+ All Categories
Home > Documents > Felicitarea

Felicitarea

Date post: 01-Dec-2015
Category:
Upload: raicu-daniela
View: 277 times
Download: 0 times
Share this document with a friend
Description:
scoala primara
41
PROIECT DE LECŢIE DATA: 30.11.2007 CLASA: a III –a ŞCOALA .................... INSTITUTOR: ................... ARIA CURRICUARĂ: LIMBĂ ŞI COMUNICARE DISCIPLINA: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: PRIMĂVARA CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII: SCRIEREA CU SCOP INFORMATIV SUBIECTUL: FELICITAREA OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 4.4. să realizeze acordurile gramaticale în enunţurile redactate; 4.5. să aşeze corect în pagină textele scrise, respectând scrierea cu aliniate şi spaţiul liber între cuvinte, scrierea caligrafică, lizibilă; 4.6. să manifeste interes pentru redactarea corectă şi îngrijită a compunerilor şi a textelor cu destinaţie specială. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: A. COGNITIVE: 1
Transcript
Page 1: Felicitarea

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 30.11.2007

CLASA: a III –a

ŞCOALA ....................

INSTITUTOR: ...................

ARIA CURRICUARĂ: LIMBĂ ŞI COMUNICARE

DISCIPLINA: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: PRIMĂVARA

CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII: SCRIEREA CU SCOP INFORMATIV

SUBIECTUL: FELICITAREA

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

4.4. să realizeze acordurile gramaticale în enunţurile redactate;

4.5. să aşeze corect în pagină textele scrise, respectând scrierea cu aliniate şi spaţiul liber

între cuvinte, scrierea caligrafică, lizibilă;

4.6. să manifeste interes pentru redactarea corectă şi îngrijită a compunerilor şi a textelor

cu destinaţie specială.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

A. COGNITIVE:

OC 1: să identifice elementele de bază pe care trebuie să le cuprindă o felicitare;

Nivel:

Minimal: identificarea textului propriu - zis;

Mediu: identificarea textului propriu – zis, a formulei folosite cu ocazia sărbătorii şi a

semnăturii;

Maximal: identificarea elementelor de bază şi enunţarea regulilor de scriere ale acestora.

OC 2: să citească fluent, corect, conştient şi expresiv o felicitare;

Nivel:

Minimal: citirea corectă, conştientă, în ritm propriu;

1

Page 2: Felicitarea

Mediu: citirea fluentă, corectă şi conştientă;

Maximal: citirea fluentă, corectă, conştientă şi expresivă.

OC 3: să copieze conţinutul unei felicitări;

Nivel:

Minimal: respectarea indicaţiilor privind elementele de bază ale unei felicitări;

Mediu: marcarea fiecărui alineat;

Maximal: marcarea tuturor elementelor organizării conţinutului unei felicitări.

OC 4: să diferenţieze tipurile de propoziţii

Nivel:

Minimal: punerea punctului în situaţiile întâlnite;

Mediu: marcarea semnului exclamării;

Maximal: marcarea virgulei în cazurile întâlnite.

OC 5: să redacteze o felicitare adresată unui coleg cu ocazia sărbătorii de Paşti:

Nivel:

Minimal: scrierea corectă a textului propriu - zis;

Mediu: scrierea corectă a textului propriu –zis şi a formulei folosite;

Maximal: scrierea corectă şi caligrafică a conţinutului felicitării, respectând toate

cerinţele redactării acesteia.

B. AFECTIVE:

OA 1: vor manifesta interes faţă de oferta didactică;

OA 2: se vor mobiliza pentru realizarea sarcinilor date.

C. PSIHOMOTORII:

OPM 1: să-şi dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes sugerat de institutor;

OPM 2: să coordoneze actul manevrării instrumentului de scris.

TIPUL LECŢIEI COMUNICARE – ÎNSUŞIRE

RESURSE:

2

Page 3: Felicitarea

A. BIBLIOGRAFICE:

- ŞTIINŢIFICE:

1. Tudora Piţilă, Cleopatra Mihăilescu (2005) – Limba şi literatura

română– manual pentru clasa a III –a, Editura ARAMIS, Bucureşti

2. Dumitru Gherghina, Ioan Dănilă (2005) – Aproape totul despre

compunerile şcolare, Editura DIDACTICA NOVA, Craiova

3. Ioan Surdu, Ioan Dănilă (2001) – Limba şi literatura română– manual

pentru clasele a II –a, Editura ALL, Bucureşti.

- OFICIALE:

1. M.E.C. (2004) – Programe şcolare pentru clasa a III -a – Limba şi

literatura română, Bucureşti

- METODICO – DIDACTICE:

1. Ioan Dănilă, Elena Ţarălungă (coord.) (2003) – Lecţia în elemente.

Ghid de proiectare didactică, Editura EGAL, Bacău.

2. Ioan Şerdean (2005) – Didactica limbi şi literaturii în învăţământul

primar, Editura CORINT, Bucureşti.

3. Venera Mihaela – Cojocariu (2004) – Teoria şi metodologia instruirii,

EDP, Bucureşti.

B. METODOLOGICE:

a) strategia didactică: mixtă

b) metode şi procedee:

- M1: Conversaţia

- M2: Explicaţia

- M3: Exerciţiul

3

Page 4: Felicitarea

- M4: Observaţia

- M5: Jocul didactic

- M6: „Ştiu / Vreau să ştiu / Am învăţat”

c) mijloace didactice:

- m1: Manualul

- m2: Felicitări de Paşti

- m3: Plicuri

- m4: Fişe de lucru

d) forme de organizare:

- F1: Frontală

- F2: Individuală

- F3: Pe grupe

C. TEMPORALE: 50 minute

SUPORT INFORMATIV:

Felicitarea este o ilustrată special tipărită, prin care o persoană adresează altei persoane

cuvinte de laudă pentru o realizare importantă sau urări de sănătate şi fericire cu ocazia unor

sărbători, a unei aniversări sau a altor evenimente deosebite.

Felicitările se trimit cu prilejul sărbătorilor de iarnă, de Paşti, de ziua numelui şi sunt

însoţite, de obicei, de imagini sugestive.

Astfel, felicitările le putem concepe şi realiza, le putem cumpăra sau le putem găsi şi

expedia prin intermediul internetului. Unele au urările gata făcute, dar cele pornite din inimă sunt

cu adevărat simţite şi apreciate.

Nr

Crt ETAPELE

LECŢIEI

OB

IEC

TIV

E

OP

ER

ION

AL

E

CONŢINUTUL LECŢIEI

STRATEGII

DIDACTICE

EVA-

LUAREA

Met

ode

Mij

loac

e

For

me

1. Captarea

atenţiei OA1

Se vor purta discuţii despre sărbătoarea

de Paşte.

Solicit elevii să completeze rebusul de

M1

M5

m2 F1

4

Page 5: Felicitarea

Nr

Crt ETAPELE

LECŢIEI

OB

IEC

TIV

E

OP

ER

ION

AL

E

CONŢINUTUL LECŢIEI

STRATEGII

DIDACTICE

EVA-

LUAREA

Met

ode

Mij

loac

e

For

me

pe tablă (ANEXA 1) în urma căruia vor

obţine titlul lecţiei. Se prezintă

felicitările realizate la ora de educaţie

plastică.

2. Enunţarea

temei şi a

obiectivelor

OA1

OPM1

Astăzi vom studia o lecţie nouă:

„Felicitarea”.

Voi scrie titlul lecţiei pe tablă şi elevii pe

caiete. Voi explica pe înţelesul elevilor

conţinutul învăţării şi nivelul

performanţelor aşteptate.

M1 m1 F1

3. Actualizarea

conţinutului

învăţat

anterior

OA1

OPM1

Ce aţi învăţat ora trecută la limba

română? („Compunere cu început dat

sau sfârşit dat”).

Voi purta un dialog:

- Ce este compunerea? (un text scris din

imaginaţie, pe o temă propusă)

- Care sunt părţile unei compuneri?

(introducerea, cuprinsul şi încheierea).

Voi solicita 1 – 2 elevi să citească

compunerile.

Voi verifica cantitativ şi calitativ tema

pentru acasă. Solicit elevilor să-şi

reamintească cunoştinţele despre cele

două tipuri de comunicare: scrisă şi

orală.

M1 m1 F1

4. Prezentarea

optimă a

noului

conţinut

OA1 Îi rog pe elevi să deschidă manualul de

limba română la pagina 101. Le prezint

conţinutul învăţării.

M1 m1 F1

5

Page 6: Felicitarea

Nr

Crt ETAPELE

LECŢIEI

OB

IEC

TIV

E

OP

ER

ION

AL

E

CONŢINUTUL LECŢIEI

STRATEGII

DIDACTICE

EVA-

LUAREA

Met

ode

Mij

loac

e

For

me

5. Dirijarea

învăţării

OPM1 Înainte de a le explica lecţia nouă, voi

folosi tehnica „Ştiu / Vreau să ştiu / Am

învăţat”Ş

TIU

VR

EA

U

Ş

TIU

AM

ÎN

AT

M1

M6

m1 F1

6

Page 7: Felicitarea

Nr

Crt ETAPELE

LECŢIEI

OB

IEC

TIV

E

OP

ER

ION

AL

E

CONŢINUTUL LECŢIEI

STRATEGII

DIDACTICE

EVA-

LUAREA

Met

ode

Mij

loac

e

For

me

OC2

OC1

OC3

OA2

OPM2

Fel

icit

area

est

e o

scri

soar

e de

dim

ensi

uni

redu

se, p

rin

care

adr

esăm

unu

i pr

iete

n sa

u un

ei r

ude

urăr

i de

săn

ătat

e şi

fer

icir

e cu

oca

zia

unor

săr

băto

ri tr

adiţ

iona

le s

au a

uno

r ev

enim

ente

impo

rtan

te d

in v

iaţa

lor

Ce

treb

uie

să c

upri

ndă

o fe

lici

tare

?C

are

sunt

for

mul

ele

folo

site

?

O f

elic

itar

e tr

ebui

e să

cup

rind

ă te

xtul

pro

priu

-zis

, for

mul

a fo

losi

tă, s

emnă

tura

.F

orm

ulel

e fo

losi

te s

unt:

Cră

siun

fer

icit

; La

mul

ţi a

ni!;

Hri

stos

a în

viat

!

Propun elevilor să observe şi să citească

conţinutul felicitării de la pagina 101 din

manual. Elevii o vor încadra într-unul

M1

M2

M4

M1

M1

M3

m1

m1

m2

F1

F1

F2

Capacita-

tea de a citi

fluent,

corect,

conştient şi

expresiv o

felicitare

Capacita-

tea de a

identifica

elementele

de bază pe

care

trebuie să

le cuprindă

o felicitare

Capacita-

tea de a

copia

conţinutul

unei

7

Page 8: Felicitarea

Nr

Crt ETAPELE

LECŢIEI

OB

IEC

TIV

E

OP

ER

ION

AL

E

CONŢINUTUL LECŢIEI

STRATEGII

DIDACTICE

EVA-

LUAREA

Met

ode

Mij

loac

e

For

me

din tipurile comunicării (orală sau scrisă)

Se discută motivele şi momentele în

care se scriu felicitări. Se dă definiţia.

Elevii vor identifica elementele pe care

trebuie să le includă conţinutul unei

felicitări:

a) textul propriu-zis;

b) formula folosită cu ocazia

sărbătorii respective;

c) semnătura.

Cer elevilor să scrie pe felicitarea

confecţionată conţinutul felicitării din

manual. Elevii vor rezolva exerciţiie nr.

1 şi 2 de la pagina 101 din manual.

felicitări.

6. Obţinerea

perfor-

manţei

OC4

OC2

OA2

OPM2

Patru copii au trimis felicitări cu diferite

ocazii, dar nu au pus semnele de

punctuaţie. Se împarte clasa în patru

grupe. Fiecare grupă va primi câte un tip

de felicitare, având ca sarcină punerea

semnelor de punctuaţie (ANEXA 2).

Fiecare grupă va citi felicitarea după

îndeplinirea sarcinii

M1 m4 F3 Capacita-

tea de a

diferenţia

tipurile de

propoziţii

Capacita-

tea de a citi

fluent,

corect,

conştient şi

expresiv o

8

Page 9: Felicitarea

Nr

Crt ETAPELE

LECŢIEI

OB

IEC

TIV

E

OP

ER

ION

AL

E

CONŢINUTUL LECŢIEI

STRATEGII

DIDACTICE

EVA-

LUAREA

Met

ode

Mij

loac

e

For

me

felicitare

7. Feedback OA1 Se vor elabora oral texte pentru

felicitările făcute cu diverse ocazii

M1 m1 F1

8. Evaluarea OC5

OA2

OPM2

Elevii vor scrie o felicitare adresată

părinţilor, doamnei învăţătoare, bunicilor

sau unui coleg cu ocazia Sfintelor

Sărbători de Paşte.

M1

M2

M3

m2 F2 Capacita-

tea de a

redacta o

felicitare

cu ocazia

Sfintelor

Sărbători

de Paşte.

9. Retenţia OA1 Se vor purta discuţii despre comunicare:

- Care sunt tipurile de comunicare

studiate?

- Cum se realizează comunicarea orală?

Dar cea scrisă?

- Cărui tip de comunicare îi corespunde

felicitarea?

Se introduce felicitarea cumpărată de ei

într-un plic, precizându-se unde se scrie

destinatarul şi unde se scrie expeditorul.

M1

M3

m2

m3

F1

10. Transferul OA1 Cer elevilor să redacteze felicitări pe

care să le adreseze unor membri din

familia lor cu ocazii diferite.

M3 F1

SINTEZA LECŢIEI:

9

Page 10: Felicitarea

ETAPELE LECŢIEI ACTIVITATEA PROPUNĂTORULUI MIJLOACE

1. Captarea atenţiei Discuţii despre sărbătoarea de Paşte.

Joc didactic.

Crearea atmosferei de joc.

Prezentarea felicitărilor realizate la educaţie

plastică.

Felicitări

2. Enunţarea temei şi a

obiectivelor

Citirea obiectivelor de pe planşă. Planşă cu

obiectivele

3. Actualizarea cunoştin-

ţelor învăţate anterior

Reamintirea cunoştinţelor despre compuneri şi a

tipurilor de comunicare.

Citirea compunerilor.

Manual

4. Prezentarea optimă a

conţinutului

Prezentarea conţinutului învăţării. Manual

5. Dirijarea învăţării Folosirea tehnicii „Ştiu/Vrea să ştiu/Am învăţat”.

Citirea conţinutului felicitării din manual.

Se discută motivele şi momentele în care se scriu

felicitări.

Identificarea elementelor pe care le cuprinde

felicitarea.

Copierea felicitării.

Rezolvarea exerciţiilor din manual.

Manual

Felicitare

6. Obţinerea performan-

ţei

Punerea semnelor de punctuaţie. Fişe de lucru

7. Feedback Elaborarea textelor pentru felicitările făcute cu

diverse ocazii.

Manual

8. Evaluarea Rezolvarea unei sarcini de lucru. Felicitare

9. Retenţia Se vor purta discuţii despre comunicare.

Precizarea scrierii destinatarului şi a expeditorului

pe plic.

Felicitare

Plicuri

10. Transferul Tema pentru acasă.

Indicaţii şi explicaţii.

CURSIVUL GLOBAL:

10

Page 11: Felicitarea

UNIT. 1 UNIT. 2 UNIT. 3

OC1- să identifice elementele

de bază pe care trebuie să le

cuprindă o felicitare

S1OC1 - identificarea

elementele de bază pe care

trebuie să le cuprindă o

felicitare

IOC1 - identificaţi elementele

de bază pe care trebuie să le

cuprindă o felicitare

OC2- să citească fluent,

corect, conştient şi expresiv o

felicitare

S1OC2 - citirea fluent, corect,

conştient şi expresiv a

felicitării

IOC2 – citiţi felicitarea cu

intonaţie, respectând

punctuaţia

OC3- să copieze conţinutul

unei felicitări

S1OC3 - copierea conţinutul

unei felicitări

IOC3 - copiaţi conţinutul

felicitării respectând

indicaţiile date

OC4 – să diferenţieze tipurile

de propoziţii.

S1OC4 - marcarea semnelor

de punctuaţie

IOC4 – puneţi semnele de

punctuaţie corecte

OC5 – să redacteze o felicitare

adresată unui coleg cu ocazia

Sfintelor Sărbători de Paşte.

S1OC5- redactarea unei

felicitări adresată unui coleg

cu ocazia Sfintelor Sărbători

de Paşte.

IOC5 – scrieţi o felicitare

adresată unui coleg cu ocazia

Sfintelor Sărbători de Paşte.

AXA LECŢIEI

C E A P D O F E R T

OA1 OA1 OA1 OA1 OPM1 OC4 OA1 OC5 OA1 OA1

OPM1 OPM1 OC2 OC2 OA2

OC1 OA2 OPM2

OC3 OPM2

OA2

OPM2

IDENTIFICARE ANALIZĂ CREAŢIE

OC1

(IOC1) – Identificarea elementelor

de bază pe care trebuie să le

OC4

(IOC4) – Diferenţierea

tipurilor de propoziţii

OC5

(IOC5) – Redactarea unei

felicitări adresate unui coleg

11

Page 12: Felicitarea

cuprindă o felicitare

OC2

(IOC2) – Citirea fluentă, corectă,

conştientă şi expresivă a felicitării

OC3

(IOC3) – Copierea conţinutului

unei felicitări.

(marcarea semnelor de

punctuaţie)

cu ocazia Sfintelor Sărbători

de Paşte.

REBUS

Completează corect rebusul şi vei obţine titlul lecţiei noi!

A

F R A T I O A R E

D O A R E

P L O U A

H A I N A

P A R C A

F I

F I E R T E

A L U R A

G U R A

G A T E S T E

B

1. „- Ce vă este ....................................................

2. Ce vă ...............................................................

3. Nu vă ninge, nu vă ..........................................

4. Staţi gătite-n ........................................... nouă

5. .......................................... Dumnezeu mă ierte,

6. N-aţi........................................... ouă ...

7. – Suntem...........................................................!

8. Şi schimbându-şi brusc......................................

9. Toate-au început cu ..........................................

10. – Ne ................................................ de paradă”

12

Page 13: Felicitarea

(„La Paşti” – de George Topârceanu)

ANEXA 2

Puneţi semnele de punctuaţie corespunzătoare:

I. Cu prilejul sărbătorilor de Crăciun şi de Anul Nou îţi doresc multă sănătate şi succes la

şcoală

La Mulţi Ani

Cu prietenie al tău

Tudor

II. Lumina răsărită din mormântul Mântuitorului Iisus în noaptea Sfântă a Învierii Sale să

vă aducă bucurie duhovnicească multă credinţă nădejde dragoste şi pace în suflet

Hristos a înviat

Cu respect

A dv elevă Maria

III. Sănătate deplină pace şi linişte sufletească, noi bucurii şi împliniri

Prosperitate spor bogat în toate

La mulţi şi fericiţi ani

Al dv amic Mihai

IV. În pragul unor noi schimbări ce mă împresoară

În verde crud de primăvară

Eu îmi acord timidul glas

Şi-n el cu el alese mulţumiri

Pentru îndemnul din priviri

Să simt că încă se mai poate

La mulţi ani mamă

Cu dragoste Oana

13

Page 14: Felicitarea

14

Page 15: Felicitarea

15

Page 16: Felicitarea

16

Page 17: Felicitarea

17

Page 18: Felicitarea

18

Page 19: Felicitarea

19

Page 20: Felicitarea

20

Page 21: Felicitarea

21

Page 22: Felicitarea

22

Page 23: Felicitarea

23

Page 24: Felicitarea

24

Page 25: Felicitarea

25

Page 26: Felicitarea

26

Page 27: Felicitarea

27

Page 28: Felicitarea

28

Page 29: Felicitarea

29

Page 30: Felicitarea

30

Page 31: Felicitarea

31

Page 32: Felicitarea

32