+ All Categories
Home > Documents > PROIECT DIDACTICinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · - Nu se vor efectua...

PROIECT DIDACTICinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · - Nu se vor efectua...

Date post: 17-Jul-2020
Category:
Upload: others
View: 8 times
Download: 0 times
Share this document with a friend
13
Numele cursantului : Iugulescu Daniela 1 Judetul Dambovita , seria I, grupa2 PROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ : Şcoala Gimnazială ,,PerşinariDisciplina de studiu informatică Profesor: Iugulescu Daniela Unitatea de învăţare: Sisteme de calcul Subiectul lecţiei: Norme de ergonomie şi de siguranţă Tipul de lecţie: predare Competențe generale Utilizarea responsabila si eficienta a tehnologiei informatiei si comunicatiilor Competenţele specifice vizate: Utilizarea eficienta si in conditii de siguranta a dispozitivelor de calcul Utilizarea eficienta a unor componente software Utilizarea eficienta si in siguranta a Internetului ca sursa de documentare Obiective operaţionale O1 - cunoască normele de securitate şi protecţie a muncii în laboratorul de informatică; O2 - înţeleagă legislaţia referitoare la drepturile de autor privind produsele software; O3 - exemplifice mǎsuri de sǎnǎtate şi siguranţă în utilizarea calculatorului Strategii didactice : principii didactice o principiul participării active a elevilor o principiul conexiunii inverse metode de învăţământ: o metode de comunicare orală: conversaţia, explicaţia forme de organizare a activităţii elevilor: individuală şi frontală forme de dirijare a activităţii: dirijată de profesor sau independentă resurse materiale: calculatorul, aplicaţia Microsoft Power Point, laboratorul de informatică, tabla Metode de evaluare: autoevaluarea, observarea sistematică a elevului (caietul cu activitatea elevului) Locul desfăşurării lecţiei in laboratorul de informatica
Transcript
Page 1: PROIECT DIDACTICinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · - Nu se vor efectua montaje sau se vor repara aparate aflate sub ... Telefoanele, calculatoarele si alte

Numele cursantului : Iugulescu Daniela

1

Judetul Dambovita , seria I, grupa2

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ : Şcoala Gimnazială ,,Perşinari”

Disciplina de studiu informatică

Profesor: Iugulescu Daniela

Unitatea de învăţare: Sisteme de calcul

Subiectul lecţiei: Norme de ergonomie şi de siguranţă

Tipul de lecţie: predare

Competențe generale

Utilizarea responsabila si eficienta a tehnologiei informatiei si comunicatiilor

Competenţele specifice vizate:

Utilizarea eficienta si in conditii de siguranta a dispozitivelor de calcul

Utilizarea eficienta a unor componente software

Utilizarea eficienta si in siguranta a Internetului ca sursa de documentare

Obiective operaţionale O1 - cunoască normele de securitate şi protecţie a muncii în laboratorul de informatică; O2 - înţeleagă legislaţia referitoare la drepturile de autor privind produsele software; O3 - exemplifice mǎsuri de sǎnǎtate şi siguranţă în utilizarea calculatorului

Strategii didactice : principii didactice

o principiul participării active a elevilor

o principiul conexiunii inverse

metode de învăţământ:

o metode de comunicare orală: conversaţia, explicaţia

forme de organizare a activităţii elevilor: individuală şi frontală

forme de dirijare a activităţii: dirijată de profesor sau independentă

resurse materiale: calculatorul, aplicaţia Microsoft Power Point, laboratorul de informatică, tabla

Metode de evaluare: autoevaluarea, observarea sistematică a elevului (caietul cu activitatea elevului)

Locul desfăşurării lecţiei in laboratorul de informatica

Page 2: PROIECT DIDACTICinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · - Nu se vor efectua montaje sau se vor repara aparate aflate sub ... Telefoanele, calculatoarele si alte

Numele cursantului : Iugulescu Daniela

2

Judetul Dambovita , seria I, grupa2

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Nr.

crt.

Etapele

lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului

Metode şi

mijloace

1.

Moment

organizatoric

2 min

Salutul

Notarea absenţelor

Se verifică existenţa celor necesare pentru oră

Pregătirea pentru începerea lecţiei

Captarea atenţiei

Salutul

Elevii verifică dacă funcţionează

corect toate componentele

calculatorului

Pregătirea pentru începerea lecţiei

Conversaţia

2.

Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

3 min

Anunţarea temei şi a obiectivelor lecţiei

Profesorul explică cerinţele subiectului şi dă indicaţii acolo unde

este cazul

Elevii notează pe caiete conţinutul noii

lecţii

Conversaţia

Explicaţia

3.

Comunicarea

noilor

conţinuturi

35 minute

• Profesorul prezintă măsurile de protecţie în timpul lucrului la

calculator:

- măsuri pentru buna funcţionare a calculatorului

- măsuri de protecţie pentru utilizator Profesorul explica ca o dată cu creșterea gradului de utilizare a

calculatorului și a timpului petrecut în fața acestuia, s-a constatat că

poziția în fața calculatorului este foarte importantă, deoarece, pe

lângă apariția unor stări de disconfort sau oboseală, pot fi provocate

și diferite afecțiuni. De aceea, trebuie respectate următoarele

indicații :

MOBILIERUL ERGONOMIC ȘI ÎNCĂPEREA – Biroul – trebuie să aibă o înălțime de 64-74 cm și ajustabilă;

- Scaunul – să aibă spatele și înălțimea ajustabile;

- Sursa de lumină – trebuie poziționată deasupra monitorului;

Elevii noteaza masurile de protectie

Conversatia

Explicatia

Page 3: PROIECT DIDACTICinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · - Nu se vor efectua montaje sau se vor repara aparate aflate sub ... Telefoanele, calculatoarele si alte

Numele cursantului : Iugulescu Daniela

3

Judetul Dambovita , seria I, grupa2

- Suport de sprijin – pentru picioare și încheieturile mâinilor

- Amplasarea calculatorului în încăpere – distanța față de o

persoană și orice calculator vecin să fie de cel puțin 1m.

POZIȚIA FAȚĂ DE CALCULATOR - Poziția scaunului față de birou – astfel încât antebrațele și

coapsele să aibă o poziție orizontală

- Coatele aproape de corp și antebrațul să formeze un unghi de 90 de grade;

- Spatele trebuie să fie drept și lipit de spătarul scaunului;

- Se păstrează aceeași distanță între ochi și obiectele focalizate de

aproximativ 70cm.

MONITORUL - Pentru a ușura efortul ochilor trebuie luată o pauză de 15 minute la

o oră, cel mult 2 ore;

- Ecranul monitorului trebuie să fie curățit de praf și departe de

sursele de lumină; - Ecranul monitorului trebuie să fie de 3 sau 4 ori

mai strălucitor decât lumina din cameră;

- Păstrați distanța de 70 cm dintre corp și ecranul calculatorului.

TASTATURA

- Trebuie să fie înclinată, pentru un acces ușor;

- Tastele se lovesc scurt, iar restul timpului degetele trebuie ținute

relaxate;

PROFESORUL PRECIZEAZA AFECTIUNI PROVOCATE

DE UN MEDIU DE LUCRU INADECVAT

Nerespectarea normelor stabilite de studiile ergonomice pot

provoca:

- Probleme de vedere și migrene. Lucrul cu monitorul solicită

folosirea ochilor pentru vederea de aproape o perioadă mare de timp.

Nerespectarea normelor elementare conduce la probleme cu vederea

sau migrene.

- Efectul provocat de repetarea acelorași gesturi. Apare din cauza

executării repetate a acelorași acțiuni asupra tastaturii. Din această

Elevii noteaza pozitia fata de

calculator

Conversatia

Explicatia

Page 4: PROIECT DIDACTICinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · - Nu se vor efectua montaje sau se vor repara aparate aflate sub ... Telefoanele, calculatoarele si alte

Numele cursantului : Iugulescu Daniela

4

Judetul Dambovita , seria I, grupa2

cauză se recomandă scurte pauze de relaxare a mâinilor. - Durerile

de spate și ceafă. Apar din cauza poziției incorecte la calculator.

- Efectul câmpului electromagnetic. Generat de monitor în special în

spatele și părțile laterale ale acestuia. Se recomandă păstrarea

distanței corespunzătoare față de monitor.

- Zgomotul. Din cauza expunerii la sunetele de frecvență înaltă

produse de monitor pot apărea migrene și stări de nervozitate.

PRPFESORUL PRECIZEAZA NORME DE PROTECŢIE A

MUNCII ÎN LABORATORUL DE INFORMATICĂ

- Aparatele şi montajele vor fi folosite numai la tensiunea pentru care

au fost construite.

- Nu se vor efectua montaje sau se vor repara aparate aflate sub

tensiune.

- Nu se lucrează cu conductori neizolaţi şi de asemenea nu se

lucrează cu mâini umede .

- Masa de lucru trebuie să fie uscată şi acoperită cu un material

izolator

- Alimentarea de la reţea se va face printr-un tablou cu siguranţe

fuzibile calibrate sau întrerupătoare automate.

- Părţile metalice ale aparatului sub tensiune vor fi legate la pământ.

- Uneltele de lucru vor avea mânere izolate, rezistente la tensiunile

folosite.

- Cablurile calculatoarelor vor fi izolate.

STIATI CA :

Telefoanele, calculatoarele si alte dispozitive electronice pot contine o

cantitate importanta de materiale ce pot fi reciclate, de exemplu materiale

pretioase (aur sau argint). Mai mult, dispozitivele electronice pot contine

substante extrem de poluante. De aceea, atunci cand nu mai avem nevoie de

un dispozitiv electronic, fie s-a strica, fie este depasit si nu-l mai folosim, nu

il vom arunca ci il vom preda unor centre specializate in vederea recuperarii

materialelor reciclabile si distrugerea deseurilor nereciclabile .

Realizeaza mici afise publicitare ce

contin norme de siguranta in laboratorul

de informatica

Ilustreaza prin desene cat mai sugestive

pozitiile corecte /incorecte ale

utilizatorului fata de calculator

Conversatia

Explicatia

Page 5: PROIECT DIDACTICinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · - Nu se vor efectua montaje sau se vor repara aparate aflate sub ... Telefoanele, calculatoarele si alte

Numele cursantului : Iugulescu Daniela

5

Judetul Dambovita , seria I, grupa2

4.

Feed-back-ul

activităţii

2 min

Se analizează activitatea desfăşurată

Se fac aprecieri verbale, individuale şi generale

Reacţionează pozitiv la aprecierile

profesorului

5.

Încheierea

activităţii

5 min

Stabilirea

sarcinilor

pentru

activitatea

independentă a

elevilor.

3 min

Fişa de protecţia muncii (la finalul orei elevii vor semna fişa de

protecţia muncii şi repartizarea la posturile de lucru în laborator)

Profesorul sugereaza elevilor sa vizioneze filmuletele

https://youtu.be/ofnpBtO1-gA

https://youtu.be/K9clZTh3OZU

La finalul orei elevii vor semna fişa

de protecţia muncii şi repartizarea

la posturile de lucru în laborator

Elevii noteaza adresele

Page 6: PROIECT DIDACTICinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · - Nu se vor efectua montaje sau se vor repara aparate aflate sub ... Telefoanele, calculatoarele si alte

Numele cursantului : Iugulescu Daniela

6

Judetul Dambovita , seria I, grupa2

Unitatea şcolară: Şcoala Gimnazială „Perşinari” Disciplina:Informatica si Tic Profesor : Iugulescu Daniela Nr. ore alocate: 1 Clasa: a V-a An scolar: 2017-2018

Proiectul unei unităţi de învăţare

Semestrul I Unitatea de invatare : Sisteme de calcul Numar ore alocate : 8

Continuturi Competente specifice

Activitati de invatare

Resurse Evaluare

Normele de securitate si

protectia muncii in

laboratorul de

informatica

Elemente de ergonomie

1.1

Prezentarea regulilor

privind normele de

securitate și protecție a

muncii în laboratorul de

informatică

Identificarea riscurilor

ce pot aparea in cazul

folosirii incorecte a

aparaturilor digitale

Vizionarea filmului

didactic referitor la

poziţia corectă a

corpului la staţia de

lucru

Fişa de protecţia muncii

(la finalul orei elevii vor

semna fişa de protecţia

muncii şi repartizarea la

posturile de lucru în

laborator)

Conversație euristică

aplicatii practice

observare sistematica

Page 7: PROIECT DIDACTICinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · - Nu se vor efectua montaje sau se vor repara aparate aflate sub ... Telefoanele, calculatoarele si alte

Numele cursantului : Iugulescu Daniela

7

Judetul Dambovita , seria I, grupa2

Tipuri de sisteme de

calcul

Elemente de arhitectură

a unui sistem de calcul

Structura generală a unui

sistem de calcul

Rolul componentelor :

Hardware,software ,placa

de baza ,

CPU,RAM,ROM

1.1

Descrierea momentelor

principale in evolutia

sistemelor de calcul si

de comunicatii prin

imagini, desene, filme

didactice

Descrierea rolului

componentelor

hardware și a

interacțiunilor dintre

acestea

Locaţie: laboratorul de

informatică, dotat cu

acces la Internet şi

recomandabil

videoproiector.

Manual

Evaluare curentă

formativă

prin: conversație

euristică

Tipuri de dispozitive:

de intrare, de ieșire, de

intrare-ieșire

Dispozitive de intrare :

exemple,rol,utilizare

Dispozitive deiesire:

exemple,rol,utilizare

Dispozitive de intrare-

iesire : exemple,

rol,utilizare

1.1

Identificarea

componentelor

hardware, cu

evidentierea rolului

componentelor

hardware si a

interactiunilor dintre

acestea

Manual auxiliare

,filme didactice ,

componente ale unor

aclculatoare

dezasamblate, planse

Evaluare curentă

formativă

prin: conversație

euristică

Page 8: PROIECT DIDACTICinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · - Nu se vor efectua montaje sau se vor repara aparate aflate sub ... Telefoanele, calculatoarele si alte

Numele cursantului : Iugulescu Daniela

8

Judetul Dambovita , seria I, grupa2

Tipuri de dispozitive de

stocare a datelor

Dispozitive de stocare a

datelor:

comparație între

dispozitivele de stocare

în funcție de capacitate

1.1

Identificarea tipurilor de dispozitive de stocare a datelor Ilustrarea grafică a

unităţilor de măsură

pentru capacitatea de

stocare în ordine

crescătoare

Ordonarea crescătoare a

unor dispozitive de

stocare după capacitatea

de stocare

Manual auxiliare

,filme didactice ,

planse

Evaluare curentă

formativă

prin: conversație

euristică

Test final

Page 9: PROIECT DIDACTICinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · - Nu se vor efectua montaje sau se vor repara aparate aflate sub ... Telefoanele, calculatoarele si alte

Numele cursantului : Iugulescu Daniela

9

Judetul Dambovita , seria I, grupa2

TEST

Sistem de operare

1.Principalul rol al sistemului de operare este_______________________________________1p

___________________________________________________________________

2. Care dintre urmatoarele nu reprezinta o functie a SO? 1p a) transfera datele in si din memorie b) asigura transferal de date catre periferice ,precum imprimanta c) ajusteaza volumul sunetului 3.Care dintre urmatoarele nu este un SO 1p a) Linux b) Windows Me c) Chrome 4. Windows 10 este un sistem de operare multitasking? 1p a) da b) nu 5. Unde sunt incarcate programele din nucleul sistemului de operare? 1p a) Memoria Rom b) Memoria Ram c) Memoria cache d) Hard disk 6) Care dintre urmatoarele variante nu reprezinta o functie a sistemului de operare 1p a) redenumirea unui fisier b) scanarea unui document c) instalarea unui drever de imprimanta d) interfata cu utilizatorul 7) Precizeaza doua operatii de care este responsabil un sistem de operare 2p ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… Se acorda doua puncte din oficiu

Page 10: PROIECT DIDACTICinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · - Nu se vor efectua montaje sau se vor repara aparate aflate sub ... Telefoanele, calculatoarele si alte

Numele cursantului : Iugulescu Daniela

10

Judetul Dambovita , seria I, grupa2

Raspunsuri

1. Principalul rol al sistemului de operare este de a face legatura intre resursele materiale

(hardware),utilizator si aplicatii.

2. c

3. c

4. a

5. b

6. b

7. Controleaza executia programelor

Asigura o interfata cu utilizatorul

Page 11: PROIECT DIDACTICinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · - Nu se vor efectua montaje sau se vor repara aparate aflate sub ... Telefoanele, calculatoarele si alte

Numele cursantului : Iugulescu Daniela

11

Judetul Dambovita , seria I, grupa2

TEST DE VERIFICARE A CUNOŞTINŢELOR

DISPOZITIVE PERIFERICE

Clasa a V-a

1. Care din următoarele dispozitive are rolul de a tipări informaţiile:

a) Monitor

b) Scanner

c) Imprimantă.

2. Care dintre următoarele dispozitive este un dispozitiv care afişează informaţiile?

a) scanner

b) imprimanta

c) monitor

3. Modemul este dispozitivul care are rolul de a:

a) tipări informaţii

b) conecta calculatorul la o linie telefonică

c) de a uşura comenzile pentru jocuri

4. Căştile au rolul de a:

a) tipări

b) reda sunete

c) reda sunete la nivel scăzut

5. Placa de sunet are rolul de a:

a) copia informaţiile in calculator

b) emite sunete

c) transforma informaţia în sunete şi invers

6. Tastatura are între:

a) 102-124 de taste

b) 75-101 de taste

c) 115-150 de taste

7. Camera web:

a) are rolul de a capta imagini

b) are rolul de a copia informaţii

c) are rolul de a emite sunete

8. Mausul are rolul de a:

a) afişa informaţii

b) îmbunătăţi calitatea imaginii

c) da comenzi

9. Scannerul este dispozitivul periferic care:

a) copiază informaţiile de pe hârtie în calculator

b) tipăreşte informaţiile din calculator pe hărtie

c) captează sunetele

Grila de notare:

- Fiecare răspuns corect se notează cu câte un punct – total 9 puncte

- Se acordă 1 punct din oficiu

Total puncte – 10

Succes!

Page 12: PROIECT DIDACTICinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · - Nu se vor efectua montaje sau se vor repara aparate aflate sub ... Telefoanele, calculatoarele si alte

Numele cursantului : Iugulescu Daniela

12

Judetul Dambovita , seria I, grupa2

Page 13: PROIECT DIDACTICinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · - Nu se vor efectua montaje sau se vor repara aparate aflate sub ... Telefoanele, calculatoarele si alte

Numele cursantului : Iugulescu Daniela

13

Judetul Dambovita , seria I, grupa2


Recommended