+ All Categories
Home > Documents > 62-BotezanIoana-Proiect didactic DP - Concursurile Comper · Programa școlară pentru disciplina...

62-BotezanIoana-Proiect didactic DP - Concursurile Comper · Programa școlară pentru disciplina...

Date post: 30-Aug-2019
Category:
Upload: others
View: 22 times
Download: 0 times
Share this document with a friend
12
Școala Gimnazială Nr.1 Luduș Prof. înv. primar Botezan Ioana Lavinia PROIECT DIDACTIC ARIA CURRICULARĂ: Consiliere și orientare DISCIPLINA: Dezvoltare personală SUBIECTUL LECŢIEI: Căsuţa emoțiilor FORMA DE REALIZARE: activitate integrată TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de cunoștințe DOMENII INTEGRATE: Dezvoltare personală Comunicare în limba română Matematică și explorarea mediului Arte vizuale și abilități practice Dezvoltarea capacităților de interacțiune dintre copil și lumea înconjurătoare; Formarea unei atitudini pozitive şi responsabile faţă de cei din jur; Dezvoltarea personală (emoțională și socială) prin descoperirea abilităților empatice; Promovarea jocului didactic în diverse contexte educaționale. SCOPURI EDUCAŢIONALE:
Transcript

Școala Gimnazială Nr.1 Luduș Prof. înv. primar Botezan Ioana Lavinia

 

PROIECT DIDACTIC

ARIA CURRICULARĂ: Consiliere și orientare

DISCIPLINA: Dezvoltare personală

SUBIECTUL LECŢIEI: Căsuţa emoțiilor

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată

TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de cunoștințe

DOMENII INTEGRATE: Dezvoltare personală

Comunicare în limba română

Matematică și explorarea mediului

Arte vizuale și abilități practice

Dezvoltarea capacităților de interacțiune dintre copil și lumea înconjurătoare;

Formarea unei atitudini pozitive şi responsabile faţă de cei din jur;

Dezvoltarea personală (emoțională și socială) prin descoperirea abilităților empatice;

Promovarea jocului didactic în diverse contexte educaționale.

SCOPURI EDUCAŢIONALE:

Școala Gimnazială Nr.1 Luduș Prof. înv. primar Botezan Ioana Lavinia

 

Dezvoltare personală

2.1. Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal și paraverbal;

2.2. Transmiterea unor mesaje verbale și nonverbale simple despre propriile experiențe de viață;

Comunicare în limba română

2.2. Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple;

Matematică și explorarea mediului

6.2. Utilizarea unor unităţi de măsură pentru determinarea şi compararea duratelor unor activităţi cotidiene;

Arte vizuale și abilități practice

2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale prin utilizarea punctului, liniei, culorii și formei.

a) cognitive

să încadreze temporal evenimentele zilei, prin completarea Calendarului naturii;

să identifice emoţii de bază (bucurie, tristețe, frică, furie), prin asociere cu elemente de limbaj nonverbal și paraverbal;

să descrie situaţii trăite ce conţin o anumită încărcătură emoţională;

să exprime trăiri personale prin intermediul elementelor de limbaj plastic (formă, culoare);

COMPETENŢE SPECIFICE:

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Școala Gimnazială Nr.1 Luduș Prof. înv. primar Botezan Ioana Lavinia

 

b) afectiv-atitudinale

să manifeste interes pentru lecţie, concretizat în participare activă;

c) psiho-motrice

să execute mişcări sugerate de imagini, texte sau sarcini cerute de învăţătoare.

.

Abilitățile și atitudinile dobândite în cadrul disciplinei, capacitatea de exprimare adecvată a trăirilor personale în raport cu ceilalți.

cunoașterea (termenilor ce denumesc emoțiile de bază);

înțelegerea (modului de manifestare a trăirilor personale);

aplicarea (cunoștințelor prerechizite în situații noi, unele de tip integrat).

dezvoltarea limbajului şi a comunicării: dezvoltarea capacităţilor de receptare a mesajelor orale în contexte de comunicare variate şi

exprimarea corectă a mesajelor verbale în diferite situaţii de comunicare;

dezvoltarea cognitivă: dobândirea de cunoştinţe proprii disciplinelor implicate, dezvoltarea gândirii logice;

dezvoltarea psihomotorie: dezvoltarea deprinderilor motrice implicate în timpul jocurilor propuse;

dezvoltarea socio-emoţională: prin valorificarea experiențelor elevilor, implicarea în desfășurarea jocurilor didactice (în cadrul cărora își

exprimă propriile sentimente și trăiri).

PRERECHIZITE:

CAPACITĂŢI DE GÂNDIRE IMPLICATE:

DOMENII DE DEZVOLTARE PERSONALĂ VIZATE:

Școala Gimnazială Nr.1 Luduș Prof. înv. primar Botezan Ioana Lavinia

 

Tipuri de experiențe de învățare: active și interactive - de exersare, aplicare practică;

Sistemul metodologic: conversația, explicația, observația, problematizarea, exercițiul, jocul de rol, jocul didactic (metode didactice),

tehnica blazonului;

Sistemul resurselor curriculare: planul de învățământ, programa școlară, documentele de proiectare curriculară;

Forme de organizare a activității elevilor: frontală, individuală, în perechi.

Umane: 23 elevi;

Materiale: Calendarul naturii, mesajul zilei, animăluțe de pluș (Winnie și prietenii săi), planșa-suport, calculator, videoproiector, film de

animație, tabla, creta colorată, cartonașe cu situații, panou pentru afișat, chipuri de copii, carioci, inimi decupate, creioane colorate, jetoane cu

animale;

Spațiale: sala de clasă;

Temporale: 35 minute + 10 minute activități recreative;

Bibliografice:

1. Programa școlară pentru disciplina Dezvoltare personală (clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a), aprobată prin ordinul ministrului

Nr. 3418/19.03.2013;

2. Curs formare - Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competențelor cheie la școlarii din clasele I-IV,

program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învățământul primar;

3. Breben, Silvia, Jocuri pentru dezvoltarea inteligenţei emoţionale la vârsta preşcolară şi şcolară mică, Ed. Reprograph, Craiova, 2010.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

RESURSE:

Școala Gimnazială Nr.1 Luduș Prof. înv. primar Botezan Ioana Lavinia

 

Strategii, metode și instrumente de evaluare: observarea sistematică a activității și a comportamentului elevilor, aprecierea verbală,

întrebări-problemă.

Descrierea modelului curriculumului integrat:

Modelul de integrare curriculară valorificat este cel al curriculumului conectat, model care valorifică legăturile între discipline, în

contextul temei integratoare Prieteni fără grai. Situațiile de învățare și secvențele tematice integrate, circumscrise temei integratoare, au fost

proiectate pe durata unei zile.

Capacitatea de operare cu noțiuni specifice disciplinelor implicate, aptitudini psihosociale, aptitudini de relaționare interpersonală,

empatie.

Reflecții individuale și colective, discuții.

EVALUARE:

DESCRIEREA DIDACTICĂ A SCENARIULUI ACTIVITĂŢII INTEGRATE:

APTITUDINI ŞI CAPACITĂŢI IMPLICATE:

MODALITĂŢI DE VALORIFICARE A ACHIZIŢIILOR DOBÂNDITE:

Școala Gimnazială Nr.1 Luduș Prof. înv. primar Botezan Ioana Lavinia

 

NR. CRT.

SECVENŢELE INSTRUIRII

CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL ŞI DEMERSUL DIDACTIC

ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICĂ EVALUARE RESURSE

PROCEDURALE RESURSE

MATERIALE FORME DE

ORGANIZARE

1.

Moment

organizatoric

Se creează condiţiile optime pentru buna

desfăşurare a activităţii propuse (spaţiu

educaţional, materiale didactice, climat

psihoafectiv).

Întâlnirea de dimineaţă debutează prin

intonarea cântecului Bună dimineața, clopoțel!

Se realizează salutul şi prezenţa elevilor, care

au venit la şcoală însoţiţi de animăluţul de pluș

preferat.

Încadrarea temporală a zilei are loc prin

completarea calendarului naturii.

Mesajul zilei: O zi minunată e atunci

când eşti înconjurat de prieteni! (Anexa 1)

Instructajul

verbal

Conversaţia

Conversaţia

Materiale

necesare

activităţii

Calendarul

naturii

Mesajul zilei

Frontal

Frontal

Individual

Frontal

Observarea

comportamentului

elevilor

Observarea

sistematică

Aprecieri verbale

2.

Captarea

atenţiei

Ştirea zilei: Prezenţa la activitate a

ursuleţului Winnie de Pluş şi a prietenilor săi

(Purceluș, Tigru, Iepure și Aiurel).

Conversaţia

Mascote

Winnie și

prietenii săi

Frontal

Observarea

sistematică

Școala Gimnazială Nr.1 Luduș Prof. înv. primar Botezan Ioana Lavinia

 

3.

Anunţarea

temei

Winnie și prietenii săi îi invită pe copii să

petreacă împreună o zi minunată în Pădurea

celor 100 de Stejari (planșa-suport).

La prima oprire, Căsuța emoțiilor, pe

elevi îi așteaptă un mesaj: Prietenii adevărați

sunt cei care te îmbrățișează atunci când ești

trist, dar și atunci când ești vesel!. Copiii se

îmbrățișează reciproc, căsuța deschizându-se

doar dacă îmbrățișările lor au fost sincere.

Explicaţia

Conversația

Planșa-suport

Mesajul

despre

prietenie

Frontal

În perechi

Observarea

sistematică

Aprecieri verbale

4.

Dirijarea

învăţării

Indiferent ce facem, transmitem emoții

celor din jurul nostru și simțim emoții din partea

lor. Pentru a ne putea ajuta prietenii la nevoie,

trebuie, înainte de toate, să înțelegem starea

sufletească pe care aceștia o simt.

Se vizionează un fragment din desenul

animat Noile aventuri ale lui Winnie de Pluş.

Acest moment ilustrează prietenia dintre

locuitorii pădurii şi încercarea acestora de a-l

înveseli pe măgăruş, care e mereu trist.

Explicația

Observația

Film de

animație

Frontal

Observarea

sistematică

Școala Gimnazială Nr.1 Luduș Prof. înv. primar Botezan Ioana Lavinia

 

Elevii discută despre cele audiate şi

enumeră posibile motive ale tristeţii lui Aiurel.

Ce personaje apar în episodul vizionat?

Ce credeți că s-a întâmplat?

Care ar putea fi motivele pentru care

măgărușul este trist?

Ce fac prietenii săi ca să-l înveselească?

Ce propuneri aveți voi ca să-l înveselim

pe Aiurel?

Este posibil să fim tot timpul fericiți?

Ce emoții simțim câteodată?

Se interpretează cântecul Măgărușul.

Joc-exerciţiu: Ce simți dacă…? Se citesc

diferite situații-problemă, elevii având sarcina de

a mima emoția corespunzătoare.

1. Afară plouă și trebuie să rămâi în

casă.

2. Bunicii vor veni în vizită după mult

timp.

3. Un câine fioros se îndreaptă spre tine.

Conversația

Problematizarea

Problematizarea

Exercițiul

Cartonașe cu

situații

Frontal

Frontal

Aprecierea

răspunsurilor

elevilor

Aprecieri verbale

Școala Gimnazială Nr.1 Luduș Prof. înv. primar Botezan Ioana Lavinia

 

4. Te cerți cu un prieten.

5. Doamna învăţătoare îţi dă muncă în

plus.

6. Părinţii pleacă fără tine la

cumpărături.

7. Nu ai fost ales şef al clasei.

8. Câștigi la un concurs.

Pe un panou sunt afișate figuri de copii,

incomplete, elevii având sarcina de a ilustra prin

desen expresiile faciale corespunzătoare

etichetelor de sub imagini: Sunt tristă./Sunt

vesel./Mi-e teamă./Sunt nervos. (Anexa 2)

Se discută despre modul în care putem

depăși stările emoționale negative - Ce putem

face atunci când suntem triști/furioși/speriați?

Explicația

Exercițiul

Conversația

Panou

În perechi

Frontal

Analiza produselor

Evaluarea globală

5.

Obţinerea

performanţei şi

asigurarea

feed-back-ului

Se explică elevilor că emoţiile le simţim

în cămăruţa sufletului, în inimă. Dacă fiecare

emoţie ar avea o culoare, inima noastră ar fi

plină de culori care se schimbă mereu.

Conversația

Frontal

Observarea

sistematică

Școala Gimnazială Nr.1 Luduș Prof. înv. primar Botezan Ioana Lavinia

 

Pornind de la întrebarea Ce culoare s-ar

potrivi fiecărei emoţii?, elevii vor asocia stărilor

sufletești enunțate anterior culorile cele mai

potrivite pentru a le exprima.

Problematizarea

Exercițiul

Inimi

colorate

Frontal

6.

Activitate

recreativă

Joc de mișcare: Cum păşeşte un om…

trist/furios/speriat/vesel?

O inimă plină de culoare - Elevii vor

colora o inimioară, după codul stabilit, pentru a

ilustra emoțiile pe care le simt în momentul

respectiv (bucurie, tristețe, teamă, furie).

Blazonul

Inimi

Creioane

colorate

Individual

Analiza produselor

7.

Încheierea şi

evaluarea

activităţii

Cu ajutorul elevilor se evidențiază cât de

important este să recunoaștem, să denumim și să

exprimăm propriile trăiri sufletești, pentru a

comunica cât mai profund cu ceilalți, pentru a

înțelege și pentru a fi înțeleși.

Se apreciază și se recompensează

participarea elevilor la activitate.

Conversația

Piesă de

puzzle

Frontal

Aprecieri verbale

Școala Gimnazială Nr.1 Luduș Prof. înv. primar Botezan Ioana Lavinia

 Anexa 1

O ZI MINUNATĂ E ATUNCI CÂND EȘTI ÎNCONJURAT DE

PRIETENI!

Școala Gimnazială Nr.1 Luduș Prof. înv. primar Botezan Ioana Lavinia

 

Anexa 2


Recommended