+ All Categories
Home > Documents > 0proiect de Lectie Matematica

0proiect de Lectie Matematica

Date post: 05-Apr-2018
Category:
Upload: allynsteolea-allydydy
View: 228 times
Download: 0 times
Share this document with a friend

of 20

Transcript
  • 7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica

    1/20

    COALA CU CLASELE I-VIII NR. 3 IOAN BOLDESCU GIURGIUCLASA I ANVTOR: SITARU CTLINAARIA CURRICULAR: MATEMATIC I STIINE ALE NATURIIOBIECTUL: MATEMATICUNITATEA DE NVARE:NUMERE NATURALE 0-10TEMA LECIEI: NUMRUL I CIFRA 3TIPUL LECIEI: COMUNICARE DE NOI CUNOTINE

    SCOPUL LECIEI: utilizarea conceptelor specifice matematicii; scrierea, citirea, compararea i ordonarea numerelor naturale; sesizarea asocierii dintre elementele a dou grupe de obiecte, pe baza unor criterii date; manifestarea unei atitudini pozitive i disponibiliti fa de utilizarea numerelor

    OBIECTIVE OPERAIONALE La sfritul leciei elevii vor fi capabili:

    cognitiveO1 - s repete unele versuri nvate referitoare la cifrele 1,2 i 3;O2- s recunoasc cifrele 1, 2 i 3 din desene;O3 s completeze numrul de elemente al unei mulimi;O4 s deseneze mulimi cu un numr de elemente indicat de cifre;O5 s povesteasc cum a luat natere cifra 3;O6 s compun numrul 3 prin gruparea unor elemente n mulimi de 3 obiecte;O7 s precizeze din ce elemente grafice este format cifra 3;O8 s precizeze corespondentul cifr mulime;

    afective

  • 7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica

    2/20

    O9 s manifeste interes pentru participarea la lecie;O10 s traiasc bucuria reuitei personale i a clasei;

    motriceO11 s-i coordoneze micrile pentru scrierea corect a elementelor grafice componente ale cifrelor.

    STRATEGII DIDACTICE: inductive

    a) Metode i procedee- conversaia, explicaia, exerciiul, demonstraia, problematizarea, jocul didactic, povestireab) Mijloace-plane, Povestea cifrei 3, caiete de munc individual, suport liniat pentru matematic; cifre model

    FORME I TEHNICI DE EVALUARE: frontal observaia sistematic autoevaluare individual evaluare de ctre colegi

    BIBLIOGRAFIE: Elena Joia, Didactica aplicat. Partea I nvmntul primar, Editura Gheorghe Alexandru, Craiova, 1994Mihail Rou, Metodica predrii matematicii, Editura Credis, Bucureti, 2004tefan Pacearc, Matematic, ghidul nvtorului, Editura Teora, 2004Adina Niu, coala vesel,Editura ERC PRESS, Bucureti, 2004Rodica Chiran,Matematica, clasaI, Editura Aramis, Bucureti, 2004Victoria Prial,Matematica,culegere auxiliar al manualelor, Editura Euristica, Iai, 2004

  • 7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica

    3/20

    OBOP

    ETAPELE LECIEI CONINUTUL NVRII STRATEGIIDIDACTICE

    EVALUARE

    O9 MOMENT

    ORGANIZATORIC

    Se creeaz condiiile psihologice i organizatorice necesare unei bune

    desfurri a leciei

    conversaia frontal

    O11 VERIFICAREA TEMEI Se verific tema cantitativ i calitativ, fcndu-se aprecieri verbaleasupra modului de scriere, corectitudinii i calitii temei.

    conversaia,explicaia

    observaiasistematicindividual

    O1O2O6

    O3O4

    REACTUALIZAREACUNOTINELOR

    NSUITE ANTERIOR

    Se vor efectua exerciii-joc pentru reactualizarea cunotinelor nsuiteanterior, referitoare la cifrele 1 i 2:repetarea unor versuri nvate, care se refer la cifrele 1i 2;recunoaterea cifrelor 1 i 2 dintr-un desen;

    ncercuirea numrului care arat cte obiecte sunt n fiecareimagine(Anexa 1); scrierea n casete a numrului de elemente descoperite nmulimi date; desenarea unui numr de obiecte indicate de cifre.

    conversaiaexplicaia

    demonstraiaexerciiul

    jocul didacticproblematizarea

    frontalevaluarea dectre colegi

    O9O5

    DISCUIIPREGTITORE PENTRU

    NOUA LECIE

    Sensibilizarea elevilor fa de coninutul ce urmeaz a fi predat seface prin citirea Povetii cifrei 3 i a strofei din poezia Chipulcifrelor, referitoare la cifra 3 (se prezint i desenele aferente), pentruintuirea cifrei.

    povestireaconversaiaexplicaia

    frontal

    O9 COMUNICAREAOBIECTIVELOR

    LECIEI

    Se comunic ntr-o manier accesibil copiilor obiectivele leciei: snvee s scrie i s citeasc cifra 3, s o recunoasc, s opereze cuaceasta n cadrul unor exerciii-joc.

    explicaia frontal

  • 7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica

    4/20

    O11O2O3O6O7O8

    TRANSMITAREA-ASIMILAREA DE NOI

    CUNOTINE

    Se cerceteaz dou mulimi care au 2, respectiv 3 grupe de obiecte ise explic cum s-a format noul numr: prin adugarea a nc unelement la cele precedente, drept pentru care se completeaz frunzeleflorii-soarelui, prin colorarea nc uneia(Anexa 2)Compunerea numrului 3 se face prin gruparea unor elemente nmulimi de cte 3 obiecte.Se numr n ordine cresctoare i descresctoare, de la 1 la 3 i de la

    3 la 1.Se scrie titlul pe suportul liniat i se observ componentele i modulde scriere a cifrei 3 i direcia de scriere a acesteia.Se execut de ctre civa elevi, cifra 3 pe suportul liniat, ceilaliexecut cifra n aer, pentru a nva modalitatea de scriere, apoi ctevacifre pe caietul special de matematic.Dup explicaiile primite individual de la nvtor, se trece la scriereaa 2 rnduri cu cifra 3, urmrindu-se executarea corecta a acesteia.

    conversaiaexplicaia

    demonstraiaexerciiul

    jocul didacticobservaia

    problematizarea

    frontal

    O2

    O3O4O5O6O7O10

    FIXAREA

    CONINUTULUIPREDAT

    Se rezolv sarcinile de lucru pe care nvtorul le solicit.

    numr i pune n caset attea punctulee cte obiecte sunt(Anexa 3); recunoate cifra 3 din desen; deseneaz attea elemente cte arat numrul din caset; ncercuiete grupa care are 3 obiecte; unete degetele cu mulimea corespunztoare

    conversaia

    explicaiaexerciiuljocul didactic

    frontal

    observaiasistematic

    O9 TEMA PENTRUACASA

    Se explic tema pentru acas, scrierea cifrei 3 i completareaexerciiilor pentru aceast tem.

    conversaia frontala

    O10 APRECIERI ASUPRALECIEI Se fac aprecieri asupra modului de desfurare a leciei, se evideniazelevii care au rspuns foarte bine, acetia primind un premiu i sencurajeaz ceilali elevi, pentru obinerea n viitor a unor rezultatemai bune.

    conversaia frontalautoevaluarea

  • 7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica

    5/20

    NCERCUIETE NUMRUL CARE ARAT CTE OBIECTE SUNT NFIECARE IMAGINE

    1 2

  • 7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica

    6/20

    1 2

  • 7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica

    7/20

    1 2

  • 7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica

    8/20

  • 7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica

    9/20

  • 7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica

    10/20

  • 7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica

    11/20

    PUNE N CASET ATTEA PUNCTULEE CTE OBIECTE SUNT!

  • 7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica

    12/20

  • 7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica

    13/20

  • 7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica

    14/20

    DESENEAZ ATTEA BILE CTE I INDIC NUMRUL!

  • 7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica

    15/20

    SCRIE NUMRUL CORESPUNZTOR N CASET!

  • 7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica

    16/20

  • 7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica

    17/20

  • 7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica

    18/20

  • 7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica

    19/20

  • 7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica

    20/20

    GRUPEAZA CATE 3 OBIECTE!


Recommended