+ All Categories
Home > Documents > PORTOFOLIUinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:...1 Curs: Informatica si TIC pentru...

PORTOFOLIUinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:...1 Curs: Informatica si TIC pentru...

Date post: 19-Feb-2021
Category:
Upload: others
View: 14 times
Download: 1 times
Share this document with a friend
33
1 Curs: Informatica si TIC pentru gimnaziu clasa a V-a PORTOFOLIU Formator: prof. Szabó Zoltan Cursant: prof. Farcaş Florina Marinela Judetul Mureș - Seria 1, Grupa 2 septembrie octombrie 2017
Transcript
  • 1

    Curs:

    Informatica si TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a

    PORTOFOLIU

    Formator: prof. Szabó Zoltan

    Cursant: prof. Farcaş Florina Marinela

    Judetul Mureș - Seria 1, Grupa 2

    septembrie – octombrie 2017

  • 2

    MODUL 1. SISTEM DE CALCUL

  • 3

  • 4

  • 5

  • 6

  • 7

  • 8

    MODUL 2. SISTEMUL DE OPERARE WINDOWS

  • 9

  • 10

  • 11

  • 12

  • 13

  • 14

  • 15

    MODULUL 3. INTERNET

  • 16

  • 17

  • 18

  • 19

  • 20

  • 21

    MODUL 4. PAINT

  • 22

  • 23

  • 24

    MODUL 5. SCRATCH

    Cum construim un dreptunghi în scratch?

  • 25

    Cum construim o serie de figuri geometrice in scratch?

  • 26

    Suma a două numere?

    a

    b

    a+b=

  • 27

  • 28

    Modul 6. Metodică

  • 29

    Proiect didactic

    Disciplina:Tehnologia informatiei si a comunicatiilor An şcolar: Clasa: Data: Profesor: Farcas Florina Marinela Unitatea de învăţare: Reteaua Internet Tema lecţiei: Crearea paginilor Web –FrontPage Tipul lecţiei: verificare, predare – invatare Durata: 50 min Locul de desfăşurare: laboratorul de informatică Competente generale:

    C6: Formarea deprinderilor de creare a unei pagini WEB

    Competente specifice: CS1: utilizarea modurilor de vizualizare din FrontPage

    CS2: prezentarea meniurilor si a barelor de instrumente

    CS3: utilizarea operaţiilor de bază necesare realizării construirii unei pagini Web in FrontPage

    CS4: aplicarea operaţiilor de bază necesare pentru realizarea unei pagini – copiere, mutare, ştergere

    CS5: realizarea unor aplicaţii practice

    Nivelul iniţial al clasei:

    elevii si-au format şi dezvoltat deprinderile de utilizare a unui procesor de texte

    elevii si-au format şi dezvoltat deprinderile de utilizare a mijloacelor moderne de comunicare – reţeaua Internet

    Obiective educationale -Obiective cognitive

    elevii sa se familiarizeze cu notiunile de baza ale editorului de pagini Web FrontPage - Obiective afective

    sa manifeste atitudine de implicare activa in desfasurarea lectiei

    sa aprecieze utilitatea cunoasterii notiunilor despre editoare de pagini Web Strategii didactice

    -Principii didactice:

    -principiul asigurării progresului gradat al performanţei

    -principiul conexiunii inverse

    -principiul participării şi învăţării active

    -Metode de învăţare:

    -conversaţia (CV)

    -explicaţia(Exp)

    -exerciţiul(Ex)

  • 30

    -problematizarea (Pr)

    -Procedee de instruire:

    -conversaţia de consolidare

    -problematizarea prin crearea de situaţii problemă

    -exerciţiul de consolidare-Forme de organizare:

    -frontală

    -pe grupe (2 elevi)

    -Resurse materiale:

    -fişe de lucru cu set de aplicaţii (exerciţii pe grade de dificultate)

    -calculator

    -soft educational

    - curs audio oferit de site-ul Microsoft

    -Material bibliografic:

    -pentru elevi:

    -Tehnologia informatiei si a comunicatiilor – manual clasa a IXa

    , Mariana

    Milosescu

    -pentru profesor:

    -Metodica predării Informaticii şi Tehnologia Informaţiei: Carmen Petic,

    Ştefania Crăcinescu, Daniela Popa

    - Tehnologia informatiei si a comunicatiilor – manual clasa a IXa

    , Mariana

    Milosescu

    - Microsoft FrontPage: David Plotikin-Teora

    - Curs audio oferit de site-ul Microsoft

    -Elemente de metodica predarii informaticii in scoala,C.Petre, C.Boboila,

    editura Dova ,1997

    -Metode de evaluare:

    -evaluare continuă pe parcursul lecţiei(fişa de lucru şi calculatorul)

    Desfăşurarea activităţii:

  • 31

    I.PREGATIREA LECTIEI

    - întocmirea proiectului didactic

    - pregătirea softului educational

    - pregătirea fiselor de lucru

    II. STRUCTURA LECTIEI PE SECVENTE DE INSTRUIRE

    CS Min Activitatea desfasurata de profesor Activitatea elevilor

    MI

    2’ 1.MOMENT ORGANIZATORIC

    - verificarea frecventei elevilor si a tinutei

    acestora

    - verificarea existenţei şi operaţionalităţii

    resurselor materiale

    - elevii raporteaza absentii si motivele

    absentarii lor

    - semnaleaza eventualele defectiuni

    tehnice

    CV

    5

    10’ 2. VERIFICAREA CUNOSTINTELOR

    din lectia anterioara

    Profesorul distribuie elevilor fisa de lucru individual

    Elevii completeaza fisa data in timpul

    acordat

    Pr

    CS1

    25’ 3. PREDAREA–INVATAREA LECTIEI NOI

    Profesorul prezinta titul lectiei si subiectele

    acesteie; introduce notiunile noi prin

    intermediul prezentari Power-Point.

    Tema lecţiei: Crearea paginilor Web –

    FrontPage

    Subiecte lectiei:

    1. Introducere. Utilizarea modurilor de

    vizualizare din FrontPage

    • Modul explorer • Modul editor

    2.Lansarea aplicatiei FrontPage

    3.Interfata FrontPage. Prezentarea

    meniurilor si a barelor de instrumente

    4. Construirea unei pagini Web

    5. Adaugarea si formatarea textului

    Elevii urmaresc prezentarea Power Point si

    noteaza in caiete.

    La solicitarea profesorului, isi exprima

    parerea despre scopul crearii unei pagini

    Web.

    Observa pe calculator modul de vizualizare

    din FrontPage- modul explorer si modul

    editor

    Elevii urmaresc prezentarea meniurilor si a

    barelor de instrumente din FrontPage

    E

    Cv

    Obs

  • 32

    CS Min Activitatea desfasurata de profesor Activitatea elevilor

    MI

    CS2

    CS3

    CS4

    CS1

    CS2

    CS3

    CS5

    11’ 4. FIXARE

    - Profesorul preopune spre rezolvare fisa de

    aplicatii(anexa)

    - Profesorul invita elevii sa urmareasca curs

    audio oferit de site-ul Microsoft pentru asi

    fixa notiunile prezentate in lectie

    - Elevii citesc si rezolva sarcinile propuse.

    - Elevii citesc si asculta explicatiile oferite

    de asistent

    Obs

    Ex

    1’ 5. NOTAREA ELEVILOR

    - profesorul realizeaza observarea

    sistematica a activitatii elevilor

    -elevii care au desfasurat la ora o activitate

    eficienta sunt notati in agenda profesorului

    cv

    1' 6.TEMA PENTRU ACASA

    -profesorul propune tema pentru acasa:

    pagina 159 manual1,2,3,4,5,6

    -elevii noteaza in caiete tema pentru acasa

  • 33

    Numele si prenumele elevului:

    Fisa de lucru individuala

    Timp de lucru: 10 min

    Adevårat/Fals:

    1. Un browser este un program client numai pentru serviciul web.

    2. O paginå Web este un fisier care contine text ASCII si coduri de control.

    3. O paginå care contine imagini grafice si video este o paginå dinamicå.

    4. La conversia unui document Word în format HTML nu se pierd formatårile textului si ale obiectelor.

    Completati:

    1. O colectie finitå de pagini Web se numeste ....................................

    2. Browserul sistemului de operare Windows se numeste ..................................

    3. Limbajul folosit pentru crearea paginilor Web se numeçte .............

    4. Pentru a obtine în timp real o informatie variabilå într-o paginå Web se foloseste tehnologi..................

    5. Textul derulant este un efect ............. de animatie.

    Alegeti råspunsul corect:

    1. Titlul paginii Web se scrie în:

    a) corpul paginii b) antetul paginii c) blocul paginii

    2. Tehnologia folositå pentru a obtine pagini dinamice se numeste:

    a) GIF b) JPEG c) CGI

    3. Pentru a crea pagini cu un design uniform folositi:

    a) sablonul de paginå b) stilul compozitiei c) foaia de stil


Recommended