Date post: | 14-Apr-2016 |
Category: |
Documents |
Upload: | maria-stan |
View: | 117 times |
Download: | 14 times |
Proiect didacticȘcoala Gimnazială nr. 190, București
Student: Stan MariaClasa: a V-a A
Data: 14.12.2015Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura românăTitlul lecţiei: Predicatul nominal
Tipul lecţiei: de predare
Obiective operaţionale:a) cognitive: Elevii vor fi capabili :1. să dea definiţia predicatului nominal;2. să identifice predicatul nominal în propoziţii;3. să recunoască structura predicatului nominal;4. să recunoască valorile morfologice ale verbului “a fi”;5. să definească numele predicativ;6. să recunoască prin ce parţi de vorbire se exprimă numele predicativ;7. să diferenţieze predicatul verbal de cel nominal;
b) afective:8. să adopte o atitudine pozitiva faţă de cunoştinţele dobândite;
STRATEGIA DIDACTICĂa) Metode şi procedee:
- analiza gramaticală,- învăţarea prin descoperire, - conversaţia euristică, - munca independentă,- exerciţiul, - demonstraţia,- exemplificarea, - explicaţia, - problematizarea,- schema la tabla;-
b) Mijloace de învăţămât:- manualul;- caietele elevilor;- fişă de lucru;- test de evaluare; - tabla.- fişă teoretică
c) Forme de organizare a activităţii: - activitate frontală, - activitate independentă individuală,
d) Resurse şi managementul timpului:- spaţiul de lucru: sala de clasă;- cunoştinţele anterioare despre verb şi despre predicatul verbal;- timpul de învăţare: 50 minute;- capacităţi normale de învăţare ale elevilor.
e) Resurse bibliografice:
- Al. Crişan, S. Dobra, F. Sâmihăian, Limba română, Manual pentru clasa a V-a, Ed.Humanitas, 2003- Matei Cerkez (coord.), Florica Lupu, Victoria Pădureanu, Ioana
Triculescu, Comunicarea şi gramatica în exerciţii şi teste clasa a V-a, Editura Paralela 45;
- Vistian Goia, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Editura Dacia Educaţional.
- Ştefania Popescu, Gramatica practică a limbii române cu o culegere de exerciţii, ed. a V-a revăzută, Ed. Orizonturi, Buc. , 1995
- Constantin Parfene, Metodica predarii limbii si literaturii romane, Ed. Polirom, 1999
f) Modalităţi de evaluare:- frontală;- formativă;- orală;- prin calificative;- autoevaluare.
Scenariu didactic
Nr.crt
Etapele lecţiei
Ob.
oper
.Ti
mp Conţinutul învăţării Strategia didactică Evaluare
Metode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Forma de organizare
1 Moment organizatoric
1’
Se asigură condiţiile necesare
desfăşurării optime a activităţii:
asigurarea liniştei, pregătirea
materialului didactic.
Conversa-
ţiaActivitate
frontală
2Verificarea
temei scrise şi a cunoştinţelor
anterior însuşite
7’
Profesorul solicită elevilor să
efectueze analiza gramaticală a
predicatelor verbale din
enunţurile exerciţiului 1 din fişa
de lucru ( anexa1)
Conversa-
ţia
Exerciţiul
Analiza gramati-
cală
Caietele de
teme ale
elevilor
Fişa
practică
(Anexa 1)
Activitate
frontală
formativă
frontală
orală
Profesorul scrie pe tabla
3Captarea atenţiei
5’
întrebarea: Ce face subiectul?şi le cere elevilor să meargă la tablă pentru a scrie enunţuri care pot fi considerate răspunsuri potrivite pentru această întrebare.
Se concluzionează următorul lucru : După cum am observat, predicatul arată ce face subiectul, dar urmează să vedem că acesta poate arăta şi însuşiri ale subiectului.
Conversa-
ţia
Exerciţiul
Caietele de
clasă ale
elevilor
Tabla
Activitate
frontală
Activitate
individuală
frontală
orală
scrisa
4Anunţarea
subiectului şi a obiectivelor
2’
Voi anunţa elevii că în această lecţie vor învăţa despre predicatul nominal pentru ca la sfârşitul orei să fie capabili:- să dea definiţia predicatului nominal;- să identifice predicatul nominal în propoziţii;- să recunoască structura predicatului nominal;- să recunoască valorile morfologice ale verbului “a fi”;- să definească numele predicativ;- să recunoască prin ce parţi
Expunerea
Conversaţ
ia
Caietele de notiţe ale elevilor Activitate
frontală
Apreciere
verbală
de vorbire se exprimă numele predicativ;- să diferenţieze predicatul verbal de cel nominal;
Problemat
izarea
Formativă
5 Conducerea învăţării.
O. 1
O. 2
O. 3
O. 3
15’
Se prezintă elevilor următoarea definiţie a predicatului nominal: Predicatul care arată o caracteristică a ( cine este, ce este sau cum este subiectul ) subiectului se numeşte Predicat Nominal El este exprimat printr-un verb copulativ la un mod predicativ + o parte de propoziţie numită Nume Predicativ Se menţionează apoi că acesta răspunde la următoarele întrebări:
9. Cine? + vb. cop.10. Ce? + vb. cop.11. Cum? + vb. cop.
Se notează pe tablă exemplul:Cerul este senin.Şi se face distincţia:Cerul este senin. verb copulativ
Problemat
izarea
Conversaţ
ia
Fişe
practica
(anexa 1)
Tabla
Activitate
frontală
apreciere
verbală
frontală
5 Conducerea învăţării.
O. 3
O. 4
O. 7
O. 4
Cerul este senin. nume predicativ
Se face menţiunea că verbul copulativ este un instrument gramatical ce face legătura între numele predicativ şi subiect, atribuindu-i acestuia o caracteristică şi că în limba română există un număr restrâns de verbe copulative. Acestea sunt:+ a fi+ a deveni, a ajunge, a ieşi, a se face+ a părea+ a rămâne, etc. Li se cere apoi elevilor să alcătuiască pe fişa de lucru 4 enunţuri ce conţin predicate nominale formate cu verbe copulative diferite. (exerciţiul 3)
Sunt notate apoi pe tablă valorile morfologice ale verbului „a fi”, astfel:+ valoare predicativă – poate îndeplini singur funcţia sintactică de predicat verbal; Andrei este acasă.+ valoare auxiliară – ajută la formarea unor moduri şi timpuri
Problemat
izarea
Exerciţiul
Caietele de
notiţe ale
elevilor
Fişe
practică
(anexa 1)
Tabla
Activitate
frontală
Activitate
individuală
orală
apreciere
verbală
frontală
5Conducerea învăţării.
O. 5
O. 6
O. 7
verbale;Aş fi mers cu voi în excursie.+ valoare copulativă –ajută la formarea predicatului nominal alături de numele predicativ;Andrei este elev. Se menţionează că numele predicativ este partea secundară de propoziţie care arată o caracteristică ce se atribuie subiectului cu ajutorul verbului copulativ şi se exemplifică noţiunea de nume predicativ cu exemplul:„… băieţii erau mărunţei / şi stau pe lângă dânşii ca ulceluşele…”(P. Ispirescu, Fata săracului cea isteaţă) erau – verb copulativ mărunţei – nume predicativ băieţii - subiect Numele predicativ se exprimă prin:
12. AdjectiveNisipul era fierbinte.
13. substantive Dan este student eminent.
14. substitute ale substantivului (pronume, numerale)
Exerciţiul
Învăţarea
prin
descoperir
e
Demonstr
aţia
Exemplific
area
Caietele de
notiţe ale
elevilor
Tabla
Activitate
individuală
Activitate
frontală
orală
apreciere
verbală
frontală
5 Conducerea învăţării.
O. 6
O. 7
Prietenul meu este el. (p. pers.)Unchiul meu este dumnealui. (p. pers. de politeţe)Excursioniştii erau nouăsprezece. (num. card.)Era al doilea la învăţătură. (num. Ord.) Trebuie reţinut faptul că, asemenea subiectului, numele predicativ poate fi nu doar simplu ci şi multiplu:Vremea este rece sau caldă?Ziua părea mohorâtă şi rece.Este silitoare, dar neatentă uneori.şi se face menţiunea că între termenii numelui predicativ multiplu se stabileşte o relaţie de coordonare prin juxtapunere (,) sau prin joncţiune (şi, sau, dar,)
Exerciţiul
Învăţarea
prin
descoperir
e
Demonstr
aţia
Exemplific
area
Caietele de
notiţe ale
elevilor
Tabla
Activitate
individuală
Activitate
frontală
orală
apreciere
verbală
frontală
6
Obţinerea performanţei şi asigurarea feed-back-ului.
O. 1 –
O. 7
12’ Se realizează prin completarea unei fişe teoretice în care sunt reluate noţiunile noi prezentate în lecţia de astăzi. Verificarea fişei se face oral după cele 5 minute pe care elevii le-au avut la dispoziţie pentru a o completa. Se discută cu elevii despre modul cum au rezolvat cerinţele testului. In acest fel elevii iau cunoştinţă de soluţiile
Conversaţ
ia
Problemat
izarea
Fişa
teoretică
(Anexa 2)
Activitate
individuală
scrisă
O. 1 –
O. 7
corecte. Feed-back-ul are loc permanent pe parcursul conversaţiei, în cadrul conducerii învăţării şi se concretizează prin aprecieri verbale făcute de profesor: E bine! Da! Exact!
Exerciţiul
orală
7.Asigurarea retenţiei şi a transferului.
O. 1 –
O. 78’
Li se da elevilor spre rezolvare testul de evaluare anexat prezentului proiect. Testele vor fi corectate şi evaluate de către profesor după lecţie.
Elevii primesc tema pentru acasă care constă în alcătuirea a 5 propoziţii care să conţină predicate nominale cu nume predicative exprimate prin părţi de vorbire diferite.
Conversaţ
ia
Test
evaluare
(Anexa 3)
Activitate
frontală Formativă
Anexa 3
Numele şi prenumele………..................................... Data…………….Clasa a V-a .... Nota..............
PREDICATUL NOMINAL
Test
Citeşte cu atenţie şi încercuieşte răspunsul corect :
I.( 6 x 10 p.) În propoziţia :
,, Fata babei era slută, leneşă, ţâfnoasă...’’ ( Ion Creangă )
1. predicatul este : a) era slută ; b) fata babei era ; c) era slută, leneşă, ţâfnoasă.
2. există : a) un predicat nominal ; b) un predicat nominal şi un predicat verbal ; c) un predicat verbal.
3. din predicat face parte : a) un nume predicativ ; b) un nume predicat multiplu ; c) subiect multiplu.
4. cuvântul era este : a) verb auxiliar ; b) verb predicativ ; c) verb copulativ.
5. verbul este la : a) mod personal ; b) mod nepersonal.
6. cuvântul leneşă este : a) adjectiv ; b) substantiv ; c) numeral.
II. ( 2 x 15 p.) Completează PROPOZIŢIILE de mai jos, respectând cerinţa dată :
Prinţesa era ..............................şi .......................................... ( PREDICAT NOMINAL )
Prâslea era........................................ ( PREDICAT VERBAL ) Se acordă 10 puncte din oficiu.
SUCCES !Anexa 2
NUMELE ŞI PRENUMELE………………………….. DATA…………………CLASA A V-A…..
FIŞĂ TEORETICĂ
DEFINIŢIE 1 :Predicatul care arată o caracteristică a subiectului se numeşte
………………………………………...…El este exprimat printr-un verb
……………………………..la un mod ………………………………….şi o parte de
propoziţie numită …………………………………………………
Completaţi schema:
Verbul copulativ este un………………………………………. ce face legătura
între........................... şi ……………………
PREDICATUL NOMINAL
Completaţi schema:
DEFINIŢIE 2 : Numele predicativ format din mai multe părţi de vorbire se numeşte nume predicativ………………………
Exemplu :
Valorile morfologiceale verbului
A FI
Exemplu: Exemplu: Exemplu:
Anexa 1
NUMELE ŞI PRENUMELE………………………….. DATA…………………CLASA A V-A…..
FIŞĂ PRACTICĂ
1.Identificaţi şi analizaţi predicatele verbale din fraza:
Zăpada era bătută şi ei alunecau straşnic. Uneori se ţineau unul de altul.
Alteori, şirul se rupea şi mai ales cei din spate erau zvârliţi departe în zăpada.
2.Identificaţi predicatele nominale din fraza de mai sus şi explicaţi din ce părţi de vorbire sunt alcătuite.
3.Alcătuiţi câte un enunţ în care verbele a deveni şi a fi să aibă, pe rând valoare copulativă si valoare predicativă
4. Completează următoarele enunţuri, respectând cerinţele dintre paranteze:Prâslea nu este nici………………………………….., nici…………………………(predicat verbal)Palatele împăraţilor sunt…………………, ……………..şi ……………………(predicat nominal)Prinţul era …………………, dar……………………………….( predicat nominal)Prinţul a fost ……………………………sau …………………………………? ( predicat verbal)
Model de analizaZapada era batuta si ei alunecau strasnic. Uneori se tineau unul de altul. Alteori, sirul se rupea si mai ales cei din spate erau zvarliti departe in zapada.
era batuta = predicat nominal, alcatuit din verb copulativ „era”, intranzitiv, persoana a III-a, numarul singular, conjugarea a IV-a, diateza activa, modul indicativ, timpul imperfect si numele predicativ „batuta”, exprimat prin adjectiv provenit din participiu, genul feminin, numarul singular, cazul nominativ, grad de comparatie pozitiv.
alunecau = predicat verbal, exprimat prin verb predicativ, personal, intranzitiv, persoana a III-a, numarul plural, conjugarea I, diateza activa, modul indicativ, timpul imperfect.
se tineau = predicat verbal, exprimat prin verb predicativ, personal, intranzitiv, persoana a III-a, numarul plural, conjugarea a III-a, diateza reflexiva, modul indicativ, timpul imperfect.
se rupea = predicat verbal, exprimat prin verb predicativ, personal, intranzitiv, persoana a III-a, numarul singular, conjugarea a III-a, diateza reflexiva, modul indicativ, timpul imperfect.
erau zvarliti = predicat verbal, exprimat prin verb predicativ, personal, intranzitiv, persoana a III-a, numarul plural, conjugarea a IV-a, diateza pasiva, modul indicativ, timpu