+ All Categories
Home > Documents > PORTOFOLIUL PERSONAL CONTINE URMATOARELE...

PORTOFOLIUL PERSONAL CONTINE URMATOARELE...

Date post: 28-Feb-2021
Category:
Upload: others
View: 2 times
Download: 0 times
Share this document with a friend
16
1 Curs de formare INFORMATICĂ ŞI TIC Pentru gimnaziu – cls a V-a PORTOFOLIUL PERSONAL CONTINE URMATOARELE COMPONENTE : 1.Proiectul unei unitati de invatare 2.Plan de lectie 3.Sinteza teoriei 4.Fisa de evaluare 5.Fisa rezolvata 6.Fisa de aplicatii Prof. VLAICU (IEPURE) CLAUDIA ŞCOALA GIMNAZIALĂ GHIRODA Judet Timiş, grupa 1
Transcript
Page 1: PORTOFOLIUL PERSONAL CONTINE URMATOARELE COMPONENTEinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · Elevii si-au insusit toate notiunile teoretice legate de lucru cu fisiere

1

Curs de formare

INFORMATICĂ ŞI TIC

Pentru gimnaziu – cls a V-a

PORTOFOLIUL PERSONAL CONTINE URMATOARELE COMPONENTE :

1.Proiectul unei unitati de invatare

2.Plan de lectie

3.Sinteza teoriei

4.Fisa de evaluare

5.Fisa rezolvata

6.Fisa de aplicatii

Prof. VLAICU (IEPURE) CLAUDIA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ GHIRODA

Judet Timiş, grupa 1

Page 2: PORTOFOLIUL PERSONAL CONTINE URMATOARELE COMPONENTEinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · Elevii si-au insusit toate notiunile teoretice legate de lucru cu fisiere

2

Şcoala Gimnazială Ghiroda Disciplina : Informatica si TIC

Forma de organizare : Laborator

Clasa : a V-a, 1ora /săptamână

Anul 2017-2018

1.PROIECTUL UNEI UNITATI DE ȊNVĂŢARE

Unitatea de învăţare: Componentele unui sistem de calcul

Nr.ore alocate : 4 Continuturi Competente

specifice

Activitati de invatare Resurse Evaluare

Unitatea

central

Dispozitive de

intrare / iesire

Memorii

Conceptul de

sistem de

operare

Tipuri de

softtware

1.1.Identificar

ea

componentelor

hard si soft ale

unui calculator

personal

Prezentarea

structurii unui

S.C.

Explorarea

resurselor

fizice si logice

ale unui S.C.

Clasificarea

componentelo

r fizice si

logistice in

functie de

rolul lor

2 Ore

-Manualul

-Activitate de

laborator

-Fise de

lucru

-Calculatorul

Observare

asistemati

ca

Apreciere

verbala

Lucrare

scrisa

Referat

Rolul si

functiile

componentelor

unui calculator

personal

1.2.Descrierea

functionarii

unui calculator

personal

Explicarea

functionarii

diferitelor

componente

hardware si

sofware

Ore

-Manualul

-Activitate de

laborator

-Fise de

lucru

-Calculatorul

Observare

asistemati

ca

Apreciere

verbala

Lucrare

scrisa

Referat

Propunator, Prof.Claudia Vlaicu

Page 3: PORTOFOLIUL PERSONAL CONTINE URMATOARELE COMPONENTEinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · Elevii si-au insusit toate notiunile teoretice legate de lucru cu fisiere

3

2.PLAN DE LECȚIE

ŞCOALA GIMNAZIALĂ GHIRODA

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE : OPERAȚII CU FISIERE ŞI DIRECTOARE

DISCIPLINA : INFORMATICĂ ŞI TIC

CLASA : a V-a

LECȚIE : FORMARE ŞI CONSOLIDARE DE DEPRINDERI ŞI PRICEPERI

PROFESOR : VLAICU T. CLAUDIA

Nivelul initial al clasei :

Elevii si-au insusit toate notiunile teoretice legate de lucru cu fisiere si directoare

Obiective cadru : - realizarea de operatii cu fisiere si directoare

Obiective de referinta : - să recunoască si să creeze un dosar , respectiv un fisier

- să realizeze operatii cu fisiere si directoare

(creare,redenumire stergere, copiere,mutare)

- să realizeze structuri arborescente

Obiective educationale :

- cognitive (a şti ) - să definească notiunea de fişier şi director

- să recunoască si să facă diferenta intre fisier si director

- să identifice corect situatiile in care alegerea unei metode este mai

avantajoasă

- afective (a simti ) - să argumenteze corect alegerea unei variante

- să apecieze corect solutiile oferite de ceilalti membrii ai grupei;

- să se autoevalueze in raport cu obiectivele si cu clasa

- psihomotorii (a face) - să utilizeze corect notiunile teoretice insusite

- să-si formeze deprinderi de lucru specifice temei de studiu

- să utilizeze atat tastatura cat si mous-ul.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1 - formarea si dezvoltarea capacitatii de a utiliza instrumente informatice

O2- realizarea de operatii cu fisiere si directoare

O3 - să realizeze corect toate cerintele fisei de lucru

STRATEGII DIDACTICE

- principiul participarii si invatarii active

- principiul asigurarii progresului gradat al performantei

- principiul conexiunii inverse

METODE DIDACTICE :- metode de comunicare orala : expunere , conversatie

- metode de actiune : aplicatii,invatarea prin descoperire

PROCEDEE DE INSTRUIRE :- explicatia in etapa de comunicare

- invatarea prin descoperire,prin rezolvarea de exercitii

- problematizarea prin crearea situatiilor problema

Page 4: PORTOFOLIUL PERSONAL CONTINE URMATOARELE COMPONENTEinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · Elevii si-au insusit toate notiunile teoretice legate de lucru cu fisiere

4

FORME DE ORGANIZARE : frontala si individual

FORME DE DIRIJARE A INVATARII : dirijata de profesor sau independenta

RESURSE MATERIALE :UTILIZAREA CALCULATOARELOR PERSONALE

TEHNOLOGIA INFORMATIEI SI A COMUNICATIILOR

Clasa a-V-a : Editura .Didactica şi Pedagogică

METODE DE EVALARE : Set de intrebari

Evaluarea continua pe parcursul lectiei

(fisa de lucru si calculator)

DESFAŞURAREA LECȚIEI :

1. MOMENTUL ORGANIZATORIC :

- pregatirea lectiei(proiect didactic,pregatire setului de intrebari, fisei de aplicatii) ;

- organizarea si pregatirea clasei (verificarea frecventei) ;

- captarea atentiei clasei prin anutarea subiectului temei a obiectivelor urmarite,a

modului de desfasurare a activitatii

2.REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR

Se realizeaza un set de intrebari prin reactualizarea cunostintelor teoretice :

1.Ce este un fisier ?

Răspuns asteptat : Este o forma de organizare a datelor pe suportul de informatie

2.Ce este un director ?

Răspuns asteptat : Este un dosar sau un catalog in care se tine evidenta unor fisiere si

directoare de pe disc

3.Care este modalitatea de organizare a directoarelor ?

Răspuns asteptat : Arborescentă

4.Cum se numeste punctul de plecare pentru numirea si salvarea unui director ?

Răspuns asteptat : se numeşte radacina discului,

5. Dati 3 exemple de rădăcini:

Răspuns asteptat : a) C:\este rădăcinadiscului dur C:

b) A:\este rădăcina discului fexibil A:,

c) E:\este rădăcina discului E:

6.Prin ce este caracterizat un fişier ?

Răspuns asteptat, un fisier este caracterizat prin :

• Nume (max. 255 caractere)

• Extensie (max. 3 caractere)

7. Care este calea fişierului (formată din lista de nume ale dosarelor în ordinea ierarhiei,

separate prin caracterul „\”, care trebuie parcursă până la fişier) ?

Răspuns asteptat : C:\Folder\Doc.txt

8. Dati 5 exemple de extensii:

Răspuns asteptat •exe – fişier executabil , •sys – fişier sistem , •ppt – fişier Power Point

(prezentare), •bmp – fişier bitmap (imagine) , •txt – fişier text .

9.Ce atribute poate să aibă un fişier ?

Răspuns asteptat •Archive („arhivă”) – fişier arhivă , •Read-only („numai citire”) – fişier

protejat la scriere, nu poate fi modificat/şters , •Hidden („ascuns”) – nu este vizibil pentru

utilizator dacă nu se bifează opţiunea de vizualizare fişiere ascunse,

•System („sistem”) – fişier al sistemului de operare .

Page 5: PORTOFOLIUL PERSONAL CONTINE URMATOARELE COMPONENTEinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · Elevii si-au insusit toate notiunile teoretice legate de lucru cu fisiere

5

3.SINTEZA TEORIEI

FIŞIERE ŞI DIRECTOARE

CE ESTE UN FIŞIER ŞI CE ESTE UN DIRECTOR

Noţiunile de calculator şi de informaţie au intrat în vocabularul curent şi aproape că nu

se mai simte nevoia să le definim. Mai ales şi pentru faptul că această maşină ce

caracterizează lumea modernă, calculatorul, este implicat continuu în noi domenii de

activitate, trecând foarte repede, de la o alternativă ceva mai scumpă, la un instrument

indispensabil.

Este oare o legătură între calculator şi informaţie? Da! Calculatorul nu este altceva

decât un dispozitiv care prelucrează informaţia, care o poate culege, o poate stoca şi o poate

oferi atunci când este necesară. Evident că în interiorul său, calculatorul are mod propiu de

codificare a informaţiei, un mod mai greu de desluşit de către un nespecialist în ale

calculatoarelor, dar de care are grijă (tot calculatorul) să ne ţină departe, astfel încât în

dialogul cu calculatorul să operăm cu noţiuni familiare nouă.

Cum un calculator nu face altceva decât să prelucreze informaţia, este necesar să

folosească şi el o modalitate prin care să grupeze, să o poată regăsi mai uşor. Termenul care a

fost adoptat în limba română pentru a grupa informaţia ce descrie un anume subiect a fost

fişier.

Ca o concluzie putem defini fişierul (informatic, folosit de calculator) ca forma sub care

regăsim informaţia, pe un suport nevolatil de informaţie. Din punt de vedere al

conţinutului acesta este in general omogen, atât ca organizare cât şi ca informaţie. Pentru

identificare, asemănător cărţilor, fişierul are un nume. Spre deosebire de numele de carte,

numele de fişier se supune unor restricţii (mai mici sau mai mari, în funcţie de generaţia de

calculatoare) privind numărul de caractere, felul lor (litere mari, litere mici, cifre, semne

speciale).. Este o terminaţie, de cel mult trei caractere (separată de nume prin caracterul

punct), care ne codifică tipul de fişier. Vom cunoaşte aceste fişiere prin extensia pe care o au

(exemple: exe, com, bat…).

Directorul este o modalitate de grupare de fişiere pe undisc.Această grupare este

făcută de utilizator, în funcţie de dorinţa proprie(se pot face grupări tematice,grupări după

tipul defişiere, grupăr idupă tipuri dea ctivităţi…).Cum aceste directoare pot fi în număr mare

pe un suport de informaţie,este necesară identificarea lor prin nume.Un nume de director

respecta toate regulile de la numele de fişier (aceasta pentru avea o regulă consecventă).

Modalitatea de organizare a directoarelor este cea arborescentă, punctul de

plecare se numeşte radacina discului, este notată cu numele discului(care este o literă

urmată de semnul:) după care se pune caracterul back slash(\). Exemple de

rădăcini:C:\este rădăcinadisculuidur C: A:\este rădăcina discului fexibil A:, E:\este rădăcina

disculuiE:. Din rădăcină se ramifică directoare.Fiecare director poate avea subdirectoare. În

rădăcină şi în directoare putemsă avem,sau să nu avem fişiere.Atenţie,directorul nu face decât

să grupeze fişiere,el nu conţine informaţie.Informaţia se află numai în fişiere! Aşa cum

într- o bibliote că nu citim rafturi,ci cărţi de pe rafturi,vom deschide spre citire fişiere şi nu

directoare!

Cumo să deosebim fişierele de directoare,având în vedere că regulile de denumire sunt

identice? Le vomdeosebi tocmai prin faptul că in formaţia se află doar înfişiere!

Pentru a indica cu precizie un fişier este necesarsă descriem unitatea de disc pe care

se află,care este calea (lanţulde directoare) de la rădăcina discului până la directorul în care se

Page 6: PORTOFOLIUL PERSONAL CONTINE URMATOARELE COMPONENTEinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · Elevii si-au insusit toate notiunile teoretice legate de lucru cu fisiere

6

află şi în final numele fişierului.Toate acestein formaţii se pot înşirui într-o scriere în care

caracterul backslasheste separatorul.

Spre exemplu şirul de caractere:C:\director1\director2\ana.doc

Se citeşte: fişierul ana.doc, din directorul cu numele director2, derivat din directorul

cu numele director1,derivate din rădăcina disculuiC:.Este o descrie lungă,dar care ne

precizează correct numele şi locul în care se află fişierul.Atenţie,citirea este corectă,dacă

există fişierul ana.doc în directorul director2! Şirulde caractere exemplificat poate fi şi o cale

către directorul ana.doc,dacă ana.doc este un nume de director,derivate din director2. Ca

derutarea să intervină de la inceput,în acelaşi director nu pot exista un director şi un fişier cu

acelaşi nume!Deci fie ana.doc e fişier, fie e director!

În general nu o să fie nevoie să tastăm şiruri de caractere de tipul celui de mai sus

pentru indicarea de fişiere,o să utilizăm modalităţi grafice mult mai prietenoase,în care

arborele este desenat pe ecran,iar utilizatorul alege din acest arbore fişierul cu ajutorul

indicatorului mouse-ului.

Cum informaţi într-un calculator este destul de uşor de distrus,trebuie să stim că avem

câteva modalităţi de protejare. Cea mai bună protecţie este aceea în care fişierele au copii pe

mai multe suporturi externe şi nu sunt la îndemâna oricui.Dar şi aşa suportul magnetic poate

pierde informaţia în timp,motiv pentru care este de ales suportul optic.În afară de acest mod

de protejare prin limitare de acces,fişierele pot fi făcute invizibile,prin utilizarea atributului

Hidden.Dacă dorim ca fişierul nostrum să fie oferit spre citire dar nu şi spre

modificare se utilizează atributul Read only.Un fişier cu acest atribut nu poate fi şters!

Din pacate toate aceste atribute pot fi uşor modificate,aşa că protecţia cea mai bună o

constituie ţinutul în sertar.În măsura in care avem suficienti loc!Este vorba de spaţiu pe disc şi

nu e spatiu fizic.

WINDOWS EXPLORER Lansarea în execuţie a programului

Pentru gestionarea unităţilor de disc, a

directoarelor şi a fişierelor putem utiliza programul Windows Explorer. Acest program ne

oferă o modalitate facilă de inspectare a resurselor calculatorului nostru. Pentru lansarea în

execuţie putem alege una din posibilităşile următoare. Se declanşează meniul Start, apoi se

alege Start-Programs-Windows NT Eplorer. Se acţionează scurt butonul din stânga de pe

mouse . Putem obţine o lansare rapidă în execuţie dând un click dublu rapid cu mouse-ul .

Page 7: PORTOFOLIUL PERSONAL CONTINE URMATOARELE COMPONENTEinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · Elevii si-au insusit toate notiunile teoretice legate de lucru cu fisiere

7

Copierea, mutarea sau ştergerea fişierelor, directoarelor, cu numele selectate Aceste trei operaţii sunt specifice majorităţii programelor, primele două respectând acelaşi

şablon:

-se selectează (marchează) numele asupra cărora dorim să efectuăm operaţia,

-se alege operaţia (copy sau cut),

-se indică destinaţia (locul în care facem copierea sau mutarea),

-se alege comanda Paste.

Pentru ştergere este suficient ca după selectare să apăsăm tasta Del (delete) sau să alegem

comanda Delete. De cele mai multe ori efectul acestor operaţii poate fi anulat prin lansarea

comenzii Undo.

Toate aceste comenzi se află în meniul Edit sau pot fi lansate în execuţie cu combinaţii de

taste (fără apelarea la un meniu). Combinaţiile de taste sunt:

-Ctrl+C pentru Copy,

-Ctrl+X pentru Cut

-Ctrl+V pentru Paste.

Copierea fişierelor şi directoarelor (Copy) Varianta I

Pasul 1. Selectarea numelor Pasul 2. Lansarea comenzii Copy

Pasul 3. Selectarea (indicarea) destinaţiei Pasul 4. Lansarea comenzii Paste

În cazul operaţiei de copiere, destinaţia este întotdeauna un disc sau un director! În situaţia în

care alegem pentru destinaţie un nume de fişier, copierea se va realiza în locul (directorul) în

care se află fişierul menţionat ca destinaţie. Dacă dorim să dublăm un fişier, indicăm ca

Page 8: PORTOFOLIUL PERSONAL CONTINE URMATOARELE COMPONENTEinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · Elevii si-au insusit toate notiunile teoretice legate de lucru cu fisiere

8

destinaţie chiar directorul în care se află fişierul şi după copiere directorul se îmbogăţeşte cu

un fişier cu numele Copy of … Putem repeta operaţia pentru a obţine mai multe copii.

Mutarea de fişiere şi directoare (Cut) Varianta I

Urmează paşii de la copiere cu excepţia alegerii comenzii Cut în loc de Copy. Efectul este

dispariţia numelor din locul în care au fost selectate şi apariţia lor în locul indicat drept

destinaţie.

Varianta II

Se realizează în aceeaşi manieră, diferenţa constând doar în apăsarea tastei Shift în loc de

Ctrl.

Ştergerea de fişiere şi directoare Înainte de a vedea algoritmul distructiv al ştergerii trebuie să notăm faptul că, în urma unei

operaţii de ştergere, fişierele sau directoarele nu sunt pierdute definitiv. Putem readuce

fişierele sau directoarele cu comanda Undo Delete, din meniul Edit. Operaţia este posibilă

dacă este efectuată imediat după ştergere. Mai târziu, după ce au fost date alte comenzi, Undo

anulează comada imediat anterioară.

În imaginile următoare sunt exemplificate acţiunile ce trebuiesc urmate pentru a şterge fişiere

sau directoare.

Pas 1. Selectăm numele Pas 2. Acţionăm tasta Del (Delete) din meniul Edit

Pas 3. Confirmăm operaţia Verificarea operaţiei

Observaţii Atunci când suprafaţa monitorului ne face vizibile atat numele dorite a fi şterse, cât şi iconul

Recycle Bin, cei ce sunt dornici să utilizeze exclusiv mouse-ul, pot proceda înţeparea numelui

cu cursorul mouse-ului, apăsarea prelungă pe butomul din stânga.şi deplasarea până la

Page 9: PORTOFOLIUL PERSONAL CONTINE URMATOARELE COMPONENTEinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · Elevii si-au insusit toate notiunile teoretice legate de lucru cu fisiere

9

Recycle Bin. La eliberarea butonului mouse-ului are loc mutarea dorită (este de fapt o

operaţie de mutare cu o destinaţie precisă).

Schimbarea unui nume de fişier sau director De multe ori nu dorim să pierdem informaţia ci dorim doar să schimbăm numele fişierului sau

directorului respectiv.

Algoritmul ce face posibil acest lucru este:

1.Se selectează numele,

2.Se lansează comanda Rename din meniul File,

3.Se şterge vechiul nume (prin apăsarea tastei Backspace),

4.Se tastează noul nume şi se încheie apăsând tasta Enter.

Observaţii

Pasul 2 poate fi realizat prin acţionarea cu mouse-ul pe numele respectiv, o singură dată şi

aşteptarea fără nici o altă acţiune, până ce se trece la pasul 3.

Cu Rename nu putem schimba simultan mai multe nume.

Recuperarea ulterioară este totuşi posibilă. Aceasta deoarece ştergerea nu distruge fişierul sau

directorul, ci mută în Recycle Bin (). Cine este Recycle Bin? Este locul în care colectăm

lucrurile nefolosibile, înainte de a le distruge. Dacă vrem să găsim efectiv locul unde se află,

îl putem căuta în structura arborescentă din partea stângă. Putem accesa foarte uşor acest loc,

prin click dublu cu mouse-ul pe iconul sub care scrie Recycle Bin de pe Desktop.

Generarea de directoare noi Etapele generării unui nou director sunt:

1.Selectăm în arborele din partea stângă locul din care dorim să generăm noul director,

2.Din meniul Edit alegem New şi lansăm în execuţie Folder,

3.Numele provizoriu New Folder, al directorului apărut în partea dreaptă este şters (prin

apăsarea tastei Backspace)

4.Tastăm numele dorit şi finalizăm apăsând tasta Enter.

Exemplu de generare din directorul TEMP a directorului cu numele Exemplu de director

nou.

Pas 1. Precizarea locului din care dorim să generăm Pas 2. Lansarea comenzii de generare

noul director

Page 10: PORTOFOLIUL PERSONAL CONTINE URMATOARELE COMPONENTEinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · Elevii si-au insusit toate notiunile teoretice legate de lucru cu fisiere

10

Pas 3. Ştergerea numelui provizoriu New Folder Pas 4. Tastarea noului nume

Căutarea automată a unui nume O operaţie foarte importantă este aceea de depistare a existenţei unui fişier sau director pe un

disc. Operaţia poate fi făcută manual, dar în situaţia (des întâlnită) în care numărul de nume

este mare este dificil de găsit fişierul dorit.

Pentru a putea efectua căutări eficiente programul ne pune la dispoziţie în meniul Tools

comanda Find – Files or Folders.

Efectul este apariţia pe ecran a ferestrei Find: All Files (cu opţiunea Name&Location), în

care trebuie să indicăm numele fişierului precum şi locul în care dorim să fie efectuată

căutarea.

Buton prin care se declanşează căutarea

Buton prin care se anulează căutarea anterioară

Named, rubrică în care se indică numele căutat

Look in, rubrică în care se indică locul în care se începe căutarea

Rubrică ce determină, dacă e bifată, căutarea în toare subdirectoarele ce derivă din locul

indicat la Look in,

Rubrica Look in: poate fi completată şi prin tastare directă.

După declanşarea căutării, în lista de la baza ferestrei apar rezultatele, fiecare nume fiind

însoţit de:

- adresa locului în care a fost găsit,

- dimensiunea dacă numele este de fişier,

- data şi ora ultimei modificări.

Asupra numelor din listă se pot efectua selecţii precum şi operaţii de copiere, mutare, ştergere

(operaţii ce sunt găsite în meniul File al ferestrei).

Atenţie, pentru a indica destinaţia, se utilizează arborele din partea stângă a ferestrei

Windows Explorer, care are meniul său Edit.

Deoarece Find este o comandă importantă, sistemul de operare Windows o oferă şi direct,

fără lansarea în execuţie a programului Windows Explorer. Este suficient să declanşăm

meniul Start şi să găsim acestă comandă.

Trebuie să semnalăm aici şi faptul că există versiuni ale programului Windows Explorer ce nu

includ comanda Find. În aceste situaţii suntem obligaţi să o lansăm din meniul Start, unde este

posibil să o găsim sub alt nume (de pildă Search).

Page 11: PORTOFOLIUL PERSONAL CONTINE URMATOARELE COMPONENTEinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · Elevii si-au insusit toate notiunile teoretice legate de lucru cu fisiere

11

Aflarea mărimii unui fişier Având în vedere spaţiul limitat al suportului extern de informaţie este important să cunoştem

dimensiunea fişierului. În acest fel preîntâmpinăm situaţia neplăcută în care la copiere suntem

anunţaţi că discul este plin şi că nu mai avem unde efectua copierea.

Problema poate fi pusă şi invers, mai este loc pe disc, cât spaţiu mai avem disponibil. La

ambele întrebări. Procedura prin care răspundem este similară: se duce cursorul mouse-ului pe

numele discului sau pe numele fişierului şi se apasă butonul din dreapta de pe mouse. Din

meniul flotant ce apare se alege Properties. În fereastra nou apărută se găsesc informaţiile

dorite.

Aflarea gradului de încărcare pentru un disc

Lansarea comenzii Properties

Spaţiul utilizat

Spaţiu disponibil

Capacitatea totală a discului

Aflarea mărimii unui fişier

Numele fişierului

Lansarea comenzii Properties

Directorul în care se află fişierul

Dimensiunea

Numele MS-DOS pentru fişier

Atributele fişierului

Atributele pot fi schimbate prin bifarea sau debifarea căsuţelor corespunzătoare.

Page 12: PORTOFOLIUL PERSONAL CONTINE URMATOARELE COMPONENTEinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · Elevii si-au insusit toate notiunile teoretice legate de lucru cu fisiere

12

Dintre atributele remarcăm Read only (fişierul nu mai poate fi modificat sau şters) şi Hidden

(fişierul este invizibil pentru un utlizator obişnuit.

Părăsirea programului Părăsirea programului se poate face prin:

- închiderea ferestrei Exploring,

- lansarea comenzii Close din meniul File.

OPERATII CU FISIERE SI DIRECTOARE

Fişiere şi dosare

•Un fişier este caracterizat prin

•Nume (max. 255 caractere)

•Extensie (max. 3 caractere)

•Calea fişierului (formată din lista de nume ale dosarelor în ordinea ierarhiei, separate prin

caracterul „\”, care trebuie parcursă până la fişier) - > C:\Folder\Doc.txt

•Exemple de extensii:

•exe – fişier executabil

•sys – fişier sistem

•ppt – fişier Power Point (prezentare)

•bmp – fişier bitmap (imagine)

•txt – fişier text

• Un fişier poate să aibă următoarele atribute:

•Archive („arhivă”) – fişier arhivă

•Read-only („numai citire”) – fişier protejat la scriere, nu poate fi modificat/şters

•Hidden („ascuns”) – nu este vizibil pentru utilizator dacă nu se bifează opţiunea de vizualizare

fişiere ascunse

•System („sistem”) – fişier al sistemului de operare

Page 13: PORTOFOLIUL PERSONAL CONTINE URMATOARELE COMPONENTEinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · Elevii si-au insusit toate notiunile teoretice legate de lucru cu fisiere

13

Şcoala Gimnazială Ghiroda

Clasa a-V-a

Elevul/eleva...............................

4.FIŞĂ DE EVALUARE

1.Ce intelegeti prin fisier ?

a) sistem de operare ;

b) o baza de date;

c) Este o forma de organizare a datelor pe suportul de informatie.

2.Ce este directorul ?

a) este un dosar ;

b) un dosar/catalog in care se tine evidenta unor fisiere si directoare de pe disc.

c) un catalog in care se tine evidenta unor fisiere ;

3.Care este modalitatea de organizare a directoarelor ?

a) arborescentă.

b) liniara;

c) ramificata;

4. Cum indicam cu precizie un fişier ?

5. Dacă dorim ca fişierul nostru să fie oferit spre citire dar nu şi spre

modificare ce atribut folosim ?

a) •Read-only („numai citire”) – fişier protejat la scriere.

b) •Hidden („ascuns”) – nu este vizibil pentru utilizator;

c) •System („sistem”) – fişier al sistemului de operare ;

6. Care este calea fişierului (formată din lista de nume ale dosarelor în ordinea ierarhiei,

separate prin caracterul „\”, care trebuie parcursă până la fişier) ?

7. Dati 3 exemple de extensii:

a)

b)

c)

8. Cum se numeste punctul de plecare pentru numirea si salvarea unui director ?

9. Dati 3 exemple de rădăcini:

a)

b)

c)

Page 14: PORTOFOLIUL PERSONAL CONTINE URMATOARELE COMPONENTEinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · Elevii si-au insusit toate notiunile teoretice legate de lucru cu fisiere

14

Şcoala Gimnazială Ghiroda

Clasa a-V-a

Elevul/eleva...........................

5.FIŞĂ REZOLVATĂ

1.Ce intelegeti prin fisier ?

a) sistem de operare ;

b) o baza de date;

c) Este o forma de organizare a datelor pe suportul de informatie 1p.

2.Ce este directorul ?

a) este un dosar ;

b) un dosar/catalog in care se tine evidenta unor fisiere si directoare de pe disc. 1p.

c) un catalog in care se tine evidenta unor fisiere ;

3.Care este modalitatea de organizare a directoarelor ?

a) arborescentă. 1p

b) liniara;

c) ramificata;

4. Cum indicam cu precizie un fişier ?

C:\director1\director2\ana.doc 1p

5. Dacă dorim ca fişierul nostru să fie oferit spre citire dar nu şi spre

modificare ce atribut folosim ?

a) •Read-only („numai citire”) – fişier protejat la scriere. 1p

b) •Hidden („ascuns”) – nu este vizibil pentru utilizator;

c) •System („sistem”) – fişier al sistemului de operare ;

6. Care este calea fişierului (formată din lista de nume ale dosarelor în ordinea ierarhiei,

separate prin caracterul „\”, care trebuie parcursă până la fişier) ?

C:\Folder\Doc.txt 1p

7. Dati 3 exemple de extensii:

a) •exe – fişier executabil ,

b) •sys – fişier sistem

c) •txt – fişier text . 1p

8. Cum se numeste punctul de plecare pentru numirea si salvarea unui director ?

Se numeşte radacina discului 1p

9. Dati 3 exemple de rădăcini:

a) C:\este rădăcinadiscului dur C:

b) A:\este rădăcina discului fexibil A:,

c) E:\este rădăcina discului E: 1p

Din oficiu -1p

Page 15: PORTOFOLIUL PERSONAL CONTINE URMATOARELE COMPONENTEinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · Elevii si-au insusit toate notiunile teoretice legate de lucru cu fisiere

15

Şcoala Gimnaziala Ghiroda

An şcolar : 2017 - 2018

Clasa a V a

6. FIŞA DE APLICAȚII - Operatii cu fisiere si directoare

1. Construiti pe discul local C structura arborescenta de dosare (folder) astfel :

DISC LOCAL C

SCOALA

MATERII ORAR TEME LECTURI

CONCURSURI PROIECTE

2. Folosind aplicatia WordPad construiti urmatoarele fisiere :

-in dosarul ORAR constuieste fisierele :

LUNI cu textul : romana matematica ,informatica ,franceza

MARTI cu textul: muzica,romana, geografie,sport

MIERCURI cu textul : fizica matematica ,istorie ,desen

JOI cu textul:chimie,ed.fizica,franceza,informatica

VINERI cu textul : romana, matematica ,fizica,istorie

- dosarul LECTURI constuieste fisierele

I. CREANGA cu textul « AMINTIRI DIN COPILARIE »

M .EMINESCU cu textul « poezii »

3.Redenumiti dosarul ORAR dandu-i numele PROGRAM.

4. Mutati dosarul LECTURI in dosarul MATERII.

5.Copiati dosarele TEME ,PROGRAM in dosarul MATERII.

6.Stergeti dosarele TEME si LECTURI si le readuceti apoi din Recycle Bin

7.Creati o scurtatura a dosarului MATERII

8.Cautati pe discul C fisierul JOI si apoi dosarul PROGRAM

Page 16: PORTOFOLIUL PERSONAL CONTINE URMATOARELE COMPONENTEinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · Elevii si-au insusit toate notiunile teoretice legate de lucru cu fisiere

16

6.1. FISA REZOLVATA :

1.Deschidem aplicatia My Computer (Open) –selectam Discul C

(Explorer) –meniul File-optiunea New(nou)-folder(dosar) si ii dam numele SCOALA

Selectam directorul(dosarul) scoala il dechidem(Open) si cream directoarele

MATERII,ORAR,TEME,LECTURI

Deschidem dosarul MATERII si cream dosarele CONCURSURI , PROIECTE

2.Lansam aplicatia WordPad :START-PROGRAMS-ACCESSORIES-

WORDPAD.Editam textul si salvam astfel :meniul FILE

optiunea SAVE tastam numele fisierului(LUNI) ,deschidem lista SAVE IN : selectam

dosarul SCOALA-subdosarul ORAR –OPEN si salvam fisierul

La fel se creaza fisierele MARTI,MIERCURI,JOI,VINERI.Fisierele I.CREANGA si M.

Eminescu se vor salva in directorul LECTURI

3.Selectam dosarul ORAR,dam clic butonul din dreapta al mous-ului si luam

optiunea RENAME(redenumire ) ,stergem numele ORAR si tastam numele PROGRAM

4.Selectam dosarul LECTURI dam clic butonul din dreapta al mous-ului si

luam optiunea CUT(decupare) selectam dosarul MATERII –OPTIUNEA PASTE(lipire)

5. Selectam dosarele TEME,PROGRAME dam clic butonul din dreapta al

mous-ului si luam optiunea COPY(copiere) selectam dosarul MATERII –OPTIUNEA

PASTE(lipire)

6. Selectam dosarele TEME,LECTURI dam clic butonul din dreapta al mous-

ului si luam optiunea DELETE(stergere).Le readucem din RECYCLE BIN cu ajutorul

optiuni RESTORE

7. Selectam dosarul MATERII dam clic butonul din dreapta al mous-ului si

luam optiunea CREATE SORCHUT.

8.Din meniul TOOLS optiunea FIND ,in caseta de text NAMED introduceti

caracterele sau numele fisierului cautat (JOI )si executati clic pe butonul FIND NOW

pentru a incepe cautarea.

Prof.Claudia Vlaicu


Recommended