+ All Categories
Home > Documents > Pr. Did. Darurile Primaverii

Pr. Did. Darurile Primaverii

Date post: 17-Feb-2018
Category:
Upload: constantin-dobrescu
View: 272 times
Download: 1 times
Share this document with a friend

of 17

Transcript
  • 7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii

    1/17

    PROIECT DIDACTIC

    PROPUN TOR: Prof.nv.prec. V DEAN CORINA-DANA

    GR DINI A cu P.P. ARLECHINO DEJ

    GRUPA: Fluturailor (preg titoare)

    DATA:12.IV.2011

    TEMA: Cu ce i cum exprim m ceea ce sim im?

    TEMA S PT MNAL : Prim vara-n s rb toare

    TEMA ACTIVIT II : Darurile prim verii

    TIPUL DE ACTIVITATE:Consolidarea i verificarea depriceperi i deprinderi

    MIJLOC DE REALIZARE:Joc didactic,activitate practic

    SCOPUL ACTIVIT II :

    Perfec ionarea deprinderii de a desp r i cuvintele n silabe i de a formula propozi ii cu cuvintele noi

    formate; Contientizarea rolului legumelor pentru s n tatea

    omului;

    ACTIVIT I DE NV ARE : activitate integrat Darurile prim verii

    (ADP,ALA,DLC,DOS)

    ADP : ntlnirea de diminea : Salutul Bun diminea a,

    fluturailor!

  • 7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii

    2/17

    Rutine:- deprinderi igienico-sanitare;

    - mi fac ordine pe masa de lucru;

    Tranzi ii: nspre baie ne-ndrept m..;

    Dar s -ncepem lucrul;

    Zborul fluturailor

    ALA:

    Bibliotec : - Citire de imagini (flori,legume,insecte);

    - Grafisme Vaza cu flori

    Art : - Pictur :-Lalele

    -Buburuza

    -Lipire: - Fluturi

    Construc ii: - L di e pentru legume;

    - Ghivece pentu flori;

    - Muuroiul furnicu ei.

    tiin :- Labirint: Ajut buburuzele s dep easc obstacolele;

    -Fi de lucru : Completeaz bulinele buburuzelor.

    ADE :

    DLC: Darurile prim verii- Cte silbe are cuvntul ?-joc didactic

    DOS : Darurile prim verii- Salata de legume- activitate practic

    OBIECTIVE OPERATIONALE :

    s n eleag no iunea de silab (silaba este rostit cu o singur deschidere a gurii);

  • 7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii

    3/17

    s identifice num rul de respira ii pentru rostirea fiec rui cuvnt;

    s stabileasc rela ia dintre cuvnt i silab ;

    s formuleze propozi ii ;

    s coreleze num rul de silabe cu b taia ritmic din palme (auditiv)-podul palmei sub b rbie (tactil);

    s recunosc i s denumeasc legumele de prim var ;

    s precizeze importan a folosirii legumelor n alimenta ia omului;

    s stabileasc reguli de igien referitoare la

    consumarea legumelor;

    s spele i s cure e legumele;

    s utilizeze corect instrumentele de buc t rie date;

    s toace m runt legumele ;

    s se implice direct n activitate;

    s execute mersul obinuit,alergarea la semnal;

    s respecte regulile stabilite de comun acord ;

    s coopereze cu ceilal i copii.

    SARCINA DIDACTIC

    perceperea i pronun area clar a silabelor,a grupurilor

    de silabe. REGULI DE JOC

    copiii aleg pe rnd cte un jeton,l denumesc i apoidespart cuvntul n silabe,preciznd num rul acestora.

    ELEMENTE DE JOC:ntrecerea,surpriza,aplauzele,bulinele buburuzei,zborulfluturailor,recompensele.

    STATEGII DIDACTICE:

  • 7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii

    4/17

    Metode i procedee:conversa ia,explica ia,exerci iul,demonstra ia, Turul galeriei,munca n echip i independent ,jocul,

    ntrecerea.

    Mijloace didactice:buburuza(juc rie),jetoane cu

    imagini sugestive flori,insecte,legume,plic,fie delucru,ecusoane,creioane,lego,labirint,coule ,medalioane,farfurii de plastic,cu ite i furculi e de plastic,

    toc toare,p trate colorate,hrtie glasat ,legume de prim var ,sare

    o et,ulei,baticuri,or ule e,aparat foto,erve ele.

    BIBLIOGRAFIE:

    Miron Ionescu, Vasile Chi, Voicu L scu, Ion Radu, Didactica Modern Editura Dacia, Cluj-Napoca 1995;

    Ezechil L.,L z rescu P ii M.,Laborator precolar ghid metodologic,Ed.V&I Integral,Bucureti 2001;

    Revista nv mntul Precolar Editura ARLEQUIN 1-2/2010;

    Glava A., Glava C.,Introducere n pedagogiaprecolar ,

    Editura Dacia, Cluj-Napoca,2002.

    Glava A.,Pascal M.,T taru L.Educa ia timpurie ghid metodic pentru

    aplicarea curriculumului precolar,Ed. Paralela45,Piteti 2009;

    T taru L.,G d lean M.,Pojar L.,Cosma M.,Activit ile integrate - ntreb ri i r spunsur i, Editura CaseiCorpului Didactic Cluj,Cluj-Napoca 2009.

    DURATA: o zi

  • 7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii

    5/17

    SCENARIUL ZILEI

    n cadrul ntlnirii de diminea ,educatoarea i

    salut pe copii:Bun diminea a,fluturailor!,iar copiii r spund:Bun diminea a,d-na educatoare!. Educatoarea va nominaliza copiii de serviciu.Acetia vor mp r i fluturaii pentru prezen . n timp ce educatoarea face prezen a copiilor,unul dintre copiii de serviciu (cel care are bolul culiteraP) va aduna fluturaii celor prezen i.

    Se vor num ra fluturaii r mai n bolul cu litera A

    pentru a ti c i absen i sunt. n cadrul activit ii de grup se va purta o discu ie cu copiii referitoare la anotimpul prim vara.

    Noutatea zilei este un personaj introdus deeducatoare i anume

    Buburuza.

    Educatoarea povestete c n drum spre gr dini s- a ntlnit cu

    Buburuza care era foarte sup rat i a rugat-o s spun copiilor de la grup povestea ei. n timp ce buburuza st tea pe o frunz s -i nc lzeasc aripioarele la soare,un vnticel de prim var a sucit-o i-a nvrtit-o pn cnd aceasta a r mas f r buline. Pentru ca buburuza s -i recapete bulinele pierdute noi vom desf ura activitatea Darurile

    prim verii. Pentru fiecare r spuns corect buburuza va primi o bulin neagr .

    Voi trebuie s rezolva i corect sarcinile de la centrele de interes,s desp r i i cuvintele n silabe,s formula i propozi ii corecte din punct de vedere gramatical, s alc tui i cuvinte cu o silab dat ,iar apoi ve i face o salat

    de legume pentru musafiri.

  • 7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii

    6/17

    Se prezint centrele de interes,unde copiii vor desf ura activit ile libere alese,se analizeaz materialele puse la dispozi ia copiilor i se vor

    expune sarcinile pentru fiecare centru:

    Bibliotec Sarcini de lucru:-s citeasc imagini cu flori,insecte i

    legume de

    prim var ;

    -s denumeasc florile,insectele i legumele de

    prim var ; -s redea semne grafice respectnd

    graficile de

    lucru i mbinarea lor n modcreativ.

    Art

    Sarcini de lucru:- s picteze lalele i buburuze pe suportul de hrtie

    dat,respectnd acurate ea lucr rilor;

    -s realizeze fluturii prin lipire,mbinnd astfel

    culorile nct s realizeze lucr ri originale.

    Construc ii

    Sarcini de lucru:-s construiasc l di e pentu legume;

    -s construiasc ghivece pentu flori;

    -s construiasc c su e pentru

    gze(muuroi).tiin

  • 7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii

    7/17

    Sarcini de lucru:-s rezolve labirintul;

    -s completeze bulinele buburuzelor.

    mp r irea copiilor pe centre se face dup preferin ele lor.

    Copiii extrag p trate colorate dintr-un bol i n func ie de culoarea p tratu- lui acetia vor alege centrul de interes la care vor merge.

    Cu ajutorul tranzi iei:Dar s -ncepem lucruli s-avem mult spor,Azi lucreaz fiecareCu ce are la sector.

    copiii ncep lucrul la centrul pe care i l-au ales.Dup terminarea lucrului se face Turul galeriei,iar buburuza va primi

    cte o bulin neagr de la fiecare centru n care copiii au lucrat corect.

    Cu ajutorul tranzi iei:nspre baie ne-ndrept mCa s ne sp l m,

    D m cu ap i s pun Mai cura i suntem acum.copiii vor merge la baie s se spele pe mnu e.

    Revin n sal imitnd zborul fluturailor (mers ncet,cu micare bra elor,n

    deplin linite)-tranzi ie-i se vor aeza pe sc unele. Urmeaz activitatea pe domenii experien iale care apar ine domeniilor

    Limb i Comunicare i Om i Societate. Activitatea din cadrul domeniului Limb i Comunicare(DLC) va fi realizat

    sub forma unui joc didactic numit Cte silabe arecuvntul ? Educatoarea prezint sarcina i regulile jocului,dup care se trece la

    executarea lui de c tre copii.

    Activitatea din cadrul domeniului Om i Societate (DOS)vafi realizat subforma unei activit i practice intitulat Salata de legume.

    n cadrul acesteia, copiii vor face o salat de legume timpurii.

  • 7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii

    8/17

    Pentru ndeplinirea cu succes a sarcinilor,copiii primescecusoane i

    recompense dulci,iar buburuza i va primi bulinele napoi. Activitatea zilei se ncheie cu jocul de micare Coule ul rupt.

    DESF URAREA ACTIVIT II

    SECVEN A CON INUT TIIN IFIC STRATEGII EVALUAREDIDACTICDIDACTICE1. Moment Asigurarea condi iilor pentru

    organizatoric buna desf urare a activit ii: Observarea

    -aerisirea s lii de grup ; comportamen-

    -aranjarea mobilierului;tului nonverbal

    -preg tirea materialuluididactic ;

    -intrarea copiilor i aranjareape sc unele.2.Captarea Se va purta o discu ie referi- -brainstor- Observareaaten iei toare la anotimpul prim vara. ming capacit ii de

    Se va realiza prin introducerea

    concentrare a unui personaj nouBuburuza.aten iei3.Reactualiza- Copiilor li se va explica faptul c -explica ia Observarearea cunotin- aa cum propozi ia este format -demonstra ia comportamen-

    elor din cuvinte i cuvintele sunt -exerci iul tuluiformate din silabe. Se va reamintiprocedeul punnd podul palmei

  • 7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii

    9/17

    sub b rbie pentru a sim i deschiderea gurii,explicndu-sefaptul c unele cuvinte suntalc tuite dintr-o silab (o singur deschidere a gurii),altele audou sau mai multe silabe(dou sau mai multe deschideri alegurii). Pune i mnu a sub b rbie i rosti i cuvntul lalea:la-leaCte silabe are?-dou -Bravo! Foarte bine!Rosti i cuvntulfluture:flu-tu-re Cte silabe are?-trei

    Se apreciazFoarte bine !

    r spunsurileDar cuvntul prim var ?

    copiilorpri-m -va-r Cte silabe are? -patru-Bravo !

    4.Anun area Pentru ca buburuza s -i temei i a recapete bulinele pierdute noi oObservareaobiectivelor vom ajuta desf urnd comporta-

    activitatea Darurile prim verii. mentului

    Pentru fiecare r spuns corect

    buburuza va primi o bulinneagr . Trebuie s rezolva i corect sarcinile de la centrele deactivitate,s desp r i i corect cuvintele n silabe,s formula i propozi ii,s alc tui i cuvinte cu o silab dat ,iar apoi ve i face o salat de legume pentru

    musafiri.5.Dirijarea Copiii se ndreapt spre centrele activit i pe Observarea

  • 7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii

    10/17

    nv rii de activitate n func ie de culoa- grupuri mici comporta-

    rea p tratului ales. mentului

    Educatoarea le explic sarcinile verbal i

    de lucru pentru fiecare centru.nonverbal.

    Se vor desf ura jocurile iactivit ile didactice alese:

    Bibliotec : -Citim imagini despreflori,legume,insecte;-Grafisme-Vaza cuflori

    Art : -Pictur -Lalele;Buburuze.

    -Lipire-Fluturi. Construc ii: -L di e pentru

    legume;-Ghivece pentru

    flori;

    -Muuroiulfurnicu ei. tiin : -Labirint-Ajut buburu-

    zele s dep - easc obsta-colele;

    -Fi de lucru-Comple-teaz bulinele buburu-

    zelorDup ce copiii i-au ncheiat Turulactivitatea la centrele de interes, galerieise face Turul galeriei i se afiea-z lucr rile la expozi ie. De la fiecare centru de interes,bubu-ruza va primi cte o bulinneagr . Cu tranzi ia:

    nspre baie ne-ndrept mCa s ne sp l m, D m cu ap i s pun Mai cura i suntem acum.

  • 7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii

    11/17

    copiii vor merge la baie(rutin ).Cu tranzi iaZborul fluturailorcopiii revin n sal i se voraeza pe sc unele.

    A.Explicarea jocului Se vor explica regulile jocului: -explica ia Observarea

    plicul cu jetoane va trececapacit ii

    din mn n mn ,pn la auzul de concentrare

    cuvntului: STOP.i a interesului

    Copilul care are plicul n mnalege un jeton,denumeteimaginea i desparte cuvntul nsilabe, preciznd num rulacestora. R spunsurile corectevor fi aplaudate,iar buburuzava primi o bulin neagr .

    B.Demonstrarea jocului

    Educatoarea va alege un jeton -demonstra-din plic,va denumi imaginea, iava desp r i cuvntul n silabe i va preciza num rul silabelor.

    C. Jocul de prob Se execut jocul de c tre copii -exerci iul -despart n

    pentru a verifica dac au n eles

    silabe modul de desf urare alacestuia.

    D.Executarea jocului propriu-zis -jocul

    VARIANTA I-conversa ia

    Dup ce copiii au n eles regulile -problemati-

    jocului se trece la executarea zareajocului propriu-zis. munca n-despart n

  • 7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii

    12/17

    R spunsurile corecte ale copiilor n grup silabe

    vor fi recompensate cu aplauze, -exerci iuliar buburuza va primi o bulinneagr .Pe tot parcursul joculuivor fi antrena i s r spund ct mai mul i copii,ncurajndu-le spiritul de competi ie.

    VARIANTA a II-a Complicarea jocului. -explica ia

    Copiii vor fi mp r i i n dou -demonstra ia echipe: echipa albinelor i -conversa iaechipa p s relelor. -exerci iul Buburuza le spune c vntul -joculc l tor a dorit s -i spun ceva, -problema- dar ea nu a n eles dect prima tizareasilab a cuvntului. Le cerecopiilor s alc tuiasc ct mai multe cuvinte atunci cnd setie prima silab i s formuleze propozi ii cu cuvntul astfel

    format. Echipa albinelor vaalc tui cuvntul cu silabarespectiv ,iar echipa p s relelor va formula propozi ii cucuvntul astfel format i invers.Educatoarea le spune copiilor

    -despart ncuvntul mama. Copiii l

    silabe despart n silabe i identificprima silab a cuvntului(ma-).Echipa albinelor va formula ct -munca nmai multe cuvinte care ncep cu echip

    -formuleazsilaba ma-,iar echipa p s rele-

    propozi ii

    lor va alc tui ct mai multepropozi ii cu aceste cuvinte.Educatoarea le spune copiilor

    -despart n

  • 7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii

    13/17

    cuvntul salat . Copiii l n silabe

    despart n silabe i identificprima silab (sa-). Echipap s relelor va formula c t mai multe cuvinte care ncep cusilaba sa-,iar echipa albinelorva alc tui c t mai multe propo- zi ii cu aceste cuvinte. A i desp r it cuvntul salat n silabe.Care dintre voi mi -convesa iaspune ce este salata? (Salataeste o legum de prim var ). Ce poezie am nv at noi

    despre legumele de prim var ? Tranzi ie: se recit poezia

    Legume timpurii Dori i s preg tim i noi o -Observarea

    salat delicioas i s n toas pe comportamen-

    care s o mnc m la masa de tului copiilorprnz? (Da !)Se realizeaz o scurt convorbi- -conversa ia re referitoare la consumul iimportan a legumelor pentruorganism.

    a.)Intuirea materialelor

    Copiii vor observa i vordenumi materialele care sunt pem su e; farfurii,castroane, furculi e i cu ite de plastic,sare, ulei,o et.

    b.)Expunerea re etelor -conversa ia Se vor observa i reaminti

    legumele necesare pentrupreg tirea unei salate: salat verde; ceap verde;

  • 7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii

    14/17

    p trunjel verde; ridichi; spanac;

    ct i celelalte ingredientenecesare:

    sare; o et; ulei.

    c.)Preg tirea legumelor Cu tranzi ia: nspre baie ne-ndrept m

    Ca s ne sp l m D m cu ap i s pun

    Mai cura i suntem acum.copiii vor merge s se spele pemini i s spele legumele.

    d.)Demonstrarea modului de

    -demonstra-lucru ia

    Legumele sunt cur ate i apoi

    tocate m runt pentru salat . e.)Desf urarea propriu-zis a

    activit ii Dup ce toate legumele au fost Observarea

    tocate,vor fi amestecate ntr-uncomportamen-

    castron mare mpreun cu sarea,

    tului verbaluleiul i o etul.

    conversa ia i nonverbalCopiii vor fi solicita i s aprecie-

    Apreciereaze gustul i aspectul salatei.

    modului deDac salata de legume este

    lucrugustoas i aspectuoas buburu- za va mai primi o bulin neagr .

  • 7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii

    15/17

    6.Ob inerea Pentru ca buburuza s -i reca- -explica ia performan ei pete toate bulinele trebuie s -conversa ia

    mai trece i un test: s comple- ta i nite fie de lucru pentru cavntul c l tor s vad c ti i s desp r i i cuvintele n silabe,iar cnd ve i merge la coal ve i fi nite colari eminen i.Se rezolv fia de c tre copii. -individual

    -reprezintDup ce copiii au terminat -exerci iul

    graficde rezolvat fiele, se trece la

    silabelecorectarea lor. Fiele lucrate

    -Aprecierecorect vor fi tampilate.

    moduluiBuburuza i-a primit i ultima

    de lucru

    bulin i fiind foarte bucuroas v propune s v juca i jocul Coule ul rupt.

    Se aeaz sub form de cerc un num r de sc unele,mai pu in cu unul dect num rul de copii .To i copiii au la gt medalioanecu flori,insecte i legume de

    prim var . Copiii se aeaz pe sc unele,iar unul dintre ei,cu uncoule n mn ,se plimb prin interiorul cercului spunnd:M duc la pia s v d i s

    cump r ghiocei,salat ,lalele,..etc. Copiii care au la gt medalionul

    Observarea cu imaginea respectiv (ghiocei , comportamen-

  • 7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii

    16/17

    salat ,laleleetc) vor urma jocul tului verbal

    copilul cu coule ul(cump r to- i nonverbal

    rul). Jocul se repet pn cnd al copiilor

    cump r torul spune: Coule ul s-a rupt! Atunci

    copiii trebuie s se aeze pesc unele. Cel care va r mne n picioare va fi cump r torul.

    Jocul se repet de mai multe ori.7.ncheierea Buburuza le mul umete copiiloractivit ii pentru ajutorul dat:

    V mul umesc tuturor Pentru-al vostru ajutor.A i r spuns i a i ghicit Bulinele mi-am primit.Pot zbura din frunz -n frunz , Acum sunt o buburuz !

    Multe insecte mititeleVor fi prietenele mele !Drept r splat ,ia privi i!O comoar descoperi i.

    Activitatea zilei este finalizat -conversa ia Aprecieri finale

    cu aprecieri asupra efortuluiindividuale i

    depus de copii i se acordcolectiveecusoane i recompense dulcidin partea buburuzei.

  • 7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii

    17/17


Recommended