+ All Categories
Home > Documents > Proiect Didactic Romana Cl III

Proiect Didactic Romana Cl III

Date post: 21-Jul-2015
Category:
Upload: bianca-alexandra
View: 1,290 times
Download: 2 times
Share this document with a friend
22
Proiect didactic Propunător : Rovinar Bianca Aria curriculară : Limbă şi comunicare Disciplina : Limba şi literatura română Tipul de curriculum: aprofundare Unitatea de învăţare: „ Ce mai faci, bunico?”- Exprimarea acordului/dezacordu Subiectul : Textul narativ: ,,Ce mai faci , bunico?”-Mircea Sântimbreanu Tipul lecţiei : mixtă Obiective de referinţă: O.3.3.- să citească în mod conştient, corect, * fluent şi expresiv un text cunoscut O.3.5.- să recunoască secvenţele narative şi dialogate dintr-un text O.4.4.- să realizeze acordurile gramaticale în enunţurile redactate. O.4.5.- să aşeze corect în pagină textele scrise, respectând scriere cuvinte, scrierea caligrafică / lizibilă. Obiective operaţionale: Cognitive: O.1. -să identifice cuvinte potrivite pentru cuvântul bunica, prin O.2. -să completeze harta textului „ Ce mai faci, bunico?” de M. Sâ O.3. -să citească în ritm propriu, conştient, corect, * fluent şi expresiv textul literar O.4. -să alcătuiască enunţuri cu cuvinte date; O.5. – să exprime în cuvinte proprii acordul sau dezacordul faţă de citit O.6. -să interpreteze rolul bunicii sau al nepotului/nepoatei O.7. -să descrie chipul bunicii O.8. -să compare cele două fiinţe dragi: mama şi bunica; O.9. -să asocieze cuvintele cu sens asemănător şi cuvintele cu sens O.10. -să identifice variante corecte de scriere a unor cuvinte; O.11. -să formuleze cu propriile cuvinte înţelesul proverbului; O.12 -să creeze textul unei cărţi poştale adresate bunicii Afectiv-atitudinale: O.13. -să participe cu spirit de colaborare în rezolvarea sarcinilo Psihomotrice: O.14. -să adopte poziţia corectă a corpului în timpul rezolvării sa
Transcript

Proiect didacticPropuntor: Rovinar Bianca Aria curricular: Limb i comunicare Disciplina: Limba i literatura romn Tipul de curriculum: aprofundare Unitatea de nvare: Ce mai faci, bunico?- Exprimarea acordului/dezacordului n comunicare Subiectul: Textul narativ: ,,Ce mai faci , bunico?-Mircea Sntimbreanu Tipul leciei: mixt Obiective de referin: O.3.3.- s citeasc n mod contient, corect, *fluent i expresiv un text cunoscut O.3.5.- s recunoasc secvenele narative i dialogate dintr-un text O.4.4.- s realizeze acordurile gramaticale n enunurile redactate. O.4.5.- s aeze corect n pagin textele scrise, respectnd scrierea cu alineate i spaiul liber ntre cuvinte, scrierea caligrafic / lizibil. Obiective operaionale: Cognitive: O.1. -s identifice cuvinte potrivite pentru cuvntul bunica, prin tehnica ciorchinelui O.2. -s completeze harta textului Ce mai faci, bunico? de M. Sntimbreanu O.3. -s citeasc n ritm propriu, contient, corect, *fluent i expresiv textul literar O.4. -s alctuiasc enunuri cu cuvinte date; O.5. s exprime n cuvinte proprii acordul sau dezacordul fa de atitudinea personajelor din textul citit O.6. -s interpreteze rolul bunicii sau al nepotului/nepoatei O.7. -s descrie chipul bunicii O.8. -s compare cele dou fiine dragi: mama i bunica; O.9. -s asocieze cuvintele cu sens asemntor i cuvintele cu sens opus; O.10. -s identifice variante corecte de scriere a unor cuvinte; O.11. -s formuleze cu propriile cuvinte nelesul proverbului; O.12 -s creeze textul unei cri potale adresate bunicii Afectiv-atitudinale: O.13. -s participe cu spirit de colaborare n rezolvarea sarcinilor; Psihomotrice: O.14. -s adopte poziia corect a corpului n timpul rezolvrii sarcinilor;

Strategia didactic: Metode i procedee: explicaia, conversaia, exerciiul, tehnica ciorchinelui, cubul, joc de rol Forme de organizare: frontal, individual, n perechi; Forme de evaluare: oral, scris.

Managementul resurselor i al timpului: Resurse umane: 13 elevi i profesorul; Resurse materiale: fie, cub confecionat din carton colorat, tablouri, cartea Recreaia mare, flip chart, manual Resurse temporale: 100 de minute

Bibliografie: Planificare calendaristic; proiectarea unitilor de nvare; Didactica Limbii i literaturii romne n nvmntul primar, Ioan erdean, Editura Corint, 2008; Instruirea n sprijinul strategiei dezvoltrii gndirii critice, Panuru, S., Editura Psihomedia, 2003. Recreaia mare, Mircea Sntimbreanu, editura Corint. www.didactic.ro

ORGANIGRAMA DE INSTRUIRE Etapele leciei/ durata 1. Evocarea I or Moment organizatoric a) Spargerea gheii 5 min. b) Captarea ateniei argumentea 5 min. z alegerea fcut c) Anunarea subiectului i a ob. operaionale 2 min. Scrie titlul i autorul pe tabl Informeaz -recepionea z -scriu pe caiete Textul narativ: Ce mai faci, bunico? de Mircea Sntimbreanu Titlul i autorul n caiete i la tabl Conversaia Fragment din volumul Recreaia mare Caiete Frontal O.1. solicit selecteaz Ciorchinele -Spune tot ce i trece prin minte cnd auzi cuvntul bunica! -Argumenteaz de ce ai ales aceste cuvinte! 2. Ob. op. Activitatea cadrului elevilor didactic 3. solicit 4. ascult 5. Ghicitoare Este un munte de rbdare i ne iart cnd greim, Uneori o suprm tare, Dar ea tie c o iubim... ( Bunica) Conversaia Tehnica ciorchinelui al Cret colorat Individu Frontal oral - alege cuvinte ce pot fi asociate cu bunica - argumenteaz alegerea fcut Coninutul nvrii Metode i procedee 6. Conversaia Strategii didactice Mijloace Forme didactice 7. Ghicitoare de organizare 8. Frontal 9. oral Evaluare Indici de performan 10. -d rspunsul corect

Realizarea sensului I d) Dirijarea nvrii 5 min.

O.2. solicit

-citesc harta textului artnd: titlul, tip de text, autorul, personaje, nr. de alineate, ideile principale, nsuirile bunicilor, cuvinte cu mp sau mb. -se verific

Verificarea temei ANEXA 1- Harta textului

Conversaia

tabl Fi: Harta Frontal textului Individual Perechi

oral

-completeaz corect harta textului

Textul Exerciii de citire a textului narativ Exerciiul ANEXA 6 Tratare difereniat -citire n lan, selectiv, pe fragmente, pe roluri -n acest timp elevii cu C.E.S. realizeaz transcriere pe caiete -citire n ritm propriu ptr. elevii cu C.E.S. literar Fi de lucru Frontal Individual Oral Scris - citesc contient, corect, *fluent i expresiv -alctuiesc propoziii clare, corecte

solicit citirea textului de O.3. ctre elevi -ndrum e) Obinerea performanei 15 min. ptr. rezolvarea O.4. fiei

n perechi -citesc n lan, pe fragmente, cu intonaie potrivit, selectiv, pe roluri

-n acest timp elevii care au parcurs etapa de citire a textului 5 min. ntreab 5 min. solicit citesc propoziiile alctuite rspund alctuiesc propoziii cu cuvintele din text ce cuprind mp i mb pe caiete (ANEXA 2) ntrebri i rspunsuri legate de text: -De ce se bucur bunicii cnd i ntlnesc nepoii ? -Ce bucurii facei voi bunicilor ? O.5. -Credei politee ? -Cum ne putem ajuta bunicii ? -Cum am putea explica nelesul enunului : ,,iar primvara s-a ndeprtat pentru o clip (Atunci cnd bunicii sunt vizitai de ctre nepoi, este primvar n sufletul lor ). -Ce nelegei prin proverbul : Cine nu are btrni s-i -comunic clar, cu intonaia cumpere ! ? (Btrnii sunt foarte folositori ntr- Joc de rol o familie). c vorbele adresate bunicilor trebuie s fie numai din Conversaia Individual Oral -rspund clar, complet, corect la ntrebri -comunic clar, cu intonaia necesar, idei, sentimente

5 min. O.6. 3 min. apreciaz O.1 3 Realizarea sensului II ora a II-a d) Dirijarea nvrii O.7. O.8. O.9 15 min. O.1 4 prestaia elevilor -scrie titlul leciei i autorul la tabl -solicit -scriu titlul leciei n caiete -citesc sarcina - descriu -compar -asociaz interpretea z roluri

Exprimarea

acordului/

necesar, idei, sentimente ochelari, batic perechi

dezacordului fa de atitudinea personajelor din textul citit Dramatizare Bunica i nepotul

Aprecieri i recomandri ANEXA 3 Cubul DESCRIE chipul bunicii ANEXA 7 COMPAR dou fiine dragi ie: bunica i mama ASOCIAZ a veni a se ntrista scurt a se apropia nerecunoscut sens a se ntoarce altfel -cuvintele cu sens opus: a se bucura a se ndeprta a pleca lung rost a se rsuci altminteri

Metoda cubului

fie cub

Perechi

Oral

- precizeaz nsuirile bunicii tablouri - compar mama cu bunica prin ceea ce se aseamn i prin ceea ce se deodebesc - asociaz corect toate cuvintele cu sens opus/ asemntor Conversaia -selecteaz variantele

-cuvintele cu sens asemntor:

-analizeaz i selecteaz

nemrturisit

ANALIZEAZ i

ncercuiete varianta corect plimb -aplic O.1 0 ntro inima ei plinb ntr-o inima iei

corecte i explic - formuleaz rspunsuri corecte, complete, pentru toate ntrebrile - explic nelesul proverbului i argumenteaz Explicaia -exprim ideile n propoziii clare, concise, respect reguli de scriere corect

APLIC informaiile pe care le ai i rspunde la ntrebri: 1. De ce bunicii i iubesc nepoii? 2. De ce nepoii i iubesc bunicii?

-argumen O.1 1 10 min. O.7. solicit completeaz pe caiete teaz

3. Cum poi arta bunicii c o iubeti? ARGUMENTEAZ: Explicai nelesul proverbului : ,, Cine nu are btrni s-i cumpere ! Enumerai nsuirile bunicilor aa cum reies din textele citite. ANEXA 4 Fia de evaluare ANEXA 5 Carte potal adresat bunicii/alctuire de propoziii cu suport (imagini)-oral ptr. elevii cu

e) Obinerea performanei 15 min. 5 min.

O.1 4 O.4.

solicit

-citesc sarcina -rspund solicitrilor

Explicaia Lucrul independent

Fie de evaluare Cri potale

Individual

Scris Oral

Rezolv individual itemii probei de evaluare

O.1

2 Reflecia f) Retenia i transferul -explic acas Noteaz

C.E.S. Tema: Transcrie din text cele dou dialoguri i observ cum a fost scris cuvntul bunico din punct de vedere al punctuaiei. Semnele de punctuaie ntlnite se vor scrie cu o culoare-carioca. Conversaia Frontal

tem pentru tema

2 min. g) ncheierea activitii 3 min.

-apreciaz activitatea elevilor

-ascult

Aprecieri i recomandri pentru activitatea viitoare

Conversaia

Frontal

ANEXA 1

HARTA TEXTULUITitlul textului ............................................................................ ..........................................................................

Tipul de text ............................................... ...............................................

Autorul ................................................. ................................................. . Alctuii propoziii cu cuvintele din text ce cuprind mp i mb. mbujorai mpreun umbr plimbare Alctuii propoziii cu cuvintele din text ce cuprind mp i mb. mbujorai mpreun umbr plimbare Alctuii propoziii cu cuvintele din text Desen ce cuprind mp i mb. Chipul bunicilor mbujorai mpreun umbr plimbare Alctuii propoziii cu cuvintele din text ce cuprind mp i mb. mbujorai mpreun umbr plimbare

Personaje .................................................... .................................................... ....................................................

Cuvinte cu mp sau Numr de alineate mb ............................................... .......................................... ............................................... .......................................... .......................................... .......................................... .......................................... Idei principale ...................................................................................... ......................................................................................ti nsuirile bunicilor ...................................................................................... .................................................... ...................................................................................... .................................................... ...................................................................................... .................................................... ...................................................................................... ................................................ ..................................................

ANEXA 2

ANEXA 3

Cubul Ce mai faci , bunico? Mircea Sntimbreanu

DESCRIE Chipul bunicii (privete tablourile)

COMPAR Dou fiine dragi ie: bunica i mama a se bucura a se ndeprta a pleca lung rost a se rsuci altminteri nemrturisit

ASOCIAZ cuvintele cu sens opus: a veni a se ntrista scurt a se apropia nerecunoscut sens a se ntoarce altfel ARGUMENTEAZ

cuvintele cu sens asemntor:

ANALIZEAZ ncercuiete varianta corect plimb ntro inima ei plinb ntr-o inima iei ntrebri:

APLIC informaiile pe care le ai i rspunde la

Explicai nelesul proverbului : ,, Cine nu are btrni s-i cumpere !

1.De ce bunicii i iubesc nepoii? ____________________________________ ____________________________________ _________________________________ 2.De ce nepoii i iubesc bunicii? ____________________________________ ____________________________________ _________________________________ 3. Cum poi arta bunicii c o iubeti? ____________________________________ ____________________________________

_________________________________

ANEXA 4 Data Elev. Fia de evaluare (B)

1. Scriei dou propoziii despre bunici : ................................................................................................................................................................................................................... ................................................................................................................................................................................................................... ................................................................................................................................................................................................................... 2. Gsii adjective potrivite pentru substantivele urmtoare: ___________ bunica ___________ ___________ nepot _____________ _____________ ___________

OBIECTIVE OPERAIONALE O.o.1 s alctuiasc propoziii despre bunici O.o.2 s gseasc adjective potrivite pentru substantivele date; DESCRIPTORI DE PERFORMAN O.o. 1 2 FOARTE BINE Alctuiete dou enunuri corecte. Gsete 6 adjective potrivite subst. date BINE Alctuiete dou enunuri cu unele erori. Gsete 4-5 adjective potrivite subst. date SUFICIENT Alctuiete cel puin un enun. Gsete 2-3 adjective potrivite subst. date

Data Elev. Fia de evaluare (A) 1. Unii printr-o linie imaginea i cuvntul potrivit:

carte

cadou plic bunica2. Transcriei propoziia:

Cu vocea ei blnd, bunica mi spunea poveti minunate. ____________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________

OBIECTIVE OPERAIONALE O.o.1 s citeasc contient cuvintele date O.o.2 s transcrie o propoziie;

DESCRIPTORI DE PERFORMAN

O.o. 1 2

FOARTE BINE Asociaz 4 cuvinte cu imaginile corespunztoare Transcrie corect propoziia

BINE Asociaz 2-3 cuvinte cu imaginile corespunztoare Transcrie corect cuvintele dar fr iniiala mare i semn de punctuaie

SUFICIENT Asociaz cel puin un cuvnt cu imaginea corespunztoare Transcrie cu unele erori

ANEXA 5 CARTE POTAL

Destinatar ............................. ............................................. Strada .................................. .............................................N r. .........Bloc...................... Scara...........Ap.................... Ora .................................... Jude.................................... Cod .....................................

Despre bunici...

_____________________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________________________________________________ _________________________

_____________________________________________________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________________________________________________ ___________________________________________ _____________________________________________________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________

ANEXA 6- TEXTUL SUPORT

ANEXA 7- TABLOURI


Recommended