+ All Categories
Home > Documents > 0_1_fotosinteza.doc

0_1_fotosinteza.doc

Date post: 17-Feb-2016
Category:
Upload: florina-bodenciu
View: 5 times
Download: 5 times
Share this document with a friend
29
PROIECT DE LECTIE I. ALGORITM INTRODUCTIV 1. . Unitatea de invatamant: : Şcoala, Gimnaziala nr.1, 2. Profesor:: 3. .Clasa. a V-a 4. Data. 22. 11.2013 5. . Unitatea de invatare: Organele vegetative ale unei plante cu flori 6. . Lecţia.: Functiile frunzei - Fotosinteza 7. . Tipul şi varianta de lecţie.: lectie de formare de priceperi şi deprinderi practice – varianta bazată pe experienţe de laborator. 8. Locul de desfasurare: sala de clasa 9. Competente generale: 1. Receptarea informatiilor despre lumea vie 2. Explorarea sistemeleor biologice 3. Utilizarea si construirea de modele in scopul demonstrarii principiilor lumii vii. 4. Comunicarea orala si scrisa utilizand terminologia specifica biologiei. 5. Transferarea si integrarea cunostintelor si metodelor de lucru specifice biologiei in contexte noi. 10. Competente specifice: C.sp.1.2 Stabilirea relatiei factori de mediu-plante. C.sp.1.4 Explicarea alcatuirii generale a unei plante cu flori. C.sp.2.1 Utilizarea de metode si mijloace adecvate explorarii/investigarii lumii vegetale. C.sp.2.2 Realizarea de activitati experimentale si interpretarea rezultatelor C.sp.3.1 Reprezentarea structurii si functiilor sistemelor biologice pe baza modelelor. C.sp.4.1 Utilizarea corecta a terminologiei specifice biologieiin diverse situatii de comunicare. C.sp.4.2 Prezentarea informatiilor folosind diverse metode de comunicare. C.sp.5.1 Utilizarea in viata cotidiana a cunostintelor de biologie vegetala. 11. . Obiectivele operaţionale: la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili : Cognitive: O 1 Sa defineasca procesul de fotosinteza Formative O 2 Sa demonstreze procesul de fotosinteza prin tehnici de laborator
Transcript
Page 1: 0_1_fotosinteza.doc

PROIECT DE LECTIE

I. ALGORITM INTRODUCTIV1. . Unitatea de invatamant: : Şcoala, Gimnaziala nr.1, 2. Profesor::3. .Clasa. a V-a4. Data. 22. 11.20135. . Unitatea de invatare: Organele vegetative ale unei plante cu flori6. . Lecţia.: Functiile frunzei - Fotosinteza7. . Tipul şi varianta de lecţie.: lectie de formare de priceperi şi deprinderi practice – varianta

bazată pe experienţe de laborator.8. Locul de desfasurare: sala de clasa9. Competente generale:

1. Receptarea informatiilor despre lumea vie2. Explorarea sistemeleor biologice3. Utilizarea si construirea de modele in scopul demonstrarii principiilor lumii vii.4. Comunicarea orala si scrisa utilizand terminologia specifica biologiei.5. Transferarea si integrarea cunostintelor si metodelor de lucru specifice biologiei in

contexte noi.10. Competente specifice:

C.sp.1.2 Stabilirea relatiei factori de mediu-plante.C.sp.1.4 Explicarea alcatuirii generale a unei plante cu flori.C.sp.2.1 Utilizarea de metode si mijloace adecvate explorarii/investigarii lumii vegetale.C.sp.2.2 Realizarea de activitati experimentale si interpretarea rezultatelorC.sp.3.1 Reprezentarea structurii si functiilor sistemelor biologice pe baza modelelor.C.sp.4.1 Utilizarea corecta a terminologiei specifice biologieiin diverse situatii de comunicare.C.sp.4.2 Prezentarea informatiilor folosind diverse metode de comunicare.C.sp.5.1 Utilizarea in viata cotidiana a cunostintelor de biologie vegetala.

11. . Obiectivele operaţionale: la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili :Cognitive: O 1 Sa defineasca procesul de fotosintezaFormative O 2 Sa demonstreze procesul de fotosinteza prin tehnici de laboratorCognitive O 3 Sa identifice factorii care influenteaza fotosinteza

O 4 Sa argumenteze importanta fotosintezei12. Evaluarea: Complementara prin observarea sistematica a elevilor13. Obiectivele evaluarii:

Cognitive: E1. Sa identifice factorii care influenteaza fotosinteza. E2. Sa argumenteze importanta fotosintezei

Formative E3. Sa-si formeze priceperi si deprinderi de a demonstra procesul de fotosinteza prin tehnici de laborator14. Valori si atitudini vizate:

Interes pentru realizarile si descoperirile din domeniul stiintelor.Dezvoltarea curiozitatii pentru orice forma de viata.Cultivarea receptivitatii pentru aplicarea cunostintelor de biologie in viata cotidiana

15. Strategia: euristica – experimentul de investigare.16. Metode didactice:

Expozitiv-euristice: M1 - Conversatia euristicaM2 – ExplicatiaM3 – Observatia

Page 2: 0_1_fotosinteza.doc

Interactive: M4 - Experimentul de laboratorM5 – DemonstratiaM6 – ProblematizareaM7 – Comparatia

17. Instrumente de evaluare: observarea sistematica a elevilor, evaluare frontala, analiza raspunsurilor date.

18. .Forme de evaluare a activitatii: frontala, pe grupe.19. Resurse

a. Umane – 12 de elevib. Temporale: 50 minutec. materiale: - oficiale: - RM1 programa scolara

- alte resurse: Pentru toata clasa: RM 2 frunză de muşcată

RM 3 colecţie de frunze presate , simple şi compuse

RM 4 cele 2 ghivece cu plăntuţe de fasoleRM 5 cele 2 ghivece cu flori: una plantata în

pamant din grădina, cealaltă în pământ amestecat cu gunoi

Pentru grupele de elevi: RM 6 Fise de activitateRM 7 pipete RM 8 eprubeteRM 9 plante de ciuma-apeiRM 10 bec electricRM 11 tub de sticla subtireRM 12 bisturiuRM 13 solutie de iodRM 14 pahar Erlenmeyer mareRM 15 cristalizator RM 16 resouRM 17 Ghiveci cu planta cu frunza acoperita cu

staniolRM 18 palnie cu teava scurtaRM 19 chibriteRM 20 apăRM 21 apă fiartă şi răcităRM 22 alcool - spirt

Pentru fiecare elev: RM 23 Fisele cu schiţa lecţieiRM 24 Fişă cu întrebări şi teme

20. .Bibliografia Floarea Dobran, 2004, Biologie, clasa a V-a, Editura

Teora. Gheţe, M., Grosu, M., 2005, Activităţi practice de

biologie pentru gimnaziu, E.D.P., Bucureşti. Lazăr, V., Nicolae, M., 2007, Lecţia – forma de bază

a organizării procesului de predare-învăţare-evaluare la disciplina Biologie, Edit. Arves, Craiova;

Programa scolara

Page 3: 0_1_fotosinteza.doc

II. DESFASURAREA LECTIEI

Etapele lectiei Continuturi Ob.Op.

Activitatea profesorului Activitatea elevilor RM M Evaluarea

1. Moment organizatoric :

Se creaza climatul favorabil începerii orei de biologie si pregateste materialul didactic.Profesorul face prezenţa şi notează absenţii ( in cazul in care există).Organizeaza materialele.

Elevii se mobilizează pentru începerea orei şi ascultă cu atenţie îndrumările şi indicaţiile date de profesor pentru lecţia ce va urma

2.Reactualizarea cunoştinţelor

Notiuni si concepte insusite in lectia anterioara:Frunza-alca-tuire externă

Prin chestionare oralaCheama un elev in fata clasei care va identifica partile componente ale unei frunze de muscata-Din ce sunt alcatuite nervurile?

-Ce rol are teaca?

Arata elevilor mai multe frunze presate si le cere sa spuna ce tip de frunze sunt.

Identifica partile componente ale frunzei

-Nervurile sunt alcatuite din vase lemnoase si liberiene-teaca tine frunza pe tulpinaIdentifica frunzele simple si compuse

RM2

RM3

M1

M1M2

Frontala

3.Evocare Solicită elevilor să observe materialul de pe masa de lucru şi le cere să identifice aceste materiale.Anunta noua temaPrezinte conceptele operationaleNoteaza titlul lectiei pe tablaExpune importanta noii teme

Identifica materialele de pe masa de lucru

Sunt atentiNoteaza titlul lectiei in caiete

RM7RM8RM9RM10RM11

M2M3

4. Dobandirea de noi cunostinte

Fotosinteza O1O2E3

Imparte clasa in 4 grupe Prima grupa primeste fisa

de activitate si are ca sarcină să evidenţieze

Elevii primei grupe citesc sarcinile de lucru si le rezolva

RM6RM8RM9

M4M5

Observarea sistematica a

Page 4: 0_1_fotosinteza.doc

fotosinteza prin producerea de oxigen

Secţionaţi oblic o ramură de ciuma – apelor şi introduceţi-o cu vârful în jos într-o eprubetă cu apă. Puneţi eprubeta la lumina unui bec electric. Ce aţi observat?

-Număraţi bulele de oxigen eliberate într-un minut în trei situaţii: la lumina becului electric, la lumina naturală si apoi la întuneric(punând în faţa eprubetei un carton) şi treceţi rezultatul în tabelul din fisa de lucru.

Ce concluzie desprindeti?

A doua grupa lucreaza la al doilea experiment de punere in evidenta a oxigenului.- pentru a ne încredinţa că gazul eliminat este oxigenul puneţi pe fundul unui vas de sticlă plin cu apă câteva ramuri de ciuma apei şi două bucăţele de lemn.

-sectioneaza ramura de ciuma apei si o introduc intr-o eprubeta cu partea sectionata in sus-pun eprubeta la lumina becului electric.Observa ca prin partea sectionata se elimina basicute de gazNumara bulele de gaz eliminate intr-un minut la lumina becului de electric, la lumina naturală si apoi la întuneric(punând în faţa eprubetei un carton) şi trec rezultatul în tabelul din fisa de lucru.La lumina puternica numarul bulelor de gaz este mai mare

Executa sarcinile din fisa de lucru

RM10RM11RM12

M1M2M3

M4M5

elevilor

Analiza raspunsurilor

date

Observarea sistematica a

elevilorPe grupe

Analiza raspunsurilor

date

Page 5: 0_1_fotosinteza.doc

-acoperiţi aceste ramuri cu o pâlnie mare de sticlă cu ţeavă scurtă, care să nu iasă afară din apă pe care o aşezaţi pe cele două bucăţele de lemn. Apa trebuie să acopere complet pâlnia .-umpleţi apoi o eprubetă cu apă, o astupaţi cu degetul mare , o întoarceţi cu gura în jos şi o aşezaţi pe gâtul pâlniei ca în figura de mai jos.-expuneţi planta la lumina unui bec electric

Ce observati?

-ridicaţi eprubeta din apă, astupând-o cu degetul şi introduceţi în interiorul ei un chibrit aprins , fără flacară -Ce constataţi?

-Concluzie -lăsaţi vasul cu planta la

Din planta ies numeroase basicute de gaz care se ridica prin palnie , in eprubeta, din care cauza apa din ea scade mereu

Betisorul va arde cu flacara.Gazul din eprubeta este

RM6RM9RM14RM18RM19RM20

M1M2M3

M1M2

Observarea sistematica a

elevilorPe grupe

Analiza raspunsurilor

date

Page 6: 0_1_fotosinteza.doc

întuneric. Ce observaţi?-Ce dovedeşte aceasta?

A treia grupa va realiza acelasi experiment ca si grupa a doua doar ca in loc de apa obisnuita vor folosi apa fiarta si racita-expuneţi planta la lumina unui bec electric-Ce constataţi?

-De ce nu se mai elimină oxigen?

-De unde ia ciuma apelor dioxidul de carbon? A patra grupa primeste

fisa de activitate si au ca sarcină să evidenţieze amidonul format prin fotosinteza

-luaţi ghiveciul cu muşcata ţinută 5-6 zile la întuneric şi căreia i-a fost acoperita o porţiune din frunză cu o bucata de staniol apoi a mai fost ţinută câteva zile la lumină

-luaţi staniolul de pe frunză. Ce observaţi?

-detaşaţi frunza , puneţi

oxigenPlanta nu mai elimina oxigenIn lipsa luminii planta nu face fotosintezaExecuta sarcinile din fisa de lucru

Planta nu mai elimina bule de gazDeoarece apa fiarta si racita nu mai contine dioxid de carbon

Din aer

Elevii grupei citesc sarcinile de lucru si le rezolva

Frunza este decolorata pe portiunea unde a fost

RM6RM9RM10RM14RM18RM21

RM6RM7

M3M6

M4M5

M1M2M3M6M7

M4M5

M1

Analiza raspunsurilor

date

Observarea sistematica a

elevilor

Analiza raspunsurilor

date

Observarea sistematica a

Page 7: 0_1_fotosinteza.doc

vasul cu alcool la fiert, până când se decolorează. Explicaţi de ce s-a decolorat frunza

-puneti apoi frunza decolorată în soluţie de iod

Ce observaţi?

Deci in partea acoperita cu staniol nu a avut loc….Nemaiavand loc fotosinteza s-a mai format amidon?Neavand loc fotosinteza s-a mai format amidonul?Cum se coloreaza amidonul cu solutia de iod?Cere elevilor sa ia fisa cu schita lectiei si impreuna completeaza definitia fotosintezei si explica procesul de fotosinteza pe baza schemei fotosintezei.Vom deduce in continuare factorii care influenteaza procesul de fotosinteza. Adreseaza o intrebare membrilor grupei I : In cazul experimentului vostru care factor a influentat procesul de fotosinteza?Explicati

acoperita cu staniol

Frunza s-a decolorat deoarece clorofila din frunza s-a dizolvat in alcool

Partea din frunza care nu a fost acoperita cu staniol se coloreaza in albastru, restul frunzei ramane necolorataFotosinteza

Nu

Nu

In albastru

Iau fisele cu schema lectiei, raspund la itemi, explica procesul de fotosinteza.

Lumina

RM13RM15RM16RM17RM22

M2M3M6

M1

elevilor

Analiza raspunsurilor

date

Page 8: 0_1_fotosinteza.doc

O3E1 Priviti cele 2 ghivece cu plantute

de fasole. Dupa rasarire primul ghiveci a fost tinut la lumina, al doilea 5 zile la intuneric Apoi a fost expus la lumina Ce observati?

Tinand becul electric pe vasul in care se afla ciuma apelor ce s-a intamplat cu temperatura mediului?Deci care este cel de-al doilea factor care influenteaza fotosinteza? Cand este fotosinteza mai intensa?

Fotosinteza incepe la 0 C , creste pana la 25-35 Cdupa care scade repede si inceteaza la 45-52 CSa analizam urmatoarea situatie: e seceta si avem doua culturi: una este irigata, cealalta nu. Care dintre culturi va fi mai frumoasa? De ce?

Si la ce e necesara apa?Care este cel de-al treilea factor care influenteaza fotosinteza?Priviti cele doua ghivece: in primul

La lumina puternica fotosinteza a fost mai intensa, la lumina mai slaba(lumina naturala) fotosinteza a fost mai putin intensa, iar la intuneric nu a mai avut loc.

Plantele tinute la lumina sunt bine dezvoltate, cele tinute la 5 zile la intuneric sunt mai ofilite

A crescutTemperatura

La temperaturi mai ridicate

Cultura irigataPentru ca are necesarul de apaPentru a-si prepara hranaApa

RM23

RM4

M1M2M3

M1M2M3M7

M7

M1

Analiza raspunsurilor

date

Analiza raspunsurilor

date

Analiza raspunsurilor

date

Page 9: 0_1_fotosinteza.doc

ghiveci planta a fost plantata in pamant amaestecat cu gunoi, in cel de-al doilea ghiveci planta a fost plantata intr-un ghiveci cu pamant din gradina. Ce diferente exista intre ele?

Explicati

Care este cel de-al treilea factor care influenteaza fotosinteaza?Impreuna cu elevii completeaza schita lectiei din fisa.

Ce importanta credeti ca are fotosinteza? Ce gaz se elimina prin fotosinteza?Bazandu-va pe cunostintele dobandite la educatie pentru sanatate va rog sa-mi spuneti -la ce este folosit oxigenul?Am putea trai in absenta oxigenului?Priviti schema fotosintezei, ce gaz din aer se consuma in prosesul de fotosinteza?Care e rolul fotosintezei in acest caz?

Planta care a fost plantata in pamantul amestecat cu gunoi are frunze mai mari iar cealalta are frunze mai miciPlanta din ghiveciul cu pamant amestecat cu gunoi are mai multe substante minerale , deci s-a dezvoltat mai bineSubstantele minerale din solRaspund la intrebari si completeaza schita lectiei din fisa-asigura oxigenulOxigenul

La respiratie

Nu

Dioxidul de carbon

RM5M2M6M7

M1M2M3M6M7

M1M2

M1M2M3

Analiza raspunsurilor

date

Analiza raspunsurilor

date

Analiza raspunsurilor

date

Analiza raspunsurilor

date

Page 10: 0_1_fotosinteza.doc

O4E2

Stiati ca un hectar de padure elibereaza la fiecare ora 360 kg de oxigen si consuma in acelasi timp 400 kg de dioxid de carbon din aer? Am putea trai in absenta plantelor? De ce?

Ce se formeaza in urma procesului de fotosinteza inafara oxigenului?In concluzie care e rolul fotosintezei?

Prin fotosinteza se consuma dioxidul de carbon

Nu, pentru ca nu ar fi cine sa ne furnizeze oxigenulSubstante organice

Mentine cantitatea de oxigen, consuma dioxidul de carbon si sursa de substante organice.

RM23

RM23 M1M2M3M6

Analiza raspunsurilor

date

5. Stimularea performantei

Inventariaza principalele informatii si observatii cerand elevilor sa dea raspunsuri rapide, clare, concise.

Ofera raspunsuri M1 Frontal

6. Asigurarea retentiei si transferului

Fixeaza notiunile cu ajutorul unor intrebari scurte

Raspund la intrebari M1 Frontal

7. Evaluarea Apreciaza modul de desfasurare a lectiei.Noteaza elevii care au dat raspunsuri ce necesita gandirea logica.Imparte fisa cu intreari si teme pentru acasa

Page 11: 0_1_fotosinteza.doc

FOTOSINTEZA

Experimentul 1 - Tehnici de evidenţiere a oxigenului eliminat prin fotosinteză

Materiale necesare: -eprubetă-apă de la robinet -ramură de ciuma apei-bisturiu sau cuţit-bec electric -carton sau carte-tub subţire

Sarcini de lucru:-într-o eprubetă cu apă cufundaţi o ramură de ciuma apei cu partea tăiată oblic a

ramurii în sus;-apropiaţi eprubeta de un bec electric aprins şi aşteptaţi câteva minute- Ce observaţi?

-Număraţi bulele de oxigen eliberate într-un minut în trei situaţii: la lumina becului electric, la lumina naturală si apoi la întuneric(punând în faţa eprubetei un carton) şi treceţi rezultatul în tabelul de mai jos.

Intensitatea luminii Nr. bule eliminate lalumina becului

electric

Nr bule eliminate lalumina naturală

Nr bule eliminate la lumină slabă

Nr. bule de oxigen eliminate pe minut

ConcluzieFotosinteza este mai intensa la lumina…………………………………

Page 12: 0_1_fotosinteza.doc

FOTOSINTEZAExperimentul 2 - Tehnici de evidenţiere a oxigenului eliminat prin fotosinteză

Materiale necesare: -eprubetă-apă de la robinet -ramuri de ciuma apei ( 3 ramuri)-2 bucăţele de lemn-bisturiu sau cuţit-bec electric -pahar Erlenmeyer mare-pâlnie cu ţeavă scurtă-chibrite

- pentru a ne încredinţa că gazul eliminat este oxigenul puneţi pe fundul unui vas de sticlă plin cu apă câteva ramuri de ciuma apei şi două bucăţele de lemn. -acoperiţi aceste ramuri cu o pâlnie mare de sticlă cu ţeavă scurtă, care să nu iasă afară din apă pe care o aşezaţi pe cele două bucăţele de lemn. Apa trebuie să acopere complet pâlnia . -umpleţi apoi o eprubetă cu apă, o astupaţi cu degetul mare , o întoarceţi cu gura în jos şi o aşezaţi pe gâtul pâlniei ca în figura de mai jos.-expuneţi planta la lumina unui bec electric

- Ce iese din plantă?-Ce se întâmplă cu apa din eprubeta?

-ridicaţi eprubeta din apă, astupând-o cu degetul şi introduceţi în interiorul ei un chibrit aprins , fără flacară -Ce constataţi?

-De ce arde betisorul cu flacara?

-lăsaţi vasul cu planta la întuneric. Ce observaţi?

-Ce dovedeşte aceasta?

Page 13: 0_1_fotosinteza.doc

FOTOSINTEZAExperimentul 3 – Evidenţierea dioxidului de carbon necesar desfăşurării

fotosintezei

Materiale necesare: -eprubetă-apă fiartă şi răcită -ramuri de ciuma apei ( 3 ramuri)-2 bucăţele de lemn-bisturiu sau cuţit-bec electric -pahar Erlenmeyer-pâlnie cu ţeavă scurtă

Sarcini de lucru:- puneţi pe fundul unui vas de sticlă plin cu apă fiartă şi răcită câteva ramuri de ciuma apei şi două bucăţele de lemn. -acoperiţi aceste ramuri cu o pâlnie mare de sticlă cu ţeavă scurtă, care să nu iasă afară din apă pe care o aşezaţi pe cele două bucăţele de lemn. Apa trebuie să acopere complet pâlnia . -umpleţi apoi o eprubetă cu apă, o astupaţi cu degetul mare , o întoarceţi cu gura în jos şi o aşezaţi pe gâtul pâlniei ca în figura de mai jos.

-expuneţi planta la lumina unui bec electric

-Ce constataţi?

-De ce nu se mai elimină oxigen?

-De unde ia ciuma apelor dioxidul de carbon?

Page 14: 0_1_fotosinteza.doc

FOTOSINTEZAExperimentul 4 – Evidenţierea amidonului format prin fotosinteză

Materiale necesare: -ghiveci cu muşcată-foiţă de staniol-alcool - spirt-soluţie de iod-reşou-vas în care se fierbe frunza-cristalizator-soluţie de iod-pipeta-pensa

Sarcini de lucru:-luaţi ghiveciul cu muşcata ţinută 5-6 zile la întuneric şi căreia i-a fost acoperita o

porţiune din frunză cu o bucata de staniol apoi a mai fost ţinută câteva zile la lumină

-luaţi staniolul de pe frunză. Ce observaţi?

-detaşaţi frunza , puneţi vasul cu alcool la fiert, până când se decolorează. Explicaţi de ce s-a decolorat frunza

-puneti apoi frunza decolorată în soluţie de iodCe observaţi? Care parte din frunza se coloreaza si care ramane necolorata?

ConcluzieAmidonul s-a format numai in portiunea din frunza care .........................................

cu staniol deoarece acolo a patruns lumina deci, a avut loc .........................Amidonul de coloreaza cu solutia de iod in culoarea..................

Page 15: 0_1_fotosinteza.doc

SCHITA LECŢIEI

FUNCŢIILE FRUNZEI

1. FOTOSINTEZAEste procesul prin care plantele îşi formează substanţele organice ( seva elaborată) necesare creşterii şi dezvoltării.

Schema fotosintezei

SEVA BRUTĂ + DIOXID DE CARBON lumină AMIDON+ OXIGEN clorofilă

Factori care influenţează fotosinteza:

1. Lumina –fotosinteza este intensă ziua, încetează noaptea2. Temperatura – fotosinteza începe la 00C, creşte până la 25-350C, apoi

scade3. Apa - in limite normale intensifica fotosinteza4. Sărurile minerale – cresc intensitatea fotosintezei

Importanţa fotosintezeia. sursă de oxigenb. consumă dioxidul de carbon din aerc. formează substanţele organice( amidonul) necesare plantelor.

Page 16: 0_1_fotosinteza.doc

SCHITA LECŢIEI

FUNCŢIILE FRUNZEI

2. FOTOSINTEZAEste procesul prin care plantele îşi formează ………………………………necesare pentru a ……………………… şi a se …………………………...

Schema fotosintezei

SEVA BRUTĂ + DIOXID DE CARBON lumină AMIDON+ OXIGEN clorofilă

Factori care influenţează fotosinteza:

1………………………….. fotosinteza este …………….. ziua, …….. noaptea2………………………….. fotosinteza începe la ……., creşte până la ……….. şi încetează ……………3................................ în limite normale ……………………....fotosinteza4........................................................ ....................................... intensitatea fotosintezei

Importanţa fotosintezeia. sursă de ……………………..b. consumă …………………………………………………….. din aerc. formează substanţele …………………………( ………………….) necesare plantelor.

Page 17: 0_1_fotosinteza.doc

Întrebări şi teme

Explicati:

a. De ce aerul din zonele neîmpădurite este mai sărac în oxigen decât în zonele împădurite?

b. Ce s-ar întâmpla dacă nu ar exista plante verzi?

c. De ce se pot obţine legume în sere?

d. Explicaţi legătura dintre intensitatea fotosintezei şi anotimpuri.

e. Explicati necesitatea spaţiilor verzi pentru viaţa omului şi rolul vostru în menţinerea şi extinderea acestor spaţii.