninutul textului care s corespund ntrebrilor : CINE ? UNDE ? CND ? DE CE ? CE ?

UNDE? ____________________________ ____________________________

CE? ____________________________

SPICUL DE GRAU SI PLEAVAdup Mitru Alexandru

_________________________ __________________________________________________ __________________________________________________ _________________________

DE CE ?

CND?

__________________________ __________________________________________________ ___________________________________________ ________________________

CE?

UNDE? CINE?

CND?DE CE ?

SPICULCvintetulEchipele 1-2

PLEAVACvintetulEchipele 3-4

Cadranele

1. Care este titlul textului i numele autorului:

2. Desparte n silabe cuvintele :

pleava

spicul -

3. Alctuii o propoziie cu un cuvnt de la exerciiul 2:4. Deseneaza un spic de gru.

jetoane


Recommended