+ All Categories
Home > Documents > formareprofesionala648825891.files.wordpress.com · Web view-sa-si formeze deprinderi pentru o...

formareprofesionala648825891.files.wordpress.com · Web view-sa-si formeze deprinderi pentru o...

Date post: 24-Aug-2021
Category:
Upload: others
View: 11 times
Download: 0 times
Share this document with a friend
7
PROIECT DIDACTIC Data : 25.05.2020 Unitatea de invatamant : Școala Gimnaziala „Vasile Alecsandri” Vaslui Grupa : mare Propunator : Prof. Înv. Preșcolar : Cristian Coculeana Tema anuală de studiu : „Ce si cum vreau sa fiu ?” Tema săptămanii : „Meseria brățară de aur ” Forma de realizare : activitate integrata (o zi ) Componenta activitatii integrate : -Activitate de dezvoltare personala : „Daca vreau harnic sa cresc , de mic trebuie sa muncesc ” (ex de miscare din filmuletul : „ Lectia de inviorare ” muzica si text Maria Ene ) -Activitati pe domenii experientiale : „Meseriasii iscusiti ” DLC+DEC : „ Ce miros au meseriile ? ” de Gianni Rodari (memorizare) „ Ce ai vrea sa fii , cand vei fi mare ? ” desen Scopul activitatii :
Transcript
Page 1: formareprofesionala648825891.files.wordpress.com · Web view-sa-si formeze deprinderi pentru o viata sanatoasa (igiena , miscare , alimentatie )-sa-si formeze atitudini pozitive fata

PROIECT DIDACTIC

Data : 25.05.2020

Unitatea de invatamant : Școala Gimnaziala „Vasile Alecsandri” Vaslui

Grupa : mare

Propunator : Prof. Înv. Preșcolar : Cristian Coculeana

Tema anuală de studiu : „Ce si cum vreau sa fiu ?”

Tema săptămanii : „Meseria brățară de aur ”

Forma de realizare : activitate integrata (o zi )

Componenta activitatii integrate :

-Activitate de dezvoltare personala : „Daca vreau harnic sa cresc , de mic trebuie sa muncesc ”

(ex de miscare din filmuletul : „ Lectia de inviorare ”

muzica si text Maria Ene )

-Activitati pe domenii experientiale : „Meseriasii iscusiti ”

DLC+DEC : „ Ce miros au meseriile ? ” de Gianni Rodari

(memorizare)

„ Ce ai vrea sa fii , cand vei fi mare ? ” desen

Scopul activitatii :

-consolidarea cunostintelor copiilor referitoare la meseriile existente in ziua de azi ;

-cultivarea simtului estetic si al gustului pentru frumos

Obiective operationale :

-sa redea continutul de idei al poeziei imbogatindu-si oferta de reprezentari despre aspectele caracteristice unor meserii ;

-sa recunosca cel putin trei meserii si uneltele folosite de meseriasi ;

-sa retina cuvinte si expresii noi (doctorie,amara,vanjos ,cofetar , trandavia ) ;

Page 2: formareprofesionala648825891.files.wordpress.com · Web view-sa-si formeze deprinderi pentru o viata sanatoasa (igiena , miscare , alimentatie )-sa-si formeze atitudini pozitive fata

-sa memoreze logic textul poeziei respectand pauzele , tonul si ritmul potrivit

-sa realizeze cu ajutorul creioanelor colorate un desen cu meseria preferata

-sa-si formeze deprinderi de pretuire si indragire a profesiilor

-sa-si formeze deprinderi pentru o viata sanatoasa (igiena , miscare , alimentatie )

-sa-si formeze atitudini pozitive fata de sine si fata de ceilalti

Strategii didactice :

Metode si procedee : explicatia , coversatia , observatia , raspunsul in imagini

Mijloace de invatamant : laptop , prezentare model cu recitaarea poeziei : video-audio , poze cu . imagini si stofele corespunzatoare poeziei,fisa cu meserii si uneltele lor; . filmuetul suport pentru jocul educativ „Meserii ” ; cantec –prezentare . audio- despre profesii si meserii

Forma de organizare : frontal

Tipul activitatii : mixta

Durata : o zi

Bibliografie :

-Activitati integrate in gradinita Ghid metodic , Ileana Gurlui , Lavinia Andreescu , Ed.Carminis

-„ Curriculum pentru invatamantul prescolar ” Ed . DPH Bucuresti 2009

- „ 450 de jocuri educationale – Repere fundamentale in invatarea si dezvoltarea timpurie a copilului ”- Ed .DPH Bucuresti 2011

Page 3: formareprofesionala648825891.files.wordpress.com · Web view-sa-si formeze deprinderi pentru o viata sanatoasa (igiena , miscare , alimentatie )-sa-si formeze atitudini pozitive fata

SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei incepe cu salutul : „ Buna dimineata , dragi meseriasi ! ”

Intalnirea de dimineata : Activitate de dezvoltare personala : „ Daca vreau harnic sa cresc , de . mic trebuie sa muncesc ” –exercitii de miscare din filmuletul : . „Lectia de inviorare ” – muzica si text Maria Ene

Prezenta : - o realizez la final , in functie de pozele/inregistrarile trimise de copii , care . reprezinta si implicarea online la activitatile propuse

Captarea atentiei : Dragi copii , voi stiti ce meserii au parintii vostri ?

Ce fac ei la serviciu ?

Anuntarea temei : Astazi veti invata o poezie in care se vorbeste despre meserii si importanta lor . in viata oamenilor si apoi veti viziona jocul educative : Cine este ? Ce face ? . care va va ajuta sa realizati desenul cu meseria pe care voi o indragiti si doriti . sa o practicati cand veti creste . . La final veti audia un cantecel despre profesii .

Dirijarea invatarii :

-prezentarea filmuletului cu recitarea model a poeziei : Ce miros au meseriile ?

-prezentare poze cu imagini si strofele corespunzatare poeziei

Page 4: formareprofesionala648825891.files.wordpress.com · Web view-sa-si formeze deprinderi pentru o viata sanatoasa (igiena , miscare , alimentatie )-sa-si formeze atitudini pozitive fata

Copiii vor memora versurile ajutati si indrumati de parinti , iar apoi vor trimite clipuri / inregistrari video-audio -vor rezolva paginile din caetele speciale :

-vor trimite poze cu sarcinile rezolvate din paginile respective Tranzitie : „Danseaza bughi-bughi ” (cantec cu dans si miscare pentru copii)

-prezentare filmulet : Joc educativ despre meserii : „Cine este ? Ce face ?” Copiii sunt solicitati sa vizioneze filmuletul cu acest joc pentru a-si consolida cunostiintele despre meserii , activitatile si uneltele specifice fiecareia

La sectorul ARTĂ copii vor realiza un desen cu tema : „ Ce ai vrea sa fii , cand vei fi mare ? ” 1)Imaginile prezentate in jocul educativ pot fi folosite in alegerea ca model a meseriei preferate pentru desen . 2)Inainte de inceperea lucrului , copiii vor face exercitii de incalzire a muschilor mainii : -ploaia -boboc/floare (inchiderea si deschiderea pumnilor) -cantam la pian „Mana mea-I ca un cuvant Care ravaseste-un gand Mana bate , mana tace Mana floare se desface” 3)Efectuarea desenelor de catre copii

Page 5: formareprofesionala648825891.files.wordpress.com · Web view-sa-si formeze deprinderi pentru o viata sanatoasa (igiena , miscare , alimentatie )-sa-si formeze atitudini pozitive fata

Se stabilesc criteriile de evaluare : sa respecte tema , sa lucreze ingrijit Copiii vor realiza lucrarile fiind supravegheati si indrumati de catre parinti . Vor trimite poze cu desenele . La final , vor audia un cantecel despre profesii :

Evaluare : La fiecare postare cu : - inregistrarea audio/video cu memorizarea poeziei trimit aprecieri („Bravo !” , „ Felicitari !” , etc . ) sau emoticon pentru stimularea . si motivarea copilului -la fel realizez si evaluarea pentru fisele si desenele realizateÎncheiereaactivitatii : Din activitatile propuse pentru astazi , am invatat dragi copii , ca : „Meseria este bratara de aur ” deoarece practicand-o ai multumirea ca faci ceva util . pentru cei din jurul tau , in plus ai si satisfactii financiare .Emit aprecieri generale / individuale referitoare la modul de participare a copiilor la activitatile propuse si fac recomandari , daca este cazul .


Recommended