Home >Documents >Capitolul 1 Corect

Capitolul 1 Corect

Date post:30-Jan-2016
Category:
View:225 times
Download:0 times
Share this document with a friend
Description:
Generalități despre intretinerea caroseriei unui automobil
Transcript:

CAPITOLUL 1. PARTEA DE PROIECTARE.

1.1. Destinaia sectorului de caroserie n cadrul staiei de service auto i schema procesului tehnologic.

Sectorul de caroserie este destinat pentru nlturarea defectelor caroseriei aprute n decursul exploatrii.

La sectorul de caroserie se ndeplinesc lucrri legate de restabilirea caroseriei, repararea formelor ei iniiale i totodat meninerea caroseriei i mecanismelor ei n stare tehnic bun.

Pe sector se petrec lucrri de tinighigerie, sudare i armare.

Care includ operaiile de demontare-montare, ndreptarea i sudarea caroseriei i a mecanismelor. n afar de lucrrile menionate mai sus, la sector se pot confeciona detalii ale caroseriei: panele, plasturi, .a.. n zona reparaiei tehnice pot fi alocate locuri pentru automobilele ce se pregtesc pentru reparaie, pentru a mri productivitatea muncii n atelier.

Automobilul este adus n sector de obicei pe roi. Caroseriile avariate pot fi aduse pe crucioare speciale. n aceste cazuri caroseriile sunt scoase la posturile de reparaie tehnic.

Lucrrile de tinighigerie prevd ndeplinirea lucrrilor de reparaie a aripilor, uilor i a altor pri ale caroseriei (nlturarea rupturilor, crpturilor, deformrilor) i totodat pregtirea detaliilor simple, n locul celor ieite din funciune.

Lucrrile de demontare-montare includ n sine demontarea uilor, a panelelor aparate, a prilor caroseriei, mecanismelor, parbrizelor i a altor detalii. Demontarea parial a caroseriei pentru repararea detaliilor sale se ndeplinete n volumul lucrrilor.

Montarea caroseriei dup reparaie, ca i instalarea detaliilor pe caroserie (ui, aripi, panele) este legat de lucrrile de ajustare. Pentru acest scop sunt folosite diferite seturi de instrumente.

Lucrri de ndreptare n dependen de caracterul defeciunilor sunt legate cu nlturarea deformaiilor i nlturarea deformrilor geometrice a caroseriei.

Lucrrile de sudare sunt legate strns de lucrrile de tinighigerie. La sectorul caroseriei se folosete sudarea cu gaze, electrosudare, i sudarea punctat.

Sudarea la reparaii se folosete la nlturarea prilor deformate ale caroseriei pentru instalarea prilor noi i totodat pentru sudarea crpturilor, rupturilor cu sau fr aplicarea plasturilor.

Lucrrile de armare prevede repararea tuturor mecanismelor caroseriei i totodat lucrri de reparare a geamurilor i nlocuire.

Mecanismul reparat este instalat la locul su i reglat. Pentru instalarea geamurilor sunt folosite instrumente speciale.

Sectorul de caroserie este aprovizionat cu documentaia necesar la fel i cu hri tehnologice pentru lucrrile principale.

Fig. 1.1. Schema procesului tehnologic n cadrul sectorului de caroserie.

1.2. Selectarea datelor iniiale i normative.Datele iniiale i normative pentru efectuarea calculului tehnologic la proiectarea sau reconstrucia SSA snt :

Numrul de automobile ce snt deservite la SSA n an i tipul staiei de servis (universal sau specializat pe anumite modeluri);

Parcursul mediu anual al automobilelor (pentru SSA urbane);

Frecvena intrrii la SSA a automobilelor pe an (pentru SSA urbane) i pe zi (pentru SSA rutiere)

Regimul de funcionare a SSA;

Programa anual de producere (numai pentru SSA specializate);

Numrul de automobile realizate la SSA pe an.

Parcursul mediu anual a autoturismelor constituie 800020000 km. Numrul de intrri a unui autoturism la staie pe an pentru SSA urbane constituie 25. Numrul de intrri la staie pentru SSA rutiere se determin n dependen de intensitatea circulaiei automobilelor pe drumul auto.

Regimul de funcionare a staiei de servis auto este determinat de numrul de zile lucrtoare n an (), numrul de schimburi (C) i durata schimbului de munc (). Tabela 1.1.Datele iniiale normative. Denumirea indicatorilorSimbolUnitatea de msurValoarea indicatorilor

Numrul de posturi

Numrul de automobile deservite la SSApe an Auniti1250

Parcursul mediu anual a unui automobil

km22550

Frecvena de intrri la SSA a unui automobil pe anP3

Numrul de autoturisme realizate la SSA pe an

uniti285

(Continuare) Tabela 1.1. Denumirea indicatorilorSimbolUnitatea de msurValoarea indicatorilor

Regimul de funcionare a SSA:

numrul de zile lucrtoare

numrul de schimburi

durata schimbului

C

zile

ore303I

7

Manopera specific a lucrrilor de T i RC la 1000 km parcurit

2,7

1.3. Calculul manoperei anuale a SSA.

1.3.1. Calculul manoperei anuale a lucrrilor de T i RC.

Manopera anual a lucrrilor de T i RC la SSA urban poate fi determinat prin relaia: T = ;

(1.1)Unde:

A numrul de automobile deservite la SSA n an;

parcursul anual mediu a unui automobil;

t manopera specific a lucrrilor de T i RC la 1000 km;

Substituind datele din relaia (1.1) obinem:

T = = 76106,25.

1.3.2. Calculul manoperei anuale a lucrrilor de curire splare.

Manopera anual a lucrrilor de curire splare se apreciaz reieind din numrul de intrri la SSA i manopera medie a lucrrilor de curire-splare, prin relaia:

= ;

(1.2)

Unde:

manopera medie a lucrrilor de curire-splare;

0,20.d numrul de intrri la staie pentru curire splare a unui automobil pe an i pot fi determinate astfel:

d = ; intrri

(1.3)Substituind datele din relaia (1.3) obinem:

d = 24 intrri.

Substituind datele din relaia (1.2) obinem:

= = 6000 .

1.3.3. Calculul manoperei anuale a lucrrilor de pregtire pentru realizare.Dac la SSA se efectueaz realizarea automobilelor, atunci n manopera total a lucrrilor efectuate este necesar de prevzut lucrile ce sunt legate de pregtirea automobilelor pentru realizare.

Manopera anual a lucrrilor de pregtire pentru realizare se determin din cantitatea de automobile realizate pe an i manopera specific a lucrrilor de pregtire utiliznd urmtoarea formul:

= ;

(1.4)Unde:

numrul de automobile realizate pe an, uniti;

manopera specific a lucrrilor de pregtire pentru realizare, ;

= 3,5 .

Substituind datele din relaia (1.4) obinem:

= = 997,5 .

1.3.4. Repartizarea manoperei anuale pe tipuri de lucrri i sectoare de producie.

Pentru aprecierea manoperei anuale a fiecrui sector i zon, manopera anual a lucrrilor de T i RC se reprezint pe tipuri de lucrri i locul de efectuare a lucrrilor.

Tabela 1.2.

Repartizarea manoperei anuale pe tipuri de lucrri i locul de efectuare.Tipurile de lucrriRepartizarea manoperei dup tipuri de lucrriRepartizarea manoperei duplocul de efectuare a lucrrilor

La posturiLa sectoare

%

%

%

Control-diagnosticare (motorul, frnele, echipamentul electric, analiza gazelor de eapament)53805,31251003805,3125

T n volumul total2519026,56210019026,562

De ungere43044,251003044,25

Reglarea unghiurilor roilor de direcie53805,31251003805,3125

Reparaia i reglarea frnelor 53805,31251003044,25

Electrotehnice53805,3125802663,718720761,0625

Reparaia instalaiei de alimentare53805,312570152,2125301141,5937

ntreinerea acumulatoarelor21522,125101141,5937901369,9125

Pneuri53805,3125303805,3125702663,7187

RC a agregatelor107610,625503805,3125503805,3125

Caroserie i armtur (tinighigerie, sudare, armrie)107610,625755707,9687251902,6562

Vopsire i prelucrare anticoroziv107610,6251007610,625

Tapirie1761,062550380,5312550380,53125

De lcturie i prelucrare mecanic86088,51006088,5

TOTAL10076106,2557992,96218113,287

1.3.5. Calculul manoperei anuale n sectorul de caroserie proiectat.

Calculul manoperei anuale n sectorul de caroserie proiectat se efectueaz din punctul 1.3.2.; 1.3.4.; tab.1.3. n funcie de destinaia sectorului i tipurile de lucrri efectuate.

Manopera anual n sectorul de caroserie proiectat constituie:

= 7610,625 .1.3.6. Determinarea manoperei anuale a lucrrilor auxiliare.

Lucrrile auxiliare includ lucrrile de ntreinere tehnic i reparaie a utilajului tehnologic, ncperilor de producie i administrative, comunicaiilor precum i lucrrile ce in de nzestrarea tehnologic a procesului de producie.

Manopera anual a lucrrilor auxiliare constituie % din manopera total a lucrrilor de T i RC i poate fi determinat prin relaia:

= ;

(1.5)Unde:

ponderea lucrrilor auxiliare, % din manopera total a lucrrilor de T i RC.Substituind datele din relaia (1.5) obinem:

= = 13699,125 .

Repartizarea lucrrilor auxiliare pe tipuri de lucrri se efectuiaz conform sursei bibliografice [1] pag. 40 tab.56 i se ntocmete n form de tabel (vezi tabelul 1.3)

Tabelul 1.3.

Repartizarea manoperei anuale a lucrrilor auxiliare pe tipuri de lucrri.Tipurile de lucrri auxiliareRepartizarea manoperei anuale a lucrrilor auxiliare pe tipuri de lucrri

%.

Reparaia i ntreinerea utilajului tehnologic i instrumentelor253424,78125

Reparaia i ntreinerea utilajului ingineresc, reelelor i comunicaiilor202739,825

Primirea, pstrarea i eliberarea bunurilor materiale202739,825

Deplasarea mijloacelor de trasport101369,9125

ntreinerea compresoarelor de aer 101369,9125

Deriticarea ncperilor de producere7958,93875

Deriticarea teritoriului8109593

TOTAL10013699,125

1.4. Calculul numrului de muncitori productivi n sectorul de caroserie.

Numrul de muncitori productivi include efectivul muncitorilor din diferite

zone i sectoare de producie, care snt implicai nemijlocit n procesul de realizare a lucrrilor de ntreinere tehnic i reparaie curent a automobilelor

Embed Size (px)
Recommended