+ All Categories
Home > Documents > Proiect Didactic

Proiect Didactic

Date post: 17-Jul-2015
Category:
Upload: balerca-vasy
View: 1,016 times
Download: 5 times
Share this document with a friend

of 18

Transcript

COALA : cu clasele I-VIII Topolia - Grumzeti CLASA : I NVTOARE : Ailioaei Ana

TEMA: Primvara anotimpul renaterii, speranei, veseliei

TIPUL LECIEI : recapitulare i sistematizare

OBIECTIV CADRU: Dezvoltarea capacitii de cunoatere i

nelegere a mediului nconjurtor n anotimpul primvara i a srbtorilor pascale, precum i stimularea curiozitii pentru investigarea acestuia.

1

OBIECTIVE OPERAIONALE:- s descopere caracteristicile specifice anotimpului primvara n legtur cu: srbtorile de primvar,fenomenele naturale, viaa plantelor i muncile caracteristice anotimpului; - s descrie caracteristicile anotimpului, a florilor observate prin antrenarea tuturor organelor de sim; - s efectueze experimente simple( nsmnare,etc); - s exploreze i s descrie verbal, grafic transformrile din natur; - contribuie la nfrumusearea slii de clas cu elemente specifice anotimpului primvara( crengue nmugurite, flori decupate sau desenate de ei, desene specifice, ierbare, fotografii, imagini din reviste etc.); - s contientizeze importana aciunilor omului (positive i negative)la meninerea echilibrului natural; - s manifeste disponibilitate n a participa la aciuni de ngrijire i de protejare a mediului, aplicnd cunotinele dobndite; - s sesizeze comportamente neconforme cu regulile de protecie a mediului pe care le-au nvat i s ia atitudine fa de cei care greesc.

METODE I PROCEDEE:Conversaia, explicaia, observaia, exerciiul, problematizarea, munca independent, lucrul pe grupe/echipe, metoda Floare de lotus, metoda Brainstorming, metoda Turul galeriei, activitatea practic

MATERIALE DIDACTICE:Ecusoane, fie, flori de lotus, marker, creioane colorate, acuarele, lipci, aracet, bobie de polistiren, crengue, flori i felicitare pentru invitat

FORME DE ORGANIZARE:Pe grupe/echipe

2

REPERE TEMATICE:fenomene i schimbri n natur primvara calendarul naturii viaa plantelor i animalelor primvara activitatea oamenilor primvara obiceiuri i tradiii de primvar creaii culturale primvara reflectat n lucrrile elevilor audiii muzicale

REPERE N EVALUARE:- nelegerea schimbrilor care au loc n lumea vie - stimularea creativitii i cooperrii n vederea realizrii unor sarcini de grup pe teme de primvar - nelegerea fenomenelor naturii specifice acestui anotimp - identificarea soluiilor la situaii problem date - bucuriile primverii reflectate n cntece, jocuri i ghicitori muzicale

3

NR. CRT. 1.

ETAPELE LECIEI Captarea i orientarea ateniei

CONINUTUL NVRII

STRATEGII DIDACTICE METODE I MIJLOACE FORME DE ORGANIPROCEDEE DIDACTICE ZARE Flori de frontal primvar confeciona te

EVALUARE

*Elevii costumai n flori de primvar intr n pai de dans pe melodia Anotimpurile de Vivaldi. *Se prezint de ctre un copil mesajul de bun-venit cadrelor didactice prezente la activitate.

Observarea sistematic

2.

Anunarea temei i a obiectivelor

*Activitatea la care particip elevii va conversaia finaliza un proiect tematic derulat pe parcursul a 4 sptmni intitulat: Primvara anotimpul renaterii, bucuriei, speranei. Se vor recapitula cunotinele nsuite despre acest anotimp, iar elevii vor desfura aciuni ce au ca scop consolidarea acestora. *Dansul florilor de primvar Fiecare elev are n piept cte un cuvnt. nvtoarea va selecta pe Conversatia Jetoane cu cuvinte

frontal

3.

Recapitularea i sistematiza-

Frontal

Observarea comportamen tului elevilor

4

rea cunotinelor

rnd elevii care au liter iniial mare. Elevul selectat va citi cuvintele scrise pe colegii si i l va alege pe acela cu care poate forma o propoziie corect despre primvar. Astfel, gsindu-i perechea, va putea s danseze mpreun dansul florilor. Exemple de propoziii: *Soarele strlucete. *Copacii nmuguresc. * Tractoarele ar. *Iarba ncolete. *Ghioceii rsar. *Albinele zumzie. *Fluturii zboar. *FLOAREA DE LOTUS Pornind de la cuvntul primvara se va discuta despre caracteristicile anotimpului completndu-se floarea de lotus. Elevii au ca sarcin de nvare denumirea, utiliznd puine cuvinte, a culorilor primverii, a semnelor, a evenimentelor, a vestitorilor i a muncilor derulate de

Exerciiul

n perechi

aprecierea calitii i corectitudinii exprimrii orale;

Plan cu floarea de Problematilotus zarea

Frontal evaluare reciproc

5

ctre oameni utiliznd cuvinte puine fr detalierea acestora.semne culori munci primvara

Observare sistematic a elevilor

evenimente

vestitori

*CALENDARUL NATURII Se stabilete starea vremii i se completeaz calendarul naturii cu simbolul potrivit amintindu-se despre fenomenele naturii care au avut loc n luna martie luna pentru care s-a completat acest calendar al naturii. *PUZZLE MATEMATIC Elevii sunt grupai n echipe i au ca sarcin didactic s asambleze un puzzle matematic. Pe jetoane sunt scrise exerciii de adunare i scdere6

Simboluri Conversaia Calendarul naturii Explicaia

Frontal

Observare sistematic a elevilor

Puzzle matematic Exerciiul Evaluare

dar i rezultatele lor. Rezolvnd corect exerciiile i asamblnd piesele puzzle-ului vor obine imaginile insectelor specifice primverii: buburuz, albin, furnic i fluture.(ANEXA 1) *MUNCA OAMENILOR N ANOTIMPUL PRIMVARA -Discuii despre activitile oamenilor n anotimpul primvara. Explicaia -Fi de lucru: Recunoaterea instrumentelor folosite la activitile Exerciiul de primvar i completarea acestora cu partea care lipsete. -Fiele completate vor fi anexate proiectului tematic. (ANEXA 2)

Pe echipe

reciproc

Fie de lucru Autoevaluare Individual

4.

Obinerea performanei

*CONCURS DE GHICITORI Fiecare elev va pregti cte o ghicitoare despre primvar i va

Activitate interactiv

Ghicitori

frontal

Observare sistematic a elevilor

7

alege colegul care va gsi soluia corect.

5.

Evaluarea activitii

*METODA R.A.I Se vor recapitula cunotinele nsuite pe perioada derulrii proiectului utiliznd metoda R.A.I.

Metoda R.A.I.

Intrebari

FRONTAL

Observarea comportamen tului elevilor

8

9

ANEXA 1

12 + 15 =

19 - 6 =

20 + 10 =

25 11 =

15 5 =

11 + 7 =

13 + 13 =10

24 12 =

11

10 + 15 =

29 - 16 =

21 + 5 =

27 12 =

14 2 =

10 + 17 =

15 + 14 =

26 13 =

12

13

13 + 15 =

29 - 16 =

13 + 10 =

23 12 =

22 12 =

14 + 15 =

11 + 17 =

23 12 =

14

15

14 + 15 =

29 - 16 =

16 + 3 =

26 12 =

25 15 =

12 + 17 =

10 + 15 =

26 14 =

16

17

ANEXA 2

18


Recommended