+ All Categories
Home > Documents > 1_173proiectdidactic

1_173proiectdidactic

Date post: 11-Aug-2015
Category:
Upload: andreea-condurache
View: 40 times
Download: 4 times
Share this document with a friend
31
PROIECT DIDACTIC ACTIVITATE INTEGRATĂ DATA:03-03-2011 PROPUNĂTOR: Turtusan Leorita-Lacramioara UNITATEA DE ÎNVĂTĂMÂNT: G.P.N Baisesti GRUPA:Mijlocie ,,Piticii isteti” TEMA ANUALĂ DE ÎNVĂŢARE: „Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?” TEMA PROIECTULUI: „Iarnă să te duci cu bine,primavara vine.vine!, TEMA ACTIVITĂŢII INTEGRATE: „Vestitorii primaverii!” MODELUL INTEGRĂRII: polarizat ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE: ADP : Întâlnirea de dimineaţă: Salutul ,,Buna dimineata vestitori ai primaverii!” Prezenta,calendarul naturii Suntem flori de primavara/Stim cum este vremea afara Indata ne prezentam /Calendarul completam! Tranziţii : elemente de euritmie –zborul păsărelelor ;culesul ghioceilor. alte elemente semnificative în coordonarea etapelor activităţii (clinchetul clopoţelului, „cantece tematice”)
Transcript
Page 1: 1_173proiectdidactic

PROIECT DIDACTIC

ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA:03-03-2011PROPUNĂTOR: Turtusan Leorita-LacramioaraUNITATEA DE ÎNVĂTĂMÂNT: G.P.N BaisestiGRUPA:Mijlocie ,,Piticii isteti”TEMA ANUALĂ DE ÎNVĂŢARE: „Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?”TEMA PROIECTULUI: „Iarnă să te duci cu bine,primavara vine.vine!,TEMA ACTIVITĂŢII INTEGRATE: „Vestitorii primaverii!”MODELUL INTEGRĂRII: polarizatELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:

ADP : Întâlnirea de dimineaţă: Salutul ,,Buna dimineata vestitori ai primaverii!” Prezenta,calendarul naturii Suntem flori de primavara/Stim cum este vremea afara Indata ne prezentam /Calendarul completam!

Tranziţii : elemente de euritmie –zborul păsărelelor ;culesul ghioceilor. alte elemente semnificative în coordonarea etapelor activităţii (clinchetul

clopoţelului, „cantece tematice”) Rutine :

„Mă pregătesc pentru activitate” –exersarea unor deprinderi de autoservire, „Singurel îmi fac ordine la locul de muncă” - exersarea unor deprinderi

de muncă gospodărească.ADE:

DS - „Primavara a venit!”- lectură după imagini, DOS – “Simbolurile primaverii” (asamblare,decupare ,lipire,mototolire)

ALA 2: ,,Cu primavara ne jucam” – sceneta-

Page 2: 1_173proiectdidactic

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea si sistematizarea cunostintelor copiilor despre anotimpul

primavara, prin valorificarea situatiilor de invatare interactiva ,apartinand unor domenii diferite ale cunoasterii.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: ADP- Activitati de dezvoltare personala

sa exprime emotiile si starile sufletesti la sosirea primaverii sa exerseze deprinderi de a se prezenta colegilor,de a identifica colegii

prezenti,absenti sa precizeze anotimpul,luna ,ziua si caracteristicile acestora

ADE:

sa identifice in imagini aspecte si caracteristici ale anotimpului primavara; sa interrelationeze in cadrul grupului pentru formularea cat mai multor intrabari

folosind pronume interogative:cine?,ce?,unde?,cand?, de ce?; sa raspunda corect la ghicitorile tematice despre vestitorii primaverii; sa manuiasca materialele in mod organizat; sa decupeze dupa contur imbinand materialele pentru a obtine

randunele ,flori,ghiocei; sa exprime stari sufletesti legate de venirea primaverii;

ALA 2: să participe afectiv la dans manifestandu-si bucuria la venirea primaverii să recite poezii despre primavara ; sa cante impreuna manifestandu-si unele sentimente de

bucuri,satisfactie,multumire;STRATEGII DIDACTICE:

a) METODE ŞI PROCEDEE: expunerea, observaţia, conversatia, explicatia, exerciţiul, jocul, dialogul,

problematizarea, blazonul, turul galeriei,explozia stelara,diamantul;

b)RESURSE MATERIALE: tabelul prezentei si a responsabilitatilor ,simboluri tematice,calendarul

naturii,imagini PPT,video-proiector,combina muzicala,CD,o stea mare din carton colorat reprezentand imagini ale primaverii,cinci stele mai mici divers colorate,schema pentru diamant,siluete de randunele,ghiocei,flori de mar,lipici ,foarfece ,coltul amenajat cu aspectul de primavara,coronite cu flori de primavara pentru sceneta copiilor.

Page 3: 1_173proiectdidactic

d) FORME DE ORGANIZARE: frontal, în grupuri mici, individual.

BIBLIOGRAFIE: Silvia Breben,Georgeta Ruiu,Elena Goncea- Ed.Reprograph-2007 ,,Activităţi

bazate pe înteligenţe multiple”, Silvia Breben,Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga - Metode interactive

de grup-Ghid metodic - Editura Arves,2007 Laurenţia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama „ Activitatea integrată din

grădiniţă ” Golu, Pantelimon, Verza, Emil‚ – „Psihologia copilului”, E.D.P., Bucureşti, 1994 Mateiaş, Alexandra – „Pedagogie pentru învăţământul preşcolar”, E.D.P., 2003 Lespezeanu, Monica – „Tradiţional şi modern în învăţământul preşcolar

românesc”, Editura Omfal Esenţial, Bucureşti, 2007 „Curriculum pentru învăţământul preşcolar” Didactica Publishing House, 2009

SCENARIUL ZILEI

Page 4: 1_173proiectdidactic

Dupa intrarea in sala de grupa,copii gasesc la ,,Centrul tematic”pe zana Primavara(o papusa costumata adecvat ) care are in mina un cosulet cu surprize in care se afla flori de primavara,medalioanele pe care va fi poza copiilor lipita de o imagine simbol (ghiocei,flori de cais,randunele) iar in functie de acestea copiii se impart la centrele la care lucreaza.Tot in cosulet se afla si o scrisoare de la Primavara ,prin care aceasta isi transmite mesajul ei catre copii,mesaj prin intermediul caruia copii afla sarcinile de lucru. Voi invita copiii sa se aseza la centre,care vor avea acelasi simbol cu medalioanele pe care le-au primit.Voi anunta tema fiecarui centru deschis si voi indruma copiii sa descopere materialele puse la dispozitie,explicand fiecarui grup sarcinile de lucru: -vor rasadi flori in ghivece -vor sorta jetoane cu imagini caracteristice primaverii -vor picta la sevalete siluete –simbol ale primaverii Prin metoda ,,turul galeriei’’, copii vor evalua lucrarile colegilor si ale lor .Zburand ca randunelele,copiii se intorc la locul unde au lucrat pentru a face ordine: RUTINA-,,locul meu de joaca trebuie sa-mi placa” TRANZITIA cu cantec,,Iarna sa te duci cu bine ,primavara vine,vine!, va face trecerea la ,,INTALNIREA DE DIMINEATA”care va debuta cu salutul dintre educatoare si copii: Educatoarea: ,,Buna dimineata vestitori ai primaverii”.Acestia raspund si ei ,apoi se vor saluta folosindu-se de simbolurile din piept pe care le-au primit dimineata. Ghiocelul-mesager al primaverii ,intra in clasa si cere voie sa ramana si el la activitate,aducand cu sine surprizele trimise de primavara. Prezenta se va realiza prezenta cu ajutorul copiilor de serviciu,continuam cu completarea ,,calendarului naturii”,stabilindu-se anotimpul,luna ziua,anul si fenomenele meteorologice din acea zi folosind imaginile jeton caracteristice anotimpului. INTALNIREA DE GRUP,se va realiza prin aparitia ghiocelului si rostirea poeziei de catre acesta.(anexa2). Pe baza acestei poezii copiii.vor fi antrenati sa-si exprime parerile,apoi va fi extras MESAJUL ZILEI ,,Sa intampinam primavara impreuna cu primul ghiocel”! Se organizeaza grupa de copii si se exerseaza actiuni motrice relaxante intr-un timp dat si pe ritmul melodiei ,,primul ghiocel” RUTINA: ,, Este bine ca sa stim, De microbi sa ne ferim. Mainile sa le spalam Si la masa noi plecam.” TRANZITIE:,,Vine,vine, primavara!”-cantec- Copiii vor intra in sala de grupa care va fi amenajata intr-o maniera atractiva,cu ajutorul materialelor aduse de ghiocelul- mesager al primaverii.Vom viziona CD-ul primit.Pe baza imaginilor vizionate la video-proiector,vom purta o convorbire, despre cele observate in fiecare imagine,copiii

Page 5: 1_173proiectdidactic

recunoscand caracteristicile primaverii. Voi folosi metoda interactiva de grup,,explozia stelara”(steaua mare cu imagini ale primaverii si cele cinci stele mici cu cinci intrebari:ce?,cine?,unde?,cand?,de ce?).Voi urmari sa se formuleze cat mai multa intrebari de acest tip si sa se colaboreze in formularea intrebarilor.(anexa3). Copiii vor fi pusi in situatia de a raspunde intrebarii:,,ce s-ar intampla daca primavara nu ar mai veni?” Tranzitia cu cantec,,primavara a sosit’’-copiii se asaza la masute unde vor avea de asamblat,decupat si imbinat diferite elemente pentru a obtine cateva simboluri ale primaverii(randunele,ghiocei ,)flori de cais .Se vor executa exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii,dupa cara se va trece la lucru.Lucrarile realizate de copii vor fi asezate corespunzator,in locul special amenajat,intr-o poianita. Pentru obtinerea performantei voi foliosi metoda ,,diamantul” unde copiii vor dezlega ghicitori tematice si cu ajutorul raspunsurilor la acestea vom completa diamantul.(ANEXA 4) Pentru a intampina primavara cu toate lucrarile realizate de copiii si impreuna cu ghiocelul ,vor recita poezii,vor canta si vor dansa impreuna,in poienita.

N

Etapele activităţii

Conţinut ştiinţific

Strategii didactice Tipul de inteli-genţă

Page 6: 1_173proiectdidactic

r.crt.

Metode şi procedee

Mijloace de învăţă-mânt

Evaluare/Metode

şi indicatori

activată

1. CAPTA-REA ATENTIEI

Se va face cu ajutorul ghiocelului-mesager al primaverii,care cere ajutor copiiilor de a-l ajuta sa intampine Primavara.

Observa-ţiaConversa-ţia

Ghiocelul-surprizaCosul cu surprize aduse de ghiocel

Chestio-nare orala:identificarea personajului

InterpersonalăEmoţio- nală

2. ELEMEN-TE DE REACTUA-LIZARE

Se va introduce sarcina de lucru pentru intalnirea de dimineata,dupa care se va discuta despre anotimpul primavara,lunile anotimpului,caracteristici,completandu-se calendarul naturii,se va face prezenta.

Conversa-ţia Observatia

Calendarul naturiiJetoane-simbolCopacul-prezentei

Evaluare frontală/orală

Socio-lingvistică

3. ENUNTA-REA SCOPULUI SI A OBIECTI-VELOR

Ghiocelul cere ajutorul copiilor să-l ajute sa intampine primavara ,citind imaginile aflate pe CD-ul pe care l-a adus,sa raspunda la intrebari despre anotimpul primavara,sa dezlege ghicitori,sa se bucure impreuna cu alti vestitori ai primaverii,cantand si dansand impreuna.

.

Conversa-ţia

Explicaţia

- un baiatîmbrăcat în ghiocel

Chestio-narea orală:Identificarea personajului

InterpersonalăEmoţio- nală Lingvis-ticăVizual-Spaţială

4. PREZEN-TAREA CONTINU-TULUI SI

ADE: DS, DOS Tema: „Vestitorii primaverii”- lectură după imagini. Citirea imaginilor se va face prin

Observa-ţiaConversa-

CD cu imagini ale anotimpulu

Probă orala:Lectura-

Lingvis-ticăVizual-

Page 7: 1_173proiectdidactic

5.

DIRIJAREA INVATA-RII

OBTINE-REAPERFOR-

intermediul video-proiectorului.Se va urmari exprimarea copiilor in propozitii clare,simple,corecte.Se va folosi metoda interactiva de grup ,,explozia stelara”care va permite copiilor să formuleze întrebările: Ce?,Cine?,Unde?,Cand?,De ce?, realizând legături logice între cunoştinţe ,antrenând operaţiile gândirii,capacitatea de a găsi singuri răspunsuri la întrebările adresate de ei.-împărţirea copiilor pe grupe şi aplicarea metodei -pe rând fiecare grup adresează întrebările celorlalte grupuri aceştia răspund stimulându-se astfel activitatea grupurilor. Copiii vor fi pusi in situatia de a raspunde intrebarii:,,ce s-ar intampla daca primavara nu ar mai veni?”Pe melodia cantecului ,,primavara a sosit’’copiii se vor aseza la masute unde se vor valorifica deprinderilie practic-aplicative invatate,prin transpunerea continutului lecturii dupa imagini in lucrari practice prin folosirea mai multor tehnici.(DOS)

Se va realiza prin aplicarea metodei interactive,,Diamantul” care va asigura exersarea

ţiaExamina-toare

Explozia stelara

Problema-tizarea

Brainstor-ming

Munca individua-la

Problema-tizareaDiamantul

i primavara Video-proiector Stea mare cu imagini Cinci stelute mici

Siluete de randunica,pene,lipiciSiluete de flori de cais,hartie creponataPet-uriForfeceHartie glaceSarma colorata CD cu muzica pt copii

Schema pentru

rea imaginil-or

Proba oralaRăspund intrebări-lor

Proba practicadecupea-ză după contur

Proba oralaDezleagă

Spaţială

Interpersonala

Lingvis-tica

Emoţio nală

Kines-tezică, Vizual spaţială

Lingvis-tica

Page 8: 1_173proiectdidactic

6.

MANTEI

EVALUA-REA

deprinderilor de munca intelectuala.Se va asigura transpunerea in plan imaginativ-creativ a sferei cunoasterii concret-intuitive.

Voi aprecia comporatamentul copiilor pe tot parcursul activitatii,analizam impreuna cu copiii lucrarile realizate subliniind utilitatea acestora,apoi vom dansa ,vom recita poezii si vom canta impreuna cu ghiocelul-mesager al primaverii in poienita special amenajata cu lucrarile copiilor.

.

Conversa-tia

Joc de miscare

dimantGhicitori tematice

Coltul special amenajat pentru expunerea lucrarilor copiilorCostumatii adecvateCD, calculator

ghicitori-le

Autoeva-luarea

Kineste-zica

Inteli-genta lingvisticaEmotio-nala

ANEXA 5

Page 9: 1_173proiectdidactic

Ziua se mareste,

Zapada se topeste,

Gradina a-nverzit,

Ce anotimp a sosit?

(primavara)

Alb si rosu deodata,

E un dar pentru o fata

De i-l dai e bucurie

Si simbol de vesnicie.

(martisorul)

Cand mamei daruim,

De 8 Martie ce sarbatorim?

(ziua mamei)

Clopotel mititel

Cine suna lin din el?

Nimeni!Nimeni!

Numai vantul,

Clatinandu-l,leganandu-l

Da de veste-n toata tara

Ca soseste primavara (ghiocelul)

Coada cas o furculita,

Rosioara sub barbita,

Page 10: 1_173proiectdidactic

Iarna plec de-aici din tara

Primavara ma-ntorc iara.

(randunica)

Cine oare-nmugureste,

Cand vremea se incalzeste,

Infrunzeste si-nfloreste?

(copacul primavara)

Atrag roiuri de albine,

Fluturas pe ele vine,

Cu flori multe,parfumate,

Alb,bleu,roz sunt colorate.

(zambila)

Violet si parfumat

De iarna s-a saturat.

(toporasul)

Mar frumos si aurit,

Chiar din cer arasarit.

Ziua intreaga straluceste.

Si pamantul incalzeste.(soarele)

ANEXA 2GHIOCELUL

Page 11: 1_173proiectdidactic

Multe zile-am asteptat

Pana cand m-am desteptat1

Iar acum cand s-a incalzit,

Din pamant am rasarit.

Mic si firav fara vlaga,

Am iesit de sub zapada.

Sa vestesc in toata tara

,C-a sosit iar primavara.

Tare mi-as dori copii,

Sa ma ajutati cumva,

S-aducem iar vestitorii,

Sa-ntampinam primavara!

ANEXA 3(EXPLOZIA STELARĂ)

Page 12: 1_173proiectdidactic

ANEXA 1(TEHNICA BLAZONULUI ) Foaie A3(pe silueta primăverii se vor lipi imgini specifice)

CINE?_

UNDE?CE?

PRIMĂVARA

CÂND?DE CE?

Page 13: 1_173proiectdidactic
Page 14: 1_173proiectdidactic
Page 16: 1_173proiectdidactic
Page 17: 1_173proiectdidactic

CU PRIMAVARA NE JUCAM -sceneta-

Cantec,,primavara a sosit”

ZANA PRIMAVARA

Zâna Primăvară sunt

Şi la voi eu am venit

Iarna grea să o alung

Cu-al păsărilor ciripit.

Din somn lung eu m-am trezit

Şi-am adus peste câmpii

Firul ierbii încolţit

Buburuze, mii şi mii.

Ghiocelul:

Din zăpadă am scos capul

Ca un clopot de argint

Omul de nea, vai, săracul!

Văd că s-a topit!

Page 18: 1_173proiectdidactic

Lungă a fost iarna asta

Mult am mai dormit…

Să ies la lumina zilei

În sfârşit, am reuşit!

Cantec,,Primul ghiocel »

Intră acum în scenă rândunica, bătând uşor din aripile sale:

RANDUNICA

Peste mări şi ţări plecată

Am fost tot pe drum.

Dar e primăvară, iată!

M-am întors acum…

Un copilaş vesel, îmbrăcat în hăinuţe subţiri, de primăvară, apare sărind şi fluierând şi se alătură celorlalţi:

COPILUL1

Bate vânt de primăvară

Pe la noi pe ulicioară.

Uite, văd o rândunică!

Unde zbori aşa grăbită?

Page 19: 1_173proiectdidactic

RANDUNICA

Îmi caut cuibul meu cel drag

Mult mi-a mai lipsit…

Eu degrab’ o să-l repar

Că am de clocit!

Cantec,,Randunica”

LUNA MARTIE

Martie, un flăcăiandru, iată,

Cum aleargă-n ţara toată,

El deşteaptă pe-orice ram,

Muguri adormiţi de-un an.

El vesteşte totdeauna

Că mai cald va fi

Primăvara ce-o dorim

Iarăşi va veni.

Primăvara

Primăvara a sosit

Cu alai de flori albastre

Şi cu cerul însorit

Pe meleagurile noastre

Hai, copile, pe câmpii

Să fugim, să prindem fluturi

Galbenelor păpădii

Page 20: 1_173proiectdidactic

Pălăria să le-o scuturi.

Cântec de primăvară(copil)

Sus pe dealuri, primăvara,

Umblă şi presară flori;

Şi-n văzduhul de mătase

Se zăresc vâslind cocori.

În oraş unde se-nalţă,

Şiruri lungi de blocuri noi

Rândunica cea voioasă

Se întoarce înapoi.

Primăvară, primăvară,

Roagă tu o rândunea,

Ca să vină să-şi clădească

Cuib lângă fereastra mea.

Primăvara(copil2)

Vrem să plece repede

Iarna din grădină;

Primăvara veselă,

Vrem acum să vină.

S-au topit zăpezile,

Page 21: 1_173proiectdidactic

Caldă-i ziua, caldă,

Pârâiaşe sprintene

Prin grădină saltă.

Ne lăsăm paltoanele

Dragă primăvară

Şi cu toţi de-a prinselea,

Ne jucăm pe-afară.

Mândrul soare apare în strigătele tuturor: Bine-ai venit! Bine-ai venit!

SOARELE

Soarele sunt, în sfârşit

Dintre nori eu am ieşit.

O să încălzesc pământul

Călduţ o să bată vântul.

Razele mele călduroase

Vor mângâia pomi şi case.

Pe copii îi scot afară.

Este iarăşi primăvară!

Copilul 2(uitându-se către Zâna Primăvară):

Page 22: 1_173proiectdidactic

Prea-frumoasă Primăvară,

Te-ai întors la noi în ţară.

Corcoduşul a-nflorit,

Timp frumos, bine-ai venit!

Dând uşor din braţele ridicate spre soare, legănându-se spre stânga şi spre dreapta, în scenă intră şi corcoduşul:

CORCODUSUL

Sub ale soarelui raze

Mă dezmierd acum.

Fraţii mei au flori şi frunze

La margini de drum.

Avem mii de floricele

Cu miresme-mbietoare

Uşor scuturăm din ele

Parc-ar fi o ploaie!

( aruncă uşor în jur câteva petale albe)

Se canta cantecul,,Vine,vine, primavara »

Toporaşul

Primăvara pe câmpii,

Toporaşi sunt mii şi mii.

Sunt şi eu un toporaş

Mititel şi drăgălaş

Page 23: 1_173proiectdidactic

Şi departe în vâlcea

Se simte mireasma mea.

Vioreaua

Viorea eu mă numesc

Şi tot prin păduri eu cresc

Am flori mândre, albăstrii

Pentru voi, iubiţi copii.

Eu vestesc în toataă ţara

Că soseşte primăvara.

Narcisa

Eu sunt galbena narcisă

Frumoasă şi jucăuşă

Primăvara dacă vine,

Mă aduce şi pe mine.

Mai am nişte surorele

Da-s albe lşa floricele

Toate mirosim frumos

Ca să vă fim de folos.

Brânduşa

Violetă-i rochia mea

Cu-n clopot ar semăna

Pe câmpuri apar deodată

Page 24: 1_173proiectdidactic

Şi sunt tare căuatată.

Laleaua

Laleaua eu mă numesc

Şi tot în grădini eu cresc

Am potir când sunt închisă

Şi-s o stea cînd sunt deschisă

În mai multe culori cresc

Şi de-aceea mă mândresc.

Păpădia

Prin curţi şi prin câmpii

Apar doar păpădii

Pe verdele covor

Bănuţii apar de zor.

Din codiţele uşoare

Copiii fac lănţişoare.

Iară din pălărioare,

Mierea este bună tare.

Zâna Primăvară :

Mă bucur că mă iubiţi!

Atunci haideţi, îndrăzniţi

Să întindeţi hora mare

Chiar aici, cu mândrul soare!

Pe melodia cantecului ,,samba florilor ‘’ copiii danseaza si se misca in ritmul cantecului

Page 25: 1_173proiectdidactic