+ All Categories
Home > Documents > PROIECT DIDACTICedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/Abilitati practice... · Web view- tăiaţi...

PROIECT DIDACTICedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/Abilitati practice... · Web view- tăiaţi...

Date post: 02-Jan-2020
Category:
Upload: others
View: 3 times
Download: 0 times
Share this document with a friend
17
PROIECT DIDACTIC Data: 26 aprilie 2010 Clasa: II A Liceul Teoretic „Gh. Lazăr” Avrig Învăţătoare: Codruţa Trântor Arie curriculară: Educaţie tehnologică Disciplina: Abilităţi practice Unitate de învăţare: Activităţi cu materiale diverse Subiect: „Vaza de flori” Tip lecţie: recapitulare şi consolidare Scop: sistematizarea unor deprinderi tehnice de lucru şi recapitularea unor proprietăţi ale materialelor diverse, folosite în realizarea acestei compoziţii combinată; Obiective operaţionale: Cognitive: O 1 : - să asculte textul problematic în vederea deducerii temei lecţiei; O 2: - să cunoască proprietăţile diferitelor materiale şi a modului de operare cu fiecare dintre acestea; O 3 : - să rezolve „rebus”-ul ca exerciţiu problematic în vederea aflării tipului de floare pe care trebuie să-l realizeze grupul O 4 : - să rezolve exerciţiile matematice pentru aflarea numărului de flori pe care-l au de realizat;
Transcript
Page 1: PROIECT DIDACTICedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/Abilitati practice... · Web view- tăiaţi trei tulpini din verde, le lipiţi - faceţi 3 pătrate colorate, apoi le îndoiţi

PROIECT DIDACTIC

Data: 26 aprilie 2010Clasa: II A Liceul Teoretic „Gh. Lazăr” AvrigÎnvăţătoare: Codruţa Trântor Arie curriculară: Educaţie tehnologicăDisciplina: Abilităţi practiceUnitate de învăţare: Activităţi cu materiale diverseSubiect: „Vaza de flori”Tip lecţie: recapitulare şi consolidareScop: sistematizarea unor deprinderi tehnice de lucru şi recapitularea unor proprietăţi ale materialelor diverse, folosite în realizarea acestei compoziţii combinată; Obiective operaţionale: Cognitive: O1: - să asculte textul problematic în vederea deducerii temei lecţiei; O2: - să cunoască proprietăţile diferitelor materiale şi a modului de operare cu fiecare dintre acestea; O3: - să rezolve „rebus”-ul ca exerciţiu problematic în vederea aflării tipului de floare pe care trebuie să-l realizeze grupul O4: - să rezolve exerciţiile matematice pentru aflarea numărului de flori pe care-l au de realizat; O5: - să rezolve exerciţii de comunicare (aranjare de litere, ordonare de silabe) în vederea aflării numărului de flori pe care-l au de realizat; O6: - să să răspundă întrebărilor despre primăvară, folosind cunoştinşţe asimilate la cunoaşterea mediului; O7: - să interpreteze cântecele cerute: „Albinuţa mea!, „Primăvara a sosit!”; Afective: O8: - să aprecieze lucrările celorlalte grupe, sesizând atu-uri, greşeli; O9: - să –şi trezească sentimentul şi dorinţa de întrajutorare a celor doi copii, pentru a realiza vaza de flori; Psihomotori: O10: - să folosescă corect instrumentele şi materialele cerute, pentru a evita accidentele sau stricarea acestora; O11: - să realizeze folosind şablon, monede sau desen liber pentru realizarea sarcinilor date;

Page 2: PROIECT DIDACTICedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/Abilitati practice... · Web view- tăiaţi trei tulpini din verde, le lipiţi - faceţi 3 pătrate colorate, apoi le îndoiţi

O12: -să să folosescă tehnici diferite de lucru: îndoire, suprapunere, răsucire; tăiere după contur realizat prin şablon, realizat prin desen liber; O13: - să-şi folosescă cu îndemânare degetele pentru tăierea hârtiei, răsucirea ei; O14: să execute bătăi din palme sau mişcări pe cântecul interpretat; Resurse materiale: foarfecă, lipici, hârtie glasată şi creponată, lemn de la ascuţirea creioanelor, borcan îmbrăcat în bandă adezivă de hârtie şi pictat Resurse procedurale: conversaţia, conversaţia euristică, exerciţiul, problematizarea, observaţia, demonstraţia, învăţarea prin descoperire, explicaţia, audiţia, lectura, asamblarea, interpretarea.Resurse temporale: 50 min.Tip activitate: individual, grup, frontal.

Page 3: PROIECT DIDACTICedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/Abilitati practice... · Web view- tăiaţi trei tulpini din verde, le lipiţi - faceţi 3 pătrate colorate, apoi le îndoiţi

Etapele lecţiei

Ob. Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor Timp Metode şi procedee

Mijloace didactice

Tip activitate

Moment organizatoric

Se pregăteşte materialul necesar orei de abilităţi practice; se controlează ca elevii să aibă materialele necesare orei.

Elevii îşi pregătesc cele necesare orei de abilităţi practice.

2 min. Conversaţia Observaţia

Foarfecă LipiciHârtie glasată şi creponatăBandă adezivă de hârtie

Frontal

Captarea atenţiei

Se va realiza prin citirea unui scurt text problematic.Text:

“Florile din grădină surâdeau mângâiate de soare. Elena şi Marcel au hotărât să aducă bucuria lor şi în casă. Le-au adunat din iarba verde şi le-au strâns într-un buchet. Au ajuns în cameră, dar s-au întristat. Înainte cu o zi, când s-au jucat, din greşeală au spart vaza de flori. Acum unde să aşeze florile dacă nu au vază? Ce credeţi îi putem ajuta? Cum?

Elevii ascultă textul.

Elevii dau soluţia pentru ai ajuta pe copii, realizând o vază de flori.

5min. Problematizarea Audiţia Lectura Conversaţia

Text Frontal

Anunţarea temei

Astăzi vom reliza o”vază de flori”. Dar m-am gândit a realiza pe grup

Elevii ascultă cu interes. 3min. Explicaţia Conversaţia

Frontal

Page 4: PROIECT DIDACTICedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/Abilitati practice... · Web view- tăiaţi trei tulpini din verde, le lipiţi - faceţi 3 pătrate colorate, apoi le îndoiţi

această vază, folosind materiale diferite, tehnici variate astfel ca la sfârşitul orei să realizăm mai multe vaze de flori din care cei doi copii pot alege pe cea mai reuşită.

Se va arăta modelul finit, (unul dintre ele ce poate fi realizat).

Elevii observă modelul reţinând idea urmărită în finalizarea obiectului.

Observaţia Model: “Vaza pentru flori”

Dirijarea învăţării, realizarea lucrării

- Fiecare grup va primi un rebus din care va afla ce fel de flori vor trebui realizate pentru vaza grupui său. (Anexa 1.) Cărui anotimp aparţin aceste flori? Care este culoarea specifică acestui anotimp? Care sunt lunile de primăvară? Care este sărbătoarea importantă a primăverii? Ce s-a întâmplat cu natura în această primăvară? - Pentru a afla câte flori trebiue să realizeze elevii primesc pe grup sarcini diferite de aflare(Anexa 2) - Fiind o lecţie de

Elevii sunt grupaţi în şase grupe de lucru.

Elevii primesc rebusul şi îl rezolvă aflându-şi fiecare floarea lui. Citesc soluţia găsită. Elevii răspund la întrtebări.

Elevii rezolvă sarcina şi află numărul de flori pe care îl vor realiza.

Elevii primesc sarcinile de lucru, materialele necesare şi se apucă de

25min

Conversaţie euristicăProblematizarea

Exerciţiul Problematizarea Observaţia Conversaţia. Învăţarea prin descoperire

Rebus

Borcan îmbrăcat în bandă adezivă şi pictat într-o culoare; Hârtie

Grupe de elevi (câte 3 elevi în grup)

Page 5: PROIECT DIDACTICedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/Abilitati practice... · Web view- tăiaţi trei tulpini din verde, le lipiţi - faceţi 3 pătrate colorate, apoi le îndoiţi

sistematizare de deprinderi, elevii vor primi pe grup instrucţiuni de realizare a florilor şi de ornare a vazei de flori (Anexa 3). - Vaza de flori(borcan) a fost îmbrăcat cu bandă adezivă de hârtie şi în ora de educaţie plastică a fost pictat dându-i un fond după dorinţa grupului. - În timpul lucrului pentru a atenua momentele de agitaţie se va propune elevilor să cânte “Albinuţa mea” comparându-le hărnicia cu a acestei insecte.

treabă. glasată, creponatăLemn de la ascuţirea creionuluiLipiciFoarfecă

Obţinerea performanţei.

Se va realiza un décor de primăvară prin aşezarea acestor vaze, produsul finit, cu crenguţe înflorite.

Elevii aşează vazele lucrările celorlalţi.

5min Asamblare Vaze realizate de eleviRealizare décor

Câte un elev din grupul de lucru

Evaluarea lucrărilor

Se vor aprecia şi evalua lucrările.

Elevii apreciază lucrările celorlalţi.

5min Conversaţie euristică

Frontal

Încheierea activităţii

Pentru o creare şi o încheiere a activităţii se va interpreta un cântec de mişcare, cântec de primăvară.

Elevii cântă “Primăvara a sosit”

5min Interpretare cântec

Cântec “Primăvara a sosit”

Frontal

Page 6: PROIECT DIDACTICedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/Abilitati practice... · Web view- tăiaţi trei tulpini din verde, le lipiţi - faceţi 3 pătrate colorate, apoi le îndoiţi

Anexa I

GRUP I

1. Înfloresc pe crenguţe2. Anotimp care trezeşte natura la viaţă3. În ce lună suntem?4. Luna în care sărbătorim Ziua Mamei5. Luna florilor este…

GRUP II

1. Anotimp care trezeşte natura la viaţă2. Flori galbene care apar primăvara3. Martie, aprilie, mai sunt ………primăverii4. Sărbătoarea primăverii care a fost5. Ziua Mamei este în luna …………..

Page 7: PROIECT DIDACTICedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/Abilitati practice... · Web view- tăiaţi trei tulpini din verde, le lipiţi - faceţi 3 pătrate colorate, apoi le îndoiţi

GRUP III

1. Insecte cu aripi frumos colorate2. În ce lună suntem?3. Cine încălzeşte cu razele sale?4. Ziua Mamei este în luna ………….. 5. Floare ce vesteşte prima primăvara

GRUP IV

1. Ziua Mamei este în luna ………….. 2. Ce face important buburuza?3. De Paşte se mănâncă rosii!4. Sărbătoarea primăverii care a fost5. În ce lună suntem?

GRUP V

1. Insecte cu aripi frumos colorate2. În ce lună suntem?3. Cine încălzeşte cu razele sale?4. Ziua Mamei este în luna …………..

5. Floare ce vesteşte prima primăvara

Page 8: PROIECT DIDACTICedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/Abilitati practice... · Web view- tăiaţi trei tulpini din verde, le lipiţi - faceţi 3 pătrate colorate, apoi le îndoiţi

Anexa 2

GRUP I

Aşează literele şi află câte lalele trebuie să faci: T, e, r, i. ……………………..

GRUP II

Află rezultatul şi află câte panseluţe trebuie să faci:

100 – 80 = - 10 = +5 = - 13 =

GRUP III Află câte flori suprapuse vei realiza:

937 – 929

GRUP IV

Află câte flori pe crenguţe vei realiza : 200 + 112 – 300 =

GRUP V

Află câte flori vei realiza găsind silaba potrivită: se ce tru Pa

Page 9: PROIECT DIDACTICedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/Abilitati practice... · Web view- tăiaţi trei tulpini din verde, le lipiţi - faceţi 3 pătrate colorate, apoi le îndoiţi

GRUP I

Sarcini de lucru : - tăiaţi trei tulpini din verde, le lipiţi- faceţi 3 pătrate colorate, apoi le îndoiţi şi realizaţi lalele- tăiaţi prin indoirea hârtiei în două, trei frunze verzi, - apoi le lipiţi, pe vază, cum doriţi. Dacă doriţi puteţi tăia şi iarbă din verde.

GRUP II

Sarcini de lucru :- tăiaţi trei tulpini din verde, le lipiţi- decupaţi trei cercuri verzi, apoi le tăiaţi în jumătate şi faceţi frunze lipindu-le pe vază- decupaţi pentru panseluţe trei cercuri închise de culoare şi două deschise de culoare daschise, apoi le lipiţi. A doua panseluţă puteţi folosi alt culoari.- în mijloc aşezaţi un ghemotoc de culoare galbenă.

GRUP II

Sarcini de lucru :- tăiaţi trei tulpini din verde, le lipiţi- decupaţi prin folosirea şablonului trei flori mari şi trei flori mici.- lipiţi în mijloc floarea mare de cea mică şi un mijloc galben- tăiaţi prin indoirea hârtiei în două, trei frunze verzi

GRUP IV

Sarcini de lucru :- răsuciţi hârtia creponată pentru a forma crenguţe şi le lipiţi pe vază- decupaţi cu ajutorul şablonului şi prin suprapunere 12 flori de aceasi culoare. Le lipiţi unde vreţi voi. Le aşezaţi în mijloc ghemotoace galbene.- dacă doriţi puteţi face câteva frunzuliţe, mici.

GRUP V

Sarcini de lucru :-răsuciţi hârtia şi formaţi patru tulpini pe care le lipiţi pe vază- lipiţi floarea din lemnul creioanelor- realizaţi frunze din hârtie creponată, răsucind-o puţin.- dacă aveţi timp pictaţi florile din lemn.

GRUP –ul VI: - vor lucra diferenţiat, fiind copii cu ritm lent de lucru. Vor avea de colorat şi apoi de decupat flori tipizate.

9

Page 10: PROIECT DIDACTICedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/Abilitati practice... · Web view- tăiaţi trei tulpini din verde, le lipiţi - faceţi 3 pătrate colorate, apoi le îndoiţi

10

Page 11: PROIECT DIDACTICedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/Abilitati practice... · Web view- tăiaţi trei tulpini din verde, le lipiţi - faceţi 3 pătrate colorate, apoi le îndoiţi

11

Page 12: PROIECT DIDACTICedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/Abilitati practice... · Web view- tăiaţi trei tulpini din verde, le lipiţi - faceţi 3 pătrate colorate, apoi le îndoiţi

12


Recommended