+ All Categories
Home > Documents > PROIECT DIDACTIC - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/0_10... · Web viewUn...

PROIECT DIDACTIC - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/0_10... · Web viewUn...

Date post: 07-Feb-2020
Category:
Upload: others
View: 12 times
Download: 0 times
Share this document with a friend
12
PROIECT DE ACTIVITATE DATA: CLASA: PROFESOR-EDUCATOR: Daniela Anton ARIA CURRICULARA: Terapie educationala complexa si integrata TERAPII: Stimulare cognitiva ACTIVITATEA: “A venit primavara !” SCOPUL FUNDAMENTAL: Imbogatirea vocabularului activ cu informatii despre anotimpul primavara Educarea dragostei fata de frumusetea naturii OBIECTIVE OPERATIONALE: a) obiective cognitive O1 - sa rezolve, preferential, la tabla, intr-un timp de 5 minute, operatiile de calcul matematic, utilizand cunostintele numerice acumulate pana in prezent; O2 – sa descopere pe orizontala cuvintele ce vor constitui titlul activitatii de astazi (“A venit primavara”); O3 – sa raspunda oral la intrebari legate de caracteristicile anotimpului primavara, avand la dispozitie planse ilustrative (lunile de primavara, florile primaverii, fenomenele naturale, sarbatorile primaverii, activitatea copiilor in gradina scolii); O4 - sa alcatuiasca propozitii corecte din punct de vedere gramatical; O5 – sa scrie corect, lizibil si ingrijit raspunsurile la intrebari pe cele 6 laturi ale unui cub desfasurat; O6 –sa-si insuseasca trei reguli de protejare a naturii; O7 – sa alcatuiasca o scurta compunere pe baza de imagini si intrebari; O8 – sa ordoneze imaginile care reprezinta etapele plantarii si cresterii unui pomisor; O9 - sa completeze cu notiuni specifice anotimpului primavara, toate spatiile libere ale unui rebus, pentru a descoperi pe verticala cuvantul-cheie al activitatii de astazi (“primavara”). b) obiective psiho-motorii O10 – sa coloreze corespunzator imaginile de pe fisa de lucru individuala; O11 –sa execute corect semnele (limbaj mimico-gestual) corespunzatoare cuvintelor. 1
Transcript
Page 1: PROIECT DIDACTIC - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/0_10... · Web viewUn copil va veni, va lua de pe copac o floare si va citi cifra de pe ea. Ulterior,

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: CLASA: PROFESOR-EDUCATOR: Daniela AntonARIA CURRICULARA: Terapie educationala complexa si integrataTERAPII: Stimulare cognitivaACTIVITATEA: “A venit primavara !”SCOPUL FUNDAMENTAL: Imbogatirea vocabularului activ cu informatii despre anotimpul primavara Educarea dragostei fata de frumusetea naturiiOBIECTIVE OPERATIONALE:

a) obiective cognitive O1 - sa rezolve, preferential, la tabla, intr-un timp de 5 minute, operatiile de calcul matematic, utilizand cunostintele numerice acumulate pana in prezent;O2 – sa descopere pe orizontala cuvintele ce vor constitui titlul activitatii de astazi (“A venit primavara”); O3 – sa raspunda oral la intrebari legate de caracteristicile anotimpului primavara, avand la dispozitie planse ilustrative (lunile de primavara,florile primaverii, fenomenele naturale, sarbatorile primaverii, activitatea copiilor in gradina scolii);O4 - sa alcatuiasca propozitii corecte din punct de vedere gramatical;O5 – sa scrie corect, lizibil si ingrijit raspunsurile la intrebari pe cele 6 laturi ale unui cub desfasurat;O6 –sa-si insuseasca trei reguli de protejare a naturii;O7 – sa alcatuiasca o scurta compunere pe baza de imagini si intrebari;O8 – sa ordoneze imaginile care reprezinta etapele plantarii si cresterii unui pomisor;O9 - sa completeze cu notiuni specifice anotimpului primavara, toate spatiile libere ale unui rebus, pentru a descoperi pe verticala cuvantul-cheie al activitatii de astazi (“primavara”).

b) obiective psiho-motorii O10 – sa coloreze corespunzator imaginile de pe fisa de lucru individuala;O11 –sa execute corect semnele (limbaj mimico-gestual) corespunzatoare cuvintelor.

c) obiective afective O12 – participarea cu interes la desfasurarea activitatii.STRATEGII METODOLOGICE:

a) Metode si procedee: jocul didactic, conversatia euristica, explicatia, observarea, exercitiile, munca independentab) Mijloace si material didactic: plansa cu exercitii matematice, planse cu imagini de primavara, cartonase cu intrebari, un

cub din hartie desfasurat, flori din hartie colorata, instrumente de scris, fisa rebus, fise de lucru individual, cartonase cu reguli de protejare a naturii.

c) Moduri de organizare a activitatii: frontal, individual

DURATA : 45 MINUTE

1

Page 2: PROIECT DIDACTIC - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/0_10... · Web viewUn copil va veni, va lua de pe copac o floare si va citi cifra de pe ea. Ulterior,

Secventele activitatii

Timp Ob.op

Continut instructiv-educativ Strategii metodologice Evaluarea

Metode si procedee

Material did.

Modalit. de org.

I. Moment organizatoric

2 min Organizarea clasei-stabilesc climatul de ordine si disciplina necesar desfasurarii activitatii in conditii optime. Pregatirea materialului didactic necesar-voi distribui materialul potrivit pentru activitatea de astazi, respectiv un cub din hartie desfasurat si instrumente de scris.

Conversatia Frontala capacitatii de a pregati cele necesare

II. Verificarea cunostintelor

asimilate anterior

5 min O1

O2

La inceputul activitatii voi realiza un joc didactic intitulat “Descifrati mesajul!” (Anexa 1) prin care urmaresc consolidarea abilitatilor de calcul matematic si identificarea de catre copii a titlului activitatii de astazi. Copiii vor rezolva la tabla, preferential, operatii simple de calcul matematic. Solicit elevilor din banci sa fie atenti la tabla pentru a corecta eventualele greseli. Fiecarui rezultat ii corespunde o litera. Dupa ce au rezolvat corect operatiile matematice elevii vor citi/dactila/mimico-gesticula mesajul activitatii:“A venit primavara”.

Joc didacticExplicatiaConversatiaExercitiul

Fisa de lucru matem.

Frontala capacitatii de a rezolva operatii simple de matematica

III. Anuntareaactivitatii

1 min - Astazi vom vorbi despre anotimpul primavara. La sfarsitul activitatii veti primi fiecare cate o fisa de evaluare. De aceea vreau sa fiti mereu atenti la mine. Titlul activitatii va fi scris deasupra primei laturi a cubului desfasurat, primit de catre copii la inceputul activitatii.

Conversatia Cubul desfasurat

Frontala

IV. Desfasurarea

activitatii

30 min

Pe tabla voi desena un copac pe ramurile caruia sunt lipite floricele din hartie divers colorate. Pe spatele fiecarei flori va fi scris un numar de la 1-6. Pe catedra vor fi asezate sase fasii de carton

Conversatia euristicaExplicatiaObservarea

Copac desenat pe tablaFlori din

FrontalaIndivid.

2

Page 3: PROIECT DIDACTIC - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/0_10... · Web viewUn copil va veni, va lua de pe copac o floare si va citi cifra de pe ea. Ulterior,

O3

O4

O5

O11

O12

O6

numerotate pe care sunt scrise intrebari despre caracteristicile anotimpului primavara. Un copil va veni, va lua de pe copac o floare si va citi cifra de pe ea. Ulterior, copilul va lua de pe catredra cartonasul cu acelasi numar scris pe floare si va citi intrebarea. Intrebarea o voi lipi pe copac in locul florii dezlipite initial. Toti elevii vor raspunde la intrebarile de pe cartonase. I 1-Care sunt anotimpurile anului?I 2- Care sunt lunile de primavara?I 3- Ce flori infloresc primavara?I 4-Cum este afara primavara?I 5- Care sunt sarbatorile primaverii?I 6 –Ce fac copiii, primavara, in gradina scolii? Pentru ca raspunsurile la intrebari sa fie cat mai usor de construit voi afisa cateva imagini care reprezinta acest minunat anotimp. In cazul in care se intampina dificultati voi adresa intrebari ajutatoare. Voi aprecia propozitiile corect formulate. Raspunsurile vor fi scrise pe cele sase laturi ale cubului desfasurat. Dupa ce copiii au raspuns la cele sase intrebari le vor citi si vor executa semnele corespunzatoare. Pentru a le insufla dragostea si respectul pentru natura si pentru a destinde atmosfera voi realiza un scurt joc: voi cere unui copil sa extraga dintr-un plic trei cartonase pe care ilustrate diverse actiuni de incalcare de catre copii a regulilor de protectie a naturii. Ulterior, impreuna vom alcatui 3 reguli de protectie a naturii care trebuie respectate de fiecare om in parte:“ Nu calcati florile si iarba!”, “ Nu aprindeti focul in padure!”, “ Nu zgariati copacii!”.

Problematiz.

Converstia ExplicatiaObservareaProblematiz.

Joc didacticProblematiz.

hartie colorata

Cartonase cu intrebari

Imagini reprezentand anotimpul primavara

Imagini reprezentand incalcarea unor reguli de protejare a naturii

FrontalaIndivid.

Frontala

Capacitatii de a identifica aspectele caracteristice ale primaverii

Capacitatiiraspunde corect la o serie de intrebari referitoare la anotimpul primavara

Capacitatii de a desprinde din imagini reguli de protectie a naturii

V. Realizarea feed-back-ului

5 minO7

O8

Voi distribui pe banci elevilor fise de lucru personalizate. Un copil va alcatui o scurta compunere pe baza de imagini si intrebari, trei copiii vor marca cu x activitatile desfasurate de oameni Converstia Fise de

Capacitatii de a rezolva independe

3

Page 4: PROIECT DIDACTIC - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/0_10... · Web viewUn copil va veni, va lua de pe copac o floare si va citi cifra de pe ea. Ulterior,

O12

O9

O10

primavara si vor ordona imaginile care reprezinta etapele plantarii si cresterii unui pomisor, doi copii vor completa spatiile libere ale unui rebus pentru a descoperi pe verticala numele anotimpului despre care am vorbit astazi, iar doi copii vor colora conform unor cerinte.Se va lucra individual, dupa care voi verifica prin sondaj.

ExplicatiaExercitiul

lucru individuale

Individ. nt sarcina didactica

VI. Incheierea activitatii

2 min Voi face aprecieri generale si individuale asupra intregii activitati.

ConversatiaExplicatia

FrontalaIndiv.

Capacitatii de a motiva aprecierile primite

4

Page 5: PROIECT DIDACTIC - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/0_10... · Web viewUn copil va veni, va lua de pe copac o floare si va citi cifra de pe ea. Ulterior,

5

Page 6: PROIECT DIDACTIC - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/0_10... · Web viewUn copil va veni, va lua de pe copac o floare si va citi cifra de pe ea. Ulterior,

6

Page 7: PROIECT DIDACTIC - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/0_10... · Web viewUn copil va veni, va lua de pe copac o floare si va citi cifra de pe ea. Ulterior,

7

Page 8: PROIECT DIDACTIC - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/0_10... · Web viewUn copil va veni, va lua de pe copac o floare si va citi cifra de pe ea. Ulterior,

8

Page 9: PROIECT DIDACTIC - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/0_10... · Web viewUn copil va veni, va lua de pe copac o floare si va citi cifra de pe ea. Ulterior,

9


Recommended