+ All Categories
Home > Documents > Proiect Didactic-prof. Serban Daniela

Proiect Didactic-prof. Serban Daniela

Date post: 07-Dec-2014
Category:
Upload: iftene-valentin
View: 133 times
Download: 3 times
Share this document with a friend
18
GRUP ŞCOLAR ,,C-TIN BRĂTESCU” ISACCEA P R O I E C T D I D A C T I C DATA: CLASA: a VI-a A PROPUNĂTOR: ŞERBAN DANIELA OBIECTUL: CONSILIERE ŞI ORIENTARE SUBIECTUL: ,,SĂ EXMATRICULĂM VIOLENŢA” TIPUL LECŢIEI: mixtă POZIŢIA LECŢIEI ÎN MODUL: Dezvoltarea abilităţilor de interrelaţionare în contexte variate a) Competente specifice:- să aplice tehnici de autocontrol; -să exerseze abilităţi de luare a deciziilor, în contexte variate; -să identifice dezavantaje ale manifestării comportamentului agresiv; -să identifice rolul normelor în viaţa grupurilor de apartenenţă. b) Obiective operaţionale:O1-să explice noţiunea de violenţă; O2-să identifice formele de violenţă; O3 -să descopere şi să analizeze cauzele producerii actelor de violenţă; O4 -să identifice situaţiile conflictuale şi modalităţile nonagresive de rezolvare a acestora; O5 -să participe activ şi conştient la exerciţiile propuse; O6 -să găsească soluţii, reguli care pot contribui la stabilirea unor relaţii bune cu ceilalţi; O7-să contribuie la activitatea de grup( să nu se sustragă, să nu fie agresivi); O8 -să respecte regulile grupului/ activităţii stabilite de profesor la începutul orei. © prof. Serban Daniela- Material elaborat in cadrul Proiectului „Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat” selectat în cadrul Programului Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 (POS DRU) si finantat din Fondul Social European, implementat de Unitatea de Management al Proiectelor cu Finantare Externă (UMPFE), din cadrul Ministerului Educatiei, Cercetării, Tineretului si Sportului
Transcript
Page 1: Proiect Didactic-prof. Serban Daniela

GRUP ŞCOLAR ,,C-TIN BRĂTESCU” ISACCEA

P R O I E C T D I D A C T I C

DATA: CLASA: a VI-a A PROPUNĂTOR: ŞERBAN DANIELA OBIECTUL: CONSILIERE ŞI ORIENTARESUBIECTUL: ,,SĂ EXMATRICULĂM VIOLENŢA”TIPUL LECŢIEI: mixtă POZIŢIA LECŢIEI ÎN MODUL: Dezvoltarea abilităţilor de interrelaţionare în contexte variate

a) Competente specifice:- să aplice tehnici de autocontrol; -să exerseze abilităţi de luare a deciziilor, în contexte variate; -să identifice dezavantaje ale manifestării comportamentului agresiv; -să identifice rolul normelor în viaţa grupurilor de apartenenţă.

b) Obiective operaţionale:O1-să explice noţiunea de violenţă; O2-să identifice formele de violenţă; O3 -să descopere şi să analizeze cauzele producerii actelor de violenţă; O4 -să identifice situaţiile conflictuale şi modalităţile nonagresive de rezolvare a acestora; O5 -să participe activ şi conştient la exerciţiile propuse; O6 -să găsească soluţii, reguli care pot contribui la stabilirea unor relaţii bune cu ceilalţi; O7-să contribuie la activitatea de grup( să nu se sustragă, să nu fie agresivi); O8 -să respecte regulile grupului/ activităţii stabilite de profesor la începutul orei.

FORME DE ORGANIZAREa) a conţinuturilor: modulară, integratoare, interdisciplinarăb) a activităţii: frontală, individuală, în grupuri mici

TIPURI DE INTERACŢIUNI : profesor-elev, elev- profesor; elev-elev;

TIPURI, FORME,STRATEGII ŞI INSTRUMENTEDE EVALUARE :orală şi scrisă, individuală şi în grup, autoevaluarea, interevaluarea în cadrul grupului; RESURSE:

a) pedagogice (metode şi procedee): conversaţia, activitatea independentă, brainstorming-ul, studiul de caz, activitatea pe grupe, jocul de rol, metode interactive- ,,Turul galeriei”, ,,Metoda pălăriilor gânditoare”.

© prof. Serban Daniela- Material elaborat in cadrul Proiectului „Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat” selectat în cadrul Programului Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 (POS DRU) si finantat din Fondul Social

European, implementat de Unitatea de Management al Proiectelor cu Finantare Externă (UMPFE), din cadrul Ministerului Educatiei, Cercetării, Tineretului si Sportului

Page 2: Proiect Didactic-prof. Serban Daniela

b) materiale : fişe de lucru individuale şi pe grupe, CD-uri, videoproiector, poster, mesaje,chestionare, pungi de hârtie, markere.

specifice disciplinei : Consiliere şi orientare-Ghid de educaţie pentru carieră ,Ed. ASCR, Cluj-Napoca,2005

c) bibliografice:

metodice: Consiliere şi orientare- ghidul profesorului, Colecţia Centrului Educaţia 2000+, autori- Adriana Bălan, Domnica Petrovai, Gabriela Lemeni Module de formare in cadrul proiectului „Dezvoltarea profesională a cadrelor didactice prin activităţi de mentorat”: M1 Predarea-învăţarea interactivă centrată pe elev; M7 Valori comportamentale şi reducerea violenţei în şcoală

d) temporale: 50 minute

© prof. Serban Daniela- Material elaborat in cadrul Proiectului „Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat” selectat în cadrul Programului Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 (POS DRU) si finantat din Fondul Social

European, implementat de Unitatea de Management al Proiectelor cu Finantare Externă (UMPFE), din cadrul Ministerului Educatiei, Cercetării, Tineretului si Sportului

Page 3: Proiect Didactic-prof. Serban Daniela

D E S F Ă Ş U R A R E A L E C Ţ I E I

ETAPELE LECŢIEI OB. RESURSE PROCEDURALE EVALUARE(metode, instrumente, indicatori)

de conţinut de timp

forme de organizare

metode şi procedee

mijloace didactice

1. Captarea atenţiei O5,O7 Spargerea gheţii- Joc de autocunoaştere.1)Copiii îşi spun numele, o trăsătură morală şi îşi prind ecusonul cu numele în piept.2)Oglinda. Se vor forma 4 grupe de elevi în modul următor: fiecare elev va trebui să numere până la 4, numărul zis de fiecare elev fiind numărul grupei căreia acesta aparţine. Fiecare membru al grupului primeşte câte o coală albă pe care va desena chenarul unei oglinzi, lăsând cel puţin 2,5 cm spaţiu pe margine. Fiecare trebuie să-şi treacă numele ca titlu şi să scrie cuvinte şi convingeri care să descrie felul în care se percepe în interiorul oglinzii. Când fiecare şi-a îndeplinit sarcina, vom aduna colile şi le vom da altui grup care să scrie în spaţiul alb din jurul oglinzii comentarii pentru fiecare dintre colegi. După ce toţi şi-au îndeplinit sarcinile, vom da oglinzile înapoi celor ce le-au creat şi le vom acorda timp pentru citirea comentariilor.Concluzii: Elevii vor fi întrebaţi dacă există vreo diferenţă între modul în care s-au evaluat şi modul în care sunt percepuţi de ceilalţi.

7 min. pe grupe

exerciţiul,conversaţia

fişe orală

2. Anunţarea obiectivelor

O1-O8 Elevilor le sunt prezentate obiectivele lecţiei. Acestea vor fi anunţate la nivelul de înţelegere al elevilor şi vor fi motivaţi: la

3 min. frontală

conversaţia - -

© prof. Serban Daniela- Material elaborat in cadrul Proiectului „Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat” selectat în cadrul Programului Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 (POS DRU) si finantat din Fondul Social European, implementat de Unitatea de Management al Proiectelor cu Finantare Externă (UMPFE), din cadrul Ministerului Educatiei,

Cercetării, Tineretului si Sportului

Page 4: Proiect Didactic-prof. Serban Daniela

sfârşitul orei vor fi evidenţiaţi elevii care s-au implicat şi vor primi diplome.

3. Dirijarea învăţării a)Prezentarea conţinutului lecţiei b)Pofesorul diriginte va prezenta tema implicând şi elevii în explicarea fenomenului(prelegere interactivă).

O1,O2,O3

Lecţia va avea următorul conţinut:1. Definirea violenţei.2. Formele de manifestare a violenţei.3. Cauzele comiterii actelor violente.4. Riscurile comiterii actelor violente.5. Prevenirea şi limitarea violenţei.Împreună cu elevii, profesorul diriginte va explica că:-violenţa este o manifestare a agresivităţii ce presupune utilizarea forţei, pentru a manifesta superioritatea.-există violenţă fizică, verbală, sexuală, psihomorală, imagistică(mass-media).-cauzele comiterii actelor violente: climatul familial, anturajul, miloacele de informare în masă etc.

5 min. frontală

conversaţia - orală

c)activitate individuală

O4,O5

Cerinţă:Grupează corect cuvintele după: ,,AŞA DA”/,,AŞA NU” (ANEXA 1).-elevilor li se prezintă un desen cu un copil care este bătut de un adult şi li se împart fişe, ei trebuind să aleagă cuvinte potrivite desenului, cuvinte pe care să le treacă la cele două rubrici (pe fişe vor avea cuvinte ca: acceptare, ameninţare, respect, furie, atac etc.). După ce elevii completează fişele se discută răspunsurile corecte şi fiecare elev se autoevaluează, analizând propriile răspunsuri.

5 min.

individuală exerciţiul,conversaţia

fişe auto-evaluarea

d) organizarea O3, În continuare, elevii sunt anunţaţi că 10 pe grupe activitate pe fişe, creioane inter-

© prof. Serban Daniela- Material elaborat in cadrul Proiectului „Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat” selectat în cadrul Programului Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 (POS DRU) si finantat din Fondul Social European, implementat de Unitatea de Management al Proiectelor cu Finantare Externă (UMPFE), din cadrul Ministerului Educatiei,

Cercetării, Tineretului si Sportului

Page 5: Proiect Didactic-prof. Serban Daniela

pentru activitatea de grup

O5,O7,O8

vor lucra din nou pe grupe, fiind necesară regruparea ca la începutul activităţii. Vor avea de parcurs două activităţi distincte.Prima activitateFiecare grupă va primi o fişă cu un text pe care vor trebui să-l citească cu atenţie(ANEXA 2). Membrii grupelor vor purta ecusoane diferite în formă de pălării deoarece acestea vor reprezenta: GRUPA 1 - PĂLĂRIILE ALBE, GRUPA 2- PĂLĂRIILE ROŞII, GRUPA 3- PĂLĂRIILE ALBASTRE, GRUPA 4- PĂLĂRIILE VERZI.Textul pe care-l vor citi este următorul:,,Clopoţelul anunţă începerea recreaţiei. Victor şi Andrei aleargă spre terenul de sport. Într-un colţ al terenului se află o minge de fotbal. Ajung amândoi în acelaşi timp, dar furioşi încep să se certe pentru că fiecare vrea mingea numai pentru el.-Eu am ajuns primul la minge! Eu vreau să mă joc cu ea! zice Victor.-Nu-i adevărat! Eu am fost primul! Dă-mi mingea! Eu vreau să mă joc cu ea!Fiecare doreşte să se joace numai el cu mingea.”Cerinţele pentru grupele de elevi sunt:PĂLĂRIILE ALBEa)Care sunt personajele?b)Găsiţi două cuvinte (acţiuni) care se referă la situaţia creată între cei doi.PĂLĂRIILE ROŞII

minact.1

grupemetoda ,,Pălăriilor gânditoare” la act.1 şi metoda ,,Turul galeriei” la act. 2.

colorate,pungi de hârtie

evaluarea în cadrulgrupului;evaluare orală; auto-evaluarea, evaluareascrisă.

© prof. Serban Daniela- Material elaborat in cadrul Proiectului „Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat” selectat în cadrul Programului Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 (POS DRU) si finantat din Fondul Social European, implementat de Unitatea de Management al Proiectelor cu Finantare Externă (UMPFE), din cadrul Ministerului Educatiei,

Cercetării, Tineretului si Sportului

Page 6: Proiect Didactic-prof. Serban Daniela

a) De ce sunt furioşi Victor şi Andrei?b)Cine are dreptate?PĂLĂRIILE ALBASTREa)Cu ce fapte ale celor doi copii nu sunteţi de acord?b)La ce situaţie gravă s-ar putea ajunge?PĂLĂRIILE VERZIa)Găsiţi două soluţii de rezolvare a conflictului dintre cei doi copii.Raportorul desemnat de fiecare grupă prezintă răspunsurile formulate.A doua activitateGrupele rămân aceleaşi. Membrii grupelor se gândesc la cât mai multe sloganuri antiviolenţă. Profesorul diriginte împarte elevilor pungi de hârtie şi le cere să realizeze pe acestea desene ce au legătură cu tematica orei, scriind şi mesaje antiviolenţă. Desenele vor fi afişate, apoi se va face un ,,tur al galeriei”, prin care grupele vor aduce completări, vor face corecţii sau se vor adresa întrebări membrilor din grupele adverse. După ore, copiii, însoţiţi de profesorul diriginte, vor merge la un agent comercial din localitate, vor oferi pungile vânzătorilor spre a le distribui clienţilor, încercând în acest fel să promoveze mesajele antiviolenţă în comunitatea locală.

10 minact. 2

desenul ca tehnică expresivă

4) Feedback prin raportarea la obiectivele propuse iniţial, cu solicitarea

O5,O6,O7,O8

Se cere elevilor să îmbrace un ,,Copac al aşteptărilor” cu frunze ce conţin mesaje, îndemnuri pentru a avea o şcoală fără violenţă. Frunzele au fost

2 min

individuală activitate independentă

frunze confecţionate din carton

individuală

© prof. Serban Daniela- Material elaborat in cadrul Proiectului „Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat” selectat în cadrul Programului Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 (POS DRU) si finantat din Fondul Social European, implementat de Unitatea de Management al Proiectelor cu Finantare Externă (UMPFE), din cadrul Ministerului Educatiei,

Cercetării, Tineretului si Sportului

Page 7: Proiect Didactic-prof. Serban Daniela

elevilor pregătite înainte de oră de către profesorul diriginte iar elevii scriu doar, individual, mesajele respective.

colorat,markere

5) Obţinerea performanţelor

O2,O3 Fiecare grupă are sarcina de a lista, timp de 5 minute, 3 situaţii cu care s-au confruntat şi în care au folosit o strategie de evitare a unei stări conflictuale. În final, cîte un reprezentant din fiecare grup va prezenta întregii clase exemplele la care au lucrat.

5min.

Pe grupe activitate pe grupe

coli de hârtie evaluareorală

6)Asigurarea retenţiei şi transferul de cunoştinţe

O3,O5

Elevii vor primi un chestionar(ANEXA 3) pe care îl vor completa acasă. Ei vor trebui să-l aducă ora următoare când vor fi analizate şi interpretate răspunsurile. Profesorul diriginte le cere elevilor să urmărească şi să comenteze un scurt filmuleţ, pentru a se asigura că au receptat corect mesajul lecţiei.

2min.

frontală conversaţia chestionare,prezentare PowerPoint

evaluareorală

7) Încheierea lecţiei O5,O7,O8

Fiecare grupă va alege o ,,parolă” pe care să o folosească ori de câte ori intervine o situaţie tensionată între colegi. Unul dintre membrii grupei va nota de câte ori este folosită într-o zi, într-o săptămână. Se vor face aprecieri asupra modului de lucru în echipă. Fiecare echipă va propune, de comun acord, un coleg pentru a fi evidenţiat pentru îndeplinirea sarcinilor. Eevii propuşi vor primi diplome.Se va reaminti tema ce urmează să fie discutată la următoarea oră de consiliere.

1min.

pe grupe conversaţia diplome intere-evaluareîn cadrulgrupului

© prof. Serban Daniela- Material elaborat in cadrul Proiectului „Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat” selectat în cadrul Programului Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 (POS DRU) si finantat din Fondul Social European, implementat de Unitatea de Management al Proiectelor cu Finantare Externă (UMPFE), din cadrul Ministerului Educatiei,

Cercetării, Tineretului si Sportului

Page 8: Proiect Didactic-prof. Serban Daniela

ANEXA 3

CHESTIONAR DE AUTOCUNOAŞTERETu cum procedezi de obicei? Alege, cu sinceritate, răspunsul corect:1. Un coleg te deranjează cănd scrii şi îţi mâzgăleşte caietul.

a) Îl împingi de lângă banca ta.b) Strigi la el, îl insulţi.c) Îi murdăreşti şi tu caietul.d) Îi accepţi scuzele şi încerci să cureţi caietul.

2. Din greşeală un coleg te loveşte când trece pe lângă banca ta.a) Te ridici şi îl loveşti şi tu.b) Îi strigi să se uite pe unde merge.c) Îl ameninţi cu bătaia.d) Eşti civilizat, îl rogi să fie mai atent.

3. Dărâmi o haină din cuier şi proprietarul îţi face observaţie.a) Îl împingi şi alergi în continuare.b) Te întorci şi îl jigneşti.c) Râzi şi îi spui că nu eşti tu de vină.d) Îţi ceri scuze şi pui haina la loc.

4. Ţi se face observaţie fără să fii vinovat.a) Îl loveşti pe cel care te acuză.b) Te înfurii şi insulţi.c) Inventezi şi tu o acuzaţie pentru celălalt.d) Explici calm că nu eşti vinovat.

Interpretare:

Dacă răspunsurile tale sunt în majoritate:a) O persoană furioasă este ocolită de ceilalţi. În nici un caz să nu recurgi la violenţă.b) Când cineva îţi spune ceva ce nu-ţi convine nu te grăbi să-l insulţi. Tonul ridicat, de ceartă, de scandal nu rezolvă nimic.c) Recunoaşte când ai greşit. Nu da vina pe cineva nevinovat.d) Scuzele pot pune capăt unei situaţii neplăcute.

© prof. Serban Daniela- Material elaborat in cadrul Proiectului „Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat” selectat în cadrul Programului Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 (POS DRU) si finantat din Fondul Social European, implementat de Unitatea de Management al Proiectelor cu Finantare Externă (UMPFE), din cadrul Ministerului Educatiei,

Cercetării, Tineretului si Sportului

Page 9: Proiect Didactic-prof. Serban Daniela

ANEXA 2

Clopoţelul anunţă începutul recreaţiei. Victor si Andrei aleargă spre terenul de sport. Într-un colţ al terenului se află o minge de fotbal .Ajung amândoi în acelaşi timp, dar furioşi încep să se certe pentru ca fiecare vrea mingea numai pentru el . -Eu am ajuns primul la minge !Eu vreau să mă joc cu ea! zice Victor. - Nu–i adevarat ! Eu am fost primul !Dă–mi mingea ! Eu vreau să mă joc cu ea ! Fiecare doreşte să se joace numai el cu mingea .

CERINŢE : Pălăriile albe a ) Care sunt personajele ? b ) Găsiţi două cuvinte (acţiuni) care se referă la situaţia creată între cei doi băieţi ?

Pălăriile roşii a) De ce sunt furioşi Victor si Andrei ? b) Cine are dreptate ?

Pălăriile albastre

a ) Cu ce fapte ale celor doi copii nu sunteţi de acord ? b ) La ce situaţie gravă s–ar putea ajunge ?

Pălăriile verzi a ) Găsiţi două soluţii de rezolvare a conflictului dintre cei doi copii .

© prof. Serban Daniela- Material elaborat in cadrul Proiectului „Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat” selectat în cadrul Programului Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 (POS DRU) si finantat din Fondul Social European, implementat de Unitatea de Management al Proiectelor cu Finantare Externă (UMPFE), din cadrul Ministerului Educatiei,

Cercetării, Tineretului si Sportului

Page 10: Proiect Didactic-prof. Serban Daniela

ANEXA 1

Alegeţi cuvintele potrivite desenului : acceptare , ironie , ameninţare , armonie, jignire, îngăduinţă, respect, bătaie, înţelegere, prietenie, furie, atac.

« AŞA DA » « AŞA NU »

© prof. Serban Daniela- Material elaborat in cadrul Proiectului „Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat” selectat în cadrul Programului Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 (POS DRU) si finantat din Fondul Social European, implementat de Unitatea de Management al Proiectelor cu Finantare Externă (UMPFE), din cadrul Ministerului Educatiei,

Cercetării, Tineretului si Sportului

Page 11: Proiect Didactic-prof. Serban Daniela

O PARTE DIN REZULTATELE ACTIVITĂŢII NR.2

© prof. Serban Daniela- Material elaborat in cadrul Proiectului „Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat” selectat în cadrul Programului Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 (POS DRU) si finantat din Fondul Social European, implementat de Unitatea de Management al Proiectelor cu Finantare Externă (UMPFE), din cadrul Ministerului Educatiei,

Cercetării, Tineretului si Sportului

Page 12: Proiect Didactic-prof. Serban Daniela

© prof. Serban Daniela- Material elaborat in cadrul Proiectului „Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat” selectat în cadrul Programului Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 (POS DRU) si finantat din Fondul Social European, implementat de Unitatea de Management al Proiectelor cu Finantare Externă (UMPFE), din cadrul Ministerului Educatiei,

Cercetării, Tineretului si Sportului


Recommended