+ All Categories
Home > Documents > gradinitaf Web viewPROIECT TEMATIC:“Alb covor a acoperit pământul

gradinitaf Web viewPROIECT TEMATIC:“Alb covor a acoperit pământul

Date post: 01-Feb-2018
Category:
Upload: nguyencong
View: 249 times
Download: 0 times
Share this document with a friend
5
PROIECT DIDACTIC EDUCATOARE: DATA: GRUPA: Mică A Nivelul I UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMANT: TEMA ANUALĂ: ”Cand,cum şi de ce se întamplă?” PROIECT TEMATIC:“Alb covor a acoperit pământul” SUBTEMA: “Ce-i atata gălagie?( jocurile copiilor iarna)” TEMA ACTIVITATII : “Jocurile copiilor iarna” CATEGORIA DE ACTIVITATE: Domeniul Ştiinţe MIJLOC DE REALIZARE: convorbire TIPUL LECŢIEI: consolidare, sistematizare de cunoştinţe SCOPUL: Consolidarea , aprofundarea şi sistematizarea cunoştinţelor dobândite de copii despre fenomenele caracteristice produse în natură iarna şi jocurile copiilor OBIECTIVE: O1 – să descrie cateva caracteristici generale ale anotimpului iarna; O2 – să enumere obiectele vestimentare pe care le poartă în anotimpul iarna; O3 – să recunoasca pe baza imaginilor jocurile copiilor iarna; O4 – să răspundă corect, în propoziţii simple şi dezvoltate la întrebările puse; 1
Transcript
Page 1: gradinitaf   Web viewPROIECT TEMATIC:“Alb covor a acoperit pământul

PROIECT DIDACTIC

EDUCATOARE:

DATA:

GRUPA: Mică A

Nivelul I

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMANT:

TEMA ANUALĂ: ”Cand,cum şi de ce se întamplă?”

PROIECT TEMATIC:“Alb covor a acoperit pământul”

SUBTEMA: “Ce-i atata gălagie?( jocurile copiilor iarna)”

TEMA ACTIVITATII : “Jocurile copiilor iarna”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Domeniul Ştiinţe

MIJLOC DE REALIZARE: convorbire

TIPUL LECŢIEI: consolidare, sistematizare de cunoştinţe

SCOPUL: Consolidarea , aprofundarea şi sistematizarea cunoştinţelor dobândite de copii despre fenomenele caracteristice produse în natură iarna şi jocurile copiilor

OBIECTIVE:

O1 – să descrie cateva caracteristici generale ale anotimpului iarna;

O2 – să enumere obiectele vestimentare pe care le poartă în anotimpul iarna;

O3 – să recunoasca pe baza imaginilor jocurile copiilor iarna;

O4 – să răspundă corect, în propoziţii simple şi dezvoltate la întrebările puse;

O5 – să participe cu interes la activitate.

STRATEGII DIDACTICE:

1

Page 2: gradinitaf   Web viewPROIECT TEMATIC:“Alb covor a acoperit pământul

METODE ŞI PROCEDEE: Convorbirea, explicaţia, demonstraţia, conversaţia.

MATERIAL DIDACTIC: imagini cu aspecte de iarnă şi jocurile copiilor iarna

FORME DE ORGANIZARE: Frontal şi individual

SISTEM DE EVALUARE: Evaluare formativă/continuă.

METODE DE EVALUARE: Verificare orală, observarea curentă, aprecieri stimulative.

DURATA: 15 minute

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Ministerul Educatiei şi Cercetării, Programa Activităţilor Instructiv- Educative în Grădiniţa de Copii, Ediţia a II-a revizuită şi adăugită, Bucureşti, 2005;

Ezechil Liliana, Mihaela Păişi Lăzărescu, “Laborator preşcolar-ghid metodologic”, Editura V&Integral, Bucureşti, 2005;

Flueraş, Vasile, Teoria şi practica învăţării prin cooperare, Editura Casa Cărtii de Ştiinţă, Cluj- Napoca, 2007.

2

Page 3: gradinitaf   Web viewPROIECT TEMATIC:“Alb covor a acoperit pământul

EVENIMENT DIDACTIC

CONŢINUT STIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

(instrumente şi indicatori)

MOMENTUL ORGANIZATORIC

Asigurarea condiţiilor necesare pentru buna desfăşurare a activităţii:

-aerisirea sălii de clasă;

-amenajarea în semicerc a scaunelor;

-pregătirea materialului didactic;

CAPTAREA

ATENTIEI

Captarea atenţiei se face prin afişarea la tabla magnetică a imaginilor cu aspecte de iarna şi jocurile copiilor în acest anotimp.

Conversaţia

ANUNŢAREA

TEMEI ŞI

ENUNŢAREA OBIECTIVELOR

-Copii, astazi vom vorbi despre anotimpul iarna şi despre jocurile copiilor din aceasta perioadă. Conversaţia

DIRIJAREA

ÎNVǍŢǍRII

Educatoarea adresează cateva intrebări copiilor:

-Ce ne-a adus Zana Iarnă?

-Cum ne îmbrăcăm iarna?

-Cum ne putem juca?

Conversaţia Evaluare orală

3

Page 4: gradinitaf   Web viewPROIECT TEMATIC:“Alb covor a acoperit pământul

-Unde ne dăm cu săniuţa?

-Dar cu schiurile?

-De ce vă place anotimpul iarna?

Copiii descriu, împreună cu educatoarea imaginile aflate la panou.

Convorbirea

Observarea curentă

Aprecieri stimulative

OBŢINEREA PERFORMANŢEI ŞI REALIZAREA FEED-BACK-ULUI

Copiii vor veni pe rand la tabla magnetică şi vor descrie cate o imagine, folosind propoziţii simple. Convorbirea Evaluare

orală

EVALUAREA

Educatoarea adreseaza copiilor cateva întrebări, pentru a evalua activitatea de astăzi:

-Despre ce am discutat noi astăzi?

-Ce jocuri de iarna cunoaştem?

-Care este jocul nostru preferat?

Conversaţia Evaluare orală

INCHEIEREA ACTIVITATII

Se apreciază comportamentul copiilor în timpul activităţii. Se fac aprecieri generale şi individuale.

Aprecierea verbală

4


Recommended