+ All Categories
Home > Documents > 0 0 Floareasoarelui Proiectdiferinterdiscipl

0 0 Floareasoarelui Proiectdiferinterdiscipl

Date post: 08-Nov-2015
Category:
Upload: radut-dumi
View: 220 times
Download: 2 times
Share this document with a friend
Description:
plan
52
Comisia Metodică a Învățătorilor –FLOAREA SOARELUI – Proiect de lecție diferențiat iunie 2014 - Prof. Maria CIUBOTARU DATA: 06.2014 CLASA : a IV-a Școala Gimnazială PROFESOR: Maria CIUBOTARU ARIA CURRICULARĂ: TEHNOLOGII/MATEMATICĂ ȘI ȘTIINȚE ALE NATURII / LIMBĂ ȘI COMUNICARE / ARTE ACTIVITATE INTERDISCIPLINARĂ: EDUCAȚIE TEHNOLOGICĂ, ȘTIINȚE ALE NATURII, LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ, MATEMATICĂ, EDUCAȚIE MUZICALĂ UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Proiectarea unor modele simple SUBIECTUL : FLOAREA - SOARELUI DISCIPLINE VIZATE: EDUCAȚIE TEHNOLOGICĂ: *FLOAREA – SOARELUI din hârtie și carton, puzzle *TEHNICI DE LUCRU: Decuparea după contur, ruperea și mototolirea hârtiei, lipirea, rularea hârtiei, asamblarea ȘTIINȚE ALE NATURII: *FLOAREA – SOARELUI, părțile componente observabile, proprietăți terapeutice, LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ: *FLOAREA – SOARELUI, PPT- poezia Floarea-soarelui de Vladimir Pop Mărcanu, legenda, origine /istoric MATEMATICA: *FLOAREA – SOARELUI. Află lungimea și lățimea dreptunghiului în care s-ar încadra floarea realizată de tine. Găsește calea spre Floarea- soarelui! EDUCAȚIE PLASTICĂ : 1
Transcript

Comisia Metodic a nvtorilor FLOAREA SOARELUI Proiect de lecie difereniat

iunie 2014 - Prof. Maria CIUBOTARU

DATA: 06.2014 CLASA: a IV-a coala Gimnazial PROFESOR: Maria CIUBOTARU

ARIA CURRICULAR: TEHNOLOGII/MATEMATIC I TIINE ALE NATURII / LIMB I COMUNICARE / ARTEACTIVITATE INTERDISCIPLINAR: EDUCAIE TEHNOLOGIC, TIINE ALE NATURII, LIMBA I LITERATURA ROMN, MATEMATIC, EDUCAIE MUZICALUNITATEA DE NVARE: Proiectarea unor modele simple

SUBIECTUL : FLOAREA - SOARELUIDISCIPLINE VIZATE:EDUCAIE TEHNOLOGIC:

*FLOAREA SOARELUI din hrtie i carton, puzzle

*TEHNICI DE LUCRU: Decuparea dup contur, ruperea i mototolirea hrtiei, lipirea, rularea hrtiei, asamblarea

TIINE ALE NATURII:

*FLOAREA SOARELUI, prile componente observabile, proprieti terapeutice,

LIMBA I LITERATURA ROMN:

*FLOAREA SOARELUI, PPT- poezia Floarea-soarelui de Vladimir Pop Mrcanu, legenda, origine /istoric

MATEMATICA:

*FLOAREA SOARELUI. Afl lungimea i limea dreptunghiului n care s-ar ncadra floarea realizat de tine. Gsete calea spre Floarea-soarelui!EDUCAIE PLASTIC:

*FLOAREA SOARELUI , picturi celebre din seria dedicat Florii-soarelui de Vincent van Gogh, fie de coloratEDUCAIE MUZICAL:

*FLOAREA SOARELUI , fond muzical, FLOAREA SOARELUI, Gabriel Dorobanu

SCOPUL LECIEI : Cunoaterea plantei sub diverse aspecte: plant industrial, plant terapeutic, plant decor prin dezvoltarea deprinderilor de prelucrare a materialelor folosind diferite tehnici de lucru (decuparea dup contur, mototolire, lipire, ndoire, asamblare), a deprinderilor de evaluare / autoevaluare, a deprinderilor de a lucra ngrijit, de a folosi corect i economic materialele date;

cultivarea interesului pentru a confeciona obiecte utile stimulnd imaginaia, creativitatea dezvoltnd gustul estetic.

OBIECTE OPERAIONALE : Pe parcursul leciei elevii vor fi capabili:

CLASA DE ELEVIELEVUL INTEGRAT

O1 s execute operaiile (conturare, decupare dup contur, asamblare, lipire) necesare realizrii lucrrii;O1 s execute operaiile ( ruperea i mototolirea hrtiei, asamblare, lipire) necesare realizrii lucrrii i conturare / decuparea dup contur, cu ajutor;

O2 s enumere etapele de lucru i materialele necesare realizrii compoziiei;O2 s numeasc materialele necesare realizrii compoziiei;

O3 s realizeze compoziia, folosind materialele date, n mod curat i ngrijit;O3 s definitiveze compoziia, folosind materialele date;

O4 s aprecieze lucrarea proprie i a celorlali elevi, respectnd criteriile de evaluare date;O4 s aprecieze lucrarea celorlali elevi, respectnd unele criterii de evaluare date;

O5 s identifice modaliti de folosire a produsului;O5 s identifice modaliti de folosire a produsului;

O6 s mnuiasc instrumentele de lucru respectnd normele de protecia muncii: foarfecele, creionul,etc.O6 s mnuiasc instrumentele de lucru respectnd normele de protecia muncii: foarfecele, creionul,etc.

O7 s manifeste interes i disponibilitate pentru obinerea produsului.O7 s manifeste interes i disponibilitate pentru obinerea produsului.

TIPUL LECIEI: formare de priceperi i deprinderi

METODE I PREOCEDEE : conversaia, explicaia, demonstraia, observaia organizat, exerciiul, instructajul;

MATERIAL DIDACTIC: plane cu etapele de lucru, plan cu criteriile de evaluare, foi colorate, beioare de frigrui, hrtie creponat neagr i verde, foarfece, discuri de carton, foi, past de lipit, markere, abloane, acuarele, pensoane, puzzle, fie de colorat, slideshow PowerPoint, videoproiector;

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Lucian tefan, Gabriela Dorobanu Ghid metodic privind proiectarea i desfurarea activitilor de predare nvare evaluare, Editura Aramis

Resurse temporale: 45 minuteResurse umane:

-17 elevi din clasa a IV-a , din care 9 elevi cu cerine educaionale speciale;

-profesori n nvmntul primar i nvtori de la clasele primare, profesor de sprijin, profesor logopedPREZENTAREA CONTEXTULUI

Lecia se desfoar n sala de clas, cu invitai nvtori/ profesori n nvmntul primar, profesori de sprijin, logoped. Colectivul de elevi este eterogen, format din 8 elevi normali i 9 elevi cu CES (A.M., B-I.D-E., C.R-I., L.A-I., N.E., N.E-L., P.L-C., P.B., P.L-G.,), care prezint numeroase probleme, dup cum urmeaz:

A.M.: nanism hipofizar (2009) cronic care-i afecteaz dezvoltarea fizic i psihic, probleme de concentrare, disgrafie, dislalie, citire silabisit fr expresivitate. Lipsa coordonrii motrice, slab capacitate de rezolvare a problemelor. Msuri ce s-au impus pentru realizarea parcursului colar integrat: programa adaptat la Limba i literatura romn i Matematic, stimulare cognitiv, terapie logopedic, activiti difereniate; B-I.D-E.: retard mintal, tulburri nespecificate comportamentale i emoionale, astm bronic persistent, probleme induse de pierderea relaiilor afective i evenimetele negative din copilrie, probleme legate de mediul social cu manifestri agresive. A avut antecedente TBC, de aceea de la 3 ani a crescut n Centrul de plasament cu grad de handicap sever. Preventoriul Deleni. La 10 ani este luat n familie (de ctre bunica matern), dar nu s-a adaptat de aceea , la 11 ani (n 2013) s-a luat msura de plasament n regim de urgen la centrul Ion Holban. Deoarece a avut manifestri agresive asupra beneficiarilor, a bunurilor i a personalului, a fost internat la Spitalul Socola. ncepnd cu data de 04.04. 2013, minora este ocrotit n CRCHS Galata (Centrul de Recuperare pentru Copilul cu Handicap Sever, Galata). Necesit asistent personal. Msuri: consiliere, programa adaptat la Limba i literatura romn i Matematic, stimulare cognitiv, terapie logopedic, activiti difereniate; C.R-I.: tetraparez spastic dreapt, cu retard psihic; encefalopatie cronic infantil; prematuritate; hemoragie meningo-cerebral, ncadrare n grad de handicap GRAV cu meniunea c necesit asistent personal. Msuri ce s-au impus pentru realizarea parcursului colar integrat: consiliere, programa adaptat la Limba i literatura romn i Matematic, stimulare cognitiv, terapie logopedic, activiti difereniate; L.A-I.: astm bronic alergic, conjunctivit alergic, rinit alergic, spasmofilie, hiper IGR, deficit imun de IG.G de la vrsta de 4 ani, insuficien respiratorie acut, pneumonie interstiial, ncadrat n grad de handicap MEDIU. Msuri ce s-au impus pentru realizarea parcursului colar integrat: programa adaptat la Limba i literatura romn i Matematic, stimulare cognitiv, terapie logopedic, activiti difereniate, consiliere; N.E.: retard mintal. Face parte dintr-o minoritate religioas care l distrage de la unele activiti extracolare. Msuri ce s-au impus pentru realizarea parcursului colar integrat: consiliere, programa adaptat la Limba i literatura romn i Matematic, stimulare cognitiv, terapie logopedic, activiti difereniate; N.E-L.: retard mintal, dificulti de nvare. Face parte dintr-o minoritate religioas care l distrage de la unele activiti extracolare. Msuri ce s-au impus pentru realizarea parcursului colar integrat: consiliere, programa adaptat la Limba i literatura romn i Matematic, stimulare cognitiv, terapie logopedic, activiti difereniate; P.L-C.: retard mintal. Face parte dintr-o minoritate religioas care l distrage de la unele activiti extracolare. Msuri ce s-au impus pentru realizarea parcursului colar integrat: consiliere, programa adaptat la Limba i literatura romn i Matematic, stimulare cognitiv, terapie logopedic, activiti difereniate; P.B.: deficien funcional, tulburare emoional, obs. Abuz fizic i psihologic atenie fluctuant Preluat, mpreun cu sora sa, de Centrul de Plasament Veniamin Costachi dup ce au fost n grija unui asistent maternal. Msuri ce s-au impus pentru realizarea parcursului colar integrat: consiliere individual, programa adaptat la Limba i literatura romn i Matematic, stimulare cognitiv, terapie logopedic, activiti difereniate; P.L-G.: deficien mintal DMU, tulburare mixt emoional i de conduit. Preluat, mpreun cu sora sa, de Centrul de Plasament Veniamin Costachi dup ce au fost n grija unui asistent maternal. Msuri: consiliere individual, programa adaptat la Limba i literatura romn i Matematic, stimulare cognitiv, terapie logopedic, activiti difereniate;DESFURAREA ACTIVITII

Momentele lecieiConinutul informaional al activitii

Elemente eseniale de coninutActivitatea elevilor

claseiActivitatea elevilor cu CESResurseEvaluare

1. Momentul organizatoric

a)Organizarea clasei(1 min)

Stabilirea ordinii i disciplinei n clas, crearea condiiilor optime nceperii orei adresnd elevilor ntrebri care s-i introduc n specificul disciplinei i s asigure climatul psiho-afectiv. Pregtesc materialele necesare desfurrii activitii.

Sunt observai i ajutai s-i pregteasc materialele necesare de ctre nv. sau colegi. Ajut la distribuirea materialelor necesare.Floarea - soarelui model

Plana model cu etapele de lucru

Aprecieri verbale

Autoevaluarea

b)Pregtirea materialelor

Distribuirea mapelor cu materialele necesare (carton, hrtie glasat galben, hrtie creponat neagr, foarfece, lipici); pregtirea modelului i a planei Primesc materialeleCarton, hrtie colorat galben i verde, hrtie creponat neagr i verde, foarfece, lipici, polistiren.

c)Verificarea lucrrillor executate n ora anterioar

(3 min)

Se verific lucrarea din lecia anterioar, realizndu-se o analiz a produsului dup urmtoarele criterii:-corectitudinea realizrii produsului prin tehnicile folosite ;

-acurateea lucrrii;

-originalitatea execuiei lucrrii

Prerile emise vor fi argumentate de elevi. Vor face aprecieri despre 2-3 lucrri. Apreciaz lucrrile prezentate, ajutai de nv./ colegiActivitate frontal

Instructajul verbal

Conversaia

Analiza

Comparaia

Verific exprimarea i argumentarea prerilor elevilor

2. Captarea ateniei

(3 min)

CINE SUNT?Sunt o plant cultivat de om, am rdcina n form de ru, tulpina dreapt, groas, acoperit de un strat de periori. Frunzele mele sunt n form de inim, mari i late. Florile mele sunt ca nite plrii cu petale galbene ca soarele aezate pe marginea unui disc unde mi cresc seminele ce au culori albe sau negre. Sunt foarte folositoare omului. Din seminele mele el face uleiul pe care l folosete la gtit, dar i halva, margarin. Albinele m caut pentru nectarul i polenul pe care l culeg din florile mele pentru a face mierea. Iubesc foarte mult soarele; ct e ziulica de lung nu m mai satur s-l privesc, de aceea oamenii mi mai spun i Sora -soarelui. Cine sunt eu? (.....................) Ascult i ghicesc despre cine este vorba.

Ascult i sunt ajutai s ghiceasc despre cine este vorba.CD (fondul muzical)

Activitate frontal

Conversaia

Observarea

Sistematic

Verific capacitatea de concentrare a ateniei elevilor

3. Anunarea subiectului i a obiectivelor

(1 min)

-Astzi Astzi vom afla multe lucruri despre Floarea-soarelui. O vom realiza din hrtie i carton, dac vom decupa corect dup contur, vom mototoli buci de hrtie creponat i le vom lipi la locul lor respectnd cerinele, vom obine cea mai minunat floare. Trebuie s rspundei cerinelor, s lucrai curat, ngrijit, fr surplus de aracet, s mnuii corect foarfecele, s evaluai lucrrile dup criterii stabilite. Elevii ascult. Elevii ascult, fiind atrai / atenionai prin limbajul nonverbal de ctre nv.Conversaia

Frontal

Explicaia

4. Dirijarea nvrii4.A.Realizarea instructajului tehnic

a)Prezentarea i intuirea modelului

(2 min)

PowerPoint: poezia Floarea-soarelui de Vladimir Pop Mrcanu

PRILE COMPONENTE ale plantei cu proprietile lor terapeuticePowerPoint: prezentare Floarea-soareluiSe face instructajul elevilor privind folosirea materialelor i istrumentelor cu care vor lucra, poziia corect la lucru, meninerea cureniei.

Prezint plana model, materialele i etapele de lucru: Privii! Din hrtie colorat vom decupa petalele pe care le lipim pe marginea discului tiat din carton (dou i chiar trei rnduri suprapuse), pe mijlocul hrtiei vom lipi buci de hrtie creponat mototolit (neagr) pentru a imita seminele. i adugm i o tulpin din beioare de frigrui sau hrtie colorat (cartonat) verde rulat strns pentru a o ntri de care lipim i cteva frunze decupate n form de inim. Fixm floarea pe tulpin, tulpina pe un suport de polistiren i am obinut un cadou frumos pentru o persoan drag sau un obiect de ornament.

Solicit 1-2 elevi care s prezinte lucrarea model amintind prile componente observabile ale plantei, tipul de hrtie folosit i tehnica de lucru pentru fiecare parte .privesc i citesc versurile cnd sunt numiinumesc prile component ale plantei i citesc proprietile lor terapeutice

citesc atunci cnd sunt solicitai Elevii repet etapele de lucru.

Prezint modelul dac sunt solicitai

privesc i citesc versurile cnd sunt numiicitesc prorietile terapeutice Elevii sunt solicitai s rspund la ntrebri.privesc slideshow-ulRepet etapele de lucru Ajut la prezentarea modelului

Ppt: Floarea-soarelui, de Vladimir Pop Mrcanu

Fia: Proprieti terapeutice

Ppt: Prezentare Floarea-soareluiInstructaj frontal

MODELUL

Observaia dirijat

Explicaia

Individual

Activitate frontal

Dialogul dirijat

Verific flexibilitatea gndirii, capacitatea de concentrare a ateniei elevilor

b)Intuirea planei cu etapele de lucru

(2 min)

Prezint elevilor plana cu etapele de lucru i stabilesc cu ei ordinea n care vor fi efectuate operaiile.

Prezint etapele solicitateSunt ajutai s prezinte etapele de lucru dip planeDialogul dirijat

Observarea dirijat

Individual

Planele-model cu etapele de lucru

c)Demonstrarea de ctre nvtor

(3 min)

Demonstrarea de ctre nvtor se face odat cu lucrul elevilor.

Demonstraia

Individual

Exerciiul

d)Explicarea i demonstrarea fiecrei etape de lucru (n paralel cu lucrul efectiv al elevilor )

(3 min)

Explic elevilor faptul c tehnica de lucru se afl n strns legtur cu respectarea etapelor de lucru. Dac etapele sunt respectate pas cu pas, produsul final va fi foarte reuit.

Pentru a realiza Floarea soarelui este necesar s respectm urmtoarele etape:1. Decupm petalele din hrtie de culoare galben pe linia de contur, tiem pe lungime de la baz spre vrf pn la jumtate, apoi lipim petalele ntreptrunse (1-2 straturi) pe marginea discului de carton;2. Rupem buci de hrtie creponat neagr, de diferite mrimi, pe care le mototolim ntr-un singur sens pentru a obine seminele mai mari sau mai mici, le aranjm i le lipim n cercuri concentrice, n interiorul discului.3. Decupm cteva frunze cu codie;4. nvelim un beior de frigrui n hrtie creponat verde / rulm o foaie cartonat de culoare verde pe lungime pentru a obine tulpina, cu partea colorat n exterior i lipim frunzele decupate;5. Lipim floarea pe tulpin.6. Fixm tulpina pe un suport de polistiren.

Activitate frontal

Explicaia

Demonstraia

e)Verificarea modului de nelegere a etapelor de lucru

(1 min)

Verificarea modului de nelegere a etapelor de lucru se face n paralel cu lucrul efectiv al elevilor, corectndu-i atunci cnd este necesar.

4.B.Aplicarea n practic a instructajului (Executarea lucrrii)

(25 min) n timp ce elevii execut lucrarea, i urmresc i i ajut pe cei care solicit sprijin, dau indicaii i fac observaii individuale i generale, dac aceeai greeal se repet la mai muli elevi

Elevii vor lucra pe echipe de cte 2 elevi

n timp ce elevii lucreaz se pot prezenta cteva date legate de ce simbolizeaz aceast floare, Legenda Florii - soarelui, originea sa i proprietile terapeutice:

Simbol: Floarea soarelui este floarea mndriei i a veseliei.

Legenda: Exista o legend bazat pe mitologia greac, care ne spune originea florii - soarelui.

Se spune c, demult, Clydie o nimfa a stejarului era ndrgostit de Apollo, Zeul Soarelui. Dar Apollo nu era ndrgostit de ea. Aa c ea sttea toat ziua, de la rsritul soarelui pn la apus, uitndu-se la iubitul ei Soare.

Ca printr-o minune, trupul nimfei s-a transformat ntr-o floare. Picioarele i-au devenit o tulpin zvelt, iar faa o floare de soare. Prul ei blai a devenit un irag de petale galbene. Transformat ntr-o floare, Clydie nc se mai uita dup soare n fiecare zi.

Originea: Planta vine din America de Nord i se presupune c a fost cultivat acum 3000 de ani de indieni n Arizona i New Mexico. Prin 1500 floarea soarelui a fost adus i n Europa de exploratorii spanioli. Iniial a fost doar ca plant decorativ, cptnd uz comercial abia cnd a fost adus n Rusia.

n 1835, un ran rus de lng Voronej a fcut o descoperire care avea s dea aripi revoluiei industriale: presa pentru ulei din floarea-soarelui. Civa ani mai trziu, sute de mii de hectare din Europa erau acoperite cu uimitoare lanuri galben-aurii. Aveau s mai treaca nc dou sute de ani pn la descoperirea valorii terapeutice a florii-soarelui, care s-a dovedit a fi un elixir de sntate cu o aciune puternic.

Proprieti terapeutice ale plantei sunt cunoscute i rspndite n toat lumea:

Rdcina - se recolteaz toamna timpuriu, cnd nc mai are vigoare, se spal bine, dup care se taie n fii, pentru a nu mucegi, i se pune la uscat. Are proprieti laxative i uor calmante gastrice.

Tulpina - se recolteaz i se folosete numai verde, avnd puternice efecte febrifuge.

Frunzele - ca i tulpina, se folosesc numai verzi, avnd pe lng efectele febrifuge, o aciune expectorant i decongestiv pulmonar.

Petalele florii - se recolteaz prin ciupire de pe plrie i se folosesc proaspete, pentru tinctura, sau se usuca n strat subire. Sunt un remediu uluitor de puternic, cercetri de ultima ora artnd c au o aciune intens de stimulare imunitar, antitumoral i de mrire a capacitii de adaptare a organismului.

Seminele - sunt binecunoscute ca aliment, fiind consumate mai mult prjite, ceea ce le altereaz proprietile curative. Puini tiu c, atunci cnd sunt foarte proaspete i necojite, ele devin un remediu de for pentru combaterea bolilor de rinichi, de bila i circulatorii.

Plria - este partea din floare care rmne dup ndepartarea seminelor. n medicina popular, este un leac verificat contra durerilor de cap, a insolaiei i-a bolilor eruptive la nivelul pielii.

Conturez i decupeaz dup contur.

asambleaz elementele compoziiei Sunt observai i ajutai, la nevoie, s conturez i s decupeze. Sunt ajutai de ctre colegi, dac e cazul, n realizarea conturului.

Atenie deosebit se acord elevei B-I. D-E, la folosirea foarfecelui, n cazul n care devine agitat este ndrumat s coloreze o plan cu floarea-soarelui elevul care are ritm mai lent de lucru este ndrumat i ajutat de ctre nv. sau de ctre un coleg mai harnic.

Demonstratia, explicatia

Munca independent

Individual, pe echipe

CD (fond muzical)

CD playerObservarea

sistematic

Tema de lucru

n clas

Proba practic

5.ncheierea activitii

5.A. ncetarea lucrului, curenie la locul de munc

(1 min)La semnalul de ncetare a lucrului se vor ocupa de curenia la locul de munc, vor aeza resturile de hrtie pentru a le arunca la co, adun materialele rmase i pregtesc lucrarea pentru prezentareConversaia

Apreciez simul estetic, gospodresc

5.B. Dezbateri asupra

utilitii lucrrii i a

frumuseii acesteia

(1 min)

Elevii propun unele moduri de folosire a lucrrii i apreciaz lumina i cldura pe care o rspndete n jur aceast floare.Dezbaterea

5.C.Analiza lucrrilor i aprecieri generale i individuale. (3 min)

Elevii i vor prezenta lucrrile ntr-o miniexpoziie.

Antrenez elevii n aprecierea lucrrilor.

Realizez aprecieri colective i individuale

asupra modului de lucru i asupra implicrii n activitate a elevilor.

Afiez lucrrile la tabl.

Fac aprecieri asupra modului cum au lucrat elevi i vor fi notate lucrrile elevilor

Cer ctorva elevi (2-3) s-i autoevalueze lucrrile.

Enumer criterii de evaluare : respectarea temei, a subiectului, corectitudine decuprii, acurateea lucrrii, originalitate.

Evalueaz lucrrile obinute.

Se autoevalueaz Elevii sunt ajutai s participe la evaluarea lucrrilor altor colegi.

Elevii sunt ajutai s participe la autoevaluarea lucrrilor proprii.

Activitate frontal Conversatia

Observarea

sistematica

AutoevaluareApreciez spiritul critic i autocritic, capacitatea de analiz obiectiv

ANEXA 1: Floarea-Soarelui, etapele de lucru

ETAPE DE LUCRU

I. Decupm petalele din hrtie glac galben pe linia de contur, tiem pe lungime de la baz spre vrf pn la jumtate, apoi lipim petalele ntreptrunse (1-2 straturi) pe marginea discului de carton;

II. Rupem buci de hrtie creponat neagr, de diferite mrimi, pe care le mototolim ntr-un singur sens pentru a obine seminele mai mari sau mai mici, le aranjm i le lipim n cercuri concentrice, n interiorul discului.

III. Decupm cteva frunze cu codie;

IV. Rulm o foaie glac verde pe lungime pentru a obine tulpina, cu parte colorat n exterior i lipim frunzele decupate;

V. Lipim floarea pe tulpin.

VI. Fixm tulpina pe un suport de polistiren.

PROCESUL TEHNOLOGICSubiectul: FLOAREA SOARELUI

Tema: Activitate din materiale sintetice

Subtema: Lucrri din hrtie, carton

Materiale: carton, hrtie glac galben i verde, hrtie creponat neagr/maron, lipici, polistiren

Ustensile: foarfece

Operaii de lucru: decupare dup linie de contur, rupere i mototolire, lipire, rularea hrtiei, asamblarea.

Etapa I: decuparea dup linia de contur a petalelor pentru floare i crestarea pe lungime de la baza petalei pn la jumtate, lipirea petalelor ntreptrunse (1-2 straturi) pe marginea discului de carton;

Etapa a II-a: ruperea i mototolirea bucilor de hrtie creponat rulnd-o cu ajutorul degetului mare, arttorului i degetului mijlociu n aceeeai direcie, pentru a-i da o form neted; lipirea lor n cercuri concentrice;Etapa a III-a: decuparea dup linia de contur a frunzelor cu codie;

Etapa a IV-a: rularea hrtiei pentru tulpin i lipirea frunzelor;

Etapa a V-a: lipirea florii de tulpin,

Etapa a VI-a : fixarea tulpinii n suportul de polistiren.

ANEXA Desciptori de performna

DESCRIPTORI DE PERFORMAN

FOARTE BINEBINESUFICIENT

Decupeaz corect dup linii de contur, obinnd o linie continu, att petalele ct i frunzele; n numr mare pentru a acoperi marginea discului (petale)Decupeaz parial - corect dup linii de contur att petalele ct i frunzele; n numr mare pentru a acoperi marginea discului (petale)Decupeaz cu intermitene dup linii de contur att petalele ct i frunzele, n numr suficient pentru a acoperi marginea discului (petale)

Rupe buci de mrimi diferite pentru margini (mai mari) i pentru mijloc (mai mici) i le mototolete corect obinnd forma neted.Rupe buci de mrimi diferite fr a le preciza locul unde vor fi lipite i le mototolete parial-corect obinnd forma aproape neted.Rupe buci de mrimi diferite fr a le preciza locul unde vor fi lipite i le mototolete la ntmplare obinnd forme diferite.

Lipete corect petalele ntreptrunse pe marginea discului.Lipete parial-corect petalele ntreptrunse pe marginea discului.Lipete la ntmplare petalele pe marginea discului.

Lipete corect, n cercuri concentrice, hrtia mototolit n interiorul discului, de la margine spre interior.Lipete parial-corect, n cercuri concentrice, hrtia mototolit n interiorul discului, de la margine spre interior.Lipete la ntmplare hrtia mototolit n interiorul discului, fr a respecta vreo regul.

Ruleaz corect, fr ajutor, banda de hrtie glac i obine o tulpin dreapt i puternic.Ruleaz parial-corect, fr ajutor, banda de hrtie glac i obine o tulpin dreapt i parial puternic.Ruleaz cu ajutorul nvtorului banda de hrtie glac i obine o tulpin dreapt i puternic.

Ansambleaz corect i fr ajutor prile componente ale plantei, fixeaz planta n suportul de polistirenAnsambleaz cu greutate, fr ajutor, prile componente ale plantei, fixeaz planta n suportul de polistirenAnsambleaz, cu ajutor din partea nvtorului, prile componente ale plantei, fixeaz planta n suportul de polistiren

Colaboreaz foarte bine n echip pentru a realiza lucrarea i-i antreneaz i pe ceilali membriColaboreaz bine n echip pentru a realiza lucrarea i are unele reineri fa de ceilali membri.Colaboreaz cu ceilali membri n echip pentru a realiza lucrarea, dar ateapt s i se spun ce s fac

Lucreaz curat i ngrijit pentru realizarea lucrrii pstrnd din proprie iniiativ locul de munc curatLucreaz curat i ngrijit pentru realizarea lucrrii locul de munc curat la solicitarea nvtoruluiLucreaz mai puin curat i ngrijit pentru realizarea lucrrii pstrnd parial-curat locul de munc la ndemnul nvtorului.

ANEXA Etapele procesului tehnologic

ETAPELE PROCESULUI TEHNOLOGIC

ETAPA I

Se decupeaz dup linie de contur petalele;

Se taie fiecare petal n lungime pe lungime pn la jumtate;

Se lipesc petalele ntreptrunse pe marginea discului.

ETAPA a II-aSe mototolesc bucile de hrtie i se lipesc concentric pe discul alb pentru a imita seminele mai mari pe margine i mai mici spre centru.

ETAPA a III-a

Se decupeaz frunzele pstrnd codia

(

ETAPA a IV-aSe ruleaz fia de hrtie, cu partea colorat n afar, foarte strns, pentru tulpin pentru a fi mai rezistent i se lipesc frunzele decupate.

ETAPA a V-a

Se lipete floarea de tulpin.

ETAPA a VI-aSe fixeaz tulpina n polistiren.

PLANA MODEL

ANEXA: CRITERII DE EVALUARE

CRITERII DE EVALUARE

Decuparea dup linii de contur a petalelor i frunzelor - 2p

Ruperea i mototolirea hrtiei obinnd o form neted 2p

Lipirea petalelor ntreptrunse pe marginea discului de carton 1p

Lipirea hrtiei mototolite n cercuri concentrice n interiorul discului, de la margine spre interior 1p

Rularea hrtiei glac pentru obinerea tulpinii -1p

Ansamblarea prilor componente ale Florii soarelui i fixarea pe suport de polistiren 1p

Colaborarea n echip pentru a realiza lucrarea 1p

Oficiu: gradul de acuratee, curenia la locul de munc 1p.

ANEXE

LEGENDA

Floarea - soarelui

Simbol: Floarea soarelui este floarea mndriei si al veseliei.

Exista o legenda bazata pe mitologia greaca, care ne spune originea florii - soarelui.

Se spune ca, demult, Clydie o nimfa a stejarului era ndragostita de Apollo, zeul soarelui. Dar Apollo nu era ndragostit de ea. Asa ca ea statea toata ziua, de la rasaritul soarelui pna la apus, uitndu-se la iubitul ei Soare.

Ca printr-o minune, Trupul nimfei s-a transformat intr-o floare. Picioarele i-au devenit o tulpina zvelta, iar faa o floare de soare. Parul ei balai a devenit un sirag de petale galbene. Transformata ntr-o floare, Clydie nca se mai uita dupa soare n fiecare zi.

Floarea soarelui ncnta prin generozitatea si frumusetea sa ravisant, stralucind n lumina cald a soarelui. Lanurile aurii ncnta privirile oricui n zilele calde de vara. Floarea soarelui poate atinge o naltime de 5 m. Frunzele sale verzi sunt n forma de inima.

Originea:

Planta vine din America de Nord si se presupune ca a fost cultivata acum 3000 de ani de indieni in Arizona si New Mexico. Prin 1500 floarea soarelui a fost adusa si in Europa de exploratorii spanioli. Initial a fost doar ca plant decorativ, capatnd uz comercial abia cand a fost adusa in Rusia.

In 1835, un taran rus de langa Voronej a facut o descoperire care avea sa dea aripi revolutiei industriale: presa pentru ulei din floarea-soarelui. Cativa ani mai tarziu, sute de mii de hectare din Europa erau acoperite cu uimitoare lanuri galben-aurii. Aveau sa mai treaca nca doua sute de ani pna la descoperirea valorii terapeutice a florii-soarelui, care s-a dovedit a fi un elixir de sanatate cu o actiune puternica.

Inainte de primul razboi mondial, aproximativ 3200 de km patrati de pe suprafata pamantului erau acoperiti cu floarea soarelui si produceau 100 000 de tone de ulei. In prezent, cantitatea de ului este de 7 ori mai mare.

Pictori celebri au imortalizat aceasta floare: Vincent Van Gogh (Vase with Twelve Sunflowers, august 1888)

Proprieti terapeutice

Proprietati terapeutice ale plantei sunt cunoscute si raspndite in toata lumea:

Rdcina - se recolteaza toamna timpuriu, cnd nca mai are vigoare, se spal bine, dupa care se taie in fsii, pentru a nu mucegai, si se pune la uscat. Are proprietati laxative si usor calmante gastrice.

Tulpina - se recolteaza si se foloseste numai verde, avand puternice efecte febrifuge.

Frunzele - ca si tulpina, se folosesc numai verzi, avnd pe langa efectele febrifuge, o actiune expectoranta si decongestiva pulmonara.

Petalele florii - se recolteaza prin ciupire de pe palarie si se folosesc proaspete, pentru tinctura, sau se usuca n strat subtire. Sunt un remediu uluitor de puternic, cercetari de ultima ora aratnd c au o actiune intensa de stimulare imunitara, antitumorala si de marire a capacitatii de adaptare a organismului.

Seminele - sunt binecunoscute ca aliment, fiind consumate mai mult prjite, ceea ce le altereaza proprietatile curative. Putini stiu ca, atunci cnd sunt foarte proaspete si necojite, ele devin un remediu de forta pentru combaterea bolilor de rinichi, de bila si circulatorii.

Plria - este partea din floare care ramne dupa ndepartarea semintelor. In medicina populara, este un leac verificat contra durerilor de cap, a insolatiei, si-a bolilor eruptive la nivelul pielii.

HOROSCOP FLORAL Floarea soarelui - 1, 10, 19, 28

Caracteristici generale

Persoanele nascute in aceste zile sunt extrovertite, dinamice si expansive. Antreneaza si molipsesc usor pe cei din jur cu entuziasmul lor, dar si prin transferul de energie pe care il au asupra celorlalti. Au un puternic magnetism care le face usor de remarcat. Au tendinta de a-si impune vointa si de a manifesta o autoritate dura, uneori. Nu sunt lipsite de spirit de aventura, mai ales in prima parte a vietii. Cu timpul temperamentul se linisteste si se orienteaza catre impartasirea cunostintelor si a experientei dobandite.

Floarea-soarelui este o fiinta norocoasa pentru ca tinde in general sa vada partea buna a vietii. Tonica si optimista reuseste prin noroc si abilitate sa iasa cu bine din cele mai dificile situatii. Impulsivitatea o impinge sa faca imprudente si chiar greseli foarte grave. Dar in acelasi timp marea sa sinceritate o ajuta sa repare greseala prin recunoasterea deschisa a acesteia. In general meschinaria o ocoleste si stie sa fie generoasa. Dar asta nu inseamna ca nu are intotdeauna un scop cand intreprinde ceva. Tinde sa-si impune personalitatea si reuseste in general sa-i domine cu usurinta pe cei din jur. Ii place sa se erijeze in conducator si desi are talent pentru acest lucru, ostentatia cu care impune acest lucru o poate face dezagreabila. Exagerarile ei reprezinta ceva obisnuit si trebuie sa intelegem ca ea are atat de multa energie incat tot ce face poarta acest semn.

In dragoste se lasa calauzita de instinct, traieste momentul fara a se aventura in situatii fara iesire sau deosebit de periculoase. In general ii place sa conduca sau sa initieze jocul iubirii, de aceea are nevoie de un partener rezistent dar mai putin impunator decat ea, pe care sa-l poata domina. Nu-i lipsesc experientele amoroase in care risca sa se risipeasca si sa-si oboseasca spiritul.

Caracteristica: generozitatea

Compatibilitate: Bujor, Albastreaua, Orhideea

Lucrrile noastre

CRITERII DE EVALUARE

A LUCRRILOR

-Corectitudinea realizrii produsului prin tehnicile folosite ;-Acurateea lucrrii;-Originalitatea execuiei lucrrii;-Argumentarea prerilor .

Floarea soarelui

Etapele de lucru

1.Decupm petalele din hrtie de culoare galben pe linia de contur, tiem pe lungime de la baz spre vrf pn la jumtate, apoi lipim petalele ntreptrunse (1-2 straturi) pe marginea discului de carton.2.Rupem buci de hrtie creponat neagr, de diferite mrimi, pe care le mototolim ntr-un singur sens pentru a obine seminele mai mari sau mai mici, le aranjm i le lipim n cercuri concentrice, n interiorul discului.3.Decupm cteva frunze cu codie.4.nvelim un beior de frigrui n hrtie creponat verde / rulm o foaie cartonat de culoare verde pe lungime pentru a obine tulpina, cu partea colorat n exterior i lipim frunzele decupate.5.Lipim floarea pe tulpin.

6.Fixm tulpina pe un suport de polistiren.CINE SUNT?

Sunt o plant cultivat de om, am rdcina n form de ru, tulpina dreapt, groas, acoperit de un strat de periori. Frunzele mele sunt n form de inim, mari i late. Florile mele sunt ca nite plrii cu petale galbene ca soarele aezate pe marginea unui disc unde mi cresc seminele ce au culori albe sau negre.

Sunt foarte folositoare omului. Din seminele mele el face uleiul pe care l folosete la gtit, dar i halva, margarin. Albinele m caut pentru nectarul i polenul pe care l culeg din florile mele pentru a face mierea.

Iubesc foarte mult soarele; ct e ziulica de lung nu m mai satur s-l privesc, de aceea oamenii mi mai spun i Sora -soarelui. Cine sunt eu? (.....................)

Originea Florii-soarelui:

Planta vine din America de Nord i se presupune c a fost cultivat acum 3000 de ani de indieni n Arizona i New Mexico. Prin 1500 floarea soarelui a fost adus i n Europa de exploratorii spanioli. Iniial a fost doar ca plant decorativ, cptnd uz comercial abia cnd a fost adus n Rusia.

n 1835, un ran rus de lng Voronej a fcut o descoperire care avea s dea aripi revoluiei industriale: presa pentru ulei din floarea-soarelui. Civa ani mai trziu, sute de mii de hectare din Europa erau acoperite cu uimitoare lanuri galben-aurii. Aveau s mai treac nc dou sute de ani pn la descoperirea valorii terapeutice a florii-soarelui, care s-a dovedit a fi un elixir de sntate cu o aciune puternic.

Proprieti terapeutice ale Florii-soareluiProprietile terapeutice ale plantei sunt cunoscute i rspndite n toat lumea:Rdcina - se recolteaz toamna timpuriu, cnd nc mai are vigoare, se spal bine, dup care se taie n fii, pentru a nu mucegi, i se pune la uscat. Are proprieti laxative i uor calmante gastrice.

Tulpina - se recolteaz i se folosete numai verde, avnd puternice efecte febrifuge.

Frunzele - ca i tulpina, se folosesc numai verzi, avnd pe lng efectele febrifuge, o aciune expectorant i decongestiv pulmonar.

Petalele florii - se recolteaz prin ciupire de pe plrie i se folosesc proaspete, pentru tinctura, sau se usuca n strat subire. Sunt un remediu uluitor de puternic, cercetri de ultima ora artnd c au o aciune intens de stimulare imunitar, antitumoral i de mrire a capacitii de adaptare a organismului.

Plria - este partea din floare care rmne dup ndepartarea seminelor. n medicina popular, este un leac verificat contra durerilor de cap, a insolaiei i-a bolilor eruptive la nivelul pielii.

Seminele - sunt binecunoscute ca aliment, fiind consumate mai mult prjite, ceea ce le altereaz proprietile curative. Puini tiu c, atunci cnd sunt foarte proaspete i necojite, ele devin un remediu de for pentru combaterea bolilor de rinichi, de bila i circulatorii.

Legenda Florii-soarelui: Exista o legend bazat pe mitologia greac, care ne spune originea florii-soarelui.

Se spune c, demult, Clydie o nimfa a stejarului era ndrgostit de Apollo, Zeul Soarelui. Dar Apollo nu era ndrgostit de ea. Aa c ea sttea toat ziua, de la rsritul soarelui pn la apus, uitndu-se la iubitul ei Soare.

Ca printr-o minune, trupul nimfei s-a transformat ntr-o floare. Picioarele i-au devenit o tulpin zvelt, iar faa o floare de soare. Prul ei blai a devenit un irag de petale galbene. Transformat ntr-o floare, Clydie nc se mai uita dup soare n fiecare zi.

Simbol: Floarea soarelui este floarea mndriei i a veseliei.

HOROSCOP FLORAL

Floarea soarelui - 1, 10, 19, 28Caracteristici generalePersoanele nscute n aceste zile sunt extrovertite, dinamice i expansive. Antreneaz i molipsesc uor pe cei din jur cu entuziasmul lor, dar i prin transferul de energie pe care l au asupra celorlali. Au un puternic magnetism care le face uor de remarcat. Au tendina de a-i impune voina i de a manifesta o autoritate dur, uneori. Nu sunt lipsite de spirit de aventur, mai ales n prima parte a vieii. Cu timpul temperamentul se linitete i se orienteaz ctre mprtirea cunotinelor i a experienei dobndite.

Floarea-soarelui este o fiin norocoas pentru c tinde, n general, s vad partea bun a vieii. Tonic i optimist reuete prin noroc i abilitate s ias cu bine din cele mai dificile situaii. Impulsivitatea o impinge s fac imprudene i chiar greeli foarte grave. Dar n acelai timp marea sa sinceritate o ajut s repare greeala prin recunoaterea deschis a acesteia. n general, meschinria o ocolete i tie s fie generoas. Dar asta nu nseamn c nu are ntotdeauna un scop cnd ntreprinde ceva. Tinde s-i impune personalitatea i reuete, n general, s-i domine cu usurin pe cei din jur. i place s se erijeze n conductor i dei are talent pentru acest lucru, ostentatia cu care impune acest lucru o poate face dezagreabil. Exagerrile ei reprezint ceva obinuit i trebuie s nelegem c ea are att de mult energie nct tot ce face poart acest semn.

n dragoste se las cluzit de instinct, triete momentul fr a se aventura n situaii fr ieire sau deosebit de periculoase. n general, i place s conduc sau s iniieze jocul iubirii, de aceea are nevoie de un partener rezistent dar mai puin impuntor dect ea, pe care s-l poat domina. Nu-i lipsesc experienele amoroase n care risc s se risipeasc i s-i oboseasc spiritul.Caracteristica: GENEROZITATECompatibilitate: Bujorul, Albstreaua, OrhideeaPAGE 1


Recommended