+ All Categories
Home > Documents > PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewFrunză verde de cicoare Hai veniți cu mic, cu mare Să arătăm...

PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewFrunză verde de cicoare Hai veniți cu mic, cu mare Să arătăm...

Date post: 05-Jan-2020
Category:
Upload: others
View: 1 times
Download: 0 times
Share this document with a friend
25
1 RESURSĂ EDUCAŢIONALĂ DESCHISĂ Denumire: Proiect didactic Autor: Spătaru Ioana Unitatea de învăţământ: GPN ,,Dumbrava Minunată” Drăgăneşti Olt Disciplina: învăţământ preşcolar Domeniul: DOS+DEC Grupa:mare Scopul materialului propus:de documentare pentru cadrele didactice
Transcript
Page 1: PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewFrunză verde de cicoare Hai veniți cu mic, cu mare Să arătăm fiecare Cum se face-o șezătoare. Ca adevărați români Să-i cinstim pe cei străbuni

1

RESURSĂ EDUCAŢIONALĂ DESCHISĂ

Denumire: Proiect didactic

Autor: Spătaru Ioana

Unitatea de învăţământ: GPN ,,Dumbrava Minunată” Drăgăneşti Olt

Disciplina: învăţământ preşcolar

Domeniul: DOS+DEC

Grupa:mare

Scopul materialului propus:de documentare pentru cadrele didactice

Page 2: PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewFrunză verde de cicoare Hai veniți cu mic, cu mare Să arătăm fiecare Cum se face-o șezătoare. Ca adevărați români Să-i cinstim pe cei străbuni

2

CERCUL PEDAGOGIC AL EDUCATOARELOR ZONA DRĂGĂNEŞTI – OLT

CERCUL NR. 2

ACTIVITĂŢI DE TIP

OUTDOORPOSIBILITĂŢI ŞI MODALITĂŢI DE REALIZARE

CU PREŞCOLARII

Page 3: PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewFrunză verde de cicoare Hai veniți cu mic, cu mare Să arătăm fiecare Cum se face-o șezătoare. Ca adevărați români Să-i cinstim pe cei străbuni

3

Moto:

,, Să nu-i educăm pe copiii noştri pentru lumea de azi. Această lume nu va mai exista când ei vor fi mari

şi nimic nu ne permite să ştim cum va fi lumea lor. Atunci să-i învăţăm să se adapteze”

Maria Montessori

Page 4: PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewFrunză verde de cicoare Hai veniți cu mic, cu mare Să arătăm fiecare Cum se face-o șezătoare. Ca adevărați români Să-i cinstim pe cei străbuni

4

EDUCATOARE: SPĂTARU IOANA

G.P.N. ,, Dumbrava minunată”, Drăgănești -Olt

GRUPA: Mare ( EXPLORATORILOR )

TEMA ANUALĂ: ,, Cine și cum planifică / organizează o activitate? ”

TEMA ZILEI: „ ARTISTII ISCUSIȚI ”

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE:

♣ Educație pentru societate: DOS♣ Activitate artistico – plastică: DEC

TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi

FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, individual, pe grupuri mici

MIJLOC DE REALIZARE:

DOS: ,, Șezătoarea copiilor ”;

DEC: Activitate artistico – plastică: ”Obiecte din lut”/ ”Ouă încondeiate”/ ,, Icoane pe sticlă”

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

♣ Formarea și dezvoltarea exprimării orale, dar și a celei realizate prin mijloace artistice: dans, poezie, cântec,

olărit, pictură etc.;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Page 5: PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewFrunză verde de cicoare Hai veniți cu mic, cu mare Să arătăm fiecare Cum se face-o șezătoare. Ca adevărați români Să-i cinstim pe cei străbuni

5

O1– să recite poezii despre portul românesc în mod expresiv, folosind un ton şi o mimică adecvată;

O2 – să interpreteze cântecele însuşite anterior respectând durata şi intensitatea sunetelor;

O3– sǎ se miște armonios îmbinând mișcări și elemente sonore în concordanță cu ceilalți și în ritmul melodiei;

O4 - să enunţe ghicitori, proverbe, rime, obiceiuri culese din înţelepciunea poporului român, înveselind

șezătoarea;

O5 – sǎ desfășoare activități specifice șezătorii ( modelează obiecte din lut, folosind roata olarului, pictează pe

sticlă, încondeiază ouă);

O6 - să aprecieze lucrările proprii şi pe cele ale altor copii.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, expunerea, recitarea, demonstraţia, observaţia, munca

independentă, lucrul pe ateliere, Metoda Turul galeriei.

Material didactic: decor specific șezătoarei, costume populare, acuarele, pensule, șorțulețe, ouă de găină,

sticlă, roata olarului, pensule, servețele, boluri pentru apă, aparatură audio, laptop, CD cu negative cântece populare.

LOCUL DESFASURARII ACTIVITATII: Muzeul ,, Câmpiei Boianului ”DURATA: 40 / 50 de minute

BIBLIOGRAFIE:

● Programa activităților instructiv-educative in gradinita, Editura V&I Integral, Bucuresti, 2005;● Marieta Marancea - ,, Scenete şi dramatizări pentru pitici şi şcolarii mici” , Editura Gheorghe Alexandru, Craiova,

2002;

Page 6: PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewFrunză verde de cicoare Hai veniți cu mic, cu mare Să arătăm fiecare Cum se face-o șezătoare. Ca adevărați români Să-i cinstim pe cei străbuni

6

● Rodica Agoston-Vas, Adriana Călțun - ,, Serbările în Educație”, Ghid metodic și programe de serbări pentru preșcolari și școlari, Editura Didactica Publishing House, 2012.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

MOMENTELE ACTIVITATII

OB. OP.

CONTINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

1. Moment organizatoric

♣ Se asigură condiţiile optime desfăşurării activităţii:pregătirea materialului didactic;plasarea organizată a preşcolarilor în crama muzeului, amenajată sugestiv.

2. Captareaatenţiei

♣ Domnul director al Muzeului Campiei Boianului va captaatenţia copiilor cu un scurt discurs despre traditii şi obiceiurizonale.

♣ La ultima vizită la muzeu, prescolarii i-au promis domnului director că îl vor ajuta cu lucrări realizate de ei în vederea amenajării unui spaţiu al muzeului. Acest spaţiu va purta numele de " ARTIȘTII ISCUSIȚI ".

conversatia

explicaţia

3.Anunţarea temei şi a

obiectivelor O1O2O3

♣ Le prezint copiilor tema activităţii integrate, scopul şiobiectivele în termeni accesibili.

♣ Astăzi vom petrece o zi aşa cum îşi petreceau și bunicii, străbunicii noştri zilele la sate în cadrul şezătorilor şi să aflăm mai multe despre îndeletnicirile alese pe care le aveau.

- Ştiţi ce este o şezătoare?

conversatia

explicația frontalǎ individuală

Page 7: PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewFrunză verde de cicoare Hai veniți cu mic, cu mare Să arătăm fiecare Cum se face-o șezătoare. Ca adevărați români Să-i cinstim pe cei străbuni

4. Dirijareaînvăţării

O4 ♣ Doar că noi astăzi la şezătoare nu vom ţese, nici toarcedar vom spune glume, ghicitori, proverbe, vom cânta și vom dansa .

♣ În cadrul șezătorii copiii vor prezenta momente de:

● recitare;● interpretare cântece;● ghicitori;● rime;● vorbe din bătrani;● obiceiuri specifice zonei.

5. Asigurarea retenţiei, a

transferului de cunoştiinţe şi

obţinerea performanţei

O3

O2

O5

♣ Tranziţie: ,, Ciuleandra ” - dans popular

♣ În funcţie de simbolul pe care îl au în piept, copiii se vor îndrepta spre atelierele de lucru amenajate sugestiv.

♣ Copiii împărțiți în trei grupuri mici vor picta icoane pesticlă, vor încondeia ouă și vor modele obiecte din lut folosindroata olarului.

♣ Se vor parcurge etapele de mai jos cu ajutorul întrebărilor , explicaţiei şi demonstraţiei:● Intuirea materialului didactic;● Explicarea şi demonstrarea modului de lucru ( realizateconcomitent de către educatoare ), pentru fiecare atelier, voievidenţia: modul de utilizare a materialelor de lucru date ,acurateţea lucrării.● Încălzirea muşchilor mici ai mâinii conform mişcărilor sugerate de poezia recitată în ritm lent împreună cu educatoarea.● Executarea temei de către copii –individual, respectândindicaţiile educatoarei, utilizând corect materialele, abordând original tema; Voi ajuta copiii care solicită sprijin;

Conversaţia Observaţia Explicatia

DemonstraţiaExerciţiul

frontală

munca independentă, lucrul pe ateliere

6

Page 8: PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewFrunză verde de cicoare Hai veniți cu mic, cu mare Să arătăm fiecare Cum se face-o șezătoare. Ca adevărați români Să-i cinstim pe cei străbuni

6. Evaluareaperformanţei

7.Încheiereaactivităţii

● Atenţionarea păstrării ordinei şi disciplinei.

♣ Se realizează o miniexpoziţie cu lucrările copiilor şi se analizează aceste lucrări în funcţie de următoarele criterii:● Corectitudinea execuţiei şi estetica lucrării;● Originalitatea ;● Acurateţea lucrării;● Finalizarea lucrării

♣ Copiii trec în şir, pe rând, prin faţa lucrărilor şi aleglucrarea preferată, explicând alegerea făcută.

♣ Se vor face aprecieri asupra activităţii şi se vor împărţirecompense.

Observaţia

Expunerea

Turul galeriei

Frontală

Evaluare orală individuală Aprecieri verbale frontale şi individuale Analiza produselor activităţii

7

Page 9: PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewFrunză verde de cicoare Hai veniți cu mic, cu mare Să arătăm fiecare Cum se face-o șezătoare. Ca adevărați români Să-i cinstim pe cei străbuni

8

ANEXA 1,, Şezătoarea copiilor ”

Bună ziua, gazdă aleasă!Am venit la tine-acasă,S-a dus vorba-n depărtareCă la Muzeul ,, Câmpiei Boianului ” E mare sărbătoare,Este șezătoare!Astăzi vrem să v-ajutăm Și cu toții să lucrăm: Ouă să încondeiemȘi icoane să pictăm. Lutul voi l-ați pregătit Să trecem la olărit?

Gazdele: Pregătit, pregătit!

Am să-ncep cu-o ghicitoare:Ce este o şezătoare?Cine ştie- mâna sus,Să vedem ce-aveţi de spus?

Şezătoarea, dragii mei, E un străvechi obicei. Când gospodarii se adună Să muncească împreună,Fiindcă lucru-i mai cu sporCând primeşti un ajutor. Şi când treaba se găteşte, Tot românul veseleşte.

Orice zi de şezătoare E un fel de sărbătoare Când prietenii se-adunăŞi muncesc cu voie bună. Treaba lor cu toţi şi-o fac,

Page 10: PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewFrunză verde de cicoare Hai veniți cu mic, cu mare Să arătăm fiecare Cum se face-o șezătoare. Ca adevărați români Să-i cinstim pe cei străbuni

Dar nici din gură nu tac: Basme, glume, ghicitori Se spun pe la şezători..

Acum ştie fiecare Ce este o şezătoare: Obicei vechi, aşezatŞi de treabă, şi de sfat.Fiecare ne-aşezămŞi de lucru ne-apucăm!

-La șezători, oamenii întotdeauna au venit îmbrăcați de sărbătoare ca mine, ia priviți:Portul meu cel românesc E ușor ca să-l ghicești Fata-i îmbrăcată-n ieFata-i strânsă-n betelieIar poalele uneori Parcă scapără de flori. La mijloc cu cingătoare În obraji e ca o floare! Sunt micuţă şi drăguţă,Mă vedeţi? Sunt româncuţă!

Iata-mă, sunt românaş! Tata zice că-s fecior, Iară mama, „puişor”.Mă îmbracă, mă găteşte, Uite-aşa pe româneşte: Cu opinci, cu zurgălăi, Cum stă bine la flăcăiŞi căciula pe-o ureche,Ca să le fiu drag la fete.

Frunză verde de cicoare Hai veniți cu mic, cu mare Să arătăm fiecare

Page 11: PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewFrunză verde de cicoare Hai veniți cu mic, cu mare Să arătăm fiecare Cum se face-o șezătoare. Ca adevărați români Să-i cinstim pe cei străbuni

Cum se face-o șezătoare.

Page 12: PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewFrunză verde de cicoare Hai veniți cu mic, cu mare Să arătăm fiecare Cum se face-o șezătoare. Ca adevărați români Să-i cinstim pe cei străbuni

Ca adevărați româniSă-i cinstim pe cei străbuniCe ne-au dăruit pe lumeO țară, obiceiuri și-un nume.

Şi dacă tot am venit Vom petrece negreşit Vom cânta şi vom juca, Cântece vom ascultaŞi proverbe, ghicitori,Cum e datina la noi!

Hai, copii, să cântăm tare, Să se audă-n larga zare Cântul nostru românesc, Căci cu el eu mă mândresc!

CÂNTEC: Măi române, românaș

Cine-acum, la şezătoare, / Ne spune o ghicitoare?Harnic, mic și subțirel / Trage ața după el.Cine este pintenat / Și ne cântă de pe gard?Cucurigu! Are pagini colorate, dar scrie în ea de toate.De vrei să o citești, afli tot ce îți dorești.

Dar ia să vedem la rime vă pricepeți?

Greierașul fără frică, cere boabe la (furnică) Toarce-ntruna mititica, știti voi cine-i? E (pisica) Oul ce în mână-l are, dacă nu e mic e … (mare)

Obiceiuri zonale - PAPARUDA

Când nu plouă un timp îndelungat, copiii îmbrăcati în bozi vin pe la porțile oamenilor cântând și jucând. În timp ce joacă gazdele aruncă apă pe ei, pentru a grăbi venirea ploii.

Page 13: PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewFrunză verde de cicoare Hai veniți cu mic, cu mare Să arătăm fiecare Cum se face-o șezătoare. Ca adevărați români Să-i cinstim pe cei străbuni

Paparudă rudă,/ Vină de mă udă Cu găleata plină / Ploile să vină Paparudiță. / Paparudă rudă,Vină de mă udă, / Să nu dai cu strachina Paparudița / Că e rău de pagubă, Paparudița. / Paparudă rudă,Vină de mă udă / Și să dai cu ciuru Paparudița / Să umpli pătulu Paparudiță.

DRĂGAICA

Grupul de interpreți îmbrăcați în costume populare poartă pe cap cununi din flori de sânziene ( drăgaică ).

Hai drăgaică să sărimCă știi iarna ce pățimCu mălai din râșnicioară Cu pește din undicioară. Mi-au venit drăgaicele Să reteze spicele Drăgăicarul - drugile. Drăgaicele mititeleAu plecat la floriceleMor băieții după eleMi-a venit vara bogatăCu tichi de la copiiCu mărgele de la feteCu brățări de la neveste.

Dar să-ncepem lucrul Și ca să avem spor Chemăm cântecul să vină, Să vină-n ajutor!

Baietii cântă:1.Foaie verde măghiran, mai

Page 14: PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewFrunză verde de cicoare Hai veniți cu mic, cu mare Să arătăm fiecare Cum se face-o șezătoare. Ca adevărați români Să-i cinstim pe cei străbuni

M-a făcut mama oltean, mai

Page 15: PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewFrunză verde de cicoare Hai veniți cu mic, cu mare Să arătăm fiecare Cum se face-o șezătoare. Ca adevărați români Să-i cinstim pe cei străbuni

Port caciula de astrahanSi cămașă de tulpanCojocel de miel bârsan, mai Leano...2.Oltean sunt, oltean îmi ziceOltean sunt pe un' m-oi duceSunt oltean de pe Olteț, mititel si iubărețM-a făcut mama isteț, mai Leano...3.Cin' se ia cu mine bine Ii dau haina de pe mine Cin' se ia cu mine răuSă-l păzească DumnezeuCa sunt șarpe de dudău.... mai Leano...

Româncuţe, hărnicuţe, Mititele si drăguţe,Ia cântaţi acum cu foc,S-avem în viaţă noroc!

Fetele cântă:1. A zis mama că mi-o da,Văleleu, văleleu,Zestre când m-oi mărita, Văleu, văleu, văleleu.2.Douăzeci de perne mici, Văleleu, văleleu,Toate pline cu furnici,Văleu, văleu, văleleu.3.Douăzeci de perne mari, Văleleu, văleleu,Toate pline cu ţânţari, Văleu, văleu, văleleu.

Un tăciune și-un cărbune, /Cine-acum proverbe spune?

Vorba dulce mult aduce.Adevărul când îl zici, pentru micinoși e bici.

Page 16: PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewFrunză verde de cicoare Hai veniți cu mic, cu mare Să arătăm fiecare Cum se face-o șezătoare. Ca adevărați români Să-i cinstim pe cei străbuni

Ce ție nu-ți place, altuia nu-i face.

Page 17: PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewFrunză verde de cicoare Hai veniți cu mic, cu mare Să arătăm fiecare Cum se face-o șezătoare. Ca adevărați români Să-i cinstim pe cei străbuni

Lenea e cucoană mare și îți cere de mâncare. Omul cât trăiește, învață.Pomul după roade se cunoaște, iar omul, după fapte. Ascultă învățătura tatălui și nu uita povețele mamei tale.

Deci, de la proverbe aflăm în viață să ne purtăm.

-Si-acum, o strigătură ca-n şezători, Să meargă lucrul mai cu spor!Fata care nu munceşte, Toată ziua trândăveşte!Pune capu-n perna mare, Si tot cere de mâncare! Maghiran crescut în iarbă, Să iubeşti omul de treabă! Maghiran crescut în fân, Să iubeşti omul bătrân!

Să cânte ,, vedeta zilei ” de la emisiunea Teletopul micilor vedete

Eu aş vrea ca să pornesc Jocul nostru românesc! Jocul nostru din străbuni, Ce se joacă la români! Jocul nostru românesc, După el mă prăpădesc!


Recommended