+ All Categories
Home > Documents > Gradul II, Inspectia 1

Gradul II, Inspectia 1

Date post: 31-Dec-2015
Category:
Author: oana-tanasa
View: 48 times
Download: 1 times
Share this document with a friend
Embed Size (px)
of 23 /23
Grădiniţa cu P.P. nr.2, Piatra Neamţ Proiect de activitate Integrata! Educatoare: Tanasă Oana Maria Grupa mijlocie Aprilie 2012 1
Transcript

Grdinia cu P.P. nr.2,Piatra Neam

Proiect de activitateIntegrata!

Educatoare: Tanas Oana MariaGrupa mijlocieAprilie 2012

Tema anual de studiu: Cnd, cum i de ce se ntmpl?Tema sptmnii: Din lumea celor care nu cuvnt!Tipul de activitate: consolidare de priceperi i deprinderiForma de realizare: Activitate integratIntegrare: ALA+ ADE+ ALA2Durata: o ziForme de organizare: frontal, pe grupuri, individual.

Scopul: Informativ: formarea cunotinelor i reprezentrilor despre caracteristicile mediului nconjurtor real i fantastic (situaii de poveste); Formativ: Dezvoltarea capacitii de aplicare a cunotinelor, priceperilor i deprinderilor referitoare la insecte (alctuire, culoare, deplasare, foloase) n rezolvarea unor situaii problematice date; Dezvoltarea creativitii i expresivitii diferitelor forme de limbaj artistico-plastic. Educativ: educarea abilitii de a intra n relaie cu ceilali, de a comunica i coopera, de a participa n spirit fair-play la aciuni realizate individual i n echip

1. ADP:Activiti de dezvoltare personalntlnirea de diminea : Alaiul gzelor!Rutine : autoservirea i curenia la sectoarele de activitate.Tranziii : Pentru Bal ne aranjm,Cu buburuza, albina i fluturele zburm!Spre baie cu toii pornim,Pe flori roii, galbene, albastre pim!

2.ALA: Jocuri i activiti la alegerea copiilor Bibliotec: Gsete invitaii la Marele Bal! sortare de imagini cu insecte, ghicitori tiin: Caut perechea potrivit! fie de lucru Joc de mas : Descoper invitaii la Marele Bal! puzzle3.ADE: Activiti pe domenii expereniale DEC: Domeniul estetic i creativ Invitaie la Marele Bal al gzelor! pictur4.ALA 2 : Marele Bal al gzelor! jocuri cu text i cnt: Fluturaul! Zum, zum albinia mea! Primvara! Jocuri pe calculator : n lumea insectelor!

Obiective operaionale: Cognitive: S utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei; S sesizeze absena sau prezena unui coleg; S comunice pe baza temei date; S aleag jetonele potrivit cerinei rostite de educatoare; S rezolve fiele respectnd cerinele (formare de perechi); S verbalizeze aciunile efectuate; S rezolve corect puzzle-urile; S identifice materialele puse la dispoziie; S realizeze o lucrare individual, utiliznd diferite materiale i tehnici; S combine culori, pentru a obine modelele propuse; S personalizeze lucrarea adugnd un element specific, n vederea realizrii unei lucrri estetice; S participe activ att n calitate de vorbitor ct i de auditor.Psihomotorii: S rspund adecvat la comenzile motrice date; S exerseze musculatura fin a minii , prin exerciii de nclzire; S pstreze o poziie corporal corect, n desfurarea diferitelor aciuni, S acopere spaiul dat folosind diferite tehnici; S lucreze ordonat. Socio-afective: S coopereze cu membrii echipei; S se implice activ la jocuri, comunicnd i relaionnd cu educatoarea i colegii; S interacioneze pozitiv cu partenerii de joc, fr a manifesta comportamente negative; S participe afectiv la activiti manifestnde-se liber; S exprime unele sentimente de bucurie, mulumire, satisfacie; S-i formeze gustul estetic, copilul fiinde el nsui creator de lucruri frumoase.

Strategii didactice

Metode i procedee: conversaia euristic, surpriza, explicaia, demonstraia, exerciiul, turul galeriei, jocul, aprecierea verbal. Material didactic: Ecusoane, jetoane, puzzle, fie de lucru, creioane, acuarele, recipiente cu ap, pensoane subiri, burete, erveele, aripioare i antene, recompense.Alte materiale folosite n timpul desfurrii activitilor: colul amenajat n concordan cu tema sptmnii, imagini, plane reprezentative, calendarul naturii i fotografiile copiilor, PPS-uri cu i despre insecte, calculator, LCD, costum Zna Primverii.

Bibliografie

*** Curriculum pentru nvmntul precolar ( 3-6/7ani), M.E.C.I., Bucureti, 2008 *** Aplicaiile noului curriculum pentru nvmntul precolar vol.I, Ed. DPH., Bucureti, 2009 ***, Revista nvmntul Precolar Nr. 3- 4 / 2010, Ed. Arlechin, Bucureti, 2010 Rafail, Elena, Educarea creativitii la vrsta precolar, Ed. Aramis, Bucureti, 2002 Breben, Silvia, Gongea, Elena, Ruiu, Georgeta, Fulga, Mihaela, Metode interactive de grup -ghid metodic pentru nvmntul precolar, Ed. Arves, Bucureti, 2002 Bojneag, Maria Educaie plastic- ghid metodic pentru nvmntul precolar, Ed. Tehno- art, Petroani, 2007. www.didactic.ro

La sosirea n grdini, copiii vor viziona PPS-uri cu insectele observate pe parcursul sptmnii, iar pn la servirea mesei vor face i nviorarea:Eu sunt fluturaul, careZbor mereu din floare-n floare,Poi face ca mine, oare?Eu sunt harnica albini duc mierea la stupinZum, zum, zum, sunt gospodin!Fluturai i albinueCu hiniele drgueSe aeaz jos, pe floareGata de polenizare.Sus, jos, sus, josC polenul e gustos.Repede s l gustmi pe scaun ne-aezm . Activitatea zilei debuteaz cu ntlnirea de diminea, Salutul:Dimineaa a sositi cu toii ai venit!Gzulie hrnicue,Vesele i jucue!Eu v spun la fiecarei la mic ca i la mare,S-avei o zi fericit,Frumoas i nsorit!. mprtirea cu ceilali: copiii vor schimba impresii i vor discuta despre Cum ne-am mbrcat astzi?, De ce?. Pornind de la aceste ntrebri vom completa i Calendarul Naturii, prilej cu care vom reactualiza cteva cunotine despre anotimpul de primvar. Noutatea zilei: Dup ce vom termina de completat Calendarul Naturii i prezena, n sala de grup i va face apariia Zna Primvara, care, pentru c i-a auzit pe copii c tiu att de multe lucruri despre anotimpul de primvar, a venit s le cear ajutorul n organizarea unui bal pentru gaze, drept mulumire pentru ajutorul pe care i-l dau acestea n fiecare primvar, fr s oboseasc. Zna Primvara a adus copiilor mai multe surprize: ecusoane cu insecte, recompense, un cadou surpriz, iar cu bagheta ei fermecat i va atinge pe copii i i va face s intre pentru o zi n lumea gzelor. Activitatea de grup: n funcie de ecusoanele primite de la Zn, copiii vor trebui s gseasc sectorul la care i vor ncepe misiunea de organizator de bal. La sectorul Bibliotec , Fluturaii vor avea de sortat imagini cu insecte i de gsit rspunsul la ghicitorile pregtite de Zna Primvara, pentru a descoperii care vor fi invitaii la Marele Bal al gzelor. La sectorul tiin, Buburuzele vor avea de rezolvat fie cu ajutorul crora vor trebui s gseasc perechea potrivit pentru Bal a invitailor, iar la Sectorul Joc de mas , Albinuele vor avea de rezolvat puzzle-uri pentru a descoperi insectele ce vor fi invitate la bal. Dar, pentru a putea chema la Bal gazelle descoperite de copii la ALA, Zna Primvara are din nou nevoie de ajutorul copiilor n realizarea unei invitaii , pe care acetia o vor face la Domeniul Estetic i Creativ, mbinnd mai multe tehnici: dactilopictur, pictur cu pensonul i tamponarea cu buretele. Dup ce invitaiile au fost pregtite, Zna i va rsplti pe copii cu recompense i le va drui aripioare i antene, pentru a lua parte cu toii la Marele Bal. Dup ce vor cnta i vor dansa, nainte de plecare, Zna Primvara le va mulumi cu un cadou surpriz, cd-ul cu jocuri n lumea insectelor, cu ajutorul cruia i vor fixa prin joc cunotinele despre gaze.

Eveniment didactic Coninut informaionalSTRATEGII DIDACTICEForme de evaluare

Metode i procedeeMaterial didacticForme de organizare

1.Moment organizatoric

Pentru o bun desfurare a activitii se iau urmtoarele msuri :-crearea spaiului ambiental necesar:-aranjarea materialelor didactice pe centrele de activitate;-intrarea copiilor n sala de grup;

- frontal;

- continu;

2.Captarea ateniei Se realizeaz n cadrul ntlnirii de diminea prin apariia neateptat a Znei Primvara, care a venit cu multe surprize pentru copii.-conversaia euristic;- surpriza;-explicaia.Bagheta fermecat, ecusoane- frontal;- continu;

3.Anunarea temei i a obiectivelorLe voi spune copiilor c astzi o vom ajuta pe Zna Primvara s organizeze Marele Bal al Gzelor.- conversaia;-explicaia.- frontal;

4.Prezentarea coninutului i dirijarea nvriiACTIVITATE INTEGRAT :MARELE BAL AL GZELOR!1. A.L.A.Pentru a o ajuta pe Zna n organizarea balului, copiii vor avea de ndeplinit anumite sarcini n funcie de ecusonul pe care l-au primit. La sectorul Bibliotec copiii care au ecusoane cu Fluturai, vor sorta imaginile cu insecte i vor rspunde la ghicitorile aduse de Zna Primvara.La sectorul tiin, copiii cu ecusoane Buburuze, vor avea de rezolvat fie Gsete perechea potrivit!La sectorul Joc de mas, copiii cu ecusoane Albinue vor descoperi cu ajutorul puzzle-urilor care sunt invitaii la Marele Bal.Tranziie:

Pentru bal ne aranjm,Cu buburuza zburmSpre baie cu toii pornim,Pe flori roii acum pim2)A.D.E. Invitaie pentru balul gzelor

DOMENIUL EXPERIENIAL : Domeniul Estetic i creativPictur Dup aerisirea slii de grup i aranjarea meselor de lucru, Zna Primvrii le va mulumi copiilor c au ajutat-o s descopere gzele pe care le va chema la bal, doar c are nevoie din nou de ajutorul lor pentru realizarea unei invitaii. De aceea, i ei trebuie s fie pregtii s demonstreze c sunt pictori pricepui, recunoscnd corect materiale de lucru, instrumente i culori..Intuirea materialelor Copiii vor fi solicitai s recunoasc i s descrie materialele de pe mese : pensule, recipiente cu ap, acuarele, burete, erveele.Dup intuirea materialelor, le voi demonstra copiilor modul de execuie a invitaiei...culorile pe care trebuie s le foloseasc, tehnicile de lucru... nainte de efectuarea temei vom face nclzirea muchilor mici ai minii. Copiii vor trece apoi la realizarea invitaiilor, avnd grij s respecte indicaiile date de educatoare.-conversaia;-explicaia;-demonstaia;-exerciiul.

-conversaia;

-observaia;-problematiza-rea;

-explicaia;-demonstraia;

-observaia;

-exerciiul;

-imagini i jetoane cu insecte i animale;- ghicitori

-fie de lucru;- creioane;

-puzzle;

-fie;-acuarele;-pensoane;-burete;-erveele;-silueta de insect;

-pe grupuri;-individual;

-pe grupuri;

-individual;

-frontal;

-frontal;

- continu;

-sumativ;

- aprecieri verbale;

-continu;

-continu;

5.Obinerea performanei i asigurarea feed-backuluiCopiii, cu ajutorul educatoarei vor descoperi pentru ce gz au realizat invitaia i vor aduga elementul distinctiv: o buburuz sau fluture sau albin. n timp ce se finalizeaz lucrrile , educatoarea va antrena copiii ntr-un scurt joc Adevrat sau Fals:Albina adun miere. Fals. Albina adun polen.Fluturele zboar din floare n floare. Adevrat.Albina sare. Fals. Albina zboar.Buburuza are buline. Adevrat.Viespea face miere. Fals.Albina face miere.- trierea aseriunilor;-se urmrete promptitudi-nea i corectitudinea rspunsurilor copiilor.-continu;

6.Evaluarea i ncheierea activitiiVoi face aprecieri asupra efortului depus de copii n realizarea ct mai corect a sarcinilor primite, iar drept rsplat pentru munca lor, acetia vor primi recompense de la Zna Primvara i vor fi invitai cu toii s ia parte la Marele Bal al gzelor, unde vor cnta i vor dansa. n ncheiere, Zna Primvara le va mulumii i le va face un cadou surpriz: cd-ul n lumea insectelor.-turul galeriei;

-jocul;

-aplauze;-calculator, -LCD,- flori dulci, -aripioare, -antene, -cd.-frontal.-aprecieri verbale;-recompense.

Anexa 1: Ecusoane

Anexa 2: tiin

Anexa 3: Puzzle

Anexa 4:Invitaii

1


Recommended