+ All Categories
Home > Documents > PROIECT DE ACTIVITATE - WordPress.com · Web viewAstăzi, vom pătrunde în lumea minunată a...

PROIECT DE ACTIVITATE - WordPress.com · Web viewAstăzi, vom pătrunde în lumea minunată a...

Date post: 25-Dec-2019
Category:
Upload: others
View: 3 times
Download: 0 times
Share this document with a friend
22
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATǍ MAGIA POVEȘTILOR GRUPA : micǎ A NIVELUL I DATA : EDUCATOARE : TEMA ANUALĂ : ,, CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM ? ‘’ TEMA PROIECTULUI :,,ĨN LUMEA COPILǍRIEI’’ TEMA SAPTAMANII : « POVEŞTILE, COMORI NEPREŢUITE !’’ TEMA ZILEI: ,, MAGIA POVEȘTILOR‘’ ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITATĂŢII INTEGRATE : I.ADP (Activităţi de dezvoltare personală) : SCOP: Participarea şi implicarea activă a copiilor în vederea stimulării comunicării, favorizării interrelaţionării, împărtăşirii cu ceilalţi şi formării comportamentului empatic la preşcolari OBIECTIVE OPERAŢIONALE: -să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau în diferite împrejurări ; -să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg cunoscându-i chipul şi în acelaşi timp numele; 1
Transcript
Page 1: PROIECT DE ACTIVITATE - WordPress.com · Web viewAstăzi, vom pătrunde în lumea minunată a poveştilor prin intermediul jocului didactic “Magia poveștilor”. În acest joc

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATǍMAGIA POVE TILORȘ

GRUPA : mic Aǎ NIVELUL I DATA : EDUCATOARE : TEMA ANUALĂ : ,, CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM ? ‘’ TEMA PROIECTULUI :,,ĨN LUMEA COPIL RIEI’’Ǎ TEMA SAPTAMANII : «  POVEŞTILE, COMORI NEPREŢUITE !’’ TEMA ZILEI: ,, MAGIA POVE TILOR‘’ Ș

ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITATĂŢII INTEGRATE :

I.ADP (Activităţi de dezvoltare personală) :SCOP: Participarea şi implicarea activă a copiilor în vederea stimulării comunicării, favorizării interrelaţionării, împărtăşirii cu ceilalţi şi formării comportamentului empatic la preşcolari OBIECTIVE OPERAŢIONALE: -să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau în diferite împrejurări ; -să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg cunoscându-i chipul şi în acelaşi timp numele; -să observe cu atenţie vremea de afară oferind verbal câteva caracteristici ale acesteia, marcându-le prin simbolul adecvat;

ÎNTǺLNIREA DE DIMINEA :ȚǍ  »C l torie în lumea minunat a pove tilorǎ ǎ ǎ ș  ! »SALUTUL : »Bun diminea a, prin i i prin eseǎ ț ț ș ț  ! »CALENDARUL NATURII PREZEN AȚNOUTATEA ZILEI : « Avem un musafir !»

1

Page 2: PROIECT DE ACTIVITATE - WordPress.com · Web viewAstăzi, vom pătrunde în lumea minunată a poveştilor prin intermediul jocului didactic “Magia poveștilor”. În acest joc

MESAJUL ZILEI : ,,Pove tile ne înva /Lucruri bune despre viaș țǎ țǎ !’’ ACTIVITATEA DE GRUP : »Înfloresc gr dinileǎ  » ( cântec)

RUTINE: “Suntem mari, ne descurcăm singuri!”(deprinderea de autoservire şi de folosire corectă a instrumentelor şi materialelor de lucru);

TRANZI IIȚ  : ,, Bat din palme ! ‘’- joc cu text i cântșExerci ii de înviorareț  «   Alunelul » - joc cu text i cântș

II.ALA 1 - (Jocuri şi activităţi alese)  1. JOC DE ROL Tema activitatii:,,O ajut m pe Alb ca Z pada s le fac pr jituri piticilor!”ǎ ǎ ǎ ǎ ǎ ǎ

2. ARTĂ Tema activităţii: ,,Personajul preferat” (desen în contur) SCOPUL: Stimularea imagina iei creatoare a copiilor prin ini ierea iț ț ș desf urarea sarcinilor, precum i prin exprimarea originalit ii, în scopul realiz riiǎș ș ǎț ǎ cerin elor propuse ț

OBIECTIVE OPERA IONALE:ȚJoc de rol:- s recunoasc obiectele folosite in cadrul jocului de rol;ǎ ǎ-s mânuiasc cu aten ie ustensilele de bucat rie;ǎ ǎ ț ǎ-să exerseze deprinderile tehnice specifice modelajului pentru realizarea temei date;-să manifeste stări afective pozitive în relaţiile cu cei din jur;-s rela ioneze cu partenerii de joc;ǎ ț-s foloseasc formule de polite e adecvate.ǎ ǎ ț

Artă:-să denumească ustensile de lucru accesibile vârstei;- s coloreze f r s dep easc conturul;ǎ ǎ ǎ ǎ ǎș ǎ-să-şi dezvolte încrederea în forţele proprii şi să manifeste stabilitate şi perseverenţă în activitate

2

Page 3: PROIECT DE ACTIVITATE - WordPress.com · Web viewAstăzi, vom pătrunde în lumea minunată a poveştilor prin intermediul jocului didactic “Magia poveștilor”. În acest joc

Materiale didactice: ustensile de buc t rie, or ule e, bonete albe, coc , forme deǎ ǎ ș ț ț ǎ pr jituri,desene cu personajele din pove ti, creioane colorate.ǎ șMetode si procedee: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul de rol.Forme de realizare: pe grupuri

III. ALA 2: JOCURI DISTRACTIV-RECREATIVE Tipul de activitate: consolidare de deprinderi Mijloc de realizare: divertisment Tema :,, „Ridichea uriaşă” – Joc distractiv

Printr-o tranziţie copiii se aşaza în semicerc.Se explică regulile de joc: şase copii vor fi ridichi şi se vor ţine înlănţuiţi. Pe rând vin personajele poveştii ca să scoată ridichea din pământ. Un copil numit de educatoare va fi moşul. Moşul trage, dar nu poate scoate ridichea. Îsi alege un copil care să fie baba şi îl cheamă. Se înlănţuie şi trag amândoi. Baba cheamă nepoata, nepoata cheamă căţelul, căţelul pe pisică, pisica pe şoricelul Chiţ. În final trebuie să reuşească să tragă ridichea.

Se execută jocul de probă, apoi jocul propriu-zis de câteva ori, pana când toţi copiii au fost ori ridichi, ori personaje din poveste.

IV .ADE( Activităţi pe domenii experienţiale) DOMENII EXPERIENŢIALE :-DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE -DOMENIUL ESTETIC CREATIV MIJLOC DE REALIZARE : joc didactic, picturăTIPUL DE ACTIVITATE: verificare de cunoştinţeFORME DE ORGANIZARE : frontal, individual, pe grupuri mici

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Sistematizarea cunoştinţelor copiilor cu privire la personajele din poveştile

învăţate; formarea deprinderii de a povesti; Stimularea interesului pentru poveşti şi cărţi; educarea capacităţii de a comunica

ţi coopera cu membrii grupului din care face parte, stimularea şi dezvoltarea creativităţii.

3

Page 4: PROIECT DE ACTIVITATE - WordPress.com · Web viewAstăzi, vom pătrunde în lumea minunată a poveştilor prin intermediul jocului didactic “Magia poveștilor”. În acest joc

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

Cognitive: S recunoasc personaje din pove ti, pe baza unor imagini, jetoane, ghicitori sauǎ ǎ ș

pe baza descrierii f cute de educatoare;ǎ S participe la activitatea de grup, atât în calitate de vorbitor, cât i în calitate deǎ ș

auditor; S repovesteasc pe baza imaginilor prezentate;ǎ ǎ S recunoasc siluetele unor personaje din pove ti cunoscute, denumind atâtǎ ǎ ș

personajul cât i povestea din care face parte;ș S recunoasc instrumentele folosite la picturǎ ǎ ǎ ; S se exprime corect, coerent i logic în expunerile f cute.ǎ ș ǎ

Psihomotorii : Să selecteze corect materialele de lucru, valorificând deprinderile de lucru

însuşite ; S mânuiasc materialele didactice puse la dispozi ie;ǎ ǎ ț S se grupeze conform cerin elor educatoarei;ǎ ț S se deplaseze în func ie de cerin ele grupului.ǎ ț ț

Socio-afective :

S execute individual sau în grup tema data, manifestand spirit cooperant;ǎ S diferen ieze personajele pozitive de cele negative;ǎ ț S respecte reguli i sarcini date.ǎ ș

Sarcina jocului : identificarea personajelor şi a poveştilor prezentate, alegerea jetoanelor specifice poveştii; clasificarea personajelor pe baza comportamentului acestora; descoperirea răspunsului la ghicitori recunoaşterea personajelor şi a poveştilor din care fac parte anumite fragmente prezentate de educatoare; recunoaşterea unor obiecte din poveşti şi indicarea personajelor cărora le aparţin;

4

Page 5: PROIECT DE ACTIVITATE - WordPress.com · Web viewAstăzi, vom pătrunde în lumea minunată a poveştilor prin intermediul jocului didactic “Magia poveștilor”. În acest joc

Regulile jocului:Copiii „atinşi” de „bagheta fermecată” vor r spunde la întreb rileǎ ǎ

educatoarei.La formula „Cine oare, cine oare / Trece prin pădurea mare?”, copiii vor recunoaşte personajul şi povestea din care face parte. La formula „Ghici, cine e?”, copiii vor răspunde la ghicitoare. Vor recunoaşte povestea, vor stabili personajele acesteia şi le vor clasifica după comportament.

Fiecare răspuns va fi aplaudat şi recompensat.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, bagheta fermecata, inchiderea si deschiderea ochilor, ghicitoarea, aplauzele, mimica, limitarea timpului, imitarea personajelor din povesti, cufărul fermecat, aplauzele, folosirea versurilor, ghicirea.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, observaţia, metoda mâna oarbă, problematizarea, expunerea, aprecierea verbală, metoda cubului, turul galeriei.

Mijloace didactice: scrisoare,plicuri, imagini din poveşti, jetoane cu personaje din poveştile învăţate, scrisoarea din partea Zânei, cutia fermecată, bagheta magică, ecusoane pentru constituirea grupurilor de lucru, siluete ale personajelor din poveştile propuse cunoscute de copii, ,panou, acuarele, imagini de în contur din pove ti.ș

FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal, în dou grupuriǎ

BIBLIOGRAFIE:

o Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului, 2008 o Florica, Mitu, (2005), Literatura pentru cei mici- Antologie de texte comentate, însoţite de sugestii metodice, Ed. Humanitas, Bucureştio Ştefania, Antonovici, Gabriela, Nicu, (2003), Jocuri interdisciplare- material auxiliar pentru educatoare, Ed. Aramis www.didactic.ro

5

Page 6: PROIECT DE ACTIVITATE - WordPress.com · Web viewAstăzi, vom pătrunde în lumea minunată a poveştilor prin intermediul jocului didactic “Magia poveștilor”. În acest joc

Copiii sunt a eza i în semicerc.ș țActivitatea începe cu ÎNTǺLNIREA DE DIMINEA : »C l torie în lumea minunat aȚǍ ǎ ǎ ǎ pove tilor ! », în cadrul c reia ne vom aminti pove tile înv ate.ș ǎ ș ǎțExers m SALUTUL : »Bun diminea a, prin i i prin ese ! », apoi vom completaǎ ǎ ț ț ș ț CALENDARUL NATURII:Cum este ast zi vremea?ǎCum ne-am îmbr cat ast zi?ǎ ǎ

Vom face PREZEN A folosindu-ne de jetoanele la panou.ȚNOUTATEA ZILEI : « Avem un musafir !»MESAJUL ZILEI : ,,Pove tile ne înva /Lucruri bune despre via !’’ ș țǎ țǎACTIVITATEA DE GRUP : »Înfloresc gr dinile » ( cântec) ǎRUTINE: “Suntem mari, ne descurcăm singuri!”(deprinderea de autoservire şi de folosire corectă a instrumentelor şi materialelor de lucru);La un moment dat, cineva bate la u . Este Zâna Pove tilor care a venit la grupașǎ ș noastr cu o cutie fermecat .Educatoarea deschide cutia i descoper o scrisoare de laǎ ǎ ș ǎ Alb -ca- Z pada:ǎ ǎ “Dragi copii,

Numele meu este Alb -ca-Z pada i sunt convinsǎ ǎ ș ă că voi mă cunoaşteţi foarte bine.Pentru că am auzit că voi sunteţi copii foarte cuminţi şi, mai ales că ştiţi foarte multe lucruri despre poveşti, vreau să vă cer ajutorul.Eu m-am încurcat printre poveşti şi am nevoie de ajutorul vostru.Ce ziceţi,mă puteţi ajuta?

Pentru început v-am pus în această cutie fermecată ecusoane cu fluturi iș flori.Voi veţi trage câte unul din SĂCULEŢUL FERMECAT şi vă veţi împărţi în două echipe:

Echipa Florilor mă va ajuta să fac prăjituri pentru pitici (JOC DE ROL).Fiecare copil va primi câte un şorţ alb şi o bonetă. Echipa Fluturaşilor va colora personajele preferate din poveşti (ARTĂ)TRANZI IE : ,, Bat din palme ! ‘’ joc cu text si cantȚDupă ce terminaţi, veţi face schimb la masuţe (centre).

6

SCENARIUL ZILEI

Page 7: PROIECT DE ACTIVITATE - WordPress.com · Web viewAstăzi, vom pătrunde în lumea minunată a poveştilor prin intermediul jocului didactic “Magia poveștilor”. În acest joc

De asemenea , mai am încă foarte multe surprize pentru voi.În cutia fermecată , v-am trimis o BAGHETĂ MAGICĂ, cu ajutorul căreia veţi juca un joc numit Magia poveştilor.Veţi rămâne împărţiţi în cele două echipe şi va trebui să răspundeţi la toate intrebările si ghicitorile mele.Fiecare răspuns corect va fi recompensat cu o bulină roşie.Echipa cu cele mai mule buline roşii câştigă. TRANZIŢIE:exerciţii de înviorare

Sunt sigură că veţi şti răspunsurile la toate întrebările!Ultima mea sarcină:vă întoarceţi la măsuţe, unde veţi picta rochia Cenuşăresei şi

coroana prinţului.TRANZI IE:”Alunelul”-joc cu text i cântȚ șV-am pregătit şi recompense: bomboane şi baloane.Spor la treabă!

Cu dragoste, Albă-ca-Zăpada”

În încheiere, copiii vor juca „Ridichea uria ”.șǎ

7

Page 8: PROIECT DE ACTIVITATE - WordPress.com · Web viewAstăzi, vom pătrunde în lumea minunată a poveştilor prin intermediul jocului didactic “Magia poveștilor”. În acest joc

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

EVENIMENTDIDACTIC

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC METODE DIDACTICE

EVALUA-REA

1.Moment organizatoric

Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii:-aerisirea sălii de grupă;-amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii ;-pregatirea materialului demonstrativ si distributiv ;-introducerea copiilor în sala de grupă .

Globală-observaţia

2.Captarea atenţiei

Captarea aten iei se face cu ajutorul Zâneiț Pove tilor.ș Voi prezenta copiilor cutia fermecată pe care am primit-o din partea Zânei. În cutie se află o scrisoare(ANEXA 1) şi materialele necesare desfăşurării activităţii.Voi citi scrisoarea primitǎ de la Alb ca Z pada.ǎ ǎ

Expunerea

Conversa iațGlobală-observaţia

3.Anunţarea temei şi a obiectivelor

Astăzi, vom pătrunde în lumea minunată a poveştilor prin intermediul jocului didactic “Magia pove tilor”. ș În acest joc trebuie să rezolvaţi mai multe sarcini pentru a o ajuta pe Alb ca Z pada s descurce pove tile. Vă veţiǎ ǎ ǎ ș întâlni cu personaje din poveştile cunoscute.Voi trebuie să le recunoaşteţi, să spuneţi din ce poveste sunt, să dezlegaţi ghicitori. Ĩn poveşti întâlnim personaje bune şi personaje rele, prietenoase şi neprietenoase, care spun adevărul sau care iubesc minciuna iar voi va trebui s le clasifica i în personajeǎ ț

Expunerea

Explicaţia Observa-rea comportamentului

8

Page 9: PROIECT DE ACTIVITATE - WordPress.com · Web viewAstăzi, vom pătrunde în lumea minunată a poveştilor prin intermediul jocului didactic “Magia poveștilor”. În acest joc

pozitive( bune) i negative (rele).șVeti demonstra astfel că iubiti poveştile care vǎ învaţă multe lucruri bune i sunt adevărateș comori.,,V anun cu bucurieǎ țC ast zi vom face o c l torieǎ ǎ ǎ ǎF r ma ini şi avioaneǎ ǎ șFără autobuze şi autocare,Vom călători cu mare zorÎn lumea minunată a poveştilor.Aici ne vom distra,ne vom jucaDar sigur vom şi învăţaBagheta fermecată nu va lipsiÎn timpul jocului ne va însoţi.”

Observaţia

copiilor

4.Prezenta-rea noului conţinut şi dirijarea învăţării

EXPLICAREA JOCULUISe precizează regulile jocului, stabilindu-se criteriile de reuşită şi sistemul de evidenţă a rezultatelor.

Se va aprecia gradul de înţelegere a regulilor şi sarcinii jocului intelectual. Se fac precizări privind calitatea îndeplinirii sarcinii şi a încadrării în timp.

JOCUL DE PROBĂ

Se realizează jocul de probă, oferindu-se explicaţii suplimentare în cazul în care se constată că regulile sau modul de desfăşurare a activităţii nu au fost înţelese .Această probă se desfăşoară cu întrega grupă de copii.

Copilul atins cu bagheta va rezolva sarcina dată, exprimându-se corect în propoziţie.La fiecare sarcină rezolvată ,echipa va primi o bulină roşie.

„Eu sunt fetiţăŞi am scufiţă

Jocul didactic

Conversaţia

Explicaţia

Problema-tizarea

Evaluare orală

Aprecierea răspunsurilor.

9

Page 10: PROIECT DE ACTIVITATE - WordPress.com · Web viewAstăzi, vom pătrunde în lumea minunată a poveştilor prin intermediul jocului didactic “Magia poveștilor”. În acest joc

Şi la bunicaM-a trimis mămicaSă-i duc mâncareÎn coşul mare…”

La formula „Cine oare, cine oare / Trece prin pădurea mare?”, copiii vor recunoaşte personajul şi îl vor asocia cu povestea din care face parte.

Eu de muncă nu mă sperii,Curăţ , perii şi gătesc,Doar mămuca mea şi sora,Tot mereu mă necăjesc.” (Fata moşului)

JOCUL PROPRIU-ZIS

Se va împărţi grupa de copii în dou grupuri maiǎ mici pe baza ecusoanelor. Educatoarea deschide primul plic şi precizează sarcina ce trebuie îndeplinită:„Au fost odat” ca niciodat ”ǎÎn lumea de povesteŞi buni şi răi, cum ne-a fost datGhiciţi şi spuneţi, cine este?Cu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: „Bagheta la drum porneşte şi la…..se opreşte!”, copiii vor fi numiţi pe rând să dezlege diverse ghicitori despre personajele şi poveştile cunoscute.Copiii atinşi de „bagheta fermecată” vor r spunde la întrebareǎ  

PLICUL NUM RULǍ  1Joc-exerciţiu  de ,,spargere a ghe ii’’ț,,Atent dac vei fi,personajul vei ghiciǎ  !’’–prezentarea unor ghicitori despre personaje cunoscute :,,Personajul să-l ghiceştie din carte cu poveşti ! ‘’

Jocul didactic

Expunerea

Mâna oarbǎ

Explicaţia

Jocul didactic

Conversaţia

Explicaţia

Problema-

Chestionarea orală

Evaluare orală

Evaluare orală

10

Page 11: PROIECT DE ACTIVITATE - WordPress.com · Web viewAstăzi, vom pătrunde în lumea minunată a poveştilor prin intermediul jocului didactic “Magia poveștilor”. În acest joc

« Pe mama capră o ascult Uşa eu nu o deschid, Ghiciţi, oare, cine sunt ? »(iedul cel mic-Capra cu trei iezi)

Când miros de peşte mi-a venit Eu moartă-n drum m-am prefăcut. Ghiciţi, cine sunt?(vulpea-Ursul păcălit de vulpe)

În căsuţa lor micuţă,Repede face curat,Farfurii, ceşcuţe, oaleStau acum frumos pe raft.”(Albă ca Zăpada)

« Zglobie şi drăgălaşă, La bunica a plecat, Dar când a ajuns în pădure De sfatul mamei a uitat. »(Scufiţa Roşie din Scufiţa Roşie ).

PLICUL NUM RUL 2Ǎ„Isteţ de vei fi,Sarcinile din centre le vei îndeplini!”Copiii vor îndeplini sarcina date de Albă-ca-Zăpada:vor lucra la cele două centre:La JOCUL DE ROL copiii vor primi şorţuri albe şi bonete şi o vor ajuta pe Alba-ca-Zăpada să le facă prăjituri piticilor.La ARTĂ vor colora personajele preferate din poveşti.Se va face rotaţia la centre.Tranziţie :După ce am rezolvat sarcina ale jocului, voi face câteva aprecieri în legătură cu modul cum s-a desfăşurat activitatea până în acest moment, iar copiii vor merge la baie recitând versurile:„Bat din palme: clap, clap, clap Din picioare: trap, trap, trap, Ne-nvârtim, ne răsucim Şi cu to i ne înveselim!”ț

tizarea

Jocul didactic

Observaţia

Descoperi-rea

Joc de rol

Explicaţia

Jocul didactic

Evaluare orală

Evaluare orală

11

Page 12: PROIECT DE ACTIVITATE - WordPress.com · Web viewAstăzi, vom pătrunde în lumea minunată a poveştilor prin intermediul jocului didactic “Magia poveștilor”. În acest joc

PLICUL NUM RUL 3Ǎ

Vai, dar ce s-a întâmplat?

Oare, vântul le-a-ncurcat,

Sau un căpcăun grăbit

Înainte a sosit?

Vraja ca s-o dezlegăm

Trebuie să le ordonăm!”

Fiecare grup de copii va primi câte un plic în care sunt siluete ale personajelor din mai multe poveşti .

Vor numi titlul poveştii, numele personajelor şi faptele care îi fac buni sau răi. Vor observa că numărul personajelor pozitive este întotdeauna mai mare decât numărul personajelor negative. Îi voi întreba cu ce personaj din aceste poveşti ar dori să semene şi să motiveze alegerea făcută.

COMPLICAREA JOCULUI

PLICUL NUM RUL 4ǍAlba-ca-Zăpada ne-a trimis un cub cu imagini din poveşti.Pe fiecare faţa a lui este o imagine dintr-o poveste cunoscută de voi.Voi trebuie să ascultaţi cu atenţie sarcinile pentru a nu greşi!Veţi rostogoli cubul şi veţi recunoaste povestea!

Povestirea

Jocul didactic

Conversaţia

Cubul

Explicaţia

Evaluare orală

Evaluare orală

12

Page 13: PROIECT DE ACTIVITATE - WordPress.com · Web viewAstăzi, vom pătrunde în lumea minunată a poveştilor prin intermediul jocului didactic “Magia poveștilor”. În acest joc

5.Obţinerea performanţei

Se continuă jocul până se epui-zează toate feţele cubului.„Punguţa cu doi bani”-Ce poveste reprezintă imaginea?-Care este personajul principal(cel mai important)?

„Capra cu trei iezi”-Ce poveste reprezintă imaginea?-Care sunt personajele din poves-te?-Cântaţi cântecul caprei!

„Ursul păcălit de vulpe”- Ce poveste reprezintă imaginea?-Cum l-a păcălit vulpea pe urs?

„Albă-ca-Zăpada şi cei şapte pitici”- Ce poveste reprezintă imaginea?-Care este personajul principal(cel mai important)?

„Scufiţa roşie”-Ce poveste reprezintă imaginea?-Cine a salvat-o pe Scufi a Roşie?ț

„Cei trei purceluşi”-Ce poveste reprezintă imaginea?-Din ce şi-au făcut casele cei trei purceluşi?

PLICUL NUMARUL 5Copiii merg la măsuţe, unde vor picta rochia prinţesei şi coroana prinţului.TRANZIŢIE:”Alunelul” –joc cu text şi cânt

Intuim materialele primite pe măsu e i voiț ș demonstra tehnica de lucru verbalizând ac iunile făcute.ț Execut împreună cu copiii exerci ii deț încălzire a mu chilor fini ai mâinii: ș „Batem palmele cu zor/ Batem palmele cu

Problema-tizarea

Cubul

Exerci iul ț

Demonstra-ia ț

Turul galeriei

Evaluare orală

Observarea comportamentului copiilor

Observarea comportamentului copiilor

13

Page 14: PROIECT DE ACTIVITATE - WordPress.com · Web viewAstăzi, vom pătrunde în lumea minunată a poveştilor prin intermediul jocului didactic “Magia poveștilor”. În acest joc

spor/1,2-1,2/Faceţi toţi la fel ca noi!/Pe mânuţe ne spălam,/Curat noi ca să lucrăm./1,2/1,2/Faceţi toti la fel ca noi!/La pian noi să cântam,/Linişte!Să ascultăm! ” În timp ce copiii lucrează, urmăresc activitatea fiecăruia oferind indica ii i ajutor celor careț ș întâmpină greută i.ț

6.Asigurarea ren iei i aț ș feed-back-ului

„Ridichea uriaşă” – Joc distractivPrintr-o tranziţie copiii se aşaza în semicerc.Se explică regulile de joc: şase copii vor fi ridichi şi se vor ţine înlănţuiţi. Pe rând vin personajele poveştii ca să scoată ridichea din pământ. Un copil numit de educatoare va fi moşul. Moşul trage, dar nu poate scoate ridichea. Îsi alege un copil care să fie baba şi îl cheamă. Se înlănţuie şi trag amândoi. Baba cheamă nepoata, nepoata cheamă căţelul, căţelul pe pisică, pisica pe şoricelul Chiţ. În final trebuie săa reuşească să tragă ridichea.Se execută jocul de probă, apoi jocul propriu-zis de câteva ori, pana când toţi copiii au fost ori ridichi, ori personaje din poveste.

Explica iaț Observa-rea comporta-mentului copiilor

7.Încheierea activit iiǎț

Voi reaminti copiilor mesajul zilei: “Poveştile ne învaţă, lucruri bune despre viaţă”.

Le voi adresa îndemnul : Iubiţi poveştile, copii, Pentru că ne-aduc bucurii Din ele multe învăţăm Putem să ne-ndreptăm, Frumos să ne purtămVoi face aprecieri referitor la modul cum s-a desfăşurat întreaga activitate.Drept recompensă, copiii vor primi bomboane şi baloane. Vom încheia activitatea interpretând cântecul ,,Răţuştele mele”.

Convorbirea Evaluare verbală

14

Page 15: PROIECT DE ACTIVITATE - WordPress.com · Web viewAstăzi, vom pătrunde în lumea minunată a poveştilor prin intermediul jocului didactic “Magia poveștilor”. În acest joc

ANEXA 1

“Dragi copii,Numele meu este Alb ca Z pada i sunt convinsă că voi mă cunoaşteţi foarteǎ ǎ ș

bine.Pentru că am auzit că voi sunteţi copii foarte cuminţi şi, mai ales că ştiţi foarte multe lucruri despre poveşti, vreau să vă cer ajutorul.Eu m-am încurcat printre poveşti şi am nevoie de ajutorul vostru.Ce ziceţi,mă puteţi ajuta?

Sunt sigură că v ve i descurca!ǎ țV-am pregătit şi recompense: bomboane şi baloane.Spor la treabă!Cu dragoste, Albă ca Zăpada”

15

Page 16: PROIECT DE ACTIVITATE - WordPress.com · Web viewAstăzi, vom pătrunde în lumea minunată a poveştilor prin intermediul jocului didactic “Magia poveștilor”. În acest joc

ANEXA 2

Plicul nr 1Pentru început v-am pus în această cutie fermecată ecusoane cu poveşti.Voi veţi trage

câte unul din SĂCULEŢUL FERMECAT şi vă veţi împărţi în două echipe.

De asemenea , mai am încă foarte multe surprize pentru voi.În cutia fermecată , v-am trimis o BAGHETĂ MAGICĂ, cu ajutorul căreia veţi juca un joc numit «  Magia poveştilor ».Va trebui să răspundeţi la toate intrebările si ghicitorile mele.Fiecare răspuns corect va fi recompensat cu o bulină roşie.Echipa cu cele mai mule buline roşii câştigă.

Plicul nr 2Echipa mă va ajuta să fac prăjituri pentru pitici (JOC DE ROL).Fiecare copil va primi câte

un şorţ alb şi o bonetă.Echipa va colora personajele preferate din poveşti (ARTĂ)După ce terminaţi, veţi face schimb la masuţe (centre).

Plicul nr 3Pentru c am amestecat pove tile v-am trimis jetoane cu personajele din pove ti.Mǎ ș ș ǎ

ajuta i s le g sesc povesteaț ǎ ǎ  ?

Plicul nr 4V-am trimis un cub fermecat cu imagini din pove tile voastre preferate.Pute i ghiciș ț

despre ce pove ti este vorbaș  ?

Plicul nr 5Ultima mea sarcină:vă întoarceţi la măsuţe, unde veţi picta rochia Cenuşăresei şi coroana

prinţului.

16

Page 17: PROIECT DE ACTIVITATE - WordPress.com · Web viewAstăzi, vom pătrunde în lumea minunată a poveştilor prin intermediul jocului didactic “Magia poveștilor”. În acest joc

17


Recommended