+ All Categories
Home > Documents > 2_hora_anotimpurilor.doc

2_hora_anotimpurilor.doc

Date post: 18-Jan-2016
Category:
Upload: iulianamonicabordeianu
View: 215 times
Download: 0 times
Share this document with a friend
20
PROIECT DE ACTIVITATE ȘCOALA GIMNAZIALĂ BIRCII DATA: 25 aprilie 2014 CLASA: Pregătitoare PROPUNĂTOR: prof. înv. primar Mitrache Daniela UNITATEA TEMATICĂ: ,,Universul” TEMA ACTIVITĂŢII: ,,Hora anotimpurilor” TIPUL LECŢIEI: Evaluare FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată DISCIPLINE INTEGRATE:- Comunicare în limba română - Matematică și explorarea mediului - Dezvoltare personală - Muzică și mișcare - Arte vizuale şi abilităţi practice Comunicare în limba română COMPETENŢE GENERALE 1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute 2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare 3 . Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute COMPETENțE SPECIFICE 1.3. Identificarea sunetului inițial și/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a cuvintelor din propoziții rostite clar și rar; 2.1. Pronunțarea clară a sunetelor și a cuvintelor în enunțuri simple; 3.1. Recunoașterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari și mici de tipar; Matematică și explorarea mediului COMPETENŢE GENERALE
Transcript
Page 1: 2_hora_anotimpurilor.doc

PROIECT DE ACTIVITATE

ȘCOALA GIMNAZIALĂ BIRCIIDATA: 25 aprilie 2014CLASA: PregătitoarePROPUNĂTOR: prof. înv. primar Mitrache Daniela UNITATEA TEMATICĂ: ,,Universul”TEMA ACTIVITĂŢII: ,,Hora anotimpurilor”TIPUL LECŢIEI: EvaluareFORMA DE REALIZARE: Activitate integratăDISCIPLINE INTEGRATE:- Comunicare în limba română

- Matematică și explorarea mediului - Dezvoltare personală - Muzică și mișcare

- Arte vizuale şi abilităţi practice Comunicare în limba română

COMPETENȚE GENERALE

1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute 2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare 3 . Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute

COMPETENțE SPECIFICE1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar; 2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple;3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar;

Matematică și explorarea mediului

COMPETENȚE GENERALE1. Utilizarea numerelor în calcule elementare3.Identificarea unor fenomene / relații/ regularități/ structuri din mediul apropiat5.Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea și reprezentarea unor date

COMPETENȚE SPECIFICE1.4. Efectuarea de adunări și scăderi în concentrul 0-31 prin adăugarea/ extragerea a 1-5 elemente dintr-o mulțime dată 3.1. Descrierea unor fenomene/ procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularități 5.2 Rezolvarea de probleme în care intervin operații de adunare sau scădere cu 1-5 unități în concentrul 0-31, cu ajutorul obiectelor

Page 2: 2_hora_anotimpurilor.doc

Dezvoltare personală

COMPETENȚE GENERALE

3.Utilizarea abilităților și a atitudinilor specifice învățării în context școlar

COMPETENȚE SPECIFICE3.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară;

Arte vizuale și abilităţi practice

COMPETENȚE GENERALE2. Realizarea de creații funcționale și/sau estetice folosind materiale și tehnici elementare diverse

COMPETENȚE SPECIFICE2.3 Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct;

2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică.

Muzică și mișcare COMPETENȚE GENERALE

2. Interpretarea de cântece pentru copii, cu mijloace specifice vârsteiCOMPETENȚE SPECIFICE

2.1 Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm.

STRATEGII DIDACTICEMETODE ŞI PROCEDEE: exerciţiul, expunerea, povestirea, explicaţia, demonstraţia, brainstorming, problematizarea, învăţarea prin descoperire , metoda cubului, conversaţia.

MIJLOACE DIDACTICE: scrisoare, imagini cu cele patru zâne, cub cu imagini, cd cu negative ale unor cântece despre anotimpuri, cd-player, laptop, video-proiector, imagini cu probleme ilustrate, fișe de lucru, tablă magnetică, recompense.

BIBLIOGRAFIE: ,,Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învățare pentru formarea competențelor cheie la școlarii mici”, 2013, ,,Metode interactive de grup - ghid metodic”, Breben, S., şi colaboratorii, Editura Arves, Craoiva, 2002; ,,Programa școlară pentru clasa pregătitoare”, 2013

DURATA: 45 minute

Page 3: 2_hora_anotimpurilor.doc

EVENIMENTDIDACTIC

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

1.Introducerea în activitate

Întâlnirea de dimineață Asigurarea unui climat optim desfăşurării activităţii: aranjarea mobilierului şi pregătirea materialelor didactice. Prezența Completarea Calendarului naturii

Exerciţiul

Observarea comportamentului verbal şi nonverbal

2.Captarea atenţiei După ce un copil completează Calendarul naturii, acesta descoperă un plic conținând mesajul zilei. Plicul conține o poveste, intitulată ,,Împăratul An şi cele patru fiice ale sale”. ,,Trăia demult, tare demult, un împărat care avea patru fiice, frumoase ca nişte zâne. Erau atât de frumoase, că la soare te puteai uita, dar la ele ba. Împăratul An, căci aşa se numea împăratul nostru, îşi iubea tare mult fiicele şi nici nu-şi imagina în ce pericol erau. Într-o zi, un vrăjitor rău, care trăia la marginea împărăţiei, le răpi pe cele patru fiice şi le închise într-un turn, transformându-le în anotimpuri. Mulţi viteji au încercat să le salveze, însă nimeni nu a reuşit. De atunci, bietul Împărat An e tot timpul trist, pentru că nu-şi mai aduce aminte nici de numele fiicelor sale, dar nici de frumuseţea lor. Aşa că, vă roagă să-i povestiţi cât mai multe lucruri despre ele, pentru a-i mai trece dorul şi

Expunerea

Povestirea

Observarea comportamentului non verbal

Observarea atenţiei şi a interesului copiilor pentru activitate

Page 4: 2_hora_anotimpurilor.doc

3.Anunţarea temei

să și le reamintească.” Doriţi să-l ajutăm?

Pentru a-l putea ajuta pe împăratul nostru, m-am gândit să organizăm un concurs, care să se numească ,,Hora anotimpurilor” –se repetă titlul concursului împreună cu copiii.

Expunerea Observarea comportamentului verbal şi nonverbal

Page 5: 2_hora_anotimpurilor.doc

4.Dirijarea învăţării

Prezentarea lunilor anuluiPentru a fi siguri că-l vom putea ajuta pe Împăratul An să îşi recunoască fiicele, voi sunteți împărţi în 4 echipe, iar pentru a stabili numele echipei trebuie să răspundeți corect la ghicitori: Ghioceii, Cireșarii, Fulgișorii şi Frunze ruginii. Ghicitori Zăpada s-a topit, A venit baba din munți Ghiocelul a răsărit, Peste râuri făcând punți,Pomul a înmugurit. Și a prins, spunând povești, Ce anotimp a sosit? Flori de gheață pe ferești.

Este cald şi veselie,A-nceput vacanţa mare,E plăcut să stai la soareDar, ce anotimp e oare?

Frunzele pe ramuriAu îngălbenit, Plouă, plouă-ntrunaCine a sosit?

Ca orice concurs, avem reguli bine stabilite: 1.Copiii din fiecare echipă participă împreună la formularea răspunsurilor. 2.Pentru fiecare răspuns corect, fiecare echipă primește câte un jeton corespunzător anotimpului respectiv. 4.La sfârşitul jocului echipa care primește cele mai multe jetoane este desemnată câştigătoare. 5.Dacă un copil dintr-o echipă răspunde sau vorbeşte

PPT

Explicaţia

Problematizarea

Observarea gradului de înţelegere a sarcinii

Observarea comportamentului nonverbal

Aprecieri verbale

Page 6: 2_hora_anotimpurilor.doc

neîntrebat, echipa sa este depunctată.

PROBA NR.1.Spune cât mai multe cuvinte despre anotimpuri!Cu ajutorul metodei brainstorming, fiecare echipă, va spune cât mai multe cuvinte despre un anotimp. Echipa care spune corect cinci cuvinte, câştigă această probă.

PROBA NR.2. – Gândeşte şi spune....- Care sunt bucuriile anotimpului Iarna?- Care sunt bogăţiile Toamnei?- Ce schimbări se petrec în natură în anotimpul Primăvara?- Ce fenomene ale naturii se produc în anotimpul Vara?Echipa care spune corect trei enunțuri, câştigă această probă.

PROBA NR.3.- Ghiceşte cine sunt!,,Eu sunt fiica cea mai tânără şi cea mai frumoasă a Bătrânului An. Eu trezesc la viaţă întreaga natură: aici flori, dincolo verdeaţă, pomi în floare, zumzet de albine, ciripit de păsărele. Câtă frumuseţe, câtă viaţă şi veselie peste tot locul..”

Sunt mândra Primăvară,Ce aduce soare-n ţară,Ghiocei şi micşunele,

Ciripit de păsărele.Iarba verde pe câmpii,Bucurii pentru copii.

Pomii toţi să înflorească,

Brainstorming

Problematizarea

ExerciţiulDramatizarea Învăţarea prin descoperire

Aprecierea răspunsurilor copiilor

Aprecieri verbale

Aprecierea modului de interpretare

Page 7: 2_hora_anotimpurilor.doc

5. Obţinerea performanţei

Fructe bune să rodească.Să jucăm cu bucurie

Hora mare în câmpie!,,Eu sunt cea mai strălucitoare şi mai caldă, soarele mă iubeşte mai mult. Razele lui fierbinţi, îmi coc cerealele şi fructele; cât vezi cu ochii, spice de aur, livezi şi câmpii îmbelşugate.”

Eu sunt Vara călduroasăşi sunt tare bucuroasă,Căci cu frăţiorul SoareLuminez peste ogoare.

Mândre, spicele de grâuCresc înalte pân-la brâuşi când eu sosesc, se ştie,

Aduc numai bucurie.Veveriţe, iepuraşi,Ursuleţii drăgălaşi,

Toţi se bucură cu mine,Căci e cald şi tare bine.

,,Eu nu mă laud cu frumuseţea, nici nu bogăţia! Eu le pregătesc copiilor cele mai multe bucurii: zăpada pentru schi, gheaţa pentru patinaj, pârtiile pentru săniuş şi le aduc Crăciunul cu pomul de iarnă şi jucării.”

Eu sunt Iarna, friguroasăşi ştiu cât sunt de frumoasă!

Cu drag aici am venitşi spun: bine v-am găsit!Copii, scoateţi săniuţa!

Pe gheţuş haideţi fuguţa.Stele albe, sclipitoare,

Aprecierea corectitudinii răspunsurilor

Page 8: 2_hora_anotimpurilor.doc

Vă aduc la sărbătoare.Sala să v-o-mpodobească,Dorinţa să vă-mplinească,Să v-aducă Moş Crăciun

Tot ce are el mai bun!“Dragii mei, eu sunt una dintre fiicele anului. Unii oameni mă așteaptă cu multă bucurie…pentru că acum este vremea când se culeg roadele, gospodinele încep sa pregăteasca cămările cu bunătăți pentru iarnă. Deja, zilele se scurtează, timpul se răcește. Ploile devin dese. Copiii încep școala sau grădinița. Frunzele se îngălbenesc și cad din copaci. Dar, joaca cu frunzele este o mare bucurie pentru cei mici. Voi v-ați jucat vreodată cu frunze?

Chiar acum eu am sosit,Mă bucur că m-aţi poftit!Să v-aduc roade bogate

şi urări de sănătate.Eu bat toamna nucile

şi auresc frunzele,Îndulcesc mereleşi poleiesc perele.

Vă îndemn să vă serviţi,Să alegeţi ce poftiţi;

Mere cu obraji de soare,Struguri, pere gălbioare,

Prune brumării, gutuişi migdale amărui!

După recunoașterea anotimpului elevii vor cânta cântecelul „Anotimpurile”.

Page 9: 2_hora_anotimpurilor.doc

PROBA NR.4. Răspunde repede și bine!Pe fețele cubului sunt lipite cerințe. Un copil din fiecare echipă rostogoleşte cubul şi apoi echipa din care face parte acel copil trebuie să răspundă repede și bine. Vor fi lipite pe cub: ANALIZEAZĂ părţile componente ale plantei, ASOCIAZĂ- planta cu fructul ei, APLICĂ cunoştinţele tale despre fructe și legume de toamnă şi reconstituie cuvintele, ARGUMENTEAZĂ de ce floarea este influențată de fenomenele din imagine, DESCRIE această imagine - peisaj de toamna , COMPARĂ două anotimpuri.

PROBA NR.5. Rezolvă corect!Rezolvarea fișei de lucru, care va conține: o problemă ilustrată, exerciții cu numerele 0-10, scrierea cuvintelor.

Realizarea unui aranjament floral

După terminarea tuturor probelor concursului, echipa care a adunat cele mai multe jetoane este câştigătoare şi-l face pe Împăratul An fericit, primind diplomă.

Metoda cubului

Învăţarea prin descoperire

ProblematizareaExerciţiul

Aprecierea răspunsurilorcopiilor

Aprecieri gradului de implicare în activitate

Aprecieri verbale colective şi individualeAprecieri frontaleAprecieri verbale, comportamentale

6.Încheierea activităţii

Se fac aprecieri globale/individuale și se cântă cântecelul „Multe flori”.

Explicaţia Aprecieri verbale, frontale, comportamentale, pe grupe şi individuale

Page 10: 2_hora_anotimpurilor.doc

ANALIZEAZĂ părţile componente ale plantei

Page 11: 2_hora_anotimpurilor.doc

ASOCIAZĂ- planta cu fructul ei

Page 12: 2_hora_anotimpurilor.doc

ARGUMENTEAZĂ de ce floarea este influențată de fenomenele din imagine

Page 13: 2_hora_anotimpurilor.doc

APLICĂ cunoştinţele tale despre fructe și legume de toamnă şi reconstituie cuvintele

Page 14: 2_hora_anotimpurilor.doc