+ All Categories
Home > Documents > proiect__dirigentie

proiect__dirigentie

Date post: 18-Feb-2016
Category:
Upload: dorina-croitori
View: 217 times
Download: 2 times
Share this document with a friend
Description:
sacxsac
17
MINISTERUL EDUCAŢIEI REPUBLICII MOLDOVA UNIVERSITATEA PEDAGOGICĂ DE STAT “ ION CREANGĂ” DIN CHIŞINĂU Catedra : Ştiinte ale educaţiei Specialitatea: Pedagogie socială PROIECT DIDACTIC Elaborat: Croitori Lucia an. III, gr. 302 Coordonator: Ţărnă Ecaterina
Transcript
Page 1: proiect__dirigentie

MINISTERUL EDUCAŢIEI REPUBLICII MOLDOVAUNIVERSITATEA PEDAGOGICĂ DE STAT “ ION CREANGĂ”

DIN CHIŞINĂU

Catedra : Ştiinte ale educaţieiSpecialitatea: Pedagogie socială

PROIECT DIDACTIC

Elaborat: Croitori Luciaan. III, gr. 302

Coordonator: Ţărnă Ecaterina

Chişinău, 2015

Page 2: proiect__dirigentie

Liceul Teoretic “Lucian Blaga", Teleneşti

PROIECT DIDACTIC

Profesor diriginte: Croiori LuciaData: 17.11.2015Clasa : a X-a « A »Obiectul: DirigenţieTema: “Libertatea elevului ”Competenţe generale:1. Dezvoltarea unei atitudini pozitive faţă şcoală ca instituţie valoroasă.2. Formarea atitudinilor, achiziţionarea cunoştinţelor şi abilităţilor inter-personale.3. Dezvoltarea abilităţilor de utilizare a informaţiilor şi a libertăţii în procesul de învăţare.4. Dobândirea abilităţilor de explorare şi planificare a timpului în şcoală.Competenţe specifice:- evaluarea impactului libertăţii şcolare asupra dezvoltării elevului;Valori şi atitudini:

o Respect şi încredere în sine şi în ceilalţi.o Aprecierea unicităţii fiecăruia.o Receptivitate la emoţiile celorlalţi.o Valorizarea relaţiilor inter-personale.o Valorificarea critică şi selectivă a informaţiilor.o Adaptare şi deschidere la noi tipuri de învăţare.o Motivaţie şi flexibilitate în elaborarea traseului educaţional şi profesional.o Responsabilitate şi ambiţie pentru decizii şi acţiuni privind libertatea şcolară.o Interes pentru învăţare permanentă într-o lume în schimbare.o Orientare spre o viaţă de calitate în prezent şi în viitor.o Valorificarea libertăţii.

Page 3: proiect__dirigentie

Obiective operaţionale: O1. Să identifice starea de spirit în care se află;O2. Să conştientizeze importanţa libertăţii oferite de şcoală;O3. Să expună cît mai multe idei la auzul frazei “ libertate”;O4. Să elaboreze harta conceptuală a conceptelor de “ libertate şcolară”;O5. Să-şi formeze un sistem de atitudini realiste şi valori adecvate faţă libertatea în şcoală;O6. Să-şi cultive sentimentul responsabilităţii faţă de sine şi faţă de societate în legătură cu şcoala.Obiective educative: O7. Să-şi dezvolte capacitatea de comunicare în cadrul grupului; O8. Să adopte o atitudine conştientă şi responsabilă faţă de problema pusă în discuţie.

Metode şi procedee: conversaţia, dezbaterea, problematizarea, discuţii de grup, braistorming-ul, explicaţia, observaţia, descoperire individuală, scriere pe poster, dialogul, creativitatea, problematizarea, argumentare, ascultarea activă.

Mijloace de învăţămînt: Fişe, tablă, poster, maxime, scheme..

Forme de organizare: individuală, frontală.Bibliografie: - “Dirigenţia şi consilierea” – ghid metodologic, Ed. “Gheorghe Alexandru”, Craiova, 2004; coordonator Daniela Călugăru;

- Curriculum la dirigenţie, Clasele V-XII, Ediţia a II-a, revăzută, Chişinău, 2014; Vlad Pâslaru, Violeta Mija, Eugenia Parlicov.

Page 4: proiect__dirigentie

SCENARIUL DESFĂŞURĂRII ACTIVITĂŢII DIDACTICEETAPELE

ACTIVITĂŢIIOBIECTIVE TIMP ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA

ELEVILORSTRATEGIA DIDACTICĂ

1.ORGANIZAREA CLASEI

3 min. Pregătirea clasei şi a materialelor necesare. Pe tablă este prezentat un motto potrivit activităţii care se va desfăşura: “Libertatea nu este dreptul de a face ceea ce vrem, ci ceea ce se cuvine”. Abraham Lincoln

Elevii se pregătesc pentru lecţie.

Spun ce au înţeles prin afirmaţia lui Abraham Lincoln

Ascultare activă

Expunerea

2.CAPTAREA ATENŢIEI O1

5 min. “Cum te simţi azi?” Elevii sunt solicitaţi să ridice faţa corespunzătoare stării sufleteşti dintr-un şir de chipuri (vesele, triste, îngrijorate) de pe fişele individuale şi să argumenteze starea selectată ( Anexa 1).

Elevii aleg chipul potrivit stării sufleteşti.

Lucrul individual

Argumentare

3. LEGĂTURA CU TEMA ŞI MOTIVAŢIA

O2

7 min. Tema orei de dirigenţie “Şcoala este locul unde este permisă libertatea elevului » urmăreşte modul cum influenţează libertatea supra voastră, impactul, mai mare sau mai mic, pe care îl are asupra stilului de viaţă al vostru. Totodată ea are drept scop autocunoaşterea aptitudinilor şi a posibilităţilor voastre de a folosi libertatea oferită de şcoală. Sunteţi în clasa a X-a şi trebuie să conştientizaţi că libertatea care vă este oferită este în favoarea vostră. Acest lucru vă oferă posibilitatea de a alege singuri lucrurile pe care le consideraţi benefice pentru

Elevii ascultă şi conştientizează importanţa libertăţii oferite în şcoală.

Expunerea

Ascultarea activă

Page 5: proiect__dirigentie

voi. 4. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR

O3

O2

5 min La ora de dirigenţie vom discuta despre libertatea oferită de şcoală . Veţi răspunde prompt tot ceea ce vă vine în cap la auzul frazei “ libertatea oferită de şcoală” (Anexa 2). Răspunsurile voastre vor constitui punctul de plecare al temei de astăzi, deoarece dorinţele noastre tebuie să fie în conformitate cu posibilităţile noastre.

Elevii expun toate ideile cu referire la concepul de “libertate oferită de şcoală”.

Braistorming

5.DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

O4

10 min. Are loc o discuţie despre beneficiile libertăţii. Se aplică apoi metoda hărţii conceptuale ale căror obiective sunt: cunoaşterea elevului în vederea orientării şcolare, al modelării şi armonizării aspiraţiilor, intereselor, aptitudinilor şi trăsăturilor specifice voinţei şi caracterului fiecărui elev.

Elevii participă la discuţii, apoi completează harta conceptuală a cuvîntului “libertate în şcoală”. Răspunsurile evidenţiază cunoaşterea informaţiilor despre beneficiile libertăţii în şcoală.

Dezbaterea

Discuţiile de grup

Harta conceptuală

Problemati-zarea

6.ARGUMENTAREA PRO ŞI CONTRA LIBERTĂŢII ÎN ŞCOALĂ

O5

O7

5 min. Fiecare dintre voi are dreptul la propria opinie, iar exerciţiul ce urmează vă oferă să vă expuneţi punctual de vedere aducînd şi argumentele de rigoare. Cu siguranţă că printer voi sînt şi personae de părerea că şcoala nu este locul unde se oferă libertate deplină elevilor. Astfel grupaţă-vă în doua subgrupe PRO şi

Elevii se vor grupa în 2 subgrupe: PRO şi CONTRA. Fiecare subgroup îşi va exprima poziţia în funcţie de grupul selectat aducînd argument de rigoare.

Dezbaterea

Lucru în grup

Page 6: proiect__dirigentie

CONTRA. Dacă pe parcursul dezbaterilor cineva îţi schimbă părerea poate adera la grupul de paărerea cui este.

7. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI ŞI EVALUAREA

O6

O8

10 min. În primul rînd, nici un elev nu este obligat să stea la şcoală. Fiecare dintre noi avem dreptul de a alege dacă dorim să devenim ceva în viaţă (stînd la şcoală) sau nu (majoritatea vin la şcoală din obligaţie). Trebuie să conştientizaţi că şcoala nu face nimic în potriva voastră. Libertatea de a allege acum vine să completeze dezvoltarea personalităţii voastre. Deşi şcoala pune careva restricţii voi oricum aveţi libertatea de a allege. Acum nu mai este ca anterior, acum fiecare dintre voi are dreptul de a allege instituţia pe care să o frecventeze precum şi toate celelalte.

În concluzie putem spune că în funcţie de tipul de tipul personalităţii elevului de poate determina dacă libertatea oferită de şcoală este benefică sau nu pentru acesta (Anexa 4). Astfel, cadrele didactice trebuie să lucreze pe parcursul întregului an şcolar în conformitate cu temperamental fiecărui elev în parte. Libertatea oferită de şcoală este benefică dar nu pentru toţi.

Elevii îndeplinesc fişa prezentată în anexa 3, aceasta şi reprezentînd fişa de evaluare a orei de dirigenţie. Elevii ascultă concluziile profesorului, sunt apreciaţi pentru implicarea în desfăşurarea activităţii.

Expunerea

Conversaţia

Lucru independent

8. TEMA PENTRU ACASĂ

O6 2 min Efectuaţi acasă un poster cu tema “ Libertatea elevului”

Elevii notează tema pentru acasă.

Creativitate Originalitate

Page 7: proiect__dirigentie

O8

Anexa 1

Somnoroasă

Frumoasă

Răutăcioasă

Bine-dispusă

Page 8: proiect__dirigentie

Veselă

Plictisită

Bine

Specială

Îngîndurată

Page 9: proiect__dirigentie

Anexa 2

“ Libertatea oferită de şcoală”

AbsenţeResponsabilităţi

Independenţă

Caracter

Viitor

Navigare pe reţele de socializare

Personalitate

Carieră

Punctualitate

Reguli

Obligaţiuni

Neatîrnare

Page 10: proiect__dirigentie

Anexa 3

Data

Numele prenumele elevului

! Astăzi am înţeles că..............

Trebuie să încerc să.............

Pentru aceasta este nevoie să.........

Page 11: proiect__dirigentie

Anexa 4

Page 12: proiect__dirigentie

Anexa 5Curriculum la dirigenţie, Clasele V-XII, Ediţia a II-a, revăzută, 2014 Vlad Pâslaru Violeta Mija, Eugenia Parlicov.

Clasa a x-aObiective de referinţă, activităţi şi metode educaţionale

I. Formarea conceptului de sine– Să demonstreze prin exemple din cotidian importanţa identităţii – umane, etnice, culturale, civice, individuale – pentru afirmarea demnităţii persoanei.– Să explice noţiunea identitate de gen.– Să exprime cu cuvinte proprii esenţa rolurilor de gen ale persoanelor.

– Discuţia– Masă rotundă– Autoanaliza– Eseul

II. Formarea trebuinţelor de autorealizare– Să-şi exprime opinia privitor la importanţa dragostei/iubirii, ca valoare, pentru autorealizare.– Să explice importanţa egalităţii genurilor în drepturi, şanse şi opţiuni pentru autorealizare în viaţa socială şi privată.

– Discuţia– Masă rotundă– Studiul de caz– Dezbateri– Brainstorming

III. Formarea abilităţilor de automanagement– Să-şi identifice domeniile de interese stabile.– Să dobîndească abilităţi proprii de informare în domeniul carierei.– Să discearnă limita stăpînirii emoţiilor.– Să explice esenţa maturităţii persoanei.

– Lecturi speciale– Masă rotundă– Discuţia dirijată– Discuţia Panel– Păianjen– Training– Testarea