Date post: | 23-Dec-2015 |
Category: |
Documents |
Upload: | mariana-bilici |
View: | 186 times |
Download: | 2 times |
GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.10BAIA MARE
Proiect de activitate
PROPUNĂTOR: ED.Şelever Mihaela
1
Scenariul didactic
Copiii vor fi invitaţi în sala de grupă unde are loc întălnirea de dimineaţă.Pe o masuta la centrul Biblioteca copii vor gasi un “Soare suparat”pentru ca nu are raze,caruia acestia ii vor aseza razele, invocand sosirea Primaverii prin salutul:”Buna dimineata,Primavara!”,moment in care se aude o bataie in usa salii de grupa.Educatoarea deschide usa si in sala intra Zana Primavara care ii aduce zambetul pe buze Soarelui. Zana Primavara îi şopteste educatoarei ca este “trista”deoarece nu o poate alunga pe Zâna Iarna singură şi a venit să le ceară sprijin copiilor şi prin lucrarile pe care le vor realiza la centrele de interes, astfel încat Zâna Iarna să plece în Ţara ei de gheaţă. Educatoarea împreuna cu Zâna Primavară prezintă centrele de interes şi materialele copiilor iar aceştia îşi aleg locul în functie de preferinte si va fi prezentat modul de lucru.Copiii vor lucra independent sau in echipa.La centru-Arta -“Confectionare flori de Primavara”-ghiocelul,la Joc de masa “Flori de primavara”-joc mozaic,la centrul Stiinta -“Semanam seminte in jardinière,iar la centrul Constructii “Ghivece pentru flori”. Materialele realizate la centrele de interes se vor aseza la centrul Stiinta unde se va realiza evaluarea jocurilor de dimineata,evaluare pe care o va face Zana Primavara impreuna cu educatoarea.Copiii ies din sala de grupa pe fondul muzical Samba florilor,impreuna cu educatoarea si Zana Primavara.Copiii sunt asezati in semicerc iar Zana Primavara ii sopteste la ureche educatoarei ca este momentul sa deschida cutia cu surprize din care este scoasa o plansa cu aspecte de primavara; Copiii o analizeaza,enumera elementele din imagine,iar educatoarea le propune copiilor sa invete si o poezie despre primavera,astfel incat s-o alunge pe Zana Iarna .Poezia este memorata,iar Zana Primavara alege copilul care a recitat cel mai frumos poezia sa aleaga urmatoarea surpriza. Copilul desemnat de Zana Primavara va scoate din cutie surpriza,cateva planse cu aspecte de primavara,iar Zana Primavara ii sopteste la ureche doamnei educatoare,care le spune copiilor ce cantec minunat i-a soptit Zana Primavara,si le propune sa invete si ei acest cantec minunat,de primavara:”Vine,vine primavara.Dupa invatarea cantecului,Zana Primavara ii invita pe copiii sa mearga impreuna langa cutia cu surprize sa descopere impreuna un ultim cadou pe ziua de astazi pentru ei si anume costumele pentru dansul”Samba florilor”unde toti copiii vor dansa impreuna cu educatoarea si cu Zana Primavara si se vor bucura impreuna in ritm de dans de venirea primaverii.
2
Proiect de activitate ALA 1
Data:19.03.2015Grădiniţa cu P.P.nr.10,Baia MareEducatoare:Şelever Mihaela Nivel :IICategoria de activitate:Activităţi didactice liber aleseTema anuală:”Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”Subtema:”În buchetul primăverii”Forma de realizare:Activităţi pe centre de interesTipul activităţii:consolidare de priceperi şi deprinderiALA 1: -Artă -“Flori de primăvară”-colorara, pictură; - Joc de masă- “Peisaje de primăvară”-puzzle;
-Ştiinţă -“Semănăm seminţe de flori în jardiniere” -Constructii- “Ghivece pentru flori”, ”Gărduleţ pentru grădină ”Tipul de activitate:ALA 1
Scopul:Verificarea şi consolidarea cunoştinţelor copiilor privind aspecte şi caracteristicile anotimpului primăvara;
Obiective operaţionale:
Artă:
Să coloreze sau să picteze florile de primăvară corect, frumos şi curat; Să realizeze o lucrare îngrijită;
Joc de masă:
Să îmbine părţile din puzzle în aşa fel încât să realizeze imaginea corespunzătoare imaginii întregi;
Ştiinţă: Să traseze şănţuleţe şi să presare seminţe, apoi să acopere seminţele cu pământ; Să ude pământul cu stropitoarea;
Construcţii:
Să redea cu ajutorul puzzle-ului din material plastic ghivece; Să redea cu ajutorul puzzle-ului din material plastic gărduleţe; Să construiască prin îmbinare; Să relaţioneze cu prietenii de grup;
3
Strategii didactice: Metode si procedee:
-observare, conversaţia, demonstraţia, explicaţia, jocul, munca individuală, problematizarea;
Material didactic: La sectorul :Artă: acuarele, pensule,pahare pentru apă, creioane colorate, fişe cu flori, foi albe; Joc de masă: imagini şi puzzle; Ştiinţă: jardiniere, seminţe de flori, şorţuleţe, stropitoare, pământ, mănuşi, apă; Constructii:puzzle din material plastic;
Resurse:
-umane:copiii din grupa mijocie, educatoarea; -spaţiale: sala de grupă; -temporale:30,35 min
BIBLIOGRAFIE
1. “ Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar 5-7 ani “, Gerogeta Toma,Maruta Ristoiu,Editura Deltacart 2009;
2. “Revista învăţământului preşcolar Nr.1,2-2009”;3. Ghid metodic “Metode interactive de grup”, Editura Arves;4. “Activitatea integrată în grădiniţă”, Editura Didactica Publishing House,2008;5. “Curriculum pentru educaţia timpurie a copilului de la 3-6/7 ani”, M.E.C.T. 2009.
4
ETAPELE ACTIVITĂŢII
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC METODE ŞI PROCEDEE
EVALUARE
1.Moment organizatoric
Aerisirea sălii de grupa;Aranjarea mobilierului şi a materialului didactic
2.Captarea atenţiei Se va face prin descoperirea materialului didactic
Surpriza Răspunsuri ale copiilor
3.Anunţarea temei şi a obiectivelor
Se va realiza în mod direct prin prezentarea centrelor de activitate şi a materialelor
Conversaţia
Explicaţia
Aprecieri verbale pozitive
4.Desfăşurarea activităţii
La centru Arta copiii vor colora şi picta flori de Primăvară; La centrul Joc de masa vor avea de realizat puzzle peisaje de primăvară;La Ştiinţă“ vor semâna seminţe în jardiniere” iar la centrulConstrucţii vor construi ghivece pentru flori şi gărduleţe pentru grădină.Copiii vor fi supravegheaţi îndeaproape pe tot parcursul activităţilor şi ajutaţi atunci când este cazul.
Demonstraţia
Conversaţia
Explicaţia
Observarea comportamentului copiilor.Observarea capacităţii de concentrare şi a interesului .Rezolvarea şi respectareacorectă a sarcinilor
5.Obţinerea performanţei
Materialele realizate in centrele:Artă, Joc de masă, Construcţii vor fi duse la centrul Ştiinţă.Iar cate un copil din fiecare centru va prezenta ce au realizat.
Conversaţia
6.Incheierea activităţii Se fac aprecieri asupra modului de desfăşurare a jocului şi participarea copiilor în realizarea sacinilor transmise;Aprecierile le va face educatoarea;
Conversaţia
Aprecierea
Orală
5
Proiect de activitate DLC
Data:19.03.2015Grădiniţa cu P.P.nr.10,Baia MareEducatoare:Şelever MihaelaNivel :IICategoria de activitate: Activităţi pe domenii experienţialeTema anuală:”Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”Subtema:”În buchetul primăverii”Forma de organizare: frontală, individuală, grupuri miciTipul activităţii: predare – poezia ”Primavara” de Vasile AlecsandriTipul de activitate: DLC
Scopul activităţii:
-Dezvoltarea capacităţii de a asculta cu atenţie versurile spuse de educatoare; -Perfecţionarea deprinderilor de a pronunţa clar, corect cuvintele fără omisiuni şi înlocuiri de sunete;
Obiective operaţionale:
-Să enumere minim 3 caracteristici ale primăverii ; - Să participe la activitatea de grup atât în calitate de vorbitor cât şi în calitate de auditor; - Să participe cu plăcere şi interes la activitate;
-Să recite minim o strofă din poezia predată;
Metode şi procedee:
-Explicaţia, Demonstraţia, Conversaţia, Exerciţiul;
Materiale didactice:-Cutia cu surprize, Planşe cu primăvara, scrisoarea de la Zâna Primăvara;
BIBLIOGRAFIE
“ Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar 5-7 ani “, Gerogeta Toma,Maruta Ristoiu,Editura Deltacart 2009;
“Revista învăţământului preşcolar Nr.1,2-2009”;Ghid metodic “Metode interactive de grup”, Editura Arves;“Activitatea integrată în grădiniţă”, Editura Didactica Publishing House,2008;“Curriculum pentru educaţia timpurie a copilului de la 3-6/7 ani”, M.E.C.T. 2009
ETAPELE ACTIVITATII
CONTINUT STIINTIFIC METODE SI PROCEDEE
EVALUARE
Organizarea activităţii
Se asigură climatul de lucru: organizarea spaţiului de lucru, aerisirea sălii, pregătirea
6
materialelor necesare.Captarea atenţiei
Dupa ce am terminat de făcut întălnirea de dimineaţă cineva bate în uşă şi ne anunţă că am primit un colet şi o scrisoare de la Zâna Primăvară. În acesată scrisoare zâna ne roaga să o ajutăm şi ne oferă indicaţii despre cum o putem ajuta în colet. Un copil v-a scoate din cutie un plic mare în care se află planşe despre anotimpul primavara şi poezia pe care copiii o vor învăţa astăzi.
Surpriza
Conversaţia
-orală; 100% din copii să recunoască anotimpul prezentat în planşe;
Enunţarea obiectivelor şi temei activităţii
Pentru a o ajuta pe Zâna Primăvara, pentru început trebuie să învăţâm o poezieAstăzi vom învăţa o poezie care se numeşte PRIMĂVARA.,de V.Alecsandrianexa 1
-orală; 100% din copii să fie capabili să reproducă titlul şi autorul poeziei
Familiarizarea cu conţinutul poeziei
Se afişează tabloul care ilustrează conţinutul poeziei.Vom descrie pe rând conţinutul planşelor, vom enumera elementele din imagine;Se face recitarea model a poeziei de câtre educatoare, folosind mimica si gestica corespunzaoare; Se explică cuvintele necunoscute:
Rândunica- Pasăre călătoare cu coada adânc bifurcată, cu pene albe-gălbui pe burtă și negre-albăstrui pe spate;
Sturzul- Pasăre migratoare de talie mică, cu cioc conic, puternic, cu penaj brun, răspândită prin locuri păduroase
Turturelele- Pasăre călătoare asemănătoare cu porumbelul, brună-roșcată pe spate și cu pete negre mărginite cu alb pe laturile pe gât.
Copii vor fi solicitaţi să alcăcuiască minim o propoziţie cu fiecare cuvânt nou găsit în text.Se recită nuanţat poezia în faţa copiilor.
Conversaţia
Explicaţia
Demonstraţia
-orală; minim 90% din copii să enumere minim 3 elemente din imaginile prezentate.
-orală; minim 50% din copii să fie capabili să alcătuiască o propoziţie cu cuvintele necunoscute din text.
Dirijarea învăţării
Se va memora conţinutul poeziei cu grupuri mici şi individual, fiecare fragment fiind reluat în legătură logică cu cel următor.Se invaţă poezia pe strofe: prima strofă, a doua strofă şi a treia strofă, iar apoi se recită toată poezia.Se exerseaza memorarea poeziei individual cu fiecare copil, antrenând ceilalţi copii să ajute dacă ne încurcăm.
Recitarea model
Memorizarea
-orală; 100% din copii să reproducă minim o strofă din poezia predată.
Obţinerea performanţei.
Copii sunt antrenaţi într-un concurs în care vor fi solicitati să recite poezia în diferite contexte: în grup, individual, pereche. Împreună cu restul grupei vom desemna preşcolarii care au recitat corespunzător.Copiii sunt încurajaţi şi apreciaţi într-un climat
Explicatia-orală; minim 80% din copii să fie capabil să reproducă poezia în: grup, individual, pereche.
7
de bucurie şi de stimulare a efortului depus de fiecare.
Încheierea activităţii
Se fac aprecieri generale şi individuale asupra felului cum s-a desfăşurat activitatea.
Aprecierea
PROIECT DIDACTIC DEC
Data:19.03.2015
8
Grădiniţa cu P.P.nr.10,Baia MareEducatoare: Şelever MihaelaNivel : IITema anuală: ”Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?”Subtema: ”În buchetul primăverii”Categoria de activitate: Activităţi pe domenii experenţialeForma de organizare: frontală, individuală, grupuri miciTipul activităţii: activitate artistico-plastică “Peisaj de primăvară” – (lipire)
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Formarea şi consolidarea unor abilităţi de lucru pentru realizarea peisajelor şi a deprinderii de a lipii elementele;
OBIECTIVELE OPERAŢIONALE:
- Să enumere minim 3 materiale prezente pe masa de lucru;- Să respecte etapele prezentate în realitarea lucrări;- Să realizeze lucrarea pe baza indicaţiilor date;- Să colaboreze în vederea îndeplinirii sarcinii date;
METODE ŞI PROCEDEE:
-conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, aprecierea.
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:
-cutia cu surprize, plicuri cu elemente de lipit, lipici, carton mare, imagini cu flori de primăvară
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Programa activităţii instructiv – educative în grădiniţa de copii – ediţia a II a revizuită şi adăugită – Bucureşti 2005
DURATA:30,35 min.
ETAPELE ACTIVITATII
CONTINUT STIINTIFIC METODE SI PROCEDEE
EVALUARE
Organizarea activităţii
Se asigură climatul de lucru: organizarea spaţiului de lucru,
9
aerisirea sălii, pregătirea materialelor necesare.
Captarea atentiei O voi realiza cu ajutorul scrisorii primite de la zâna primăvară, care solicită un copil să vină şi să scoată surpriza din cutie: un săculeţ cu medalioane pe care copiii o să-l pună la gât şi se vor pune la măsuţa corespunzătoare medalionului şi plicuri cu elemente de lipit
Surpriza
Conversaţia
-orală: 100% din copii să recunoască materialele prezente în săculeţ.
Anunţarea temei Azi vom realiza peisaj de primăvară şi vom lipii elementele trimise de zâna primăvară
Observarea comportamentului
Dirijarea invăţării Educatoarea prezintă copiilor etapele de realizare a lucrării.Trebuie sa fiţi cât se poate de atenţi pentru a realiza cât mai frumos peisajul de primăvară. Să cooperaţi împreună cu colegii din echipăşi să vă sfătuiţi ca să reuşiţi să realizaţi peisajul cât mai frumos. Voi supraveghea copiii în timpul muncii şi voi ajuta pe cei care întâmpină greutăţi.
Conversaţia
Demonstraţia
Explicaţia
Exerciţiul
Orală Colectivă
Orală
Obtinerea performantei
Se urează spor la lucru. Copiii lucrează pe fond muzical Vivaldi- anotimpuri
ConversaţiaExerciţiul
Pe grupe
Asigurarea retenţiei Conversaţia
Incheierea activităţii Educatoarea îi felicită pe copiii şi apreciază efortul depus pentru finalizarea lucrărilor.
Aprecieri Colectivă şi individuale
10
PROIECT DE ACTIVITATE ALA 2
NUME PROPUNĂTOR: Şelever MihaelaGRĂDINIŢA cu P. P. Nr.10 Baia MareDATA: 19.03.2015 TEMA ANUALĂ: “Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”SUBTEMA: “Samba Florilor”NIVELUL: II-grupa mare ”Albinuţele”FORMA DE ORGANIZARE: pe perechiLOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupăTIPUL ACTIVITATII: consolidare de cunoştinţe şi deprinderiTipul de activitate:ALA 2
SCOPUL ACTIVITATII: Dezvoltarea capacităţii de a-şi exprima sentimentele de dragoste şi bucurie pentru venirea Primăverii prin dans;
OBIECTIVE OPERATIONALE:- sa execute mişcări ritmice
STRATEGII DIDACTICE -conversaţia -explicaţia
Material didactic:ghirlande pentru baieţi şi fete;
BIBLIOGRAFIE
6. “ Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învaţământul preşcolar 5-7 ani “, Gerogeta Toma,Maruta Ristoiu,Editura Deltacart 2009;
7. “Revista învaţămăntului preşcolar Nr.1,2-2009”;8. Ghid metodic “Metode interactive de grup”, Editura Arves;9. “Activitatea integrată în grădiniţă”, Editura Didactica Publishing House,2008;10. “Curriculum pentru educaţia timpurie a copilului de la 3-6/7 ani”, M.E.C.T.
ETAPELE ACTIVITĂŢII
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC METODE ŞI PROCEDEE
EVALUARE
Moment organizatoric
-aerisirea sălii de grupă;-aranjarea mobilierului şi pregătirea
11
ringului de dansCaptarea atentiei .-cu ajutorul scrisorii vom descoperii
încă o surpriză de la Zâna Primăvară voi chema un copil pentru a o descoperii
Surpriza
Anunţarea temei şi a obiectivelor
-Le voi propune copiilor sa imbrace costumele de la Zâna Primăvară, iar în semn de mulţumire pentru toate surprizele pe care Zâna le-a pregătit pentru noi să dansăm un dans şi anume: ”Samba florilor”Educatoarea împreuna cu copiii danseaza, ”Samba florilor”
Conversatia
Explicatia
Toti copiii recepteaza mesajul transmis de educatoare
Desfăşurarea activităţii
Copii se imbracă cu costumele trimise de Zâna Primăvară.
- copiii vor executa mişcările prin paşi simplii, bătăi din palme; ,Se execută dansul propriu zis;
Conversaţia
ExplicaţiaMajoritatea copiilor sunt interesaţi de dansul şi de executarea paşilor de dans
Obtinerea performantei
Copiii işi manifestă bucuria venirii anotimpului Primăvara şi mai repetă încă odată poezia învaţată la începutul activităţii primăvara de V. Alecsandri
Conversaţia
Incheierea activitatii
Educatoarea face arecieri întregii activitati, după care aceştia vor fi recompensaţ; recompensa fiind trimisă de Zâna Primăvară
Aprecierea Apreciere verbală
Anexa 1
12
Primăvara
de V. Alecsandri
A trecut iarna geroasa,Câmpul iată-l înverzit;Rândunica cea voioasăLa noi iarăsi a sosit.
Dintr-o creanga-n alta zboarăSturzul galben aurit.Salutare primăvară,Timp frumos, bine ai venit!
Turturelele se-ngână,Mii de fluturi vezi zburândŞi pe harnica albină,Din flori miere adunând.
13