+ All Categories
Home > Documents > Lectie inspectie

Lectie inspectie

Date post: 17-Sep-2015
Category:
Upload: emilia-nitescu
View: 480 times
Download: 6 times
Share this document with a friend
Description:
proiect didactic limba si literatura romana, clasa a IV-a, romanul de aventuri
18
Proiect didactic Scoala Gimnazială Nr. 19, Brașov Clasa: a IV-a C Data: 3 iunie 2015 Propunator: profesor învățământ primar Emilia Sofia Arie curriculara: Limbă și comunicare Obiect: Limba și literatura română Unitatea de învățare:Calatorii și aventuri Subiectul: Ciresarii , după Constantin Chiriță Tipul lecției: predare - învățare Obiective de referință: 1.1. să sesizeze legătura logică dintre secvențele unui mesaj oral (raporturi cauză-efect etc.); 1.2. să identifice sensul unui cuvânt necunoscut cu ajutorul dicționarului; 1.3. să sesizeze structurile gramaticale (morfologice și sintactice) corecte sau incorecte dintr-un mesaj ascultat; 1.4. să recepteze corect mesajul în funcție de condițiile comunicării; 2.2. să rostească mesaje, utilizând pronunțarea și intonația adecvată; 2.3. să redea prin cuvinte proprii conținutul unui text citit sau al unui mesaj audiat; Proiect didactic ,,Cireșarii”, de Constantin Chiriță Clasa a IV-a C, Școala Gimnzială nr. 19, Brașov
Transcript

Proiect didactic

Scoala Gimnazial Nr. 19, BraovClasa: a IV-a CData: 3 iunie 2015Propunator: profesor nvmnt primar Emilia SofiaArie curriculara: Limb i comunicareObiect: Limba i literatura romnUnitatea de nvare:Calatorii i aventuriSubiectul: Ciresarii, dup Constantin ChiriTipul leciei: predare - nvareObiective de referin:1.1. s sesizeze legtura logic dintre secvenele unui mesaj oral (raporturi cauz-efect etc.);1.2. s identifice sensul unui cuvnt necunoscut cu ajutorul dicionarului;1.3. s sesizeze structurile gramaticale (morfologice i sintactice) corecte sau incorecte dintr-un mesaj ascultat;1.4. s recepteze corect mesajul n funcie de condiiile comunicrii;2.2. s rosteasc mesaje, utiliznd pronunarea i intonaia adecvat;2.3. s redea prin cuvinte proprii coninutul unui text citit sau al unui mesaj audiat;2.4. s-i adapteze vorbirea la diferite situaii de comunicare;2.5. s integreze adecvat, n exprimarea oral proprie, elementele de construcie a comunicrii studiate;2.6. s manifeste independen n situaiile de comunicare;3.1. s sesizeze rolul ilustraiilor ce nsoesc un text;3.4. s citeasc n mod contient i corect un scurt text necunoscut;3.6. s recunoasc n textele studiate elementele de construcie a comunicrii nvate;3.7. s manifeste interes i iniiativ pentru lectura unor texte variate literare sau nonliterare;4.1. s aplice n mod contient regulile de ortografie i de punctuaie .

Obiective operaionale: COGNITIVE:OC1- s observe imaginea din manual pe baza creia s intuiasc coninutul textului;OC2- s descifreze i s neleag mesajul transmis de autor;OC3- s rspund oral la ntrebri, fr sprijin din partea nvtoarei;OC4- s exerseze n mod contient diferite tipuri de citire: n lan, selectiv, pe roluri, respectnd punctuaia prezent n text;OC5- s integreze n enunuri proprii cuvintele i expresiile noi;

AFECTIVE:OA1- s participe cu interes la lecie; OA2 - s manifeste interes n lecturarea noului text literar;OA2- s manifeste un comportament adecvat n activitatea pe grupe.

PSIHO-MOTORII:OM1- s mnuiasc corect ustensilele de lucru;OM2- s-i controleze tendina de efectuare a unor aciuni inutile n timpul activitii;OM3- s se deplaseze la nevoie n spaiul clasei pentru a soluiona o sarcin primit;OM4- s adopte o poziie corect a corpului n timpul scrisului i pe tot parcursul orei.

STRATEGII DIDACTICE:Forme de organizare: frontal, pe grupe, pe perechi, individualResurse procedurale: conversaia, explicaia, exerciiul, harta povestirii Resurse materiale: Manual de limba si literatura romn, clasa a IV-a; Editura Aramis, autori Tudora Piil, Cleopatra Mihilescu Caiet de lucru - "S dezlegm tainele textelor literare", clasa a IV-a, autor Carmen Iordchescu, Editura Carminis Plane reprezentnd imagine cu Constantin Chiri Caiete, vocabulare Fie cu rebus Fie cu harta povestirii Resurse temporale: 50 minute

BIBLIOGRAFIE:a) oficiale Programe colare pentru clasa a IV a, Bucureti, 2005.b) pedagogice Constantin Cuco (coord.), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare i gradele didactice, Iai, Editura Polirom, 1998; Dumitriu Gh., Dumitriu C., Psihopedagogie, Ed. Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2003.c) metodico didactice eredean I., Metodica predrii limbii romne la clasele I-IV, Bucureti, Editura Didactic i Pedagogic, 1991;

Proiect didactic ,,Cirearii, de Constantin Chiri Clasa a IV-a C, coala Gimnzial nr. 19, Braov

STRATEGIA DIDACTIC

Secvenele lecieiO. R. Coninut instructiv - educativ

Strategii de predare - nvareEvaluareaIndicide performan

Resurse procedura-leResurse materialeModali- ti de organi-zareResurse temporale

1. Momentorganizatoric

Pregtirea materialelor necesare. Crearea condiiilor optime pentru desfurarea leciei.Conversaia

Frontal

1 min

Observarea sistematic

2. Verificarea temei

Verificarea cantitativ i calitativ a temei pentru acas Conversaia

CaieteManuale

Frontal

5 min

Observarea sistematicToi elevii au efectuat tema.Cel puin jumtate dintre elevi au rezolvat corect toat tema.

3. Captarea ateniei

2.52.6 Se propune spre rezolvare un rebus (anexa 1) La final, rezolvarea rebusului se trece pe suportul pregtit la tablExerciiulFie cu rebusuriPlan cu rebusPe perechi

Frontal5 minObservarea sistematicFeed-back verbalToi elevii rezolv corect rebusul.Toate pe-rechile de elevi colaboreaz pentru a re-zolva corect rebusul. (sunt activi, accept opinia colegului)

4. Anunarea temei i a obiectivelor

Se anun subiectul leciei - Cirearii, unul din romanele scrise de Constantin Chiri. Se atrage atenia elevilor s fie foarte ateni pentru a rspunde corect la ntrebri, pentru a rezolva corect exerciiile, pentru a alctui propoziii corecte.

Expunerea

Frontal

1 min

5. Dirijarea nvrii

3.12.52.6

3.43.74.1

1.2

2.52.6

1.11.42.22.42.6

1.11.42.22.32.64.1

1.31.42.22.42.6

1.31.42.22.42.6

Se ndreapt atenia elevilor ctre imaginea din carte, de la pagina 106. Rspunznd la ntrebri acetia ncearc s intuiasc subiectul textului.

Se dau cteva informaii despre roman i despre textul din manual: autorul este Constantin Chiri, un scriitor foarte apreciat de cititorii tineri i premiat de dou ori. (se arat portretul lui Constantin Chiri). ,,Cirearii este un ciclu de 5 volume (,,Cavalerii florii de cire, ,,Castelul fetei n alb, ,,Roata norocului, ,,Aripi de zpad, ,,Drum bun, cireari!), care i are ca personaje principale pe apte copii curajoi: Tic, Maria, Lucia, Ionel, Dan, Victor i Teodor, numii Cirearii deoarece locuiau pe strada Cireului. Romanul s-a bucurat de atta succes, nct a fost ecranizat i este i astzi citit cu cel mai mare interes. Se arat fotografii cu secvene din film. Fragmentul din manual face parte din primul volum, ,,Cavalerii florii de cire, care iniial s-a numit ,,Teroarea neagr. Copiii pla-nific o expediie la Petera Nea-gr. Fac rost de o hart i apoi plea-c n explorarea peterii.

Se citete lecia din manual nti pe fragmente specificate de nvtoa-re, apoi n lan i apoi pe roluri.

La final se mai face o citire n gnd pentru gsirea cuvintelor necunoscute.

Cuvintele gsite se noteaz n caiete / vocabulare. Se alctuiesc apoi n scris enunuri cu noile cuvinte din vocabular.

Se realizeaz o discuie pe baza textului, dirijat prin ntrebri: =Despre ce este vorba n text?=Care sunt personajele care particip la aciune? =Cum s-au mprit copiii n poian? =Unde se aflau cele dou grupuri de copii?=Unde a intrat grupul lui Ionel?=Ce i ajut s se orienteze n pester?=Cu ce au traversat lacul?

Se mpart elevilor fie cu o schem pentru metoda hrii povestirii (anexa 2). Se formeaz grupe de cte 4 elevi, crora li se va distribui cte o fi. Elevii vor colabora pentru a rezolva fia.

Se deschid caietele ,,S dezlegm tainele textelor literare i se rezolv exerciiul 3 frontal i exerciiul 4 individual. Se amintete definiia sinonimelor i a antonimelor. Se rezolv oral urmtoarele cerine: Gsii n text o propoziie simpl i una dezvoltat.Gsii o propoziie enuniativ i una exclamativ. Alegei-v din text o propoziie i formulai o ntrebare la care acea propoziie s reprezinte rspunsul. Conversaia euristic

Lectura explicativExpunerea

Expunerea

Exerciiul

Exerciiul

ConversaiaExerciiul

Conversaia

Harta povestirii

Exerciiul

ExerciiulManualul

Plane

Manual

Manual

Caiete / vocabulare

Manual

Fie cu harta povestirii

Caiete S dezlegm tainele textelor literare

Manuale

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Pe grupe

Frontal Individual

Frontal 2 min

4-5 min

7-8 min

1 min

3 min

5 min

5 min

2 min

3 min

Observaia sistematicPrin aprecieri verbale

Observaia sistematic

Observaia sistematic

Observaia sistematicPrin aprecieri verbale.

Observaia sistematic.Aprecieri verbale.

Observaia sistematic.Aprecieri verbale.

Observaia sistematic.Aprecieri verbale.

Observaia sistematic.Aprecieri verbale.

Observaia sistematic.Aprecieri verbale.Toi elevii i-dentific ele-mentele esen-iale i de deta-liu redate de i-magine. O par-te din elevi in-tuiesc parial coninutul textului.

Elevii sunt ateni la expunerea nvtoarei.

Toi elevii indicai citesc corect, fluent i expresiv.

Creeaz enun-uri corecte cu noile cuvinte.

Rspund corect la ntrebri, fr a mai face apel la suportul scris.

Completeaz corect rubricile, apelnd la suportul scris. Nu au nevoie de ajutor la organizarea in spaiu. Cunosc i respect regulile de scriere corect.Colaboreaz pentru rezolvarea fiei.Rezolv corect toate subpunctele exerciiilor. Cunosc definiiile sinonimelor i antonimelor.

Selecteaz corect propoziii simple i dezvoltate, respectiv enuniative i exclamative. Formuleaz corect ntrebarea corespunztoare rspunsului dat.

6. Obinerea performanei

1.11.42.22.42.52.6 nvtoarea citete o propoziie din textul din manual: ,,Cirearii ncepeau s bat la poarta marelui vis. Se discut cu copiii semnificaia acestei propoziii, n special metafora ,,a bate la poarta unui vis i se va cere elevilor s spun care era ,,visul ,,cirearilor.Conversaia euristic, explicaiaManual Frontal5 minObservaia sistematic.Aprecieri verbale.Identific expresia ,, s bat la poarta marelui vis, ca avnd cu-vinte folosite cu sens figurat. Identific corect ,,visul ,,cirearilor.

7. Evaluarea activitiiTema pentru acas

Aprecierea activitii individuale, a grupelor. Tema pentru acas 1. S realizeze benzi desenate avnd ca suport scris textul din manual. 2. Din culegerea ,,S dezlegm tainele textelor literare, pagina 139 ex. 1, pag 140 ex. 2.

ExplicaiaCulegere ,,S dezle-gm tai-nele tex-telor literareFrontal

1 minAprecieri ver-bale la adresa tuturor ele-vilor, referitor la activitatea de pe parcur-sul orei (inclu-siv activitatea pe grupe i pe echipe).

ANEXA 1REBUS A

B

1. Transmiterea de informaii sub form oral sau scris, ntre doi oameni se numete .....2. ... este o comunicare spus sau scris.3. Partea de vorbire care arat aciunea, starea sau existena este ...4. Partea de vorbire care arat o nsuire a unui substantiv este ...5. ... este persoana care particip la aciunea descris ntr-un text.6. Textul n care se povestete ceva se numete ...7. Persoana care scrie opera literar ...8. Partea de vorbire care exprim fiine, obiecte, fenomene ale naturii este ...9. Atunci cnd dou persoane vorbesc se numete ...ANEXA 2HARTA POVESTIRIIPersonaje:________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Locul desfurrii:________________________________________________________________________________Timpul desfurrii:________________________________________________________________________________

Desen personajul care v-a plcut cel mai mult

Evenimentele ( n ordinea ntmplrii lor):__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________TITLUL I AUTORUL

Ce am nvat din aceast ntmplare?__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Recommended