+ All Categories
Home > Documents > 0_proiect_inspectie_oty.doc

0_proiect_inspectie_oty.doc

Date post: 08-Jul-2016
Category:
Upload: elenalilianabrasoveanu
View: 217 times
Download: 1 times
Share this document with a friend
27
GRĂDINIŢA ORAR NORMAL NR. 29 CONSTANŢA Grupa mijlocie “Fluturaşii” 1
Transcript
Page 1: 0_proiect_inspectie_oty.doc

GRĂDINIŢA ORAR NORMAL NR. 29

CONSTANŢA

Grupa mijlocie “Fluturaşii”

Educatoare Botezatu Otilia Mihaela

1

Page 2: 0_proiect_inspectie_oty.doc

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 21. 04.2010

UNITATEA: Grădiniţa cu Orar Normal nr. 29 Constanţa

GRUPA MIJLOCIE: ,, Fluturaşii” (nivel I)

EDUCATOARE: Botezatu Otilia Mihaela

TEMA ANUALĂ: ,,Când, cum şi de ce se întâmplă?”

TEMA PROIECTULUI: ,,Salutare, Primăvară! Timp frumos bine-ai venit!”

SUBTEMA: ,,Natura ca un colţ de rai !”

MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrată

TIPUL ACTIVITĂŢII: Mixtă

FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, individual, pe grupuri mici

DURATA: O zi

ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA I):

CENTRE DE INTERES:

BIBLIOTECĂ: ,,Cartea primăverii” (citire de imagini, confecţionare carte)

ARTĂ: ,,Culorile primăverii”

CONSTRUCŢII: “Grădiniţa de flori” 

ŞTIINŢĂ: „Jocul umbrelor” , „Puzzle”

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):

1. DLC- ,,Albinuţa şi Soarele” (lectura educatoarei)

2. DOS -,,Tablou de primăvară” (aplicaţie)

ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA II): „Plasa de fluturi”

2

Page 3: 0_proiect_inspectie_oty.doc

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: DLC:

- Să participe la activităţile de grup, inclusiv la activităţile de joc, atât în

calitate de vorbitor, cât şi în calitate de auditor;

- Să audieze cu atenţie un text, să reţină ideile acestuia şi să demonstreze

că l-a înţeles;

DEC:

- Să asocieze mişcările sugerate de textul cântecului cu ritmul acestuia;

DOS:

- Să fie capabil să realizeze lucrări practice, valorificând deprinderile de

lucru însuşite;

DŞ:

- Să enumere părţile componente ale corpului uman, plantelor, animalelor,

arătând utilitatea acestora;

DPM:

- Să fie apt să utilizeze deprinderile însuşite în diferite contexte.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: Explicaţia, conversaţia, jocul, exerciţiul, ,,Turul

galeriei”, “R.A.I.”, „Predarea – învăţarea reciprocă”

Mijloace de învăţământ: Cărţi, planşe cu flori, insecte, enciclopedii,

calculator, CD, hârtie glasată, figurine din ipsos, carioca,

creioane colorate, lipici, foi de hârtie colorate, hârtie creponată,

puzzle, jetoane flori, cuburi de diferite dimensiuni, piese lego,

materiale din natură.

3

Page 4: 0_proiect_inspectie_oty.doc

BIBLIOGRAFIE:

- MECT, 2008,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 3-6/7 ani”,;

- Ana A, Cioflica S.M., 2006 – “Proiecte tematice orientative”, Editura

Techno Art, Oradea

- Grama F, Pletea M, Culea L, Sesovici A, Ciobotaru A, Spânu C,

Dincă G, Pletea G, Călin E, 2009 – “Aplicaţiile noului curriculum

pentru învăţământul preşcolar – ghid pentru cadrele didactice – Vol I,

Vol II”, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti

- Preda V (coord.), 2002 – “Metoda proiectelor la vârstele timpurii”,

Editura miniped, Bucureşti

- Toma G, Petre D, Ristoiu M, Anghel M, 2008 – “Suport pentru

aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar- nivel 3-

5ani”, Editura Delta, Piteşti

4

Page 5: 0_proiect_inspectie_oty.doc

SCENARIUL ZILEI

ADP:

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ:

1. Salutul – „Bună dimineaţa, fluturaşi!”

2. Calendarul zilei (se vor preciza anul, luna şi ziua) Copilul zilei va

prezenta „buletinul meteo”;

3. Noutatea zilei – Desfăşurarea activităţilor în prezenţa invitaţilor de

onoare;

4. Activitate de grup – „Învaţă de la toate!” (R.A.I.)

5. Agenda zilei - Se fac referiri la activităţile ce se vor desfăşura în

decursul zilei.

RUTINE: “Harnici ca albinele” (deprinderea de a păstra ordinea şi

curăţenia în sala de grupă)

TRANZIŢIE: „Albiniţa mea”

ALA I: Se prezintă centrele de interes, materialele şi activităţile care

se vor desfăşura la acestea, după cum urmează:

BIBLIOTECĂ: ,,Cartea primăverii” (citire de imagini, confecţionare carte)

ARTĂ: ,,Culorile primăverii”

CONSTRUCŢII: “Grădiniţa de flori” 

TRANZIŢIE: „Câte unul pe cărare mergem la înviorare!”

5

Page 6: 0_proiect_inspectie_oty.doc

ADE: Se desfăşoară activităţile pe domenii experienţiale.

1. DLC- ,,Albinuţa şi Soarele” (lectura educatoarei)

2. DOS -,,Tablou de primăvară” (aplicaţie)

ALA II: Jocuri distractive:

„Plasa de fluturi”

ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA I)

ACTIVITĂŢI PE CENTRE DE INTERES:

BIBLIOTECĂ: ,, Cartea primăverii” (citire de imagini, confecţionare carte)

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Să discute cu colegii despre schimbările petrecute în natură în

anotimpul primăvara pe baza imaginilor selectate;

Să utilizeze corect instrumentele de lucru în vederea realizării temei;

MATERIALE PUSE LA DISPOZIŢIA COPIILOR:

File, imagini, capsator, carioca, creioane colorate, etc.

ARTĂ: ,, Culorile primăverii” (colorare flori, mototolirea hârtiei în vederea

realizării activităţii practice)

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Să execute lucrări individuale prin combinarea unor tehnici de lucru

cunoscute (desen);

Să prelucreze hârtia prin mototolire în vederea realizării activităţii

practice;

6

Page 7: 0_proiect_inspectie_oty.doc

Să aprecieze lucrările proprii şi pe cele ale colegilor, găsind

posibilităţi de valorificare a acestora;

MATERIALE PUSE LA DISPOZIŢIA COPIILOR:

Hârtie creponată, creioane colorate, carioca.

CONSTRUCŢII: “ Grădiniţa de flori” 

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Să redea tema prin tehnica suprapunerii, imbinării şi/sau alăturării

pieselor din trusele puse la dispoziţie;

Să coopereze cu colegii de grup în vederea finalizării sarcinii.

MATERIALE PUSE LA DISPOZIŢIA COPIILOR:

Cuburi de diferite dimensiuni, piese lego.

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE - ADE

DOMENIUL LIMBA ŞI COMUNICARE (DLC)

Subiectul: „Albinuţa şi Soarele”

Mijloc de realizare: Lectura educatoarei

Tipul: Mixt

Scop: Dezvoltarea exprimării orale şi utilizarea corectă a semnificaţiilor

structurilor verbale orale.

Obiective operaţionale:

O1 - să urmărească linia poveştii, concomitent cu imaginile;

O2 - să precizeze momentele povestirii, în ordinea lor cronologică;

7

Page 8: 0_proiect_inspectie_oty.doc

O3 - să enumere însuşirile personajelor;

O4 - să desprindă mesajul transmis;

O5 - să desprindă însuşirile personajelor prin aflarea unor cuvinte cu sens

opus.

Strategii didactice:

Metode: conversaţia, explicaţia, expunerea, exerciţiul

Mijloace: ilustraţii, medalioane

8

Page 9: 0_proiect_inspectie_oty.doc

Evenimentul

didactic

OO Elemente de conţinut Strategii didactice Evaluare

Metode Mijloace Forme de

organizare

Moment

organizatoric

Voi asigura condiţiile optime necesare

desfăşurării activităţii:

- Aerisirea sălii de grupă;

- Pregătirea materialului didactic;

- Aşezarea mobilierului;

Captarea

atenţiei

Se va realiza prin prezentarea unei ghicitori:

„Inspecteaza floricele

si strange nectar din ele !

Stă in stup, că-i casa ei

Şi-ţi dă miere dacă vrei.” (Albina)

Conversaţia Frontală

Anunţarea

temei şi

enunţarea

obiectivelor

Se poartă o scurtă discuţie privind tema zilei, se

anunţă tema şi se enunţă succint pe înţelesul

copiilor obiectivele.

Explicaţia Frontală Observarea

comportamentu

lui copiilor

Dirijarea

învăţării

O1 Copiii vor fi familiarizaţi cu conţinutul textului.

Voi explica cuvintele al căror înţeles nu este

cunoscut copiilor (slavă, viespe, vărgat, stup,

Explicaţia

Expunerea

Ilustraţii Frontală Observarea

comportamentu

lui copiilor

9

Page 10: 0_proiect_inspectie_oty.doc

nectar).

Voi trece la expunerea textului, citind cu

intonaţie, accentuând cuvintele menite să

sublinieze unele caracteristici, făcând pauze

menite să transmită anumite stări sufleteşti

(anexa 1).

Obţinerea

performanţei

O1

O2

O3

O4

Copiii vor fi împărţiţi în patru grupuri:

- rezumatorii (expun momentele poveştii);

- întrebătorii (adresează întrebări);

- clarificatorii (explică sensul cuvintelor

dificile);

- prezicătorii (desprind mesajul, prezic

consecinţele)

Învăţarea

reciprocă

Medalioane Pe grupuri Evaluare orală

Observaţia

Cooperarea

Relaţionarea

Evaluarea

cunoştinţelor

O5 Joc: „Găseşte cuvântul potrivit!” (completarea

propoziţiilor cu cuvinte omise, antonime )

Explicaţia

Conversaţia

Jocul

Frontală Chestionarea

orală

Încheierea

activităţii

Se fac aprecieri privind participarea copiilor la

activitate.

Conversaţia Frontală

10

Page 11: 0_proiect_inspectie_oty.doc

DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE

TEMA: ,,Tablou de primăvară”

TIPUL DE ACTIVITATE: Formare

şi consolidare de priceperi şi deprinderi

MIJLOC DE REALIZARE:

Activitate practică (aplicaţie)

SCOP:

Îmbogăţirea cunoştinţelor despre

materiale şi caracteristicile lo, precum şi despre utilizarea de tehnici

de lucru necesare prelucrării acestora în scopul realizării unor produse

simple.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 – să exerseze tehnici specifice activităţilor practice ( rupere,

mototolire, lipire);

O2 – Să utilizeze corect materialele de lucru;

O3 – Să coopereze cu colegii de grup în vederea realizării temei;

O.A. – Dezvoltarea simţului estetic prin aprecierea frumosului din natura

şi creaţii artistice;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: Conversaţia, explicaţia, observaţia,

demonstraţia, Turul Galeriei.

MIJLOACE DIDACTICE: siluete carton (fluturi, gărgăriţe, albine,

flori), hârtie creponată, hârtie glacee, costume pentru copii (fluturi,

gărgăriţe, albine, flori), lipici.

11

Page 12: 0_proiect_inspectie_oty.doc

Evenimentul

didactic

OO Elemente de conţinut Strategii didactice Evaluare

Metode Mijloace Forme de

organizare

Moment

organizatoric

Asigurarea condiţiilor optime necesare

desfăşurării activităţii:

- Aerisirea sălii de grupă;

- Pregătirea materialului didactic;

- Aşezarea mobilierului;

- Împărţirea costumelor. Costumele

Captarea

atenţieiO.A. Captarea atenţiei va fi realizată cu ajutorul unei

ghicitori:

„Panseluţă zburătoare

Cu argint pe aripioare –

Colindă din floare-n floare.” (Fluturele)

Conversaţia Frontală

Anunţarea

temei şi

enunţarea

obiectivelor

O1 „ – Deoarece voi iubiţi natura şi micile

vieţuitoare, astăzi la activitatea practică vom

realiza fluturaşi, albinuţe, buburuze şi flori pe

care le vom aşeza într-un frumos tablou de

primăvară.”

Voi enunţa pe înşelesul copiilor obiectivele

Explicaţia Frontală Observarea

comportamentului

copiilor

12

Page 13: 0_proiect_inspectie_oty.doc

activităţii.

Dirijarea

învăţăriiO1

O2

O3

Se intuiesc materialele puse la dispoziţie. Se

prezinta modelele. Se realizează gruparea

copiilor la mesele de lucru în funcţie de

costumele primite (Echipa Fluturaşilor, Echipa

Gărgăriţelor, Echipa Albinuţelor şi Echipa

Florilor).

Se vor executa câteva exerciţii de încălzire a

muşchilor mici ai mâinilor (anexa 2 ).

Se explică tehnica de lucru şi se trece la

realizarea lucrărilor de către copii.

Se oferă sprijin în timpul lucrului, urmărind

respectarea tehnicilor de lucru.

Explicaţia

Exerciţiul

Conversaţia

Siluete

carton

(fluturi,

gărgăriţe,

albine,

flori)

Hârtie

creponată

Hârtie

glacee

Lipici

Pe grupuri Observarea

comportamentului

copiilor

Obţinerea

performanţeiO3 Fiecare echipă va prezenta lucrarea realizată,

argumentând modul de aşezare a elementelor,

respectarea tehnicii de lucru.

Turul

Galeriei

Conversaţia

Lucrările

realizate

Pe grupuri Observarea lucrărilor

realizate şi a

modului de

prezentare

Evaluarea

cunoştinţelorO.A. Se va realiza o expoziţie cu lucrările copiilor.

Se vor face fotografii pentru albumul grupei.

Conversaţia Frontală

Încheierea

activităţii

Se vor face aprecieri privind participarea

copiilor la activitate.

Frontală

13

Page 14: 0_proiect_inspectie_oty.doc

ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA II)

TEMA: “PLASA DE PRINS FLUTURI”

Joc de miscare desfasurat in aer liber

TIPUL: Formare si consolidare de priceperi

si deprinderi

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

Cunoasterea si utilizarea deprinderilor

psihomotrice insusite in diferite contexte.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: - să execute cu deplin control mişcări simple şi complexe ;- să execute exerciţii vizând mişcarea diferitelor segmente ale corpului;- să participe cu interes şi plăcere la desfăşurarea activităţii.

STRATEGII DIDACTICE: metode şi procedee: jocul, exerciţiul fizic, conversaţia material didactic: aripioare fluturi din hartie creponata forma de organizare: în grup

DESFASURAREA JOCULUI: Educatoarea impreuna cu un copil se tin de maini si incearca sa prinda in “plasa” un copil – “fluturas”. Copiii “fluturasi” evita sa fie prinsi alergand in diferite directii. Copilul prins se prinde de maini cu cei doi. Jocul contiuna pana cand toti fluturasii au intrat in plasa.

Material bibliografic:1. Curriculum pentru invatamant prescolar(3-6/7 ani),M.E.C.20082. Jocuri didactice pentru gradinita de copii,ed.didactica si pedagogica 1976,Bucuresti-M.Taiban,M.Petre,V.Nistor

14

Page 15: 0_proiect_inspectie_oty.doc

ANEXA 1

Albinuţa şi Soarele

A fost odată, demult tare, o albinuţă mai vrednică decât toate suratele ei.

Zbura toată ziua să strângă nectar şi polen şi să pregătească la stup ceară şi miere.

Oricât de harnice erau celelalte albinuţe, surorile ei, multe flori se ofileau cu

nectarul nestrâns, aşa că o rugară pe cea mai harnică să meargă la Soare şi să îl

roage să mai rămână mai mult pe cer. Albinuţa nu zise „nu” şi se pregăti de drum.

Zbură ea ce zbură până dădu de un cuib de viespi care tăbărâră pe ea.

„ Unde umbli ca năuca?”

„ Ce cauţi pe aici?”

Albinuţa răspunse:

„ Zbor în slăvi la mândrul Soare

Să îl rog de n-ar vrea oare

Să nu plece-n orice zi

Aşa iute la culcare.”

„ I-auzi îndrăzneală!” spuseră viespile. „Noi de-abia aşteptăm să vină

noaptea să ne culcăm!”

O îmbrânciră şi-o bâzâiră încât albinuţa ameţită căzu la tulpina unei

albăstrele, care o invită între petalele ei moi şi parfumate.

„ Odihneşte-te puţin, să mai prinzi puteri! Ar fi atât de bine să mai rămână

soarele pe cer. Ce curajoasă eşti!”

După ce se mai înzdrăveni albinuţa noastră mulţumi şi porni mai departe

până ajunse tocmai pe vârful unui munte. Se făcea din ce în ce mai frig, era tot mai

obosită şi până la Soare era cale lungă.

15

Page 16: 0_proiect_inspectie_oty.doc

Soarele, care se pregătea să coboare spre asfinţit, tare se mira de curajul

albinuţei şi întinse o rază până la ea. O înfăşură de mijloc cu raza sa şi o sui până la

el. Albinuţa se mai dezmorţi şi prinse grai:

„Bună ziua, mândru Soare,

Albinuţele surioare

Te-ar ruga de n-ai vrea oare

Să nu pleci în orice zi aşa iute la culcare!”

Soarele rămase pe gânduri şi în cele din urmă răspunse:

„ Îmi place să ajut roadele pământului să se coacă, vietăţile să trăiască şi

să-şi agonisească hrana, dar mai cu seamă să îl ajut pe om la munca lui. V-am

îndrăgit pe voi, albinele. Sunteţi harnice. Aşa că o să rămân, cum ai dorit, mai mult

în fiecare zi pe cer, până când florile de pe câmpuri se vor rări.”

Albinuţa nu ştiu cum să-i mulţumească mai bine şi se grăbi să coboare pe

pământ pe acleaşi fir lung de rază, care-i rămăsese prins în jurul mijlocului.

De atunci şi până astăzi, odată cu venirea primăverii, Soarele rămâne în

fiecare zi mai mult pe cer ca să aibă vreme albinele să culeagă nectarul şi polenul

de la toate florile câmpiilor. Apoi, după ce trece vara, rămâne mai puţin şi zilele

sunt tot mai scurte, până în miezul iernii când albinele stau ferecate în stupul lor.

Şi tot de atuncea albinele au rămas cu mijlocul vărgat cu galben- auriu de la

raza cu care Soarele a înfăşurat-o pe albinuţa cea harnică şi atât de curajoasă.

16

Page 17: 0_proiect_inspectie_oty.doc

ANEXA 2

Buburuzele pe cărarare

Au pornit-o la plimbare...

Apoi vin în urma lor

Fluturaşii toţi în zbor.

Albinuţele uşoare,

Zboară-ncet

Din floare-n floare.

Umerii noi ni-i rotim,

De lucru ne pregătim.

Zece gândăcei micuţi

Sar într-una,

Sar ghiduşi...

Când la stânga,

Când la dreapta,

Când în jos

Şi când în sus...

Şi la lucru noi i-am pus!

17