Home >Documents >Analiza Diagnostic a Unei Societati Comerciale - SC Tess-Trade SRL

Analiza Diagnostic a Unei Societati Comerciale - SC Tess-Trade SRL

Date post:09-Nov-2015
Category:
View:232 times
Download:3 times
Share this document with a friend
Transcript:

Analiza Diagnostic a unei Societati Comerciale - SC Tess-Trade SRL

CUPRINS:CAPITOLUL I PREZENTAREA GENERALA S.C.

TESS-TRADE S.R.L.

CAPITOLUL II ANALIZA DIAGNOSTIC A SOCIETATII

COMERCIALE

2.1. PREDIAGNOSTIC

2.1.1. STABILIREA NECESITATII SI OPORTUNITATII

DIAGNOSTICULUI

2.1.2. IDENTIFICAREA SIMPTOMELOR SEMNIFICATIVE

2.1.3. STABILIREA TIPULUI DE DIAGNOSTIC

2.2. INVESTIGAREA SI ANALIZA

2.2.1. IDENTIFICAREA CARACTERISTICILOR TIPOLOGICE

2.2.2. EVOLUTIA PRINCIPALILOR INDICATORI

ECONOMICO-FINANCIARI

2.2.3. ANALIZA DOMENIILOR PRINCIPALE DE

ACTIVITATE ALE FIRMEI

2.2.4. CONCLUZIILE DIAGNOSTICULUI 2.2.4.1. ASPECTE POZITIVE PRIVIND ACTIVITATEA FIRMEI

2.2.4.2. ASPECTE NEGATIVE PRIVIND ACTIVITATEA

FIRMEI

2.3. ELABORAREA RECOMANDARILOR

CAPITOLUL III DIAGNOSTICUL CULTURII

ORGANIZATIONALE

3.1. PREZENTAREA COMPONENTELOR CULTURALE

3.1.1.DESCRIEREA PRODUSELOR FIZICE ARTIFICIALE

3.1.2. DESCRIEREA PRODUSELOR ARTIFICIALE DE

COMPORTAMENT

3.1.3. DESCRIEREA ACTORILOR SI A EROILOR

3.1.4. DESCRIEREA CONCEPTIILOR DE BAZA ALE

MANAGEMENTULUI

3.2. IDENTIFICAREA TIPULUI DE CULTURA A ORGANIZAtIEI

3.3. CONCLUZIILE PRIVIND DIAGNOSTICUL CULTURII

ORGANIZATIONALE

3.3.1. ASPECTELE POZITIVE

3.3.2. ASPECTELE NEGATIVE

CAPITOLUL IV PROPUNERI REFERITOARE LA IMBUNATATIREA ACTIVITATII

CAPITOLUL I - PREZENTAREA GENERALA A

S.C. TESS-TRADE S.R.L.

DENUMIREA : S.C. TESS-TRADE S.R.L.

TIP DE SOCIETATE : privat.

FORMA JURIDICA DE CONSTITUIRE : societate cu raspundere limitata.

SEDIUL SOCIAL : Str. Calea Ferentari nr.35, sector 5, localitatea Bucuresti.

INREGISTRARE : nr. de inmatriculare la Oficiul Registrului si Comertului J40/435/2003.

DOMENIUL DE ACTIVITATE :

- comercializare de bunuri nealimentare;

- productie confectii.

Punct de lucru : - la sediul social al firmei cat si la punctul de vanzare din Calea Rahovei nr. 325, sector 5, localitatea Bucuresti, unde se realizeaza ca activitate vanzarea cu amanuntul a produselor fabricate de firma cat si a altor produse achizitionate de la alti furnizori.

Birouri : 2 birouri, aflate la sediul social al firmei.

Sectia de productie : avand ca obiect de activitate croitoria, isi desfasoara activitatea la subsolul cladirii in care isi are sediul social firma.

Hala de productie : prevazuta cu 15 masini de cusut, 2 masini de surfilat, 1 masina de brodat, 1 masina de ambalat, 1 masina pentru prelucrarea deseurilor tehnologice textile (tesut lavete).

GRAD DE MARIME (PERSONAL) : nr. total de salariati: 40

cu contract de munca: 36 angajati;

direct productivi: 24 angajati;

colaboratori: 4 persoane.

PRODUSELE / SERVICIILE : firma produce confectii de dama, barbatesti, copii, nou-nascuti si lenjerii de pat.

Principalii furnizori de materii prime :

pentru activitatea de vanzare:- S.C. APACA S.A ., Bucuresti pentru confectii;

- S.C. TEXTILA S.A., Arad pentru confectii textile;

- S.C. PIONIERUL S.A., Bucuresti pentru incaltaminte;

- S.C. CISNADIE pentru covoare.

pentru activitatea de productie:

- S.C. BUHUSI S.A., Bacau pentru stofe din lana- S.C.SELECT S.A., Bucuresti pentru tesaturi din matasePOZItIA PE Piata :

1. Clientii :

desfacere cu amanuntul: populatie; desfacere en gross:

- S.C. Miruna S.R.L., localitatea Bucuresti

- S.C. Elvira S.R.L., localitatea Bucuresti

2. Concurentii :in zona unde firma isi desfasoara activitatea concurenta

este slaba, iar prezenta ei se face cu greu remarcata.

in celelalte sectoare ale Bucurestiului, desi exista cateva firme concurente puternice, volumul vanzarilor firmei TESS-TRADE S.R.L. nu este afectat, deoarece aceasta practica preturi mai mici la produsele pe care le desface, adresandu-se astfel unui segment de cumparatori cu venituri modeste.

POZITIA PRODUSELOR FATA DE CONCURENTA :

Asa cum am mai spus produsele ce se comercializeaza la aceasta firma se adreseaza si cumparatorilor cu venituri mai modeste, in felul acesta fiind vanduta intreaga cantitate de marfuri provenite din productie.

intrucat exista cerere pentru produsele fabricate, rezulta, ca firma nu produce pe stoc.

Pe viitor se are in vedere desfacerea produselor prin cedarea exclusivitatii catre distribuitori zonali din judetele: Prahova, Dambovita, Arges si Constanta unde, potrivit studiilor de marketing, s-a constatat interes fata de tipul de produse fabricate.

ISTORICUL SOCIETATII :

Societatea comerciala TESS-TRADE S.R.L. s-a constituit in anul 2003, pornind de la un capital social de 500.000.000 lei si avand 10 salariati.

in primul an de activitate s-au cumparat mijloace fixe, si anume:

un mijloc de transport auto pentru marfuri;

doua masini de cusut;

o masina de surfilat.

in acest an firma si-a sporit numarul de salariati de la

10 persoane la 16 persoane.

in al doilea an de activitate firma a achizitionat:

tehnica de calcul, constand intr-un calculator electronic si echipamentele periferice corespunzatoare;

o masina de cusut;

o masina de debitat.

Tot in acest an firma s-a extins prin cumpararea

magazinului din str.Calea Rahovei nt.325, sector 5, localitatea Bucuresti.

Datorita extinderii firmei cat si a achizitionarii echipamentelor de productie, firma a mai angajat 5 salariati, dintre care 2 salariati pentru sectia de productie, iar 3 salariati pentru punctul de vanzare.

in al treilea an al activitatii sale firma a mai achizitionat:

aparatura birotica, constand in:

un aparat de copiat;

un fax.

o masina de cusut.

in urma punerii in practica a politicii firmei, spatiul

destinat comercializarii produselor, de la sediul social, a fost impartit pe mai multe raioane incercandu-se in felul acesta comercializarea unei game mai largi de produse (nealimentare), si anume:

un raion destinat vanzarii de confectii (pentru barbati, femei, copii si nou-nascuti);

un raion destinat incaltamintei;

un raion destinat vanzarii de tesaturi;

un raion destinat vanzarii de covoare.

Pentru aceasta a fost necesara o modificare a

numarului de personal, adica sporirea numarului de salariati cu 9 persoane.

in anul 2006 societatea si-a sporit numarul de salariati de la 30 de persoane la 40 de persoane datorita faptului ca in acest an a dat in functiune o mica hala de productie (confectii) fiind nevoiti sa o incadreze cu personal calificat.

EVOLUTIA PRINCIPALILOR INDICATORI ECONOMICO-FINANCIARI IN PERIOADA 2005-2006:INDICATORIANUL 2005ANUL 2006

012

Cifra de afaceri 1.300.000.0001.680.000.000

Venituri din incasari 1.278.500.0001.580.000.000

Cheltuieli totale 900.000.0001.220.000.000

Productivitatea muncii (/pers. )13.350.00012.000.000

Salariul brut mediu 5.100.0005.400.000

Numarul de personal3040

CAPITOLUL II ANALIZA DIAGNOSTIC A SOCIETATII COMERCIALE

2.1. PREDIAGNOSTIC

2.1.1. STABILIREA NECESITATII SI OPORTUNITATII DIAGNOSTICULUI

n perioada 2005-2006, S.C. TESS-TRADE S.R.L. Bucuresti s-a confruntat cu urmatoarele dificultati :

scaderea productivitatii muncii;

cresterea preturilor; nemultumirea salariatilor, vizavi de salariul cu care sunt retribuiti.

Concluzie :

Datorita gravitatii problemelor cu care s-a confruntat S.C. TESS-TRADE S.R.L. in perioada 2005-2006 este necesara si oportuna declansarea cercetarii diagnosticului.

2.1.2. - IDENTIFICAREA SIMPTOMELOR SEMNIFICATIVELISTA SIMPTOMELOR SEMNIFICATIVE:NR. CRT.SIMPTOMTERMEN DE COMPARAtIETIPUL SIMPTOMULUI OBS.

01234

1.Scaderea productivitatiiNivelul scontat in urma planificarii rezultatelor pentru cei doi aniNegativSe inregistreaza pe fondul scaderii cifrei de afaceri

2.Cresterea preturilorNivelul preturilor din anii precedentiPozitivSe inregistreaza pe fondul inflatiei

3.Nemultumirea salariatilorSalariile acordate de firmele similare NegativSe inregistreaza pe fondul scaderii veniturilor.

2.1.3. STABILIREA TIPULUI DE DIAGNOSTIC

Simptomele semnificative si dificultatile inregistrate in perioada anterioara releva necesitatea unui diagnostic de rezultate deoarece se au in vedere rezultatele obtinute in anii anteriori .2.2. INVESTIGAREA SI ANALIZA

2.2.1. IDENTIFICAREA CARACTERISTICILOR TIPOLOGICE LISTA CARACTERISTICILOR TIPOLOGICE:

NR. CRT.ELEMENTUL TIPOLOGICDESCRIEREOBS.

0123

1.Denumirea si actul de infiintare al firmei-S.C. TESS-TRADE S.RL.

- statutul

2.Tipul de proprietatePrivat

3.Scurt istoricSocietatea a luat fiinta n anul 2003

4.Obiect de activitate- Comercializare

- Productie confectii

5.Tipul productieiDe serie

6.Caracteristicile aprovizionarii Pentru activitatea de vanzare:

intrari de produse din productie proprie cat si de la furnizori;

frecventa aprovizionarii: in functie de cererea de consum.

Pentru activitatea de productie:

intrari de materii prime de la: S.C.Buhusi S.A., S.C.Select S.A. etc.;

frecventa aprovizionarii cu materii prime:pe masura terminarii stocului.

7.Caracteristicile desfacerii consumatorii tinta: segmentul de consumatori cu venituri medii;

modul de distributie:

desfacere cu amanuntul catre populatie;

desfacere en-gros: catre alte societati comerciale.

NR. CRT.ELEMENTUL TIPOLOGICDESCRIEREOBS.

0123

concurenta: este slaba in zona unde isi are sediul firma.

intensitatea rivalitatii: mica.

8.Caracteristicile fortei de munca-nr. persoane angajate:40

- structura pe sexe: F=31

M=9.

- structura pe grupe de varsta:

18-30 ani = 18;

30-40 ani = 13;

40-55 ani = 9.

- structura pe nivelurile de calificare: fiecare angajat este calificat pentru locul de munca unde isi defasoara activitatea.

9.Caracteristicile dotarii tehniceDaca la inceputul activitatii societatea era dotata in limitele minime, dar care sa-i permita totusu functionarea, pe masura extinderii, societatea si-a imbunatatit in mod considerabil dotarea tehnica.

10.Dispersia teritoriala a punctelor de vanzare si productie in sectorul 5: doua puncte de vanzare si unul de productie;

in sectorul 4: hala de productie

2.2.2. - EVOLUTIA PRINCIPALILOR INDICATORI ECONOMICO-FINANCIARINR. CRT.INDICATORULU/MREALIZARIINDICE 2006/2005%

20052006

012345

1.Cifra de afaceri lei1.300.000.0001.680.000.0001,29

2.Venituri din incasari lei1.278.500.0001.580.000.0001,24

3.Cheltuieli totale lei900.000.0001.220.000.0001,36

4.Productivitatea muncii lei/ pers.13.350.00012.000.0000,97

5.Salariul brut mediu lei5.100.0005.400.0001,09

6.Numarul de personalpers.30401,33

COMENTARII SI APRECIERI:

n aceasta analiza au fost utilizati indicatori si indici

special conceputi si selectati pentru a-l ajuta pe manager sa interpreteze fenomenele si evolutiile economico-financiare.

Aceasta analiza s-a realizat pe baza prelucrarii

informatiilor financiar-contabile (bilanturi anuale si anexele lor).

Din tabelul de mai sus se poate observa ca in anul 2006 cresterile acestor indicatori, raportati la anul 2005, sunt foarte mici, in special cel al productivitatii muncii, un indicator care, de altfel, este destul de important pentru o firma. Urmatorul indicator, in ordine crescatoare, ce prezinta interes pentru acest studiu, este salariul brut mediu care - asa cum am aratat mai devreme - constituie unul din simptomele semnificative cu care se confrunta firma. Nici la indicatorul venituri din incasari situatia nu se prezinta mai bine, deoarece chiar daca exista o crestere ea se inregistreaza si pe fondul inflatiei, deci pe cresterea preturilor. Cresterea indicatorului cheltuieli totale cu 1,36 nu prezinta motive de ingrijorare, aceste cheltuieli fiind minimele pe care le putea realiza firma tinand cont si de faptul ca aceasta societate a facut unele investitii. Per total dintre cei sase indicatori studiati mai sus singurul care prezinta grad de normalitate este: numarul de personal. Firma, avand in vedere obiectivele pe termen lung pe care si le-a propus, a incadrat corespunzator locurile de munca nou-create pentru a obtine rezultate maxime intr-un timp cat mai scurt.

2.2.3. ANALIZA DOMENIILOR PRINCIPALE DE ACTIVITATE ALE FIRMEI

FUNCTIUNEA DE PRODUCTIE

Aceasta functiune este specifica firmelor producatoare de bunuri, deci, este specifica si S.C. TESS-TRADE S.R.L.

Nivelul tehnic al utilajelor folosite a fost imbunatatit considerabil de la an la an, aceasta crestere fiind una din prioritatile firmei.

in anul 2006 firma a dat curs planului de extindere inchiriind, in scopul acesta, o cladire ce a fost transormata in hala de productie. Pentru a putea pune in functiune aceasta hala. Firma a fost nevoita sa achizitioneze, asa cum am aratat la inceputul acestui studiu, cateva utilaje de inalta performanta.

in ceea ce priveste modul de organizare al productiei, pentru inceput firma va produce confectii in serie, urmand ca mai apoi, dupa un studiu aprofundat al pietei sa se treaca la productia in masa. De asemenea, firma mai confectioneaza si modele unicat, dar acestea facandu-se numai la cerere.

FUNCTIUNEA COMERCIALA

in ceea ce priveste pozitia firmei pe piata nu se poate spune ca este un leader, un conducator in domeniu. Este o firma de tip mijlocie care nu numai ca-si doreste sa ajunga un leader, dar face si pasi in acest sens.

Segmentul de piata pe care il deserveste este mai ales cel cu venituri modeste.

Cat despre concurenti prezenta lor acolo este slaba. Desi in jurul acestei societati s-au infiintat multe firme, nici una dintre ele nu are acest profil: producere confectii si vanzarea lor. Ceea ce ii sperie probabil pe eventualii concurenti este faima pe care o are acest cartier Rahova, si in special Calea Ferentari, o faima care nu este deloc de bun augur si care nu ii incureajeaza prea mult pe micii intreprinzatori. Despre celalalt punct de desfacere din Piata Rahova se poate spune ca exista o concurenta, dar efectele negative ale acesteia au fost inlaturate prin doua cai:

practicarea si mentinerea preturilor mici la produsele comercializate;

datorita unei bune functionari a firmei, pe parcursul acestor ani clientii au prins incredere in ea, ei cumparand cu o anumita fidelitate produsele puse in vanzare de aceasta societate.

Asta datorita si modului politicos si atent cu care au fost tratati cumparatorii, promovandu-si in acest fel, imaginea si renumele in acea zona.

FUNCTIUNEA DE PERSONAL

Conducerea acestei societati a promovat un climat calduros de colaborare si comunicare intre angajati. S-au acordat importanta aniversarilor (de nastere si de nume) ca si sarbatorilor religioase. Cei aniversati s-au bucurat de unele mici privilegii in aceste zile speciale, si anume:

organizarea de mese festive la care au luat parte toti angajatii din acel punct de desfacere;

program redus de lucru;

cadouri substantiale in bani sau chiar in produse (mult dorite de ei) comercializate de firma.

Elementul esential pe care a fost construit acest climat este intelegerea, atat din partea conducerii, cat si intre angajati.

2.2.4. CONCLUZIILE DIAGNOSTICULUI

2.2.4.1. - ASPECTE POZITIVE PRIVIND ACTIVITATEA FIRMEI

NR.

CRT.ENUNTCAUZAEFECT

0123

1.Existenta unor dotari tehnice si tehnologice la nivelul firmelor competitoareRealizarea partiala a unor investitii in dotarea tehnica.Potential de dezvoltare si competitie in domeniul confectiilor.

2.Marirea capacitatii de productiePunerea in functiune a unei hale de productie.Diversificarea gamei de confectii.

3.Climat organizational, calm si favorabil cooperariiDatorita influentei factorilor interni:

-stilul de management bazat pe intelegere;

- selectia atenta la angajare evitandu-se incadrarea unor persoane impulsive, cu apucaturi nocive, fara recomandari acceptabile.Climat favorabil desfasurarii muncii de comercializare (acest climat generand bunele relatii cu clientii) si de productie (atenuand intrucatva stresul provocat de zgomotele utilajelor).

4.Pastrarea segmentului de consumatoriPracticarea unor preturi accesibile, comercializarea unor produse noi pe piataPrin accesibilitatea preturilor se pastreaza fidelitatea clientilor, deja existenti, si se atrag noi segmente de consumatori.

Lansarea pe piata a unor produse noi are ca efect atragerea atentiei asupra firmei.

2.2.4.2. - ASPECTE NEGATIVE PRIVIND ACTIVITATEA FIRMEI

NR. CRT.ENUNTCAUZAEFECT

0123

1.Micsorarea cantitatilor de produse puse in vanzare-scaderea aprovizionarii datorita lipsei de fonduri ce au fost folosite pentru investitie;

- utilajele ce au fost achizitionate nu acopera necesarul.Reducerea vanzarilor, a profitului.

2.Scaderea productivitatii munciiLipsa de interes a angajatilor ce au salarii mici in raport cu inflatia si cu puterea de cumparare a banilor.Micsorarea productiei pentru vanzare.

3.Neactualizarea salariilor angajatilorVeniturile firmei au fost diminuate mult, ele fiind folosite pentru investitii.- unele perturbari in climatul firmei;

- lipsa de interes a angajatilor fata de prosperitatea firmei.

4.Cresterea costurilor de achizitie la materiale si materii primeDatorita cresterii indicelui de inflatie.- cresterea pretului de vanzare;

- micsorarea puterii de cumparare a populatiei.

2.3. ELABORAREA RECOMANDARILOR

NR. CRT.RECOMANDARIOBIECTIV VIZATRESURSE NECESARE

(mii lei)EFECTE PRECONIZATE

01234

1.innoirea si diversificarea produselorUzura morala a produselor.15.000.000 -cresterea cifrei de afaceri, a vanzarilor;

- castigarea de noi segmente de cumparatori.

2.Finalizarea planului de investitii privind necesarul de utilajeAchizitionarea de noi utilaje.95.000.000Sporirea productiei, punerea la dispozitia cumparatorilor a unei game largi de confectii care sa acopere cererea.

3.Actualizarea salariilor angajatilor firmei si acordarea de mici primeinlaturarea insatisfactiei angajatilor pentru munca depusa .50.000.000Atragerea interesului angajatilor in legatura cu obiectivele firmei.

CAPITOLUL III DIAGNOSTICUL CULTURII ORGANIZATIONALE

3.1. - PREZENTAREA COMPONENTELOR CULTURALE

3.1.1. - DESCRIEREA PRODUSELOR FIZICE ARTIFICIALE

S.C. TESS-TRADE S.R.L. este structurata astfel:

doua puncte de vanzare in str. Calea Ferentari nr.35 si in str. Calea Rahovei nr.325, sectorul 5, Bucuresti;

doua birouri la sediul social al firmei in str. Calea Ferentari nr.35;

o sectie de productie la sediul social al firmei;

o magazie;

o hala de productie;

grupuri sanitare

etc.

Birourile sunt repartizate in asa fel incat sa asigure o fluenta functionare in circuitul informatic si o miscare rapida si eficienta a documentelor. Mobilierul este de calitate superioara pentru confort, cu un design modern. De asemenea, sunt dotate cu aer conditionat si aparatura de specialitate moderna.

Spatiile de vanzare sunt prevazute, de asemenea, cu mobilier modular care permite aranjarea lui in orice forma dorita, facand in felul acesta o expunere eficienta a produselor. Acest mobilier permite micsorarea distantei de vizualizare intre cumparatori si produse si, chiar posibilitatea contactului cu aceste produse.

Magazia este utilizata pentru pastrarea materialelor si materiilor prime aflate in stoc.

Sectia de productie, desi este aflata la subsolul sediului social, este astfel organizata incat se poate asigura cu usurinta circuitul informatic in ambele sensuri (spre conducere si invers), dar si circuitul noilor produse iesite din fabricatie spre punctele de vanzare. Aceasta sectie de productie nu este intinsa pe o suprafata mare, dar permite desfasurarea activitatilor in bune conditii.

Hala de productie este utilata cu utilaje de inalta performanta si incadrata cu un personal in marea majoritate de sex feminin. Dispunerea masinilor de cusut, de debitat si de surfilat este realizata intr-un mod care sa permita o usoara libertate de miscare pentru personal.

Grupurile sanitare au un aspect placut, sunt modernizate si foarte curate.

Salariatii din punctele de vanzare, cat si cei din spatiile de

productie au o vestimentatie specifica, cu aspect placut.

3.1.2. - DESCRIEREA PRODUSELOR ARTIFICIALE DE COMPORTAMENT

Buna pregatire a salariatilor, duce la obtinerea unor produse calitative, neexistand rebuturi in linia de productie.

in spatiile de vanzare, datorita suprafetei mari, au loc aniversarile, sarbatoririle.

Datorita sarbatoririi in firma a aniversarilor, cu tot personalul, i se ofera ocazia acestuia de a-si asuma apartenenta la grup.

Aportul adus de persoanele societatii, rezultatele deosebite, inventivitatea si dinamismul au dus la dezvoltarea acesteia, ea asigurnd salariatilor calea spre ascensiune si promovarea lor pe cale profesionala.

Alegerea personalului se face din rndul populatiei, n functie de pregatirea fiecaruia, ncepnd de la muncitori calificati, ca: operatori calculator, sefi de productie, croitorese, vanzatori, conducatori auto, contabili, asigurndu-se in felul acesta nu numai numarul de lucratori necesari, ci si atingerea unui model ce corespunde cu cel al organizatiei.

Societatea este considerata o familie unita, ca de altfel toate firmele mici, mijlocii si mari din ntreaga lume. Conceptia de la care se pleaca este aceea ca salariatii sunt informati permanent, implicati n complementaritate, acestia facnd schimb ntre ei de informatii.

3.1.3. - DESCRIEREA ACTORILOR SI A EROILOR

De-a lungul existentei firmei nu s-a facut remarcata prezenta personajelor centrale, care prin actele sau atitudinile lor sa intre in memoria colectiva. Deci, putem spune ca in aceasta firma nu exista eroi, ci numai personaje obisnuite, adica actori.

3.1.4. - DESCRIEREA CONCEPTIILOR DE BAZA ALE

MANAGEMENTULUI

Unul dintre reprezentantii scolii sociologice a fost si Douglas McGregor, care a adus un aport deosebit in cadrul acesteia. Pornind de la ideea ca in exercitarea functiilor managementului, managerii se bazeaza pe o anumita opinie privind natura si comportamentul factorului uman, D.McGregor a conceput si formulat cunoscutele teorii X si Y.

Conform Teoriei X managerii care pornesc de la premisele ei, vor dezvolta un stil de management autoritar, vor intari controlul de tip coercitiv si vor adopta metode de management autoritare.

Cei care pornesc de la premisele Teoriei Y vor dezvolta un stil de management democratic folosind metode participative.

Revenind la firma propusa spre studiu, S.C. TESS-TRADE S.R.L., putem spune ca este condusa conform celei de-a doua teorii, si anume Teoria Y.

3.2. - identificarea tipului de cultura a organizatiei

Societatea Comerciala TESS-TRADE S.R.L. are la baza culturi pozitive, unde conceptiile sunt ndreptate catre consultarea sefilor n masura sa ia o decizie corespunzatoare pentru buna desfasurare a activitatii, unde exista cooperare, unitate, respect, se apeleaza la decizia de grup si unde exista ncredere n salariati datorita rezultatelor bune n munca. Sentimentul de apartenenta la grup care predomina n rndul personalului, cultura raspndita prin intermediul ritualurilor si miturilor nu pot decat sa imbunatateasca relatiile intre oameni si activitatea lor.

Culturile negative se ntlnesc n organizatiile mari unde sistemul de valori este orientat spre interesele coorporatiste, ignornd sau minimaliznd interesele clientilor si ale personalului. n acest caz managerul intreprinderii frneaza orice schimbare provenita din partea subordonatilor, nefiind acceptate persoane ale caror valori individuale converg spre ncredere, altruism si deschiderea spre exterior.

3.3. - CONCLUZIILE PRIVIND DIAGNOSTICUL CULTURII ORGANIZATIONALE

3.3.1. ASPECTELE POZITIVE

- realizarea partiala a unor investitii in dotarea tehnica a dus la un

potential de dezvoltare si competitie in domeniul confectiilor;

- punerea in functiune a unei hale de productie a permis diversificarea

gamei de confectii;

- datorita influentei factorilor interni: stilul de management bazat pe

intelegere si selectia atenta la angajare a personalului s-a realizat un

climat favorabil desfasurarii muncii de comercializare si de

productie;

- practicarea unor preturi accesibile, comercializarea unor produse noi

pe piata a pastrat nu numai fidelitatea clientilor, deja existenti, ci a si

atras noi segmente de consumatori.

3.3.2. ASPECTELE NEGATIVE

- scaderea ritmului de aprovizionare - datorita lipsei de fonduri ce au

fost folosite in scopul investitiei - ca si numarul insuficient de utilaje

ce au fost achizitionate au avut ca rezultat reducerea vanzarilor si

implicit a profitului;

- lipsa de interes a angajatilor cu salarii mici a dus la micsorarea

productiei necesare procesului de vanzare, dar si la unele perturbari

in climatul firmei, la lipsa de interes a angajatilor fata de

prosperitatea firmei;

- marirea indicelui de inflatie a permis cresterea preturilor de

vanzare micsorand in felul acesta puterea de cumparare a populatiei.

CAPITOLUL IV PROPUNERI REFERITOARE LA IMBUNATATIREA ACTIVITATII

Pentru finalizarea planului de investitii privind necesarul de utilaje al societatii comerciale TESS-TRADE SRL este necesara achizitionarea unor masini de cusut de inalta performanta. Pentru aceasta s-au avut in vedere ofertele unor firme de renume, in domeniu, din diferite tari: Italia, S.U.A. si Germania. Caracteristicile tehnice si economice avute in vedere la selectionarea ofertelor sunt:

volumul productiei;

ponderea productiei;

costul productiei;

consumul de energie electrica;

profitul anual.

in urma achizitionarii utilajelor este necesara punerea lor

imediata in functiune.

O alta propunere ar fi: imbunatatirea politicii de salarizare a angajatilor, in functie de rezultatele obtinute, evitandu-se incercarea de nivelare a acestora. De asemenea, este indicata o combinare a retributiei lunare cu alte avantaje de natura materiala - prime, salarii de merit etc.

Pentru obtinerea unor performante mai ridicate in munca va trebui sa se aiba in vedere si imbunatatirea nivelului de pregatire a angajatilor pe plan profesional.

in ceea ce priveste preturile produselor pe care firma le desface, se impune o urmarire mai atenta a activitatii firmelor concurente de pe piata, cat si a preturilor practicate de acestia.

1

of 38/38
CUPRINS: CAPITOLUL I – PREZENTAREA GENERALA S.C. “TESS-TRADE” S.R.L. CAPITOLUL II – ANALIZA DIAGNOSTIC A SOCIETATII COMERCIALE 2.1. PREDIAGNOSTIC 2.1.1. STABILIREA NECESITATII SI OPORTUNITATII DIAGNOSTICULUI 2.1.2. IDENTIFICAREA SIMPTOMELOR SEMNIFICATIVE 2.1.3. STABILIREA TIPULUI DE DIAGNOSTIC 2.2. INVESTIGAREA SI ANALIZA 2.2.1. IDENTIFICAREA CARACTERISTICILOR TIPOLOGICE 2.2.2. EVOLUTIA PRINCIPALILOR INDICATORI ECONOMICO-FINANCIARI 2.2.3. ANALIZA DOMENIILOR PRINCIPALE DE ACTIVITATE ALE FIRMEI 2.2.4. CONCLUZIILE DIAGNOSTICULUI 2.2.4.1. ASPECTE POZITIVE PRIVIND ACTIVITATEA FIRMEI 2.2.4.2. ASPECTE NEGATIVE PRIVIND ACTIVITATEA
Embed Size (px)
Recommended