+ All Categories
Home > Documents > 2planuridelectie

2planuridelectie

Date post: 20-Jul-2015
Category:
Upload: adina-cristea
View: 173 times
Download: 0 times
Share this document with a friend
19
 PROIECT DIDACTIC DATA: 28 APRILIE 2010 UNITATEA: S.A.M. Dărmăneşti – structura Grădiniţa cu program normal Mărginenii de Sus INSTITUTOR : Frăţilă Eliza Gabriela NIVELUL II: grupa mare-pregătitoare Tema anuală: Ce şi cum vreau să fiu? Subtema:  Noi ştim să facem totul Tema activităţii: Ce ştim despre meserii? Tipul activităţii: Consolidare de cunoştinţe Forma de realizare: Activitate integrată (DŞ, DOS, ALA) Obiectiv de referinţă: - să comunice impresii, idei pe baza observărilor efectuate (să discute despre  profe sii, in strumente şi unelte ut ilizate , despr e re guli ş i princ ipii d e bază î n rapo rturi le de serv iciu, d espr e comunităţi şi activitatea lor etc.) Scopurile activităţii: ve rifi car ea şi conso lid are a cun oştinţ el or co piil or, ref er ito are la div erse me ser ii înt âln ite în societate, activizarea vocabularului cu cuvinte care denumesc meser ii şi unelte. dezvoltarea capacităţii copiilor de a descrie imagini, obiecte; educarea unei exprimări orale corecte din punct de vedere fonetic, lexical şi sintactic. consolidarea abilităţilor practice specifice nivelului de dezvoltare motrică. Activităţi liber alese: - Bibliotecă: Puzzle cu meserii - Joc de masă: Îmbracă păpuşa - Artă: Colorăm meserii Obiective operaţionale: Biblioteca: să reconstituie imaginea unor meserii, folosind imagini tip puzzle; să alcătuiască propoziţii pe baza imaginilor obţinute; să coloreze imagini ale meseriilor reconstituite. Joc de masă: să reconstituie costumaţiile specifice meseriilor reprezentate pe planşele-suport; 1
Transcript

5/17/2018 2planuridelectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/2planuridelectie 1/18

PROIECT DIDACTIC

DATA: 28 APRILIE 2010

UNITATEA: S.A.M. Dărmăneşti – structura Grădiniţa cu program normal Mărginenii de Sus

INSTITUTOR : Frăţilă Eliza Gabriela

NIVELUL II: grupa mare-pregătitoare

Tema anuală: Ce şi cum vreau să fiu?

Subtema: Noi ştim să facem totul 

Tema activităţii: Ce ştim despre meserii?

Tipul activităţii: Consolidare de cunoştinţe

Forma de realizare: Activitate integrată (DŞ, DOS, ALA)Obiectiv de referinţă: - să comunice impresii, idei pe baza observărilor efectuate (să discute despre

 profesii, instrumente şi unelte utilizate, despre reguli şi principii de bază în raporturile de serviciu, despre

comunităţi şi activitatea lor etc.)

Scopurile activităţii:

verificarea şi consolidarea cunoştinţelor copiilor, referitoare la diverse meserii întâlnite în

societate, activizarea vocabularului cu cuvinte care denumesc meserii şi unelte.

dezvoltarea capacităţii copiilor de a descrie imagini, obiecte; educarea unei exprimări oralecorecte din punct de vedere fonetic, lexical şi sintactic.

consolidarea abilităţilor practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.

Activităţi liber alese: - Bibliotecă: Puzzle cu meserii

- Joc de masă: Îmbracă păpuşa

- Artă: Colorăm meserii

Obiective operaţionale:

Biblioteca:

să reconstituie imaginea unor meserii, folosind imagini tip puzzle;

să alcătuiască propoziţii pe baza imaginilor obţinute;

să coloreze imagini ale meseriilor reconstituite.

Joc de masă:

să reconstituie costumaţiile specifice meseriilor reprezentate pe planşele-suport;

1

5/17/2018 2planuridelectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/2planuridelectie 2/18

să denumească meseriile descoperite;

să aleagă jetoanele cu unelte specifice meseriei găsite prin reconstituire.

Artă:

să coloreze imaginile cu meserii, respectând codul culorilor;

să păstreze acurateţea lucrărilor.

Activităţi integrate:

Domeniul experenţial: Ştiinţe – Concurs: Ce ştim despre meserii?

Obiective operaţionale:

să recunoască şi să denumească meseriile pe baza unei imagini;

să formeze piramida meseriilor, în funcţie de criteriile date;

să asocieze imaginea care sugerează o meserie cu imaginea uneltelor necesare în desfăşurarea ei;

să identifice pe baza unei ghicitori meseria indicată;

să identifice produsele sau uneltele specifice unei anumite meserii;

să taie din fişa de lucru uneltele care nu se potrivesc meseriei prezentate.

Regulile concursului:

Copiii împărţiţi în două echipe participă la un concurs cu 4 probe:

Proba 1: „Piramida meseriilor”- copiii realizează o piramidă a meseriilor în funcţie de criteriile enunţate

de educatoare.

Proba 2: „Roata meseriilor” – copiii rotesc roata şi enunţă meseria observată pe imaginea în dreptul

căreia s-a oprit.

Proba 3: „Răspunde repede şi bine” – copiii răspund la ghicitori despre meserii şi aleg jetoane cu unelte

sau produse specifice meseriei ghicite.

Proba 4: „Taie ce nu se potriveşte” – copiii primesc fişe de lucru în care alături de meserii apar mai multe

unelte. Sarcina constă în identificarea uneltelor ce nu aparţin meseriei respective.

Echipa care rezolvă corect sarcinile propuse pentru fiecare dintre probe, primeşte la sfârşitul probei câte

un punct. Câştigă echipa care la sfârşitul concursului are cele mai multe puncte.

Sarcina didactică:

aşezarea planşelor sub formă de piramidă, în funcţiile de criteriile date de educatoare;

2

5/17/2018 2planuridelectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/2planuridelectie 3/18

denumirea meseriei reprezentate;

ghicirea răspunsului corect, alegerea jetoanelor corespunzătoare meseriei;

eliminarea desenului greşit.

Elemente de joc: bagheta magică, mânuirea materialului, scrisori-surpriză, ghicirea, aplauzele,

înregistrarea scorului.

Material folosit: piramida şi roata cu meserii, jetoane cu unelte şi produse, fişe de lucru.

Domeniul experienţial: - Om şi societate – Parada meseriilor (machetă – activitate practică )

Obiectivele operaţionale:

să lipească pe rolele de carton siluetele cu părţile componentele ale unor persoane ce reprezintă

diverse meserii;

să lipească pe cutiile de carton hârtie glasată şi elementele componente ale unor clădiri sau

maşini;

să grupeze produsele obţinute şi să le asambleze pe planşa-suport a machetei

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea, metoda piramidei, mâna oarbă, jocul,

competiţia, recompensa, munca în echipă/individuală, turul galeriei.

Material didactic folosit: planşe şi jetoane cu diverse meserii, unelte şi produse specifice, cartoane

colorate şi suportul pentru realizarea piramidei, scrisori-surpriză, bagheta magică, roata meseriilor,

ghicitori ilustrate, fişe de lucru, foi cu siluete imprimate în părţi componente, role de carton, lipici pentru

asamblare, planşă-suport pentru machetă, hârtie glasată, cutii de carton.

Material bibliografic:

“Curriculum pentru înv mântul preşcolar” , Editura DIDACTIC PUBLISHING HOUSE,ăţă  

2009

“Revista Înv mântul preşcolar nr.ăţă 3-4/2009”, Editura ARLEQUIN, 2009

“Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Editura GHEORGHE-CÂRŢU

ALEXANDRU, 2009

“Metode interactive de grup”, Editura ARVES, 2009

3

5/17/2018 2planuridelectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/2planuridelectie 4/18

Durata: o zi

SCENARIUL ZILEI

La întâlnirea de dimineaţă, după salut (Bună dimineaţa, mici meseriaşi!) şi completarea panoului

de prezenţă şi a calendarului naturii, copiii sunt invitaţi să formeze cercul în care se realizează întâlnirea

de grup. Este deschisă cutiuţa în care se află întrebarea zilei: Ce miros au meseriile? Copiii răspund pe

rând la această întrebare, dând exemple de meserii pe care le descriu în câteva propoziţii şi exprimându-şi

fiecare preferinţa pentru o anume meserie, pe care să o practice când vor fi mari, argumentând alegerea

făcută.

La finalul întâlnirii, copiii vor fi anunţaţi că ziua va fi dedicată unor activităţi în care ei vor trebui

să arate invitaţilor tot ceea ce ştiu ei despre meserii.Tranziţia de la întâlnirea de dimineaţă la activităţile

liber alese, se va face recitând în cor poezia Ce miros au meseriile? de G. Rodari.

În cadrul jocurilor şi activităţilor alese (ALA 1), copiii vor fi grupaţi pe trei arii de stimulare. La

sectorul Bibliotecă, vor fi puse la dispoziţia copiilor mai multe puzzle-uri cu meserii şi fişe de colorat,

sarcina constând în reconstituirea imaginilor şi colorarea lor, precum şi alcătuirea de propoziţii, folosind

cuvântul ce denumeşte meseria descoperită.

La sectorul  Joc de masă, copiii vor primi jocul magnetic Să îmbrăcăm păpuşa după meserii.

Sarcina va consta în reconstituirea imaginii pe planşa-suport, denumirea meseriei reconstituite şi alegerea

 jetoanelor cu unelte corespunzătoare meseriei.

La sectorul  Artă, copiii vor fi îndrumaţi să coloreze imagini ale unor meserii, respectând codulculorilor.

După finalizare, copiii merg la fiecare centru pentru a vedea şi aprecia lucrările colegilor.

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE: DŞ, DOS)

În cadrul activităţilor va fi folosit elementul-surpriză, reprezentat de mai multe scrisori trimise de

Şcoala ursuleţilor isteţi. Scrisorile vor fi deschise pe rând, înainte de trecerea de la o probă la alta, şi au

ca scop stimularea copiilor în rezolvarea sarcinilor propuse.

Ce ştim despre meserii? este prima activitate  pe domenii experienţiale, care aparţine domeniului

Ştiinţe şi care va fi realizată sub forma unui concurs între două grupe. Concursul va consta în rezolvarea a

 patru sarcini diferite, fiecare răspuns corect va fi răsplătit cu aplauze şi recompensă pe panou. Echipa

care va acumula cele mai multe puncte va fi declarată câştigătoare şi copiii vor primi medalii.

Tranziţia de la prima la a doua activitate se va face prin interpretarea unui cântecel despre

meserii.

4

5/17/2018 2planuridelectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/2planuridelectie 5/18

 Parada meseriilor este a doua activitate pe domenii experienţiale, care aparţine domeniului Om şi

societate şi care constă în realizarea unei machete, folosind siluete ale unor persoane ce reprezintă diverse

meserii realizate pe role de carton şi clădiri sau maşini tridimensionale realizate din cutii de carton.

Activitatea complementară (ALA 2), va consta în executarea jocului muzical Sunt atâtea meserii

îndrăgite de copii.

Ziua se încheie prin recompensarea copiilor cu surprize dulci primite de la ursuleţi.

5

5/17/2018 2planuridelectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/2planuridelectie 6/18

Desfăşurarea activităţii:

EVENIMENTUL

DIDACTIC

CONŢINUTUL

ŞTIINŢIFIC

STRATEGII

DIDACTICE EVALURESURSE

MATERIALE

METODE ŞI

PROCEDEE1. Moment

organizatoric

Se asigură condiţiile necesare unei bune desfăşurări a

activităţii:

 pregătirea materialului didactic;

aranjarea mobilierului;

intrarea copiilor în clasă.2. Captarea atenţiei În cadrul întâlnirii de dimineaţă se va face: prezenţa

copiilor, stabilirea anotimpului, a zilei, completarea

calendarului naturii, discuţii referitoare la tema

abordată în această săptămână, pornind de la

întrebarea descoperită în cutiuţa ce conţine Întrebarea

 zilei.

În urma răspunsurilor primite la întrebarea Ce miros

au meseriile?, copiii sunt anunţaţi că activităţile pe

care le vor desfăşura astăzi vor fi pline de surprize, iar 

la sfârşitul zilei, cei mai buni dintre ei vor primi titlul

de Cel mai bun meseriaş.

Tranziţie: Copiii recită în cor poezia Ce miros au

meseriile de G. Rodari (Anexa 1)

Panoul întâlnirii de

dimineaţă

Conversaţia

Explicaţia

Frontal

Participarea

la discuţii,

completarea

a calendaru

naturii, a pr

Stimularea

interesului p

activităţi

3. Anunţarea temei şi

a obiectivelor 

Se va realiza în mod direct prin prezentarea centrelor 

de activitate cu materialele şi sarcinile specifice. Apoi

Expunerea

Explicaţia

6

5/17/2018 2planuridelectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/2planuridelectie 7/18

li se spune copiilor că la final, dacă toate sarcinile vor 

fi rezolvate corect, vor face o competiţie pe echipe.

Conversaţia

Frontal

4. Reactualizarea

cunoştinţelor 

ALA 1

Copiii intuiesc materialele de la fiecare centru, ascultă

cerinţele educatoarei şi îşi aleg centrul la care vor să

lucreze.

La centrul Bibliotecă, copiii reconstituieimagini tip puzzle, pentru a obţine imaginea

unor meserii; pe baza lor vor alcătui propoziţii

şi vor colora imaginile alb-negru ale fiecărui

 puzzle.

La centrul Joc de masă, copiii vor identifica

meseriile şi vor alege jetoanele cu uneltele

corespunzătoare.

La centrul Artă, copiii colorează imaginile

unor meserii folosind codul culorilor pentru

fiecare planşă.

După finalizare, copiii merg la fiecare centru pentru a

vedea şi aprecia lucrările colegilor.

Imagini puzzle

Planşe cu meserii

Jetoane cu unelte şi

 produse

Fişe de lucru

Imagini alb-negru ale unor 

meserii

Explicaţia

Demonstraţia

Exerciţiul

Munca in echipă

Intuirea ma

cu care urm

opereze

Realizarea s

de lucru pri

funcţie de p

centrului ale

Evaluare gl

Evaluare

individuală

4. Prezentarea noului

conţinut şi dirijarea

învăţării

ADE

DŞ – Cunoaşterea mediului

În sala de grupă îşi face apariţia un poştaş ce aduce un

 plic mare trimis pe adresa grădiniţei. Plicul se

deschide şi se descoperă în el o scrisoare şi mai multe

Plic cu scrisori

Conversaţia

Explicaţia

7

5/17/2018 2planuridelectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/2planuridelectie 8/18

 plicuri mici. Educatoare citeşte această scrisoare.

(Anexa 1)

Se prezintă regulile şi sarcinile jocului: jocul este un

concurs între două echipe, are patru probe, fiecare

răspuns corect din cadrul probelor va fi răsplătit cu

aplauze şi recompensă pe panoul de punctaj. Câştigă

echipa cu cele mai multe recompense. Cele două

echipe se vor forma prin metoda Mâna oarbă şi se vor numi Echipa iscusiţilor şi Echipa descurcăreţilor.

Explicarea şi demonstrarea probelor din

concurs

Întrucât fiecare probă din concurs va fi introdusă

 printr-o scrisoare surpriză, fiecare dintre cele patru

 probe ale concursului va fi explicată pe parcursul

desfăşurării acestuia.

După ce se formează cele două echipe, educatoarea

deschide cel de-al doilea plic şi citeşte cea de a doua

scrisoare (Anexa 1)

Proba 1: Piramida meseriilor 

Educatoarea explică în ce constă această probă: pe

ecranul unui televizor de jucărie vor fi afişate pe rând

 planşe cu diverse meserii. Copilul atins cu bagheta

magică va denumi meseria şi va vorbi în câteva cuvine

despre aceasta. Copiii vor fi aleşi pe rând din fiecare

echipă. După această prezentare ei vor trebui să aşeze

Panou de punctaj

Însemnele echipelor 

Mâna oarbă

Demonstraţia

8

5/17/2018 2planuridelectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/2planuridelectie 9/18

meseriile pe panoul piramidei cu patru nivele,

respectând criteriile enunţate de educatoare (meserii

care asigură oamenilor tot felul de servicii – cizmar,

frizer, croitor, zidar; meserii care asigură hrana

oamenilor – brutar, bucătar, grădinar; meserii care

educă oamenii – educatoare, profesor; meserii care

îngrijesc oamenii – doctor).

Se deschide următorul plic şi se citeşte cea de a treiascrisoare. (Anexa 1)

Proba 2: Roata meseriilor 

Copiii rotesc roata şi denumesc meseria observată pe

imaginea în dreptul căreia s-a oprit. Despart în silabe

numele meseriei, precizează numărul de silabe,

sunetul cu care începe cuvântul şi alcătuiesc o

 propoziţie cu acesta.

Educatoarea deschide cel de al patrulea plic şi citeşte

conţinutul acestuia.

Proba 3: Ghiceşte meseria

Educatoarea citeşte ghicitorile, copiii din fiecare

echipă răspund pe rând şi dacă găsesc răspunsul

corect, aleg de pe masă două jetoane cu unelte sau

 produse specifice meseriei ghicite. (Anexa 3)

Se deschide al cincilea plic şi se citeşte cerinţa

cuprinsă în scrisoare.

Proba 4: Taie ce nu se potriveşte

Planşe cu meserii

Piramida

Metoda piramidei

9

5/17/2018 2planuridelectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/2planuridelectie 10/18

Educatoarea distribuie fişele în care sunt reprezentate

trei meserii şi trei unelte pentru fiecare dintre ele, însă

două dintre aceste unelte nu aparţin meseriei

respective. Copiii trebuie să taie cu o linie ceea ce nu

corespunde. (Anexa 4)

Echipa care rezolvă corect sarcinile propuse pentru

fiecare dintre probe, primeşte la sfârşitul probei câte o

 bulină. Câştigă echipa care la sfârşitul concursului arecele mai multe buline.

4. Obţinerea

 performanţei

Desfăşurarea concursului

La începutul fiecărei probe se va executa jocul de

 probă, apoi se trece la executarea lui propriu-

zisă.Răspunsurile corecte ale fiecarei echipe vor fi

recompensate cu câte o bulină pe panoul de scor. Se va

avea în vedere ca răspunsurile copiilor să fie corect

formulate din punct de vedere gramatical.

Concursul se încheie prin numărarea bulinelor 

acordate fiecărei echipe şi declararea echipei

câştigătoare care va primi medalii.

Tranziţie: Trecerea la cea de a doua activitate pe

domenii experienţiale se face prin interpretarea unui

cântecel despre meserii (Anexa 2)

Medalii

Jocul Observarea

a comportam

Analiza

răspunsurilo

5.Asigurarea feed-

 back-ului

DOS – Activitate practică

Educatoarea deschide şi ultimul plic şi citeşte cea de a

şasea scrisoare. (Anexa 1)

Conversaţia

Explicaţia

10

5/17/2018 2planuridelectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/2planuridelectie 11/18

Activitatea practică va consta în realizarea unei

machete folosind siluete ale unor persoane ce

reprezintă diverse meserii, realizate pe role de carton

şi clădiri sau maşini tridimensionale realizate din cutii

de carton. Copiii se vor grupa câte 3-4, după

 preferinţă, vor lipi elementele componente, iar apoi

vor asambla toate piesele obţinute pe o placă de

 polistiren pe care au fost fixate fâşii de hârtie deculoare gri, care sugerează străzile unui oraş.

După asamblarea machetei, se face turul galeriei, timp

de 5 minute, ocazie cu care se vor identifica

elementele lucrate necorespunzător. După încheierea

turului galeriei, grupurile remediază greşelile

constatate.

Siluete ale unor meserii

Role de carton

Maşini şi clădiri realizate

din cutii de carton

Lipici

Placă de polistiren

Demonstraţia

Munca în echipă

Turul galeriei Evaluarea lu

realizate

6.Încheierea

activităţii

Se fac referiri la modul de desfăşurare a activităţii,

dacă sarcinile de lucru au fost corect rezolvate.

ALA 2

În încheierea activităţii, copiii aşezaţi in semicerc

interpretează jocul muzical Sunt atâtea meserii

îndrăgite de copii, folosind un minim de recuzită,

sugerată de versurile cântecului. (Anexa 4)

Copiilor li se oferă recompensele promise (prăjituri şi

suc).

Elemente sugestive ale

unor meserii

Analiza

Interpretare

muzical

11

5/17/2018 2planuridelectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/2planuridelectie 12/18

ANEXA 1

SCRISORI – SURPRIZĂ

1. “Dragi copii, am aflat că în grădiniţa voastră învaţă copii deştepţi şi că în această săptămână a

discutat foarte multe lucruri despre meserii. Ne-am gândit să vă propunem un joc care se numeşte Ce şti

despre meserii? V-am pregătit nişte sarcini surpriză. Fiecare plic conţine o sarcină creată de un profesor de

şcoala noastră. Doamna educatoare va deschide următorul plic doar dacă rezolvaţi corect sarcinile create d

fiecare dintre noi. Câştigătorii vor avea parte de recompense.

Semnează: Profesorii de la Şcoala ursuleţilor isteţi”

2. “Dragi copii, eu am fost ales să vă dau prima sarcină, aşa că am încercat să nu fie prea grea pentru

 putea deschide şi plicul următor. Sunt sigur că piramida pe care am desenat-o pentru voi o să vă placă şi că ve

trece cu bine peste această probă.

Semnează: Ursuleţul Tedi, profesor de desen”

3. “Dragi copii, sunt sigur că Tedi v-a dat sarcini uşoare pentru că aşa face el de obicei. Ei bine, eu n

sunt atât de drăguţ şi vreau să vă încurc planul de a deschide următorul plic. Sigur voi reuşi! Doamn

educatoare vă va explica ce trebuie să faceţi.

Semnează: Ursuleţul Mor-Mor, cel mai bun profesor de limba română”

4.  “Dragi copii, în primul rând vreau să vă felicit. Dacă aţi reuşit să ajungeţi până aici, înseamnă csunteţi isteţi. Sarcina pe care v-o propun acum este să răspundeţi la nişte ghicitori create de mine, special pentr

voi. Sper să vă placă.

Semnează: Ursuleţul Martinică, profesor de vorbit şi creator de ghicitori”

5. “Dragi copii, eu sunt ursuleţul Fram, profesorul trăsnit care încurcă tot. Colegii mi-au spus că sunte

tare isteţi, aşa că m-am gândit să apelez la ajutorul vostru. Veţi primi nişte fişe, pe care eu le-am făcut pentr

elevii mei. Dar, din neatenţie am încurcat uneltele. Vă rog mult să mă ajutaţi. Mult succes!”

6. “Dragi copii, dacă aţi deschis şi plicul acesta înseamnă că aţi rezolvat cu succes toate sarcinile propus

de colegii mei. Felicitări! Aceasta este cea din urmă sarcină, pe care trebuie să o rezolvaţi şi dacă treceţi cu bin

de ea, veţi primi recompensa – surpriză pregătită de noi. Doamna educatoare vă va explica ce trebuie să face

 pentru rezolvarea sarcinii.

Semnează: Ursulică, profesor de activităţi practice”

12

5/17/2018 2planuridelectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/2planuridelectie 13/18

ANEXA 2

Ce miros au meseriile? 

de Gianni Rodari

Oricare meserie Veveriţa, uite, coaseAre un miros, copii, Plăpumioară de mătase,A pâine şi plăcinte Hai şi noi să-i ajutăm,Miroase-n brutării. Ac şi aţă să luăm.

Fâş, fâş, fâş şi iar fâş, fâş,În orice tâmplărie Plăpumioara-i gata acuş.În sat sau în oraş,A scânduri noi miroase, Nea Arici face târliciA vrafuri de talaş. Şi-o pereche de opinci,

Hai şi noi să-i ajutăm,Un vopsitor miroase Pe cei mici să-i încălţăm.A lacuri de vopsit, Uite-aşa şi iar aşa,Geamgiu-ntotdeauna Pe cei mici i-om încălţa.Va mirosi a chit.

Nea Martin este tâmplar,Şoferul are-n haină Face uşă de stejar,Mirosul de benzină. Hai şi noi să-i ajutăm,Un muncitor, mirosul Mici unelte să luăm.De uleiuri de maşină. Hârş, hârş, hârş şi poc, poc, poc,

Uşa o punem în toc.Miroase cofetarulA nuci şi scorţişoară, Iepuraşi şi iepurici,Iar un halat de medic Toţi fac tumbe pe aici,A doctorie-amară. Hai în horă să-i luăm

Şi un joc să-i învăţăm.A brazdă afânată, Înainte şi înapoi,A câmp şi spic bogat, Bateţi talpa, iepuroi!Va mirosi ţăranul,Când merge la arat.

Va mirosi a peşte,Pescarul cel vânjosŞi numai trândăvia Nu are un miros.

13

5/17/2018 2planuridelectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/2planuridelectie 14/18

ANEXA 3

GHICITORI

La şcoală, în orice zi, Cu ciocan şi cleştişor 

Desenează-ntruna Victor, Face mobila de zor,Ştiţi voi, dragi copii, Ne repară uşi, ferestre,

Ce vrea să fie el? Hai, ghiceşte, cine este?

(Pictor) (Tâmplar)

Cu undiţa stă să prindă Multe prăjituri gustoase,

Peştişorul năzdrăvan, Cu pricepere le face,

Care vrea să se ascundă Când mergem la cofetărie,

Iute, sub un bolovan. Avem o mare bucurie.

(Pescar) (Cofetar)

Cine îţi spune să zâmbeşti, Când maşina s-a stricat,

Din ochi să nu mai clipeşti, O ducem la reparat,

Pe buton apasă o dată Cu unelte potrivite,

Şi poza-i gata îndată? O repară iute, iute.

(Fotograf) (Mecanic)

 

14

5/17/2018 2planuridelectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/2planuridelectie 15/18

ANEXA 4

TAIE CE NU SE POTRIVEŞTE

5/17/2018 2planuridelectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/2planuridelectie 16/18

ANEXA 5

Sunt atâtea meserii, îndrăgite de copii 

Refren: Sunt atâtea meserii, îndrăgite de copii,

Vrem să fim mai curând mari,Să fim harnici făurari.Nicio muncă, nicio muncă, nicio muncă nu e grea,Dacă vesel şti lucra.Noi visăm, noi visăm, noi visăm să creştem mari,Să fim meşteri făurari.

E strungar tăticul meu,Vreau să fiu strungar şi eu,Să fac piese lucitoare,De maşini şi de tractoare.

Iată-mă, pe câmp pornesc,Pân’ s-arată soarele,Cu tractorul românesc,Voi brăzda ogoarele.

Refren.......................................................................

Tare-s vesel şi ghiduş,Însă ştiu să fac şi eu,Mobilă pentru păpuşi,Sunt tâmplar ca tatăl meu.

Eu constructor mă visez, Noi oraşe-ntemeiez,Cu şcoli mari şi grădiniţe,Pentru voi, băieţi, fetiţe!

Refren.......................................................................

Eu din munte scot voiosMinereul preţios,Şi cu drag, minerii-mi spun:“Frăţioare, noroc bun!”

Alb halat peste rochiţă,Eu sunt astăzi doctoriţă,Într-un ceas te scol voios,Odihnit şi sănătos.

Refren.......................................................................

5/17/2018 2planuridelectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/2planuridelectie 17/18

Albă-i pâinea şi gustoasă,Că-i din grâu de Bărăgan,Iese rumenă, pufoasă,Că-i făcută de brutar.

Ciocolată ştiu să fac,

Prăjituri şi cozonac,Pentru voi, iubiţi copii,Cofetar vestit voi fi.

Refren.......................................................................

Tare aş vrea şi eu să cos,Însă acul e ... ţepos,Uite-mi pun şi degetar,

Însă totul e-n zadar.Draga mea prietenă,Acul nu-i greu, crede-mă,Ţine-l frumuşel aşaŞi-mpreună vom broda.

Refren.......................................................................

5/17/2018 2planuridelectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/2planuridelectie 18/18

 

PIRAMIDA MESERIILOR

ROATA MESERIILOR