+ All Categories

1 iunie

Date post: 07-Aug-2015
Category:
Upload: paula-agavriloaei
View: 154 times
Download: 2 times
Share this document with a friend
15
PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA DATA: 08.04.2011 UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: GRADINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT 7ABC GRUPA: MARE-PREGATITOARE PROPUNĂTOR: AVDEI (AGAVRILOAEI) PAULA EDUCATOARE: POPA ELISABETA TEMA ANUALĂ: „CINE SUNT\SUNTEM?” TEMA SAPTAMANII: SI NOI AVEM DREPTURI SI OBLIGATII TEMA ACTIVITĂŢII: TOTI COPII AU DREPTURI TIPUL DE ACTIVITATE: MIXTA ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE DOS discutie, dezbatere despre copilarie, drepturile copiilor si modul cum traiesc copii din toate colturile lumii. SCOP: constentizarea semnificatia zilei de 1 IUNIE pentru toti copiii lumii OBIECTIVE OPERAŢIONALE: - sa intuiasca mesajul cantecului „O lume minunata!” - sa explice prin cuvinte proprii semnificatia cuvantului copil - sa intuiasca pe baza cartonaselor drepturile copiilor
Transcript
Page 1: 1 iunie

PROIECT DIDACTICPENTRU ACTIVITATE INTEGRATA

DATA: 08.04.2011

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: GRADINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT 7ABC

GRUPA: MARE-PREGATITOARE

PROPUNĂTOR: AVDEI (AGAVRILOAEI) PAULA

EDUCATOARE: POPA ELISABETA

TEMA ANUALĂ: „CINE SUNT\SUNTEM?”

TEMA SAPTAMANII: SI NOI AVEM DREPTURI SI OBLIGATII

TEMA ACTIVITĂŢII: TOTI COPII AU DREPTURI

TIPUL DE ACTIVITATE: MIXTA

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE

DOS – discutie, dezbatere despre copilarie, drepturile copiilor si modul cum traiesc copii din

toate colturile lumii.

SCOP: constentizarea semnificatia zilei de 1 IUNIE pentru toti copiii lumii

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- sa intuiasca mesajul cantecului „O lume minunata!”

- sa explice prin cuvinte proprii semnificatia cuvantului copil

- sa intuiasca pe baza cartonaselor drepturile copiilor

- sa enumere care sunt asemanarile si deosebirile dintre copii

- sa prezinte compasiune pentru copii mai putin norocosi

- sa exemplifice cauze care pot provoca suferinte copiilor

- sa prezinte un moment din viata cand au fost fericiti

Page 2: 1 iunie

SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Pentru a creea un cadru mai primitor necesar desfăşurării activităţii amenajez un colţ al

clasei cu obiecte religioase (candele, icoane, muzică religioasă) , articole de artizanaz (ouă

încondeiate, covor ţesut, prosop, costum naţional) şi bucate tradiţionale (cozonac, ouă).

Copii vor fi aşezaţi pe covor în semicerc. Pentru captarea atenţiei copiilor şi crearea

motivaţiei de participare la activitate aleg o discuţie despre anotimpul în care ne aflăm şi

sărbătorile care se apropie. Voi purta o discuţie referitor la tradiţiile specifice şi modul

cum întâmpina ei aceste sărbători.

Voi începe activitatea lucrând pe centre. La centru artă vor decorara ouă; la centrul

construcţii vor confecţiona coşuleţe pentru ouă, iar la jocuri manipulative vor face

puzzle(imagini cu elemente specifice Sărbătorilor Pascale)

După ce vor finaliza activităţile pe centre se va realiza Turul Galeriei, apoi voi purta

discuţii despre lucrările lor şi ce reprezintă Paştele pentru români, copii vor afla că în

continuare vor învăţa o poezie legată de sărbătorile pascale, „În ziua de Paşte” - de Elena

Farago.

Voi face cunoscut textul poieziei printr-o recitare clară, expresivă, cu un ton şi o

mimică adecvată observând reacţiile copiilor. Poezia se învaţă pe fragmente logice. Se face

explicarea cuvintelor neînţelese de către copii cerându-le apoi formularea de propoziţii cu

cuvintele noi învăţate.

Page 3: 1 iunie

Fragmentele poeziei vor fi reproduse individual, pe grupe şi frontal unde sunt antrenaţi

toţi copii grupei.

În final poezia este recitată integral de 2-3 copii.

În încheierea activiţăţii copii vor fi serviţi cu cozonacul folosit pentru activitate.

Page 4: 1 iunie

ETAPELE

LECŢIEI

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

STRATEGII DIDACTICE

EVALUAREMETODE ŞI

PROCEDEE

MIJLOACE

DE

ÎNVĂŢĂMÂ

NT

FORME DE

ORGANIZ

ARE

1. Moment

organizatoric

Se pregătesc materialele necesare începerii activităţii. conversaţia

2.Captarea

atenţiei

Se amenajează un colţ din sala de grupă cu articole

bisericeşti şi de artizanat, pe fundal se va pune un CD

cu muzică religioasă.

Conversaţia Covor,

prosop,

candelă,

imagini, ouă,

cozonac, coş.

Frontal Impactul

surprizei

asupra

copiilor.

3. Anunţarea

temei si a

obiectivelor

Voi anunţa tema: Paştele - sărbătoare creştină,

punându-le copiilor că astăzi vom încondeia ouă, vom

realizo coşuleţe, vom lucra puzzle şi vom învăţa o nouă

poiezie. Aşa ne vom pregăti împreună pentru

sărbătoarea învierii domnului.

Conversaţia Frontal Capacitatea

de receptare a

mesajului

transmis

4. Dirijarea

învăţării

ALA 1

La centrul artă voi prezenta copiilor ouă încondeiate

care este unul dintre simbolurile sărbătorilor pascale şi

Conversaţia Ouă

încondeiate

Frontal Capacitatea

copiilor de a

îndeplini

Page 5: 1 iunie

le voi spune că trebuie să încondeieze şi ei ouă folosind

tipurile de linii cunoscute.

La centrul construcţii vor confecţiona coşuleţe

pentru ouă. Prezint materialele ce trebuie decupate, iar

aopi voi arăta în ce mod vor îmbina suprafeţele pentru

a realiza coşuleţele.

La centrul jocuri manipulative vor face puzzle. Vor

trebui să construiască elemente specifice Sfintelor

Paşte. (o biserică, cozonac, Învierea domnului, costum

naţional, ouă ). Se va amenaja o expoziţie cu lucrările

realizate pe centre şi se realizează metoda Turul

Galeriei.

După o discuţie referitor la modul cum aşteptăm

Învierea Domnului voi comunica copiilor că în

copilăria mea am învăţat o poezie care se numeşte În

ziua de Paşti – de Elena Farago.

Ce sărbătorim de Paşte?( Sărbătorim Învierea

Domnului). Cum ne pregătim pentru aceste sărbători.

(postim, facem curat în casă, pregătim bucate

tradiţionale, mergem la biserică îmbrăcaţi cu haine de

sărbătoare, vom merge la Înviere şi vom cânta Hristos a

Conversaţia

Turul

Galeriei

Explicaţia

Conversaţia

Şabloane

coşileţe

Lipici

Puzzle

imagini

Individual

Individual

Frontal

cerinţele.

Capacitatea

de a realiza o

expoziţie şi de

a purta o

discuţie pe

baza

lucrărilor.

Page 6: 1 iunie

înviat!, dăruim bucate şi celor mai nevoiaşi.).

Le voi recita poezia clar, expresiv, cu un ton şi o

mimică adecvată.

Poezia se învaţă pe fragmente logice.

se explică conţinutul de idei folosind şi planşele.

Se învaţă prima strofă, se explică cuvintele care nu sunt

înţelese de copii. Rog 2-3 copii să repete prima strofă.

Se reia prima strofă şi se învaţă şi a doua; se discută

aopi se învaţă şi a treia srofă începând tot cu prima. Se

învaţă şi ultima strofă începând tot cu prima strofă

(I+II+III+IV ).

Voi ruga grupa care a lucrat la centru artă să recite

prima strofă, cei de la centrul construcţii să recite a

doua strofă cei de la centrul jocuri manipulative a treia

strofă, iar a patra strofă o vor recita toţi copii în cor.

În final poezia este recitată integral de 2-3 copii.

Conversaţia

Memorizare

a

Demonstraţi

a

Explicaţia

Poezia

Imagini

Frontal

Individual

pe grupe

Capacitatea

înţelege şi de

a asimila cu

uşurinţă

conţinutul

poeziei.

Capacitatea

de a recita

poezia.

Page 7: 1 iunie

5. Obţinerea

performanţei

Copii vor fi invitaţi să pregătească masa de Paşte . Vor

povesti ce vor face ei de Paşte. Vor fi invitaţi să guste

din cozonac şi vor ciocni ouă.

Se va reaminti faptul că Iisus a fost atât de bun,

deoarece s-a sacrificat pentru pacatele noastre şi prin

Învierea Lui a biruit răul.

Problematiza

rea. Cozonac

Ouă

Frontal

Capacitatea

de a inţelege

semnificaţia

sărbătorilor

pascale

6. Evaluare Se vor face aprecieri asupra activităţii. Conversaţia

Page 8: 1 iunie

În ziua de Paşti de Elena Farago

Toţi copiii azi se-mbracăCu ce au ei mai frumos,Şi părinţilor le cântăÎnvierea lui Hristos.

Şi la masă, ciocnesc astăzi, Toţi copiii cei cuminţi, Ouă roşii şi pestriţe,Cu iubiţii lor părinţi.

Toţi copiii azi sunt darnici,Căci ei ştiu că lui HristosÎi sunt dragi numai copiiCei cu sufletul milos.

Şi copiii buni la sufletAzi, cu bucurie dau Cozonaci şi ouă roşiiLa copiii care n-au.

Page 9: 1 iunie
Page 10: 1 iunie

Recommended