+ All Categories
Home > Documents > CCD GIURGIU PORTOFOLIUinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · 2017. 11. 15. · 1...

CCD GIURGIU PORTOFOLIUinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · 2017. 11. 15. · 1...

Date post: 04-Feb-2021
Category:
Upload: others
View: 2 times
Download: 0 times
Share this document with a friend
12
1 CCD GIURGIU PORTOFOLIU MODALITĂŢI DE REPREZENTARE A EXPRESIILOR PRIN BLOCURI GRAFICE FORMATOR, ALINA GABRIELA BOCA FORMABIL GRAD NADIA 25 OCTOMBRIE-18 NOIEMBRIE 2017
Transcript
  • 1

    CCD GIURGIU

    PORTOFOLIU

    MODALITĂŢI DE REPREZENTARE A

    EXPRESIILOR PRIN BLOCURI

    GRAFICE

    FORMATOR,

    ALINA GABRIELA BOCA

    FORMABIL

    GRAD NADIA

    25 OCTOMBRIE-18 NOIEMBRIE 2017

  • 2

    CUPRINS

    1. Proiectarea unității de învățare…………………..3

    2. Proiect de lecție…………………………………….5

    3. Fișă de evaluare…………………………………….9

    4. Barem……………………………………………...10

  • 3

    PROIECTAREA UNITĂŢII DE

    ÎNVĂŢARE

    • Unitatea de învăţământ: Scoala nr.5 Giurgiu

    Profesor: GRAD NADIA

    • Clasa/ Nr. Ore/săpt a V-a : /1 oră/săptămână

    • Săptămâna/anul.2017

    • Disciplina Informatică şi TIC

    • Unitatea de învăţare: Sisteme de operare

    • Nr. ore alocate: 3 ore

    Conţinuturi Competenţe

    specifice Activităţi de învăţare

    Nr

    ore

    Resurse ( p r o c e d u r a l e

    m a t e r i a l e , i n s t r u m e n t e

    T I C )

    Evaluare

    1. Rolul unui sistem de

    operare

    2. Elemente de interfață

    ale unui sistem de

    operare. Organizarea

    datelor pe suport extern

    1.2. Utilizarea

    eficientă a unor componente

    software

    -exersarea utilizării elementelor

    de interfață, într-o aplicație

    specifică sistemului de operare

    -folosit (de exemplu un editor de

    texte simplu sau un editor grafic),

    cu evidenţierea rolului unui

    sistem de operare.

    -descrierea modului de organizare a

    informațiilor pe suport extern și

    exersarea modalităților de

    lucru cu fișiere și directoare.

    1h 1h

    Manualul de Informatică şi TIC

    pentru clasa a V-a, Editura

    SIGMA

    Explicaţia.

    Demonstraţia.

    Manualul de Informatică şi

    TIC pentru clasa a V-a,

    Editura SIGMA

    Calculatoarele din laboratorul de

    informatică Explicaţia

    Demonstraţia cu ajutorul elevilor

    Fişa de lucru

    Fişa de lucru

  • 4

    3. Operații cu fișiere și

    directoare

    -realizarea într-o aplicație specifică

    sistemului de operare sau într-un

    utilitar specializat a principalelor

    operații cu fișiere și directoare

    (creare, ștergere, redenumire,

    copiere, mutare,

    căutare) în vederea organizării

    resurselor digitale personale

    1h

    Manualul de Informatică şi

    TIC pentru clasa a V-a,

    Editura CORINT

    Calculatoarele din laboratorul de

    informatică Explicaţia

    Demonstraţia cu ajutorul elevilor

    Fişa de lucru

  • 5

    Proiect didactic

    Titlul lecţiei: Modalităţi de

    reprezentare a expresiilor prin

    blocuri grafice

    Obiectul:Informatică și TIC Data: 30.10.2017

    Timpul acordat : 50 min. Clasa: a-V-a,

    Tipul lecţiei: Transmiterea de cunostinte

    Profesor: GRAD NADIA

    Competenţe generale o Utilizarea responsabilă și eficientă a tehnologiei informației și comunicațiilor

    o Rezolvarea unor probleme realizand un algoritm de rezolvare,specificand operatiile realizate in structura

    alternativa

    o Elaborarea creativă de mini proiecte care vizează aspectul de rezolvare a unor probleme, culturale și

    personale, respectând creditarea informației și drepturile de autor

    Competenţe specifice: 1.1.Utilizarea eficientă şi în condiţii de siguranţă a dispozitivelor de calcul

    1.2. Utilizarea eficientă a unor componente software

    Obiective operaţionale :

    Informative Elevii vor fi capabili:

    - Să identifice variabile

    - Să identifice o structura alternativa

    Formative Elevii vor şti:

    - să declare variabile si constante respectând paşii de

    realizare a acestora.

    - să efectuieze operatia de citire respectând paşii de

    realizare a acestora.

    -să efectueze operația de scriere respectând paşii de

    realizare a acestora.

    -să efectueze operația de atribuire respectând paşii

    de realizare a acesteia.

    Afective Elevii vor putea:

    - să înţeleagă noţiunea de expresii prin

    blocuri grafice

    Metode şi procedee didactice: Conversaţia euristică; Explicaţia;

    Demonstraţia;

    Mijloace de învăţare: Fişe de lucru; Calculatorul

    Videoproiectorul

  • 6

    Material bibliografic: Informatică şi TIC, Manual pentru clasa a V-a, autor, editura: Sigma 2017

  • 7

    DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

    Etapele lecţiei

    Timp

    Activitatea desfăşurată de: Metoda de

    activitate Profesor Elevi

    0 1 2 3 4

    Moment organizatoric 2’ Verifică prezenţa elevilor, pregătirea clasei pentru lecţie

    Transmiterea

    noilor

    cunoștinţe

    20’ 1. pe tablă titlul lecţiei : ” Modalităţi de reprezentare a expresiilor prin blocuri grafice” 2. Comunică obiectivele lecţiei

    3. Prezintă definiția Expresia : este formată din constante, variabile și operatori. În mendiul de programare Scratch din paleta de blocuri de comandă alegem funcții (blocuri) pentru a programa activitatea personajelor/sprite-urilor (de exemplu pisicuța Scrathcy).

    4.Se prwezinta grupul de funcții Date și Operatori. prezinta structura alternative: Variabilele sunt utile pentru a ține evidența valorilor care se schimbă într-un script în timpul unui joc.Pentru a defini variabile selectăm Scripturi și alegem opțiunea Date. Blocurile pentru variabile se activează după definirea lor. realizare a algoritmului va urmări câțiva pași esențiali 1) Se atribuie variabilei o denumire 2) Se bifează fie opțiunea pentru toate personajele, fie opțiunea doar pentru acest personaj 3) Se acționează tasta OK.

    5. Exemplul 1) Fie atribuirea x←2017, prin care variabila x primește valoarea 2017; pentru a transcrie în Scratch această atribuire se folosește blocul:

    Frontală

    Individual

    Discuţia

  • 8

    Consolidarea

    noilor

    cunoştinţe

    20’ Exemplul 2) Fie secvența de două atribuiri de mai jos: y2017 yy-17 Pentru a transcrie în Scratch secvența dată se folosesc blocurile:

    Operatorii utilizați în mediul de programare Scratch sunt: 1. Operatori matematici:

    + prin blocul - prin blocul * prin blocul / prin blocul 2. Operatori de comparație > prin blocul = prin blocul < prin blocul Atenție: în blocurile grafice din Scratch nu există operatorii ≥ ș𝑖 ≤. 3. Restul împărțirii întregi a unui număr la un alt număr:

    4. Operatori logici: și sau

    nu

    . Fie secvența de atribuiri: x ←31

    y←10

    suma← x+y Secvența calculează în variabila suma rezultatul adunării numerelor naturale 31 și 10, memorate în variabilele x și y. Transcrierea secvenței de mai sus în Scratch este:

    Elevii urmăresc

    demonstraţia

    Elevii notează

  • 9

    Feed-back

    4’ Întreabă elevii despre noţiunile învăţate în ora respectivă

    Ce este o expresie, ce sunt operatorii matematici. Cum se scrie structura

    in Scratch.

    Răspund la întrebările profesorului

    Frontală Conversaţie

    Evaluare şi notare

    1’ Notează elevii care au dat răspunsuri corecte.

  • FIŞA DE EVALUARE

    MODALITĂŢI DE REPREZENTARE A EXPRESIILOR PRIN

    BLOCURI GRAFICE

    CLASA A V-A

    1. 2 puncte (4 x 0.5 p)

    Completați spațiile libere din enunțurile de mai jos:

    a)Un șir de instrucțiuni (numit în informatică secvență de instrucțiuni) care se execută

    fiecare o singură dată, de la prima până la ultima instrucțiune din șir, poartă denumirea

    ......................................................................

    b)Structura ........................ este folosită pentru a face alegerea între două

    operații/instrucțiuni (sau secvențe de operații/instrucțiuni) după ce evaluezi o condiție.

    C)Condiția sau expresia evaluată poate fi ............... sau .................................

    d)Scratch este o aplicație cu ajutorul căreia poți realiza

    .....................................................................................................

    2. 3 puncte (3 x 1 p)

    Asociați fiecărui exemplu/problemă tipul de structură secvențială sau structura

    alternativă necesar pentru rezolvare.

    Calculați media aritmetică a valorilor temperaturilor

    înregistrate în ultima săptămână

    La un circ au fost 30 adulți și cu 25 mai mulți copii. Câte

    persoane au fost la circ?

    Mircea poate promova la nivelul următor al unui joc dacă

    obține un scor mai mare ca 4. Citind scorul lui Mircea,

    afișează dacă acesta promovează la nivelul următor sau nu.

    3. 4puncte (2 x 2 p)

    a)Dacă a=4 și b=36 ce valoare va afisa

    scriptul următor?

    Răspuns.......................

  • b)Dacă a=90 și b=100 ce valoare va afisa

    scriptul următor?

    Răspuns.......................

    Timp de lucru 15 minute 1 p oficiu

    RĂSPUNSURI

    FIŞA DE EVALUARE

    MODALITĂŢI DE REPREZENTARE A EXPRESIILOR PRIN

    BLOCURI GRAFICE

    CLASA A V-A

    1. 2 puncte (4 x 0.5 p)

    Un șir de instrucțiuni (numit în informatică secvență de instrucțiuni) care se execută fiecare o

    singură dată, de la prima până la ultima instrucțiune din șir, poartă denumirea de structură

    liniară.

    Structura alternativă este folosită pentru a face alegerea între două operații/instrucțiuni (sau

    secvențe de operații/instrucțiuni) după ce evaluezi o condiție. Condiția sau expresia evaluată

    poate fi adevărată sau falsă.

    Scratch este o aplicație cu ajutorul căreia poți realiza povești interactive, jocuri, animații.

    2. 3 puncte (3 x 1 p)

    3. 4puncte (2 x 2 p)

    a) 36.

    b)10.

    Calculați media aritmetică a valorilor

    temperaturilor înregistrate în ultima

    săptămână

    structură secvențială

    La un circ au fost 30 adulți și cu 25 mai

    mulți copii. Câte persoane au fost la circ?

    structură secvențială

    Mircea poate promova la nivelul următor

    al unui joc dacă obține un scor mai mare ca

    4. Citind scorul lui Mircea, afișează dacă

    acesta promovează la nivelul următor sau

    nu.

    structura alternativă

  • 1 p oficiu


Recommended