+ All Categories
Home > Documents > proiectdelec_iematematicagrad

proiectdelec_iematematicagrad

Date post: 23-Dec-2015
Category:
Upload: dorin
View: 214 times
Download: 0 times
Share this document with a friend
Description:
nccn
8
PROIECT DE LECŢIE Propunător: instit. Hosu Adriana Clasa a IV-a Obiectul: Matematică Subiectul: Fracţii Tipul lecţiei: consolidare a cunoştinţelor MOTIVAŢIA: Elevii au posibilitatea de a conştientiza, completa şi sistematiza informaţiile despre fracţii. Fiind o lecţie de reactualizare şi completare a cunoştinţelor, ea contribuie la consolidarea capacităţilor de analiză, comparaţie, de corelare a gândirii cu cunoştinţele matematice însuşite, în vederea găsirii soluţiilor corecte pentru exerciţiile şi problemele propuse. Metodele de lucru îi determină pe elevi să coopereze cât mai bine pentru obţinerea succesului propriei echipe. Sarcinile fixate îi menţin în stare de alertă, implicându- i cognitiv în rezolvarea acestora. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Să definească noţiunea de fracţie; Să denumească elementele componente ale unei fracţii şi modalităţile de citire; Să clasifice corect fracţiile, în funcţie de mărimea lor raportată la un întreg; Să reprezinte grafic unităţile fracţionare sau fracţiile date; Să compare numerele fracţionare care au acelaşi numitor/numărător; Să ordoneze crescător/descrescător fracţiile cu acelaşi numitor/ numărător; Să efectueze operaţii de adunare şi scădere cu numere fracţionare; Să afle o fracţie dintr-un număr; Să rezolve probleme care presupun operarea cu numere fracţionare; CONDIŢII PREALABILE: Elevii trebuie să: - să stăpânească etapele metodelor R.W.C.T. ce vor fi utilizate în cadrul activităţii;
Transcript

PROIECT DE LECŢIE

Propunător: instit. Hosu AdrianaClasa a IV-aObiectul: MatematicăSubiectul: FracţiiTipul lecţiei: consolidare a cunoştinţelor

MOTIVAŢIA:Elevii au posibilitatea de a conştientiza, completa şi sistematiza informaţiile despre

fracţii. Fiind o lecţie de reactualizare şi completare a cunoştinţelor, ea contribuie la consolidarea capacităţilor de analiză, comparaţie, de corelare a gândirii cu cunoştinţele matematice însuşite, în vederea găsirii soluţiilor corecte pentru exerciţiile şi problemele propuse.

Metodele de lucru îi determină pe elevi să coopereze cât mai bine pentru obţinerea succesului propriei echipe.

Sarcinile fixate îi menţin în stare de alertă, implicându-i cognitiv în rezolvarea acestora.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Să definească noţiunea de fracţie; Să denumească elementele componente ale unei fracţii şi modalităţile de citire; Să clasifice corect fracţiile, în funcţie de mărimea lor raportată la un întreg; Să reprezinte grafic unităţile fracţionare sau fracţiile date; Să compare numerele fracţionare care au acelaşi numitor/numărător; Să ordoneze crescător/descrescător fracţiile cu acelaşi numitor/ numărător; Să efectueze operaţii de adunare şi scădere cu numere fracţionare; Să afle o fracţie dintr-un număr; Să rezolve probleme care presupun operarea cu numere fracţionare;

CONDIŢII PREALABILE:Elevii trebuie să:

- să stăpânească etapele metodelor R.W.C.T. ce vor fi utilizate în cadrul activităţii;- să aibă deprinderi de lucru în perechi/echipă;- să cunoască terminologia de la fracţii;

EVALUAREA:- de conţinut: fişe de lucru;- de utilizare a proceselor gândirii: ordonare, analiză, comparare;

MANAGEMENTUL ŞI RESURSELE TIMPULUI:

Resurse materiale: fişe, placă de polistiren, figurine, minge; Resurse umane: 13 elevi (frontal, în echipă sau perechi) Resurse procedurale: metoda R.A.I., Gândiţi-Lucraţi în perechi- Comunicaţi,

cadranele, eseu de 5 minute; Resurse temporale: 50 minute;

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

EVOCAREA:Prin activităţile pe care le vor realiza în această oră elevii vor contribui la realizarea

unei ţări a poveştilor (vor primi câte un element ce face parte din tabloul final);

- metoda R.A.I. (Răspunde – Aruncă – Interoghează):- Exemple de întrebări:- Ce este o unitate fracţionară?- Ce este o fracţie?- Care sunt elementele componente ale unei fracţii?- Ce reprezintă numărătorul? Dar numitorul?- Câte tipuri de fracţii cunoaşteţi?- Ce este fracţia subunitară/echiunitară/supraunitară?- Cum se compară două fracţii cu acelaşi numitor/numărător?- Cum se adună/se scad două fracţii care au acelaşi numitor?

REALIZAREA SENSULUI:- Gândiţi – Lucraţi în perechi – Comunicaţi:

Elevii vor primi pe rând câte o sarcină scrisă, vor gândi şi lucra individual, apoi în echipă (4-5 elevi) sau perechi, vor rezolva cerinţele şi vor afişa de fiecare dată rezolvarea exerciţiului.

a) elevii au de răspuns la câteva ghicitori matematice:„Un întreg de îl împarţi „Dacă sunt subunitarăPărţi egale tu să faci, Şi am numitorul 2Una sau mai multe iei, Spuneţi-mi pe nume, voi!”Spune-mi, matematic, ce-i?”

„Am numărătorul 7, „Numărătoru-i număr par,Din întreg sunt jumătate. Imediat mai mic ca 10.Care-i numele meu, frate?” Numitorul îl întrece Fiindcă este dublul lui.„Sunt fracţie echiunitară Cum mă cheamă, Iar la numitor eu port Poţi să-mi spui?”Triplul lui 3 şi încă 8?”

b) elevii vor avea de reprezentat prin desen anumite fracţii şi de identificat fracţia corespunzătoare desenului (anexa 1);

c) elevii vor avea de comparat fracţii în perechi două câte două şi de ordonat la final crescător toate perechile în faţa clasei; (activitate practică cu farfurii din carton);

d) elevii vor avea de rezolvat o fişă cu exerciţii de adunare şi scădere a fracţiilor cu acelaşi numitor (anexa 2);

- metoda Cadranelor:- elevii primesc o fişă cu cele 4 cadrane având următoarele cerinţe: textul problemei, reprezentarea grafică, posibile întrebări, rezolvarea problemei (anexa 3).

REFLECŢIE: Eseu de 5 minute: Cum ar fi să trăieşti într-o lume fără matematică?

ANEXA 1

Fişă de lucru

1.Scrieţi sub formă de fracţie: o pătrime - cinci zecimi -

opt sutimi - doisprezece supra nouă -

2. Încercuiţi fracţia corespunzătoare desenului:

şi

1 1 1 2 2 2 3 3 34 3 2 5 4 3 8 4 6

3. Scrieţi fracţia corespunzătoare desenului :

4. Coloraţi conform fracţiilor date:

2 1 3 5 1 4 2 3 8 3

5. Identificaţi fracţiile corespunzătoare desenului: a) c)

b) d)

6. Reprezentaţi prin desen fracţiile:

a) 4 b) 2 5 3c) 5 d) 3 4 2

ANEXA 2

Scrieţi exemple de operaţii matematice care să aibă ca rezultat fracţia din centrul florii:

912

ANEXA 3 - cadranele

Textul problemei

Într-o familie se consumă dimineaţa 3 din pâinea cum- 10părată pentru o zi , iar la prânz cu 1 mai mult . 10

Reprezentarea grafică a fracţiilor

Întrebări posibile Rezolvarea problemei