+ All Categories
Home > Documents > PROIECT DE LECTIEcursticmate.wikispaces.com/file/view/Proiect.+de+lectie... · Web view: manual de...

PROIECT DE LECTIEcursticmate.wikispaces.com/file/view/Proiect.+de+lectie... · Web view: manual de...

Date post: 30-Jul-2018
Category:
Upload: lammien
View: 243 times
Download: 2 times
Share this document with a friend
17
PROIECT DE LECTIE Clasa: a V-a C Obiectul: Matematica Profesor: Stirbu Erika Scoala: Scoala cu clasele I-VIII ,,V. Lucaciu” Carei Tema lectiei: Probleme care se rezolva cu ajutorul ecuatiilor Tipul lectiei: Lectie de formare de priceperi si deprinderi Data: Competente specifice : Exprimarea, in rezolvarea sau compunerea unor probleme, a solutiilor unor ecuatii de forma : x±a=b ; xa=b ; x :a=b ; a :x=b. Transpunerea unei situatii- problema in limbaj matamatic, rezolvarea problemei obtinute (utilizand ecuatii) si interpretarea rezultatului. Obiective operationale a)cognitive O 1 Sa cunoasca pasii rezolvarii unei probleme cu ajutorul ecuatiilor. O 2 Sa stabileasca marimile ce urmeaza a fi determinate si sa faca notatiile corespunzatoare
Transcript
Page 1: PROIECT DE LECTIEcursticmate.wikispaces.com/file/view/Proiect.+de+lectie... · Web view: manual de matematica pentru clasa a V-a Editura Radical , culegere de exerciţii Mate2009/2010,

PROIECT DE LECTIE

Clasa: a V-a CObiectul: MatematicaProfesor: Stirbu ErikaScoala: Scoala cu clasele I-VIII ,,V. Lucaciu” CareiTema lectiei: Probleme care se rezolva cu ajutorul ecuatiilorTipul lectiei: Lectie de formare de priceperi si deprinderiData:

Competente specifice : Exprimarea, in rezolvarea sau compunerea unor probleme, a solutiilor unor ecuatii de forma : x±a=b ; xa=b ; x :a=b ; a :x=b. Transpunerea unei situatii- problema in limbaj matamatic, rezolvarea problemei obtinute (utilizand ecuatii) si interpretarea rezultatului. Obiective operationale a)cognitive O1 Sa cunoasca pasii rezolvarii unei probleme cu ajutorul ecuatiilor. O2 Sa stabileasca marimile ce urmeaza a fi determinate si sa faca notatiile corespunzatoare O3 Sa identifice legaturile dintre datele problemei O4 Sa poata transpune aceste legaturi sub forma de ecuatie O5 Sa rezolve corect ecuatia. O6 Sa verifice solutia gasita. O7 Sa poata interpreta solutia determinata.

b) afective O7 Sa dovedeasca interes pentru informatiile prezentate,prin participarea activa. O8 Stimularea curiozitatii si dezvoltarea simtului critic ; O9 Sa fie increzatori in capacitatea de a aplica algoritmi de calcul matematic.

Page 2: PROIECT DE LECTIEcursticmate.wikispaces.com/file/view/Proiect.+de+lectie... · Web view: manual de matematica pentru clasa a V-a Editura Radical , culegere de exerciţii Mate2009/2010,

c) Psiho-motorii O1 Sa pastreze ordinea,disciplina si linistea in clasa pentru buna desfasurare a lectiei. O2 Sa scrie corect, frumos si ingrijit problemele propuse.

Strategii didactice

a)Metode si procedee : explicatia, conversatia, exercitiul, problematizarea, "Turul galeriei" b) Forme de organizare : frontala; individuală; grupe

c)Resurse materiale : postere, ,fişe de lucru, caiete d) Bibliografie : manual de matematica pentru clasa a V-a Editura Radical , culegere de exerciţii Mate2009/2010, Editura Paralela 45, Munkafuzet (Barabas Zsuzsa). Forme de organizare :

, activitate frontala, pe grupe,individual.

Durata lectiei: 50 de minute

B . ETAPELE LECTIEI DESFASURAREA LECTIEI:

Momentele lectieiTimp

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor Metode Evaluarea

1.Moment organizatoric 1’

Creez conditiile optime necesare desfasurarii eficiente a lectiei de matematica.

Elevul de serviciu numeste absentii

2.Verificarea temei 5’

Verific modul de efectuare al temei frontal si individual.

Un elev citeste rezultatul,ceilalti confrunta.Problema la care majoritatea au avut dificultati se

Conversatiaexplicatia

Frontala si individuala

Page 3: PROIECT DE LECTIEcursticmate.wikispaces.com/file/view/Proiect.+de+lectie... · Web view: manual de matematica pentru clasa a V-a Editura Radical , culegere de exerciţii Mate2009/2010,

rezolva la tabla frontal.

3.Captarea atentiei 1’

Se efectueaza un scurt test de reactualizare a cunostintelor cu ajutorul programului Hot Potatoes.

Elevii se anunta sa dea raspunsuri.

Conversatia

4.Anuntarea temei 2’

Voi anunţa tema : ,,Probleme care se rezolva cu ajutorul ecuatiilor”

explicatia

5.Reactualizarea si fixarea cunostintelor

Exerciţiu de încălzire.

Prof. cere elevilor sa enumere pasii urmariti in rezolvarea problemelor cu ajutorul ecuatiilor.

Prof. trece pe tabla enuntul urmatoarei probleme :

Suma a doua nr. nat. este 74. Daca impartim nr. mai mare la nr. mai mic obtinemcatul 3 si restul 2.

Elevii se anunta pe rand pentru enuntarea pasilor.

Elevii copiaza enuntul de pe tabla.

conversatia

explicatia

Conversatia

Page 4: PROIECT DE LECTIEcursticmate.wikispaces.com/file/view/Proiect.+de+lectie... · Web view: manual de matematica pentru clasa a V-a Editura Radical , culegere de exerciţii Mate2009/2010,

29’

Aflati cele doua nr.

Apoi se prezinta metoda , "TURUL GALERIEI- metoda moderna de invatare prin cooperare."=se parcurg etapele necesare desfasurarii acestei metode :Profesorul organizează copiii pe grupe (4 grupe de câte 5 elevi), le împarte posterele şi le explică cerinţele exerciţiilor. Se precizează că fiecare grupă are probleme diferite. -Elevii rezolvă problemele pe poster.(10 min.)--Profesorul lipeste posterele pe tabla.

Un elev mai citeste o data enuntul cu voce tare. Ceilalti asculta.Fiecare se gandeste la intelegerea textului si incearca sa faca legaturile.Primul care se anunta ca a gasit solutia, iese la tabla.

Elevii scriu pe foaie rezolvarile.

Se procedează la verificarea posterelor la tablă (fiecare

ExercitiulConversatiaProblematizarea

TURUL GALERIEI

explicatia

exercitiulproblematizarea

Evaluare frontalaObservarea sistematica a elevilor.

Page 5: PROIECT DE LECTIEcursticmate.wikispaces.com/file/view/Proiect.+de+lectie... · Web view: manual de matematica pentru clasa a V-a Editura Radical , culegere de exerciţii Mate2009/2010,

Profesorul noteaza punctajele acordate,si se face totalul.

Se anunta grupa castigatoare.

reprezentant la posterul lui), după care cei ramasi in banca urmaresc rezolvarile celorlalte grupe, avand dreptul sa intervina cu corectari si comentarii(dupa expunerile reprezentantilor)-Fiecare grupă îşi verifică posterele corectate de celelalte grupe.-Elevii se întorc în bănci ,si se sfatuiesc intre ei(cei din aceeasi grupa) in vederea acordarii unui punctaj pentru fiecare dintre celelalte grupe.

Evaluarea pe grupe de elevi.Autoevaluare

Page 6: PROIECT DE LECTIEcursticmate.wikispaces.com/file/view/Proiect.+de+lectie... · Web view: manual de matematica pentru clasa a V-a Editura Radical , culegere de exerciţii Mate2009/2010,

6.Obtinerea performantei

10’

Voi imparti copiilor fise de lucru

Elevii vor rezolva sarcinile primite

ConversatiaExplicatiaExercitiul

Evaluare scrisa

7.Incheierea activitatii

2’

Voi face aprecieri asupra desfasurarii lectiei, asupra cunostintelor elevilor. Profesorul fixează tema pentru acasă a elevilor( caiet tip pag. 44 ex. 5; 6; 11 )

Conversatiaexplicatia

Ev. finala

Page 7: PROIECT DE LECTIEcursticmate.wikispaces.com/file/view/Proiect.+de+lectie... · Web view: manual de matematica pentru clasa a V-a Editura Radical , culegere de exerciţii Mate2009/2010,

Grupa I

Micsorand cu 7 un nr. marit de 8 ori obtinem acelasi rezultat ca si cand adunam 2 la acelasi nr. marit de 5 ori. Aflati acest numar.

Grupa II

Suma a doua nr. consecutive este 231. Aflati cele doua nr.

Page 8: PROIECT DE LECTIEcursticmate.wikispaces.com/file/view/Proiect.+de+lectie... · Web view: manual de matematica pentru clasa a V-a Editura Radical , culegere de exerciţii Mate2009/2010,

Grupa III

Media aritmetica a doua nr. nat. este 48. Stiind ca unul dintre nr. este 25 sa se afle celalalt nr.

Grupa IV

Suma a doua nr este 207. Stiind ca unul, este egal cu dublul celuilalt, sa se afle cele doua nr.

Fisa de lucru

Marind triplul unui nr. cu 11 obtinem 71. Care este acel nr?

Puncte tari :

- Favorizeaza munca in echipe - Obliga la confruntarea de idei- Favorizeaza dialogul intre coechipieri- Sprijina autoevaluarea

Puncte slabe :

- Itemii nu au acelasi grad de dificultate- Nu permite o evaluare completa

Page 9: PROIECT DE LECTIEcursticmate.wikispaces.com/file/view/Proiect.+de+lectie... · Web view: manual de matematica pentru clasa a V-a Editura Radical , culegere de exerciţii Mate2009/2010,

- Starea emotiva influenteaza raspunsurile

-

Page 10: PROIECT DE LECTIEcursticmate.wikispaces.com/file/view/Proiect.+de+lectie... · Web view: manual de matematica pentru clasa a V-a Editura Radical , culegere de exerciţii Mate2009/2010,
Page 11: PROIECT DE LECTIEcursticmate.wikispaces.com/file/view/Proiect.+de+lectie... · Web view: manual de matematica pentru clasa a V-a Editura Radical , culegere de exerciţii Mate2009/2010,
Page 12: PROIECT DE LECTIEcursticmate.wikispaces.com/file/view/Proiect.+de+lectie... · Web view: manual de matematica pentru clasa a V-a Editura Radical , culegere de exerciţii Mate2009/2010,
Page 13: PROIECT DE LECTIEcursticmate.wikispaces.com/file/view/Proiect.+de+lectie... · Web view: manual de matematica pentru clasa a V-a Editura Radical , culegere de exerciţii Mate2009/2010,

Recommended