PROIECT DIDACTIC
Data: 18.11.2020
Clasa: a IV- a
Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic “ A. Saligny” , Brăila
Propunător: Înv. Itinerant Bratu Simona Daniela
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Diagnostic:Deficiență mintală, Intelect de limită
Subiectul: Aventurile unei frunzuliţe de toamnă
Tipul lecţiei: Fixare și consolidare
Competențe generale:
Receptarea de mesaje orale in contexte de comunicare cunoscute;
Exprimarea de mesaje orale simple in diverse situații de comunicare;
Receptarea unor varietăți de mesaje scrise, in contexte de comunicare cunoscute.
Competenţe specifice:
Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate;
Identificarea unor informaţii variate dintr-un text audiat;
Formularea unor enunțuri proprii in situații concrete de comunicare;
Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din
universul cunoscut.
Obiective operaţionale:
O1 - să citească corect, conștient și fluent un text literar nou cu respectarea semnelor de
punctuație;
O2 – să identifice informațiile din text;
O3 – să formuleze propoziții simple, utiliznd cuvintele date;
O4 – să găseasc forma de plural pentru cuvintele date;
O5 – să găseasc cuvinte cu ințeles asemănător și opus .
Strategii didactice:
a. Metode şi procedee: Lectura explicativă,Conversația, Explicația, Joc didactic, Exercițiul,
Metoda Cadranelor, Problematizarea;
b. Mijloace didactice: copacul, Lița Frunzulița, fișe, laptop, frunze, carioci, creioane
colorate,recompense;
c. Forme de organizare: individuală;
d. Resurse temporale: 40 minute.
Bibliografie:
Curriculum Naţional- Curriculum pentru învăţământul primar, M.E.C.T.S.;
Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română, Clasa pregătitoare,
clasa I şi clasa a II-a aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Programa şcolară pentru disciplina Dezvoltare personală, Clasa pregătitoare, clasa I şi
clasa a II-a aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Programa şcolară pentru disciplina Muzică și mișcare, Clasa pregătitoare, clasa I şi
clasa a II-a aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Curs formare - Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea
competențelor cheie la școlarii din clasele I-IV, program de formare continuă de tip
“blended learning” pentru cadrele didactice din învățământul primar;
Cleopatra Mihăelescu, Tudora Pițilă, Comunicare în limba română, Manual pentru
clasa a II-a, EDP, 2018, București
https://www.youtube.com/watch?v=gsTfnVglTrs
https://www.youtube.com/watch?v=gsTfnVglTrs
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Evenimentele
instruirii
Conţinutul lecţiei
Strategii didactice
Forme de
evaluare
Activitatea propunătorului
Activitatea elevului
Metode şi
procedee
Mijloace de
învăţământ
Moduri de
organizare
1 2 3 4 5 6 7
1. Moment
organizatoric
Se creează condiţiile optime pentru
desfăşurarea lecţiei: pregătirea
materialului didactic necesar.
Îndrum activitatea de pregătire a
elevului.
Se pregăteşte pentru
activităţi.
Conversaţia Lița Frunzulița,
planşa cu
copăcelul, fişe
de lucru,
carioci, frunze,
lipici, laptop,
creioane.
Individual
2. Captarea
atenţiei
Prezint elevului pe Lița Frunzulița.
“ Astăzi am invitat-o pe Lița
Frunzulița să participe la lecţia
noatră. Ea aduce un coșuleț cu
bilețele și frunze de diferite culori,
Ascultă cu atenţie.
Elevul răspunde
corect la întrebări.
Conversaţia,
Observaţia,
Explicaţia,
Lița Frunzulița,
planșa cu
copăcelul,
Stimularea
interesului şi
curiozităţii
pe care sunt scrise cerințe de
rezolvat. Rezolvând corect cât mai
multe cerințe vei primi o frunzuliță,
pe care o vei lipi în copcel.”
Îi prezint elevului un coșuleț din
care extrage un bilețel, care coține
un cuvânt ( toamnă, ciuboțele,
scorbură, hoț, vrăbiuțe), frunze de
diferite culori, pe care sunt scrise
cerințe și un copăcel.
Frunza galbenă – Desparte în silabe
cuvântul!
Frunza maronie – Eu zic una, tu zici
mai multe!
Frunza ruginie – Câte vocale și câte
consoane are cuvântul!
Frunza portocalie – Alcătuiește o
propoziție! ( Anexa 1)
.
Elevul extrage un
cuvânt din coșuleț.
Desparte corect in
silabe.
Trece la plural
cuvântul extras.
Indică numărul de
vocale și de consoane
din cuvânt.
Alcătuiește o
propoziție.
Joc didactic
Exercițiul
lipici, frunze cu
cerințe, coșuleț,
bilețele.
Aprecierea
verbală a
răspunsurilor
formulate şi
încurajarea la
participare
activă
3. Anunţarea
subiectului lecţiei
şi a obiectivelor
Astăzi vom merge alături de Lița –
Frunzulița în Aventurile unei
frunzuliţe de toamnă .
Ascultă cu atenţie.
Explicaţia
Individual Stimularea
interesului şi
curiozităţii
4. Dirijarea
invățării
Elevul o va ajuta pe Lița-
Frunzulița să rămână în copac.
” Iți amintești? Ea nu voia să se
desprindă de creangă, își dorea să
rămână agățată. Trebuie să trecem
prin toate probele pe care vântul le-
a trimis la noi!”
Solicit elevului să citească un scurt
text narativ, Frunza agățată, după
Florina Bumbaru (Anexa2)
Inițiez un dialog cu elevul pentru a
înțelege texul.
Pentru a verifica înțelegerea propun
o fișă de lucru, în care răspunde oral,
apoi în scris cerințelor formulate
folosind metoda cadranelor.
Sarcina 1:
Scrie titlul și autorul textului citit.
Sarcina 2:
Formulează propoziții cu ajutorul
cuvintelor : cocoțate, toamna,
frunză.
Sarcina 3:
Transcrie din text personajele.
Sarcina 4.
Găsește și colorează personajul
principal din text. ( Anexa 3)
Elevul citește textul în
ritm propriu și
răspunde la întrebările
adresate pe marginea
textului.
Elevul realizează
sarcinile primite cu
ajutor.
Conversaţia,
Explicaţia
Demonstraţia
Observaţia,
Muncă
independentă,
fişă de lucru
individual,
frunze, lipici,
creioane
colorate
Individual
Observarea
sistematică a
comportamen-
tului elevului.
Aprecierea
verbală a
răspunsurilor
formulate şi
încurajarea la
participare
activă.
Surpriză!
Din partea Liței- Frunzuliței ai
primit o provocare!
Găsește cuvinte cu înțeles
asemănător pentru:
A se cocoța –
Uimită –
Creangă-
Unește fiecare cuvânt din prima
coloană cu un cuvânt din a doua
coloană, care are înțeles opus:
Mare Zi
Tristă Mică
Noapte Bucuroasă
( Anexa 4)
Elevul este curios de
surpriză și rezolvă
corect cerințele.
5. Evaluarea Îi prezint elevului o fișă de evaluare.
( Anexa 5). Îndrum elevul şi îl ajut
acolo unde este necesar.
Elevul citeşte cu
atenţie cerinţele şi
rezolvă corect fişa de
evaluare.
Explicaţia
Demonstraţia
Lucrul
individual.
Fişă de lucru
individual,
creioane
Individual
Aprecieri
verbale
6. Aprecierea
activităţii
Fac aprecieri asupra modului în care
s-a desfăşurat lecţia şi aspura
comportamentului elevului.
„Eu îţi mulţumesc pentru că ai fost
atent, ai răspuns foarte bine, ai
participat frumos la toate activităţile
şi pentru că te-ai comportat atât de
bine primeşti o recompensă dulce
din partea Liței Frunzuliței!”
Ascultă şi se bucură
de cuvintele frumoase
şi de recompensa
dulce.
Îşi spune părerea în
legătură cu ora de
limba şi literatura
română.
Conversaţia,
Explicaţia
Bomboane Individual Aprecieri
verbale
Evaluarea
orală
Anexa 1
„MÂNA OARBĂ”
toamnă scorbură hoţ ciuboțele vrăbiuțe
Vocale
/consoane
Silabele
Mai multe
Ai extras cuvântul?
Alcătuieşte un enunţ cu el!
..............................................................................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................................................................
.............................................................................................................................................................................................................................................................................
Anexa 2
Frunza agățată
după Florina Bumbaru
Se uita speriată la vrăbiuțele cocoțate pe creangă cum o zdruncinau.
– Opriți-vă! Nu vreau să cad!
– De ce nu vrei să cazi, frunză frumoasă de toamnă? a întrebat-o uimită o vrăbiuță care nu mai văzuse frunză să nu cadă.
– Of, cine știe unde voi ajunge…
– Dar unde crezi că vei ajunge?
– Dacă voi fi călcată în picioare și ruptă-n bucăți?
– E adevărat? Frunzele sunt călcate în picioare?
– Așa cred. Dacă voi fi doar o frunză-n vânt ce nu ajunge nicăieri?
– Cine ți-a zis asta? De unde știi ce se-ntâmplă cu frunzele care se desprind dacă tu nu ai zburat încă?
– Așa am auzit.
– Toate frunzele ajung undeva! a dat din cap vrăbiuța.
– Cum adică? Eu sunt neîncrezătoare.
– Toate frunzele ajung undeva, dar nu toate ajung la fel!
Era așa de atentă la discuția cu vrăbiuța că nici nu a băgat de seamă cum vântul o tot legăna și s-a desprins de crenguță.
METODA CADRANELOR Anexa 3
1. Scrie titlul și autorul textului citit. 2. Formulează propoziții cu cuvintele : cocoțate, toamna,
frunză.
3. Transcrie personajele din text .
4. Colorează personajul principal din textul dat.
Anexa 4
Surpriză!
Găsește cuvinte cu înțes asemănător pentru:
A se cocoța –
Uimită –
Creangă-
Unește un cuvânt din prima coloană cu un cuvânt din a doua coloană, care are înțeles opus:
Mare Zi
Tristă Mică
Noapte Bucuroasă
Anexa 5 FIȘĂ DE EVALUARE
Încercuiește răspunsurile corecte:
1. Personajele textului sunt:
a. Veverița și frunza;
b. Vrăbiuța și frunza;
c. Frunza și ciupercuța.
2. Cuvântul ” cocoțate” are :
a. 3 consoane și 3 vocale;
b. 4 consoane și 4 vocale;
c. 5 consoane și 2 vocale.
3. Cuvântul ” vrăbiuță” este despărțit corect :
a. Vră-biu-ță;
b. Vră –bi-uță;
c. Vră –bi-u-ță.
4. Cuvântul cu același ințeles pentru ” creangă” este:
a. Arbore;
b. Ramură;
c. Frunziș.
5. Cuvântul cu ințeles opus pentru ” tristețe” este:
a. Fericire ;
b. Răutate ;
c. Blândețe.