+ All Categories
Home > Documents > Satrategii Ale Gandirii Critice

Satrategii Ale Gandirii Critice

Date post: 07-Apr-2018
Category:
Upload: grigoras-maria
View: 279 times
Download: 0 times
Share this document with a friend

of 38

Transcript
  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    1/38

    Proiect didactic

    Disciplina : tiine

    Subiectul : O lume disparut- dinozaurii

    Clasa: a III a

    Demersul didactic

    Motivaia este o lecie de transmitere de noi cunotine, valoroas prin folosirea unor metode i procedeeactiv-participative, care i determin pe elevi s gndeasc, s coopereze pentru a gsi cele mai bune soluii n

    rezolvarea sarcinilor. Aceeast lecie ofer sentimentului de admiraie i grij fa de mediul nconjurtor,

    cunotine legate de alctuirea corpului unui animal, a modului de nmulire ,cunoaterea modului de via i a

    unor informaii privind dispariia dinozaurilor.

    Obiective

    -s descopere semnificaia cuvntului dinuzaur

    -s noteze n tabelul dat informaiile pe care le-au aflat anterior,cele pe care nu le tiau i cele pe care nu le

    neleg n lecia din manual

    -s clasifice dinozaurii n funcie de modul de hrnire (erbivori - carnivori)

    -s precizeze asemnrile i deosebirile dintre aceste reptile uriae

    -s rspund mpreun cu membrii echipei la ntrebrile legate de apariia, modul de hrnire,nmulirea

    dispariia dinozaurilor

    Condiii prealabile

    - clas de nivel mediu

    - elevii au formate deprinderi, priceperi,

    - elevii sunt capabili s se exprime

    - vor lucra pe grupe

    Evaluare

    -elevii vor rezolva fiele de lucru personal i n grup

    -evaluarea se va face i oral prin aprecieri verbale, prin formularea de ntrebri

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    2/38

    Resurse i managmentul timpului

    -timpul 1ora i 30 minute

    -caiet TIP ; manual

    -fie de lucru

    -enciclopedii

    -atlas zoologic

    -plane.

    Metode i procedee didactice:

    -Interogarea ,conversaia euristic, explicaia, problematizarea, nvarea prin descoperiere, exerciiul,

    -Brainstorming- ul;

    -Sinelg;

    -Hexagonul;

    -Diagrama Venn.

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    3/38

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    4/38

    Cadrul

    de invare

    Coninut Timp Metode pentru

    dezvolatarea gandirii

    critice

    Evocare

    Organizarea clasei i asigurarea

    climatului necesar bunei defurri

    a leciei. Se pregtesc materialele

    necesare

    Conexiuni cu experiena de via icu cunotinele anterioare ale

    elevilor

    -Ce este omul ?

    - Prin ce se deosebete omul de

    restul vieuitoarelor ?

    -Din ce este alctuit corpul omului ?

    -Care sunt organele de sim ?

    Anunarea titlului leciei

    Dinozaurii i a obiectivelor.

    S rezolvm exerciiile propuse de

    micul dinozaur,pentru a-i explica

    acestuia ct mai multe lucruri despre

    noi . Elevii vor primi fie de lucru pe

    care le vor complecta pe baza

    informaiilor anterioare. (Anexa 1)

    2 min

    2min

    5min

    Interogarea

    Gndii/Lucrai/Comunicai

    Realizarea sensului

    Oamenii fac parte din marea clas a

    vieuitoarelor care triasc pe Pmnt

    acum .

    n urm cu milioane de ani,planeta

    noastr era populat de o specie de

    reptile uriae .

    Azi vom afla ce au fost dinozaurii ,cu

    ce se hrneau ,cum se nmuleau i

    cum au disprut ei, Factorii de mediu

    inlueneaz att viaa omului ct i

    cea a animalelor.

    Astfel, n urm cu 225 de mil. de ani,

    condiii deosebite de clim

    (umiditate , cldur) au dus la

    apariia , pe Pmnt,a unor reptileuriae numite dinozauri .

    10min

    Conversaia

    Explicaia

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    5/38

    ANEXA 1

    1. Scrie A n dreptul enunurilor adevrate i F n dreptul celor false :

    Omul este o vieuitoare diurn .

    Pentru c gndete, omul nu poate stpni natura .

    Organul care comand reacia la stimuli este creierul.

    Organele de sim ne ajut s cunoatem mediul n care trim .Omul se deplaseaz cu ajutorul membrelor superioare .

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    6/38

    ANEXA 2

    ASTA TIAM + ASTA NU TIAM ? NU NELEG

    - nu mai exist

    dinozauri ;

    -unii se hrneau

    cu plante ,

    alii cu carne

    - .......

    -au aprut cu 225 mil. ani

    n urm

    -au existat peste 500 de

    specii de dinozauri- aveau lungimea ntre 1 i

    2 m

    -se nmuleau prin ou

    - cum au disprut

    dinozaurii ?

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    7/38

    ANEXA 3

    DEOSEBIRI

    ASEMNRI

    - au trit n -se hrneau cu

    -se hrneau cu plante; aceeai perioad; carne ;-gtul alungit pentru a -au avut dimensiuni -aveau dini de

    putea mnca frunzele uriae; dimensiuni

    nalilor copaci; -corpul acoperit cu impresionante ;

    -erau lente ,greoaie piele groas; (12-20cm)

    n deplasare; - se nmuleau prin specializai pentru

    -triau n turme ... ou... a sfia carnea;

    -erau singuratici,

    -se deplasau cu

    repeziciune...

    ERBIVORI CARNIVORI

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    8/38

    ANEXA 4

    1. Alege litera din dreptul variantei corecte de rspuns , apoi aaz literele n ordinea aflrii lor .

    Vei obine un cuvnt surpriz !

    reptile *B

    Dinozaurii au fost : plante *L

    maimue *A

    pene *O

    Corpul lor era acoperit cu : piele * R

    blan * I

    4 membre *ADinozaurii aveau : 3 membre *N

    5 membre *L

    icre * E

    Dinozaurii se nmuleau prin : pui vii * N

    ou * V

    girafele * TDinozaurii se nrudesc cu : elefanii *

    erpii * O

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    9/38

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    10/38

    Proiect didactic

    Disciplina : Limba romn

    Subiectul : Primvara

    Clasa : I

    Demersul didactic:

    Motivaia

    Valuarea acestei lecii const n faptul c metodele de predare nvare i determinpe elevi s gndeasc , s

    coopereze pentru a si cele mai bune soluii.Este o lecie de consolidarea deprinderilor de citire i de scriere a

    literelor nvate, care le permit elevilor s devin contieni de propria gndire

    Obiective

    s formeze cuvinte cu ajutorul silabelor date; obiectivul se consider atins dac toti elevii formeaz cel putin

    un cuvt;

    - s citeasc corect textul Primvara, obiectivul se consider atins dac elevii citesc 5 propoziii din cele 7 ale

    textul;

    - s transcrie corect cuvintele indicate; obiectul se consider atins dac scriu corect 4 cuvinte din 5;

    s identifice semenele primverii n textul citit i s le transcrie; obiectivul se consider atins dac elevii

    identific cel puin dou semne din trei

    - s identifice cuvintele dintr-o propoziie; obiectivul se consider atins dac 75% elevii identific corect

    cuvintele;

    - s identifice cuvintele cu sens opus; obiectivul se consider atins dac elevii identific corect cel puin 3 cuvinte

    din cele 4 date;

    Condiii prealabile :

    -clas de nivel mediu

    -elevii vor lucra pe grupe

    - elevii au capacitatea de a se exprima prin joc

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    11/38

    -posed informaii , peri diverse, au formate priceperi i deprinderi

    Evaluarea :se va face prin observarea sistematic , prina aprecieri verbale, i prin fie de lucru

    Resursele i managmentul timpului :

    Resurse :prezentare PPT; fise de lucru, fie de evaluare, jetoane cu imagini i cuvinte referitoare la primvar

    fie cuvinte i propoziii

    Text suport :.Primvara

    Timp: - 90 min.

    -de spaiu: sala de clas

    -umane : 30 elevi

    Metode i procedee: interogarea,explicaia, turul galeriei ,etoda cadranelor, , exerciiul, jocul didactic, metoda

    florii de nufr.

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    12/38

    Cadrul deinvare

    Conitnut Timp

    Metodepentrudezvoltareagndirii critice

    Evocarea

    Se asigur condiiile necesare

    desfurrii activitii n parametrii

    optimi; se pregtete materialul didactic n

    funcie de succesiunea utilizrii acestuia .Pe baza unor imagini despre Ziua de 8

    Martie voi purta urmtorul dialog:-Ce am srbtorit noi acum cteva zile?-Cum ne-am pregtit noi pentru aceast

    zi?-Ce i-am scris n felicitare?

    Exerciiu joc : Ne vom juca cate doi un

    joc. Colegul din dreapta este mama.

    Cellalt coleg este fiul. Fiul i face urri

    mamei de 8 Martie..

    (1-2 minute elevi i pregtesc ntre ei un

    mic dialog)

    Invit n faa clasei 2-3 perechi.

    Unde ai mai citit voi despre cum putei

    face voi o urare mamei? (n abecedar, n

    poezia Mamei)

    Solicit civa elevi s o citeasc, pentru ai-o reaminti.

    Apoi cer elevilor s o recite. (3 4 elevi)

    Copii, Zna Iarn a nchis o parte din

    semnele primaverii n turnul din

    castelului ei. Primavara v roag sa le

    salvati astfel incat ea sa poata veni la noi.

    2min

    5min

    10min

    Interogarea

    Gndii/Lucrai/Comunicai

    Conversaia

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    13/38

    Zna Iarna ne supune la niste probe.

    Pentru fiecare proba ea ne va elibera un

    semn al primaverii. 5min

    Povestirea

    Realizareasensului

    Pe o plansa, goala se vor pune semne ale

    primaverii pe masur ce vor fi descoperite

    de catre grupuri de elevii care citesc

    textul.Intuirea imaginilor din abecedar

    pentru a desprinde semnele primverii.

    (nflorirea copacilor, sosirea pasarilor

    calatoare, nverzirea ierbii)

    Citirea textului in lant, selectiv, in

    intregime.

    Discutarea fiecrui fragment:

    -Cum este cerul?

    -Ce s-a ntmplat cu vremea?

    -Ce fac rndunelele?

    -Cine cnt cu bucurie?

    -De ce?-Cu ce a venit primvara?

    -Care este titlul textului?

    -De ce oare se numeste asa?

    -Voi ce titlul ati da?

    (pe un panou se vor aeza imagini cu

    semnele primverii - pentru fiecare

    sarcin rezolvat de ctre elevi.)

    10min

    Turul galerieiInterogareaConversaia

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    14/38

    Descopera propoziia (scris cu litere de

    mana) i aseaz-o sub imaginea

    corespunzatoare:

    (activitate diferenit). Propoziia se copie

    pe caiet

    Randunica din tangram discuii despre

    psrile cltoare

    Exerciiul

    Conversaie

    Reflecia

    Se distribuie la nivelul clasei fie de lucru

    pe care le vor rezolva pe grupe .

    Floarea de nufr- Titlul- Numrul alineatelor

    - Semnele de punctuaie- Psrilele cltoare- Vremea- Cerul

    Elevii organizai n perechi vorcompleta fia

    Titlu: Noi suntem______primavara

    Semnele primaverii Desen

    (activitate difereniat)Cuvinte cu sens opus din text:senin tristeerece linitelarma caldbucurie nnorat

    Floarea denufr

    Cadranele

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    15/38

    FICADRANELE

    lul: ____________________________

    Noi suntem ____________________primavar

    mnele primaverii din text:Desen

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    16/38

    Floarea de nufr- Titlul- Numrul alineatelor- Semnele de punctuaie- Psrilele cltoare

    - VremeaCerul_________________________

    FIS DE EVALUARE

    1.Scriei dup dictare:

    2. A sosit primvara.

    3. Bifeaza ce se potriveste:Primvara :Cerul este senin

    Rndunelele au plecat n rile calde.

    Apar lalelele

    Calificativul:

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    17/38

    Ajut copcelul s triascn anotimpul primvara.

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    18/38

    Metode didactice pentru antrenarea gndirii critice.

    PROBLEMATIZAREA

    Este considerat n didacti una dintre cele mai valoaroase metode deoarece orienteaz

    gndirea scolarilor spre rezolvarea independent de probleme. Punctul de pornire estecrearea ,,situaiei problem, care desemneaz o situaie contradictorie, conflictual ntre

    experiena de cunoatere anterioar i elementul de noutate cu care se confrunt

    colarul.

    Situaia problem trebuie s reprezinte o dificultate cognitiv pentru colar, realizarea

    acesteia necesitnd un efort real de gndire, trebuie s-i trezeasc curiozitate , s-l

    surprind, provocndu-l s acioneze.

    Rezolvarea nu este posibil fr activarea cunotinelor anterioare , cu alte cuvinte

    conflictul este creat ntre experiena anterioar, cunostinele cunoscute de colar , i

    elementul de noutate cu care se confrunt. Astfel elevul va fi determinat s acioneze, s

    investigheze i s intuiasc soluia re rezolvare a acestei tensiuni

    Valenele formative

    Antreneaz ntreaga personalitate a elevului, captnd atenia i mobiliznd la efort.

    Elevii particip prin efort propriu de gndire i aciune la descoperirea adevrului,

    dezvoltdu-i spiritul experimental, capacitatea de prelucrare.

    Asigur susinerea motivaiei nvrii , d ncredere n sine, cultiv autonomia

    acional.

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    19/38

    BRAINSTORMING-UL

    Etimologic brainstorming provine din cuvintele brain creier i storm furtun, plus

    desinena ing, specific limbii engleze. n traducere fidel ar nsemna furtun n creier,

    efervescen, aflux de idei, sau mai degrab o stare de intens activitate imaginativ, fapt care i-a

    mai atras brainstormingului denumirea de asalt de idei.

    Este o variant a discuiei n grup, avnd ca obiectiv producerea de idei noi sau gsirea

    celei mai bune soluii pentru o problem de rezolvat, prin participarea membrilor

    grupului.

    Specific acestei metode este i faptul c ea cuprinde dou momente: unul de

    producere a ideilor i apoi, amnat, momentul evalurii acestora (faza aprecierilor

    critice).

    Fazele activitii didactice axate pe aceast strategie vizeaz mparirea clasei pe grupuride elevi, alegerea unui secretar care va contabiliza ideile n ordinea emiterii lor, alegerea

    problemei i prezentarea ei de ctre profesor, admiterea i chiar ncurajarea formulrii de

    idei orict de neobinuite , de ndrznee ar fi, lsnd fru liber imaginaiei participanilor,

    spontaneitii i creativitii

    Valenele formative ale acestei metode , ofer elevilor posibilitatea s se exprime n

    mod liber, contribuind la formarea i dezvoltarea calitilor imaginative-creative, a unor

    trsturi de personalitate cum ar fi spontenaitatea , curajul de a exprima un punct devedere, voina. Dezvolt abilitatea de lucru n echip, punerea n comun a experienei i

    viziunii fiecrui participant. Fiecare membru al echipei este ncurajat s abordeze

    problema din orice unghi dorete.

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    20/38

    ORGANIZATORUL GRAFIC OG

    Este o metod care faciliteaz esenializarea unui material informativ care urmeaz s fie

    exprimat sau scris, schematiznd ideile sau se mai poate definii ca fiind o gndire

    vizualizat prin reprezentarea grafic a unui material.

    Organizatorul grafic se poate utiliza pentru prezentarea structurat a informaiei n cinci

    moduri( comparativ, descriptiv, secvenial , de tipul cauz-efect, problematizat)

    Diagrama Venn. Este o metod grafic folosit pentru a compara procese, evenimente,

    noiuni istorice, personaliti. Diagrama este format d din dou cercuri care se suprapun

    parial. n zona care se suprapune se noteaz asemnrile. Elevii pot lucra individual, n

    pereche sau n echip ( nva prin colaborare )

    Hexagonul. Este un organizator grafic utilizat n situaiile de nvare care implic ase

    aspecte diferite ale unei probleme/subiect/teme. Este o strategie flexibil, putnd fiutilizat frontal, individual sau n perechi. Pe parcursul activitii se rspunde la ase

    ntrebri: Cum?, Cnd?, Unde?, Care?, De ce?, C

    Ciorchinele. Este un organizator grafic prin care se evideniaz ntr-o reea conexiunile

    dintre ideile despre un subiect. Poate fi utilizat la nceputul orei ( ciorchinele iniial sau

    ciorchinele nestructurat ) sau dup lectura unui text cu caracter istoric ( ciorchine

    revzut sau ciorchine structurat ).Se pornete de la un cuvnt scris n mijlocul tablei

    sau a foii de hrtie. Se noteaz n jurul acestuia toate ideile, sintagmele sau cunotinelecare le vin n minte elevilor n legtur cu tema respectiv, trgndu-se linii ntre aceastea

    i cuvntul iniial. Pe parcurs se scriu cuvinte noi, idei noi, se trag linii ntre toate ideile

    care par a fi conectate.

    Ciorchinele este o metod de brainstorming neliniar care poate fi utilizat pentru a

    stimula gndirea nainte de a studia mai temeinic o anumit tem sau poate fi utilizat

    pentru a se rezuma ceea ce s-a studiat, ca o modalitate de a construi asociaii noi, sau de a

    reprezenta noi sensuri. Ciorchinele este o strategie flexibil, putnd fi realizat individual

    sau ca activitate de grup. Ciorchinele realizat individual le permite tuturor elevilor s se

    implice activ n procesul de gndire, nu numai celor care rspund mereu n cadrul

    brainstorming-ului de grup.

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    21/38

    Diagrama cauzelor i a efectului. Diagrama cauzelor i a efectului scoate n

    eviden originile (cauzele principale i cauzele secundare) unei probleme, unui

    eveniment. Pe ramurile axei principale se trec cauzele majore ( principale ) ale efectului,

    corespunznd celor ase ntrebri: CND ? UNDE ? CINE ? DE CE ? CUM ? ( s-a

    ntmplat ) Cauzele minore ( secundare ) ce decurg din cele principale se trec pe cte o

    ramur mai mic ce se deduce din cea a cauzei majore Diagrama cauzelor i efectului

    este asemntoare cu tehnicile HERRINGBONE MAP sau FISHBONE MAP (scheletul

    de pete) Diagrama poate fi aplicat mai ales penru evidenierea cauzelor care au condus

    la izbucnirea unui anumit conflict. FISHBONE MAP sau HERRINGBONE MAP este un

    organizator grafic care este utilizat pentru a explora mai multe aspecte sau efectele unui

    subiect mai complex, ajutnd elevul s organizeze informaiile

    Diagrama SPIDER MAP ( Pnza de paianjen ) este un organizator grafic care poate fiutilizat pentru a investiga i a enumera diferite aspecte ale unui subiect, ajutnd elevul s-

    i organizeze i s-i sintetizeze ideile. Diagrama seamn cu o pnz de paianjen, astfel

    explicndu-se numele dat. Are ca principal dezavantaj dificultatea realizrii grafice.

    Tabelul T este un organizator grafic al relaiilor binare (da/nu, pentru/contra,

    avantaje/dezavantaje). Tabelul T este un organizator grafic uor de utilizat n lecii i care

    are eficien mare. Poate fi realizat individual sau n perechi. Produsele elevilor pot fi

    afiate i se poar discuii pe marginea lor. mpreun cu elevii, profesorul analizeaz listade argumente i concluzioneaz. Poate fi realizat un tabel al clasei. Pentru completarea

    tabelului elevii pot primi materiale ajuttoare. Aceast metod contribuie la dezvoltarea

    capacitii de argumentare pe baza analizei informaiilor, la formarea unor valori i

    atitudini democratice.

    Valenele formative ale organizatoruli grafic vizeaz capacitatea de a rspunde la

    ntrebri legate de anumite probleme aflate n discuie, subliniaz relaia dintre efectul dat

    i cauzele care l-au determinat, realizeaz o distincie ntre cauzele i simptomele unuirezultat, unei probleme, unui eveniment, sintetizeaz informaiilor ntr-un mod

    vizual. Aceast metod ajut elevii s fac corelaii ntre ceea ce tiu i ceea ce urmeaz

    s nvee sau ce vor trebui s rspund. De asemenea, profesorii sunt ajutai s stabileasc

    obiectivele leciei, s contientizeze mai bine ceea ce vor preda sau evalua.

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    22/38

    CUBUL

    Metoda cubului presupune explorarea unui subiect, a unei situaii din mai multe

    perspective, permind abordarea complex i integratoare a unei temei. Se realizeaz

    un cub pe a cror fee sunt scrise cuvintele descrie, compar, analizeaz, asociaz, aplic,argumenteaz. mprirea clasei n 6 grupe, fiecare dintre ele examinnd tema

    dinperspectivacerinei de pe una din feele cubului. Exist mai multe modaliti

    destabilire a celor ase grupuri. Modul de distribuire a perspectivei estedecis de profesor,

    n funcie de timpul pe care l are la dispoziie, dect de bine cunoate colectivul de elevi.

    Distribuirea perspectivelor sepoate face aleator; fiecare grupa rostogolete cubul i

    primete casarcin de lucru perspectiva care pic cu faa n sus. Chiar profesorul poate

    atribui fiecrui grup o perspectiv.

    Valenele formative ale acestei metode ofer elevilor posibilitatea de a-i dezvolta

    competenele necesare unor abordri complexe deoarece presupune abordarea unei teme

    din mai multe perspective . Solicit gndirea elevului,dezvolt abilitile de comunicare

    i lrgete viziunea asupra temei. Ofer oportunitatea elevilor de a colabora n gsirea

    rspunsurilor dar i de a dialoga.

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    23/38

    EXPLOZIA STELARA

    Explozia stelar este o metoda de stimulare a creativitii,o modalitate de relaxare a

    copiilor i se bazeaz pe formularea de ntrebri pentru rezolvarea de probleme i noi

    descoperiri.Starbursting (eng.star=stea; burst=a exploda) ,similara brainstormingului,

    ncepe din centrul conceptului i se mprtie n afar, cu ntrebri, asemenea exploziei

    stelare.

    Copiii asezai n semicerc propun problema de rezolvat.Pe steaua mare se scrie sau se

    deseneaza ideea centrala ..Pe cele 5 stelue se scrie cte o ntrebare de tipul:CE?CINE?

    UNDE? DE CE? CAND? iar cinci copii din grupa extrag cate o ntrebare.Fiecare copil

    din cei cinci i alege cate trei-patru colegi organizandu-se astfel ncinci grupuri.

    .Grupurile coopereaza n elaborarea ntrebarilor. .La expirarea timpului ,copii revin n

    semicerc n jurul steluei mari i comunic ntrebrile elaborate ,fie un reprezentant al

    grupului,fie individual ,n funcie de potentialul grupei/grupului. Copiii celorlalte grupuri

    rspund la ntrebari sau formuleaz ntrebri la intrebari. .Se apreciaz ntrebrile

    copiilor,efortul acestora de a elabora ntrebari corecte precum i modul de cooperare i

    interaciune.

    Valenele formative. Faciliteaz crearea de ntrebri la ntrebri n grup iindividual,pentru rezolvarea problemei propuse. Stimuleaz creativitatea n grup i

    individuala.Dezvolt i exerseaz gndirea cauzal,divergent,deductiv,inteligen- ele

    multiple,limbajul,atenia distributiv . Prin formularea de ntrebri se realizeaz foarte

    multe conexiuni ntre concepte.

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    24/38

    SINELG Sistem interactiv de notare pentru eficientizarea lecturii i a gndirii

    Este o modalitate de codificare a textului care permite celui care nva s citeasc i

    s neleag n mod activ i pragmatic un anumit coninut.Ca metod este tipic pentru etapa de realizare a sensului (invatare, comprehensiune). Cunostineleanterioare ale elevilor evideniate prin activiti specifice de evocare se folosesc ca

    baz de plecare pentru lectura / ascultarea textului.In timpul lecturii elevii marchez

    n text (sau noteaz pe hartie n timpul prelegerii):

    Cunostinele confirmate de text

    Cunostinele contrazise de text -

    Cunostinele noi, nemai ntalnite pn acum +

    Cunostinele incerte confuze, care nu merit s fie cercetate ?

    Dupa lectur informaiile se trec intr-un tabel :

    - + ?

    Informaiile obinute individual se discuta n perechi / grupuri, etc., apoi se comunicde ctre perechi / grupuri profesorului care le centralizeaz ntr-un tabel similar pe

    tabl.

    Valene formative ale acestei metode vizeaz interdisciplinaritatea. Se clarific ceea ce

    se tie, ceea ce nu se tie, i ce mai rmne de clarificat, nvat. Mobilizeaz ntregul

    colectiv de elevi.

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    25/38

    CADRANELE

    Metod a gndirii critice, presupune trasarea pe mijlocul foii a dou drepte

    perpendiculare, astfel nct s se formeze cele patru ,,cadrane i n care elevii vor nota

    informaiile solicitate. Se poate lucra individual sau cu clasa mprit pe grupe i atuncifiecare grupa va primi cte o fi. Se pot propune diferite cerine n cadrul metodei

    cadranelor pentru a realiza obiectivele propuse n lecia respectiv. Propun spre

    exemplificare o varianta a cadranelor:

    Cadranul I: Precizeaz personajele textului citit.

    Cadranul II: Stabilete i scrie ideile principale ale textului citit.

    Cadranul III: Scrie morala/ nvtura care se desprinde din text.

    Cadranul IV: Reprezint printr-un desen al doilea fragment din text.

    Valenele formative contribuie la dezvoltarea gndirii critice, la dezvoltarea creativitii,

    implic activ elevii n nvare, punndu-i n situaia de a gndi critic, de a realiza

    conexiuni logice, de aproduce idei i opinii proprii argumentate, de a le comunica i

    celorlali, de a sintetiza/ esenializa informaiile, se bazeaz pe nvarea independent i

    prin cooperare, elevii nva s respecte prerile colegilor.

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    26/38

    tiu/ Vreau s tiu/ Am nvat

    Aplicarea modelului tiu/ Vreau s tiu/ Am nvat presupune parcurgerea a trei pai:

    accesarea a ceea ce tim, determinarea a ceea ce dorim s nvm i reactualizarea a

    aceea ce am nvat. Primii doi se pot realiza oral, pe baz de conversaie, iar cel de-altreilea se realizeaz n scris, fie n timp ce se lectureaz textul, fie imediat ce textul a fost

    parcurs integral. Metoda const n completarea unei fie de lucru, prin activiti de grup

    sau individual.

    Etapa tiu implic dou nivele ale accesrii cunotinelor anterioare: un brainstorming cu

    rol de anticipare i o activitate de categorizare. Brainstormingul se realizeaz n jurul unui

    concept cheie. ntrebri generale de felul Ce tii despre... se recomand atunci cnd

    elevii dein un nivel sczut de informaii despre conceptul n cauz. Pe baza informaiilorobinute n urma brainstormingului se efectueaz operaii de generalizare i categorizare.

    Elevilor li se cere s analizeze ceea ce tiu deja i s observe pe cele care au puncte

    comune i pot fi incluse ntr-o categorie mai general. A ne gndi la ceea ce tim ne ajut

    s ne ndreptm atenia asupra a ceea ce nu tim.

    Etapa Vreau s tiu presupune formularea unor ntrebri, care apar prin evidenierea

    punctelor de vedere diferite aprute ca rezultat al brainstormingului sau categorizrilor.

    Rolul acestor ntrebri este de a orienta i personaliza actul lecturii.

    Etapa Am nvat se realizeaz n scris, de ctre elevi, dup ce coninutul leciei a fost

    predat.. Dac textul este mai lung, completarea acestei rubrici se poate face dup fiecare

    fragment semnificativ. Elevilor li se cere s bifeze ntrebrile la care au gsit rspuns, iar

    pentru cele rmase cu rspuns parial sau fr se sugereaz lecturi au explicaii

    suplimentare .

    STIU VREAU SA STIU AM INVATAT

    (ce credem ca

    stim?)

    ( ce vrem sa stim?) (ce am invatat?)

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    27/38

    Valenele formative

    Aplicnd acest model n predare se obin: o lectur activ, o rat crescut a

    reteniei informaiei, creterea capacitii de a realiza categorizri, interes crescut pentrunvare. Se realizeaz astfel o nvare autentic i durabil prin a similarea unor

    cunotine noi i restructurarea activ a unor scheme mentale. Se dezvolt capacitatea

    de exprimare oral, elevii fiind pui n situaia de a reformula cu propriile lor cuvinte cele

    nvate.

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    28/38

    MASA ROTUNDA CERCUL

    Tehnica masa rotund (n varianta scris) - cercul (n varianta oral) se construiete pe

    principii similare braimvriting-ului sau brainstorming-u\ui, dar, n plus, i oblig pe toi

    participanii s-i expun opinia, s contribuie la soluionarea problemei etc. Obiectivulcare se atinge prin aplicarea tehnicii date este acela de a-i mobiliza pe studeni, de a-i face

    s-i spun fiecare prerea n legtur cu problema discutat. Aplicabil la etapele

    evocare i reflecie.

    Desfurarea metodei

    Pentru varianta scris

    a) n funcie de sarcina pe care trebuie s-o rezolve, profesorul creeaz echipe mici de cte4-6 persoane sau i ncadreaz pe toi studenii n acelai i

    b) profesorul abordeaz un subiect, iniiind o discuie sau solicitnd definirea conceptelor

    cunoscute.

    c) fiecare student are n fa o foaie detaabil. La lansarea activitii, el va scrie pe

    aceast foaie ideea lui.

    d) n cadrul cercului, toi participanii pe rnd, n consecutivitatea n care sunt aezai,

    scriu la un subiect sau n continuarea celor notate deja de colegi.e) de la fiecare student, dup ce scrie prima idee, foaia circul din mn n mn, n

    acelai sens i fiecare i aduce opinia n discuie sau contribuia la definire.

    f) circulaia se oprete cnd foaia revine la cel care a lansat-o.

    g) dup ce se ncheie un cerc, se analizeaz i se generalizeaz informaia

    Pentru varianta oral:

    a) toi studenii sunt aezai n cerc i se stabilete ordinea lurilor de cuvnt (n cerc, n

    sens orar).

    b) paralel, exist un obiect (stiilou, jucrie etc.) pe care l ine n mn cel care vorbete i

    doar el are dreptul la cuvnt. O dat cu transmiterea obiectului, se transmite i dreptul la

    exprimarea opiniei.

    c) profesorul abordeaz un subiect, iniiind o discuie sau solicitnd definirea conceptelor

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    29/38

    cunoscute.

    d) n cadrul cercului, toi participanii pe rnd, n consecutivitatea n care sunt aezai,

    vorbesc la subiect, fie c vin cu o idee nou, fie c se pronun n continuarea celor

    remarcate de colegi. Nimeni nu se poate eschiva atunci cnd ii vine rindul!e) discuia se ncheie cnd toi s-au pronunat n problema abordat.

    f) dup ce se ncheie un cerc. se analizeaz i se generalizeaz ideile acumulate n acest

    fel

    Valenele formative

    Rapid i eficient aceast tehnic oblig pe fiecare membru al grupului, ntr-o ordine

    stabilit (de obicei de la dreapta la stnga) s participe la discuii cu o idee. Se poate

    utiliza metoda n toate momentele cadrului, atunci cnd se dorete s se ncurajeze

    producia de idei i, n acelai timp, implicarea tuturor elevilor n activitate.

    Elevii care lucreaz n echip sunt capabili s aplice i s sintetizeze cunotinele n

    moduri variate i complexe, nvnd n acelai timp mai temeinic dect n cazul lucrului

    individual. Se dezvolt capacitile elevilor de a lucra mpreun - component

    important pentru via i pentru activitatea lor profesional viitoare

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    30/38

    MOZAICUL

    Aceast metod se mai numete i metoda grupurilor interdependente, este o strategie

    bazat pe nvarea n echip (team-learning). Fiecare elev are o sarcin de studiu n care

    trebuie s devin expert. El are n acelai timp i responsabilitatea transmiterii

    informaiilor asimilate, celorlali colegi.

    Elevii sunt mprii n grupuri mici de cinci sau ase membri. Sarcina fiecrui grup este

    de a nva despre un aspect al unui subiect i de a deveni experi n acel subiect. n

    acest grup de experi, elevii efectueaz activiti de investigare mpreun i creeaz prin

    colaborare un raport sau o prezentare. De asemenea, fiecare elev rspunde individual i le

    va preda ulterior i celorlali o parte din coninut. Dup ce elevii au devenit experi,

    sunt redistribuii ntr-un alt grup. Fiecare grup nou este format din experi din grupurile

    iniiale. Sarcina fiecrui expert este de a le preda celorlali membri ai grupuluiconinutul studiat. Luarea de notie i ntrebrile sunt strategii care pot fi folosite de toi

    membrii grupului pentru a nelege informaiile mai bine. Dup ce toi experii au

    efectuat prezentrile, fiecare membru al grupului a nvat cinci sau ase noi aspecte ale

    subiectului i este pregtit s susin un examen, s scrie un eseu sau s se grupeze cu un

    alt expert

    Valenele formative

    Strategia mozaicului este focalizat pe dezvoltarea capacitilor de ascultare, vorbire,cooperare, reflectare, gndire creativ i rezolvare de probleme. Astfel, elevii trebuie s

    asculte activ comunicrile colegilor, s fie capabili s expun ceea ce au nvat, s

    coopereze n realizarea sarcinilor, s gseasc cea mai potrivit cale pentru a-i nva i

    pe colegii lor ceea ce au studiat Aceast metod promoveaz un proces mai bun de

    nvare, mbuntete motivaia elevilor i permite ca un volum mai mare de coninut s

    fie studiat i mprtit de membrii unui grup. Folosirea acestei metode asigur

    interdependen ntre elevi precum i interaciuni ntre elevi.

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    31/38

    PALARIILE GANDITOARE

    Este o tehnic interactiv, de stimulare a creativitii participanilor care se bazeaz pe

    interpretarea de roluri n funcie de plria aleas. Sunt 6 plrii gnditoare, fiecare avnd

    cte o culoare: alb, rou, galben, verde, albastru i negru. Membrii grupului i aleg

    plriile i vor interpreta astfel rolul precis, aa cum consider mai bine.

    Rolurile se pot inversa, participanii sunt liberi s spun ce gndesc, dar s fie n acord cu

    rolul pe care l joac. Culoarea plriei este cea care definete rolul. Astfel:

    Plria alb:

    Ofer o privire obiectiv asupra informaiilor;

    Este neutr;

    Este concentrat pe fapte obiective i imagini clare;

    St sub semnul gndirii obiective;Plria roie:

    D fru liber imaginaiei i sentimentelor;

    Ofer o perspectiv emoional asupra eveni-mentelor;

    Rou poate nsemna i suprarea sau furia;

    Desctueaz strile afective;

    Plria neagr:

    Exprim prudena, grija, avertismentul, judecata; Ofer o pespectiv ntunecoas, trist, sumbr asupra situaiei n discuie;

    Este perspectiva gndirii negative, pesimiste;

    Plria galben:

    Ofer o pespectiv pozitiv i constructiv asupra situaiei;

    Culoarea galben simbolizeaz lumina soarelui, strlucirea, optimismul;

    Este gndirea optimist, constructiv pe un fundament logic;

    Plria verde:

    Exprim ideile noi, stimulnd gndirea creativ;

    Este verdele proaspt al ierbii, al vegetaiei, al abundenei;

    Este simbolul fertilitii, al produciei de idei noi, inovatoare;

    Plria albastr:

    Exprim controlul procesului de gndire;

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    32/38

    Albastru a rece; este culoarea cerului care este deasupra tuturor, atotvztor i

    atotcunosctor;

    Supravegheaz i dirijeaz bunul mers al activitii;

    Este preocuparea de a controla i de a organiza;

    Participanii trebuie s cunoasc foarte bine semnificaia fiecrei culori i s-i

    reprezinte fiecare plrie, gndind din perspectiva ei. Nu plria n sine conteaz, ci

    ceea ce semnific ea, ceea ce induce culoarea fiecreia.

    Cele 6 plrii gnditoare pot fi privite n perechi:

    Plria alb plria roie

    Plria neagr plria galben

    Plria verde plria albastr

    Valenele formative

    Aceast tehnic stimuleaz creativitatea participanilor, gndirea colectiv i individual,

    dezvolt capcitile sociale ale participanilor, de intercomunicare i toleran reciproc,

    de respect pentru opinia celuilalt, dezvolt competenele inteligenei lingvistice,

    inteligenei logice i inteligenei interpersonale.

    Fiecare plrie gnditoare reprezint un mod de gndire oferind o privire asupra

    informaiilor, sentimentelor, judecilor, atitudinii pozitive, creativitii, controlului.ntr-o ntrunire serioas oamenii se presupune c nu pun pe primul plan emoiile, dar de

    fapt ei le deghizeaz n argumente aparent logice. Tehnica plriilor gnditoare ofer

    posibilitatea participanilor, care purtnd plria roie, s-i exteriorizeze direct emoiile,

    sentimentele, intuiiile fr alte explicaii, lucru cunoscut de toi ceilali membrii ai

    grupului. Este important s poi s comunici ceea ce simti despre ceva anume, fr a

    ofensa pe nimeni i fr a te simi stnjenit.

    Plria neagr este valoroas pentru a evita greelile. Participanii la discuii

    entuziasmai, pot fi rugai la un moment dat s-i pun plria neagr (sau s priveasc

    din acest punct de vedere). Dac se insist pe perspectiva negativ, e foare uor de ucis

    n fa ideile creative. Plria neagr trebuie folosit mai bine dup ce s-a folosit

    plria verde i apoi s fie urmat de plria galben.. Fiecare caut s-i argumenteze

    propria prere i de multe ori fr o capacitate

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    33/38

    Tehnica celor 6 plriilor gnditoare ofer posibilitatea tuturor participanilor la

    discuii de a fi la un moment dat de aceeai parte a baricadei, purtnd aceeai plrie.

    Discuia devine astfel constructiv i efectele se vd imediat. Astfel, att subiectul A ct

    i subiectul B, pot purta la un moment dat plria neagr, n acelai timp, pentru a

    descoperi pericolele, defectele, lipsurile, neajunsurile problemei pus n discuie. Apoi

    ambii pot purta plria galben pentru a explora beneficiile, schimbnd-o apoi cu cea

    verde pentru a fi deschii tuturor variantelor,n loc s gndeasc n contradictoriu,

    dezvolt o explorare bazat pe cooperare.

    Tehnica plriilor gnditoare este folosit pentru a determina indivizii s-i schimbe

    perspectiva de gndire, s ia n consideraie i alte puncte de vedere.

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    34/38

    FLOARE DE NUFAR

    Tehnica florii de nufr presupune deducerea de conexiuni ntre idei, concepte, pornind de

    la o tem central. Problema sau tema central determin cele 8 idei secundare care se

    construiesc n jurul celei principale, asemeni petalelor florii de nufr. Cele 8 idei

    secundare sunt trecute n jurul temei centrale, urmnd ca apoi ele s devin la rndul lor

    teme principale, pentru alte 8 flori de nufr. Pentru fiecare din aceste noi teme centrale se

    vor construi cte alte noi 8 idei secundare. Atfel, pornind de la o tem central, sunt

    generate noi teme de studiu pentru care trebuiesc dezvoltate conexiuni noi i noi

    concepte.

    Valenele formative

    Tehnica Lotus stimuleaz munca colaborativ n echip i efortul creativ al fiecrui

    membru al grupului n soluionarea sarcinii date. Exist i o oarecare competiie ntregrupe, n sensul gsirii celei mai potrivite idei, n rapiditatea cu care lucreaz un grup fa

    de altul, cu toate c acestea nu se nscriu n dezideratele metodei. Scopul central este

    participare tuturor elevilor la un exerciiu creator i, n unele cazuri, la gsirea unei soluii

    la o problem dat. Elevii lucreaz cu plcere n cadrul acestei tehnici, mai ales dac

    grupurile au fost alese preferenial

    Stimuleaz i dezvolt capaciti ale inteligenei lingvistice (abilitatea de a folosi efectiv

    limba pentru a-i aminti informaii i a crea idei noi), ale inteligenei interpersonale(capacitatea de a nelege interveniile, motivaiile, dorinele celorlali), ale inteligenei

    intrapersonale (capacitatea de autonelegere, autoapre-ciere corect a propriilor

    sentimente, motivaii), ale inteligenei naturaliste (care face omul capabil s recu-noasc,

    s clasifice, s se inspire din mediul nconjurtor), ale inteligenei sociale (capacitatea de

    relaionare).

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    35/38

    METODA PIRAMIDEI

    Se mai numete i metoda bulgrelui de zpad care are la baz mpletirea activitii

    individuale cu cea desfurat n mod cooperativ, n cadrul grupurilor. Ea const n

    ncorporarea activitii fiecrui membru al colectivului ntr-un demers colectiv mai

    amplu, menit s duc la soluionarea unei sarcini sau a unei probleme date.

    Metoda piramidei presupune mai multe faze n desfurarea ei , care pot fi folosite att n

    grup ct i individual.

    Faza introductiv: profesorul expune datele problemei n cauz

    Faza lucrului individual: elevii lucreaz pe cont propriu la soluionarea problemei timp de

    cinci minute. n aceast etap se noteaz ntrebrile legate de subiectul tratat.

    Faza lucrului n perechi: elevii formeaz grupe de doi elevi pentru a discuta rezultatele

    individuale la care a ajuns fiecare. Se solicit rspunsuri la ntrebrile individuale dinpartea colegilor i, n acelai timp, se noteaz dac apar altele noi.

    Faza reuniunii n grupuri mai mari. De obicei se alctuiesc dou mai grupe, aproximativ

    egale ca numr de participani, alctuite din grupele mai mici existente anterior i se

    discut despre soluiile la care s-a ajuns. Totodat se rspunde la ntrebrile rmase

    nesoluionate.

    Faza raportrii soluiilor n colectiv. ntreaga clas, reunit, analizeaz i concluzioneaz

    asupra ideilor emise. Acestea pot fi trecute pe tabl pentru a putea fi vizualizate de ctretoi participanii i pentru a fi comparate. Se lmuresc i rspunsurile la ntrebrile

    nerezolvate pn n aceast faz, cu ajutorul conductorului (profesorul);

    Faza decizional. Se alege soluia final i se stabilesc concluziile asupra

    demersurilor realizate i asupra participrii elevilo/studenilor la activitate

    Valenele formative

    Ca i celelalte metode care se bazeaz pe lucrul n perechi i n colectiv, metoda

    piramidei are avantajele stimulrii nvrii prin cooperare, al sporirii ncrederii n forele

    proprii prin testarea ideilor emise individual, mai nti n grupuri mici i apoi n colectiv.

    Dezvolt capacitatea de a emite soluii inedite la problemele i sarcinile aprute, precum

    i dezvoltarea spiritului de echip i ntrajutorare

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    36/38

    STUDIUL DE CAZ

    Reprezint o metod de confruntare direct a participanilor cu o situaie real, autentic,

    luat drept exemplu tipic, reprezentativ pentru un set de situaii i evenimente

    problematice.

    Aprut iniial ca o metod de cercetare tiinific (n medicin, economie,

    psihologie etc.), studiul de caz a fost extins i n problemele educaiei, fiind utilizat de

    profesorul Colomb Langadall la coala Comercial Harvard (1935) (Harvard Graduate

    School of Bussines Administration).

    Regulile desfurrii metodei au n vedere n special cazul ales. Astfel, pentru ca o

    situaie s poat fi considerat i analizat precum un caz reprezentativ pentru un

    domeniu, ea trebuie s ndeplineasc urmtoarele condiii:

    -s fie autentic i semnificativ n raport cu obiectivele prefigurate, condensndesenialul;

    -s aib valoare instructiv n raport cu competenele profesionale, tiinifice i

    etice;

    - s aibe un caracter incitant, motivnd participanii la soluionarea lui,

    corespunznd pregtirii i intereselor acestora;

    - s solicite participarea activ a tuturor elevilor/studenilor n obinerea de soluii,

    asumndu-i responsabilitea rezolvrii cazului;n aplicarea metodei studiului de caz, se parcurgase etape i anume:

    Etapa 1. Prezentarea cadrului general n care s-a produs evenimentul i a

    cazului respectiv:

    -profesorul va alege mai nti un caz semnificativ domeniului cercetat i

    obiectivelor propuse, care s evidenieze aspectele general-valabile;

    - cazul va fi prelucrat i experimentat mai nti pe un grup restrns, apoi va fi

    propus participanilor spre analiz;

    - prezentarea trebuie s fie ct mai clar, precis i complet;

    Etapa 2. Sesizarea nuanelor cazului concomitent cu nelegerea necesitii

    rezolvrii lui de ctre participani:

    -are loc stabilirea aspectelor neclare;

    - se pun ntrebri de lmurire din partea participanilor;

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    37/38

    -se solicit informaii suplimentare privitoare la modul de soluionare a cazului

    (surse biblio-grafice);

    Etapa 3.Studiul individual al cazului propus:

    -documentarea participanilor;

    -gsirea i notarea soluiilor de ctre participani;

    Etapa 4. Dezbaterea n grup a modurilor de soluionare a cazului:

    - analiza variantelor, fie mai nti n grupuri mici

    (56 membri) i apoi n plen, fie direct n plen, fiecare i expune variant

    propus;

    -compararea rezultatelor obinute i analiza critic a acestora printr-o dezbatere

    liber, moderat de profesor;

    - ierarhizarea variantelor;

    Etapa 5.Formularea concluziilor optime pe baza lurii unor decizii unanime.

    Etapa 6.Evaluarea modului de rezolvare a situaiei-caz i evaluarea grupului de

    participani (elevi/ studeni/cursani), analizndu-se gradul de participare. Totodat se

    fac predicii asupra importanei reinerii modalitilor de soluionare n vederea aplicrii

    lor la situaii similare.Rolul profesorului, n cazul apelului la metoda studiului de caz, se

    reduce doar lacel de incitator i de provocator al demersurilor de rezolvare a cazului. Cu

    abilitate idiscreie, el trebuie s aplaneze eventualele conflicte i s manifeste rbdarefat degreutile participanilor de a soluiona cazul, punnd accent pe participarea activ

    i productiv, individual i de grup

    Valenele formative

    Faptul c situaia-caz, aleas de profesor, aparine domeniului studiat, iar elevii/studenii

    sunt antrenai n gsirea de soluii, se asigur o apropiere a acestora de viaa real i de

    eventualele probleme cu care se pot confrunta,familiarizndu-i cu o strategie de abordare

    a faptului real ori prin faptul c are un pronunat caracter active.Metoda contribuie la dezvoltarea capacitilor psihice, de analiz critic, de elaborare de

    decizii i de soluionare promt a cazului, formnd abilitile de argumentare;

    o prin faptul c se desfoar n grup, dezvolt inteligena interpersonal, spiritul

    de echip, tolerana i ajutorul reciproc, specific nvrii prin cooperare.

    Metoda ofer oportuniti n construirea unui pod ntre teorie i practic;

  • 8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice

    38/38

    PHILIPS 6/6

    Metoda Philips 6/6 a fost elaborat de ctre profesorul de literatur J. Donald Philips (de

    unde provine i numele) care a testat-o la Universitatea din Michigan. Este similar

    brainstorming-ului i tehnicii 6/3/5, ns se individualizeaz prin limitarea discuiei celor

    6 participani la 6 minute. Acest fapt are ca scop intensificarea produciei creative, ca i

    n cazul tehnicii 6/3/5.

    Etapele metodei Philips 6/6:

    1. Constituirea grupurilor de cte 6 (4 membri + 1 secretar + 1 conductor de grup).

    Secretarul fiecrul grup are n plus, sarcina de a consemna ideile colegilor.

    Conductorul este cel care dirijeaz dezbaterea n cadrul grupului i prezint concluziile.2. nmnarea temei/problemei ce urmeaz a fi dezbtut n particular, de ctre fiecare

    grup i motivarea importanei acesteia.

    3. Desfurarea discuiilor pe baza temei, n cadrul grupului, timp de 6 minute.

    Acestea pot fi libere, n sensul c fiecare membru propune un rspuns i la sfrit se rein

    ideile cele mai importante sau pot fi discuii progresive n care fiecare participant expune

    n cadrul grupului su o variant care e analizat i apoi se trece la celelalte idei.

    4. Colectarea soluiilor elaborate.Conductorii fiecrui grup expun ideile la care au ajuns sau ele sunt predate n scris

    coordonatorului colectivului (profesorului).

    5. Discuia colectiv este urmat de decizia co-lectiv n ceea ce privete soluia final, pe

    baza ierarhizrii variantelor pe tabl.

    6. ncheirea discuiei se face n urma prezentrii din partea profesorului a concluziilor

    privind participarea la desfurarea activitii i a eficienei demersurilor ntreprinse.

    Valenele formative

    Aceast metod faciliteaz comunicarea , faciliteaz obinerea ntr-un timp scurt a

    numeroase idei,prin intensificarea demersului creativ i prin stimularea imaginaiei

    tuturor participanilor. Ea pemite ntrirea coeziunii grupului i angajeaz elevii/studenii

    n (auto)evaluare.Cooperarea din interiorul echipei se mbin cu competiia dintre grupuri


Recommended