Date post: | 07-Feb-2016 |
Category: |
Documents |
Upload: | simona-rosca |
View: | 3 times |
Download: | 0 times |
Clasa a V-a
PROF. ALINA DULEA Şcoala I - VIII Cazaci - Nucet
An şcolar 2010- 2011
1
PROIECT DIDACTIC
DATA : 9. 03. 2011CLASA: a V-aOBIECTUL : Limba si literatura românăARIA CURRICULARĂ: Limba şi comunicareUNITATEA DE ȊNVĂŢARE: DescriereaSUBIECTUL : AdjectivulTIPUL LECŢIEI: mixtă (de predare – învăţare şi de actualizare a cunoştinţelor)
COMPETENŢE GENERALE: 1. Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare.2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în
situații de comunicare monologată și dialogată.3. Receptarea mesajului scris, din texte literare și nonliterare, în scopuri diverse.4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise în
diferite contexte de realizare cu scopuri diverse.
VALORI ŞI ATITUDINI: Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului
acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural
COMPETENŢE SPECIFICE CONŢINUTURI ASOCIATE
1.4 sesizarea corectitudinii/ incorectitudinii gramaticale a unui enunţ şi/ sau a formelor lexicale;
- greşeli de pronunţie, de acord, de flexiune, în diverse situaţii de comunicare;
2.3. alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical
-adjectivul (adjective variabile şi invariabile, acordul cu substantivul, topica adjectivului); relaţii şi funcţii sintactice;
3.4 sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învăţate;
- adjectivul (adjective propriu-zise şi adjective provenite din verbe la participiu, adjective variabile şi invariabile, acordul cu substantivul, topica adjectivului); relaţii şi funcţii sintactice
4.3 alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect semnele ortografice şi de punctuaţie;
- dificultăţi în scrierea unor categorii morfologice studiate (adjectivul);
2
OBIECTIVE OPERATIONALE : COGNITIVE: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili: O1 – să definească adjectivul; obiectivul va fi atins, dacă toţi elevii vor fi capabili să definească adjectivul;O2 – să recunoască adjectivele din diferite texte şi să precizeze felul lor; obiectivul va fi atins, dacă elevii vor identifica 90 % din adjective;O3 – să realizeze acordul adjectivului cu substantivul pe care ȋl determină;O4 – să sesizeze flexiunea (formele variabile şi invariabile) ale unor adjective din textele date;O5 – să recunoască funcţiile sintactice ale adjectivului;O6– să utilizeze ȋn contexte noi noţiunile ȋnvăţate (alcătuirea unor propoziţii);
AFECTIVE:OA1: să introducă cunoştinţele acumulate în propriul sistem de valori;OA2: să-şi conştientizeze importanţa studierii limbii române
3
STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire,
explicaţia, lucrul cu manualul, fişa de lucru, ciorchinele, schema.
2. FORME DE ORGANIZARE A INVATARII:
Activitatea frontala alternativ cu activitatea independentă; munca pe grupe.
3. RESURSE
a. Număr de elevi: 23 elevi;
b. Capacităţile normale, receptive ale elevilor: clasă omogenă, ritmuri de înăţare
apropiate cunoştinţele însuşite anterior, timp de lucru -50 de minute ;
c. Manualul, fişe de lucru, prezentare Power Point;
d. Programa şi planificarea semestriala a curriculumului de limba şi literatura romană,
clasa a V- a.
4. MIJLOACE DE INVATAMÂNT:
a. Resurse materiale: materialul bibliografic, prezentare în Power Point, portofoliile
elevilor, fişe de lucru, tabla, creta;
b. Materiale de evaluare: valorificarea răspunsurilor elevilor în discuţie, feed-back-ul
raportat contribuţiei elevilor, interevaluarea, notarea.
5. MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Alexandru Crişan, Sofia Dobra, Fl. Sâmihăian, Limba si literatura română, manual pentru clasa a V-a, Ed. Humanitas, 2000.
Vistian Goia, Didactica limbii şi literaturii române- pentru gimnaziu şi liceu, Editura
Dacia Educaţional, Cluj-Napoca, 2002.
Alina Pamfil – „Limba şi literatura română. Structuri didactice deschise”, Ed. Paralela 45, Cluj-Napoca, 2003.
4
SCENARIU DIDACTIC
1. ORGANIZAREA CLASEI : Profesorul consemnează absenţii şi îi mobilizează pe elevi în restabilirea ordinii;
elevii îşi pregătesc materialele necesare începerii activităţii.
2. VERIFICAREA TEMEI ŞI ACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR
Profesorul verifică tema pe care elevii au avut-o pentru acasă (compunerea
descriptivă după un tablou), corectând greşelile şi făcând aprecieri asupra lucrărilor care
s-au remarcat.
3. CAPTAREA ATENŢIEI
Captarea atenţiei se realizează prin completarea unui text lacunar. Prin conversaţie
euristică elevii descoperă că este vorba despre adjectiv, moment în care profesorul scrie
pe tablă acest cuvânt: ADJECTIV. Prin brainstorming, profesorul va solicita elevii să
spună orice idee le vine în minte în momentul în care se gândesc la cuvântul scris pe
tablă. Se vor nota ideile astfel încât să se poată realiza un ciorchine iniţial care să
cuprindă problemele esenţiale legate de această parte de vorbire (definiţie, fel, flexiune,
acord, etc)
4. ANUNŢAREA SUBIECTULUI ŞI A OBIECTIVELOR OPERAŢIONALE :
În momentul epuizării ideilor, profesorul anunţă subiectul lecţiei, scriind pe tablă
titlul şi enunţând obiectivele operaţionale. Elevii sunt informaţi că este o lecţie de
actualizare şi de completare a cunoştinţelor vechi despre adjectiv.
5. PREZENTAREA SARCINILOR DE ÎNVĂŢARE , CONDUCEREA ÎNVĂŢĂRII ŞI DOBÂNDIREA NOILOR CUNOŞTINŢE
Urmărindu-se ciorchinele de pe tablă, elevii vor descoperi, pe rând, fiecare aspect
legat de adjectiv (v. fişa„ Ce ne propunem astăzi?"). Această învăţare prin descoperire
se va ghida după nişte fişe de lucru pe care profesorul le împarte elevilor. Astfel
completând prima fişă de lucru, elevii vor ajunge la concluzia că adjectivele pot fi
clasificate după mai multe criterii: după provenienţă (propriu-zise sau provenite din alte
părţi de vorbire – verb la participiu);
5
- a II-a fişă de lucru îi va conduce pe elevi la concluzia că adjectivul se
clasifică după flexiune ȋn variabile / invariabile;
- a III-a fişă ȋi ajută pe elevi să descopere că adjectivul se acordă în gen,
număr şi caz cu substantivul pe care îl determină;
- a IV-a fişă de lucru conţine enunţuri din care elevii vor putea deduce
funcţiile sintactice ale adjectivului;
După completarea fiecărei fişe de lucru profesorul va nota pe tablă/ va prezenta
ȋn Power Point, schematic, concluziile la care ajunge împreună cu elevii. Elevii
notează/completează, ȋn fişele primite, un ciorchine final, structurat, ce va conţine o
sistematizare a tuturor noţiunilor cu care s-a operat pe parcursul orei.
7. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI ŞI A PERFORMANTEIProfesorul face aprecieri verbale pe tot parcursul orei, notând elevii care s-au remarcat
prin răspunsurile lor.
8. EVALUAREA PERFORMANTEI –fişa de lucru (Anexa 5)
Către sfârşitul orei profesorul împarte elevilor fişe de lucru individual.
9. ASIGURAREA RETENTIEI SI TRANSFERUL
Se va realiza printr-o activitate independentă ce va consta în tema pentru acasă, respectiv
exerciţiile 1,2 de la pagina203, manualul ed. Humanitas.
6
7
CE NE PROPUNEM PENTRU ASTĂZI?CE NE PROPUNEM PENTRU ASTĂZI?
SĂ RECUNOAŞTEM ADJECTIVELE ŞI SĂ PRECIZĂM FELUL LOR DUPĂ PROVENIENŢĂ ŞI FLEXIUNE…
SĂ DESCOPERIM ACORDUL ADJECTIVULUI CU PARTEA DE VORBIRE PE CARE O DETERMINĂ…
SĂ IDENTIFICĂM FUNCŢIILE SINTACTICE ALE ADJECTIVELOR ŞI SĂ LE ANALIZĂM ÎN CÂTEVA EXERCIŢII…
Fişă de lucru nr. 1-Felul adjectivelor-
1. Precizează din ce parte de vorbire provine primul adjectiv din exemplele:
a.) Sus, prin crângul adormit, A trecut ȋn taină mare , ... Stol bălai De ȋngeraşi. ( G.Topârceanu, Rapsodii de primăvară)
b.) La petrecere au venit şi nişte fete neinvitate.
2. Formează adjective de la următoarele verbe: citi........................ descrie.................. observă.................
3. Alcătuişte un enunţ cu unul dintre adjectivele pe care le-ai notat la exerciţiul anterior:
.................................................................................
Gândiţi !
Lucraţi în ehipă ! Comunicaţi !
8
Fişă de lucru nr. 2 -adjective variabile şi adjective invariabile -
1. Subliniază adjectivele din următorul exemplu şi precizează, ȋn casetă, care dintre acestea nu ȋşi schimbă forma:
a.) Am cumpărat o bluză albă, altă bluză roz şi una albastră.
2. Ȋncercuieşte, ȋn exemplele următoare, literele care transcriu sunetele ce indică modificarea formei adjectivului:
a. Matei are un telefon scump.b. Ochelarii noi au fost scumpi.c. Această tabără afost scumpă.d. Ea poartă numai haine scumpe.
3. Precizează ȋn căsuţele din stânga câte forme au adjectivele ȋn funcţie de genul şi numărul substantivelor descoperite ȋn desenele de mai jos:
frumos frumoasă frumoşi frumoase
roşu roşie roşii roşii
mare mare mari mari
Gândiţi ! Lucraţi în ehipă ! Comunicaţi !
9
Fişă de lucru nr. 3-Acordul adjectivului cu substantivul determinat-
1. Completează spaţiile punctate cu forma potrivită a adjectivului dintre paranteze, astfel ȋncât acesta să se acorde cu substantivul determinat:
a. A fost o călătorie ...................................( fascinant).
b. Valurile sunt ...........................................(lin) acum.
c. Adjectivul.................................................(subliniat) trebuie analizat.
d. Trebuie să spăl pantalonii..........................(pătat).
e. Părinţii acestui copil...................................(talentat) sunt mândri de el.
f. I-am dat fetiţei ............................................(cuminte) o bomboană.
g. .......................(drag) copii, unde sunteţi? 2. Precizează genul, numărul şi cazul substantivelor şi adjectivelor din primele trei propoziţii de la exerciţiul anterior :
................................................................................................................
................................................................................................................
................................................................................................................
................................................................................................................3. Explicaţi cum se realizează acordul adjectivului cu substantivul determinat.
.........................................................................................................................................
Gândiţi !
Lucraţi în ehipă ! Comunicaţi !
10
Fişă de lucru nr. 4-Funcţiile sintactice ale adjectivului -
1. Notează ce funcţii sintactice au adjectivele din exemplele următoare:
a. A fost o călătorie obositoare. ..............................................
b. Valurile sunt line acum. ...............................................
c. Adjectivul subliniat trebuie analizat. ....................................
d. Trebuie să spăl pantalonii pătaţi. ..........................................
2. Alcătuieşte propoziţii ȋn care adjectivele vesel şi pustii să ȋndeplinească, pe rând, funcţii sintactice de atribut, respectiv nume predicativ
............................................................................................................... ............................................................................................................... ............................................................................................................... ...............................................................................................................
Gândiţi !
Lucraţi în ehipă ! Comunicaţi !
11
Numele şi prenumele: Clasa aV-a
Fişă de lucru individual
Analizează adjectivele din exemplele următoare, după modelul dat:
Am primit trandafiri roşii.„ roşii”- adjectiv propriu-zis, variabil, cu trei forme, se acordă ȋn gen, număr şi caz cu substantivul „trandafiri” (masculin, plural, acuzativ), funcţie sintactică de atribut.
Mama şi-a cumpărat nişte pantofi frumoşi.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Rochia Mariei este roşie. ............................................................................................................... ............................................................................................................... ...............................................................................................................
Gândiţi ! Lucraţi individual ! Succes !
12
ADJECTIVUL este partea de vorbire care indică
ȋnsuşirea unui obiect.
1. Clasificare: 2. Acord: 3. Functii sintactice Se acordă cu substantivul ȋn:
- - -
după provenientă:
după flexiune:
13