+ All Categories
Home > Documents > PROIECT_IAC

PROIECT_IAC

Date post: 13-Apr-2018
Category:
Upload: georgiana-adelutza-popescu
View: 216 times
Download: 0 times
Share this document with a friend
15
PROIECT DIDACTIC PROIECT DIDACTIC  Disciplina:Informatică  PROFESOR: Popescu Florin- Madalin  CLASA: a I - a E  Profil :Matematică - Informatică !nitatea de "n#ă$are: A l%oritmi &ema: Algoritmi de determinare a cmmdc a doua numere a şi b  &ipul lec$iei: dobândire de noi cunoştinţe , priceperi şi deprinderi  Locul de desfă'urare: LABORAT ORUL DE I NFORATICA 
Transcript
Page 1: PROIECT_IAC

7/25/2019 PROIECT_IAC

http://slidepdf.com/reader/full/proiectiac 1/15

PROIECT DIDACTIC PROIECT DIDACTIC 

 Disciplina:Informatică

 PROFESOR: Popescu Florin- Madalin CLASA: a I - a E Profil :Matematică - Informatică!nitatea de "n#ă$are: Al%oritmi&ema: Algoritmi de determinare a cmmdc a doua numere a şi b

 &ipul lec$iei: dobândire de noi cunoştinţe , priceperi şi deprinderi

 Locul de desfă'urare: LABORATORUL DE INFORATICA 

Page 2: PROIECT_IAC

7/25/2019 PROIECT_IAC

http://slidepdf.com/reader/full/proiectiac 2/15

a) OBIECTIVE COGNITIVE :

Să definească corect noţiunile de cel mai mare divizor comun a două numere;

Să identifice modurile de determinare a cmmdc. Să analizeze modul de funcţionare

ale programelor 

b) OBIECTIVE AFECTIVE :

Să argumenteze corect alegerea unei varianteSă aprecieze corect soluţiile oferite de ceilalţi

c) OBIECTIVE PSIHOMOTORII:

Să utilizeze corect noţiunile teoretice însuşite.

Să implementeze algoritmi de determinare a cmmdc in limbajul de programare C.

OBIECTIVE  EDUCAŢIONALE 

Page 3: PROIECT_IAC

7/25/2019 PROIECT_IAC

http://slidepdf.com/reader/full/proiectiac 3/15

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

•Să definească corect noţiunile de determinare cmmdc;

•Să definească corect variabilele folosite în elaborarea algoritmului

•Să definească corect structurile de control şi instrucţiunile•folosite în elaborarea programului

•Săşi însuşească modurile prin care pot determina cmmdc

•Să trateze corect cazurile şi e!cepţiile care•apar în e!ecuţia algoritmului

•Să analizeze corect fiecare problemă

Page 4: PROIECT_IAC

7/25/2019 PROIECT_IAC

http://slidepdf.com/reader/full/proiectiac 4/15

S&RA&E(II DIDAC&ICE:

Principii didactice:

Principiul participării şi învăţării active;

Principiul asigurării progresului gradat al performanţelor şi înlăturareatreptată a punctelor de sprijin;Principiul conexiunii inverse;

  ME&ODE DE )*+,,M.*&:

metoda de comunicare orală: conversaţia, explicaţia,problematizarea

metode bazate pe acţiuneexerciţiul

Page 5: PROIECT_IAC

7/25/2019 PROIECT_IAC

http://slidepdf.com/reader/full/proiectiac 5/15

PROCEDEE DE I*S&R!IRE:

onversaţia de consolidare;Problematizare prin crearea situaţiilor problemă;

!xerciţii de consolidare;

  FORME DE OR(A*I/ARE:

"rontală;#ndividuală;

Pe grupe;

FORME DE DIRI0ARE A )*+,,RII:

$irijată de profesor sau prin materiale didactice;#ndependentă;

RES!RSE MA&ERIALE:

"işe de lucru;%et de aplicaţii;alculator;&ideoproiector 

Page 6: PROIECT_IAC

7/25/2019 PROIECT_IAC

http://slidepdf.com/reader/full/proiectiac 6/15

 

FORME DE OR(A*I/ARE A AC&I+I&,II I*S&R!C&I+E:individuală

  FORME DE DIRI0ARE A AC&I+I&,II : independentă'

  MI0LOACE DE )*+,,M.*&: fişele elevilor, testul formativ cu proba, tabla, videoproiector, prezentare Po(erPoint'

  MA&ERIALE 1I1LIO(RAFICE:)*+#** )#-./!%0, #nformatică 1 Profilul real, !ditura

$#$*2#3 /# P!$*4.4#3,5667'

RES!RSE PSI2OLO(ICE ALE DESF,3!R,RII AC&I+I&,II

Capacitatea de "n#ă$are a clasei elevii şi8au însuşit noţiunile teoretice predate la capitolul 1PRINCIPIILE PRO!RA"RII #TRUCTURATE ;

Page 7: PROIECT_IAC

7/25/2019 PROIECT_IAC

http://slidepdf.com/reader/full/proiectiac 7/15

Dia%nosticul moti#a$iei :

#nteresul pentru însuşirea cunoştinţelor necesare prelucrăriidatelor este acelaşi la întregul colectiv de elevi; se vor conştientiza elevii de necesitatea cunoaşterii metodelorde determinare a cmmdc a două numere a şi b

ME&ODE DE E+AL!RE:

!valuare sumativă;!valuare continuă pe parcursul lecţiei;!valuare formativă'

Page 8: PROIECT_IAC

7/25/2019 PROIECT_IAC

http://slidepdf.com/reader/full/proiectiac 8/15

DESF,3!RAREAAC&I+I&,II

  oment organi$atoric 

 Captarea aten$iei ele#ilor pentruacti#itate didactică ce urmea4ă 

Anun$area su5iectului lec$iei'i a o5iecti#elor opera$ionale 

Cunoa'terea treptată a te6tului7 diri8area procesului de "n#ă$are 

Preg%tirea cla&ei Organi$area şi 

  'reg%tirea cla&ei:Ca'tarea

aten(iei ele)ilor 7

Page 9: PROIECT_IAC

7/25/2019 PROIECT_IAC

http://slidepdf.com/reader/full/proiectiac 9/15

Reactuali$area cunoştin(elor:

Se realizează un set de întrebări pentru reactualizareacunoştinţelor teoretice de mai jos:9'are sunt structurile învăţate pana acum

 %tructura liniara, structura alternativa simpla if<t=en <else>,structura alternativă generalizată in case <> , structura repetitivă cunumăr cunoscut de paşi for<>, structura cu număr necunoscut de paşicondiţionată anterior (=ile''>, structura cu număr necunoscut de paşicondiţionată posteriorrepeat <'until>5' um se clasifică datele in funcţie de fluxul de informaţie

$ate de intrare, date intermediare, date de iesire?' are sunt tipurile de date folosite#ntreg, real, logic, sir de caractere'

7 are sunt operatorii matematici de determinare a restului împărţiri adoua numere, a câtului , si a rezultatului unei împărţiri reale'

)od, div , @,

Page 10: PROIECT_IAC

7/25/2019 PROIECT_IAC

http://slidepdf.com/reader/full/proiectiac 10/15

Comunicarea noilor cunoştin(e:

el mai mare divizor comun a doua numere a si b sau mai multe>este cel mai  mare numar care divide ambele numere'

%e noteaza cu : cmmdc

Page 11: PROIECT_IAC

7/25/2019 PROIECT_IAC

http://slidepdf.com/reader/full/proiectiac 11/15

Pentru a %asi cel mai mare di#i4or comun se decompunnumerele in factori primi si se face 'rodu&ul *actorilor 'rimi

comuni+ luati o &ingura data+ la 'uterea cea mai mica,

E-em'lu,

( )   "#$"%&%#;'$#.....

$"%&%#

$"%'$#

%(

%

=⋅⋅=⇒

⋅⋅=

⋅⋅=cd mmc

Page 12: PROIECT_IAC

7/25/2019 PROIECT_IAC

http://slidepdf.com/reader/full/proiectiac 12/15

Pentru calcularea celui mai mare divizor comun a doua numere a  şi 5 se folosesc următorul algoritm:

"oloseşte Al%oritmul lui Euclid 9 prin impărţiri succesive),  care carepentru două numere a şi  5 atri5uie lui 5 restul împărţirii lui a la b, iarlui a vec=ea valoare a lui 5 +ezolvarea problemei se bazează pecondiţia 5;<' %e repetă procesul de împărţire = '.n% c.nd  > r/0 '

Page 13: PROIECT_IAC

7/25/2019 PROIECT_IAC

http://slidepdf.com/reader/full/proiectiac 13/15

Paşii algoritmului sunt:

P9> %e împarte a la 5 şi se obţine restul restul r 9r a mod 5?P@? Se e6ecută opera$iile de atri5uire a 57 5 c7P? Dacă 5 ; <, atunci se revine la pasul 9, altfel cmmdc a

Page 14: PROIECT_IAC

7/25/2019 PROIECT_IAC

http://slidepdf.com/reader/full/proiectiac 14/15

E6emplu: dacă a B şi 5B@, calculul se desfăşoară astfel:

9' se calculează restul r mod @ 7 B r @7

@ se fac atri5uirile a @G 5 @ cum 5 A 6 se calculează din nou restul r @ mod @7 B r 6; se fac atri5uirile a @G 5 <GH cum 5B< B cmmdc a7Bcmmdc @ ultimul rest nenul> Conclu4ie : cmmdc a doua numere a 'i 5 este ultimul rest nenul

Page 15: PROIECT_IAC

7/25/2019 PROIECT_IAC

http://slidepdf.com/reader/full/proiectiac 15/15

Al%oritm !0-#$;  #nteger a,b,r, cmmdc5e%in

  Jrite B*lg' !uclid: metoda impartirilor succesi#eB>  read 9a>; read9b>;  Jile 95K<?  r a mod b;  a b;Cimpartitorul devine deimpartitD  5 r;Crestul devine impartitorD

  endJilecmmdc a7  Jrite 9 Bc'm'd'c'EB, cmmdc >End

%emnificatia variabilelor folosite:a, b 1 variabile de intrare, de tip intreg;r 1 variabila intermediara de tip intreg;cmmdc 1 variabila de iesire de tip intreg;