+ All Categories
Home > Documents > Proiect Didactic OXIGEN

Proiect Didactic OXIGEN

Date post: 27-Jun-2015
Category:
Upload: simona
View: 746 times
Download: 5 times
Share this document with a friend
5
Data Şcoala de Arte şi Meserii Iveşti Profesor : Perju Oana – Gabriela Obiectul : Chimie Clasa : a – VIII – a Subiectul lecţiei : Oxigenul Scopul lecţiei : consolidarea cunoştinţelor despre oxigen prin exerciţii şi probleme . Tipul lecţiei : recapitulare – sistematizare Obiective operaţionale : - să cunoască metodele de obţinere ale oxigenului - să cunoască proprietăţile fizice şi chimice ale oxigenului - să aplice reguli necesare în rezolvarea problemelor cantitative Metode şi procedee : - metoda exerciţiului - problematizarea - conversaţia Mijloace de învăţământ : manualul , fişe de lucru . Desfăşurarea lecţiei : Moment organizatoric : - notarea absenţelor - controlul ţinutei elevilor Astăzi vom relua noţiunile învăţate despre Oxigen sub o altă formă şi anume vom rezolva exerciţii şi probleme . Elevii vor primi fişele de lucru . 1. Rezolvarea primului punct din fişă este schema : Mai întâi va fi realizată configuraţia electronică a elementului Z= 8 E iar apoi vor fi aflate restul necunoscutelor . 2 H2O2 MnO2→ H2O + O2↑ a= H2O z= 8 E = O2 1
Transcript
Page 1: Proiect Didactic OXIGEN

Data Şcoala de Arte şi Meserii IveştiProfesor : Perju Oana – GabrielaObiectul : Chimie Clasa : a – VIII – aSubiectul lecţiei : OxigenulScopul lecţiei : consolidarea cunoştinţelor despre oxigen prin exerciţii şi probleme .Tipul lecţiei : recapitulare – sistematizareObiective operaţionale :

- să cunoască metodele de obţinere ale oxigenului

- să cunoască proprietăţile fizice şi chimice ale oxigenului - să aplice reguli necesare în rezolvarea problemelor

cantitativeMetode şi procedee : - metoda exerciţiului

- problematizarea- conversaţia

Mijloace de învăţământ : manualul , fişe de lucru . Desfăşurarea lecţiei :Moment organizatoric :

- notarea absenţelor- controlul ţinutei elevilor

Astăzi vom relua noţiunile învăţate despre Oxigen sub o altă formă şi anume vom rezolva exerciţii şi probleme .Elevii vor primi fişele de lucru .1. Rezolvarea primului punct din fişă este schema :Mai întâi va fi realizată configuraţia electronică a elementului Z= 8 E iar apoi vor fi aflate restul necunoscutelor . 2 H2O2 MnO2→ H2O + O2↑ a= H2O z= 8 E = O2

- metodă de obţinere a O2 în laborator C + O2 → CO2 - proprietate chimică a O2 de a reacţiona cu nemetalele formậnd oxizi acizi. S + O2 →SO2 2Mg + O2→2MgO - proprietate chimică a O2 de a reacţiona cu metalele formậnd oxizi bazici.3.ms = 200g soluţie H2 O2

C= 3% C = md / ms X 100 → md = 3x 200 / 100 = 6g

1

Page 2: Proiect Didactic OXIGEN

2x34 g 33g2H2O2 →O2 + 2 H2 O 6g x g

X= 6x32 / 2x34 = 2,82 g O2

32 g 32 gS + O2 → SO2X g 2,82 gX= 32x 2,82 / 32 = 2,82 g S pur100 g S impur…………………80g S purm g S impur……………………2,82 g S purm = 2,82 x 100 / 80 = 3,52 g S cu 20 % impurităţiSe va rezolva al doilea punct din fişă :2moli 1mol 2moliMg + O2 → 2 MgO0,25 moli x moli y moli

1 mol 1 mol 1 molMgO + H2 O → Mg ( OH ) 20,25 moli n moli z moli

a) x = 0,25 / 2 = 0,125 moli O2V = 0,125 x 22,4 = 2,8 l O2 100 l aer …………….. 20 l aer V l aer …………………2,8 l O2V = 2,8 x 100 / 20 = 14 l aer

b) y = 0,125 moli Mg O z = 0,25 moli Mg (OH ) 2m= 0,25 x58 = 14,5 g Mg ( OH ) 2n = 0,25 moli H2Om H2O = 0,25 x 18 = 4,5 gc = md / ms x100 ms = m Mg O + m H2O = 0,25 x40 + 72,5 = 82,5gc= 14,5 /82,5 x 100 = 17,58 % Mg (OH)2Rezolvarea punctului trei :

2 x 34 g 32 gH2O2 → 2 H2O2 + O2 ↑20,4 g x gmd = c x ms / 100 = 3x680 / 100 = 20,4 g H2O2x = 9,6 g O2n = 0,3 moli O2se vor face aprecieri cu privire la activitatea elevilor la oră . Tema pentru acasă : Punctele patru şi cinci din fişă .

2

Page 3: Proiect Didactic OXIGEN

3

Page 4: Proiect Didactic OXIGEN

4


Recommended