+ All Categories
Home > Documents > 0 o Scrisoare Pierduta Imi Place

0 o Scrisoare Pierduta Imi Place

Date post: 15-Jul-2015
Category:
Upload: pino-pno
View: 427 times
Download: 0 times
Share this document with a friend
15
 Proiect de lecţie DATA: 3.02.2012 CLASA: a X-a; DISCIPLINA: Limba şi literatura română SUBIECTUL LECŢIEI: O scrisoare pierdută de I.L.Caragiale – tipuri de comic TIPUL LECŢIEI: Lecţie mixtă
Transcript

5/13/2018 0 o Scrisoare Pierduta Imi Place - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/0-o-scrisoare-pierduta-imi-place 1/15

Proiect de lecţie

• DATA: 3.02.2012

• CLASA: a X-a;

• DISCIPLINA: Limba şi literatura română

• SUBIECTUL LECŢIEI: O scrisoare pierdută de I.L.Caragiale – tipuri de comic

• TIPUL LECŢIEI: Lecţie mixtă

5/13/2018 0 o Scrisoare Pierduta Imi Place - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/0-o-scrisoare-pierduta-imi-place 2/15

OBIECTIVE CADRU:

- dezvoltarea capacităţii de exprimare orală;

- dezvoltarea capacităţii de receptare / redare a mesajului scris.

OBIECTIVE DE REFERINŢÃ:

- definirea speciei „comedie” şi prezentarea trăsăturilor ei;- să îmbine corect elementele verbale cu cele nonverbale în cadrul mesajului oral;

- să interpreteze un text literar, făcând corelaţii între nivelurile fonetic, lexical, morfologic, semantic.

COMPETENŢE SPECIFICE LECŢIEI / OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

  - să cunoască subiectul piesei O scrisoare pierdută;

  - recunoaşterea tipurilor de comic din piesa O scrisoare pierdută  de I.L. Caragiale;

- ilustrarea fiecărui tip de comic cu exemple din text;

  - sesizarea intenţiei moralizatoare a autorului, cu scopul îndreptării greşelilor.

Strategii didactice:

1. Metode şi procedee: conversaţia, expunerea, explicaţia, învăţarea prin descoperire, brainstormingul -> ciorchine.

2. Mijloace de învăţare : fişe de lucru, filmul, videoproiectorul – material PPT, volumul Teatru de I.L.Caragiale.

3. Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.

4. Resurse: umane – elevii clasei (colectiv eterogen), de timp – 50 minute, de loc: sala de clasă.

Material bibliografic:

5/13/2018 0 o Scrisoare Pierduta Imi Place - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/0-o-scrisoare-pierduta-imi-place 3/15

Mihaela Secrieru, Didactica limbii române, pentru studenţii Facultăţilor de Litere şi pentru pregătirea examenelor de titularizare,

definitivat, grade didactice, ediţia a IV-a, Editura StudIS, Iaşi, 2008;

 Limba şi literatura română –Manual pentru clasa a X-a, Marin Iancu, Rodica Lăzărescu, Editura Corint;

Teatru, I.L.Caragiale, Editura Litera Internaţional (colecţia BPT), Bucureşti,2010

Compendiu de teorie şi critică literară , Camelia Gavrilă, Mihaela Doboş, Editura Polirom, Iaşi, 2003

5/13/2018 0 o Scrisoare Pierduta Imi Place - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/0-o-scrisoare-pierduta-imi-place 4/15

SCENARIUL DIDACTIC

 Etapele

lecţiei 

 Activitatea Strategii didactice Metode/  

instrumente

de evaluare

 Profesor Elevi Resurse

 procedurale

 Resurse

materiale

  Forme de

organizare

1. Moment

organizatoric

1 min

  Notează absenţii şi

organizează clasa pentru

lecţie; sunt verificate

materialele didactice.

Îşi pregătesc

manualele, caietele şi

instrumentele de scris.

Conversaţia Frontal

2. Captarea

atenţiei5 min

Profesorul propune

elevilor o secvenţă de film

care surprinde momentulcând Zaharia Trahanache îi

citeşte lui Ştefan Tipătescu

scrisoarea compromiţătoare.

Î : Ce moment al subiectului

este surprins în secvenţa

 prezentată ?

Vizionează secvenţa de

film.

R: Intriga

Conversaţia Filmuldidactic Frontal

5/13/2018 0 o Scrisoare Pierduta Imi Place - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/0-o-scrisoare-pierduta-imi-place 5/15

3. Actualizarea

cunoştinţelor

5 min

Profesorul porneşte o

discuţie despre genul

dramatic.

Enumeraţi câteva specii ale

genului dramatic.

Ce este comedia?

Ce este comicul?

Speciile genului

dramatic sunt comedia,

tragedia, drama,vodevilul, pantomima,

 farsa, tragicomedia.

Comedia este o

specie a genului

dramatic în proză sau în

versuri care provoacă

râsul prin satirizarea

moravurilor, a tipurilor 

umane sau prin

înlănţuirea unor situaţii

neprevăzute având final

fericit şi deseori unul

moralizator .

Comicul este o categorie

estetică care cuprinde

actele, situaţiile,

 personajele care stârnesc

Conversaţia

euristică

Conversaţia

Frontal

Individual

Frontal

Observare

sistematică

Răspunsurile

elevilor 

5/13/2018 0 o Scrisoare Pierduta Imi Place - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/0-o-scrisoare-pierduta-imi-place 6/15

Care sunt sursele

comicului?

râsul.

Sursele comicului sunt

contrastul dintre

aparenţă şi esenţă,

  pretenţii şi realitate,aşteptări şi rezultate,

ceea ce este şi ceea ce

vrea să pară personajul.

Conversaţia Frontal

Observare

sistematică

Răspunsurile

elevilor 

4.Anunţarea

lecţiei noi şi a

obiectivelor

2 min

Profesorul anunţă

subiectul lecţiei şi scrie

titlul pe tablă: O scrisoare

 pierdută de I.L.Caragiale şi

apoi explică elevilor 

competenţele propuse.

Receptează informaţia

transmisă de către

 profesor; îşi notează

titlul pe caiete

Expunerea Tabla

Caietele

elevilor 

Frontal

5. Dirijarea

procesului de

 învăţare

33 min

 

Ce ştiţi despre Ion LucaCaragiale?

 

Profesorul cere

Ion Luca Caragiale este

un prozator şi

dramaturg. A scris

nuvele   În vreme de

război,   La hanul lui

Mânjoală , Momente şi

 schiţe şi comedii: O

noapte furtunoasă,  O

 scrisoare pierdută.

Conversaţia Frontal Observare

sistematică

5/13/2018 0 o Scrisoare Pierduta Imi Place - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/0-o-scrisoare-pierduta-imi-place 7/15

elevilor să prezinte opera O

  scrisoare pierdută  de

I.L.Caragiale, cu referire la:

titlu, temă, compoziţie,

relaţii temporale şi spaţiale,

conflicte, momentelesubiectului.

Pentru a observa

tipurile de comic, se

formează cinci grupe de

elevi, care vor primi fişe de

lucru. Fişele conţin sarcini

de lucru corespunzătoare

diferitelor tipuri de comic:

de nume, de situaţie, de

moravuri, de caracter şi de

limbaj (Anexa1).

Fiecare grupă are timp

de lucru 10 minute, după

care îşi prezintă activitatea.

Profesorul monitorizează

  permanent activitatea

elevilor, îi îndrumă pentru a

se asigura că s-au transmis

corect informaţiile.

Conversaţia

euristică

Învăţarea prin

descoperire

Prezentarea

 produselor de

grup

Fişa de lucru

Caietele

elevilor 

Individual

Frontal

Aprecieri

verbale

Observare

sistematică

5/13/2018 0 o Scrisoare Pierduta Imi Place - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/0-o-scrisoare-pierduta-imi-place 8/15

După prezentările

elevilor, profesorul, cu

ajutorul unui material Power 

Point, completează, îndrumă

şi corectează, la nevoie,

răspunsurile elevilor.Apoi, împreună cu toată

clasa, se discută despre

comicul de intenţii.

Î:   În ce constă comicul de

intenţii în opera lui

Caragiale?

Care este atitudinea

  scriitorului faţă de

 persoanjele sale?

R: Comicul de intenţii

reiese din atitudinea

scriitorului faţă de

evenimente şi personaje.

R: Caragiale îşi

 priveşte personajele cu

îngăduinţă, dar, cu toate

acestea, critică

trăsăturile care le fac

ridicole.

Conversaţia

Videoproiector 

Caietele

elevilor 

Aprecieri

verbale

Observare

sistematică

6.Obţinerea

performanţei şi

asigurarea feed-

backului

5 min

În final, se discută cu

elevii despre mesajul pe

care doreşte să-l transmită

dramaturgul.

Î: Ce doreşte să reliefeze

Caragiale prin această  R: - prostia omenească;

Conversaţia

euristică

Frontal

Individual

Evaluare

orală

5/13/2018 0 o Scrisoare Pierduta Imi Place - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/0-o-scrisoare-pierduta-imi-place 9/15

operă, ţinând cont de cele

 studiate astăzi?

Astfel se verifică înţelegerea

şi însuşirea cunoştinţelor de

către elevi.

Profesorul face aprecieriverbale pe tot parcursul

lecţiei, vizând participarea

elevilor, calitatea

exemplelor şi a

argumentaţiei, calitatea şi

corectitudinea exprimării.

- parvenitismul;

- adulterul;

- trădarea;

- demagogia.

Conversaţia

Frontal

7. Asigurarea

retenţiei şi a

transferului

2 min

La sfârşit de lecţie serelizează brainstormingul :

se recapitulează

informaţiile acumulate şi se

realizează ciorchinele.

Apoi se dă tema : realizaţi,

  pornind de la activitatea

din clasă, un portofoliu

care să conţină fişe

detaliate, mai complexe, cu

tipurile de comic din text.

• Se fac observaţii şi

aprecieri privind activitatea

elevilor.

Ascultă şi îşi notează în

caiete. Clarifică

probleme.

Expunerea

Explicaţia

Caietele

elevilor 

Individual

5/13/2018 0 o Scrisoare Pierduta Imi Place - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/0-o-scrisoare-pierduta-imi-place 10/15

 Anexa 1

Fişă de lucru

Grupa nr.1: COMICUL DE SITUAŢIE

Citiţi fragmentele de mai jos:

Actul IV

TIPĂTESCU, TRAHANACHE

TRAHANACHE: Am citit-o de zece ori poate: o ştiu pe din-afară! ascultă: „Scumpa mea Zoe, venerabilul (adică eu) merge deseară la

întrunire (întrunirea de alaltăieri seara). — Eu (adică tu) trebuie să stau acasă, pentru că aştept depeşi de la Bucureşti, la care trebuie să răspunz pe dată; poate chiar să mă cheme ministrul la telegraf. Nu mă aştepta, prin urmare, şi vino tu (adică nevastă-mea, Joiţica), la cocoşelul tău(adică tu) care te adoră, ca totdeauna, şi te sărută de o mie de ori, Fănică..." (priveşte lung pe Tipătescu, care e în culmea agitaţiei)

TIPĂTESCU (primblându-se înfuriat): Nu se poate! O să-i rup oasele mizerabilului!... Nu se poate!

TRAHANACHE ( placid): Fireşte că nu se poate; dar ţi-ai fi închipuit aşa mişelie... (cu candoare) Bine frate, înţeleg plastografie, până unde se poate, dar până aci nu înţeleg... Ei, Fănică, să vezi imitaţie de scrisoare! să zici şi tu că e a ta, dar să juri, nu altceva, să juri! (oprindu-se şi privind la Tipătescu, care se primblă cu pumnii încleştaţi; cu mirare şi ciudă) Uite-te la el cum se turbură! Lasă, omule, zi-i mişel şi pace! Ce teaprinzi aşa? Aşa e lumea, n-ai ce-i face, n-avem s-o schimbăm noi. Cine-şi poate închipui până unde poate merge mişelia omului!

TIPĂTESCU (acelaşi joc): Mizerabilul!

TRAHANACHE: Măi omule, ai puţintică răbdare, zi-i ce i-am zis eu: „Eşti tare, stimabile, la machiaverlicuri tare, n-am ce să zic; dar nu ţi-aigăsit omul..." Ei, dacă a văzut că nu i se trece cu mine, ştii la ce-a ajuns? Mi-a spus că, dacă nu dau eu importanţă lucrului, o să-i dea publicul, pentru că scrisoarea o să se publice duminică la gazetă şi o să fie pusă în cercevea, ca s-o vază oricine-o pofti.

TIPĂTESCU (turbat): Îl împuşc! îi dau foc! trebuie să mi-l aducă aici numaidecât, viu ori mort, cu scrisoarea. (se răpede în fund) Ghiţă! Ghiţă!Să vie poliţaiul!

5/13/2018 0 o Scrisoare Pierduta Imi Place - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/0-o-scrisoare-pierduta-imi-place 11/15

TRAHANACHE (după el până în fund): Ai puţintică... (întorcându-se singur în scenă) E iute! n-are cumpăt. Aminteri bun băiat, deştept, cucarte, dar iute, nu face pentru un prefect. Într-o soţietate fără moral şi fără prinţip... trebuie să ai şi puţintică diplomaţie!

TIPĂTESCU (întorcându-se din fund): Infamul! Canalia!

…………………………………………………………………………………………………………………………………………….

TRAHANACHE (mergând spre uşe, condus de Tipătescu) : şi nu te mai turbura, neică, pentru fitece mişelie. Nu vezi tu cum e lumea noastră?Într-o soţietate fără moral şi fără prinţip, nu merge s-o iei cu iuţeală, trebuie să ai (cu fineţă) puţintică răbdare... (iese în fund.)

1. Identificaţi tipul de comic predominant în acest fragment.

2. Daţi exemple şi de alte situaţii care stârnesc râsul.

Grupa nr.2: COMICUL DE CARACTER 

1. Comentaţi următorul citat: ,, Caragiale este cel mai mare creator de viaţă din întreaga noastră literatură..., singurul care a făcut 

concurenţă stării civile.” G. Ibrăileanu

2. Raportaţi fiecare personaj la o tipologie umană căreia îi aparţine, argumentându-vă părerea:

Tipătescu *încornoratul

Trahanache *prostul fudulDandanache *omul fără personalitate

Pristanda *slugarnicul

Caţavencu *demagogul politic

Cetăţeanul turmentat *naivul

Farfuridi * prostul şiret şi ticălos

Brînzovescu *orgoliosul

5/13/2018 0 o Scrisoare Pierduta Imi Place - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/0-o-scrisoare-pierduta-imi-place 12/15

 

Grupa nr.3: COMICUL DE LIMBAJ

Identificaţi comicul de limbaj în replicile de mai jos:

“Vreau ceea cemi se cuvine in

orasul ăsta degogomani unde

sunt celdintâi….” 

“Aveţipuţinticărăbdare!”

“Trebuie s-oiscălesti: o damanonima!”

“Familia meade la patuzoptin camera…”

5/13/2018 0 o Scrisoare Pierduta Imi Place - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/0-o-scrisoare-pierduta-imi-place 13/15

 

Grupa nr.4: COMICUL DE NUME

1.Căutaţi în dicţionar termenul de la care este derivat numele lui  Pristanda. Explicaţi, prin comportarea personajului, ambele

sensuri ale noţiunii. Dar prenumele Ghiţă ce vă sugerează?

2. Există, în comedie, şi un personaj care nu are nume propriu: Cetăţeanul  turmentat . De ce credeţi că nu are nume? Pe cine reprezintă el?

Puteţi găsi şi altă semnificaţie pentru turmentat decât cea care sugerează băutura?

3. Etimologia numelui Zoe trimite la înţelesul de viaţă . Interpretaţi, în acest sens, firea, caracterul şi atitudinea Zoei.

4. Ce personaje inseparabile, în comedie, poartă nume derivate de la noţiuni comune înrudite? Cum interpretaţi semnificaţiile respective?

5/13/2018 0 o Scrisoare Pierduta Imi Place - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/0-o-scrisoare-pierduta-imi-place 14/15

Grupa nr.5: COMICUL DE MORAVURI

Explicaţi în ce constă comicul de moravuri în opera O scrisoare pierdută de I.L.Caragiale

OGLINDA TABLEI

O scrisoare pierdută

De I.L.Caragiale

Tipuri de comic:

1. comicul de situaţii

2. comicul de caracter 

3. comicul de limbaj

5/13/2018 0 o Scrisoare Pierduta Imi Place - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/0-o-scrisoare-pierduta-imi-place 15/15

4. comicul de nume

5. comicul de moravuri

6. comicul de intenţie

O scrisoare pierdută-I.L.Caragiale

(mesajul)


Recommended