+ All Categories
Home > Documents > Mihaela Proiect

Mihaela Proiect

Date post: 27-Dec-2015
Category:
Upload: turcea-mihaela
View: 49 times
Download: 0 times
Share this document with a friend
38
PROIECT DIDACTIC DATA: 21.05.2015 CLASA : I ȘCOALA GIMNAZIALĂ ȘINCA NOUĂ PROPUNĂTOR :TURCEA MIHAELA ARIA CURRICULARA:Limbă și comunicare DISCIPLINA: Comunicare în limba română UNITATEA DE ÎNVĂȚARE :Înfloresc grădinile SUBIECTUL LECȚIEI :Sunetul și litera Z FORMA DE ORGANIZARE :activitate integrată DOMENIILE DE ACTIVITATE IMPLICATE: Comunicare în limba română Matematică și explorarea mediului
Transcript
Page 1: Mihaela Proiect

PROIECT DIDACTIC

DATA: 21.05.2015

CLASA : I

ȘCOALA GIMNAZIALĂ ȘINCA NOUĂ

PROPUNĂTOR :TURCEA MIHAELA

ARIA CURRICULARA:Limbă și comunicare

DISCIPLINA: Comunicare în limba română

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE :Înfloresc grădinile

SUBIECTUL LECȚIEI :Sunetul și litera Z

FORMA DE ORGANIZARE :activitate integrată

DOMENIILE DE ACTIVITATE IMPLICATE:

Comunicare în limba română

Matematică și explorarea mediului

Dezvoltare personală

Page 2: Mihaela Proiect

Muzică și mișcare

COMPETENȚA SPECIFICĂ:

• Perceperea mesajului citit/audiat prin receptarea adecvată a universului emoțional și estetic al textelor literare și utilitatea textelor nonliterare

SUBCOMPETENȚE:

Comunicare în limba română

1.3 Identificarea corectă a consoanelor ,a vocalelor,și a silabelor în cuvinte;

2.1 Formularea de enunțuri proprii în diverse situații de comunicare

2.2 Conștientizarea procesului de formare a cititului:citirea corectă,sintetizarea treptată a literelor în silabe,a silabelor în cuvinte și a cuvintelor în propoziții;

1.4 Demonstrarea înțelegerii mesajului audiat prin formularea răspunsurilor la întrebări,prin argumentarea unor cuvinte ,propoziții;

4.1 Scrierea literelor de mână,a cuvintelor,propozițiilor,textului;

3.1Citirea unor cuvinte și propoziții scurte ,scrise cu litere de tipar și de mână

Matematică și explorarea mediului

1.1Scrierea citirea și formarea numerelor naturale până la 100

Page 3: Mihaela Proiect

5.2 Rezolvarea de probleme în care intervin operații de adunare sau scădere în concentrul 0-31 ,cu ajutorul obiectelor

5.2 Gruparea datelor în tabel ,potrivit unor criterii date

2.1. Orientarea și mișcarea în spațiu în raport cu repere/direcții date folosind sintagme de tipul: în, pe, deasupra, dedesubt, lângă, în față, în spate, stânga, dreapta, orizontal, vertical, oblic , interior, exterior,

Arte vizuale și abilități practice

1.1 Sesizarea semnificației unui mesaj vizual simplu ,exprimat prin desen/colaj care reflectă un context familiar

Dezvoltare personală

2.2 Identificarea și aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea școlară

3.1 Identificarea unor sarcini simple de lucru în contexte variate

3.2 Evidențierea importanței învățării pentru propria persoană

Muzică și mișcare

2.1 Cântarea individuală sau în grup ,asociind mișcarea sugerată de text și de ritm

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

a) cognitive

O 1. să despartă corect cuvintele în silabe, identificând numărul acestora;

Page 4: Mihaela Proiect

O2. să citească în ritm propriu cuvinte și propoziții, după criterii date (număr de silabe, sunet inițial, categoria denumită, poziția ocupată în tabel etc.);

O 3.să transcrie cuvinte și propoziții cu literele învățate, aplicând convenții ale limbajului scris (punct, semnul întrebării, semnul exclamării, scrierea cu majusculă);

O 4.să aplice cunoștințele de vocabular în diferite construcții lexicale;

O5. să poarte dialoguri pe diferite teme

O7.să rezolve sarcinile de lucru propuse individual și /sau prin cooperare

O8.Să interpreteze cântecele propuse respectând linia melodică

O9 Să recunoască literele mari și mici de tipar și de mână;

O10.Cunoașterea importanței textelor nonliterare

b) afectiv-atitudinale

OA 11.să manifeste spirit de inițiativă și cooperare în cadrul grupului;

c) psiho-motrice

OM12. să mânuiască materialul intuitiv;

OM 13.să execute mișcări sugerate de melodie sau sarcini cerute de învățătoare

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Page 5: Mihaela Proiect

Tipuri de experiențe de învățare: active și interactive - de exersare, aplicare; Sistemul metodologic: conversația euristica, explicația, observația, demonstrația, problematizarea, exercițiul, jocul

didactic (metode didactice), tehnica ciorchinelui,citirea selectivă,pe perechi,spectacol,observația Sistemul resurselor curriculare: planul de învățământ, programa școlară, documentele de proiectare curriculară; Forme de organizare a activității elevilor: frontală, individuală, pe grupe.

RESURSE:

Umane: 14 elevi; Materiale: planșa-suport, imagini, tabla, creta colorată, tabel Căsuța cuvintelor, plicuri, cartonașe cu cuvinte, fișe de

lucru, imagini pentru decorat, petale de flori Spațiale: sala de clasă; Temporale:2 ore

Bibliografice:

1. Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română (clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a), aprobată prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013;

2. Curs formare - Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învățare pentru formarea competențelor cheie la școlarii din clasele I-IV, program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învățământul primar;

3. Iordăchescu, Carmen, Să dezlegăm tainele abecedarului, Editura Carminis, Pitești, 2004.

EVALURE:Strategii, metode și instrumente de evaluare: observarea sistematică a activității și a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, autoevaluare, evaluare scrisă, expoziție, calificative.

Page 6: Mihaela Proiect

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Momentele lecție

OB Conținutul învățării Resurse procedurale

Resurse materiale

Forme de organizare

Evaluare

1.Moment organizatoric8min

CLR2.1DP2.105

Asigurarea unui climat educativ-favorabilÎntâlnirea de dimineață:Salutul –ne salutăm apoi salutăm natura:-Bună dimineața cer frumos!-Bună dimineața soare luminos!-Bună dimineața flori și albine!Prezența:”după ce ne-am adunatȘi frumos ne-am salutatColegii ne-am întâlnitOare cine n-a venit?Se discută calendarul:”A-nceput o nouă ziCum e vremea azi copii?Repere temporale:-Ce zi a fost ieri?-Ce zi este azi?-În ce dată am fost ieri ?-În ce dată suntem azi?

conversația frontală Aprecieri verbale

Page 7: Mihaela Proiect

Se notează pe tablă ziua ,data,luna

2.Captarea atenției5min

CLR2.1MM2.1O8

Se poartă cu elevii o discuție:-În ce anotimp suntem?-Care sunt lunile de primăvară?-Ce se întâmplă cu gâzele primăvara?Se cântă un cântecelul”Zum,zum,zum albinuța mea”Se poartă o conversație cu elevii:-Ce știți despre albine?-Unde trăiesc acestea?-Din ce este formată o familie de albine?-Cum muncesc ele în stup?-Ce zgomot scot albinele când zboară?Se selectează propoziția:”Albinele zumzăie.Se desparte în silabe cuvântul ”zum-ză-ie”-Cu ce sunet începe cuvântul?-Ce literă am învățat ora trecută?

Conversația euristicăCântarea vocalăexercițiul

Text suportVersurile cântecului:Zum,zum,zumalbinuta mea

frontală Aprecieri verbale

3.Anunțarea lecției noi și a obiectivelor2min

Se explică copiilor că astăzi îl vom repeta pe z mic și vom preda o nouă litera :litera Z .Ei vor realiza o serie de sarcini la sfârșitul cărora vor primi câte o petală pentru a –i putea realiza albinutei un câmp cu flori

explicatia

Page 8: Mihaela Proiect

4.Reactualizareacunoștințelor13min

CLR2.23.1AVL1.1MEM5.21.13.1O1O7OA11OM12

Sarcina ICiorchinele literei ”z” –elevii vor realiza grupați în perechi ciorchinele literei z:imagine-cuvântSarcina IITabelul cuvintelor-fiecare pereche primeste niște jetoane cu cuvinte pe care le vor aranja într-un tabel în funcție de numărul de silabe.La sfârșit se face totalul cuvintelor:-se adună pe coloane,-se descompune numărul în zeci și unități,-se compun probleme orale cu numerele obținute;Sarcina IIIDescoperă propoziția:-Elevii primesc jetoane cu cuvinte pe care le vor aranja descoperind propoziții care vor fi transcrise la tablă;Se citește textul din abecedar:selectiv,pe în perechi,citire spectacol.

CiorchineleJocul didacticActivitaea matematicăCitirea selectivă,în perechi,spectacol

Fisa cu ciorchineleJetoane cu imagini,cuvinte

FrontalaPe perechi

Aprecierea activității fiecărei perechi

5.Dirijarea învățării15min

CLR3.11.32.2MEM

Joc:careul cuvintelor-elevii vor avea de descoperit dintr-un careu cuvintele:Zoe,Zărnești,Zâna –Zorilor-Cu ce literă se scriu aceste cuvinte?-dați exemple și de alte cuvinte care încep

Jocul didacticConversația euristicăLectura

Careul cuvintelorPlanșă litera ZPlansa de

FrontalăPe perechi

Aprecieri verbale

Page 9: Mihaela Proiect

5.2AVL1.1O1O2O9OA11OM12

cu litera ZAudiție:”Povestea literei Z”Discuții referitoare la poveste:-Despre cine se vorbește în poveste?-Unde a plecat Zorilă-Zori de Zi?-Cum navigau vasele pe mare?-Unde îl aștepta Zâna Zorilor pe soțul său?-Ce a răsărit în locul unde îl aștepta?Se desenează pe tablă traseul navelor pe mare.Se prezintă elevilor planșa cu litera Z.Elevii observă litera Z și o verbalizează:două linii orizontale și o linie oblică.Activitate practică:Decorarea literei Z la alegere:colorare,lipire,ștampilare

Activitate practicaobservația

colorat litera ZPovestea ”Povestea literei Z

6.Obținerea performanței5min

CLR4.12.2O9O4

Joc didactic:”Literele uriașe”pe două litere uriașe elevii vor trece cuvinte care încep cu literele prezentate.

Joc didactic Litere din hârtie

frontală Aprecieri verbale

7.Încheierea activității2min

DP3.13.2

Se evaluează activitatea elevilor prin formularea de aprecieri generale și individuale și atribuirea de recompense.

conversația Evaluarea oralarecompensa

Page 10: Mihaela Proiect

ORA A II-A

1.Momentorganizatoric

Se asigură climatul de ordine și disciplină necesar desfășurării lecției

2.Captarea atenției3min

CLR2.1DP

Joc de rol:Eu sunt Zâna...fetele vor prezenta în fața clasei câte o zână care face un lucru bun pentru planeta Pămînt.

Joc de rol frontală Aprecierea verbală

3.ReactualizareaCunoștințelor2min

CLR3.1O9

Se reamintește elevilor că ora trecută s-a predat litera Z.Se cere elevilor să încercuiască litera Z mare de tipar pe textul tipărit.

exercițiul Text suportPovestea literei Z

individuala Analiza activității

4.Dirijarea învățării20min

CLR4.12.22.1O7O5O4OM12

Joc:găsește-mi perechea-corespondența între litera de tipar și litera de mănă.Se poartă o conversație cu elevii despre folosirea literelor de tipar și cele de mână,reguli de scriere cu litera mare de mână.Solicit executarea exercițiiilor pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinilor

Joc didacticExerciții de scriere

Jetoane cu silabe

Activitate pe perechiȘi individuala

Aprecieri verbale

Page 11: Mihaela Proiect

cu ajutorul versurilor:”Și acum să ne pregătimMâinile să le încălzimLe vom folosi cu sporPentru ceva folositor.Mâna mea ușoarăPrinse a zburaPrinde ,strânge bine,Voi lucra cu ea.”Solicit realizarea unui număr de litere egal cu cel mai mic număr natural format din două cifre.”să compunem cuvinte”-pe baza jetoanelor cu silabe elevii vor forma cuvinte care se vor scrie demonstrativ la tabla și în caiete.Se transcriu cuvintele descoperite la jocul anterior”Careul magic”Joc :fișa călătoare-o foaie va circula prin clasa ,elevii vor compune o propoziție adăugând cuvinte .Se transcrie cea mai reușită propoziție.Se citește demonstrativ lecția din manual.Se realizează exerciții de

Page 12: Mihaela Proiect

vocabular:alintă cuvintele,cuvinte prietene,cuvinte neprietene

5.Obținerea performanței10

CLR2.1DP3.1AVL1.1O10

Joc de rol:”De-a reporterul”cu tema ”Aniversarea ta”Realizăm o invitație pentru ziua noastră de naștere la care o invităm pe Zâna-Zorilor.

Activitae practicăExercițiu de creație

Foi colorate,model de felicitare

Frontalaindividuala

Aprecierea verbala

6.Asigurarea feedback-ului5min

CLR4.1O9

Se rezolvă individual o fișă de lucru diferențiată .(anexa )

dictarea Caiet tip I individuala Evaluare scrisa

7.Încheierea activității2min

DP3.2

Se evaluează activitatea elevilor prin formularea de aprecieri generale și individuale .se realizeaza tabloul.

Page 13: Mihaela Proiect

JETOANE CUVINTE

zmeură zmeu zid zorele varză varză varză zebră aragaz zid zmeură

Page 14: Mihaela Proiect

crizantema,mazăre,zidar Cezar,zugrav,frunze,barză,zar,zambilă,muzicant,aragaz,zidar,

Page 15: Mihaela Proiect

zebră,Lizuca,dinozaur,meduză,cizmă,zmeu

Page 16: Mihaela Proiect

izvor zarvă poznă zero,orez,cozonac,

buburuză,poezie,

zarzavat mânz pupăză buzdugan zebră zână

iezi zori zambilă

Page 17: Mihaela Proiect

Răzvan Eliza Azorel

Cazimir zumzăie război zarzăr zâmbește zgomot ziuă zbor

bâzâie Rozalia zglobiu barză ziuă rază orz Cezar

Page 18: Mihaela Proiect

zambile ,Lizuca ,culege

Page 19: Mihaela Proiect

barză,zărește,o ,Eliza

razele,zăpada,au,topit,soarelui

Page 20: Mihaela Proiect

zgomotos,latră,Azorel,pisică,la

Page 21: Mihaela Proiect

zumzăie,albinele,pomi ,prin

Page 22: Mihaela Proiect

bună, dimineața,cunoaște,se,de,ziua

Page 23: Mihaela Proiect

Răzvan ,muzică,ascultă,tare

Page 24: Mihaela Proiect

O P Z Ă R N E Ș T I Ș ȚZ O E C O X N V E I N G

Page 25: Mihaela Proiect

O M N C Z O I C A V E PZ Â N A O Z O R I L O R

O P Z Ă R N E Ș T I Ș ȚZ O E C O X N V E I N GO M N C Z O I C A V E PZ Â N A O Z O R I L O R


Recommended