+ All Categories
Home > Documents > Flori Si Fluturi3 (1)

Flori Si Fluturi3 (1)

Date post: 26-Sep-2015
Category:
Upload: udseiller
View: 250 times
Download: 4 times
Share this document with a friend
Description:
flori
25
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT Nume si prenume: Marian Gina Mariana Unitatea de invatamant: Gradinita Stina Grupa: COMBINATA Data: 30.05.2012 1
Transcript

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

Nume si prenume: Marian Gina Mariana

Unitatea de invatamant: Gradinita Stina

Grupa: COMBINATA

Data: 30.05.2012

AAAAAA

EDUCATOARE: : Marian Gina Mariana

GRUPA: combinata

DATA: 30.05.2012

TEMA ANUALA: CAND,CUM SI DE CE SE INTAMPLA?``

SUBTEMA: Evaluare sumativa;,,Anotimpul primavara

TEMA ACTIVITATII: La revedere primavara

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata

ACTIVITATI DE INVATARE:

-Activitati de dezvoltare personala(A.D.P)

- Activitati liber alese (A.L.A.)

- Activitati pe domenii experientiale (A.D.E.) Domeniul stiinte(D.S)

- Domeniul om si societate (D.O.S.)

TIPUL DE ACTIVITATE: Dezvoltare si consolidare de cunostinte, priceperi si deprinderi

SCOPUL: - Aprofundarea cunostintelor prescolarilor referitoare la aspectele caracteristice anotimpului primavera ;

Formarea unei atitudini pozitive fata de sine si fata de cei din jur.

Dezvoltarea abilitatii de a relationa cu cei din jur.

Educarea si cultivarea unor calitati volitiv-morale: initiativa, harnicia, perseverenta in desfasurarea si finalizarea jocurilor.

Dezvoltarea simtului practic si estetic.

CONSTRUCTII: ARTA:

Livada cu pomi Tablou de primavara

DOMENII EXPERIENTIALE:

1.D.S.,,Cine stie mai bine?

2.D.O.S.- ,,Vaza cu flori lalele si narcise

JOC DE ROL: JOCURI DE MISCARE:

De-a bucataresele Pasarica muta-ti cuibul

. Fluturasul

Copiii sunt asezati in semicerc apoi fiecare copil isi alege cate un jeton ce reprezinta

fluturi (baieti)si albinute (fete).

1.SALUTUL: Buna dimineata,albinute si fluturasi!

Buna dimineata, doamna educatoare!

Astazi sunteti fluturi si albinute frumoase si harnicute. Va propun sa va salutati, folosind numele fluturasului si insectei pe care o aveti in piept.

Educatoarea saluta primul copil: Buna dimineata fluturas Denis!Copilul care a fost salutat se adreseaza altui copil, folosind aceeasi formula.

Prezentam si salutam oaspetii zilei prin intermediul unor versuri:

,,Dragi copii ai grupei I-am poftit in grupa noastra

Nu va emotionati In aceasta zi,

Azi noi avem oaspeti Ca sa demonstram cu totii

Vreau sa-i salutati. Cat de buni vom fi.

2.PREZENTA: Cati fluturasi si cate albinute sunt astazi la gradinita?

3.CALENDARUL NATURII: Se discuta despre cum este vremea in aceasta zi pentru a aseza la Calendarul naturii jetoanele corespunzatoare referitoare la anotimp, se va preciza ziua, data si luna in care ne aflam.

4.RUTINE:,,Copacelul din gradina

4.NOUTATEA ZILEI: Surpriza:La grupa soseste ,,Zana primavara(o fetita) imbracata intr-o rochita roz decorata cu flori de primavara avand pe cap o palarie iar la mana un cosulet cu flori si surprize pentru ei . Ea doreste sa vada cate lucruri stiu ei despre anotimpul care ii poarta numele si cat sunt de cuminti si harnici la activitati.

Educatoarea prezinta copiilor, in termeni accesibili activitatile pe care le vor desfasura in aceasta zi si precizeaza pe scurt sarcinile care le vor indeplini in cadrul activitatilor.

Livada cu pomi

SARCINI DE LUCRU: sa redea prin imbinare si ansamblare forma unei livezi cu

pomi;

sa colaboreze cu membrii grupului;

sa simta satisfactie pentru rezultatele muncii in grup.

Tablou de primavara

SARCINI DE LUCRU: sa aplice in spatiul dat materialele necesare realizarii temei;

sa utilizeze corect materialele de lucru si sa lucreze ingrijit;

- sa participe cu interes la activitate;

- sa enumere caracteristicile anotimpului primavara;

.- sa faca aprecieri asupra lucrarii realizate exprimand

Sentimente estetice.

JOC DE ROL:

SARCINI DE LUCRU: sa pregateasca salata de legume;

sa recunoasca si sa denumeasca corect legumele;

- sa manuiasca corect ustensilele primite;

- sa lucreze individual si in echipa.

STRATEGII DIDACTICE:

1. METODE SI PROCEDEE: exercitiul, conversatia, observatia, explicatia, demonstratia, jocul, aprecierea verbala, turul galeriei instructajul oral.

2. MIJLOACE DIDACTICE: ,,Zana primavara,recompense,ecusoane,plansa,

materiale decupate,(copac,flori,fluturi,randunele,

etc.)lipici,servetele umede,sortulete,baticuri,cutite

si farfurii de plastic,plansete,bol,legume spalate,

sare,ulei,otet.

3. FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe,individual

BIBLIOGRAFIE:

Ministerul educatiei, cercetarii si tineretului, Curriculum pentru educatie timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani, 2008;

Ministerul educatiei, cercetarii si tineretului Ghid de bune practici, 2008.

DURATA: 30-35

DESFASURAREA ACTIVITATILOR

EVENIMENTUL

DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

1 Captarea atentiei

Trezirea interesului pentru activitate este realizata printr-o conversatie referitoare la musafirul surpriza,,Zana primavaracare a venit la activitatea lor sa-I vada cat sunt de cuminti si harnici.

Conversatia

/

Frontal

Observarea curenta

2.Anuntarea temelor si a obiectivelor

Se prezinta centrele si sarcinile pe care le au pe parcursul activitatii.Astfel,la sectorul ,,Artacopiii vor realiza un tablou de primavara; la sector constructii copiii vor construii ,,Livada cu pomiiar la joc de rol vor prepara o ,,Salata de legume.

Observatia,

Explicatia,

Conversatia

/

Frontal

3.Dirijarea invatarii

Educatoarea le cere copiilor sa se aseze la sectorul pe care il doresc.

Se precizeaza copiilor comportamentul dezirabil in cazul acestor activitati: Va trebui sa lipiti cu atentie, fara sa murdariti foaia; sa vorbiti in soapta (pentru a nu deranja pe ceilalti).

Inainte de a incepe lucrul, educatoarea spune cateva versuri:

Dar sa-ncepem lucrul

Si s-avem mult spor

Azi lucreaza fiecare

Cu ce are la sector.

In timp ce copiii lucreaza, educatoarea ii va urmari indeaproape. Dau explicatiile necesare, asigur conditiile optime, urmaresc modul cum relationeaza copiii, monitorizez activitatea la fiecare centru intervin daca este cazul.

Explicatia

/

Frontal

Demonstratia

/

Frontal

Jocul

/

Pe grupe

/

Individual,

Observarea curenta

Observarea

curenta

4Aprecierea performantelor

Dupa terminarea activitatilor pe centre, educatoarea face aprecieri stimulative referindu-se la fiecare grup in parte si va nominaliza copiii care au lucrat cel mai frumos.Lucrarile realizate vor fiexpuse la panouri in zona special amenajata.

Copiii vor canta si vor recita pentru ,,Zana Primavaraiar ea le v-a oferi

Recompense pentru munca depusa la activitate.

Conversatia,

Explicatia,

Turul galeriei

/

Frontal

Aprecierea verbala

Expunerea lucrarilor

Atribuirea de stimulente

TRANZITIE: Bat din palme: clap, clap, clap

Din picioare trap, trap, trap

Ne-nvartim, ne rasucim

Si spre clasa noi pornim.

1.DOMENIUL STIINTE

2.DOMENIUL OM SI SOCIETATE

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate integrata

TEMA ACTIVITATII: Primavara-evaluare sumativa

MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic integrat

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidarea si sistematizarea cunostintelor

SCOPUL: verificarea cunostintelor,deprinderilor si abilitatilor legate de aspecte ale anotimpul primavara;

educarea unei exprimari verbale orale corecte din punct de vedere gramatical;

formarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltaremotrica.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

a)Cognitive:

sa raspunda la intrebarile adresate de educatoare;

sa denumeasca imaginile prezentate;

sa formuleze propozitii,sa desparta cuvintele in silabe;

sa recunoasca fenomenele naturii din anotimpul primavara

b)Socio-afective:

sa respecte regulile si sarcinile date;

sa-si incurajeze echipa din care face parte;

sa participe cu interes si placere la intreaga activitate.

sa realizeze tabloul prin lipirea narciselor si lalelelor in vaza.

sa traiasca emotii pozitive ca urmare a finalizarii lucrului.

SARCINA DIDACTICA: Sa recunoasca imaginile de pe jetoanele prezentate de educatoaresi sa raspunda corect la intrebarile din cutiuta cu surprize

sa formuleze propozitii si sa desparta in silabe

sa raspunda la ghicitorile pomului

sa recite poezii de primavara

sacante uun cantec de primavara

sa realizezetabloul prin lipirea florilor in vaza

REGULILE JOCULUI:

copiii trebuie sa execute sarcinile date de ,,Zana Primavara

; ;sa verbalizeze actiunile intreprinse;

trebuie sa coopereze in realizarea sarcinilor.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauzele, intrecerea, manuirea materialelor,recompense,cantec,versuri

STRATEGII DIDACTICE:

1. METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, problematizarea.

Joc de rol,exercitiul,brainstorming.

2. MIJLOACE DIDACTICE: Zana Primaverii, cos cu legume si fructe,cutiuta cu surprize,

fisa de lucru pe care este lipita o vaza,ecusoane,tablou

model,jetoane cu aspecte de primavara,lipici,plansa cu

primavara,CD-player.

CD cu melodia ,,Primavarainterpretata de Teo Trandafir

3. FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.

BIBLIOGRAFIE:

Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii.

Jocuri didactice pentru educarea limbajului- indrumator metodic.

DURATA: 30-35

DESFASURAREA ACTIVITATILOR

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUTUL INVATARII

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

1.Captarea

atentiei

Se realizeaza cu ajutorul Zanei Primavara care este prezenta la activitatea noastra si care ne-a adus un cos cu surprize.

Se poarta discutii cu copiii pentru

Dentificarea personajului.

Copiii vor canta cantecul ,,Vine,vine,primavara!

Conversatia

/

Frontal

Problematizarea

Stimularea interesului pentru activitate

2.Anuntarea temei si a obiectivelor

,,Zana Primavaraanunta copiii ca v-a pleca intr-o calatorie lunga dar inainte sa plece a venit sa-si i-a

Ramas bunde la ei si ar dori sa se joace putin impreuna.

Conversatia

/

Frontal

3.Desfasurarea

jocului

Zana Primavara anunta copiii ca se vor juca un joc cu tema:,,Cine stie mai bine?

Trebuie sa va reamintiti de caracteristicile anotimpului primavera, de cantecelele si poeziile invatate.

Copiii vor fi aranjati pe scaunele avand in piept ecusoane reprezentand flori,fructe,legume de primavera.

Copiii vor fi impartiti in doua echipe : echipa florilor si echipa legumelor.

Se va prezenta cosul cu legume iar copiii vor trebui sa le recunoasca sis a le descrie.Zana va solicita copiii din fiecare echipa sa aleaga un biletel din cutia fermecata pe care vor fi scrise intrebari caracteristice anotimpului primavera iar pentru fiecare raspuns correct vor primi bulina rosie.

Educatoarea solicita cat mai multi copii in timpul jocului; incurajeaza raspunsurile corecte prin aplauze; stimuleaza echipele pentru a participa la activitate.

TRANZITIE: Copiii se vor ridica in picioare si vor interpreta cantecul Daca vesel se traieste. Se vor executa miscari specific textului cantecului si vor bate din palme, din picioare- elemente antrenante.

Conversatia

Observatia

Conversatia

Problematizarea

/

Observarea curenta

Aprecieri

Chestionar

oral

4.Obtinerea performantei

,,Zana Primavarava chema pe fiecare copil sa i-a o floare de pe panoul cu surprize.Pe flori vor fi scrise ghicitori.

Primavara intreaba copiii ce au in piept iar ei vor spune ce reprezinta imaginea de pe ecusoane despartind cuvantul in silabe si alcatuind propozitii.

Copiii vor canta un cantec:

,,Infloresc gradinile

Se anunta echipa castigatoare.

In continuare copiii pregatesc cadoul pentru ,,Zana Primavara.

Fiecare copil primeste o fisa de lucru pe care este lipita o vaza iar copiii vor trebui sa lipeasca narcise si lalele.

Educatoarea urmareste indeaproape fiecare copil, discuta cu ei despre modul in care trebuie sa realizeze sarcina data.

Conversatia

Observatia/

Problematizarea

,

/

Exercitiul

/

Individual

Evaluarea

Practica

Fisa de lucru

5.Asigurarea feed-back-ului

Copiii realizeaza tablourile dovedind intelegerea modului de lucru, dar si dorinta de reusita.

Se vor evalua rezultatele obtinute, dupa care lucrarile vor fi puse la expozitie.

Conversatia

/

Frontal

Examinarea prin probe practice

6.Incheierea activitatii

Educatoarea face aprecieri asupra modului in care s-a desfasurat jocul.

Se fac aprecieri individuale si colective.

Conversatia

/

Frontal

Evaluarea globala

Pentru acest joc avem nevoie de o floare-un copil ales va veni si va alege o floare de primavara pe care o va tine in mana. Ceilalti copii vor primi cate o imagine de pus in piept reprezentand fluturasi, albinute si buburuze. Acesti copii vor imita zborul in spatiul de joaca. Cand voi da semnalul Fluturasii zboara la floare- cei care au imagine cu fluturasi vor zbura la floare. Se procedeaza la fel pentru buburuze si albinute. Copiii trebuie sa fie atenti la semnalul meu si la imagine pe care o au in piept. Se executa jocul

de cateva ori, astfel incat vor face schimb de imagini intre ei si vor schimba de asemenea floarea.

Copiii sunt raspanditi pe terenul de joc si fiecare primeste cate un fluturas, cofectionat din foita (futurasii sunt de diferite culori).

La comanda educatoarei: Fluturasul zburator, copiii arunca fluturasii in sus si sulfa sub ei, incercand sa-i mentina cat mai mult in aer. Copilul care reuseste sa tina cel mai mult fluturasul in zbor este declarat castigator.

A.L.A 2- JOCURI DE MISCARE

PASARICA MUTA-TI CUIBUL

Pentru acest joc de miscare trebuie san e impartim in doua echipe de cate trei copii.

Doi copii se vor tine de maini formand ,,cuibul iaral treilea intra la mijloc fiind ,,pasarica.Un copil ramas fara pereche va striga ,,Pasarica muta-ti cuibul.In acest moment pasarile copii trebuie s-si schimbe cuibul la joc participand si copilul care astrigat.

Pasarica ramasa fara cuib va primi o pedeapsa si va da urmatorul semnal

Copiii sunt raspanditi pe terenul de joc si fiecare primeste cate un fluturas, cofectionat din foita (futurasii sunt de diferite culori).

La comanda educatoarei: Fluturasul zburator, copiii arunca fluturasii in sus si sulfa sub ei, incercand sa-i mentina cat mai mult in aer. Copilul care reuseste sa tina cel mai mult fluturasul in zbor este declarat castigator.

4


Recommended