+ All Categories
Home > Documents > Proiect Cerc Bocsa 2014 Buburuza

Proiect Cerc Bocsa 2014 Buburuza

Date post: 08-Nov-2015
Category:
Upload: miha-ela
View: 274 times
Download: 11 times
Share this document with a friend
Description:
proiect
14
PROIECT DE LECŢIE ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 BOCŞA CLASA: a II-a B PROF. ÎNV. PRIMAR: Rohozneanu Vasilica Daciana DISCIPLINA: Limba şi literatura română ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: PRIMĂVARA SUBIECTUL: „BUBURUZA” după Eugen Jianu-despărţirea cuvintelor în silabe, consoane, vocale TIPUL LECŢIEI: consolidare de cunoştinţe OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1: să citească fluent, corect şi conştient textul lecţiei ; O2:să realizeze analiza fonetică a cuvintelor precizând vocalele şi consoanele; O3: să ordoneze cuvinte pentru a forma propoziţii; O4:să asocieze cuvinte cu sens asemănător; O5: sǎ formuleze oral întrebǎri şi rǎspunsuri pe baza textului; O6: să alcătuiască propoziţii cu expresiile şi cuvintele date; O7: să completeze un diamant. METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, citirea explicativă,RAI, explicaţia, problematizarea, exerciţiul, jocul didactic, cadranele, diamantul. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, grupe RESURSE MATERIALE: fişe de lucru, planşe, plicuri, flori de primăvară,buburuze . BIBLIOGRAFIE: Ioan Şerdean, Didactica limbii şi literaturii române în învăţământul primar, Editura Corint, Bucureşti, 2007
Transcript

PROIECT DIDACTIC

PAGE

PROIECT DE LECIE

COALA GIMNAZIAL NR.1 BOCACLASA: a II-a BPROF. NV. PRIMAR: Rohozneanu Vasilica DacianaDISCIPLINA: Limba i literatura romn

ARIA CURRICULAR: Limb i comunicareUNITATEA DE NVARE: PRIMVARASUBIECTUL: BUBURUZA dup Eugen Jianu-desprirea cuvintelor n silabe, consoane, vocaleTIPUL LECIEI: consolidare de cunotineOBIECTIVE OPERAIONALE: O1: s citeasc fluent, corect i contient textul leciei ;O2:s realizeze analiza fonetic a cuvintelor preciznd vocalele i consoanele;O3: s ordoneze cuvinte pentru a forma propoziii;O4:s asocieze cuvinte cu sens asemntor;O5: s formuleze oral ntrebri i rspunsuri pe baza textului;O6: s alctuiasc propoziii cu expresiile i cuvintele date;O7: s completeze un diamant.METODE I PROCEDEE: conversaia, citirea explicativ,RAI, explicaia, problematizarea, exerciiul, jocul didactic, cadranele, diamantul.FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, grupeRESURSE MATERIALE: fie de lucru, plane, plicuri, flori de primvar,buburuze .BIBLIOGRAFIE: Ioan erdean, Didactica limbii i literaturii romne n nvmntul primar, Editura Corint, Bucureti, 2007

tefania Popescu, Gramatica practic a limbiii romne, Editura Tedit FZH, Bucureti, 2007

S. Ivolski, D. Spiridon, E. Popistau, Gramatica pentru clasele II-IV, Editura Casa Editorial Regina, Iai , 2002

M. Gardin, D. Berechet, F. Gardin, F. Berechet, Limba romn,

Editura Paralela 45, Piteti, 2007

tefan Pacearc, Anca Oprea, C. Silvanu, R. Gavril, Probe de evaluare, Editura Sf. Olimpiada, Iai, 2007

Anton Ilica, Metodica limbii romne n invmntul primar, Editura Universitii Aurel Vlaicu, A D. Dnciulescu, Gh. Dnciulescu, Caiet auxiliar de limba i literatura romn, Editura Natis rad, 2005, Craiova, 2007

Nr.

crt.Momenetele leciei

Durata Ob.op.

Coninuturi Resurse Evaluare

Resurse proceduraleResurse materialeForme de organizare

1.2.3.4.5.6.7.

1.Moment organizatoric

3Se pregtesc materialele necesare pentru lecie.

Precizarea dateiDiscuie despre evenimentul zilei

conversaiaplane

fie

Frontalindividual

2.Verificarea temei acas

7O1

O5 Verificarea calitativ i cantitativ a temei pentru acas.Verificarea lecturii prin:

citire integral;

citire pe fragmente;

citire selectiv;

formularea cerinelor de ctre elevi.ConversaiaCitirea explicativ

Citirea selectiv

R.A.I.Caiete de temeText suportMinge frontal

individualObservarea

SistematicAprecieri verbale

3.Captarea i orientarea ateniei

5O1

Elevii sunt solicitai s citeasc o scrisoare pe care Zna primvara le-a adresat-o ( anexa 1)

Conversaia

scrisoareFrontalindividualObservarea

sistematic

4.Anunarea temei i a obiectivelor

2

Se anun tema : Exerciii aplicative pe baza textuluiBuburuza de Eugen Jianu precum i obiectivele urmrite n lecie:

Citirea selectiv a textului, desprirea cuvintelor n silabe, precizarea vocalelor i consoanelor. Se scrie titlul pe tabl, elevii l noteaz pe caiete.

ConversaiaExplicaia

frontal

5.Dirijarea nvrii 25O1O2O3O1O3O5

O6

Zna Primvara a lsat un coule cu sarcini pentru elevi.

Fiecare echip, printr-un reprezentant, extrage un bileel din coule( anexa 2).

Cerine:

rspunde la ghicitoare;

scrie cuvntul la tabl;

desparte cuvntul n silabe;

precizeaz consoanele i vocalele cuvntului;

alctuiete cte o propoziie enuniativ, interogativ i exclamativ cu aceste cuvinte date. Jocul propoziiilor:Elevii sunt mprii pe grupe. Fiecare grup primete un plic cu cuvinte amestecate pe care trebuie s le ordoneze pentru a forma propoziii.( anexa 3) Cerine:-ordonai cuvintele pentru a forma propoziii;-ordonai propoziiile n ordinea desfurrii lor n text;

- precizai din cte cuvinte este format propoziia;

- citii fragmentul corespunztor propoziiei gsite. Grupele sunt recompensate n funcie de contribuia lor.Elevii primesc o fi de lucru pe care o vor rezolva individual( anexa 4)

Jocul didacticConversaia

Explicaia

ExerciiulAnaliza foneticConversaia

Explicaia

ProblematizareaLectura explicativExplicaiaCadranele

Exerciiul

Plicuri cu ghicitoriRecompense(flori, psri)TablPlicuri

CaieteText suportrecompenseFie de lucruCreioane colorate

recompense

Frontal

grupeindividualgrupeFrontal

Individual

Frontal

individual

Observarea sistematicAprecieri verbaleObservarea sistematic

Aprecieri verbaleObservarea sistematicFie de lucru

7.Asigurarea feed-back-

ului

6O7 Realizarea unui diamant pentru buburuz i prezentarea lui de ctre fiecare grup( anexa 5)Se fac aprecieri generale i se dau calificative.ExplicaiadiamantulFia de lucru

recompensegrupeAcordare de calificative

8.Tema pentru acas 2 Manual Conversaia

Explicaia Manualul frontal

Anexa 1

Dragii mei, Sunt Zna Primvar.am poposit puin aici pentru c am auzit doar lucruri bune despre voi! Ca s m convingei c este aa v provoc s fii foarte ateni i s rezolvai sarcinile pe care vi le-am trimis. Dac vei rezolva corect o s primii o recompens pentru a complete acest col al primverii. Succes!

Cu drag: Zna Primvar

Anexa 2

Cu rochia nfoiat,

Roie, mbulinat,

St pe-o frunz azi la soare

Ce insect este oare?

Primvara el apare

Zboar lin din floare-n floare,

Are aripi colorate,

Cu praf fin, uor pudrate.

Supl i cu corp dungat, Harnic la adunat,

Strange-ntruna cu mult spor,

Mierea drag tuturor.

De cum vine ea ncoace,

Ne dezbrac de cojoace,

Pomii i mbrac-floare,

Ca n zi de srbtoare.

Anexa 3Primvara ntreaga natur se trezete la via.

Toate vieuitoarele se bucur de primvar.

Buburuza se consider nensemnat.

Buburuza este vestitoarea primverii.

1. Asociaz cuvintele care au acelai neles:

Crud insectCur fragedLarm glgie

Dumbrav grgri

Gz deretic

Buburuz crngCopac arbore

vestete Alctuiete propoziii cu dou dintre ele.

.

.

2. Desparte cuvintele n silabe, apoi scrie felul sunetelor:Brndue-.............................................................

Larm-............................................................

Albine-........................................................

Scoar-.......................................................

3. Completeaz cuvintele cu vocalele i consoanele care lipsesc:

pr__m__v__ra

m__g__r__i

t__p__r____

l__r__

m__ __i

__u__u__uz

4. Alctuiete propoziii n care cuvntul mare s aibe sensuri diferite:

..

PAGE

_1457806644.bin


Recommended