IMPACTUL POLUĂRIIASUPRA SĂNĂTĂȚII
Proiect didactic la BIOLOGIE
Clasa a IX-a
Profesor: Mițelea Stela, Grad didactic IPapuc Marcela, profesor de Informatică
Instituția Publică Liceul Teoretic “Mircea Eliade”
PROIECT DIDACTIC
Data:12.04.2019
Clasa: a IX-a
Profesor: Mițelea Stela, Papuc Marcela
Disciplina: STEM
Subiectul: Impactul poluării asupra sănătății.
Tipul lecției: interdisciplinară – de comunicare a noi cunoștințe
Competenţa specifică:
1.Aplicarea tehnicilor interactive de acumulare, înregistrare, reprezentare, interpretare și comunicarea informației referitoare la organisme,
procese și fenomene biologice și a corelației dintre ele.
2.Competența de a se implica personal în activități de menținere a propriei stări de sănătate și a celor din jur.
3. Implicarea roboților Lego Mindstroms EVE 3.
Unități de competență :
1. Analiza efectelor poluării mediului asupra sănătății.
Obiective operaționale:
O1 Să enumere sursele de poluare a apei, solului, aerului în baza informației primite;
O2 Să recomande patru măsuri de prevenire a poluării;
O3 Să explice consecințele poluării mediului asupra sănătății după un algoritm;
O4 Să implimenteze IT (roboții), în rezolvarea problemelor poluării mediului, cu impact asupra sănătății.
Strategia didactica
Metode și tehnici: brainstorming, observatia, conversatia euristică, explozia stelară, problematizarea, explicația, turul galeriei, experiment.
Mijloace didactice: planșe, manual, fișe de lucru, calculator, fișe de evaluare, prezentare Prezi, roboți
Forme de organizare: activitatea pe grupe combinată cu activitatea frontală și individuală.
Bibliografie
1. Mariana Goraș, Ana Postolache-Călugăru. Compendiu BIOLOGIE pentru clasa a IX- a, Editura Chișinău 2013;
2. www.quizizz.com
Desfăşurarea lecției
Etapele lecţiei Activitatea profesorului
Activitatea elevilor Metode și tehnici
didactice
Timpul
(minute)
Obiectivele
MOMENT
ORGANIZATORIC Salută elevii și creează climatul afectiv
necesar bunei desfășurări a activității.
Își pregătesc materialele necesare
lecției
1
EVOCAREA
Mediul în care trăim cunoaște transformări
majore datorită intervenției omului. Poluarea
este astăzi un cuvânt la ordinea zilei pe
întreaga planetă. Respirăm aer toxic, apele
sunt contaminate cu substanțe periculoase,
pădurile sunt defrișate, solul e îmbibat cu
pesticide, tot mai multe specii sunt
amenințate cu dispariția. Pământul plânge,
iar poluarea ne amenință sănătatea.
O rază de soare, o adiere de vânt, un zbor de
păsăre, un cer senin sunt elementele unei
Planete sănătoase.
Mai mult verde, mai mult albastru dorim să
transmitem generațiilor viitoare. Despre
Poluare va fi tema activității noastre.
Adresează întrebări frontale clasei:
1. Ce este poluarea?
2. Cât este de important să cunoaștem
efectele poluării?
Elevii răspuns la întrebările
profesorului oral.
Comunicare
Brainstorming
Evaluare frontală
4
3
REALIZAREA
SENSULUI Vom continua cu SD1
Din șirul cuvintelor de pe ecran fiecare
echipă are de alcătuit o frază care va forma
motoo – ul echipei. (Puteți folosi și alte
cuvinte, iar aceste nu trebuie omise)
Cu cuvintele care apar la ecran
alcătuiesc motoo-ul : Poluare,
degradare, atutudine, efecte nocive,
sănătate.
Problematizare
Lucru pe echipe
Conversația
4
SD2 Turul galeriei
Fiecare grup: solul, apa, aerul au sarcinile:
1. Numește poluanții.
2. Sursele de poluare.
3. Efectele poluării asupra mediului.
4. Impactul poluării asupra sănătății
5. Măsuri de protecția împotriva
poluării.
6. Localitățile și râurile cele mai
poluate din R. Moldova.
Coordonează activitatea tuturor elevilor.
Ascultă atent prezentările grupurilor,
intervine când este necesar. Stimulează
colaborarea și motivarea lucrului efectuat.
SD3 :
Să elaboreze IT (roboții), în rezolvarea
problemelor poluării mediului.
Lucreaza în grup după metoda
explozia stelară, apoi fac schimb de
postere cu revenirea posterului de la
unde a început.
Prezentarea robotului
Lucrul cu compediul
Dialogul
Explozia stelara
Turul galeriei
Explicația
15
10
O1
O2
O3
O4
REFLEXIA Propune elevii un test online de
autoverificare pe saitul:
www.quizizz.com
Răspund la itemii testului la
calculator
Test formativ 5
EXTINDEREA 1. Cu ajutorul papioanelor care au fost
efectuate din hărtie reciclabilă să
elaboreze un poster de final.
2. Cum ne implicăm în continuare în
problemele poluării
Din fiecare echipă se aduna
papioanele și crează un poster Cum
am dori să fie Planeta.
Poster 3