+ All Categories
Home > Documents > PR DID GR 2 AL MEU

PR DID GR 2 AL MEU

Date post: 04-Apr-2018
Category:
Upload: diana-andreea-patrascu
View: 221 times
Download: 0 times
Share this document with a friend

of 21

Transcript
  • 7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU

    1/21

    Educatoare: Patrascu Diana Andreea

    Grupa: Pregatitoare A

    PROIECT DIDACTIC

  • 7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU

    2/21

    ACTIVITATE INTEGRAT

    DATA : 31.03.2011UNITATEA DE INVAMNT: Gradinita cu program prelungit Nr. 4 MoreniEDUCATOARE : Ptrascu Diana - AndreeaGRUPA: PregtitoareTEMA ANUAL: Cand / cum si de ce se ntmpla ?TEMA PROIECTULUI: Ocroteste si vei fi ocrotit !TEMA SPTAMNII: In lumea minunata a gzelorTEMA ZILEI: Primavara ateptm, pe gze noi le ajutm!TIPUL ACTIVITII: mixtFORMA DE ORGANIZARE: activitate integrat

    CATEGORII DE ACTIVITI:

    Activiti de dezvoltare personal I:

    Intlnirea de diminea: - Salutul, prezena, calendarul naturii.-Adevrat sau fals activitate de grup

    Rutine: Servirea micului dejun deprinderi de igiena si autoservire

    Tranziii: Amesteca, nghea, formeaz perechi ! joc distractivFluturaul - cantec

    Activitate pe centre Activitate integrat

    ALA I + D(Activitate matematic)DOS Activitate practic

    ALA I - Bibliotec: Cartea gzelor vesele - grafisme- Art: Gaze colorate tehnica stampilelor

    - Joc de rol: De-a cofetarii pregtim prjituri pentru gzeD Activitate matematic: - Joc didactic: Fluturaul este trist, hai s-l

    facem fericit !

    DOS Activitate practic: Tablou cu buburuze

  • 7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU

    3/21

    Activiti de dezvoltare personal IIJoc de miscare: "Gza fr floare"Joc muzical: "A zburat un flutura"Joc senzorial: "Sculeul cu surprize"

    SCOPUL ACTIVITII:

    ~ dezvoltarea capacitii de a utiliza numere, cifre, de a recunoate i folosiformele geometrice i de rezolvare de probleme, utiliznd un vocabular adecvat ;~ dezvoltarea unor abiliti practice ;~ dezvoltarea capacitii de a realiza lucrri practice inspirate din natur prindiverse tehnici de lucru(decupare, pliere, lipire)~ dezvoltarea calitilor ateniei i a potenialului creativ.

    OBIECTIVE OPERAIONALE:

    ALA I

    Bibliotec:~ s traseze corect diferite tipuri de semen grafice, pentru a obine imaginea unorinsecte;~ sa decoreze imaginea obinuta cu diferite tipuri de linii;~ s asambleze cartea mpreun cu colegii de echip.

    Art:

    ~ s aplice corect tehnica tampilei pentru a realize o compoziie plastica unitar,echilibrat i expresiv;~ s utilizeze culori adecvate ;~ s adauge elemente distinctive fiecrei insecte tampilate.

    Joc de rol:~ s interpreteze rolul executnd aciuni specifice;~ s utilizeze n interpretarea rolului cunostine dobndite anterior;~ s comunice liber si civilizat cu partenerii de joc.

    Stiinta:~ s recunoasc vecinul mai mic/mai mare al cifrelor date;~ s raporteze numrul la cantitate si invers;~ s efectueze operaii de adunare cu 1 2 unitai.

    DOS: Activitate practic:~ s decupeze dup contur;

  • 7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU

    4/21

    ~ s ndoaie corect aripile buburuzei;~ s asambleze corect prtile componente ale buburuzei;~ s realizeze rama tabloului aranjnd frunze si flori ntr-un mod original i creativ;

    ALA II Program distractiv~ s respecte regulile jocului;

    ~ s rspund motric adecvat la o comand dat ;~ s recunoasca insecta aleas cu ajutorul simului tactil ;

    STRATEGII DIDACTICE

    METODE I PROCEDEE : conversaia, explicaia, observaia, exerciiul,problematizarea, lucrul individual, lucrul n echip, lucrul n perechi, turul galeriei.

    MATERIALE DIDACTICE :ecusoane, CD cu melodii de primvara, DVD, fie delucru, carioci, culori, panglic pentru legat cartea, copert cu imagini sugestive,

    tampile, pensule, acuarele, pahare cu ap, orulee,bsmlue, faguri prjitur,miere, tvi,fluture din carton duplex, material individual pentru activitateamatematic, coli colorate, foarfece, aracet, beisoare, frunze si flori decupate.

    MATERIAL BIBLIOGRAFIC :

    ~Aplicaiile noului curriculum pentru nvmntul precolar,vol I,Filofteea

    Grama,Mioara Pletea,Angela Sesovici...-Bucureti:Didactica Publishing House ,

    2009.~ Metodica activitilor instructiv-educative n grdinia de copii,Editura Gheorghe-

    Cru Alexandru,Craiova ,2009;

    ~ www.didactic.ro

    SCENARIUL ZILEI

    http://www.didactic.ro/http://www.didactic.ro/
  • 7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU

    5/21

    NTLNIREA DE DIMINEA:

    Copiii vor intra in sala de grup pe melodia grupului Rogvaiv

    Primvara.

    Salutul se va realiza ntre educatoare si precolari: Bun dimineaa, albinue

    harnice!, Bun dimineaa, fluturai drglai!, Bun dimineaa, buburuze vesele!Un biat va numra fetele, o fat va numra bieii si se va stabili numrul

    copiilorprezeni. Se discut calendarul zilei, precizndu-se ziua, luna, anotimpul,anul si se completeaz cu simbolurile care marcheaz ziua si specificul ei din punctde vedere al strii vremii.

    In cadrul activitii de grup, voi realiza jocul Adevrat sau fals!. Precolarii mvor corecta daca greesc, spunand adevrat sau fals, apoi vor formula propozitiacorect. De exemplu: Albina aduna miere. Fals! Albina aduna polen. Ultimul enunal jocului va fi: Avem doi musafiri. Rspunsul lor, cu siguran va fi c este

    adevarat. Vor afla c rspunsul lor e fals, pentru c mai avem un musafir special, peBuburuza Zuza, care a venit la noi cu o scrisoare, deci sunt trei musafiri.Ca noutate a zilei, voi da citire scrisorii buburuzei: Dragi copii, eu sunt

    Buburuza Zuza i vin din Tinutul insctelor. O vrjitoare rea a ajuns la noi i ne-a furatculorile, ba chiar a vrut sa ne tearg de pe faa pmntului. Acum toi sunt triti, nuse mai joac, nu mai zboar, nici mcar nu mai vor s mnnce. Am aflat ca sunteinite copii istei i am venit s v cer ajutorul. Vrei sa tii cum ne putei ajuta?Iubirea voastr pentru noi, insectele, o va alunga pe vrjitoarea cea rea i astfel vomsalva mpria. Vrei s ne ajutai?

    Dar inainte de a descoperi cum le vom putea ajuta, ne vom juca Amestec,

    nghea, formeaz perechi ! pentru a vedea dac ntr-adevar cunoatei acestegze - o tranziie spre activiti un joc unde unul dintre parteneri va adresa ointrebare legata de tema zilei, iar cellalt va raspunde.

    Voi prezenta pe rnd, precolarilor, centrele de interes:La Bibliotec vor realiza Cartea Gzelor vesele unde vor trebui sa desenezeinsectele pe contur - pentru c vrjitoarea nu a reuit s le tearg de tot - apoi sle decoreze cu diverse tipuri de liniiLaArt, cu ajutorul tampilelor, vor realiza mpria gzelor colorate, aa cum afost ea inainte de venirea vrjitoarei, plin de culoare i veselie.

    La Jocul de rol vor fi cofetari si vor pregti fursecuri pentru toate insectele care i-aupierdut pofta de mncare. Prjiturile trebuie s fie delicioase, pentru a le face s uitede suprare.La Stiin, l vor ajuta pe fluture s-i recapete culorile i astfel vrjitoarea va fialungata definitiv.

    Rotaia se va face astfel nct copiii s participe la toate sectoarele.n ncheierea activitii, se va realiza turul galeriei unde au ocazia s evaluezelucrrile colegilor, dar s se i autoevalueze.

    Tranzitia spre activitatea practic se va realiza prin cantecul Vine primvara.

  • 7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU

    6/21

    In cadrul activitii practice, fiecare copil va realiza un tablou cu BuburuzaZuza, pentru a-i aminti, de cte ori l vor privi, aceast zi minunat i de felul cumau salvat mparia gzelor.

    Ziua se va incheia cujocuri distractive alturi de insectele care i-au recptatculorile i odat cu acestea, pofta de joac: "A zburat un flutura", "Gza frfloare", "Sculeul cu surprize"

    JOCURI DISTRACTIVE

  • 7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU

    7/21

    GZA FR FLOARE

    Precolarii care au ecusoane cu imaginea diferitelor insecte, vor dansa pe melodia Primavara. Laun moment dat, muzica se va opri, iar ei se vor aeza pe cte o floare(scunel). Unul dintre ei varmane in picioare, pentru c numarul florilor va fi cu unul mai puin dect al gzelor i va primi oporunc din partea colegilor.

    A ZBURAT UN FLUTURA

    A zburat un fluturaVesel prin livadFlorile au tresritToate ca s-l vad.Se-a eza curtenitorCrai al dimine ii

    i-i alegea dintre floriZna frumuse ii!R : La , la, la , la , la , la.

    Copiii aezai n cerc reprezint florile, care nc nu se treziser dimineaa. Copiii stau josprefcandu-se c dorm.Un copil ales fluturaul zboar atingnd florile , care se trezesc i tresar.Cnd se cnt Se-aeza curtenitor fluturaul se oprete n faa unei flori fcand oreveren.Fluturaul i floarea aleas zna frumuseii danseaz ,n timp ce copiii bat din palme.Sealege apoi alt flutura. Ca recuzit se folosesc o masc de fluture i ecusoane cu flori.

    SCULEUL CU SURPRIZE

    . Sculeul cu surprize merge din mn in mn pn cnd ajunge la un copil care va fi legat laochi. n timp ce copiii reciturmtoarele versuri: Ghici, ghicitoare,/ Cine sunt eu oare?/ i n mnaTa ce e?/ Spune repede!, el a extrage din scule un obiect (o insect din plastic), o va pipi i

    va trebui s spun ce este. Dac ghicete, va alege un alt copil care s-i ia locul.Dac nu ghicete,va primi o pedeaps.

    ANEXA

  • 7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU

    8/21

    Scrisoarea fluturaului ctre copii1. Lipete ntr-o diagram de pe aripioara stng trei cercuri roii!

    Lipete n diagrama corespunztoare de pe aripioara dreapt tot attea cercuri roii,

    cte a lipit colegul tu!2. Lipete ntr-o diagram de pe aripioara stng attea ptrate verzi cte degete ai la o

    mn!

    Lipete n diagrama corespunztoare de pe aripioara dreapt tot attea ptrate verzi,cte a lipit colegul tu!

    3. Lipete ntr-o diagram de pe aripioara stng un numr de triunghiuri galbenecorespunztor vecinului mai mic al cifrei 7!

    Lipete n diagrama corespunztoare de pe aripioara dreapt tot attea triunghiurigalbene, cte a lipit colegul tu!

    4. Lipete ntr-o diagram de pe aripioara stng un numr de dreptunghiuri albastrecorespunztor vecinului mai mare al cifrei 4!

    Lipete n diagrama corespunztoare de pe aripioara dreapt tot attea dreptunghiurialbastre, cte a lipit colegul tu!

    5. Lipete ntr-o diagram de pe aripioara stng un numr de ovaluri roz corespunztorvecinului mai mic al cifrei 8!

    Lipete n diagrama corespunztoare de pe aripioara dreapt tot attea ovaluri roz, ctea lipit colegul tu!

    6. Lipete ntr-o diagram de pe aripioara stng un numr de inimioare roiicorespunztor vecinului mai mare al cifrei 6!

    Lipete n diagrama corespunztoare de pe aripioara dreapt tot attea inimioare roii,

    cte a lipit colegul tu!

    7. Lipete ntr-o diagram de pe aripioara stng un numr de stelue aurii corespunztorrezultatului adunrii 2+1.

    Lipete n diagrama corespunztoare de pe aripioara dreapt tot attea stelue aurii, ctea lipit colegul tu!

  • 7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU

    9/21

    8. Dac am o mulime cu 4 noriori albatri, bate vntul i mai aduce nc 2 noriorialbatri. Ci noriori voi avea la un loc? Lipete mulimea de noriori obinut pe unadin diagramele rmase pe aripioara din partea dreapt!

    Lipete n diagrama corespunztoare de pe aripioara stnga tot atia noriori albatri,ci a lipit colegul tu!

    9. ntr-un nor erau 5 picturi de ploaie. Norul a devenit prea greu i picturile au nceputs cad. La nceput au czut doar dou. Cte picturi au mai rmas n norul nostru?Lipete pe una din diagramele rmase pe aripioara din partea dreapt un numr de noricorespunztor rezultatului!

    Lipete n diagrama corespunztoare de pe aripioara stnga tot attea picturi, cte alipit colegul tu!

    10.tim c floricelelor le place ploaia. n grdin au aprut 3 floricele diminea i nc 3dup amiaz. Cte floricele au aprut la un loc n grdin? Lipete numrul de floricelecorespunztor rezultatului pe o diagram rmas liber de pe aripioara din parteadreapt!

    Lipete n diagrama corespunztoare de pe aripioara stnga tot attea floricele, cte alipit colegul tu!

    11.Copceii mai nti .....(nmuguresc), apoi nfrunzesc. ntr-o zi ntr-un copcel au aprut6 frunze verzi, iar a doua zi nc 2 frunze verzi. Cte frunze sunt acum n copcel?

    Lipete un numr corespunztor de frunze pe una din diagramele rmase liber de pearipioara din partea dreapt!

    Lipete n diagrama corespunztoare de pe aripioara stnga tot attea frunze verzi, ctea lipit colegul tu!

    12.Pe crengua unui copac erau 7 fluturi. Doi fluturi i-au luat zborul. Ci fluturi au mairmas pe crengu? Lipete numrul de fluturi pe ultima diagram rmas liber de pearipioara dreapt!

    Lipete n diagrama corespunztoare de pe aripioara stnga tot atia fluturi, ci a lipitcolegul tu!

  • 7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU

    10/21

    DESF URAREA ACTIVIT II

    EVENIMENTUL

    DIDACTIC

    CONTINUTUL

    TIINIFIC

    STRATEGII

    DIDACTICE EVALUARE

    (instrumente

    i indicatori)

    METODE SIPROCEDEE

    MIJLOACE DEINVAAMANT

    Moment

    organizatoric

    Asigur condiiile necesare

    unei bune desfurri a

    activitii (aerisirea slii de

    grup, pregtirea

    materialului necesardesfurrii activitii)

    ntlnirea de diminea:

    Copiii vor intra in sala de

    grup pe melodia grupului

    Rogvaiv Primavara, apoi

    se vor aseza pe scaunele in

    semicerc.

    Salutul se va realiza ntre

    educatoare si precolari:

    Bun dimineaa, albinue

    harnice!, Bun dimineaa,

    fluturai drglai!, Bun

    dimineaa, buburuze

    vesele!.Un biat va numra

    fetele, o fata va numrabieii si se va stabili

    numrul copiilorprezeni.

    Se discut calendarul zilei,

    precizndu-se ziua, luna,

    anotimpul, anul si se

    completeaz cu simbolurile

    conversaia

    Ecusoane

    CD

    DVD

    calendarulnaturii

    catalog

    participareaactiv ladiscuii,

    completareacorect a

    calendarului

    naturii i aprezenei

  • 7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU

    11/21

    care marcheaz ziua si

    specificul ei din punct de

    vedere al strii vremii.

    Captarea

    ateniei

    In cadrul activitii de grup,

    voi realiza jocul Adevratsau fals!:

    -Corectai-m, dacgreesc, spunnd adevratsau fals i apoi formulaipropoziia corect.

    Albina adun miere.Fals- Albina adun polen.

    Lcusta are culoarea

    verde. AdevratViespea face miere.Fals- Albina face miere.

    narul sare. Fals-narul zboar.

    Fluturele zboar dinfloare n floare. Adevrat

    Comunic noutatea zilei,faptul ca am visat-o peBuburuza Zuza si m-amhotrt s o ajut pe ea si peflutura, impreuna cu copiii ,prin activitile pe care levom desfura.

    conversatia

    formulare depropoziii

    rspunsurile

    copiilor

    observarea

    comporta-

    mentului

    nonverbal

    Anunarea

    temei i a

    obiectivelor

    Prezint copiilor tema zilei:

    Primvara ateptm, pe

    gze noi le ajutam!. Voi

    anuna obiectivele i modul

    de desfurare a activitii.

    Dar inainte de a descopericum vom putea ajuta acestegze, ne vom jucaAmestec, nghea,formeaz perechi !- otranziie spre activiti un

    joc unde unul dintreparteneri va adresa o

    explicatia

    conversatia

    joculrspunsurilecopiilor

  • 7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU

    12/21

    intrebare legata de temazilei, iar cellalt varaspunde.

    Prezentareaoptim a

    coninutului

    Copiii vor vizita fiecarecentru de activitate, intuind

    materialele i li se vor

    prezenta sarcinile de lucru.

    La Bibliotec vor realizaCartea Gzelor veseleunde vor trebui sadeseneze insectele pe

    contur, pentru ca vrjitoareanu a reuit sa le tearg detot, apoi s le decoreze cusemne grafice. Astfel le vorajuta sa redevina ceea ceau fost.

    LaArt, cu ajutorultampilelor, vor realizampria gzelor colorate,aa cum a fost ea inainte de

    venirea vrjitoarei, plina deveselie i culoare.

    La Jocul de rol vor fi cofetarisi vor pregti fursecuripentru insectele care i-aupierdut pofta de mncare.

    La Stiin, l vor ajuta pefluture s-i recapeteculorile, astfel, o vomalunga pe vrjitoarea cearea din mpria gzelor.

    explicatia

    conversatia

    pentru cavrjitoareanu a reuitsa le teargde tot..

    fie de lucru

    culori,carioci

    nur

    fie de lucru

    acuarele,

    pensule

    pahare cu ap,

    tampile

    orulee,

    bsmalue,

    faguri prjituri,

    miere, lingurie,

    tvi

    stabilitateaateniei

    ndeplinirea

    sarcinilorprimite la

    fiecare sector;

    proba practic

  • 7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU

    13/21

    Explicareasarcinii si

    fixarea regulilor

    n cadrul activitiimatematice de la sectorultiin, voi explicaprecolarilor regulile jocului.

    Buburuza ne-a trimis o

    scrisoare in care ne spune

    cum a fost colorat fluturele

    inainte de venirea

    vrjitoarei. Vom citi sarcina,

    apoi vom decora fluturele in

    funcie de cerin.(anexa).

    Dar, atenie! El nu trebuiecolorat la voia ntmplrii!Ce observm la desenele

    de pe aripioarele fluturilor?Aripioara stng areaceleai desene ca iaripioara dreapt! Prinurmare trebuie s colormcu foarte mare ateniearipioarele.

    explicaia

    conversaia

    observaia

    fluture din

    carton duplex,

    imagini cuinsecte

    material

    individual

    stabilitateaateniei

    Jocul de prob Voi efectua un joc de prob,

    pentru a m asigura ca toicopiii au neles regulile.

    demonstraia

    explicaiaexerciiul

    Dirijareanvrii

    Dau citire sarcinilor delucru i pe rnd, fiecarecopil , va lipi materialul pearipile fluturelui.

    Voi coordona grupul inta de

    la centrul tiin, dar voisupraveghea si celelalte

    centre , voi indruma copiii

    cu ritm de lucru mai lent.

    problematizarea

    exerciiullucrul

    individual

    lucrul inperchi

    ndeplinireasarcinilorprimite

  • 7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU

    14/21

    Obinereaperformanei

    Copiii vor primi o fisa

    matematica pe care o vorrezolva individual.

    lucrulindividual

    fie de m.iscris

    Evaluarea Dupa ncheierea activittii la

    centre copiii trec n grup pe

    la fiecare centru, mpreuna

    cu educatoarea, pentru a

    observa cum s-a lucrat.

    Toate lucrarile vor fi expuse

    iar educatoarea mpreun

    cu precolarii vor aprecia

    munca din toate centrele.

    turul galeriei

    conversaia

    aprecieriverbale

    analiza

    produselor

    activitatii

    .

  • 7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU

    15/21

    DESFAURAREA ACTIVITA IIDOS ACTIVITATE PRACTICA

    EVENIMENTULDIDACTIC

    CONTINUTULTIINIFIC

    STRATEGII

    DIDACTICE EVALUARE(instrumente

    i indicatori)

    METODE SI

    PROCEDEE

    MIJLOACE DE

    INVAAMANT

    Moment

    organizatoric

    Captarea

    ateniei

    Anunarea

    temei i a

    obiectivelor

    Explicarea

    sarcinilor i

    fixarea regulilor

    Asigur condiiile necesare

    unei bune desfurri a

    activitii (aerisirea slii de

    grup, pregtirea

    materialului necesar .

    Pentru c astzi i-am

    redat fluturaului bucuria de

    a zbura i am ajutat-o pe

    buburuz s-i regseascprietenul ,aceasta v-a

    pregtit o surpriz.

    A adus pentru voi frunze,

    flori, dar i prtile

    componente ale buburuzei,

    pentru ca fiecare s realizai

    un tablou cu ea, ca s v

    amintii de aceast zi

    minunat.

    Copiii se vor aeza la

    masue, vor identifica

    materialele si li se va

    conversaia

    Conversaia

    Coulee cu

    materialindividual

  • 7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU

    16/21

    Prezentarea

    optim a

    coninutului

    Dirijarea

    nvrii

    demonstra modul de lucru,

    astfel inct fiecare s obin

    un tablou foarte frumos.

    Le voi atrage atenia ca

    trebuie s lucreze ingrijit, s

    nu murdreasc foaia cuaracet si sfie foarte atenti

    la succesiunea etapelor de

    lucru.

    Se vor demonstra

    etapele de lucru.

    1. Decupm cele dou

    cercuri roii.2. ndoim fiecare cerc

    pe jumtate, astfel

    vom obine aripile

    buburuzei.

    3. Lipim aripile pe

    corpul buburuzei.

    4. Lipim ochii si bulinele

    de pe aripi

    5. Fixm cu aracet

    buburuza de cartonul

    colorat.

    6. Realizm rama

    tabloului, lipind

    succesiv flori i

    frunze.Voi solicita unul - doi copii

    s verbalizeze etapele de

    lucru, pentru a m asigura

    c le-au neles.

    Vom realiza exerciii pentru

    nclzirea muchilor mici ai

    explicaia

    demonstraia

    observaia

    ExplicaiaConversatia

    Exerciiul

    CartoanecolorateFoarfece

    AracetFlori si frunzedin hrtie glasse

    Stabilitateaateniei

    Verbalizareaetapelor delucru

  • 7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU

    17/21

    Obinerea

    performanei

    Evaluarea

    Aprecieri i

    recomandri

    minii, pe versurile

    urmtoare:

    Ne jucm noi, ne jucm,

    Braele noi le micm,

    La stnga, la dreapta mea,

    Bate vntul tot aa.Palmele nu stau pe loc,

    Ci se pregtesc de joc.

    Degetele-mi sunt petale

    Le deschid ca pe o floare.

    Mna lebd o fac,

    Care d uor din cap.

    Lebedele-n jur privesc,Pumniorii se rotesc

    Ne jucm noi, ne jucm,

    Ca la un pian cntm

    i apoi ne oprim

    i la lucru noi pornim!

    Copiii vor lucra

    individual, respectnd

    regulile i succesiunea

    etapelor de lucru.

    Se va organiza o expoziiecu lucrrile, precolarii vor

    alege o lucrare preferat i

    vor motiva alegerea fcut.

    Voi aprecia i eu lucrarile i

    voi acorda stimulente.

    exerciiul

    Lucrulindividual

    ConversaiaExplicaia

    ndeplinirea

    sarcinilorprimite

    proba practic

    Expoziie culucrri

    Stimulente

  • 7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU

    18/21

  • 7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU

    19/21

  • 7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU

    20/21

  • 7/29/2019 PR DID GR 2 AL MEU

    21/21


Recommended