+ All Categories
Home > Documents > PROIECT DIDACTIC - biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id664/1.pdf · 1 PROIECT DIDACTIC...

PROIECT DIDACTIC - biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id664/1.pdf · 1 PROIECT DIDACTIC...

Date post: 26-Aug-2018
Category:
Upload: ngothien
View: 288 times
Download: 3 times
Share this document with a friend
14
1 PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul “LITTERARUM”, mun . Chişinău DATA: 06 . 12. 2010 CLASA: I”L” ÎNVĂŢĂTOR: MOISEEV LILIA ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ŞI COMUNICARE DISCIPLINA: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: PERIOADA ALFABETARĂ SUBIECTUL: SUNETUL ] TIPUL LECŢIEI: MIXTĂ COMPETENŢE SPECIFICE: 1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare; 2. Perceperea mesajului citit / audiat prin receptarea adecvată a universului emoţional şi estetic al textelor literare şi utilitatea textelor nonliterare; 3. Utilizarea scrisului ca tehnică psihomotorică şi ca abilitate de exprimare a gîndurilor; 4. Aplicarea conceptelor şi a terminologiei lexicale, fonetice, morfologice şi sintactice în structurarea mesajelor comunicative; 5. Manifestarea interesului şi a preferinţelor pentru lectură. SUBCOMPETENŢE: 1.8. Demonstrarea înţelegerii mesajului audiat prin formularea răspunsurilor la întrebări; prin argumentarea unor cuvinte, propoziţii; 1.9. Utilizarea semnelor convenţionale (vocale/consoane) la analiza sonoră a cuvîntului; 1.10. Prezentarea grafică a cuvintelor în propoziţie; 2.2. Conştientizarea procesului de formare a citului: citirea corectă, sintetizarea treptată a literelor în silabe, a silabelor în cuvinte şi a cuvintelor în propoziţii; 3.1. Utilizarea eficientă a scrisului ca tehnică motorică: scrierea corectă, lizibilă, cu păstrarea spaţiului, înclinării şi a aspectului îngrijit; 3.2. Sesizarea literelor: mici şi mari, de mînă şi de tipar; 4.3. Identificarea corectă a consoanelor, a vocalelor şi a silabelor în cuvinte; 4.5. Sesizarea procedeelor de despărţire a cuvintelor în silabe.
Transcript
Page 1: PROIECT DIDACTIC - biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id664/1.pdf · 1 PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul “LITTERARUM”, mun ... „Abecedar”( manual

1

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul “LITTERARUM”, mun . Chişinău DATA: 06 . 12. 2010 CLASA: I”L” ÎNVĂŢĂTOR: MOISEEV LILIA ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ŞI COMUNICARE DISCIPLINA: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: PERIOADA ALFABETARĂ SUBIECTUL: SUNETUL [î] TIPUL LECŢIEI: MIXTĂ

COMPETENŢE SPECIFICE:

1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;

2. Perceperea mesajului citit / audiat prin receptarea adecvată a universului

emoţional şi estetic al textelor literare şi utilitatea textelor nonliterare;

3. Utilizarea scrisului ca tehnică psihomotorică şi ca abilitate de exprimare a

gîndurilor;

4. Aplicarea conceptelor şi a terminologiei lexicale, fonetice, morfologice şi sintactice în

structurarea mesajelor comunicative;

5. Manifestarea interesului şi a preferinţelor pentru lectură.

SUBCOMPETENŢE:

1.8. Demonstrarea înţelegerii mesajului audiat prin formularea răspunsurilor la întrebări;

prin argumentarea unor cuvinte, propoziţii;

1.9. Utilizarea semnelor convenţionale (vocale/consoane) la analiza sonoră a cuvîntului;

1.10. Prezentarea grafică a cuvintelor în propoziţie;

2.2. Conştientizarea procesului de formare a citului: citirea corectă, sintetizarea treptată

a literelor în silabe, a silabelor în cuvinte şi a cuvintelor în propoziţii;

3.1. Utilizarea eficientă a scrisului ca tehnică motorică: scrierea corectă, lizibilă, cu

păstrarea spaţiului, înclinării şi a aspectului îngrijit;

3.2. Sesizarea literelor: mici şi mari, de mînă şi de tipar;

4.3. Identificarea corectă a consoanelor, a vocalelor şi a silabelor în cuvinte;

4.5. Sesizarea procedeelor de despărţire a cuvintelor în silabe.

Page 2: PROIECT DIDACTIC - biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id664/1.pdf · 1 PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul “LITTERARUM”, mun ... „Abecedar”( manual

2

STRATEGII DIDACTICE

RESURSE PROCEDURALE:

a). metode şi procedee: M1 metoda fonetică, analitico-sintetică,

M2 conversaţia

M3 explicaţia

M4 demonstraţia

M5 jocul didactic

b).resurse materiale: m1-fişă de lucru

m2-manual

c).forme de organizare:- frontal,

-individual

- în perechi

d).resurse umane:16 elevi

e).resurse temporale: 45 min

FORME ŞI STRATEGII DE EVALUARE:

a)formativă: aprecieri verbale

b)de proces: fişe de lucru

BIBLIOGRAFIE:

-„Curriculum Modernizat 2010. Programe şcolare pentru învăţământul

primar”

- Maria Buruiană, Natalia Cubreacov, Silvia Cotelea, Aurelia Emicioi

„Abecedar”( manual pentru clasa I), Ed. Ştiinţa Prut Internaţional 2005;

-Maria Buruiană, Natalia Cubreacov, Silvia Cotelea, Aurelia Ermicioi -

„Ghidul învăţătorului”, Ed. Ştiinţa Prut Internaţional 2005;

- Şerdean,I. „Metodica predării limbii române la clasele I-IV”, Bucureşti,

EDP, 1995;

- Iordăchescu C., ,,Să dezlegăm tainele abecedarului”, Editura Carminis,

Piteşti, 2004;

Page 3: PROIECT DIDACTIC - biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id664/1.pdf · 1 PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul “LITTERARUM”, mun ... „Abecedar”( manual

3

Nr.

crt.

Secvenţe

pedagogice

Subcomp.

Activitatea cadrului didactic

Activitatea elevilor

Resurse

procedurale

Resurse

materiale

Metode

de

evaluare

1 Moment

organizatoric

Pregătesc materialele necesare

în timpul desfăşurării activităţii.

Asigur o atmosferă adecvată

desfăşurarii în condiţii optime a

activităţii.

Pregătesc materialele

necesare în timpul

desfăşurării activităţii.

2. Reactualizarea

cunoştinţelor

anterior

însuşite

Lucru pe fişe:

Colorează cerculeţul

corespunzător sunetului î:

JOC: „Litera oaspete” (Î)

Le propun un joc:

Eu vă voi spune mai multe

cuvinte. Voi va trebui să ridicaţi

mâna atunci când auziţi sunetul

„î”, iar dacă cuvântul spus de

mine nu conţine acest sunet, vă

veţi atinge năsucul.

Ex. Înîlnirea începe îndată.

Împăratul împarte îngheţată.

Începem îndată întrecerea.

Elevii vor fi atenţi la

pronunţie cuvintelor, pentru

a reacţiona după cerinţă.

M2

m1

M3

M5

-aprecieri

verbale

3 Pregătirea

psihologică

“Dragi copii, vă voi spune o

poveste foarte scurtă, care începe

altfel decât stiţi voi şi care

se povesteste pe aici prin oraş; se

zice că în oraşul nostru, la o

şcoală foarte frumoasă este o

clasă de elevi cu fetiţe si băieţei,

cei mai micuţi, tare drăguţi,

veseli, jucăusi, poznasi ca toţi

copiii, dar buni de tot la

învăţătură!

Cine or fi acei copii, din ce

şcoală şi clasă? Ştie cineva? Ştiţi

si numele oraşului?

Ei, dacă ştim unde ne aflăm şi

.

Clas I „L”, Liceul

„LITTERARUM”,

or. Chişinău

M2

M3

M5

M2

Page 4: PROIECT DIDACTIC - biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id664/1.pdf · 1 PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul “LITTERARUM”, mun ... „Abecedar”( manual

4

cine suntem, vă daţi seama că

trebuie să arătăm invitaţilor

noştri că tot ce se poveste despre

voi, copii, este adevărat..

Aceasta a fost povestea mea;

pentru că noi, clasa IL, să

convingem că suntem cei mai

buni, vă rog, fiţi atenţi şi vom

dovedi acest lucru prin

răspunsurile pe care le daţi la

această lecţie.

4. Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

Astăzi la lecţie vom alcătui

cuvinte, propoziţii, chiar ne vom

juca învăţînd alături de cineva.

Oare cine să fie!?

„Sunt Împăratul de la Nord

Şi am curteni vestiţi

Astăzi eu pe toţi vă rog

La curtea mea poftiţi!

Vă voi face cavaleri

Pe cei ce meritaţi

Iar cei ce n-au prea învăţat

Vor fi chiar alungaţi”

Cu ce literă începe acest cuvînt?

Din cîte silabe este alcătuit?

Alcătuiţi familia lexicală a acestui

cuvînt.

Un împărat

Împărăteasă

Împărăteşte

Împărăţie

M3

Page 5: PROIECT DIDACTIC - biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id664/1.pdf · 1 PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul “LITTERARUM”, mun ... „Abecedar”( manual

5

5 Dirijarea

învăţării

3.1.

3.2.

4.5.

Cu ajutorul cerculeţelor

(consoane/vocale) scrieţi acest

cuvînt , împărţindu-l în silabe.

Alcătuiţi un enunţ în care cuv.

împărat să ocupe diferite

poziţii(început, interior, sfîrşit).

Să facem o călătorie imaginară la

palat. Ce vedeţi? ( cîmpul lexical)

Ce ne-a promis oaspetele nostru?

Iar voi ce vreţi să fiţi:

CAVALERI sau ALUNGAŢI?

Pentru asta va trebui să munciţi

din greu.

„Vrei comoara mult visată?

Nu ai s-o găseşti îndată.

Ca misterul să-l dezlegi

Cubul magic să-l cercetezi.

Şi în grupuri o să lucraţi.

Dacă-ţi mai rămîne timp

Poţi alcătui şi cîte un cuvînt”.

Grupele au următoarele sarcini

de lucru: GRUPA 1 Asociază cuvintele

cu acelaşi înţeles. (anexă)

GRUPA 2 Desparte cuvintele

în silabe (anexă) GRUPA 3 Separă cuvintele din

următoarele propoziţii (anexă)

GRUPA 4 Eu spun una,tu spui

mai multe (anexă)

GRUPA 5 Alintă cuvintele

(anexă)

Cu restul elevilor se analizează

Cu ajutorul cerculeţelor vor

scrie acest

cuvint,împărţindu-l în

silabe.

Cineva la tablă va face

schema acestui cuvînt(

silabe, consoane, vocale)

Răspund la întrebare.

Că ne va face cavaleri pe cei

ce merităm, iar pe cei ce nu

prea au învăţat , vor fi

alungaţi.

Sigur CAVALERI.

După ce au terminat de

caompletat cerinţele de pe

fişele de lucru,liderii merg

să prezinte rezultatele

obţinute.Se apreciază

rezolvările acestora,fişele

fiind lipite pe tablă,în

ordine.

M2

M2

M1

M4

M1

m3

-aprecieri

verbale

-aprecieri

verbale

Page 6: PROIECT DIDACTIC - biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id664/1.pdf · 1 PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul “LITTERARUM”, mun ... „Abecedar”( manual

6

1.9.

1.10.

4.3.

4.5.

propoziţia folosindu-se metoda

fonetică,analitico- sintetică.

Se repetă cu întreaga clasă

această propoziţie.

Literele se întrec .

Ce-am rostit noi?

Cum notăm noi propoziţia?

________________________.

Se analizează propoziţia: din cîte

cuvinte este formată; care este

primul, care este al doilea

cuvânt,al treilea cuvînt.

Din cîte cuvinte este formată

propoziţia.

Cum reprezentăm grafic

cuvintele?

________ _______ _________.

Se face analiza fonetică a fiecărui

cuvânt. Se despart cuvintele în

silabe. Câte silabe are primul

cuvânt? Dar al doilea?Dar al

treilea?

Cum reprezentăm grafic silabele?

Se reprezintă la tablă

……. __ __ __ __ __

Se face analiza fonetică a fiecărei

silabe (număr de sunete) şi

reprezentarea grafică. Cum

Noi am rostit o propoziţie.

Propoziţia se notează cu un

segment albastru.

Primul cuvânt este „…..”, al

doilea cuvânt este „are”,al

treilea cuvânt este „.....”

Propoziţia este formată din

două cuvinte.

Cu ajutorul unor segmente

roşii deasupra celui albastru.

……….

Primul cuvânt are ….silabe.

Al doilea cuvânt are două

silabe.

Al treilea cuvânt are trei

silabe.

Cu ajutorul segmentelor

negre, pe segmentele roşii..

M1

M3

M3

m1

-aprecieri

verbale

Page 7: PROIECT DIDACTIC - biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id664/1.pdf · 1 PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul “LITTERARUM”, mun ... „Abecedar”( manual

7

2.2..

1.8.

reprezentăm grafic silabele?

…………OOO OOOOOO

Se identifică sunetul „î” şi poziţia

acestuia pe care o are în cuvânt.

Locul lui se marchează cu

culoarea maro.

Realizează cu elevii un scurt joc

de relaxare:

,,Fă ce-ţi spun!”

,,Mâinile pe bancă să le aşezăm

Şi privind în sus,să le ridicăm!

Bate toba :bum-bum-bum !

Spatele e drept acum.

Eu strâng pumnii şi-i desfac.

Degetelor fac pe plac.

Un-doi,un-doi!

Toţi suntem acum vioi.

Să ieşim din bancă

Făr să facem,,poc!”.

Tot aşa,în linişte,

Trecem,iar,la loc.”

Anunţ că la palat să fim cavaleri

trebuie să ştim bine a citi.

Se citeşte textul :

- în gînd;

- în lanţ

- selectiv

- pe roluri.

Întrebări pentru cunoaşterea

textului.

-Ce doreau să facă literele?

-Cine a început mai întîi sa

citească?

-De ce cartea a rămas necitită?

-Cum se comportă literele în acest

text? (sunt personificate)

-Ce învăţătură desprindem din

acest text?

-Ce proverb s-ar potrivi pentru

text?

Explicaţi enunţul:

Numai cu toate literele unite e

lumină în minte.

Silabele se reprezintă cu

ajutorul unor buline.

Sunetul „î” se află la

începutul celui de-al treilea

cuvânt. Elevii vor pronunţa

sunetul.

Citesc textul după cerinţele

date.

Unde-i unul nu-i putere

Unde-s doi puterea creşte.

Cuvîntul minte are 2

înţelesuri.

Enunţuri proprii cu ambele

sensuri.

M5

m2

Page 8: PROIECT DIDACTIC - biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id664/1.pdf · 1 PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul “LITTERARUM”, mun ... „Abecedar”( manual

8

6 Fixarea

cunoştinţelor

Se face prin metoda „Creioane în

pahar”

Prin această metodă fiecare elev

va avea posibilitatea să-şi expună

părerea la tema dată

Învăţătorul va extrage cîte

un creion, care la început de

lecţie elevii le-au pus în

paharul de pe catedră.

Posesorul creionului va

răspunde la întrebarea

adresată de învăţător.

M5 m2

-fişă de

lucru

7 Încheierea Lecţia se va încheia cu o laudă

din partea Împăratului de la Nord.

„Aţi lucrat voi de minune

La a mea împărăţie .

Cavaleri va fac îndată,

Dacă veţi servi cîte o

îngheţată”.

Se vor face aprecieri asupra

modului în care elevii au

participat la lecţie.

Se va anunţa tema de casă: de

„citit” foarte bine lecţia.

-aprecieri

verbale

Page 9: PROIECT DIDACTIC - biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id664/1.pdf · 1 PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul “LITTERARUM”, mun ... „Abecedar”( manual

9

NUMELE________________________ DATA 06.12.2010

FIŞĂ DE LUCRU

1. Colorează cerculeţul corespunzător sunetului î:

_______________ _______ ________ ____ ____ ____ ___

_______________ ___________________ ___________________

_____ ______ ______ _______ ____ ____ ____ ___

_______________ _________________ ____________________

Page 10: PROIECT DIDACTIC - biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id664/1.pdf · 1 PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul “LITTERARUM”, mun ... „Abecedar”( manual

10

GRUPA 1

Asociază cuvintele cu acelaşi înţeles.

Curte prieten

Omăt ocol

Ţarc crai

Elev ograda

Amic nea

Împărat şcolar

Cameră concurenţă

Întrecere odaie

Page 11: PROIECT DIDACTIC - biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id664/1.pdf · 1 PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul “LITTERARUM”, mun ... „Abecedar”( manual

11

GRUPA 2

Desparte cuvintele în silabe:

Întuneric ___________________________

Încărcat ____________________________

Tractor ____________________________

Motocicletă _____________________________

Maimuţă ______________________________

Încredere _____________________________

Page 12: PROIECT DIDACTIC - biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id664/1.pdf · 1 PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul “LITTERARUM”, mun ... „Abecedar”( manual

12

GRUPA 3

Separă cuvintele din următoarele propoziţii:

Carmeneotînărăcîntăreaţă.

Cîinelemeunueatîtdemare.

Lenuţanuareemoţii.

Page 13: PROIECT DIDACTIC - biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id664/1.pdf · 1 PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul “LITTERARUM”, mun ... „Abecedar”( manual

13

GRUPA 4 Eu spun una,tu spui mai multe:

Cîine _______________________________

mînă ______________________________

rîu ______________________________

rîmă ______________________________

cîntec ______________________________

pămînt ______________________________

mîncare ______________________________

Page 14: PROIECT DIDACTIC - biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id664/1.pdf · 1 PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul “LITTERARUM”, mun ... „Abecedar”( manual

14

GRUPA 5

Alintă cuvintele:

Cameră ______________________________

căciulă ______________________________

colac ______________________________

cutie ______________________________

pîine ______________________________

mîncare ______________________________

cîntec ______________________________


Recommended