+ All Categories
Home > Documents > proiect didactic

proiect didactic

Date post: 30-Oct-2014
Category:
Upload: raicu-daniela
View: 294 times
Download: 6 times
Share this document with a friend
Description:
cunoaasterea mediului-clasa a IV-a
Popular Tags:
19
PROIECT DIDACTIC DATA: 10.01.2011 CLASA: a IV-a STUDENŢI PROPUNĂTORI: Dumitraşcu (Benea) Andreea-Monica, Ganea Mioara şi Obrijanu(Luca) Lăcrămioara ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe OBIECTUL: Ştiinţe ale naturii SUBIECTUL: Curcubeul. Culoarea corpurilor – însuşire TIPUL LECŢIEI: mixt SCOPUL LECŢIEI: însuşirea cunoştinţelor despre formarea curcubeului;efectuarea unor experimente simple, pentru a se observa descompunerea luminii albe în cele şapte culori ale spectrului; OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1.3. să comunice în maniere diverse observaţii privind relaţiile dintre părţile componente ale unui sistem şi/sau dintre sistemele studiate; 2.1 să interpreteze succesiunea unor fenomene şi procese din natură; 2.3 să realizeze experimente simple pe baza unor ipoteze date; 2.4 să aplice procedee de natură ştiinţifică în activitatea proprie. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfărşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili: O1 - să descrie fenomenul apariţiei curcubeului; O2 - să evidenţieze culorile în care este descompusă lumina în urma experimentelor efectuate; O3 - să efectueze experimente simple, urmând paşii daţi; 1
Transcript
Page 1: proiect didactic

PROIECT DIDACTIC

DATA: 10.01.2011CLASA: a IV-aSTUDENŢI PROPUNĂTORI: Dumitraşcu (Benea) Andreea-Monica, Ganea Mioara şi Obrijanu(Luca) LăcrămioaraARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţeOBIECTUL: Ştiinţe ale naturiiSUBIECTUL: Curcubeul. Culoarea corpurilor – însuşireTIPUL LECŢIEI: mixtSCOPUL LECŢIEI: însuşirea cunoştinţelor despre formarea curcubeului;efectuarea unor experimente simple, pentru a se observa descompunerea luminii albe în cele şapte culori ale spectrului; OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1.3. să comunice în maniere diverse observaţii privind relaţiile dintre părţile componente ale unui sistem şi/sau dintre sistemele studiate; 2.1 să interpreteze succesiunea unor fenomene şi procese din natură; 2.3 să realizeze experimente simple pe baza unor ipoteze date; 2.4 să aplice procedee de natură ştiinţifică în activitatea proprie.OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfărşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili: O1 - să descrie fenomenul apariţiei curcubeului; O2 - să evidenţieze culorile în care este descompusă lumina în urma experimentelor efectuate; O3 - să efectueze experimente simple, urmând paşii daţi; O4 - să descopere rolul culorilor în viaţa cotidiană; O5 - să lucreze pe grupe, manifestând relaţii de colaborare.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual

RESURSE PROCEDURALE: experimentul, explicaţia, demonstraţia, observaţia, exerciţiul, conversaţia

RESURSE MATERIALE: fişe de lucru, lanterne, figuri din carton, obiecte diferite, prismă optică, vase cu apă, oglinzi, titirez, jucării pentru baloane de săpun, culori, hârtie glace, CD-uri

RESURSE BIBLIOGRAFICE: *** „Marea carte despre experimente”, editura Litera Internaţional, 2006 D. Pârâială, V. Pârâială – „Ştiinţe ale naturii–auxiliar al manualelor alternative, clasa a IV-a”, editura Euristica www.didactic.ro www.google.ro

1

Page 2: proiect didactic

Momentele lecţiei Conţinutul învăţării Forme de organizare

Resurse procedurale

Resurse materiale

Evaluare

1. Moment organizatoric

Pregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţiei.

Frontal Conversaţia

2. Captarea atenţiei

Elevii vor citi pe rând şi apoi pe roluri povestea curcubeului.

Pe grupe

Frontal

Observaţia Fişă cu povestea

curcubeului

Capacitatea de

concentrare a atenţiei

4. Anunţarea temei şi a

obiectivelor

Anunţ elevii că vom învăţa despre descompunerea luminii albe şi despre formarea curcubeului, realizând câteva experimente, apoi vom folosi informaţiile obţinute pentru a lucra pe grupe câteva cerinţe. Se notează titlul la tablă şi în caiete.

Frontal Conversaţia Capacitatea de

concentrare a atenţiei

5. Transmiterea noului conţinut

Explic şi demonstrez elevilor descompunerea luminii albe la trecerea ei printr-o prismă optică, această teorie stând la baza formării curcubeului. Lumina provenită de la soare trece prin picăturile de apă, care seamănă cu mici prisme optice. Ea este dispersată, formându-se astfel curcubeul. Cele şapte culori ale curcubeului sunt: roşu, orange, galben, verde, albastru, indigo şi violet. (ROGVAIV)

Elevii vor realiza, cu ajutorul indicaţiilor mele, câteva experimente:E1 a) Ce urmărim?

- culoarea luminii b) Ce materiale folosim?- un disc colorat în culorile spectrului luminiic) Cum procedăm?- colorăm unghiurile cu câte o culoare a curcubeului- introducem creionul în

Frontal

Pe grupe

Explicaţia Demonstraţia

Observaţia

ExperimentulExplicaţia

DemonstraţiaObservaţia

Prismă optică

Sursă de lumină

Disc colorat

Capacitatea de a urmări explicaţiile învăţătoarei

Capacitatea de a lucra pe grupe,

manifestând relaţii de

colaborare

2

Page 3: proiect didactic

mijloc- învârtim discul ca un titirezd) Ce observăm?- discul apare colorat în alb-cenuşiu, culorile nu se disting

DE CE: ...prin amestecul celor şapte culori, obţinut prin rotirea cu viteză mare, rezultă o culoare apropiată de alb. Se notează ideea: Lumina este considerată a fi albă. Ea este formată din şapte culori: roşu, orange, galben, verde, albastru, indigo, violet (ROGVAIV).

E2 a) Ce urmărim?- culorile curcubeuluib) Ce materiale folosim?- lanterne, vase de sticlă cu apă, oglinzi, carton albc) Cum procedăm?- introducem oglinda în vasul cu apă şi o sprijinim, uşor înclinată, de peretele vasului- îndreptăm lanterna aprinsă pe apă în aşa fel încât lumina să cadă pe partea de oglindă care se află în apă- ţinem cartonul în faţa oglinzii pentru a intercepta lumina reflectatăd) Ce observăm?- pe carton apar reflectate culorile curcubeului

DE CE: ...fasciculul de lumină reflectat de oglindă, la ieşirea din apă, este refractat. Culorile care compun lumina albă nu sunt reflectate din acelaşi unghi, deci cad în puncte diferite şi devin vizibile separat.Notăm: Curcubeul este un fenomen natural, care se formează prin descompunerea luminii albe, provenită de la soare, la trecerea acesteia prin

Individual

Pe grupe

Individual

Lanterne, vase cu

apă, oglinzi,

carton alb

Capacitatea de a nota

informaţiile observate

3

Page 4: proiect didactic

picăturile de ploaie.

E3 Să urmărească culoarea baloanelor de săpun, apoi să privească CD-uri în lumina artificială sau a celei naturale, apoi să răspundă la întrebările: Ţie ce culoare îţi place să reflecţi? De ce?Sunt importante toate culorile?

Jucării CD-uri

6. Fixarea conţinutului

transmis

Împărţiţi pe grupe, pe baza inteligenţelor multiple (verbal-lingvistică, vizual-spaţială, muzical-ritmică), elevii vor rezolva câteva cerinţe:1 – vor alcătui un cvintet cu tema Curcubeul sau cu tema Soarele, la alegere2 – vor desena un curcubeu3 – vor realiza un colaj „Curcubeul magic”4 – vor cânta câteva strofe din cântece cunoscute de ei despre ploaie, curcubeu, soareSe fac aprecieri ale lecţiei şi ale elevilor cu ajutorul unui curcubeu(pentru fiecare literă ROGVAIV să găsească o însuşire a lecţiei, iar fiecare elev să-şi aprecieze activitatea aşezând o palmă de hârtie glace pe culorile curcubeului).

Pe grupe ExplicaţiaExerciţiul

Fişe de lucru

Culori

Hârtie glace

Capacitatea de a

înţelege sarcina dată

4

Page 5: proiect didactic

5

Page 6: proiect didactic

6

Page 7: proiect didactic

ANEXĂAFLI MAI MULT!

Când Soarele, Luna şi Pământul sunt alineate, are loc o eclipsă, o întunecare totală sau parţială a Soarelui de către Lună. Când Luna împiedică razele Soarelui să ajungă pe Pământ are loc o eclipsă de Soare; dacă umbra Pământului a întunecat total sau parţial Luna, are loc o eclipsă de Lună.

7

Page 8: proiect didactic

AFLI MAI MULT!

Chiar şi atmosfera care înconjoară Pământul poate deveni un corp translucid: când lângă straturile înalte se formează mici cristale de gheaţă, acestea împrăştie lumina reflectată de Lună şi astfel apare un contur în jurul ei.

8

Page 9: proiect didactic

POVESTEA CURCUBEULUI

Cu mult timp în urmă, la începutul timpurilor, culorile lumii s-au certat. Fiecare dintre ele pretindea că era cea mai bună, cea mai frumoasă, cea mai importantă, cea mai folositoare, cea mai iubită. Verdele spuse: „Uitaţi-vă la iarbă, frunze şi copaci. În mod evident, vedeţi şi voi că sunt cea mai importantă culoare. Sunt culoarea vieţii şi a speranţei.Uitaţi-vă în jur şi o să vedeţi că sunt peste tot.” Albastrul l-a întrerupt şi exclamă: „Gândiţi-vă la cer şi la mare. Apa stă la baza vieţii şi fără mine nu ar exista cerul albastru. Fără mine nu ar exista nimic!” Galbenul râse: „Eu sunt luminos şi cald, iar tu eşti atât de serios. De fiecare dată când te uiţi la o narcisă galbenă sau la o floarea soarelui zâmbeşti. Soarele, luna şi stelele sunt galbene. Frumuseţea mea este atât de evidentă, încât cine mă vede rămâne uimit.” Portocaliul începu să se laude: „Eu sunt culoarea mâncărurilor sănătoase ce dau putere. Morcovul, portocala şi dovleacul au multe vitamine. Şi atunci când portocaliul umple cerul, la răsărit sau la apus, frumuseţea mea este atât de evidentă, încât cei ce mă văd, se opresc să mă privească cu admiraţie şi uimire.” Ei bine, roşul începu să strige: „ Eu sunt conducătorul întregii vieţi. Sângele este roşu şi sângele înseamnă viaţă. Eu sunt culoarea pasiunii şi a iubirii.” Violetul se ridică în picioare şi era foarte înalt. El vorbi dând multă importanţă spuselor sale: „Eu sunt culoarea imperială şi a regilor. Oamenii puternici întotdeauna m-au ales pe mine, deoarece eu sunt culoarea puterii şi a înţelepciunii.” La sfărşit, cu o voce joasă şi timidă, indigoul spuse: „Cu greu mă observaţi, însă deşi sunt tăcut, fără mine nu aţi fi nimic. Aveţi nevoie de mine pentru echilibru şi contrast şi pentru linişte interioară.” Argumentările au continuat, fiecare culoare în parte lăudându-se, ridicându-se în slăvi şi certându-se. Fiecare în parte considera că este perfecţiunea întruchipată. În timp ce se certau din ce în ce mai tare, un fulger puternic lumină cerul. Începu să tune şi să plouă cu găleata. Culorile tremurară de frică şi se strânseră în braţe pentru a se linişti şi proteja una pe alta. Apoi ploaia începu să vorbească: „Voi, culorilor, sunteţi atât de nesăbuite. Vă certaţi care este cea mai bună, fiecare încercând să fie deasupra celorlalte. Nu înţelegeţi că fiecare în parte aţi fost făcută cu un scop special, fiecare este unică şi diferită? Luaţi-vă de mâini şi urmaţi-mă!” Făcând ce le spuse ploaia, culorile se apropiară şi se luară de mâini. „De acum încolo”, zise ploaia, „când plouă, fiecare dintre voi se va întinde de-a lungul cerului într-un superb semicerc colorat. Curcubeul va fi un semn al păcii şi al speranţei.” Astfel, oameni buni, de fiecare dată când ploaia curăţă pământul, căutaţi un curcubeu pe întinsul cerului. Când apare, ţineţi minte că fiecare dintre voi este special. Lăsaţi culorile curcubeului să vă reamintească să vă apreciaţi pe voi înşivă şi pe cei din jur.”

9

Page 10: proiect didactic

Fişă de lucru

Răspundeţi corect la întrebări:

1) De câte feluri sunt sursele de lumină?2) Pentru cine e sursă de lumină Soarele?3) De câte feluri sunt corpurile?4) Cum se formează umbra?5) Din ce este format Sistemul Solar?

6) Ce ştiţi despre lună?6) Cum mai este numit Pământul?

Fişă de lucru

Rezolvaţi corect cerinţele date:

1) Daţi 2 exemple de surse naturale de lumină!2) Daţi 2 exemple de surse artificiale de lumină!3) Enumeraţi planetele Sistemului Solar!4) Explicaţi enunţul: „Lumina se propagă”.5) Completaţi spaţiile libere: „Planetele primesc mai puţină ___________ şi căldură

de la Soare, cu cât sunt mai ___________ de acesta.”6) Adevărat sau fals: Pluton este cea mai apropiată planetă de Soare.

Pe Marte nu există viaţă.

10

Page 11: proiect didactic

Fişă de lucruExperimente pentru consolidarea cunoştinţelor

a) Ce urmărim? De ce se formează umbra? (oprirea luminii)

b) Ce materiale folosim? Lanterne, figuri din carton

c) Cum procedăm? 1 - aşezaţi figura între lanterna aprinsă şi perete 2 - apropiaţi alternativ figura de perete şi de lanternă 3 - notaţi ce aţi observat la punctul d)

d) Ce observăm?________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Fişă de lucru

a) Ce urmărim? Toate obiectele produc umbră? (trece sau nu trece?)

b) Ce materiale folosim? Lanterne, carte, ceaşcă, pahar cu apă, foaie de calc, şerveţel

c) Cum procedăm? 1 - iluminaţi pe rând obiectele poziţionate în faţa peretelui 2 - notaţi ce observaţi la punctul d)

d) Ce observăm?________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

11

Page 12: proiect didactic

Experimente pentru însuşirea cunoştinţelor

E1 a) Ce urmărim? Ce culoare are lumina? b) Ce materiale folosim? Disc din carton colorat în culorile curcubeului c) Cum procedăm? - colorează unghiurile în culorile curcubeului - aşază creionul în mijlocul discului - roteşte foarte repede acest „titirez” - notează ce ai observat la punctul d) d) Ce observăm?________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

E2 a) Ce urmărim? Culorile curcubeului b) Ce materiale folosim? Lanterne, vase de sticlă, apă, oglinzi, carton alb c) Cum procedăm? 1 - introdu oglinda în vas şi sprijin-o, uşor înclinată, pe un perete al vasului 2 - îndreaptă lanterna aprinsă pe apă în ala fel încât lumina să cadă pe partea de oglindă introdusă în apă 3 - ţine cartonul în faţa oglinzii pentru a intercepta lumina reflectată 4 - notează ce ai observat la punctuld) d) Ce am observat?________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

E3 a) Ce urmărim? Culoarea baloanelor de săpun sau a Cd-urilor în lumina video proiectorului sau a celei naturale b) Ce materiale folosim? Jucării pentru baloane de săpun, CD-uri c) Cum procedăm? 1 - suflăm baloane de săpun 2 - privim CD-uri în lumina lanternei sau a celei naturale 3 - notăm ce am observat d) Ce am observat?________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

12

Page 13: proiect didactic

Curcubeul. Culoarea corpurilor(Plan de lecţie)

Lumina este considerată a fi albă. Ea este alcătuită din şapte culori: roşu, orange, galben, verde, albastru, indigo şi violet. (ROGVAIV) Toate aceste culori se pot observa în curcubeu. Curcubeul este un fenomen natural care se formează prin descompunerea luminii albe, provenită de la soare, la trecerea acesteia prin picăturile de apă.

Teoria inteligenţelor multiple

Grupa 1 Alcătuiţi un cvintet cu tema: „Curcubeul” sau „Soarele”, la alegere!

Grupa 2 Desenaţi un curcubeu!

Grupa 3 Realizaţi un colaj „Curcubeul magic”!

Grupa 4 Alegeţi câte una-două strofe din cântecele cunoscute de voi despre soare, ploaie, curcubeu şi cântaţi-le!

13


Recommended